DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> v-ati montat repartitoare de caldura?

costi
post 6 Jan 2006, 17:14
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




pai ce sa faci?
dulcea metoda romaneasca;
afli adresa firmei, te duci, deschizi usa cu capul/piciorul, obtii promisiunea "mesterului" si speri ca nu ai dat spaga degeaba !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel Paduraru
post 8 Jan 2006, 11:45
Post #62


Qubik


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 04
From: Iasi




Repartitoarele astea sunt o cacealma ca sa opreasca pe oameni sa-si puna centrala de apartament ca raman ce de la RADET fara paine, si fara salariile alea mari si umflate ca e clar ca ne fura pe rupte.
Eu cu pregatirea mea de inginer o consider o pacaleala cu P mare. Aparatele alea sunt un fel de caca-maca pentru ca tu singur nu le poti citi si nu-ti poti face un calcul ca la contorul electric sau la apometru. Ce credeti ca nu ar fi posibil sa se monteze niste aparate care sa-ti dea direct cantitatea de caldura consumata? Pot sa iti dea si plata in lei daca le setezi pretul pe unitatea de caldura masurata.
Nu va lasati prostiti, faceti un efort si puneti-va centrala de apartament si o sa aveti caldura cata si cand vreti si apa calda la fel. Eu am centrala si platesc mai putin per total cuu 200 mii pe luna decat daca nu as avea si nu ma zgarcesc la confortul meu termic (22-23 grade). Iti citesti singur contorul de gaz si cand vezi ca ai facut exces, ai sa ai grija sa reduci unde se poate. Cat gaz consumi atata platesti, cu o mica toleranta, te mai duci pe la RomGaz, mai faci scandal ca nu ti-au citit corect contorul da aici ce sa spui? ca nu au citit corect repartitorul? da ce stie cineva cum se citeste si ce masoara? Fiti seriosi.
Sa presupunem ca intr-o zi toata lumea inchide caloriferele si nu consuma apa calda. La centrala de cartier se prepara un cazan de apa calda menajera si unul de apa calda pt calorifere ca asa-i programul, gazul ala consumat cine il plateste chiar daca nimeni nu consuma apa calda si caldura, ba mai platesti si curent electri in prostie ca merg niste pompe in gol actionate de motoare de 10 kw cel putin.


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 8 Jan 2006, 12:00
Post #63


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




eu le-am pus pt. ca mi s-a parut prea mult 50 mil. pt. o centrala. (cu tot cu calorifere schimbate) pur si simplu vreau sa fac altceva cu banii astia ca, daca ii dau, sa fim seriosi, cu maxim 1 mil. pe luna cit fac economie, ii recuperez in 10 ani (1 mil.x 5 luni iarna).
avind 3 camere, in sufragerie nu prea stau asa ca am setat sa fie cam 18 grade, deci nu prea consuma; in bucatarie, cam la fel, ca dau drumul la aragaz si se incalzeste repede; in dormitoare si baie am 23 grade, ceea ce mi se pare numai bine d. p. d. v. al temperaturii.
pina acum pe cele 3 luni de cind le am, mi-au venit facturi rezonabile, cu putin mai mici (cam cu 10-15%) decit anul trecut. fac insa precizarea ca in bloc au centrale doar 25%, avem gigacalorimetru pe scara, modul termic la bloc, iar centrala de cartier a fost modernizata anul trecut, fiind schimbate si conductele de legatura. la iasi, se investeste mult in schimbarea conductelor in oras si in modernizarea centralelor, plus ca CET-ul poate functiona si pe carbune si pe gaz (suntem cit de cit protejati la o criza a gazului). cam acestea ar fi motivele pt. care am ales repartitoare si cred ca nu am gindit prost. bineinteles, sunt situatii unde merg mai bine centralele.


p.s. pt. nov. intretinerea apart. a fost 1,8 mil. (tot, de la apa calda/rece, caldura, gunoi...). pt. ian., cea mai rece luna, estimez 2,5 mil.

