DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOTUL despre achizitionarea unui Logan, la ce curs, cind, creditare, Casco etc.

klaus
post 13 Sep 2004, 08:36
Post #151


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE
st2005 a zis:
QUOTE

primesc salariu in lei, fara echivalent in valuta......

Ce salariu primesti tu la 14 ani? Si de unde?


Cred ca pe acel cont intra atat tatal cat si fiul...
Le-as recomanda totusi conturi diferite


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2004, 08:59
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Din cate am mai vazut parerile voastre, as vrea sa mai adaug cateva "noutati" in ceea ce priveste moderato si dobanzile...

Dupa deplasarea la dealer, am fost surprins sa aflu ca:
-pentru credit in euro, trebuie neaparat sa ai venit minim net de 300€
-pentru credit in lei rata 1/2 din venit
-dobanda poate fi fixa sau variabila fara alte costuri
-se accepta si girant platitor daca nu ai veniturile corespunzatoare
-ptr. 15% avans mai trebuie 2 giranti normali.

Girant platitor poate fi oricine, dar nu cu acelasi domiciliu ca tine...

Referitor la dobanzi..
Nu ma pricep foarte bine, dar am citit prin ziare si comunicate, buletine statistice (doar asta fac) etc... dar parerea generala este urmatoarea:
Dobanzile la lei vor scadea foarte mult...

De la anul cica BNR va da liber la straini sa investeasca in lei...si ca sa nu existe specula atunci trebuie sa aduca dobanda de interventie la un nivel egal sau foarte apropiat de cel in euro...Din asta rezulta ca dobanda la credite va fi cu maxim 5 procente mai mare decat aceasta...Dupa toate parerile se asteapta ca in primavara-vara anului viitor dobanda la creditele in lei sa fie in jurul a 10-13% poate maxim 15%...

Toate cele de mai sus nu sunt spuse de mine, ci de altii care cunosc, iar ca o paranteza, deja exista business plan-uri si bugete pe anul viitor care iau in calcul ca sigur o dobanda de maxim 15% la lei la credite ptr. societati...Totul tine de acea liberalizare din partea BNR pe care trebuiau sa o faca de anul asta, dar nu era matura piata..si se pare ca e si o conditie de intrare in mUE

Concluzie...
-Creditul in euro daca este luat sa fie cu dobanda fixa...(deja au inceput sa le creasca un pic)
-Creditul in lei cu dobanda variabila...si cred ca va fi chiar avantajos pe viitorul apropiat...
Multa bafta..


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut
post 13 Sep 2004, 09:18
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 31 January 04
From: Bucuresti




In ceea ce priveste Modelease, am avut surpriza sa constat intr-un pliant de la Dacia ca asigurarea CASCO la LGN Ambition este de 31 EUR/luna :shock:

Asta inseamna ca avem o asigurare CASCO de 372 EUR/an. :evil:

Stie cineva ceva de acest lucru? Atat sa fie valoarea asigurarii sau e alta gaselnita ca sa mai stoarca bani de la cei care cumpara in leasing, pe langa comisionul administrativ enorm de 200 EUR? :evil:


--------------------
Opel Vectra C - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 13 Sep 2004, 10:01
Post #154


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Trebuie neaparat sa analizam si alte oferte de leasing. Cine a cerut de la alte companii decat RCI rog frumos sa posteze, deoarece Modelease mi se pare o mare teapa. Oferta "speciala" (peste 3 ani leasing primesti "Extenso" de 175 euro gratuit) e trei lulele pe langa Ratele f mari , CASCO f mare, Comisionul f mare.
O ciudatenie mi se pare si faptul ca Extenso costa 175 E atat ptr masina de 5700 cat si ptr cea de 8000.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Sep 2004, 10:45
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cu nick-ul asta intru si eu si tata. el mai rar. Deasta avem acelasi cont.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 Sep 2004, 11:08
Post #156


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Pai, st2005, te vom ruga atunci sa renunti la mentiunile salariului "tau", ca suna cam hazos... si te faci de ras, sincer!
Oricum, daca de la varsta asta te "dai" pe forumuri auto, vei fi doxa pana la varsta cand vei avea si voie sa conduci o masina! Ceea ce e un lucru bun. :mrgreen:
Poate asta te va atrage si spre inginerie, si spre bani multi...

ps.
Totul e sa NU incerci sa conduci o masina inainte de varsta legala. It's a no-no. Ai destul timp sa o conduci dupa aceea.

