DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spoturile Unirea si spir(i)tul romanesc

Maska
post 25 Mar 2004, 17:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Cred ca multi dintre voi au vazut spoturile publicitare la coniacul Unirea (cele doua cu basculanta). Discutam cu niste colegi trei aspecte:
1. nu ar trebui sa se difuzeze astfel de spoturi care incurajeaza mitocania si alte manifestari de joasa spetza.
2. nu e o promovare a mitocaniei ci o constatare daca vreti a faptului ca mitocania este o "virtute" la romanica (si aratata pe posturile tv poate ne mai da de gandit).
3. a interzice o asemenea campanie este un fel de lupta a lui Don Quijote in conditiile in care societatea romaneasca este imputita de la radacini, deci nu conteaza oricum daca apare sau nu.
Sorbiti din cafea, aprindeti o tigara and...shoot.


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 25 Mar 2004, 17:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




L-ai vazut pe al treilea? Eu zic ca e si mai si decat celelalte...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 25 Mar 2004, 17:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




daca i-ai fi vazut pe cei din rm valcea care au castigat camionul, i-a dat la televizor, sunt absolut IDENTICI CA LOOK, ATITUDINE SI MITOCANIE cu ceea ce vedeti in reclama.. initial am crezut ca au fost angajati alti actori.. deci spotul s-a adresat perfect unei anumite categorii de populatie, din pacate majoritara


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Mar 2004, 17:51
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




1. nu cred ca incurajeaza mitocania
2. mai mult pare a fi o constatare, dar nu prea cred sa fie educativa sa ne dea de gindit
3. nu vad de ce sa se interzica, mai ales ca am vazut si spoturi mai proaste
in primul rind ar trebui sa identificam publicul tinta al spotului respectiv, care din punctul meu de vedere sint cam genul personajelor din aceasta reclama. n-am avut ocazia sa savurez acest coniac, dar impresia lasata de spot este ca produsul respectiv este unul ieftin, poate si slab d.p.d.v calitativ si metoda de fabricare indoielnica.

p.s.: intr-unul din spoturi personajele stau la masa si parca ciocnesc, daca va uitati atent la pahare, acestea sint de diferite modele, ceea ce spune multe despre publicul tinta. mi-a adus aminte, oarecum, de muncitorii de pe santier care se aduna sa manince si inainte de masa mai baga una mica smile.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Mar 2004, 17:53
Post #5


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE

sunt absolut IDENTICI CA LOOK, ATITUDINE SI MITOCANIE cu ceea ce vedeti in reclama

deci nu m-am inselat referitor la publicul tinta smile.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 25 Mar 2004, 17:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




1. toate cele trei spoturi sunt bine filmate, cu o idee "ne doare-n cot daca avem ce bea" si cu personaje extrem de autentice (cred ca n-a fost facut nici un casting pentru spot, ci s-a intrat in prima bodega de la capat de cursa preoraseneasca si s-au luat indivizii de acolo.

2. Spoturile sunt in acelasi timp agresante pentru mine cel putin. Sa spun sincer, au un anume umor insa ma lupt sa nu zambesc la ele. Dupa ce se termina spotul injur cloaca asta in care traim si schimb canalul TV (poa' sa vina si reclama cu Schiffer). Mitocanie, grotesque, neanderthal, camera de gazare sunt doar cateva cuvinte care imi vin in minte imediat dupa ce se termina reclama. Iar aprecierea generala la un scurt sondaj prilejuit de vizualizarea celui de-al treilea a fost: morbid.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maska
post 25 Mar 2004, 18:02
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE

deci spotul s-a adresat perfect unei anumite categorii de populatie, din pacate majoritara


Ei asta este esenta discutiei ! "Din pacate majoritara" . d.p.d.v. publicitar, realizarea spotului este perfecta. Asta este incontestabil.
Ce invatam noi de aici? Asa suna o intrebare din partea invatatoarei cand eram in clasa I-a. Ce invata copiii si nu numai ei de aici? Asa suna intrebarea de acum.


