DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aveti Xenon pe Solenza voastra?, De care?

23cvl
post 6 Feb 2012, 20:23
Post #421


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 January 12




Deacord cu inamicu, am dat 5 mil pe h4 dar nu am fost norocos acum 3 ani. De vreo doi ani folosesc D2S si h7 (h11 proiectoare parca) smile.gif

This post has been edited by 23cvl: 6 Feb 2012, 20:24


--------------------
dacia solenza 2004 SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Feb 2012, 20:40
Post #422


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(mecanicosu @ 6 Feb 2012, 18:37)
Solenza mea In zapada
*


Pare a fi o curte... cum naiba ai iesit din casa daca zapada este in halul asta la masina? Cred ca trebuie sa dai la lopata cateva ore sa o scoti de acolo. Oricum cred ca se poate califica cu brio la titlul de cea mai inzapezita solenza.


QUOTE(inamicu @ 6 Feb 2012, 20:06)
xenoanele nu orbesc lumea atata timp cat dupa ce sunt montate sunt si reglate cum trebuie dar bineinteles difera calitatea in functie de pret eu le am de 2 ani is philips si mau ajuns 150 euro si proiectoarele 100 euro si is f multumit de ele,
*


In primul rand nu poti monta xenon pe un far cu sticla ce are striatii. Striatiile sunt bune pentru becurile halogene, ajutand la o mai buna "imprastiere" a luminii, in speta a fluxului luminos. Xenonul are nevoie de o sticla clara in primul rand, si in al doilea rand de lupe. Nu cred ca ai vazut vreodata o masina ce a venit din fabrica cu xenon, avand sticla cu striatii.

Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 6 Feb 2012, 21:03
Post #423


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




Maskatu Nu spun ca nu ai dreptate dar in acesti ani de cand detin instalatia ma oprit politia de n ori si niciodata nu am avut probleme am trecut chiar si un itp si un rar deoarece am avut certificatul anulat din alte motive dar nimeni nu sa legat de instalatia xenon , iar in ceea ce priveste claritatea pot spune ca e mult superioara becurilor normale si chiar nu deranjeaza pe ceilalti participanti din trafic .....


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Feb 2012, 21:24
Post #424


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu vreau sa mai intru iar in polemica cu xenoanele. Este o discutie ce nu se mai termina pe forumul asta. Pot sa spun doar ca ai avut noroc de autoritati ce nu si-au facut datoria cu simt de raspundere. Mai exact au ingnorat articolul 101 din codul rutier care interzice orice fel de modificari asupra instalatiei de iluminat. Din pricina acestei legi puteai sa fi respins si la itp.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 6 Feb 2012, 22:35
Post #425


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




QUOTE(Maskatu @ 6 Feb 2012, 21:24)
Nu vreau sa mai intru iar in polemica cu xenoanele. Este o discutie ce nu se mai termina pe forumul asta. Pot sa spun doar ca ai avut noroc de autoritati ce nu si-au facut datoria cu simt de raspundere. Mai exact au ingnorat articolul 101 din codul rutier care interzice orice fel de modificari asupra instalatiei de iluminat. Din pricina acestei legi puteai sa fi respins si la itp.

bafta
*



toata lumea are cate o urare pentru astia cu gzenon pe sticla cu striati...
nu le doresc decat un nebun care sa le bage mintile in cap ( sa intre in ei frontal ). Chiar mi-ar face ziua fericita o stire de genul asta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ming
post 6 Feb 2012, 22:42
Post #426


Membru Irlandez


Group: Members
Posts: 445
Joined: 2 July 10
From: Alba Iulia




QUOTE(10tacl3 @ 6 Feb 2012, 22:35)
nu le doresc decat un nebun care sa le bage mintile in cap ( sa intre in ei frontal ). Chiar mi-ar face ziua fericita o stire de genul asta.
*


Hai sa vedem ce se intampla daca vine neb1 si se baga frontal in mine, eu mergand pe banda 1.
Hai sa vedem cine pica de vina, eu ca am gzenoane reglate bine la service? sau neb1 ca a intrat pe contrasens pe banda 1 sa se tape in mine? biggrin.gif
(Nu am chef de cearta, am vrut doar sa dau o parere)

This post has been edited by Ming: 6 Feb 2012, 22:43


--------------------
Dacia Solenza 2004 Avantage - B-40-FJB
I'd rather lose by a mile because I built my own car, then win by a inch because someone built it for me.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 Feb 2012, 22:43
Post #427


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ce treaba are sula cu prefectura?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Feb 2012, 22:58
Post #428


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Ming @ 6 Feb 2012, 22:42)
Hai sa vedem cine pica de vina, eu ca am gzenoane reglate bine la service? sau neb1 ca a intrat pe contrasens pe banda 1 sa se tape in mine? biggrin.gif
(Nu am chef de cearta, am vrut doar sa dau o parere)
*


