DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 24 25 26 27 28 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

Madriann
post 17 Nov 2009, 12:22
Post #751


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Au pazit gastele pana acum, sau ce? Trebuiau sa faca adresa aia inainte de a-ti trimite citatia...


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 17 Nov 2009, 12:59
Post #752


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Nu stiu. Probabil acum o sa solicite dovezile de la politie. Asa o decurge treburile. L-am trimis sa judece in lipsa asa ca nu am facut nici un drum degeaba


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Nov 2009, 14:35
Post #753


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(MihaiDC @ 16 Nov 2009, 21:40)
daca intr-o poza mai apare o masina drept in spatele meu?
explica-mi si mie de ce sa nu ma pot lega de poze daca intr-o poza apare o alta masina in spatele meu si pe poza in care se intelege numaru am 48km/h nu cum scrie in pv?
Ca sa nu sa se intelega gresit nu ma cert cu marian doar cer niste explicatii in plus
p.s cu atestatu de operatoru radar este un articol intr-o hotarare care zice:politistu va actiona in cadrul competentelor sale(daca n-are atestat nu-i competent sa citeasca datele cinemometrului
*



pai tu nu ai zis ca e alta masina in spatele tau, ai spus ca nu se intelege numaru. daca tu ai un symbol verde (oricum poza e alb negru) cu B-02-ABC, si ei vin cu 3 poze in care apare un symbol verde, si in prima se distinge B, in a doua 02 si in a treia se vede B-02-ABC, iar cadrele sunt cat de cat consecutive (de ex. din 5 in 5 sec), nu e clar ca e masina ta? instanta hotaraste daca proba e concludenta sau nu, si mie unul mi se pare destul de concludenta. daca tie nu ti se pare, te rog sa tii cont ca tu ai vazut pozele si eu imi dau cu parerea de pe vorbe smile.gif

referitor la atestat, in momentul in care o sa te legi de lucrul asta, politia va spune ca la capatul celalalt al statiei s-a aflat intradevar agentul Casca Alba, care e trecut pe atestat. asta e verificata de mine cand am avut si eu proces la Sinaia. daca insisti pe tema, o sa-ti aduca ceva gen foaie de parcurs care o sa arate ca asa e.

tu poti sa incerci pe acolo orice, dar daca vii cu 3-4 argumente care scartaie rau, daca gasesti ceva bun de care sa te legi, nu prea o sa te mai ia in seama nimeni.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 17 Nov 2009, 15:22
Post #754


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 17 Nov 2009, 15:35)
referitor la atestat, in momentul in care o sa te legi de lucrul asta, politia va spune ca la capatul celalalt al statiei s-a aflat intradevar agentul Casca Alba, care e trecut pe atestat. asta e verificata de mine cand am avut si eu proces la Sinaia. daca insisti pe tema, o sa-ti aduca ceva gen foaie de parcurs care o sa arate ca asa e.

agentul constatator completeaza pv


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Nov 2009, 16:21
Post #755


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




vad ca o tineti multi una si buna cu bucata aia din lege cu "agentul constatator completeaza procesul verbal de constatare a contraventiei". Pe langa faptul ca e o diferenta intre asta, si ce scire in lege, ca "agentul care completeaza procesul-verbal de constatare a contraventiei se numeste agent constatator" (cine nu vede diferenta, sa fie sanatos), macar ne putem pune de acord ca este destul de greu spre imposibil si foarte ineficient ca sa stea politistul cu radarul in masina, cu masina orientata cu fata catre tine, sa astepte sa treci prin dreptul lui, sa se uite daca ai depasit viteza, si daca ai depasit-o, sa intoarca repede repede, si sa se ia dupa tine, sa te opreasca unde o fi loc, sa iti scrie pv, sa iti ureze drum bun, si dupa sa se intoarca la loc si sa repete figura. sau sa ii dea calificare de operator radar unuia care iti face cu bastonul sa opresti?
legea pomeneste de atestat ca sa nu cumva sa il puna pe seful de post de la comunitara din Capalnita Gara cu radaru in boschete. cel care a operat aparatul avea atestat, atat retine instanta.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 17 Nov 2009, 16:29
Post #756


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 17 Nov 2009, 17:21)
cel care a operat aparatul avea atestat, atat retine instanta.
*


si cum dovedesti cine opera radarul...zice politaiul "pe cuvantul meu"?