Revenind on-topic:
Mie mi se pare mult mai atractiv creditul de la Volksbank - mai ales cel pe 6 ani. Cu atat mai mult cu cat il poti face pentru orice masina, nu doar pentru Logan.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 13 Sep 2004, 11:17
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Salutare

Poate sa-mi spuna cineva la ce firme se poate face o asigurare CASCO pentru Dacia Logan la aprox. 3%?
Din ce am citit pe forum pana acuma, se pare ca doar la Asiban este posibil?
A avut cineva treaba cu ei pana acuma, sant seriosi?
Acum aprox. 2 ani cand aveam o cunostinta la Asiban erau o firma relativ mica, majoritatea veniturilor am inteles ca le veneau de la singurul lor client mare European Drinks..


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 13 Sep 2004, 11:18
Post #158


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Taicamiu a fost azi la BRD sa definitiveze actele de credit si a zis ca da CASCO 186 Euro pe 3 ani.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 13 Sep 2004, 11:24
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE
Taicamiu a fost azi la BRD sa definitiveze actele de credit si a zis ca da CASCO 186 Euro pe 3 ani.


poti sa dai si alte detalii? gen tipul creditului, cu ce dobanda,pretul modelului de logan dorit, comisionul bancii, alte cheltuieli, unde face casco...?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 13 Sep 2004, 11:27
Post #160


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE

Taicamiu a fost azi la BRD sa definitiveze actele de credit si a zis ca da CASCO 186 Euro pe 3 ani.


Din cate am inteles , asigurarea la creditele luate prin BRD se face tot cu Asiban, nu :?:


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irina LOGAN
post 13 Sep 2004, 12:03
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 June 04




186 euro pe 3 ani? sigur? nu cumva e 186euro/an, timp de 3 ani? asa ar fi mai aproape de realitate(undeva, la 15,5 euro/luna)...


--------------------
Peugeot 406 hdi
hdi/2 litri/110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Coza
post 13 Sep 2004, 12:18
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 8 July 04




Poate sa mai confirme cineva daca intradevar ai nevoie de salariu net 300E pentru creditul Moderato !!!! Eu am crezut ca atata timp cat dai un avans mai mare iar rata calculata ce iti revine lunar este a 3-a parte din net poi sa obtii creditul. Rog pe cei ce s-au interesat de credit sa revina cu mai multe lamuriri.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2004, 14:55
Post #163


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Dupa cum am spus mai sus....

E musai sa ai 300€ net..altfel treci la lei...
Faza cu girantul platitor nu se aplica sa ajungi la cei 300€...doar sa completezi in cazul in care nu ai dublul ratei...

Cazul meu de ex. Eu angajat contract perioada nedeterminata, salariu bun...sotia angajata perioada determinata cu actualizare la fiecare an...

Banca nu o ia in calcul si pe ea, in felul asta e in intretinerea mea si salariul meu il fac pe 1/2 unii...de platit pot plati, dar nu pot lua creditul...asa ca reaspunsul la mine a fost: girant platitor...si am rezolvat problema...DAR...nu pot lua in euro ptr. ca mai am un credit si dupa scadere scad sub 300€ cu doar 10-20 € :vmad: si nu ma incadrez singur la credit in euro...dar ma incadrez la lei, insa nu il incep acum...mai astept din diverse motive..

