DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Loc de parcare!

echosektor
post 22 Apr 2004, 20:58
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Mi-am luat masina ieri...
E unu care sta la una de sub mine...el nefiind trecut la intretinere...deci practic el nu sta aici k locatar.
Problema este cine o pune pe trotuar si cine o pune pe strada...

Si tot imi blocheaza masina...

Azi dimineata mi-a pus bilet in geam "nu mai parca pe locu meu".
In seara asta de fata cu mine si-a pus-o in asa fel incat sa nu mai ies.

Si i-am zis k ala nu e locu lui si k el si asa nu sta in blocu asta k locatar...Omu m-a luat ca ce legatura are asta...K nu are nici o legatura...Deci atentie s-ar putea k asta sa va ia locu la oricare dintre voi si sa fie corect asa.

Este corect?Ce e de facut??


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 22 Apr 2004, 21:16
Post #2


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Trimite evidenta populatiei peste el!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 22 Apr 2004, 22:34
Post #3


Gangester


Group: Members
Posts: 4.254
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Puneti masina pe trotuar chiar in fata scarii ... astfel incat sa fie nevoie sa ocolesti masina cand iesi din bloc [ testat practic ]


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 23 Apr 2004, 07:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Subiectul e discutat si paradiscutat... nu exista o rezolvare standard.

Faptul ca e sau nu locatar in bloc e irelevant, aceeasi problema era daca locuia in blocul de vis-a-vis.

Concluzia care se putea trage din cealalta discutie era ca daca nu platesti la primarie locul de parcare, acesta este domeniu public, si legal poate sa parcheze pe el "primul venit"

Desigur, aici ar trebui sa functioneze "legea bunului simt". Concret: un vecin de bloc parcheaza in fata blocului, in acelasi loc, de mult inainte sa ma mut eu in bloc. Stiu sigur ca nu plateste la primarie nimic. Pot eu sa ajung seara acasa inaintea lui si sa parchez pe locul ala? Legal - da, practic - nu, mi s-ar parea justificat sa-mi bata obrazul.


Iar solutii extreme au fost propuse multime: infundat toba esapament, aruncat lichid de frana pe vopsea, demontat placute de inmatriculare, garnisirea antenei cu tamponul absorbant al nevestei, etc... Toate sunt nerecomandabile in opinia mea, si nu fac decat sa adanceasca conflictul.

Eu iti propun cateva solutii mai pasnice:

a) vorbeste omeneste cu el si decideti ca tu sa parchezi acolo in zilele cu sot si el in cele fara sot.

cool.gif dati cu zarul (sau cu banul) si decideti cine parcheaza acolo permanent.


c) du-te la primarie si concesioneaza locul acela de parcare. Taxa e modica, si daca zici ca nici macar nu sta legal acolo, o sa renunte sigur la scandal cand ii arati hartia.

d) cauta un alt loc de parcare


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 23 Apr 2004, 09:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




xbogdanel si eu am avut aceeasi problema: unde as fi pus masina se gasea unul ca e locul lui: in conditiile astea eu ar fi trebuit sa o iau in casa cu mine.

dupa asta parchez unde gasesc liber, iar raspunsul la chestii de genul asta e: platiti la primarie ? aveti act de proprietate pe terenul asta ? aaaaa, nu ? si atunci cum de e locul dumneavoastra ?
poftiti cartea mea de vizita, lucrez la o firma de avocatura daca mai imi blocati masina ne vedem in instanta. buna ziua !

si crede-ma ca a tinut de fiecare data.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 23 Apr 2004, 09:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Asta merge cu lume "subtire" sau cu bun simt. Daca dai de mirlani sa vezi: stergatoare ridicate, oglinzi date peste cap, cauciucuri... zgirieturi.... 022.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 23 Apr 2004, 09:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

dupa asta parchez unde gasesc liber, iar raspunsul la chestii de genul asta e: platiti la primarie ? aveti act de proprietate pe terenul asta ? aaaaa, nu ? si atunci cum de e locul dumneavoastra ?  
poftiti cartea mea de vizita, lucrez la o firma de avocatura daca mai imi blocati masina ne vedem in instanta. buna ziua !  



Vreau si eu o carte de vizita cum ca lucrez la o firma de avocatura...


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 23 Apr 2004, 09:35
Post #8


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pai ce te retine sa-ti faci ? (vezi buticurile alea de la metrou de la unirea) :wink:


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 23 Apr 2004, 09:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Hehehe... am o idee si mai buna.... imi fac cum ca sunt consilier PSD la sectorul in care se intampla distractia smile.gif


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 23 Apr 2004, 11:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Mai asteapta vreo doua luni ca nu se stie. smile.gif Doamne-ajuta!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 23 Apr 2004, 12:06
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




Am fost si de o parte si de cealalta a problemei. Solutia cred ca ar trebui sa vina pe cale amiabila. Cel mai bun raspuns la intrebare mi se pare cel dat de northwood(primul).