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 17 Nov 2009, 20:49
Post #757


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




n-a dat viteza prin statie si cum zice legea "politistu va actiona in sfera competentei sale"
daca n-are atestat cum e capabil(competetent) sa citeasca datele cinemometrului?normele de metrologie spun ca agentu constatator trebuie sa aiba atestat de operator radar nu zice doar unul din ei
in plus in poza in care apar cu o viteza de 74 km/h e un jeep in spatele meu
pozele is la 2 secunde diferenta una de alta
cum imi poate deomnstra ca nu era viteza jeep-ului,normele iar zic daca apar 2 masini in poza nu se ia in considerare
argumentul meu solid e urmatorul:au amplasat radaru langa surse de inalta tensiune(judecatoarea a zis sa aduc dovezi,lucru care-l pot face) si n-am putut face obiectiuin(pot dovedi cu inregistrarea unui apel la 112 deoarece m-am enervat ca nu m-au lasat sa fac obiectiuini pe motiv c-au scris ei fara sa le zic)de fata cu ei am sunat
p.s articolul de lege spune daca refuzi sa semnezi sa caute martor dar daca nu gaseste sa specifice de ce,martori putea pune 10 c-a oprit vreo 3-4 masini cat stateam acolo(m-a lasat sa astept ca prostu fara sa zica nimic)p.s am cerut ordin de servici si graficul si a pus doar un raport
ce e asta asa pot aduce si eu declaratii legalizate la notariat in tribunal,n-au nici o valoare
p.s 0 pe pv nu-i trecut nici un martor,iar colegu nu-l poate pune deoarece a stat in masina tot timpul
p.s am cerut si pv anulate si cotoru din luna respectiva deoarece cred ca au vrut sa ma treaga in tzeapa,sa ma amendeze pentru o viteza de 76 de km/h si sa-mi dea 3 puncte penalizare si 4 amenda(asa a zis cand a venit cu pv-ul sa-l semnez iar cand am refuzat l-a tras pur si simplu din fata mea fara sa-mi zica nimic

This post has been edited by MihaiDC: 17 Nov 2009, 20:50


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Nov 2009, 22:07
Post #758


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




cum adica e un jeep in spatele tau? e drum cu doua benzi si e in dreptul tau? nu inteleg cum daca e in spatele tau te mai vezi si tu in poza, poate faci un efort si scanezi poza in cauza. eu unul nu inteleg cum e jeepu in spatele tau si te vezi si tu in ea.
ti-am zis, restul argumentelor pica dupa parerea mea. spune ca nu a gasit martori si asta e (oricum, aici tu ai fost de rea-credinta, ca nu ai vrut sa semnezi), cat despre atestat, eu am pierdut recurs la asa ceva. cand urma sa aduca politia probele nu m-am mai dus si au adus poze si atestatul operatorului. pe mine ma inregistrase radaru fix din comarnic si ma oprise in sinaia, deci evident nu era acelasi politist. la recurs asta a adus politia, niste grafice si niste foi de parcurs care aratau ca respectivul agent din atestat operase radaru. referitor la obiectia mea, ca nu era acelasi care a semnat pv, instanta a motivat intr-un mod pompos cam ce zic si eu, ca e normal ca numai ala care opereaza radaru efectiv sa aibe atestat.
inca nu a ajuns jurisprudenta izvor de drept, dar probabil ca asa or sa-ti zica si tie


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 17 Nov 2009, 22:43
Post #759