This post has been edited by mihail75: 8 Jan 2006, 12:22


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Jan 2006, 12:12
Post #64


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Mi-am montat centrala anul trecut cu un cost total de 37 milioane, 2 camere, centrala Junkers(25 milioane), restul de 12 milioane au fost avizarile, fitingurile, teava, si manopera...platesc intre 2 si 2,5 milioane pe luna gazul in lunile friguroase, am 25-26 de grade in casa, si apa calda la orice ora...cat de calda vreau eu.. wink.gif Mentionez ca apartamentul e total pe colt...ghinionul meu...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel Paduraru
post 9 Jan 2006, 12:05
Post #65


Qubik


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 04
From: Iasi




Pai Argoane, pune izolatii pe pereti si sa vezi cum scazi la jumatate, daca mai pui termopane si parchet laminat iesi mai bine. Termopanele costa mult e adevarat dar
sa pui polistiren pe pereti si rigips poti face si singur. Siparchetul laminat e f. usor de pus. Spor la treaba la vara!


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 9 Jan 2006, 12:15
Post #66


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Pe luna noiembrie, la doua camere, cu repartitoare, 630 000-caldura 23C constant in casa. Ce ziceti, mult, putin?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 9 Jan 2006, 12:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(alex275 @ 9 Jan 2006, 12:15)
Pe luna noiembrie, la doua camere, cu repartitoare, 630 000-caldura 23C constant in casa. Ce ziceti, mult, putin?
*



La mine, garsoniera fara repartitoare 105 RON doar caldura. Vizavi, cu repartitoare: 43 RON.
Cred ca trebuie sa-i iau pe sus pe baieti ca sa-mi monteze si mie repartitoare. In ritmul asta, pe luna ianuarie o sa am intretinerea egala cu chiria.

This post has been edited by thecagero: 9 Jan 2006, 12:20


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 10 Jan 2006, 13:37
Post #68


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




am montat repartitoare . ASA SI ? caldura tot oha mad.gif

caloriferele sunt calai ... sa ma BIP pe ei .

sa adaug ca si la apa calda am contoare . ASA SI ? apa calda tot oha . vine tot calaie si calda doar seara.

eu ma gandesc ca vita -mi ce sunt , ca daca le platesc cat consum sa-mi ofere ce sa consum ... poate sunt eu demodat , dehhh


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 Jan 2006, 14:18
Post #69


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Eu nu pot intelege romanul. Baga, nu judeca, plange dupa aia. Dar tot nu pot intelege romanul cum se baga singur in rahat. Daca totusi rahatul e ok, eu nu pot intelege romanul de ce intotdeauna trebuie sa gaseasca el o iegsplicatie vecina cu teoria conspiratiei

Oameni buni, eu nu stiu ce faceti voi acolo in apartamentele voastre, dar eu mi-am pus acum 2-3 ani si platesc....CAT CONSUM. Ca daca nu vine caldura de la RADET, pai CE PM de vina are repartitoru? El iti limiteaza caldura, nu ti-o creste, nu iti inventeaza ce nu a facut RADET.

NU e vina repartitorului sau a firmei care le monteaza ca sistemul comunist de distributie a caldurii E VARZA. La mine e relativ bine. Acum 2-3 ani, in cateva nopti la -15 grade a trebuit sa stau cu geamul semi deschis (usor crapat)..CA MUREAM DE CALD (am calorifer imens in dormitor 3x4). Dupa o asemenea experienta incepi sa te gandesti serios ca tu dai bani ca caldura sa iti iasa pe geam. Ca sa nu mai vorbesc de baie. Caldura toata ziua ca sa fac un dus sau sa ma cac 10 minute /zi. Daca voua vi se merita...treaba voastra. La mine cand vine administratorul nici nu mai intra in baie, ci ma intreaba...tot 4 ai? la care eu....tot 4 consum am....adica nu il deschid mai deloc de la o citire la alta. Daca voua vi se merita sa aveti caldura non-stop in baie...IARASI...treaba voastra. Ce sa mai vorbesc de bucatarie. Eu provin din oras cu butelii, acolo nu puteai arde gazu ca prostu, acum sunt in CJ care are retea de gaz, se incalzeste destul de la aragaz in timp ce gatesti...deci...caldura mai ieftina in bucatarie. Daca voua va convine sa va iasa caldura in bucatarie 24 de ore...IARASI ... e treaba voastra.

