DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frana de motor vs frana de picior

djmarck
post 10 Jun 2005, 10:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 July 04




..alt titlul nu mi-a trecut in cap..deci care e nelamurirea mea:Am mai intrebat prin "stanga si dreapta" sa aflu un raspuns concret si sigur dar nu am gasit,sa trec la subiect.Eu folosesc frana de picior cand cobor o panta,masina fiind lasata la "punctul mort",cum e si logic,placutele se incing foarte tare.Stiu ca as putea folosi frana de motor dar eu gandesc asa (poate ma insel):odata ce ea merge in frana de motor,obligat merge si turata deci consuma benzina mult mai mult decat ar fi "pe liber".Deci daca eu nu apas pedala de acceleratie consuma sau nu benzina peste mersului "pe liber".Deci in concluzie cum e mai bine din punct al vederii consumului, sa mergi in frana de motor sau sa lasi pe liber folosind frana de picior? Tare sunt curios sa aflu cat mai repede raspunsurile voastre,ca de mult vreau sa postez pe forum si nu mai apuc....bafta si numai bine

Rog moderatorii sa schimbe locul postului daca nu am postat unde trebuie!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Jun 2005, 10:36
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca vorbesti de berlina cu carburatie, ai dreptate cu consumul.
Daca vorbesti de DSN la deal (SLZ, LGN etc alte masini cu injectie multipunct) nu ai dreptate. In frana de motor aceste masini taie injectia.
Deci ar prinde bine o clarificare asupra masinii luate ca etalon.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 10 Jun 2005, 10:39
Post #3


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Nu se vede ce masina ai.

Daca ai Dacia clasica cu carburator, intr-adevar in regimul de relanti accelerat consumul creste...exista pe piata un economizor electronic cu jiclor electromagnetic care inchide circuitul de relanti atunci cand sunt sesizate conditiile de clapeta inchisa si turatie peste cea de relanti.

Daca ai injectie pe benzina atunci calculatorul motorului ar trebui sa se ocupe el singur de problema asta.

Mersul in panta cu levierul la punctul mort este extrem de periculos.

S-a mai discutat pe forum si despre frana de motor si despre economizorul de benzina.

Da un search cu "economizor de benzina" si cu "dragii nostri instructori"...


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 10 Jun 2005, 11:17
Post #4


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dragii mei,

la *orice* masina *trebuie* folosita frina de motor la coboririle mai lungi, chiar daca prin aceasta se consuma ceva mai multa benzina (masini cu carburator).

*Nu exista* nici un fel de comparatie intre costul suplimentar al benzinei consumate eventual in plus si riscurile unei instalatii de frinare supraincalzite.

Asadar: *frina de motor*. N-avea grija ca o vei folosi destul si pe cea de serviciu.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 10 Jun 2005, 12:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Indiferent ca citesti o carte de specialitate, sau vei intreba un instructor spre exemplu ti se va spune aceeasi chestie aceeasi chestie: tine masina intr - o treapta de viteza care sa - ti asigure frana de motor si cauta sa nu suprasoliciti instalatia de franare. Mi se pare inconstienta sa - ti risti viata pentru a face o economie de cat? Nu econosmisesti o avere fii convins de asta.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 10 Jun 2005, 12:40
Post #6


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 10 Jun 2005, 11:36)
Daca vorbesti de DSN la deal (SLZ, LGN etc alte masini cu injectie multipunct) nu ai dreptate. In frana de motor aceste masini taie injectia.
Deci ar prinde bine o clarificare asupra masinii luate ca etalon.


Si la Nova, berlina pe injectie e aceeasi poveste; in frana de motor, atata timp cat turatia e peste 1500rpm, consumul e zero.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipri19
post 10 Jun 2005, 13:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 22 February 04
From: baia-mare




o panta se coboara in treapta de viteza in care ai urcat-o, asta se invata la scoala de soferi si nu numai, iar sa cobori cu schimbatoru la punctul mort nu e bine in special pt cutie, ca se produc niste rotatii f mari in cutie (vezi Mondiru).


--------------------
Dacia 1310 Li - MM-05-HDZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 10 Jun 2005, 13:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Coborârea pantei cu "masina lasata la punctul mort" ? Sper sa nu încerci si cu motorul oprit complet... laugh.gif


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 10 Jun 2005, 15:02
Post #9


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Batrânul @ 10 Jun 2005, 13:52)
Coborârea pantei cu "masina lasata la punctul mort" ? Sper sa nu încerci si cu motorul oprit complet... laugh.gif
*



....si cu cheia de contact in buzunar....