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




scuze de ambiguitate in urma mea era un jeep se deplasa in acelasi sens cu mine si da drumul era cu 2 benci pe sens
ce e asa de greu sa intelegi ca se deplasa in urma mea si in poza se vede si masina mea si jeep-ul,amandoi(eu si cel cu jeep-ul)mergeam in aceeasi directie si apare in poza
cum eu sunt obligat sa semnez ce vrea politistu ?eu sunt obligat sa-i prezint actele nicidecum sa semnez ca asa vrea el
legea zice sa prezinti actele solicitate nu c-ai fi obligat sa semnezi daca nu esti de acord,mai ales daca ai motive sa crezi ca s-a produs un abuz
eu credeam si cred c-a produs un abuz de asta am si sunat la 112 atunci pe loc
p.s tu vorbesti pe ..
dar nu te-am auzit sa invoci un articol ceva in ceea ce zici doar te dai cu parerea nu aduci argumente care sa confirme ce zici
p.s sunt de acord depinde si de judecator daca ia in considerare unele aspecte
p.s1 pot dovedi ca putea sa puna martori 10 nu unu singur daca chiar dorea,nu exagerez cand zic 10(aia cu colegu martor pica deoarece un singr politist iti aduce la cunostiinta contraventia iar celalalt sta singur
in masina)
eu ma bazez pe articole si pot dovedi si-n instanta
sa nu iei in nume de rau ce spun dar nu sunt de acord cu tine in unele privinte,cum sa zica judecatoru nu cand ii prezinti articole de lege care sustin ce zici
si inca ceva e o diferenta cu atestatu de operator radar la tine si la mine
;a tine s-a comunicat viteza prin statie la mine datele probelemei sunt altele
repet nu lua in nume de rau ce zic sau sa-l consideri un atac la adresa ta
judecatorul s-a dovedit deschis in cazul meu
daca nu te-ai prezentat sa contraataci cele aduse de el ce sa-ti fac,conteaza prezenta,poate reuseai sa-i demontezi probele

17 Nov 2009, 23:50:
n-are rost sa mai discutam, de acum o sa intru doar pe 2 decembrie seara si o sa poztez impresiile

This post has been edited by MihaiDC: 17 Nov 2009, 22:50


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 17 Nov 2009, 23:01
Post #760


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Ordinul de serviciu e un formular tip cu regim special. Daca nu Politia nu l-a prezentat, e bai. A incalcat procedura, niciun alt act sau raport nu il poate inlocui.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 17 Nov 2009, 23:09
Post #761


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




n-a prezentat nici un formular tip,un raport cu o stampila si un tabel (bilantul amenzilor din ziua repsectiva)culmea ca cu mana lui a scris ordin de serviciu si poze fara sa-i spun ,de asta am si sunat sa-i raportez pt abuz


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 17 Nov 2009, 23:11
Post #762


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Interesanta chestia asta cu ordinul de serviciu.

Deci, presupunand ca m-a luat un radar mobil, voi cere in instanta, sa se prezinte atat ordinul de serviciu al operatorului radar cat si al soferului. Ca banuiesc ca operatorul radar, in timp ce radareste nu conduce si masina. excl.gif


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 17 Nov 2009, 23:39
Post #763


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Daca nu aveau, munca lor nu era legala in acel moment, poate fi contestata ab initio.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Nov 2009, 14:38
Post #764


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




am primit sentinta ! sint bun de plata ! sad.gif am fost filmat. mad.gif chiar daca in p.v. s-au scris unele date in mod gresit instanta le-a apreciat ca fiind erori materiale care coroborate cu filmarea nu sint de natura a modifica substantial contraventia constatata de catre agentii politiei rutiere dimbovita.

prin urmare trebuie sa fac rost de bani pentru a plati amenda care intre timp s-a dublat: de la 60 de lei la 120 de lei. asta este. renunt la ceva de incaltat, de imbracat, nu mai plec din oras, fac economii. wacko.gif



--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Nov 2009, 16:03
Post #765


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




imi pare rau sa aud george.
de ce s-a dublat, nu mai poti sa o platesti la jumatate? ca poate lamurim si asta, daca pierzi platesti intreg sau nu.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Nov 2009, 16:27
Post #766


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




pai nu au trecut alea 48 de ore ? trebuie sa platesc integral ! asta este.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 Nov 2009, 16:42
Post #767


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Deci, nu s-a dublat. In 48 de ore era jumatate din integral. Dublu ar fi fost 240 lei.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Nov 2009, 17:30
Post #768


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




nu, jumatate din minim. adica jumatate din 120 de lei. adica 60 de lei, in 48 ore...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Nov 2009, 18:44
Post #769