Asta la BRD...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 13 Sep 2004, 15:07
Post #164


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




eu nu am salariul 300 E insa prin preajma, dar nu am alte credite, nu sunt casatorit si nu am pe nimeni in intretinere si nu mi-au cerut girant si nici probleme nu am avut sper sa nu se razganeasca cand osa imi ceara si restul de bani!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Coza
post 13 Sep 2004, 15:14
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 8 July 04




Dantes, multumesc dar m-ai pus pe ganduri. Eu nu ma apropii de 300E dar ma gandeam la un avans frumusel pe la anul si speram sa obtin creditarea. Oricum ma duc azi pana la un dealer si sper sa o lamuresc.
Creditul in lei e cam naspa si nesigur din cate am inteles dar se pare ca singura solutie.Aiurea,naspa cam nasol... :twisted:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasatus
post 13 Sep 2004, 15:16
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 July 04
From: Bucuresti




Puteti sa-mi spuneti va rog unde pot incheia cel mai avantajos asigurarea CASCO (nu vreau sa fac rate/leasing sau altceva, caut doar cel mai avantajos asigurator CASCO)


--------------------
Logan Laureat 1.6 - AG-07-MSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 Sep 2004, 15:17
Post #167


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




dantes, stai ca nu inteleg.
Si eu am salariul peste 300 de euro, si daca scad creditul pe care il am acum imi raman circa 320 euro...
Faza naspa e ca sotia acum isi cauta de lucru si cel mai probabil ca va avea contract pe 1 an la inceput, deci sa inteleg ca NU mi-o vor pune la calcul?? Adica vor face 1/2 salariul meu??

Nici nu ma gandesc sa ma bag la un credit pe lei - e mult mai scump, iar eu consider ca leul se va aprecia fata de principalele valute, si voi iesi mult in pierdere, indiferent de jocul dobanzilor.

De-aia intreb - ce inseamna girant platitor? Adica o persoana care plateste impreuna cu mine creditul, sau doar se angajeaza sa-l plateasca in caz de nu-l platesc eu? Banuiesc ca nu poate fi sotia... :cry:

Mmm?


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 13 Sep 2004, 15:25
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




la asiban >> http://www.asiban.ro/calculator/casco.php << la o masina de 7660 iese o Prima de asigurare = 186,14 EURO/an cu 10% reducere platita integral pe tot anul!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irina LOGAN
post 13 Sep 2004, 15:30
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 June 04




maddan, asa cum ai intuit, girantul platitor e cel ce se angajeaza sa achite creditul in cazul in care tu(Doamne fereste smile.gif !) vei deveni insolvabil!


--------------------
Peugeot 406 hdi
hdi/2 litri/110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2004, 15:37
Post #170


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Girantul platitor este pentru completarea veniturilor tale...si in ochii bancii plateste cota parte din rata...adica tu ai venituri pentru 3/4 din rata, iar 1/4 iti plateste girantul platitor...
Binenteles tu vei plati toti banii..

Girantul este cel care se angajeaza sa achite creditul in cazul in care tu "uiti" sa mai platesti ratele...

@maddan...Ei declara ca nu ti-l fac 1/2..DAR...in obtinerea scoringului pentru credit te vor penaliza mult...este posibil sa-ti ceara un girant chiar daca dai mai mult de 25% avans...

Difera de la caz la caz...cel mai bine te duci la dealer si il pui sa iti obtina un raspuns de la banca...chiar daca nu cumperi acum...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 Sep 2004, 15:40
Post #171


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Mda... :evil:

In acest caz, ma pis pe ea de tara. Poti avea salariul de trei ori media pe tara, si sa nu poti lua un credit din cauza politicii idioate a bancilor... :vmad:

dantes, multam de sfat. Asta o sa si fac. Caci nu ma intereseaza decat creditul in euro, fara girant, indiferent la ce banca il voi face. La Volksbank vad ca ma penalizeaza 2 puncte din 33 (au un calculator acolo) cand pun sotia in intretinere... Deci nu prea mult. Dar ramane sa discut cu ei fata in fata...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 13 Sep 2004, 15:43
Post #172