Pt. northwood aia cu zilele cu sot sau fara sot mi se pare cea mai faina!!


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 23 Apr 2004, 12:19
Post #12


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Bataia e rupta din rai....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Apr 2004, 15:35
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai si daca o pui aiurea te trezesti cu masina zgariata, cu rotile intepate, etc. E si bataia rupta din rai cum zice Marty dar nu cred ca pentru un loc de parcare merita sa iti scoti ochii. Du-te la primarie, plateste locul si ai terminat balciul. Numai are ce sa faca.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 23 Apr 2004, 15:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Daca e diliu la cap, te face chiar si asa. Crezi ca daca pui placuta cu autorizatia de la primarie, nu poate sa-i scape de la etaj un ghiveci, o piatra, ceva? Daca nu merge pe cale amiabila, mai bine cedezi. Nu cred ca ai chef sa dai peste cauciucurile taiate intr-o dimineata cand esti deja intarziat la scarbici.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Apr 2004, 19:53
Post #15


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pana la urma are si ala masina, dar se va ajunge ca in celebrul Film cu Stan si Bran cand isi fac masinile zob reciproc.

P.S. SStanescu, era mai misto avatarul ala cu pisica.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 24 Apr 2004, 00:00
Post #16


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
Asta merge cu lume \"subtire\" sau cu bun simt. Daca dai de mirlani sa vezi: stergatoare ridicate, oglinzi date peste cap, cauciucuri... zgirieturi....   022.gif
deci asta inseamna .... mai mergeam din cand in cand la un prieten de al meu (destul de rar) si parcam in spatele blocului undeva unde sa nu fie inseamnat un loc (il intrebasem si pe el unde ar fi bine) si m-am mai trezit de 2-3 ori cu stergatoarele ridicate ... sa inteleg ca era un fel de protest fatza de asezarea mea?? smile.gif cool si eu habar n-aveam biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 24 Apr 2004, 07:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




QUOTE





a) vorbeste omeneste cu el si decideti ca tu sa parchezi acolo in zilele cu sot si el in cele fara sot.
 


google.gif Daca e vorba de o gagica misto, ma inscriu eu la zilele fara sot !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 24 Apr 2004, 07:57
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Daca am masina de provincie pot plati la ADP un loc de parcare ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Apr 2004, 13:41
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Depinde. Nu conteaz numarul masinii ci buletinul tau, asta pentru ca locul il platesti pe numele tau nu pe numarul masinii. Daca ai buletin de Bucuresti poti plati locul la ADP. Iti spun asta pentru ca la mine in spatele blocului e o masina cu numere vechi (deci cred ca scoasa din circulatie) care nu a putut fi ridicata de Primarie (desi nu a mai fost miscata de 10 ani) din motiv ca proprietarul are locul platit la ADP. Ca atare numarul masinii nu conteaza.

Nu stiu ce se intampla daca ai viza de flotanta, insa daca nici macar viza nu ai, sigur nu poti plati locul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 24 Apr 2004, 17:58
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Eu n-am buletin de buc dar prietena are wink.gif
Asa ca ... uraaaa ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 24 Apr 2004, 19:07
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Cred ca cel mai civilizat pricipiu este :"primul venit-primul servit". Tipul era acolo dinaintea ta. Mai cauta si vei gasi un loc. Eventual cind se mai muta cineva din blocul tau (vorbesti cu pres. asoc. si-ti spune mai repede...). Bafta. Incearca sa platesti la primarie dar pregateste-te sa pui tabla cu P platita intr-un loc in care de multa vreme sunt altii acolo. Si nici o sansa sa-i misti de acolo chiar cu Politia. Pentru orice eventualitate pune-ti un CASCO in primul an ca romanul e razbunator...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 24 Apr 2004, 20:43
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




asta e un m***....este sri-st securist dracu sa-l ia...asa am auzit si eu...nu stiu sigur...ideea e ca ma c** pe masina lui cu nr de italia,un frumos audi a2....sincer ma scoate din sarite treaba asta....
dak vreau la 2 dimineata sa plec...nu se poate...

se poate sa o dea juma de metru mai in spate si am si eu loc...

dak e sa fie pe marlanie se pot face multe..dar nu vreau...am si eu prieteni smecheri si cu bani..dar stiu k si el are...si nu am chef sa inceapa un mare scandal....

pe de alta parte nu mai suport chestia asta....iar eu chiar nu prea mai am cum sa fac....sunt toate locrurile ocupate...iar sa duc masina la 2 blocuri chiar ca nu o fac...

fuck him....


