DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> turbosuflanta

caesar_80
post 12 Feb 2009, 08:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 12 January 09
From: bucuresti




se poate?


--------------------
Dacia Logan 85cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 12 Feb 2009, 09:41
Post #2


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




QUOTE(caesar_80 @ 12 Feb 2009, 08:06)
se poate?
*


Teoreticc nu prea! Pentru ca pistoanele nu sunt facute pentru asa ceva. Va trebuiesc pistoane forjate. Plus ca trebuie sa modificati sistemul de franare. Si multe altele.
Ca idee, la ce cost v-ar duce toata treaba va puteti informa de aici http://www.tuningshop.ro/content/view/80/5/


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 12 Feb 2009, 10:26
Post #3


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




se poate, daca nu pui problema de bani. Se poate pune si fara sa schimbi pistoanele (care sunt realizate prin turnare) cu cele forjate. Gandeste-te tilix ca la motoarele diesel nu sunt pistoane speciale. Ideea este ca motorul pe benzina este mai comprimat si nu se poate aplica o presiune prea mare in turbosuflanta spre deosebire de motoarele diesel.Peste 1 bar s-r putea sa ai probleme cu pistoane, biele, segmenti, samd...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 12 Feb 2009, 10:30
Post #4


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




QUOTE(pskint25 @ 12 Feb 2009, 10:26)
se poate, daca nu pui problema de bani. Se poate pune si fara sa schimbi pistoanele (care sunt realizate prin turnare) cu cele forjate. Gandeste-te tilix ca la motoarele diesel nu sunt pistoane speciale. Ideea este ca motorul pe benzina este mai comprimat si nu se poate aplica o presiune prea mare in turbosuflanta spre deosebire de motoarele diesel.Peste 1 bar s-r putea sa ai probleme cu pistoane, biele, segmenti, samd...
*


Eu m-am gandit in felul in care pune ceva mai mare. Daca pune una mica merge, dar trebuie adaptata. Cand am fost la dezmembrari am vazut un mertan clasa a cu o mica turbina. Aceea cred ca ar merge splendid. Plus ca are si cati cam cat al nostru wink.gif
Acum im cer scuze daca am scris ceva aiurea.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 12 Feb 2009, 11:29
Post #5


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




turbinele sunt ceva mai greu de cautat, nu e ca la suruburi, e de 6 , merge...
de exemplu o turbina pt un motor de motorina pusa pe un benzinar, daca se forjeaza (la turatii inalte) la benzinar s-ar putea sa se topeasca, deoarece temperatura la ardere la un benzinar e mai mare decat la un diesel, deci si gazele evacuate snt mai calde, materialele fiind gandite pentru temperaturi cu pana la 100 grade mai putin...

In plus acele turbine trebuie sa introduca o anumita cantitate de aer in motor si (pe langa faptul ca trebuiesc facute modificari in chipul de iknjectie ca sa modifici parametrii debitelor de benzina) trebuie pastrat un anume raport intre cantitatea de aer si benzina. Si turatii.

Sunt cel putin 2 tipuri de turbo in functie de forta care le pune in miscare:
- pe baza gazelor evacuate de motor
- pe baza fortei motorului, prin cureaua de distributie, sau ax prelungit


Nu vreau sa fiu contra unei asemenea imbunatatiri, fiind una din cele mai mari apoarte de putere ce pot fi aduse motoarelor pe combustie, si chiar sunt tentat, dar ca sa o faci cu cap si sa nu iti f*&^ motorul, trebuie sa puti piese de calitate, bine dimensionate. Cum motorul nu a fost prea gandit pentru asa ceva, trebuie atentie.

Am facut referire in principal la motorul 1.4 MPI, pentru ca asta il am eu si despre asta m-am interesat.. Se poate, dar trebuie sa te documentezi si sa ai bani!

Daca vrea cineva documentatie PM.

http://en.wikipedia.org/wiki/Turbo

Ca sa va faceti o idee de pret ...


Attached File(s)
Attached File  turbo_D.pdf ( 9.05k ) Number of downloads: 215


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boris08
post 12 Feb 2009, 12:01
Post #6


Supraponderal sunt,dar nu-mi plac masinile mari :))


Group: Members
Posts: 474
Joined: 9 May 08
From: Bucuresti




Pai pt motor de 1.4 nici nu vad in tabelul ala......


