DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> REVIZIA DE 20.000 de KM, Bune si Rele

pedrovl
post 10 Nov 2004, 09:22
Post #1


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Domnilor , in sfarsit am facut revizia de 20k. Dupa ce am fost mintit suficient pe plan local (Valcea) , mi-am luat inima-n dinti si am fost aseara la Pitesti la Dacia Stefanesti unde....permiteti-mi sa va povestec si bune si rele.

1. Bucse bara stabilizatoare schimbate toate 4 (desi la 17k le schimbasem pe cele 2 din extremitati). Au zis ca nu umbla cu jumatati de masura.
2. M-au convins sa iau pachetul cu ulei, filtru ulei, filtru aer Dacia, desi nu am fost niciodata incantat de Dacia oil. Dupa ce am vazut bidoanele pe care scria "Made in Belgium" am zis sa incerc. Filtrul era in cutie originala Renault, Filtrul de ulei asemenea.
3. Mi-au schimbat toba finala care avea sitele duse dar nu era gaurita . Originala Cowel.
4. Am schimbat tampoanele de amortizare de pe langa scut sau asa ceva. nu stiu exact. Mi-au spus doar ca mi le schimba.
5. In sfarsit marea realizare. Troncaneala in volan la denivelari era bineinteles de la CASETA DE DIRECTIE. A fost schimbata si parca am alta masina.
6. Curatat saboti de frana si reglat frana de mana.
7. Schimbat placute de frana la incredibilul pret de 256.000 lei !!!! Placute in cutie "pieces d`origine" .
8. Uns, gresat oalele inferioare la amortizoarele de pe spate pentru eliminarea scartzaiturilor.
9. Reglat directia
10. Pret TOTAL Consulabile + Manopera = 2.470.000 lei (facturat la poarta)
11. Cheltuieli Totale 2.470.000 + 500.000 (inginer sef, pentru solicitudine) + 150.000 (mecanic pentru atentia cu care a lucrat) + 150.000 sucuri, tigari etc. = 3.270.000

Pana aici totul a fost super. Acu` deh romanul e roman si tre` sa va scriu si de cele rele.

1. Dupa ce am plecat (pe la 21.00) a trebuit sa ma intorc pentru ca toba cea noua loveste nu stiu pe unde. Nu au reusit sa descopere unde bate si tre` sa ma descurc eu . Puteam sa mai stau dar mi se luase (au lucrat incontinuu de la 15.00 la 21.00) Oricum nu e ceva grav. Dar loveste enervant cand dai prin gropi. Intrucat am fost cu un prieten mecanic dupa mine, o sa o remediez la el. Oricum inginerul sef mi-a promis ca imediat ce am drum prin Pitesti imi schimba si detenta pe garantie.

2. Cand au montat Caseta de directie a mai fost nevoie de un om si desi imi pusesera plastic pe scaune, cel chemat sa ajute s-a suit ca porcu` si mi-a mozolit volanul, schimbatorul si frana de mana de vaselina ca acum trebuie sa stau sa sterg pana mi se face rau.

Cam asta ar fi aventura la Revizia de 20k. Astept impresii si de la voi.




--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 10 Nov 2004, 09:32
Post #2


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Si-atunci de ce ai mai dat spaga? Uite de asta-mi pare bine ca am scapat de service-urile Dacia, unde cu tot cu spaga (care este default) se kka in capul tau...
Caseta de directie n-ai schimbat-o cam repede? Bine ca esti in garantie...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvmirel
post 10 Nov 2004, 09:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




Mie mi se pare ca "te-a costat" cam mult ingineru'. Dar deh, daca vrei sa faci treaba la Romania trebuie sa scoti din buzunar. Oricum pentru banii aia macar putea sa aiba grija sa pleci multumit de la ei. Mie imi crapa obrazul de rusine daca as fi primit spaga de la un client care se intorcea la service in 20 de minute ca nu stiu ce nu este reglat ca lumea.
In fine, astia-s oamenii. Iti urez sa mai calci in service la 30.000 km.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Nov 2004, 09:42
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




pedrovl, ti-ai facut programare la service-ul respectiv sau te-ai dus direct ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 10 Nov 2004, 12:05
Post #5