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




deci eu trag concluzia urmatoare:
cand iei amenda, esti obligat, pe baza procesului verbal incheiat, sa achiti o suma. exista si varianta sa platesti jumatate din suma in maxim 2 zile lucratoare.
cand contesti si pierzi, esti obligat pe baza hotararii judecatoresti sa platesti suma aia. hotararea nu mai precizeaza ca poti plati jumatate in 2 zile lucratoare de la comunicare, si atunci platesti integral, termenul de 2 zile lucratoare referindu-se de fapt la data comunicarii procesului verbal?
spun asta pt ca s-a tot discutat si ne-am tot dat toti cu parerea, dar nu am avut un caz practic pana acum.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 20 Nov 2009, 13:57
Post #770


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Daca platesti contraventia iti recunosti implicit vinovatia. Daca contesti p. v., indiferent daca l-ai semnat sau nu, inseamna ca te consideri nevinovat. Instanta decide cine are dreptate.
In schimb, in cazul unor taxe , chiar daca ai platit, poti contesta ulterior legalitatea acestora.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 21 Nov 2009, 10:03
Post #771


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




NU!
Poti plati jumatate din minim si poti face contestatie independent una fata de cealalta. Legea nu conditioneaza depunerea plangerii de neachitarea amenzii.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 1 Dec 2009, 17:40
Post #772


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




salut,maine am al 2-lea termen,analiza probelor si as avea o intrebare:se poate amana cu inca un termen,sau doar daca solicit noi probe sau zice politia ca mai are de adus?(p.s eu nu vreau amanarea intreb doar daca dupa ce prezint probele in apararea mea se poate sa mai fie un termen)
Mentionez ca e sunt pegatit, am probe care-mi sustin afirmatiile.
Cam cat dureza pana cand se da "verdictu" daca nu se mai amana?

2 Dec 2009, 13:57
salut,am fost azi la al 2-lea termen am depus pozele care dovedesc ca masina politiei rutiere era amplasata langa surse de inalta tensiune(statie de transformare) ceea ce contravine normelor metrologice,o inregistrare a unui apel la 112 care dovedeste indirect ca politistu a comis un abuz prin faptul ca nu m-a lasat sa-mi zic obiectiunile si am cerut ordinu de serviciu sau planificarea care sa dovdeasca ca trebuia sa stea la"panda" pe respectivul sector de drum intre orele precizate pe pv
la aceasta cerere a mea judecatoare a zis ca ordinul de serviciu nu-i o dovada concludenta in dovedirea nelegalitati pv-ului si a respins-o(cum sa nu fie concludent?daca nu-l are el statea ilegal acolo,desfasura o munca ilegala de capu lui,deci nu era in timpul serviciului si nu putea completa pv-uri)
e corect ce zice doamna judecatoare?
p.s mentionez ca si atestatu de operator radar pus la dosar e pe alt nume decat cel de pe pv ceea ce contravine legilor in vigoare si codului rutier,deoarece cel ce completeaza pv-ul trb sa detina atestat
m-am lamurit cu judecatorii,unii is mana in mana cu politistii,nu conteaza legile,normele metrologice,ceea ce conteaza e daca ai grad sau lucrezi in politie
plus pozele is o marsavie,intr-o poza se observa o masina in spatele meu,iar in poza in care se intelege numarul masinii mele am viteza de 48km/h,precizez tot aici ca-n poze nu se precizeaza sensul de mers,daca s-a incheiat autotestare si altele.
maine ar trb sa fi data solutie la registratura,dar sunt sigur ca hotararea n-o sa fie in favoare mea
p.s daca fac recus si cer stramutarea la iasi am sanse sa-mi fie acceptat?
p.s pe certificatu metrologic numarul de inmatricualre al masinii e trecut in pix in contradictie cu restul datelor din certficat care-s tiparite

This post has been edited by MihaiDC: 2 Dec 2009, 13:03


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 Dec 2009, 13:59
Post #773


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Ai p.m. Daca vrei, posteaza-l aici.
Vezi daca te ajuta si datele astea:


This post has been edited by Dodone: 2 Dec 2009, 14:04

Attached File(s)
Attached File  Extras_norma_radar.doc ( 77k ) Number of downloads: 40
Attached File  instructiuni.doc ( 33k ) Number of downloads: 27


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 2 Dec 2009, 14:36
Post #774


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Nu poti sa faci recurs la aceasta faza, dar poti face apel (la tribunalul judetean).
Pentru stramutare, sansele sunt extrem de mici; foarte rar se accepta si trebuie o justificare f. temeinica.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 2 Dec 2009, 14:41
Post #775