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 10 Jun 2005, 15:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(tunderbird @ 10 Jun 2005, 15:02)
....si cu cheia de contact in buzunar....
*



Deci as spune mai la obiect : folosirea intensiva a franei de picior (de obicei in panta) duce la supraincalzirea discurilor de frana, normal, impreuna cu intregul ansamblu de franare. Uneori se poate ajunge chiar la incandescenta !
Rezultatul acestei incalziri este perderea brusca a frecarilor deci a franei (un fenomen pe cat de neasteptat pt sofer pe atat de PERICULOS !).
Intreaba pe soferii mai batrani despre celebra panta/e aferente Dealului Negru !!! Vei auzi multe astfel de accidente petrecute acolo, 99% din ele datorate fenomenului de mai sus !

Nu merita riscul chiar daca mai consumi 100 ml de benzen in plus ! Tu sa fii sanatos si pui la loc benzina , da benzina economisita nu te poate pune pe tine "la loc" !



--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 10 Jun 2005, 15:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




sau le folosesti pe ambele in acelasi timp.
ai sa observi ca si dacia, cat de batrana e ea are frane foarte bune.
dar sa nu mai zici la nimeni tongue.gif

si pt cei care au volanta usurata?
aia nu prea mai au frana de motor.

This post has been edited by motorsport_2005: 10 Jun 2005, 15:46


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 10 Jun 2005, 16:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




la chestia cu volanta nu sunt de acord. frana de motor se obtine din compresia din cilindri si nu din volanta.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 10 Jun 2005, 16:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




mda ai dreptate. smile.gif
dar ma si minti. smile.gif

This post has been edited by motorsport_2005: 10 Jun 2005, 16:18


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 10 Jun 2005, 16:28
Post #14


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(DodoBird @ 10 Jun 2005, 15:38)
Deci as spune mai la obiect : folosirea intensiva a franei de picior (de obicei in panta) duce la supraincalzirea discurilor de frana, normal, impreuna cu intregul ansamblu de franare. Uneori se poate ajunge chiar la incandescenta !
Rezultatul acestei incalziri este perderea brusca a frecarilor deci a franei (un fenomen pe cat de neasteptat pt sofer pe atat de PERICULOS !).
*



Ca sa fim intr-adevar la obiect, pana la incandescenta este cale lunga, mai intai are loc fierberea si implicit vaporarizarea lichidului din circuitul de franare, fapt ce conduce la "pedala de frana moale"...dupa aceea, mila Domnului.

Chestia cu cheia de contact este ABSOLUT INTERZISA pentru ca duce la blocarea volanului...am incercat sa continui ideea Batranului.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 10 Jun 2005, 20:25
Post #15


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




in orice carte de conducere scrie sa nu cobori pantele cu motorul oprit!atentie !mai bine 100 gr de benzina decat un copac pe post de spirit of extasy!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jun 2005, 10:22
Post #16


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu e bine sa cobori cu schimbatorul in puctul mort din doua motive. Unul ar fi ca iti paradesti cutia, iar reparatia nu e tocmai ieftina. Al doilea ar fi ca in momentul in care masina e in zero motorul e la turatia de relanti. Cum frana (la masinile cu servo) are eficienta direct proportionala cu turatia motorului, rezulta ca la relanti eficienta e cea mai scazuta, deci riscul de a te propti intr-un copac/stalp/sant etc e mai mare. Mult mai mare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 12 Jun 2005, 13:11
Post #17


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Bogdane, ai uitat de consum, care la masinile cu injectie e 0(zero) in frana de motor, fata de relanti unde se consuma ceva benzina.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon
post 12 Jun 2005, 14:01
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 June 05




QUOTE(Batrânul @ 10 Jun 2005, 13:52)
Coborârea pantei cu "masina lasata la punctul mort" ? Sper sa nu încerci si cu motorul oprit complet... laugh.gif
*


Siguranta in conducere este mai presus decit economia de combustibil.
Orice sofer profesionist foloseste frana de motor la coborarea unei pante in combinatie cu frana de siguranta >>eficacitate maxima wacko.gif


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Jun 2005, 10:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