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(Marty @ 10 Nov 2004, 09:42)
pedrovl, ti-ai facut programare la service-ul respectiv sau te-ai dus direct ?
*



Pentru Marty. In mod normal e bine sa dai un telefon pentru ca lucreaza pe ture. Si daca vrei sa se ocupe de tine inginerul care a avut grija de mine trebuie sa-l suni sa vezi in ce tura este si sa-i spui in principiu ce probleme ai. Oricum au o magazie de piese impresionanta si e putin probabil sa nu gasesti ceva. Daca vrei iti dau numele si numarul lui de telefon pe personal message.

Pentru Wolf si nvmirel. Nu consider ca am dat spaga pentru ca efectiv omul a avut grija de mine(de ex:placute cu 256k in loc de 750) iar mecanicul a fost foarte atent si a lucrat pana la ora 21.00. Pur si simplu oamenii nu au salarii de invidiat si consider ca a fost un "stimulent" pentru a lasa loc de buna ziua. Am plecat cu toba troncanind pentru ca trebuia sa ajung acasa nu pentru ca m-au lasat ei sa plec nemultumit. Dar era o chestiune de timp si eram mort de foame. In principiu aveti si voi dreptate. Dar mai avem pana sa mergem si sa nu dam nimic ca sa schimbe totul in sistem occidental unde, de fapt ai impresia ca e gratis dar au ei grija sa te huruie de bani. Daca de ex. imi baga toate orele de manopera? A fost un fel de serviciu contra serviciu. Oricum aluia care mi-a mozolit volanul nu i-am dat nimic. Adica dau si eu la cine imi place cum lucreaza.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 10 Nov 2004, 12:19
Post #6


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Ca sa va faceti o idee. Caseta de directie costa 1.700.000 , toba daca e negaurita e putin probabil sa ti-o schimbe (750.000), placutele de frana (750.000), Bucse de bara (50k x 4 = 200.000). La 20 mii de km s-au mirat toti ca mi-a schimbat caseta deci......
Eu zic ca am scutit ceva bani dintr-un anumit punct de vedere. Pentru ca la Valcea de ex. nici nu se punea problema sa schimb toba, de caseta nici nu putea fi vorba (idiotii vroiau sa-mi stranga ghidajul la caseta ca sa nu se mai auda dar nu mai revenea volanul inapoi! - la Pitesti nici nu au auzit de asa ceva / ei schimba imediat piesa), pe placutele de frana trebuia sa dau 750k pentru ca altfel trebuia sa mi le schimb singur, iar bucsele de bara ziceau la Vlacea ca e imposibil sa le schimbe pe garantie. Asa ca....2.470.000 pret revizie nu mi se pare mult. Ar fi fost si mai ieftin daca cumparam toate consumabilele pe care le-am platit, de la magazinul din afara service-ului (tot originale) dar am zis sa nu ma fac de ras pentru o suta - doua de mii. Plus ca de vreo doua saptamani s-a scumpit uleiul si probabil si filtrele. (la ulei am vazut cu ochii mei - pret minim Dacia Oil = 225.000 / Valcea, Pitesti).


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Nov 2004, 14:01
Post #7


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pedro am inteles, ai dat spaga si ti-au facut o treaba de care esti multumit.
Insa n-am inteles doua lucruri:
1. caseta de directie, era proasta sau aveai tu o banuiala si daca a mers ai schimbat-o? ma gindesc ca nu prea e normal sa o schimbi la 20k
2. placutele de frina sunt TEXTAR (750 k) sau romanesti(256k)
La 250 k, le-am schimbat si eu, cutie albastra, piese de origine, romanesti. De fapt, aia la service nici nu m-au intrebat de care vreau doar mi-au spus ca-s romanesti.
La Vilcea ti-au impus de-ale de 750k?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 12 Nov 2004, 08:52
Post #8