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 25 Apr 2004, 00:12
Post #23


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
Eu n-am buletin de buc dar prietena are wink.gif
Asa ca ... uraaaa ...
vezi sa te tii de ea, ca daca te paraseste si nu mai ai unde sa iti parchezi masina? biggrin.gif:D:D


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 25 Apr 2004, 00:24
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Bogdane, incearca sa te intelegi cu el. Daca zici ca-i treaba de jumatate de metru, n-o fi atat de ingust incat sa nu inteleaga. Vorbiti si voi ca oamenii ce naiba. Pentru ca pana la urma, tu esti cel care a venit peste el. Chiar daca nu sta acolo. Si la mine in parcare sunt masini de pe la blocurile vecine care nu au avut loc in parcarile lor si eu mi-o las pe trotuar, ca asta e, au fost inaintea mea. E bine si asa, ca daca vreau sa plec la 1 nopatea nu ma blocheaza nimeni, e si ferita oarecum, asa ca sunt multumit. Cand s-o elibera un loc in parcare mai vad, dar pana atunci nu are rost sa ma iau de gat cu oamenii ca de fapt parcarea e a blocului meu si ca ei nu prea au ce cauta samd. Legal, are acelasi drept ca si tine sa-si lase masina acolo, asa ca va trebui sa va intelegeti.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 25 Apr 2004, 12:08
Post #25


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Băi nene, până la urmă tu parchezi pe locul lui?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 26 Apr 2004, 08:37
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Pentru orice eventualitate pune-ti un CASCO in primul an ca romanul e razbunator...



Parca am citit in contractul de asigurare (ASIROM) ca nu sunt acoperite pagubele produse prin acte de vandalism. In acest caz, un bolovan in parbriz nu prea e acoperit de CASCO.


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Apr 2004, 10:51
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




exista, contra prima suplimentara, la unele societati, si acoperirea vandalismului


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 26 Apr 2004, 19:51
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




da.....pai dak imi sparge masina si imi ia casu am inteles ca-mi da banii pe el...si asta nu o fi act de vandalism?....eu cred k da...


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 27 Apr 2004, 08:21
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

da.....pai dak imi sparge masina si imi ia casu am inteles ca-mi da banii pe el...si asta nu o fi act de vandalism?....eu cred k da...



Desigur ca ti-l plateste, dar doar fiindca ai platit o prima de asigurare mai mare decat daca ai fi asigurat masina fara casetofon.

Tot legat de subiectul parcarii, aseara am fost pus in situatia expusa in acest topic.

Adica venind de la serviciu aseara, am gasit pe locul unde las masina de vre-o 5 luni un minunat BMW alb de fabricatie recenta (B - - XXL). Masina am mai vazut-o prin zona, de obicei parca pe iarba, langa trotuar.

Asa ca am tras si eu masina in spatele lui. Tocmai cand ma pregateam sa incui si sa plec soseste un alt tovaras cu un break, care opreste langa mine, claxoneaza si ma intreaba daca ... plec ?!? Dezavantajul meu aici este ca masina mea are numere de Ialomita smile.gif

I-am spus ca nu, nu plec, la care el mi-a explicat ca ala e locul lui de parcare (desi in spatele masinii mele mai era loc sa intre un automobil si trei sferturi). Mai mult, mi-a spus ca el sta in blocul de langa terenul de parcare, si m-a intrebat UNDE STAU EU ?!?!

Dupa ce i-am spus ca stau in blocul de alaturi si ca parchez de ceva vreme pe locul pe care trona BMW-ul, omul s-a mai inmuiat, a tras masina in spatele Balanei mele, am dat noroc si a plecat.

Sigur, in acest caz nu a fost o situatie prea tensionata pentru ca a avut unde sa lase masina. Daca nu avea, aproape sigur ar fi trebuit sa o mut de acolo.


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roberth
post 7 May 2004, 18:29
Post #30


Membru tamponat


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 March 04
From: spatele tau




QUOTE

du-te la primarie si concesioneaza locul acela de parcare. Taxa e modica, si daca zici ca nici macar nu sta legal acolo, o sa renunte sigur la scandal cand ii arati hartia.  


Stie cineva daca se poate concesiona si o bucatica de trotuar, pentru parcare masina, in cazul in care nu deranjeaza traficu pietonal ? :?:


--------------------
Dacia Nova T 1998 - B 66 COJ
“Ca să înțelegi că ești prost, trebuie totuși să-ți meargă mintea. ”
(Georges Brassens)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 12:52
Forum Renault