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort Sporit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caesar_80
post 12 Feb 2009, 12:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 12 January 09
From: bucuresti




ma gandeam la ceva de pe renault 5 sau de pe alte modele


--------------------
Dacia Logan 85cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 12 Feb 2009, 12:38
Post #8


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Sa mai discutat problema asta si sa ajuns la concluzia ca update-ul asta ar costa enorm iar dupa montaj motorul nu va mai avea viata lunga ... Pentru cine dispune de mii de coco se poate face un transplant cu un alt motor care sa aiba de la mama lui turbo, intercooler, tubulatura si restul componentelor aferente. Daca cautati voi bine pe forum un tip a pus turbo pe o dacie 1400 pe motorul original si dupa 2 ture a bulit pistoanele, supapele, chiulosa si altele.. trage-ti voi concluziile


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 12 Feb 2009, 12:51
Post #9


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




pai a patit exact efectul de inginer ochiometric ... Cum numai o turbina costa ~800 euro, eu unul am gasit un motor de megan sport la 3000...

adica macar stii de ce smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 12 Feb 2009, 14:07
Post #10


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




dar dc trebe schimbate frane ca nu inteleg.... chiar daca ar acc mai rapid, masina este facuta sa franeze. adica daca acc rapid nu este obligatoriu sa franezi la fel de rapid:)) nu stiu daca intelegetzi ce vreau sa spun. ori cu turbina ori fara tot de la aceleasi viteze trebe sa franeze


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boris08
post 12 Feb 2009, 14:48
Post #11


Supraponderal sunt,dar nu-mi plac masinile mari :))


Group: Members
Posts: 474
Joined: 9 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(IcsPe0001 @ 12 Feb 2009, 14:07)
dar dc trebe schimbate frane ca nu inteleg.... chiar daca ar acc mai rapid, masina este facuta sa franeze. adica daca acc rapid nu este obligatoriu sa franezi la fel de rapid:)) nu stiu daca intelegetzi ce vreau sa spun. ori cu turbina ori fara tot de la aceleasi viteze trebe sa franeze
*



Chestia e ca nu numai ca accelereaza mai rapid ci merge mai rapid,si "romanul nostru nesatul" nu se mai opreste la un 170-180/h vrea cat poate masina cu toate imbunatatirile (ca doar d-aia si le-a pus nu?) si automat la 200-220(depinde de modificari si cat de performanta e turbina) nu mai franeaza ea ca la 160-180 cat ia acum ........


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort Sporit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 12 Feb 2009, 14:59
Post #12


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




Merge turbina asta:
trent800.png

Am vazut in service. Da iti trebuie filtru de aer de Boeing si frane aerodinamice de Veyron.


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 12 Feb 2009, 15:00
Post #13


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Hmmm...pentru cei care cred ca franarea e asa...pentru oricine...Sa vezi senzatii de catifelare intre buci ce o sa ai la 160-170km/h,sa fii nevoit sa franezi brusc,dar BRUSC nu oricum...atunci sa vezi cum NU franeaza,apesi ca dementul pe pedala si pana undeva pe la 100 km/h nu prea face mai nimic,distanta de franare e enorma si ai toate sansele sa zbori in decor sau sa te faci praf.Asa ca eu unul cred ca cea mai importanta imbunatatire la o masina e un sistem de franare performant,mult mai bun decat ce a pus fabrica pe masina.Obligatoriu trebuie completat cu gume bune,nu debica,kormoran sau matador,ci obligatoriu ceva de firma si neaparat bun.De accelerat...accelereaza orice masina(mai greu sau mai usor),important e cat de repede si de sigur reusesti s-o opresti.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 12 Feb 2009, 15:24
Post #14


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




si asta se poate....asta pe langa turbosuflanta =))


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 12 Feb 2009, 15:42
Post #15


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Cu franele este o idee excelenta. Niste discuri mai mari cu racire mai buna ar fi super benefice mai ales ca franele stok ale solenzei sunt varza... dar prin simpla lipsa a ABS-ului, orice frane i-ai pune este egal cu zero pentru ca la o apsare brusca/ferma pe pedala roata se duce taras pe asfalt si e nasol... parerea mea ... care este


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 12 Feb 2009, 15:54
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




mam interesat si eu se poate pune dar presiunea sa fie intre 0,3-0,5 bar si intercooler sa nuti topeasca pistoanele


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 12 Feb 2009, 16:08
Post #17


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(IcsPe0001 @ 12 Feb 2009, 14:07)
dar dc trebe schimbate frane ca nu inteleg.... chiar daca ar acc mai rapid, masina este facuta sa franeze. adica daca acc rapid nu este obligatoriu sa franezi la fel de rapid:)) nu stiu daca intelegetzi ce vreau sa spun. ori cu turbina ori fara tot de la aceleasi viteze trebe sa franeze
*


Esti de bula! wink.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caesar_80
post 12 Feb 2009, 16:27
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 12 January 09
From: bucuresti




de pe modele mai vechi de renault as vrea, dar oare unde as putea gasi asa ceva?