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bomicabomic @ 10 Nov 2004, 14:01)
Pedro am inteles, ai dat spaga si ti-au facut o treaba de care esti multumit.
Insa n-am inteles doua lucruri:
1. caseta de directie, era proasta sau aveai tu o banuiala si daca a mers ai schimbat-o? ma gindesc ca nu prea e normal sa o schimbi la 20k
2. placutele de frina sunt TEXTAR (750 k) sau romanesti(256k)
La 250 k, le-am schimbat si eu, cutie albastra, piese de origine, romanesti. De fapt, aia la service nici nu m-au intrebat de care vreau doar mi-au spus ca-s romanesti.
La Vilcea ti-au impus de-ale de 750k?
*




Pentru Bomicabomic. Din pacate banuiala mea (care era de vreo 3000km) s-a confirmat dupa ce mi-au schimbat toate bucsele de bara si nu stiu ce amortizatoare - tampoane (o sa ma uit in cartea de garantie sa-ti scriu cum se numesc exact). Troncanelile din volan la trecerea peste denivelari erau din Caseta de Directie. Aici sunt doua ipoteze. Ori a avut un defect de fabricatie ori pur si simplu s-a dus, pentru ca si inginerul de la Pitesti s-a mirat ca batea asa la 20k. Chestia e ca bataile erau mai mult enervante decat puternice. Mie imi era frica, ca nu imi schimba caseta pentru ca nu bate prea tare, dar omu` dupa ce a mers si a simtit si el in volan mi-a schimbat-o pe loc.
Placutele erau in cutie "pieces d`origine" si aveau senzor. A trebuit sa taie senzorul intrucat SlZ nu are. In rest cica erau de DSN. Daca faceam revizia la Valcea m-ar fi obligat sa pun de 750k. De fapt nu mi-au oferit alternative. Iar eu am aflat ca se pot pune de DSN, de pe forum (dar nu aveam cum sa le dovedesc la boi) si in final din Service de la Pitesti .

Daca ai o bataie cat de mica in volan si ai toate bucsele schimbate + pivoti, capete de bara ok du-te si schimba caseta. Bataile se vor accentua si se rablageste vazand cu ochii.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 12 Nov 2004, 09:27
Post #9


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Merci de informatii, n-am nici o bataie la volan. Doar un tacanit laugh.gif laugh.gif .
Cit priveste placutele de DSN (cu senzor), mi-a confirmat VC ca sunt bune si sa nu-mi fac probleme.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 12 Nov 2004, 11:02
Post #10


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bomicabomic @ 12 Nov 2004, 09:27)
Merci de informatii, n-am nici o bataie la volan. Doar un tacanit laugh.gif  laugh.gif .
Cit priveste placutele de DSN (cu senzor), mi-a confirmat VC ca sunt bune si sa nu-mi fac probleme.
*



Cu placere. Tot la Pitesti mi-au zis ca un tzacanit poate aparea la Axul Volan. Dar daca ai putini km nu e cazul sa-ti faci griji. Poate fi din alta parte.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 12 Nov 2004, 11:26
Post #11


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(pedrovl @ 12 Nov 2004, 12:02)
Cu placere. Tot la Pitesti mi-au zis ca un tzacanit poate aparea la Axul Volan. Dar daca ai putini km nu e cazul sa-ti faci griji. Poate fi din alta parte.
*


hehe, nu ye-ai prins? eu eram tacanitul. laugh.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 16 Nov 2004, 22:55
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




Si la mine se aud niste batai la directie, se si simt in volan cand am fost la revizia de 20000 au zis ca nu se aude asa de tare, sa mai merg si sa vedem daca se agraveaza situatia, au verificat pivoti, bucse, au zis ca totul e "beton" ! Sa fia oare caseta si la mine si astia nu au chef sa o schimbe pe garantie? (expira in februarie)... Cum ma pot comvinge de treaba asta pt ca nu am incredere in ei, si ca sa ma duc la sigur data viitoare in service? ...ca de abureli m-am saturat! mad.gif


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
br28mad
post 18 Nov 2004, 00:10
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 June 04
From: Braila