Amandoi. Sa consideri ca esti in legalitate pentru ca ti-ai reglat xenoanele in service, este ca si cum ai spune ca ai cumparat o masina furata, dar avea totusi talonul in torpedou, deci e ok.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ming
post 6 Feb 2012, 23:07
Post #429


Membru Irlandez


Group: Members
Posts: 445
Joined: 2 July 10
From: Alba Iulia




asa-i, dar mie poate imi ia talonul, (dar il recuperez)
si nebunul ramane cu 2 masini de reparat si fara carnet
deci pana la urma tot ce mai bine sa nu-ti pui mintea cu aia cu gzenoane (sau cu alti nebuni ... nu ca ar fi ei Jesus), dar nebunul care isi face singur dreptate iese cel mai in pierdere.
cel mai bun sfat ar fi sa lase politia sa isi faca treaba (chiar daca nu prea o fac)

This post has been edited by Ming: 6 Feb 2012, 23:09


--------------------
Dacia Solenza 2004 Avantage - B-40-FJB
I'd rather lose by a mile because I built my own car, then win by a inch because someone built it for me.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 6 Feb 2012, 23:09
Post #430


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




QUOTE(Maskatu @ 6 Feb 2012, 22:58)
Amandoi. Sa consideri ca esti in legalitate pentru ca ti-ai reglat xenoanele in service, este ca si cum ai spune ca ai cumparat o masina furata, dar avea totusi talonul in torpedou, deci e ok.
*



multumesc maskatu pentru interventie, probabil daca o ziceam eu nu era valida treaba asta. Recunosc ca am fost dur in cele spuse mai sus dar altfel se pare ca nu se invata romanasul doritor de bemveu. Garcea bineinteles ca nu isi face datoria, ITP-ul stim toti cum se poate trece peste , cu o anumita atentie wink.gif

@shake , crede-ma ca n-am pic de invidie pentru cei care detin xenon, nu duc lipsa de bani daca asta ti-era grija. Plus ca daca ei se cred atat de avuti si-si cumpara xenon, de ce nu-si fac la comanda si un far cu sticla clara? Doar sunt mai avuti ca mine nu(sau asa se considera)? Daca te apuci sa faci un lucru, pai fa-l pana la capat...


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Feb 2012, 23:16
Post #431


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Un set de lupe sh si un set de sticle clare, ar tripla suma necesara. Adica in loc de 300-400 lei cat dai pe xenon, mai dai inca 600-700 pe lupe si sticla clara.

Eu personal sunt foarte multumit de becurile x-treme power. Am inteles ca au scos si x-treme vision care au 100% in plus fata de un halogen obisnuit. Le recomand cu caldura. Sunt legale si lumineaza foarte bine, mai ales daca farurile sunt reglate corespunzator.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ming
post 6 Feb 2012, 23:17
Post #432


Membru Irlandez


Group: Members
Posts: 445
Joined: 2 July 10
From: Alba Iulia




QUOTE(10tacl3 @ 6 Feb 2012, 23:09)
Garcea bineinteles ca nu isi face datoria, ITP-ul stim toti cum se poate trece peste , cu o anumita atentie
*



True...

P.S eu nu am xenon, am Osramuri Cool Blue Hyper care vad foarte bine biggrin.gif
cred ca voi incerca si eu acele x-treme power sau x-treme vision


Acum am si eu o intrebare ... am vazut la uni azi ca aveau un fel de folie albastra pe far ...
folia aia ajuta la ceva? sau e doar fita?

This post has been edited by Ming: 6 Feb 2012, 23:21


--------------------
Dacia Solenza 2004 Avantage - B-40-FJB
I'd rather lose by a mile because I built my own car, then win by a inch because someone built it for me.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 6 Feb 2012, 23:23
Post #433


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




10tacl3 uite eu am xenoane pe sticla cu striatii si chiar iarna trecuta prin decembrie am avut accident frontal cu o dacie papuc tot cu xenoane esti fericit tiam facut ziua mai buna? daca nu ma crezi pot posta poze de la accident.....eu is de acord ca is ilegale desi am trecut prin itp si rar cu ele si fara atentii si fara probleme....dar nu crezi ca e exagerata urarea ta fata de cei cu xenoane?


