DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aveti Xenon pe Solenza voastra?, De care?

Maskatu
post 2 Mar 2011, 21:26
Post #391


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Tenta nu are nici o legatura cu legalitatea. Intr-adevar cele cu tenta albastra bat la ochi mai tare insa orice model ar fi, tot se vede de la o posta ca sunt montate in far.

Te cred ca ai luat itp fara atentii insa probabil ca cei de acolo nici nu s-au sinchisit sa verifice luminile. La cel mai recent itp al meu, mi-a verificat pana si stergatoarele si pompita de apa de parbriz. De becuri nu mai zic...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Enoiu Silviu
post 2 Mar 2011, 21:34
Post #392


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 February 06




itp-ul trebuie sa il fac luna viitoare,dar trebuie sa dau ceva ca sa trec ca altfel nu se poate.dar pina la urma daca nu exista nici o rezolvare legala o sa le dau jos.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 01:27
Post #393


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




@Maskatu: Uite cum faci afirmatii fara cunostinta de cauza ... Verificarea a fost la sange, de la primul bec din fata pana la stopurile din spate. Inclusiv au remarcat absolut toate modificarile aduse la interior (bord, plafoniera, sistemul audio, felul in care se inchid usile si cat de grele sunt) ... Puteau sa se lege si de instalatia electrica din compartimentul motor: instalatia de xenon care au vazut-o, cablurile de alimentare suplimentare trase pentru sistemul audio (si chiar m-au intrebat daca am centrala electrica de folosesc asemenea cabluri).
Eu de fel nu dau atentii sau mai stiu eu ce ... Totul a fost facut cu programare.
Iti spun eu ca e diferenta sesizabila intre 4300K si 6000K ...
Si ca sa nu o mai lungim atat, atasez o poza cu instalatie bi-xenon, poza facuta cu blitz-ul, pe inserat.
Tenta de galbui este data de expunere, sunt o idee mai spre alb.
Singurul flash pe care l-am primit a fost cand aveam masina incarcata serios si eram cu farurile lasate la maxim din interior.

This post has been edited by sharkky: 3 Mar 2011, 01:31


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 3 Mar 2011, 07:48
Post #394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




fara suparare dar mi se pare ca stanga bate putin mai sus fata de dreapta.eu stiu ca trebuie sa fie tocmai invers....oricum se observa ca ale tale sunt albe...imi dau seama dupa pozitii ca e o diferenta intre ele


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 3 Mar 2011, 08:19
Post #395


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(sharkky @ 3 Mar 2011, 01:27)
@Maskatu: Uite cum faci afirmatii fara cunostinta de cauza ... Verificarea a fost la sange, de la primul bec din fata pana la stopurile din spate. Inclusiv au remarcat absolut toate modificarile aduse la interior (bord, plafoniera, sistemul audio, felul in care se inchid usile si cat de grele sunt) ... Puteau sa se lege si de instalatia electrica din compartimentul motor: instalatia de xenon care au vazut-o, cablurile de alimentare suplimentare trase pentru sistemul audio (si chiar m-au intrebat daca am centrala electrica de folosesc asemenea cabluri).
Eu de fel nu dau atentii sau mai stiu eu ce ... Totul a fost facut cu programare.
Iti spun eu ca e diferenta sesizabila intre 4300K si 6000K ...
Si ca sa nu o mai lungim atat, atasez o poza cu instalatie bi-xenon, poza facuta cu blitz-ul, pe inserat.
Tenta de galbui este data de expunere, sunt o idee mai spre alb.
Singurul flash pe care l-am primit a fost cand aveam masina incarcata serios si eram cu farurile lasate la maxim din interior.
*