QUOTE(wwilly @ 16 Nov 2004, 22:55)
Si la mine se aud niste batai la directie, se si simt in volan cand am fost la revizia de 20000 au zis ca nu se aude asa de tare, sa mai merg si sa vedem daca se agraveaza situatia, au verificat pivoti, bucse, au zis ca totul e "beton" !  Sa fia oare caseta si la mine si astia nu au chef sa o schimbe pe garantie? (expira in februarie)... Cum ma pot comvinge de treaba asta pt ca nu am incredere in ei, si ca sa ma duc la sigur data viitoare in service?  ...ca de abureli m-am saturat! mad.gif
*


zgomotul e mai mult un "poc" de fiecare data cand opresti volanul pe loc. Eu stiu ca e de la directia asistata,si apare numai dupa un anumit numar de km,dupa care nu mai dispare niciodata. Asa ca...LA TARG CU ELE!!!


--------------------
Dacia Solenza Scala - BRxxMAD
SLZ rulz :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 23 Nov 2004, 10:09
Post #14


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(wwilly @ 16 Nov 2004, 22:55)
Si la mine se aud niste batai la directie, se si simt in volan cand am fost la revizia de 20000 au zis ca nu se aude asa de tare, sa mai merg si sa vedem daca se agraveaza situatia, au verificat pivoti, bucse, au zis ca totul e "beton" !  Sa fia oare caseta si la mine si astia nu au chef sa o schimbe pe garantie? (expira in februarie)... Cum ma pot comvinge de treaba asta pt ca nu am incredere in ei, si ca sa ma duc la sigur data viitoare in service?  ...ca de abureli m-am saturat! mad.gif
*



Daca masina nu are servo directie, mai mult ca sigur tre` sa schimbi ceva la directie. nu te mai lua dupa ei ca asa m-au aburit si pe mine pana m-am dus la Pitesti si mi-au schimbat caseta. Daca iti expira garantia in februarie du-te cat mai rpd. Bafta!


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 21 Dec 2004, 11:34
Post #15


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Tot nu a ajuns nimeni la 20k? Eram curios cat ati dat pe revizie si daca sunteti multumiti. A schimbat cineva antigelul la revizia de 20K?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 Dec 2004, 12:18
Post #16


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Antigelul se schimba parca la 60.000. Nu prea am fost multumit ca nu au desfacut rotzile sa se uite la ele. Cica nu erau uzate placutzele, ca se vedea cu ochiul liber... ma rog...
In afara de schimb ulei + filtru + filtru aer... nu au facut mare lucru...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 23 Dec 2004, 23:57
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(i96nds @ 21 Dec 2004, 12:18)
Antigelul se schimba parca la 60.000. Nu prea am fost multumit ca nu au desfacut rotzile sa se uite la ele. Cica nu erau uzate placutzele, ca se vedea cu ochiul liber... ma rog...
In afara de schimb ulei + filtru + filtru aer... nu au facut mare lucru...
*



La fel mi-au spus si mie la revizie dar nu am plecat de langa ei pana cand nu au desfacut rotine/completat antigel !! Intr-adevar placutele erau bune; pusesem la 10k FERODO !


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 24 Dec 2004, 08:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Antigelul cica "imbatraneste" dupa doi ani deci trebuie inlocuit atunci. A mea face doi ani in mai si atunci o sa-l schimb chiar daca n-o sa fac 60000 (poate 20000)


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xman2000
post 24 Dec 2004, 10:02
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 6 October 03




Revizia de 20k km: am solicitat sa mi se schimbe placutele de frina (750.000) [din ce mi-a spus mecanicul erau doar un sfert uzate ; cica mai mergeau lejer 10k km] , filtrul de aer . Au facut si test de frinare pe stand (200.000 lei) , mi-au verificat concentratia electrolitului si cam atit. Uleiul si filtrul sunt de la sine. Cost total revizie 20k km : 3.002.000 lei.

This post has been edited by xman2000: 24 Dec 2004, 10:15


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svio
post 7 Jan 2005, 08:30
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 May 04
From: Bucuresti




Am facut revizia de 20.000km: ulei, filtru, completat antigel. filtru aer, total 2.300.000 lei.
De fapt revizia am facut-o la 22.000km dar nu a fost nici o problema.
Placutele de frana nu le-am schimbat niciodata. Am vazut ca au dat roata din spate jos dar nu stiu daca pentru frane sau altceva.
Una peste alta sunt multumit de "somnolentza" (dupa cum ii spun unii) smile.gif.
Numai bine.