Va plangeti...ca niste romani.....CE SUNTETI.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 10 Jan 2006, 14:22
Post #70


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




sa-ti explic de ce ma plang .

pentru ca totul a fost ok in prima luna . toata lumea tinea caloriferele inchise ca ... plateste . apoi le-au uitat deschise si s-a dus dracu si gramul ala in plus de caldura ce il primeam .

mie normal mi se pare ca furnizorul sa-mi dea caldura . caldura ce o platesc .

de ce repartitoare si contoare la apa ? pentru ca daca nu puneam plateam si pierderile lor .

problema mea este cu ei . ca eu vreau sa platesc dar n-am ce ...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 Jan 2006, 14:34
Post #71


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(GeorgeB @ 10 Jan 2006, 14:22)
problema mea este cu ei . ca eu vreau sa platesc dar n-am ce ...
*



Sincer, nu stiu cum ii biznisu in Bucale, dar aici e RADET-ul care furnizeaza caldura, firma X care vine sa monteze, citeasca, factureze caldura. In rest RADET-ul cu X se inteleg si fac diferente. Asta cel putin teoretic. Ca in teorie RADET-ul ar trebui sa isi suporte toate pierderile, si .... roman ce sunt.... m-as mira.

Deci ma tem ca ar trebui sa fii in ALT topic....cu plansete la adresa Radet-ului, nu pe topicul asta de pensionari unde lumea injura repartitoarele. radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 10 Jan 2006, 14:44
Post #72


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Radet-ul si X nu cred ca trebuie sa se inteleaga la ceva. Cel putin la noi in bloc treaba sta cam asa:
- exista un gigacalorimetru (sau cumm ii zice), pe baza astuia furnizorul emite factura catre asociatia de locatari
- X-ul vine si citeste repartitoarele, face calculele si le furnizeaza administratorului (asociatiei de locatari daca vreti)
- asociatia prin al sau administrator calculeaza rezultatul final si ce ramane imparte frateste la cei fara repartitoare.

La noi a fost prima zi de "cheltuieli" cu repartitoare (toate apartamentele sunt de 2 camere). Am avut de platit 110 RON, in timp ce aia "fara" au platit 190 RON. Evident au fost familii care au avut si 40 RON, dar sotiei ii place caldura si, avand in vedere situatia mai delicata in care se afla ( cool.gif ), prefer sa nu fac economii la sange.
Dar macar stiu ca platesc cat consum.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 10 Jan 2006, 14:53
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Eu am centrala de 3 ani de zile. Am un Ariston si mi-am pus cronotermostat.
E super cu ea. Tot timpul am in casa (cat stau) 24 -25 de grade.
in momentul cand iti pui o centrala trebuie sa ai in vedere si confortul termic care ti-l da acea centrala nu numai deiferenta de bani pe care o platesc cei fara centrala in plus.
In ceea ce priveste costurile stau excelent. Am un apartament cu 3 camere cu termopane si peretii exteriori izolati de mine cu polistiren.
Factura de gaze in lunile cele mai friguroase nu a trecut de 600 -700 de mii. In asta fiind inclusa si apa calda.

Totusi tind sa cred ca sunt un tip norocos. am fost plecat de sarbatori 5 zile si am oprit centrala. Cand m-am intors aveam in casa 21,5 grade. Cred ca as putea si sa renunta la ea smile.gif

This post has been edited by Twinsen: 10 Jan 2006, 14:57


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 10 Jan 2006, 15:05
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Am inchis caloriferul, am pus un radiator electric in camera. Repartotorul tot inregistra. Asa ca...

Deschid robinetul de apa calda, curge apa rece vreo 10 minute, apoi calda, apometrul nu imi inregistreaza si temperatura apei.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 10 Jan 2006, 15:12
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(bursuck @ 15 Aug 2005, 14:33)
Personal habar n-am cum arată un repartitor. Din câte am înțeles, cel propus de CETul local măsoară 3 parametri: temperatura la intrare în calorifer (tur), la ieșire (retur) și temperatura camerei ( temperatură care se presupune că e rezultatul prestației caloriferului) și rezultă o constantă, funcție de care asociația te taxează.
Dacă sunt zile friguroase în care sunt nevoit să suplimentez temperatura în cameră cu un calorifer electric, temperatura ambientală pe care o citește repartitorului va fi automat trunchiată. Practic va trebui să plătesc CET-ului și cele câteva grade în plus câștigate grație caloriferelor electrice, aragazului sau căldurii sufletești  dry.gif
E posibil să mă înșel, oricum nu agreez varianta cu repartitoare.
*