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Mar 2004, 18:03
Post #8


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




casting au facut, banuiesc, ca in primul spot (cel cu parcarea basculantei) l-am vazut parca pe tipu' (imi acapa numele) de la emisiunea de "real succes" surprize, surprize (ptiu), mina dreapta a andreei marin


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Mar 2004, 18:08
Post #9


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE

Ce invata copiii si nu numai ei de aici?

copiii n-au ce sa invete din nici un spot ce promoveaza bauturi alcoolice, din aceasta cauza se difuzeaza dupa ora 22:00.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maska
post 25 Mar 2004, 18:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




smile.gif))))))))
Scuze, insa probabil ai fost unul dintre putinii copii care se duceau la culcare inainte de 22:00.
Si daca tot esti fan CNA (sau nu) poate imi spui si mie de ce nu s-a "operat" vreo amenda labe 1TV cand Daniela Gyorfi se freca cu tzatzele de copilul ala? Si se freca pana in ora 22:00. Si e mult ma grava faza decat spotul despre care vorbim.
In plus, copiii sunt afectati in primul rand de mentalitati care de obicei ii influenteaza pana in ora 22:00.
Cred ca scapi putin miezul problemei.


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Mar 2004, 19:22
Post #11


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




hehe, daca ma duceam la culcare sau nu la ora 22:00 n-are nici o insemnatate, pentru ca pe vremea aia programul la TV se termina exact la aceeasi ora daca bine imi amintesc. referitor la faza cu CNA, fan, ne-fan nu pot sa te lamuresc de ce nu amendeaza unele posturi si de ce pe altele da.
in schimb, cred eu, copiii sint afectati de mediul social in care traiesc, in primul rind familie. eu n-am copii, dar probabil cei care au vor putea da mai multe detalii despre acest lucru. educatia copilului nu cred sa se realizeze prin intermediul TV-ului.
daca miezul problemei este faptul ca "ei" sint multi. asta e! ce putem face? da-ne solutii! nu se poate ca toti oamenii sa fie la fel. iar ridicarea nivelului de civilizatie, schimbarea mentalitatii, etc., nu se face de pe azi pe miine (parca a zis cindva Brucan ceva referitor la asta si l-au injurat toti)


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 25 Mar 2004, 19:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




ba ia mana ca-i iei vopseaua... drunksinging.gif


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Mar 2004, 20:33
Post #13


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Imi pare bine ca ganditi asa. Cand tocma aparuse reclama a doua si era in mare "voga", am citit pe forumul bizcity parerile publicitarilor, al celor care lucreaza in domeniu. Sa-i vedeti cum se intreceau in laude, in afara de cativa toti erau in extaz, anuland orice parere contra prin "ne-am saturat de elitisti". Horor, nu ma mira ce porcarii de reclame vedem zi de zi din moment ce asta e mentalitatea celor care le produc. :x :x
Io nu cred ca sunt nocive pt. copii, nu asta e problema, io cred ca sunt nocive pt. marea masa de nea miei care se regasesc in spot. Orice dubiu pe care l-ar putea avea legat de modul lor de a fi se duce drecu cand vad astfel de indemnuri la mitocanie. Ce sa mai, e ok sa te duci dupa munca sa bei tarie la bodega din coltz, e ok sa fii badaran si sa te iei de lume pe strada chiar daca n-ai dreptate, e ok sa te bucuri cand ii faci rau unuia cu masina straina, intr-un cuvant e ok sa fii o unghie.
Toate balmajelile astea cu targetu reclamei, cu cresterea vanzarilor si alte d-astea ma lasa rece. Io unu chiar nu cred ca daca vrei ca produsu tau sa fie cumparat de proletari betivi atunci trebuie sa faci un spot pe masura micimii lor.
Ciudat lucru si CNA-ul asta, n-am voie sa vad tzatze pana in 12, dar am voie sa vad mojicia asta din juma in juma de ora toata ziua. :x


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 25 Mar 2004, 20:36
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Spotul din punct de vedere al scopului pt. care a fost facut e excelent. Ca e nasoala si cruda realitatea...e altceva (frumoasa tara...pacat ca e locuita)....
Nu putem avea pretentia de la spoturi sa faca culturalizare, mai ales in masura in care cei care ar trebui sa faca asta nu o fac....dar sintem in Romania....asta e...