aici intervin si eu si te contrazic un pic...dar sa nu o iei in nume de rau...
1. in interior nu ii intereseaza...
2.am facut si eu ITP-ul acum 1 an si inainte de a baga masina pe stand din usa mi-a spus sa nu am lumina de alta culoare,sa nu am instalatie xenon,sa nu am alte anvelope sau marime janta fata de talon etc etc...
i-am raspuns ca nu am asa ceva dar am certificate de omologare RAR la geamurile ionizate si jantele aliaj...si uite asa am trecut fara probleme...ce l-a enervat pe el este cotiera ca nu putea sa traga bine frina de mina...atit am avut eu la ITP...iar la tine unde ai facut ITP-ul tu ala care ti-a analizat-o este pus acolo sa ocupe locul degeaba,adica nu stie nimic din lege ce se accepta si ce nu...scuze dar asta este...poate la tine merge cu asa ceva dar la mine nu se accepta asa ceva...cum te prinde cum ti-a ridicat talonul sau amenda...de cind era sa imi ridice talonul pentru un bec albastru pe pozitia numar spate de atunci am zis gata ...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 08:37
Post #396


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Eu chiar nu inteleg persoanele care isi pun albastru la numar/poztiei ... Oare nu fac diferenta intre nuantele de culori?
@Ramsen: Daca stiai ca nu e legal, de ce ti-ai mai pus?
Stanga e mai jos in momentul de fata, stiu de treaba cu reglajul.
Asa circul cu masina de mai bine de 1 an. Repet: am fost oprit de nenumarate ori, doar s-a uita la acte, la numere, nimic mai mult.

This post has been edited by sharkky: 3 Mar 2011, 08:39


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Mar 2011, 09:20
Post #397


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sharky, nu trebuie sa imi demonstrezi nimic mie. Eu incerc sa fac un pustiu de bine prin enumerarea unor date tehnice si a unor pasaje din codul rutier. Sti care-i problema? Ca tine nu sunt multi, sau ca marius care chiar sau sinchisit sa le regleze corect. Intra gigel pe forum, vede "xenon pe solenza", da o fuga in vitan, isi cumpara un h4 la "oferta" de la taraba, da 150 de lei, se duce acasa, se intaleste cu dorel, si in jumatate de ora au si montat instalatia. Reglaj? Las-o ba ca lumineaza bine sa moara cipilan!

Am fost martor la asa ceva, doar ca masina era un logan, au montat instalatia seara pe la 8-9 in fata blocului. La sfarsit s-a auzit un ton rasunat spunand " Lumineaza bine coae!". Ei le monteaza si dupa aceea ne rup noua retina, cam asta-i problema.

La itp nu are cum sa te treaca cu xenoane, pentru ca in lege scrie negru pe alb ca nu se admite nici un fel de modificare adusa sistemului de iluminare. Am o tona de cunostinte de care s-au legat DOAR PENTRU CA aveau becuri cu tenta mai albastruie, si erau becuri halogene h4 nu chinezarii din targ. Pana si de argon de pe forum s-au luat la itp pentru becurile cu tenta albastruie. De interior nu se leaga nimeni si nu are ce sa iti faca, pentru ca nu scrie nimic in codul rutier cum ca nu ai voie sa aduci modificari spatiului INTERIOR al masinii.

Se pot lega doar de prezenta unor martori aprinsi in bord, spre exemplu martorul abs sau alti martori. Pentru asa ceva se da revenire, la fel si pentru xenon. Ca ti-au dat tie itp-ul, au fost ei "baieti buni", dar legal si moral nu aveau voie sa te treaca. Repet, pe mine m-a oprit politia pentru leduri albe in pozitii si noi o tinem langa cu xenoane albe reglate corect si catalogate ca fiind "legale". wacko.gif

Ai mai jos toate argumentele solide, reale si la obiect in ceea ce priveste ilegalitatea lor. RAR nu recunoaste omologarile TUV si E11, mai ales pe o masina care nu a venit din fabrica cu asa ceva, are sticla cu striatii si nu are auto-leveling (chiar tu ai spus ca ai chiorat pe cineva cand o aveai incarcata...daca masina avea autoleveling nu se mai intampla asta) + spalator faruri.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin_VAD
post 3 Mar 2011, 09:45
Post #398