Daca repartitorul ia in considerare temperatura camerei, e pt. a estima cata caldura cedeaza caloriferul, ceea ce e invers proportional cu diferenta de temp. intre agetul termic si temp. camerei, pt. ca de fapt asta ar trebui sa platesti, caldura cedata de calorifer.
Deci daca incalzesti cu altceva, ar trebui sa inregistreze mai putin repartitorul...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 10 Jan 2006, 15:24
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(Gabriel Paduraru @ 8 Jan 2006, 13:45)
Eu am centrala si platesc mai putin per total cuu 200 mii pe luna decat daca nu as avea si nu ma zgarcesc la confortul meu termic (22-23 grade).
*



Si ai calculat in cat timp iti amortizezi investitia in centrala din economia de 20 RON / luna?
Sa presupunem ca te-a costat doar 3000RON centrala + instalarea. Deci o amortizezi in 150 luni = 12.5 ani. Crezi ca macar traieste centrala aia 12.5 ani?


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 10 Jan 2006, 15:40
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(IsNa @ 10 Jan 2006, 15:24)
Si ai calculat in cat timp iti amortizezi investitia in centrala din economia de 20 RON / luna?
Sa presupunem ca te-a costat doar 3000RON centrala + instalarea. Deci o amortizezi in 150 luni =  12.5 ani. Crezi ca macar traieste centrala aia 12.5 ani?
*



De ce ai in vedere doar banii ? Confortul care ti-l ofera nu il pui la socoteala ?

Sunt multe chestii in vata care nu renteaza sa le faci dar totusi le faci...


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 10 Jan 2006, 16:14
Post #78


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Conteaza foarte mult si confortul. Dar tocmai aici e ideea, unele zone au confort termic foarte bun si fara centrale de apartament. De exemplu, eu la etajul 7 am caldura si apa calda si rece fara probleme de furnizare.
In plus, apartamentul este de 2 camere si fac tot posibilul sa ma mut cat mai curand. Din aceasta cauza nu ma intereseaza investitii in el... si sa nu-mi spui ca-i creste pretul de vanzare.
Alta idee, daca nu ti-ai instalat centrala inainte sa te muti eu nu as face-o dupa... mizerie, deranj, reparatii etc.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 10 Jan 2006, 16:24
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ciombe @ 14 Nov 2005, 14:38)

Moderatori, nu dati cu pietre, romanii oricum sunt destul de inventivi...

Numai bine!
*



Ma, daca imi zice cineva cum sa pacalesc si Dacia mea sa consume mai putin (cu rufe ude, cu rufe uscate, cu ventilatorul, pun chiar si bec in fata daca trebuie!) atunci zau ca dau eu o bere la moderatori sa nu va dea ban! blush.gif

This post has been edited by bflorian: 10 Jan 2006, 16:25


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 10 Jan 2006, 18:07
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(Twinsen @ 10 Jan 2006, 17:40)
De ce ai in vedere doar banii ? Confortul care ti-l ofera nu il pui la socoteala ?

Sunt multe chestii in vata care nu renteaza sa le faci dar totusi le faci...
*



Pai eu am 23C in casa, pe sistemul central. Mai cald de-atat nu-mi trebuie. Doar in cele 2-3 zile pe an cand coboara sub -15C afara, umblu in trening prin casa, si-mi iau si papuii in picioare.
Iar costul e de vreo 100 RON/luna (apa + caldura), dar platit si in lunile de vara.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 10 Jan 2006, 18:12
Post #81


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(madalina @ 10 Jan 2006, 15:05)
Am inchis caloriferul, am pus un radiator electric in camera. Repartotorul tot inregistra. Asa ca...
*



Pai au spus la tv. Daca ai o alta sursa de caldura in casa, repartitorul o inregistreaza! Asa ca nu mai consuma curentul, ca le platesti pe ambele!

Oricum, e o mare tampenie faza cu repartitoarele! De ce nu ne arata direct caldura consumata, sa ne facem singuri calculele? Au facut ei o manareala si aici!


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Jan 2006, 18:28
Post #82


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Clar e o manareala. M-am uitat peste facturile mele de anul trecut, si platesc cu 100% mai mult la caldura!!! Desi o mai si inchid de multe ori ... nu se poate asa ceva.

In plus firma care le-a montat la noi (Elsaco) este imposibil de contactat la telefon. De 3 zile (lucratoare) ma chinui sa vorbesc cu cineva de la ei, dar nu raspund la nici un telefon, sau suna ocupat mad.gif ... unul dintre repartitoare s-a blocat (display-ul arata numai seria si atata) si probabil ca tot pe mine o sa ma scoata tap ispasitor mad.gif mad.gif ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Jan 2006, 18:45
Post #83


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(ghc @ 10 Jan 2006, 15:44)
Am avut de platit 110 RON, in timp ce aia "fara" au platit 190 RON.