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




e putin off-topic, dar maddan zice ca aici sa discutam despre casco....
Stie cineva daca asigurarea CASCO Asiban acopera si daune provocate de vandalism? De fapt stiti ce societati de asigurare NU acopera asta (stiu ca unele polite nu acopera vandalismul, si e nashpa).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 13 Sep 2004, 15:44
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




:arrow:
QUOTE
 

In acest caz, ma pis pe ea de tara.


esti moderator ce naiba.....sa ne pastram calmul si sa vb frumos ca poate mai intra pe aici si persoane sub 18 ani !

8) laugh.gif


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Sep 2004, 15:44
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Maddan, chiar daca sotia ta isi gaseste du lucru, tot nu se pune, trebuie sa aiba minim 6 luni vechime la locul actual de munca. deci trebuie mult pana atunci. Noi ii uram succes, sa isi gasesca servici cu leafa mare.!!


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 Sep 2004, 15:49
Post #175


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Multam, st2005.

vad, ai dreptate, o sa incerc sa ma calmez :oops: . Da' intreb si eu, pe aia de sub 18 ani nu ii trec nevoile?... Si atunci ce zic...?:wink: tongue.gif

Da, puteti discuta aici si despre CASCO, se leaga una de alta... Incercati topicurile de la Tutoriale sau de la Probleme SLZ, caci cred ca s-au mai discutat, si s-ar putea sa aflati lucruri interesante. Nu am timp acum sa caut, dar sunt sigur ca veti gasi un raspuns tot aici, pe site.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Sep 2004, 16:03
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Imi pare rau de confuzia creata mai devreme, aia cu salariul, era tata atunci.
QUOTE
Multam, st2005.  

vad, ai dreptate, o sa incerc sa ma calmez  . Da' intreb si eu, pe aia de sub 18 ani nu ii trec nevoile?... Si atunci ce zic...?

Sa sti ca acum am fost eu, fiul.

Da' intreb si eu, pe aia de sub 18 ani nu ii trec nevoile?... Si atunci ce zic...?---tradumi, ca nu am inteles nimik.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 Sep 2004, 16:06
Post #177


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




st2005, let's skip it, ok? :mrgreen:

Sa revenim on-topic... :inger:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 13 Sep 2004, 16:06
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




QUOTE

la asiban >> http://www.asiban.ro/calculator/casco.php << la o masina de 7660 iese o Prima de asigurare = 186,14 EURO/an cu 10% reducere platita integral pe tot anul!


Casco la Alliantz este de 4.75% platibil in rate si 4.5% platibil tot. Acest casco este fara franciza la avarii si furt partial si cu franciza (nu stiu procentul) la furt total.Parerea mea este ca degeaba platesti 185 Euro la Asiban daca ai franciza de 3% de exemplu (7760*3%=229.8Euro). Plus ca este important si cu cum se deconteaza banii (direct intre service si asigurator sau service, client si asigurator), etc. Asa ca este mai bine de analizat mai in amanunt fiecare oferta.Am inteles ca si Omniasig are o oferta buna, insa nu stiu exact despre ce este vorba asa ca...


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Sep 2004, 16:26
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




DragosG cam toate firmele de asigurari din romania iti dau tie bani, dupa ce ai reparat masina pe banii tai si te duci cu chitantele de la Service Autorizat, unde ai reparat-o.

OK Maddan let's skip it and back ON-topic


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 13 Sep 2004, 16:31
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




QUOTE

DragosG cam toate firmele de asigurari din romania iti dau tie bani, dupa ce ai reparat masina pe banii tai si te duci cu chitantele de la Service Autorizat, unde ai reparat-o.

Mai putin Alliantz si Omniasig care deconteaza direct cu serviceul. Or mai fi si altele, de fapt cred ca si Generalli Asigurari face la fel.


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 12:10
Forum Renault