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 14 February 10




QUOTE(ramsen @ 3 Mar 2011, 08:19)
1. in interior nu ii intereseaza...
*




Pai cum nu-i intereseaza ca zicea-ti ca se ia talonul si daca schimbi volanul. Parca tot tu spuneai.
Deci parerea mea e ca daca sti sa vorbesti frumos cand esti oprit si daca sti sa mergi "bine cu masina", nenea politistu nu se leaga de asa. Pe mine daca m-ar opri i-as spune ca le-am montat pentru siguranta mea. Nu vad bine noaptea, vrea sa intru in sant.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 10:02
Post #399


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Si daca aveam halogenele de fabrica, tot il chioram. E logic,nu?
Da, conteaza foarte mult cum te comporti cu ei in momentul in care te opresc pentru verificari.
Am avut masina lovita si din cauza aglomerarii service-ului la care aveam programarea, dovada de 30 zile expirase. Am fost oprit si au vrut sa-mi ia talonul; le-am explicat care e situatia, le-am aratat constatarea service-ului, i-am spus ca nu am cu ce altceva circula decat cu masina personala si orele pentru transportul in comun nu ma avantajau si a inteles.
Nu am ce sa le fac gigeilor care nu stiu ce inseamna reglaj, intensitate, siguranta celorlalti conducatori auto.
Toate modificarile facute pe masina sunt facute de mine, cu simt de raspundere. Recunosc faptul ca circul in masina cu halogenele originale.

P.S.: Ca popor/posesori de masini, in loc sa facem ceva legat de pretul combustibilului, stam si discutam pe o tema care pe multi chiar nu ii intereseaza.


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 3 Mar 2011, 10:04
Post #400


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(Alin_VAD @ 3 Mar 2011, 09:45)
Pai cum nu-i intereseaza ca zicea-ti ca se ia talonul si daca schimbi volanul. Parca tot tu spuneai.
Deci parerea mea e ca daca sti sa vorbesti frumos cand esti oprit si daca sti sa mergi "bine cu masina", nenea politistu nu se leaga de asa. Pe mine daca m-ar opri i-as spune ca le-am montat pentru siguranta mea. Nu vad bine noaptea, vrea sa intru in sant.
*


pentru volanul sport neomologat chiar ION mi-a spus sa nu cumpar ca imi ridica talonul...dute frumos si intrebal daca are volane la vinzare turcesti neomologate si de ce...restul interiorului nu ii intereseaza...citeste mai sus la ce a scris Maskatu ce ii intereseaza in interior pe ei ...ok...si nu cred eu ca tu te duci la politai cu mila si le spui ca nu vad domne bine...ca dupa dai in altele, cum ai tu permisul luat daca nu vezi bine?...asa ca te rog nu mai pronunta cuvintele astea ca nu vezi bine in fata politaiului si de aia le-am pus...mai bine recunosti si gata si greseala este ca iertata...ok...acum sa nu crezi tu ca eu iti fac teorie si te invat,sint si eu un simplu sofer ca si tine si care nu vreau sa le dau lor banii pe amenda...dar nu trebuie sa ne punem cu ei daca lucrul acela nu este omologat...daca cumva ne intilnim prin Pitesti te respect si ne salutam,cine stie...succes


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Mar 2011, 11:06
Post #401


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Volanul face parte din ansamblul directiei si intamplator, se afla in interiorul masinii...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Mar 2011, 12:11
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(X@by @ 2 Mar 2011, 11:34)
Culmea intelectualitatii radmasa.gif  radmasa.gif
*


Esti offtopic , jignesti si NU ai rezolvat NIMIC cu acest post . Astept pe viitor din partea ta dovezi de inteligenta si apoi sa te iei de altii ! Vezi ca asta e arie de SLZ , nu de cazane / frigidere /dricuri si alte table zburatoare , cu soferi pescari si vanatori , deci ai gresit adresa !

