DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Baterie, Ce baterie imi recomandati

annem
post 17 Nov 2007, 14:53
Post #91


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Trebuie sa incarci bateria pe redresor cel putin 12 ore. Dar acest lucru depinde foarte mult de starea de incarcare a baterie, de capacitatea bateriei (Ah), de curentul de incarcare. Daca nu ai densimetru, ia un aparat de masura. Trebuie ca la bornele bateriei, cu redresorul pus, dupa ce bateria fierbe uniform in toate compartimentele (adica scoate foarte multe bule, nu din cind in cind), sa ai intre 16 si 16,3 V timp de 3 ore. Oricum, cred ca 7 ore de incarcare pentru bateria ta este prea putin. Completaza cu apa distilata asa incit nivelul electrolitului inainte de incarcare sa fie intre 1 si 2 cm deasupra placilor.

Daca nu poti tine redresorul pe care l-ai gasit mai mult, iti pot imprumuta eu unul. Cu redresorul meu, pentru o baterie ca a ta, incarcarea trebuie sa dureze 24 ore pentru o baterie 75% incarcata, sau 48 ore pentru o baterie total descarcata, cu conditia ca descarcarea sa fi fost accidentala si sa nu fi trecut mai mult de 3 zile de la eveniment.

Daca incarcarea bateriei si electromotorul iti functioneaza bine, si ai pus bateria pe un redresor clasic intre 24 si 48 ore, dar bateria tot nu tine curent, atunci iti mai propun o solutie: imi dai bateria ta pentru maxim o luna (minim o saptamina), iar eu iti dau o baterie asemanatoare cu a ta, pe care sa o folosesti intre timp. Motivul: vezi postul meu de la http://www.daciaclub.ro/Redresor-acumulato...are-t81826.html. Daca bateria nu se poate reconditiona, vom sti intr-o saptamina. Daca iti voi putea reconditiona bateria, o vei primi inapoi peste o luna incarcata, cu rugamintea de a ma informa din cind in cind despre comportamentul bateriei.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 14:30
Forum Renault