E uite d-asta ma enerveaza prietenii mei!!! Toti au un stil de condus de ma scoate din sarite!
In primil rand cu o fractiune de secunda inainte de a apasa frana, astia apasa ambreiajul, si asta in orice conditii si la orice viteza! Am mers cu o tipa de la Bucuresti la Campina cu o Kia Sephia si respectiva inaintea unei localitati invariabill scotea din viteza si lasa masina sa mearga din inertie. Asta pe la 90, 100 km/ora. Rar se intampla sa faca si ea o frana de motor.
Sau un alt amic, atunci cand prinde 60/70 pe unde se poate prin Bucuresti, scoate din viteza si la fel...Masina lui e destul de grea (Ford Sierra break), si isi pastraza viteza pentru o distanta destul de lunga. Motivul, pai masina are 2000 cmc, si consuma mult. Bine macar ca el nu misca masina iarna, caci altfel...
Le explic si degeaba. "Bine ma, sa faci tu asta la Dacia ta, asta straine au frane...nu ca la tine!" mad.gif

This post has been edited by Diac: 13 Jun 2005, 11:45


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 13 Jun 2005, 10:13
Post #20


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Frana de motor, ABSOLUT!!!
Si in franari mai bruste, dati frane de motor!
Eu de exemplu cand o alerg si vreau sa o franez, deh, in oras, daca am de exemplu 130 in a4a, calc frana. dau a3a, eliberez ambreiajul, ajung pana la 80, dau a2a si opres masina! Franeaza MULT mai bine asa.. Ca nu e bine, stiu, da ce vrei..


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Jun 2005, 10:42
Post #21


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




djmarck

Glumesti, nu? Nu ai vazut destule table in care scrie clar "USE ENGINE BRAKE" ?? Sau crezi ca alea le pun pentru babalici?

..cum poti judeca asa? Cu cat franele is mai calde cu atat franarea e mai slaba!! De ce? Pai simplu. Sistemul de franare trasforma energia cinetica in caldura. Cand nu mai are unde inmagazina caldura....ghici ce se intampla.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 13 Jun 2005, 10:51
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Adrian, inainte sa-ti sara unii in cap ca de ce mergi cu 130 km/h in oras, lasa-ma sa-ti dau un sfat. Dupa prima franare violenta de la 90-100 km/h la 0 km/h las-o sa se raceasca (frana). Daca imediat o calci si ajungi la mai mult de 70 km/h, si Doamne fereste esti nevoit s-o calci iarasi violent (tot la frana ma refer), nu mai este eficienta. Nici cu mama ei de frana de motor nu se mai opreste.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 13 Jun 2005, 11:06
Post #23


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




Am citit topicul dar, inafara de "alea cu injectie nu consuma, da' alea cu carburator da..." o explicatie clara care sa ma lamureasca de ce un motor cu carburatie consuma in frana de motor nu am gasit. Eu unul stiam ca nici astea nu consuma cu nimic mai mult in frana de motor decat in regim de relanti. Va rog, explicati-mi...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 13 Jun 2005, 11:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Alea pe carburatie consuma mai mult deoarece la o turatie mai mare, motorul va pompa mai mult aer prin ce orificii/clapete are carburatorul pentru relanti (nu ma pricep la carburatoare, nu stiu ce au). Mai mult aer - mai multa benzina.

Eu propun o varianta optimizata pentru coborarea pantelor: coborati frumos din masina (asta daca nu va grabiti foarte), o lasati pe ea sa coboare singurica si coborati panta pe jos, si asa vedeti si peisagiul, ca e frumos tare!


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Jun 2005, 11:46
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




@Muttley... Exact ce a zis Sergiu despre carburatoare se intampla la masinile cu carburatie...
Acuma, la injectie, alimentarea cu combustibil, aer, scanteie..etc.. e realizata de calculator... Asta e facut ca in momentul in care clapeta de aer e inchisa (relanti) si turatie mare (la vale), taie complet alimentarea cu benzina, pana la o anumita valoare a turatiei. Acest fapt il pot confirma si eu si multi altii, care daca e de coborat o panta, iti va rezulta un consum cu o idee mai mic decat normal.