QUOTE(sharkky @ 2 Mar 2011, 18:45)
Alba la 6000K? Deja are tenta de albastrui ... E si normal sa te opreasca ...
Am fost oprit de cel putin 4-5 ori de cand am xenoane (4300K de aproximativ 1 an si 3 luni) si nu mi-a spus nimeni nimic.
Am fost si la ITP si nu am dat niciun ban sub forma de "atentie" ...
*


Si eu am facut ITP-ul ok , fara probleme . Eu am 5000 pe far si 4300 de proiectoare .
NU SUNT LEGALE XENOANELE ! Nu am spus ca sunt , nu caut sa ma scuz fata de nimeni , nu datorez nimanui nici o explicatie . Cine vrea sa-si puna o face pe propria raspundere .

Am vrut doar sa inteleaga cei care au deja , ca ar fi mult ok daca le-ar pune albe adica 4300 - 5000 K si nu albastrele si le-ar si regla putin in service .
Despre verificarea amanuntita a masinii , ea nu se poate face decat de catre echipajele RAR si nu de orice politist .

Deci , mai facem o greva de 2 saptamani contra vanzatorilor de carburanti ?

This post has been edited by marius80_eugen: 3 Mar 2011, 12:14


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 12:40
Post #403


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Pai ce, a mai fost vreo greva?


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X@by
post 3 Mar 2011, 13:41
Post #404


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 8 June 08
From: Tg Mures




QUOTE(marius80_eugen @ 3 Mar 2011, 12:11)
Esti offtopic , jignesti si NU ai rezolvat NIMIC cu acest post . Astept pe viitor din partea ta dovezi de inteligenta si apoi sa te iei de altii ! Vezi ca asta e arie de SLZ , nu de cazane / frigidere /dricuri si alte table zburatoare , cu soferi pescari si vanatori , deci ai gresit adresa !
*


Prima data uita-te in ograda ta. Ca sa fi putin mai destept sa sti ca am si un solenza 1.4mpi model clima din 2003 care e cutie de chibrituri langa logan. De jignit nu te-am jignit dar daca te simti foarte bine. Macar eu nu ma amagesc ca DACA AM REGLATE BINE sau DACA AM CULOAREA BUNA nu ma opreste politia.
Ah si tu cu postul tau ai rezolvat totul nu? radmasa.gif


--------------------
DACIA LOGAN/SOLENZA 2008,Preference 1.5DCI 90CP/2003,Clima 1.4MPI
GOD IS MY CO-PILOT!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 3 Mar 2011, 16:30
Post #405


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(marius80_eugen @ 2 Mar 2011, 08:40)
Daca erau albe si nu albastre , reglate si nu prin copaci , nu avea de ce sa te opreasca . Pana la urma , problema este legata de culoare si de reglaj , altceva nu are ce sa spuna .
*


nu conteaza culoarea,eu le-am desfiintat,inclusiv pleoapele le-am dat jos.dar ,bineinteles,ca in mai toate posturile ,trebuie sa faci tu pe ,,desteptul".acum cca 1 an erai total contra xenoanelor.sa caut postarile tale sa-ti amintesti?acum ca ai si tu,sunt legale...bravo !!!


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 3 Mar 2011, 18:48
Post #406


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




sad.gif si pleoapele sunt ilegale? de ce le-ai dat jos? Eu aveam de gand sa imi iau pleoape...


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 3 Mar 2011, 19:27
Post #407


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(bnedea @ 3 Mar 2011, 18:48)
sad.gif si pleoapele sunt ilegale? de ce le-ai dat jos? Eu aveam de gand sa imi iau pleoape...
*


Am fost oprit de cateva ori si era sa raman fara talon...
Legislatia in vigoare spune ca este INTERZIS sa modifici sistemul de ;franare,directie si iluminare.in viziunea legiuitorului,acele pleoape obtureaza unghiul de dispersie al luminii.