--------------------
Dacia Logan 85cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 12 Feb 2009, 17:07
Post #19


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




QUOTE(bolidu @ 12 Feb 2009, 16:42)
Cu franele este o idee excelenta. Niste discuri mai mari cu racire mai buna ar fi super beneficemai ales ca franele stok ale solenzei sunt varza... dar prin simpla lipsa a ABS-ului, orice frane i-ai pune este egal cu zero pentru ca la o apsare brusca/ferma pe pedala roata se duce taras pe asfalt si e nasol... parerea mea ... care este
*




Sa stii ca nu e chiar asa.Asta vara veneam de la mare pe A2,viteza...cam cat a putut masina,cred ca aveam pe ceas +/- 170km/h.Depaseam o mica coloana de masini,eu mergand pe banda 2,coloana mergand pe banda 1.Din coloana,la cativa metri inaintea mea,fara sa se asigure,iese un nene cu un logan sa depaseasca si el.Viteza lui era undeva la 120/130km/h.Crede-ma...cand am infipt piciorul in pedala,practic n-a franat la viteza aia,m-am agatat de volan ca sa am putere sa apas mai tare pedala,iar frana tot abia-abia a tinut,pana pe la 100km/h practic am parcurs sute de metri,sau poate exagerez...Dar oricum...am scapat ca prin urechile acului,am evitat la mustata un eveniment demn de stirile de la ora 5 si de-atunci am invatat,ca ar fi mai bine sa ma limitez la vitezele legale de pe sectorul de drum respectiv...Stiu ca ceea ce am facut acolo e pura prostie,n-am nici o scuza,copii nu incercati asa ceva nici acasa,nici in deplasare.
Ideea e ca probabil,caldura a fost cea care a facut ca franarea sa fie asa proasta.Cred ca placutele au devenit in no time incandescente,la fel si discurile,ceea ce denota clar ca la anumite viteze,nu se mai pune problema ca se vor bloca rotile,ci franarea totusi SA SE PRODUCA,stiu ca si daca s-ar fi blocat rotile ar fi fost poate mai rau,dar nici sa nu prea franeze deloc...

This post has been edited by BoomPunk: 12 Feb 2009, 17:11


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 12 Feb 2009, 17:49
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




aici depinde ce fel de dicsuri de frana ai ventilate sau normale? eu am ventilate si ma tine bine frana la 160km


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 12 Feb 2009, 18:12
Post #21


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Curentat-ule toata lumea are discuri ventilate stai calm...
BoomPunk bine ca ai scapat si nu sa intamplat mai rau... Totusi cand eram mai mic si mai bididiu doar ce cumparase tata solenza si eu cu permis de 3 saptamani colcaia adrenalina in mine si imi mai gealeam masina din garaj pe blat sa nu afle mosu` ca era belea si faceam tot felul de experimente printre care si asta cu franarea care la viteze mari doar o ciupeam si incepea sa scartaie dar si masina avea 2-3 luni... daca ai apasat cu sete mare pe pedala si deodata trebuia in mod obligatoriu sa se blocheze rotile indiferent de situatie... si cred ca dupa faza aia s-au dus juma` din placute ... Sigur ai avut aer in instalatie si compresia sa facut la nivelul bulelor de aer (aerul fiind comprimabil) si nu sa mai facut 100% pe lacuta-disc si nu cred ca are temperatura (care oricum era cat casa la sfarsitul franarii) ceva de a face cu lipsa franelor...

Legat de turbine si alte bull shet-uri eu zic sa va lasati ca nu o sa iasa nimic decat niste bani aruncati pe niste mofturi prostesti. Este parerea mea si nu fac referire la nimeni !

This post has been edited by bolidu: 12 Feb 2009, 18:14


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 12 Feb 2009, 18:56
Post #22


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




bolidu,sa stii ca aveam franele chiar foarte bine aerisite,asa au fost mereu.Niciodata nu m-am riscat sa plec la drum fara sa fiu sigur pe ele,verifcarile cele mai dese le fac la sistemul de franare,nimic n-a fost vreodata asa ingrijit la masina ca tot ce tine de frane.Dar...probleme de acelasi gen am avut si cand era noua si chiar si s-au perpetuat,am mai fost nevoit la viteze din astea exagerate sa franez de urgenta si s-a comportat aproximativ la fel.Nu folosesc discuri de provenienta china,doar de origine-cele ventilate,placutele doar de origine,lichidul doar cel specificat si schimbat anual.Asa ca...ori are masina asta o problema din fabricatie,ori fiecare e facuta sa fie unica! biggrin.gif

Le:Am mai auzit de aceesi problema si la alti posesori de solenza/supernova,deci banuiesc ca nu e a mea unicat....