Asa ca la injectie (in plus fata de carburatie) e avantajos sa mergi in relanti (frana de motor). Oricum la coborare, se spunea sa cobori in treapta de viteza in care si urci acea panta...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boss
post 13 Jun 2005, 12:23
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 7 June 05




Deci pana la urma cum cobor panta / valea, ce vreti voi ? Trag frana de motor inainte si o las sa se duca asa ? Eu opream motorul si o lasam sa se duca, nu franam foarte des ci numai atunci cand vedeam ca viteza e prea mare. (sunt incepator domne nu sariti ! tongue.gif )
post-336-1110552475.gif Ieri iera sa rup masina-n doua (nu golanu, un astra G) intr-o groapa, mai bine zis crater, avea pe putin juma de metru adancime, batea soarele, mai era si umbra de la copaci si am incadrat-o in ultimul moment. Daca n-o vedeam rupeam masina-n doua. Oare astia de la drumuri sunt chiar atat de incostienti ? Bucurestiul asta are zonele lui care inca arata ca dupa razboi, pana acu 2 ani daca treceai prin Bucurestii Noi trebuia sa ai mare curaj, din 2 in 2 m cate o groapa. Chiar nu se poate face nimic ? Ma gandesc ca daca era seara, nu mai vedeam groapa sau daca ploua la fel. Cine-mi plateste mie reparatia ? Raspuns : CUCU
ps: daca nu cunoaste-ti zona mergeti si voi cu 20-30 maxim ca altfel riscati sa aveti tot felul de surprize d-astea, cratere facute de meteoritii din spatiu, semafoare puse la misto si pe care le vezi in ultimul moment + treceri de pietoni care pe laterale au masini parcate si pur si simplu nu vezi pietonul cand pune piciorul pe trecere ! Aaaa sa nu mai vorbesc de betivi, batrani, femei cu copii care in loc sa o ia pe trotuar merg pe strada si isi tin plozii de mana chiar pe partea pe care circula masinile. Inconstienta mare.
ptr admini / moderatori : scuze pentru offtopic se poate sterge


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-59-CGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 13 Jun 2005, 12:49
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




adica voi vreti sa spuneti ca la injectie in frana de motor nu consuma?
si ca daca urc panta cu a II-a sus in ture pot sa o cobor cu aceiasi treapta la aceleasi ture?
nu prea am inteles ce-i ala relanti... dar din ce stiu eu...nu prea merge cu turele multe. cred ca nu stiu eu.
din cunostintele mele limitate, motorul (carburatie sau benzina) foloseste tot combustibil si aer. daca se inchide clapeta de aer nu e necesara nici benzina.
dar iti incercat sa astupati clapeta de aer a motorului? mai porneste?
dar daca nu mai porneste inseamna :
1. teoria voastra nu e bine argumentata,
sau
2. nu e corecta.
daca vine calculatorul si calculeaza el in frana de motor benzina necesara, nu stiu daca se poate ajunge la o cantitate mai mica decat cea de la relanti-ul de 8-900 de ture (sau cat o fi el). dar daca e egala. inseamna ca motorul consuma la fel in frana de motor si in relanti.
sau e alimentarea oprita pana in punctul critic de turatie limita unde merge motorul din calculator.
poate am gresit. daca e asa, rog combatere. pana acum nu e clara explicatia.


This post has been edited by motorsport_2005: 13 Jun 2005, 13:01


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Jun 2005, 12:56
Post #28


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




3) ai facut o varza imensa.

Scuza-ma, dar daca la tine exista motoare pe carburatie si motoare pe benzina, nu mai am nimic de zis.

Ce are urcatul cu coboratul. Poti urca cu 50 la ora un deal si il poti cobora cu 50 la ora. In ambele cazuri motorul va avea fix aceasi turatie, daca nu, ai kit ambreiaj copt. DAR...dar, benzina necesara difera foarte mult in cele doua cazuri, cand urci, trebuie sa invingi gravitatia prin explozii mai puterice in motor -> more gas la vale gravitatia de trage si tu trebuie sa franezi, un motor te franeaza doar atunci cand energia degajata de explozie este mult mai mica decat energia cinetica generata de mesul la vale. Asa ca, de obicei pe masinile cu injectie, cand motorul are > 1500rot/min, alimentarea se taie de tot, dar aer tot primeste motorul, altfel s-ar bloca.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 13 Jun 2005, 13:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




m-am exprimat gresit.
daca urc cu 50 pot cobori cu 100.
daca urc o panta abrupta cu II nu inseamna ca o cobor tot cu II.
ideea era altundeva... smile.gif
carburatie\injectie

This post has been edited by motorsport_2005: 13 Jun 2005, 13:09


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Jun 2005, 13:11
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Incurcat mai gandesti. Ce conteaza ca urci in II si cobori in II sau III sau iV?

Idea...ce trebuia explicat. Ti-am explicat. Restu is probleme mai mult sau mai putin false.

Simt ca trebuie sa inchid acest thread. E mai bine sa stea inchis si sa cititi partea buna din el (atata cat este) si in loc sa scrieti, sa trageti concluziile corecte.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th June 2024 - 09:39
Forum Renault