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 19:32
Post #408


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Ce bafta aveti ...
Scaunele tale sunt omologate? smile.gif


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Mar 2011, 19:36
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(X@by @ 3 Mar 2011, 13:41)
Prima data uita-te in ograda ta. Ca sa fi putin mai destept sa sti ca am si un solenza 1.4mpi model clima din 2003 care e cutie de chibrituri langa logan. De jignit nu te-am jignit dar daca te simti foarte bine. Macar eu nu ma amagesc ca DACA AM REGLATE BINE sau DACA AM CULOAREA BUNA nu ma opreste politia.
Ah si tu cu postul tau ai rezolvat totul nu? radmasa.gif
*



Si ce vroiai sa fiu "mama Omida" sa ghicesc ce ai tu acasa , daca nu scrii in profil . Daca tot avem noi cutii de chibrituri , de ce-ti pierzi timpul pe topicul asta ? Decat cu un frigider , mai bine cu o cutie de chibrituri !
Da , le-am rezovat pe toate ! Te oftici ? radmasa.gif
P.S. Nu suport ungurii si parvenitii din capitala !


Banu - eu am Xenoanele de mai multi ani , nu ca te-ar interesa pe tine asta sau ca m-ar interesa pe mine parerea ta .

Topicul NU este despre LEGALITATE sau nu , ca asta s-a rezolvat , cu totii stim ca NU SUNT LEGALE , ci despre care are si ce are , PUNCT ! Daca nu aveti chef sa vorbiti despre xenon , vedeti-va de treaba voastra , nimeni nu are nevoie de alte pareri , iar convingerea cuiva de a le da jos sau nu ii apartine in intregime , fiecare decide de face cu masina lui .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Mar 2011, 19:54
Post #410


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




V-ati kkt si in topicu asta wink.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 3 Mar 2011, 20:00
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Sugerez sa fie lasat deschis dar facuta curatenie ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Mar 2011, 21:16
Post #412


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cum pana ursului sa fie legale pleoapele? Uneori am impresia ca asta-i forum de pensionari care nu au mai condus masina de cel putin 10-15 ani, nu de persoane care abia ce si-au luat permisul sau il au de ceva vreme si conduc zilnic. Pleoapele obtureaza lumina dispersata de far si se considera "modificare adusa sistemului de iluminare al autovehiculului" si conform legii care tot am atasat-o pe aici, sunt ilegale.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 3 Mar 2011, 21:22
Post #413


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(marius80_eugen @ 3 Mar 2011, 19:36)
Si ce vroiai sa fiu "mama Omida" sa ghicesc ce ai tu acasa , daca nu scrii in profil . Daca tot avem noi cutii de chibrituri , de ce-ti pierzi timpul pe topicul asta ? Decat cu un frigider , mai bine cu o cutie de chibrituri !
Da , le-am rezovat pe toate ! Te oftici ?  radmasa.gif
P.S. Nu suport ungurii si parvenitii din capitala !
Banu - eu am Xenoanele de mai multi ani , nu ca te-ar interesa pe tine asta sau ca m-ar interesa pe mine parerea ta .

Topicul NU este despre LEGALITATE sau nu , ca asta s-a rezolvat , cu totii stim ca NU SUNT LEGALE , ci despre care are si ce are , PUNCT ! Daca nu aveti chef sa vorbiti despre xenon , vedeti-va de treaba voastra , nimeni nu are nevoie de alte pareri , iar convingerea cuiva de a le da jos sau nu ii apartine in intregime , fiecare decide de face cu masina lui .
*


te inseli amarnic,toti au {avem} nevoie de alte pareri....iar aia cu cativa ani ai tai de xenoane,sa io spui ,,lu" Mutu"...sunt destui aici care pot confirma cele spuse de mine.
La scaune nu se cere omologare...sac


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Mar 2011, 09:34
Post #414


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Langa scaune sunt centurile de siguranta . Daca la ITP nu ti s-au verificat , asta e alta treaba , dar asta nu inseamna ca scaunele nu au de-a face cu siguranta si nu trebuiesc verificate . Nu spun asta de scaunele tale , ca nu am nimic cu ele , spun in general .
In legatura cu xenoanele mele ... sa nu credeti ca va dau voua raportul pe forum ce am si ce pun eu pe masina . Nu am de gand sa caut garantia lor , dar au trecut peste 2 ani jumate peste ele .
Pleoapele nu au treaba cu ITP-ul , sunt numai estetice cat timp nu acopera mult din far .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Mar 2011, 09:58
Post #415


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Si... "mult" asta... e o valoare fixa... sau fiecare cum crede?