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Mar 2004, 20:40
Post #15


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Am zis io de culturalizare? De ce cazi dintr-o extrema in alta?? Nu, tot ce vreau e un spot care sa faca reclama la alcol, nu la mitocanie. Se poate? Daca asta e cruda realitate, atunci ai sa dam si spoturi cu babe violate ca si asta face parte din realitate, iar spotul sa fie la cafea. E ok asa?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Mar 2004, 06:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE

Ce invatam noi de aici?

Tovarasa invatatoare, din acest spot noi invatam ca nu trebuie sa cumparam acest produs. laugh.gif Cu toate ca sunt excelent realizate, parerea mea e ca acest gen de spoturi au doua taisuri si per ansamblu, fac un imens deserviciu produsului in sine.
QUOTE

Sorbiti din cafea, aprindeti o tigara and...shoot.

Nu ashea maaa! Rootiiiiiiti si dati cu ascutitu'!!
QUOTE

sa dam si spoturi cu babe violate  

Ashule, ai schimbat cafeaua? laugh.gif laugh.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 26 Mar 2004, 09:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Probabil ca spoturile cu tipul cool care da foc la bar daca i se serveste o porcarie de bautura in loc de "the real thing" nu au priza la "marele public". O asemenea reclama are alt public tinta si asta cu bascula, no comment.

Probabil ca dupa ce bei rahatul ala de coniac sau ce o fi te simti tare in "bascula", si te urci la volan si mai dai peste un amarat cu DSN sau SLZ care are tupeul sa intre pe verde in intersectie 022.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 26 Mar 2004, 09:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Marfa reclama, ma amuza, desi nevasta-mea face spume cand o vede, nota 10 ptr. idee


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 27 Mar 2004, 11:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




icon_twisted.gif Cred ca reclama a surprins cum nu se putea mai bine spiritul de turma al proletarului roman, oricum e bine realizata si tocmai de aceea ne doare, pentru ca asta e REALITATEA !!!! :oops:


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 29 Mar 2004, 12:34
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io cred ca exagerati.. acum ganditi-va ca ati vinde voi unirea, acum sincer, ati accepta acest spot sau nu;

dar am vazut altul si mai "nenorocit" ca sa zic asa, ala la coniac nu stiu cum; un tip care se duce sa-si faca tatuaj, si dupa aia ranjeste la niste fetite...ala mi se pare mult mai crunt...fetele alea mi se apr aproape copile; iar moaca astuia e criminala; pe bune ca prima data credeam ca e un spot legat de violenta asupra copiilor;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 29 Mar 2004, 14:21
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Hehehe!
"Hanul ars" rachiu de Cilnau!


Dar stati sa vedeti spotul 3 la coniacul Unirea!!!! laugh.gif laugh.gif
"Hai ba, ne mai tii mult aici???"

PS "Coniacul" Unirea se gaseste la sticle de 2 litri !!!!! Calitate nu gluma...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 29 Mar 2004, 14:33
Post #22


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




astept cu nerabdare sa apara la cisterna smile.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Mar 2004, 14:39
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Baieti, imi pare cu regret sa va anunt ca: spotul 3 la Unirea si Rachiul de Cilnau sunt GENIALE! Asa sa stiti, c-am zis eu, da ?
Las de-o parte meclele muncitoresti din spot-uri, fata de talimb a lu' insemnatu' ala cu fieru' rosu si ma uit la reclama in ansamblul ei si la reactiile obtinute. Tin sa va anunt ca aceste spoturi vor rupe! De ce, pentru ca lovesc acolo unde trebuie si pentru ca speculeaza nevoia de zimbet a romanului!
Garantez ca de acu' incolo n-o sa mai auziti pe strada faze gen "Yes, ai andarstend....a murit americanu'...", "...si marmota invelea ciocolata in staniol..."! Dupa cum ati obervat (probabil), noul slogan a devenit "Gogule, probleme,ma ?" si va fi detronata in scurt timp de "Dorele, ne mai tii mult aicea, ma?" ! Ce inseamna pentru voi lucrurile acestea ? Va zic eu, inseamna ca reclama si-a atins scopul, a prins! Si la ce e buna o reclama, in definitiv ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 29 Mar 2004, 15:01
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