--------------------
Dacia Sandero 1.0 SCE SL plus 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_jmekeru
post 9 Jan 2005, 13:44
Post #21


jmeker...


Group: Members
Posts: 98
Joined: 9 January 05
From: Bucuresti




la revizia de 10000 a trebuit sa ii schimb bucsele si pivotii.la 20000 la ce ar trebui sa ma astept?


--------------------
Peugeot 307 1.6i 110cp 16v 2004 - B 13 JMK
N-am invatat cum se fac banii, asa ca ii trag la xerox...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_jmekeru
post 9 Jan 2005, 13:47
Post #22


jmeker...


Group: Members
Posts: 98
Joined: 9 January 05
From: Bucuresti




si eu sunt multumit de solenza dar cand ii fac revizia tre sa ii schimbi multe.


--------------------
Peugeot 307 1.6i 110cp 16v 2004 - B 13 JMK
N-am invatat cum se fac banii, asa ca ii trag la xerox...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 10 Jan 2005, 10:59
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Eu nu inteleg cum la 10.000 km ai schimbat bucdile si pivotii. Scuza-ma ca iti spun dar esti incredibil. Cum ai reusit? Contrar opiniilor eu am 18.000 si nu am schimbat nici macar bucsile de la brara stabilizatoare. Pana in 40000 km nici nu ar trebui sa se puna problema de suspensie. Sau poate mergi pe camp ?! smile.gif.


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Jan 2005, 19:33
Post #24


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Subscriu si eu la ce zice Ducu. Eu nu am avut nici o problema la directie sau altceva. Am 32.000 Km si am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare la 29.000 Km pentru prima data !!! De pivoti nu vreau sa imi pun problema pana la 80.000 km...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 11 Jan 2005, 13:04
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Nu va mai mirati atat..eu am schimbat prima oara bucsele la 17000 km si dupa aceea din nou peste numai 600km !! Asta apropos de zicala aia cu 'cat dai, atata face' sad.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 11 Jan 2005, 13:08
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Mama frate mai sunteti multi?
Dar voi pe ce drumuri mergeti nici la Berlina nu schimbi bucsile la 15000km.
Scuza-ti-ma ca va spun dar cascati ochii bre pe unde mergeti cu masina(si cum mergeti).


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 11 Jan 2005, 13:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ducu1, nu da cu bata in oameni, ca cel mai probabil nu sunt ei de vina. Eu la DSN am schimbat bucse si pivoti la 20.000 km. Pivotii nu erau tocmai de schimbat, insa dat fiind ca expira garantia s-a efectuat operatiunea. Oricum, erau jocuri, asta e clar. De atunci, eu zic ca am mers pe drumuri mai proaste si am fost cu mai putina grija decat la inceput cand era masina noua. Cu toate astea, la revizia de 40.000, masina a fost gasita beton de acelasi mecanic care mi-e bun prieten.

Asa ca eu zic ca respectivele piese nu au o calitate constanta in primul rand. Poti lua bucse proaste (astea sunt "de origine" si de cooperativa?) care sa te lase imediat.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 11 Jan 2005, 13:45
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Imi cer scuze ca poate m-am exprimat cam dur, eu te inteleg ca le-ai schimbat ca ai vrut, nu ca era impetuos necesar?!


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 11 Jan 2005, 15:26
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




la 20.000 km e obligatorie si geometria din cate stiu eu


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 11 Jan 2005, 19:22
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Chestia cu bucsaraia nu am schimbat-o fiindca sunt eu masochist. Am fost in service pentru o verificare generala, ca iesea din garantie, si au fost de acord 2 insi (mecanicul si Dacotecul) ca trebuie schimbate. Si erau intr-adevar cu joc.
Nici nu vreau sa ma gandesc peste 2 zile la revizie daca o sa zica iar ca trebuie schimbate ce-o sa se intample. Cred ca fac spume la gura, ca de data asta o sa fie pe banii mei.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 16:09
Forum Renault