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 6 Feb 2012, 23:30
Post #434


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




inamicule, se numeste karma...succes in continuare! eu sunt satul sa tot incetinesc si sa trag pe dreapta din cauza alora ca tine din teama sa nu ies de pe sosea sau sa intru in el pentru ca-i bat lui farurile ca dracu'


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 6 Feb 2012, 23:34
Post #435


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




pot si is de acord cu tn ca f multi le au reglate ca draqu si bat prin copaci , dar nu cred ca la unu care sunt reglate cum trebuie chiar mai in jos putin ca te orbesc ....si de curiozitate aia care au sticla clara cum spui u si xenon si is reglate la colt de strada nu te orbesc sau u ai o pb doar cu cei care au masini fara instalatie xenon din fabrica


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 6 Feb 2012, 23:40
Post #436


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




@inamicu ai dreptate, sunt destui si d'aia cu faruri reglate la colt de strada cu toate ca au instalatie xenon din fabrica. Nu am zis ca am ceva cu cei care nu au masini din fabrica cu xenon ci pe cei care daca tot incep sa-si "modernizeze" masina sa o faca pana la capat ca la carte...sau sa n-o mai faca. Nu ti se pare corect? Tu cand faci schimbul de ulei nu schimbi si filtrul de ulei?


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 6 Feb 2012, 23:40
Post #437


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(10tacl3 @ 6 Feb 2012, 23:30)
inamicule, se numeste karma...succes in continuare! eu sunt satul sa tot incetinesc si sa trag pe dreapta din cauza alora ca tine din teama sa nu ies de pe sosea sau sa intru in el pentru ca-i bat lui farurile ca dracu'
*


Solutia: http://anti-hid.blogspot.com/ Eu am aplicat-o de cateva ori, nu ma mai cert, nu ma enervez, dau un telefon si cu asta basta.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danxkc
post 6 Feb 2012, 23:41
Post #438


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 26 October 10
From: Turnu Magurele




reglate nereglate il sustin pe maskatu , ganditi cand faceti unele lucruri pui xenon la solenza cand ea are far cu striatii , striatiile sunt pentru halogen o gandire logica si rapida


--------------------
Dacia Supernova 2002 ,motor 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Feb 2012, 23:44
Post #439


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sincer acum, care-i rostul in a-ti monta xenoane, daca le reglezi maxim jos? doh.gif In cel mai bun caz ar lumina ca becurile de dinainte. Eu nu cred in povestile de genul "mi-am pus xenoane si le-am reglat maxim jos sa nu ii deranjez pe ceilalti". unsure.gif

@Fratzica: Adica daca io sun la rar si le zic ca autoturismul marca x, cu numarul de inmatriculare y, are csenoane, desi nu ar trebui si sigur nu are omologare, ei pot sa ii faca chemare? Si daca ala se prinde de ce il cheama si inlocuieste becurile cand se duce acolo? Nu ma baga pe mine la apa, pe motiv ca am mintit si am denigrat cetateanul?

This post has been edited by Maskatu: 6 Feb 2012, 23:46


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 6 Feb 2012, 23:46
Post #440


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




QUOTE(Fratzica @ 6 Feb 2012, 23:40)
Solutia: http://anti-hid.blogspot.com/ Eu am aplicat-o de cateva ori, nu ma mai cert, nu ma enervez, dau un telefon si cu asta basta.
*



superb, multumesc Fratzica!

good point maskatu unsure.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Y5n38wDe684
aici este o explicatie completa de ce e gresit (nu mai zic ilegal) sa montezi xenon pe striati...

This post has been edited by 10tacl3: 6 Feb 2012, 23:54


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 6 Feb 2012, 23:51
Post #441


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Maskatu @ 6 Feb 2012, 23:44)
Sincer acum, care-i rostul in a-ti monta xenoane, daca le reglezi maxim jos?  doh.gif In cel mai bun caz ar lumina ca becurile de dinainte. Eu nu cred in povestile de genul "mi-am pus xenoane si le-am reglat maxim jos sa nu ii deranjez pe ceilalti".  unsure.gif

@Fratzica: Adica daca io sun la rar si le zic ca autoturismul marca x, cu numarul de inmatriculare y, are csenoane, desi nu ar trebui si sigur nu are omologare, ei pot sa ii faca chemare? Si daca ala se prinde de ce il cheama si inlocuieste becurile cand se duce acolo? Nu ma baga pe mine la apa, pe motiv ca am mintit si am denigrat cetateanul?
*


Exact, cheama masina in cauza la verificari. Nu te baga nimeni la apa, e dreptul tau sa sesizezi abaterea. Abia astept sa se dea legea admiterii inregistrarilor video ca dovezi, sa vezi ce camera de televiziune full-hd imi pun in bord smile.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 Feb 2012, 23:51
Post #442


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bă... gata cu gzenonu. Dă-l in rahat...