Tin minte ca am vazut la TV o razie a RAR + politie prin Bucuresti si era unu cu un Logan care tragea de pleoape sa le dea jos ca sa nu ramana fara talon.

This post has been edited by Iulikk: 4 Mar 2011, 09:58


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Mar 2011, 11:23
Post #416


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pleoapele au treaba. Obtureaza lumina de la far. Nu scrie in lege de la cati cm in sus este legala sau ilegala obturarea, scrie doar ca este interzis. Asadar nu ai voie.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X@by
post 4 Mar 2011, 12:39
Post #417


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 8 June 08
From: Tg Mures




QUOTE(marius80_eugen @ 3 Mar 2011, 19:36)
Si ce vroiai sa fiu "mama Omida" sa ghicesc ce ai tu acasa , daca nu scrii in profil . Daca tot avem noi cutii de chibrituri , de ce-ti pierzi timpul pe topicul asta ? Decat cu un frigider , mai bine cu o cutie de chibrituri !
Da , le-am rezovat pe toate ! Te oftici ?  radmasa.gif
P.S. Nu suport ungurii si parvenitii din capitala !
Banu - eu am Xenoanele de mai multi ani , nu ca te-ar interesa pe tine asta sau ca m-ar interesa pe mine parerea ta .

Topicul NU este despre LEGALITATE sau nu , ca asta s-a rezolvat , cu totii stim ca NU SUNT LEGALE , ci despre care are si ce are , PUNCT ! Daca nu aveti chef sa vorbiti despre xenon , vedeti-va de treaba voastra , nimeni nu are nevoie de alte pareri , iar convingerea cuiva de a le da jos sau nu ii apartine in intregime , fiecare decide de face cu masina lui .
*


Stii nu-mi bat capul cu idioti ca tine fie cum vrei tu sa fie.
P.S. Pacat ca nu stau in Bucuresti sa vezi ce "suport" de unguri ti-as da eu radmasa.gif
Pacat ca tara asta are asa oameni de ca...at. sad.gif

This post has been edited by X@by: 4 Mar 2011, 12:40


--------------------
DACIA LOGAN/SOLENZA 2008,Preference 1.5DCI 90CP/2003,Clima 1.4MPI
GOD IS MY CO-PILOT!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 4 Mar 2011, 13:28
Post #418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Subscriu la ce a spus Iulikk in postul nr. 410 ...
Deja ati dat-o rau in diverse ... Sunati-va, dati-va mesaje "dulci" pe PM, dar nu mai stricati aiurea topicul ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23cvl
post 6 Feb 2012, 19:38
Post #419


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 January 12




Orbeste lumea cei care nu au xenon dar au chioarele reglate prost. Pentru cei care vor xenon, parerea mea e ca singura diferenta intre becurile alea scumpe si alea cele mai ieftine este doar timpu de viata . am avut pe proiectoare din alea ieftine si au tinut la fel ca alea de pe scurta si lunga care au fost mai scumpe si cu garantie, am avut si h4 dar nu am fost multumit, este doar parerea mea si rog sa nu sariti pe mine. radmasa.gif am uitat sa spun ca depinde de noroc timpu de functionare la becuri xenon.

This post has been edited by 23cvl: 6 Feb 2012, 20:30


--------------------
dacia solenza 2004 SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 6 Feb 2012, 20:06
Post #420


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




xenoanele nu orbesc lumea atata timp cat dupa ce sunt montate sunt si reglate cum trebuie dar bineinteles difera calitatea in functie de pret eu le am de 2 ani is philips si mau ajuns 150 euro si proiectoarele 100 euro si is f multumit de ele,


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege. Dar situatia de fata e cu totul alta, si o stiti foarte bine.

Iata mai jos un extras din codul rutier.


QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


--------------------
Go to the top of the page
19 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 04:43
Forum Renault