Seful meu e in stare de soc. Si-a pus repartitoare ca sa nu ramana de fraier. E singur in apartament de 3 camere si toate repartitoarele sunt date pe nivelul 3. Nu e asa frig in casa dar nici prea cald.

Surpriza: Cei fara repartitoare au de platit 70 RON iar cei cu repartitoare (inclusiv el) au cam 170 RON !!! Asta pe noiembrie. Si nu e singurul, cam toti cei cu repartitoare au un cost asemanator.

Cine a furat in acest caz? Firma cu repartitoarele?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Jan 2006, 18:58
Post #84


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(i96nds @ 10 Jan 2006, 18:45)
Cine a furat in acest caz? Firma cu repartitoarele?
*


DA! mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 12 Jan 2006, 10:54
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Mai fratilor voi vorbiti serios?Eu unul am centrala dar bunicii mei au repartitoare si la 3 camere au platit 800 de mii.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Apr 2006, 06:28
Post #86


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Vreau sa-mi montez repartitoare la fiecare calorifer din apartament. Am discutat cu o cunostinta care lucreaza la Regia de Termoficare din localitate, si cei de acolo accepta repartitioare numai daca isi monteaza toti locatarii din bloc.

Mi se pare destul de aiurea sa mi se impuna o astfel de conditionare.

Stie cineva daca exista vreun cadru legislativ care reglementeaza utilizarea acestor repartitoare de caldura?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Apr 2006, 06:30
Post #87


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(radian @ 10 Apr 2006, 06:28)
Vreau sa-mi montez repartitoare la fiecare calorifer din apartament. Am discutat cu o cunostinta care lucreaza la Regia de Termoficare din localitate, si  cei de acolo accepta repartitioare numai daca isi monteaza toti locatarii din bloc.

Mi se pare destul de aiurea sa mi se impuna o astfel de conditionare.

Stie cineva daca exista vreun cadru legislativ care reglementeaza utilizarea acestor repartitoare de caldura?
*




Vezi ca in Deva, Calor-ul accepta si daca nu monteaza toti din bloc.
Mai e o conditie, ca blocul sa aiba giga-calorimetru..neaparat.
Pentru cadru legislativ mai bine intrebi la presedintele de asociatie...trebuie sa stie..

This post has been edited by argon: 10 Apr 2006, 06:34


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Apr 2006, 06:41
Post #88


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Gigacalorimetru urmeaza sa monteze Regia de termoficare in cursul verii. Insa, problema e ca eu locuiesc in Petrosani si nu in Deva.

This post has been edited by radian: 10 Apr 2006, 06:42


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Apr 2006, 07:03
Post #89


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




stiu ca esti din Petrosani, dar legea ar trebui sa fie cam la fel..sau poate o fi fiecare companie de termoficare cu legea ei...

Asa cum spui e nasol..e cam imposibil sa monteze toti...trebuie sa se trezeasca careva ca el nu vrea, sau nu are bani etc.
LA min ein bloc si-au pus toti inafara de 3 familii, care atunci cand au vazut ca cei cu repartitoare platesc incalzirea 1-2 milioane, si la ei se baga pierderile, platind fiecare cam 5-6 milioane, si-au montat repede si ei...

This post has been edited by argon: 10 Apr 2006, 07:07


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 10 Apr 2006, 07:21
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




La noi in bloc a fost suficient sa fie de acord 80%.

Insa, cei care raman fara repartitor iau o teapa mare de tot..
Pentru un apartament fara repartitor, caldura se calculeaza: pretul platit cel mai mare pentru un apartamentu cu repartitor + 20% .
Adica, se ia suma cea mai mare platita de o persoana cu repartitor, si se mai adauga 20%.

Nu e mare afacere repartitorul, multe persoane isi pun ca sa inchida total intr-una sau mai multe camere. Normal, atunci restul trebuie sa dea caldura si mai mare, pentru ca vecinii au peretii neincalziti..

Nu merita sa pui repartitor in cazul in care nu exista contor pe bloc. Un coleg era in situatia asta, si platea aprox 4 milioane acum 2 sau 3 ani. Se pare ca erau vreo 3 apartamente pe toata scara, care plateau incalzirea pentru toti (restul erau deconectati, aveau centrale de apt.).


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 05:50
Forum Renault