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




la recurs nu ma refer doar la faza cu ordinu de servicu
da dupa ce primesc solutia n-am dreptu sa fac recurs?pentru recurs trebuie o motivare puternica?
eu dacap ierd vreau sa fac recurs si sa cer stramutarea la iasi
poate sa nu ia in consideratie mormele metrologice?
am facut un memoriu si m-am referit la normele de metrologie

This post has been edited by MihaiDC: 2 Dec 2009, 14:42


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 2 Dec 2009, 14:45
Post #776


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Repet: nu poti sa faci recurs impotriva unei sentinte date de prima instanta.
Poti face apel impotriva sentintei respective, dupa ce o primesti.
Daca nu ma crezi, consulta un avocat.

This post has been edited by Batrânul: 2 Dec 2009, 14:45


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 2 Dec 2009, 14:47
Post #777


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




raspunsu lui dodone:
QUOTE
Salut,am avut azi al doilea termen la politie si mi-a respins cererea de a prezenta politia ordinul de serviciu,e in regula?daca n-are ordinul de serviciu p.v-ul nu-i legal?
judecatoarea lu peste a zis ca ordinul de serviciu n-are legatura cu legalitatea pv-ului asa e?


Salut,
din cunostintele mele, in cazul politistilor care deservesc radarele mobile, baza legala activitatii lor in teren e Ordinul de Serviciu. De ce ? Pentru simplul motiv ca aceasta activitate e considerata misiune ordonata (mai exista si misiune speciala, dar nu e cazul lor, sau activitati administrative ). Or, in acesta situatie secretara sau seful ar fi trebuit in mod obligatoriu sa completeze Ordine de Serviciu, care sunt nominale, iar o parte ramane la cotor, cam in genul diplomelor, a foilor de parcurs, etc.
In acesta se specifica clar si locul si intervalul orar in care trebuie sa amplaseze radarul conform unei programari prealabile, care e aprobata de sefii ierarhici.
O sa incerc sa aflu detalii, dar am sanse slabe.
Oricum, tu fa recurs, mai castigi timp si incerci sa te mai interesezi.
Succes.
asa stiam si eu,lucru confirmat si de un politist,actiunile de "panda"se fac in baza unui ordin de serviciu cu nr de identificare si serie primit de la MAI BUCURESTI(chiar am vazut un asemenea ordin,l-am tinut in mana)
El nu sta la ''panda cand are chef


2 Dec 2009, 15:52:
merci Batranul
am inteles,maine voi reveni cu solutia scrisa in condica la registratura,iar cand primesc motivarea o postez pe net
eu tind sa cred c-o sa fie in defavoare mea,judecatoarea nici nu m-a lasat sa spun tot ce s-a intamplat,am depus un memoriu in care povestesc totu ,ce articole si norme s-au incalcat,sper sa tina seama de el

This post has been edited by MihaiDC: 2 Dec 2009, 14:52


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 2 Dec 2009, 16:51
Post #778


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(Batrânul @ 2 Dec 2009, 14:45)
Repet: nu poti sa faci recurs impotriva unei sentinte date de prima instanta.
Poti face apel impotriva sentintei respective, dupa ce o primesti.
Daca nu ma crezi, consulta un avocat.
*


Esti foarte foarte sigur?


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 2 Dec 2009, 17:11
Post #779


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Dupa judecata in prima instanta, pentru a se putea beneficia de toate caile de atac, se face apel la instanta superioara (Tribunal judetean in cazul de fata, deoarece prima instanta a fost Judecatoria). Daca se pierde si acolo, se poate face recurs la Curtea de Apel de care apartine tribunalul respectiv.
Exista si cai de atac extraordinare (revizuirea, contestatia in anulare, recursul in anulare), dar nu cred ca e cazul aici.

Hotărârile prin care instanțele de judecată soluționează cauza atunci când aceasta se judecă în primă instanță, adică pentru prima oară, se numesc sentințe. Cele prin care se soluționează apelul și recursul se numesc decizii.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 Dec 2009, 19:07
Post #780


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Corect.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 24 25 26 27 28 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 11:10
Forum Renault