pe mine reclama aia cu rachiu de calnau ma duce cu gandu la razboiul
sarbo - musulman si m-apuca o groaza de moarte de n-as cumpara rachiul ala nici batut


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 30 Mar 2004, 07:24
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Mai sunt si altele:

"Esti dragut, dar m-ai omorat cu pestii tai!"
"N-are nici un gust !"
"E draguta! Daca ma saruta data viitoare!?"


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Apr 2004, 14:03
Post #26


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sunt de-a dreptul fascinat de dobitocenia astora cu spotul unirea. Acuma nu mai discut de reclama in sine, ca s-a tot dicutat, ci de difuzarea ei. Bun, e o reclama cu personaje de 2 lei la un coniac de 2 lei pentru persoane de 2 lei. Asta inteleg. Da de ce mama masii o difuzeaza in fiecare seara in timpul celor doua episoade din Seinfeld, pai sa mor io daca mai inteleg. Sau mai nou si-au schimbat publicul tinta?!?! S-o dea nene la publicitatea din timpul emisiunilor cu Vacanta Mare daca vor sa bata unde trebuie, sa nu-mi ziceti voi ca si-au dat seama cei de la agentia de publicitate ca nea mieii alcolici stau seara pan' la unu noaptea sa se rada la Seinfeld. :shock:
In aceeasi gama am mai observat una azi dimineata. Ascultam Activ FM si fix dupa ce s-a terminat Metallica cu Seek & Destroy, da fix dupa, a inceput reclama la albumul lui Carmen Serban, Pretul succesului. M-am prabusit, astia-s bani aruncati pe geam, mi-e clar ca nici un ascultator al memisiunii matinale de la Activ FM nu o sa cumpere albumul ala, oricata publicitate i-ai face. Dupa cum mi s-ar parea ilar si futil sa faci publicitate la o formatie de jazz la un spectacol miss piranda. Cata retardare domne, pe toate planurile.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 23 Apr 2004, 14:43
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




ashu, a scris
QUOTE

Am zis io de culturalizare? De ce cazi dintr-o extrema in alta?? Nu, tot ce vreau e un spot care sa faca reclama la alcol, nu la mitocanie. Se poate?

Suntem pe locul 2 in Europa la consum de alcool pe cap de locuitor (daca nu ma insel). Esti sigur ca asta vrei? Reclamam la alcool? :shock:


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Apr 2004, 14:46
Post #28


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Tu ai inteles ce am vrut io sa zic acolo? Mai citeste de cateva ori pana pricepi sensul exact al spuselor mele. In context, da?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 23 Apr 2004, 16:07
Post #29


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Hai sa radeti: Coniac Unirea la 0,5l = 47000 lei
Coniac Unirea 2L 124500 lei
Hanul Ars, 0,75L= 45000 lei NU SE MAI GASESTE IN CARREFOUR; METRO SI SELLGROSS!
DELOC!
Ca lumea l-a cumparat la sto sau ca e chiar bun...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 23 Apr 2004, 16:34
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Dar citeam pe undeva ca dupa spoturile la coniac Unirea, produsul a crescut spectaculos pe felia lui de piata. Campania, luata la cifre clare, e un super-succes. Si de altfel, este exact aceeasi echipa de la Unirea cea care se ocupa de Hanul Ars! Formula se pare ca da roade, asa ca sa nu ne mire daca o sa mai vedem spoturi gretoase, poate si pe alte felii.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 06:45
Forum Renault