This post has been edited by BoomPunk: 12 Feb 2009, 18:57


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 12 Feb 2009, 19:13
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




sincer nu am avut probleme cu franarea ...daca nu iti tin asa bine schimbai sonda de pe pompa stiu ca aia mai face probleme


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 12 Feb 2009, 19:29
Post #24


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Stai linistit,a fost schimbata de 3 ori pana acum.De 2 ori prin grija celor de pe la service-uri autorizate,care au reusit sa-mi rupa lamela pe care se infige borna aceea care arata avaria.Ultima data s-a schimbat acum 2-3 luni.Asa ca hai sa excludem sonda.Pompa nu cred ca are cum sa fie,avand in vedere ca am schimbat-o odata cu alta,de la o alta solenza si s-a comportat identic.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 12 Feb 2009, 19:32
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




nu stiu cum va plangeti voi de frane eu am franele exact ca si cand a fost noua e drept ca e usoara masina si daca apesi umpic mai tare merge ca sania ar fi fost o mana cereasca abs pe slz


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 12 Feb 2009, 19:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




ok...pune alte placute de frana incearca...nush dar pana la urma titlul subiectului este daca se poate pune turbosuflanta ....
am si eu in cap acest proiect am deja o turbina de diesel si imi mai trebuie un intercooler dar nush cum pot afla sa nu depaseasca 0,5 bar turbina ....ca in principiu se poate orice la o masina

12 Feb 2009, 19:36:
se poate pune turbina si fara sai faci modificari gen chiulasa supape si pistoane sau modificat la sistemul calculator injectie.........



12 Feb 2009, 19:37:
ca nu rezista motorul e alta treaba daca stiii sai reglezi turbina sa nu depaseasca mai mult de 0,3 bar va merge

12 Feb 2009, 21:57:
nu mai zice nimeni nimik?

This post has been edited by curentat: 12 Feb 2009, 21:57


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 12 Feb 2009, 22:46
Post #27


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




QUOTE(curentat @ 12 Feb 2009, 19:33)
ok...pune alte placute de frana incearca...nush  dar pana la urma titlul subiectului este daca se poate pune turbosuflanta ....
am si eu in cap acest proiect am deja o turbina de diesel si imi mai trebuie un intercooler dar nush cum pot afla sa nu depaseasca 0,5 bar turbina ....ca in principiu se poate orice la o masina

<span class='edit'>12 Feb 2009, 19:36:</span>
se poate pune turbina si fara sai faci modificari gen chiulasa supape si pistoane sau modificat la sistemul calculator injectie.........
 
<span class='edit'>12 Feb 2009, 19:37:</span>
ca nu rezista motorul e alta treaba daca stiii sai reglezi turbina sa nu depaseasca mai mult de 0,3 bar va merge

<span class='edit'>12 Feb 2009, 21:57:</span>
nu mai zice nimeni nimik?
*


Am vazut eu pe net BOV si valva sincronizata. Eu zic sa ne axam pe cea cu valva sincronizata, deaorece am puteao pacali sa se eschida pentru a nu depasi presiunea.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 13 Feb 2009, 09:48
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




da este o solutie si acea valva ......nush poate ca pe la inceputul verii voi face acest proiect imi mai trebuie doar intercoolerul si poate aceea valva iar modificarile la prinderea turbinei pe evacuare o voi face anuland catalizatorul pentru a putea avea spatiu mai mare .....am sa vad ce solutie gasesc pentru a alimenta turbina cu ulei si sper sa reusesc {nu sa ditrug motorul 04.gif ]


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 13 Feb 2009, 12:04
Post #29


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




pntru 0.3 bari cat vrei sa reglezi tu turbina.... adica 4.4 psi...adica daca ai face o grila directa in capota si ai canaliza jetul de aer direct spre un filtru sport cam tot aia ar fi... si te-ar costa sa zicem amxim 200 euro cu tot cu tinichigerie...

pentru presiunea aia nu iti trebuie intercooloer, mai ales ca ar fi presiunea maxima, care ar fia tinsa la turatii mari, turbina intra de obiei in functiune la jumatate din turatia maxima...(peste 3000 rpm)... si gandeste modificari nene, ungere, galeria de evacuare...samd...so think about it...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 13 Feb 2009, 12:23
Post #30


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Daca motorul are compresia pana in 11:1 poti sa dai in ea cu max 0.5bar... Daca ai sa vrei peste, atunci cauti garnitura de chiulasa metalica, mai groasa, astfel scazi compresia si poti mari in siguranta presiunea din turbo. Nu te baga la turbine de pe diesel, ca alea functioneaza la alte regimuri de turatie fata de cele pentru benzina.
Vrei ca puterea sa ti-o dea doar de la 4000 in sus, sau pe toata plaja de turatie?
Inca ceva: iti vor trebui injectoare mai mari (poate merg alea de pe Logan 1.6) si neaparat remap.

Uite aici un link cu un calculator al puterii estimate dupa supra-alimentare Calculator

This post has been edited by MAS: 13 Feb 2009, 12:28


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 08:39
Forum Renault