PS: fratica... am memorat 9544 in agenda de telefon tongue.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 6 Feb 2012, 23:52
Post #443


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




Fratzica.....am fost cu masina la RAR si nu au comentat nimic de instalatia xenon desi au vazut-o ca prosti nu is sau cel putin asa imi place sa cred ....iar in ceea ce priveste mica ta campanie eu detin si o masina cu xenone din fabrica si crede-ma ca bateau ca draqu copacii ii vedeam soseaua nu si orbeam tot da in cazu asta nu avea ce sa imif aca raru nu? ti se pare normal
Maskatu....is de acord cu tn nu am spus ca nu ai dreptate eu am intrat oarecum in polemica datorita urarii tale de bn celor cu xenoane dar asta nu inseamna ca toti te orbesc chiar daca nu is din fabrica


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Feb 2012, 00:03
Post #444


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




1 la mana regulamentul forumului zice asa : Punctul 2 d) Nu este permisa sub nici o forma folosirea unui limbaj tip "mirc" (daka, k, lol etc.) si nici a scrierii cu sh, tz, k etc. Punem accent pe calitatea mesajului (atat din punct de vedere al continutului cat si ca mod corect de redactare in limba romana) si nu pe "cantitatea" sa. Mesajul va fi scris, la alegere, cu sau fara folosirea diacriticelor.

Revenind la subiect, daca xenoanele din fabrica bateau aiurea dupa cum zici, trebuia sa le reglezi. Eu am avut masini cu xenon din fabrica, am una cu halogen pe care o folosesc acum si as putea sa imi pun instalatie xenon chiar si maine daca vreau, gratis, de la un prieten care are un astfel de atelier. Dar nu vreau, pentru ca eu unul respect colegii de trafic si nu mi se pare corect sa ii orbesc aiurea.
De la inceput iti spun ca nu exista xenoane reglate (poate doar becurile cu terminatie R la sfarsit, dar nici alea, depinde de oglinda) si nici xenoane fabricate de Philips.
Fabrica din China poate sa scrie si Rolex pe ele daca vrea clientul, la ei nu exista legi de copyright.
Pe-aici prin satele de langa mine sunt tot felul de dacii care mai de care, break-uri, solenze, logane, cu xenoane. Anul trecut era sa iau o caruta in bot din cauza lor.
Poti sa imi zici cate in stele si in luna, xenoanele nu au ce cauta pe faruri cu oglinda si striatii (in afara de cele puse in fabrica).
Nu are nici o legatura cu invidia, ma doare pe mine fix la basca de ce fac sau ce isi cumpara altii. Dar atata timp cat ceea ce fac aceste persoane poate sa ma puna pe mine sau pe cei dragi mie in pericol, reactionez.
Avem un user pe forum, Bogyciu parca, nu mai stiu exact. El si-a pus xenon pe supernova, dar cu lupe, far clar si tot tacamul. Tot respectul, omul a facut treaba ca la carte, nu am nimic de comentat. Iar un om care baga atatia bani si pasiune in treaba asta cu siguranta va lasa farurile in jos daca are masina incarcata.

Mama cata` mai postu`..

This post has been edited by Fratzica: 7 Feb 2012, 00:28


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 7 Feb 2012, 00:07
Post #445


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




In primu rand imi cer scuze pentru scriere , In al doilea rand tinand cont de faptul ca solenza vine din fabrica cu bec H4 iar xenonul este tot pe bec h4 bixenon nu am schimbat instalatia electrica asa cum se facea referire la un articol din Regulament ...iar daca eu ma duc si omologhez aceasta instalatie ca se poate stiu sigur atunci cu ce te mai ajuta o sesizare la RAR


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 Feb 2012, 00:08
Post #446


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nu se poate omologa nimic stai calm wink.gif .

Ai schimbat instalatia masinii.
Ai habar cum functioneaza un bec halogen H4? Dar un bec Xenon? Stii diferenta intre ele?
Stii macar ce inseamna HID?

This post has been edited by Iulikk: 7 Feb 2012, 00:09


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Feb 2012, 00:10
Post #447


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




ridicatorul ala de tensiune (balast in limbaj popular) si cablaraia aferenta nu se numeste schimbarea instalatiei electrice? Nu intereseaza pe nimeni de soclu. As vrea sa vad si eu o omologare de instalatie xenon aftermarket, nu cred ca exista asa ceva.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 7 Feb 2012, 00:11
Post #448


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




okay cum spuneti voi dar in cel mai scurt timp cateva zile promit ca revin cu poze cu omologarea pe solenza


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 Feb 2012, 00:12
Post #449


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Asteptam cu interes. Pana atunci, maskatule... da si tu cu măturica pe aici tongue.gif .

inamicu: In cel mai scurt timp, adica? Cam cat timp? 1 zi, o luna, un an?

This post has been edited by Iulikk: 7 Feb 2012, 00:12


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 7 Feb 2012, 00:13
Post #450


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Cand o sa puna aparatul ala de reglat pe faruri, o sa ii trebuiasca ochelari de sudura sa poata regla ... smile.gif


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege. Dar situatia de fata e cu totul alta, si o stiti foarte bine.

Iata mai jos un extras din codul rutier.


QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


--------------------
Go to the top of the page
19 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 00:27
Forum Renault