DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> lasik - laser eye surgery

Valentine
post 18 Nov 2004, 18:46
Post #1


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




a facut cineva asa ceva pana acuma? daca da puteti sa descrieti ce si cum smile.gif m-ar interesa si pe mine ... da' sincer mie cam frica unsure.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Nov 2004, 19:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Valentine depinde ce anume trebuie sa-ti faci ; laserul se poate folosi in diverse scopuri pe ochi; am la servici o colega ce sia- facut ceva la ochi asa si o pot intreba miine daca vrei;


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 18 Nov 2004, 20:21
Post #3


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




in titlu spune clar ce vreau sa fac: lasik smile.gif cine a facut asa ceva stie despre ce e vorba 100% smile.gif ... as vrea pareri de genu cum a fost, cat costa, daca au exista probleme, daca mai face sport, etc ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Nov 2004, 20:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




dupa cum iti spuneam stiu pe cineva care si-a facut operatie cu laser la ochi; habar n-am daca se cheama lasik; o sa intreb miine si daca stie iti spun.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 18 Nov 2004, 20:27
Post #5


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(costi @ 18 Nov 2004, 21:25)
dupa cum iti spuneam stiu pe cineva care si-a facut operatie cu laser la ochi; habar n-am daca se cheama lasik; o sa intreb miine si daca stie iti spun.
*


Tocmai sunt mai multe tipuri de operatii pe ochi. Lasik este una dintre ele (se face intr-un anumit mod, etc.). Astept impresii smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Nov 2004, 20:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




miine


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 20 Nov 2004, 19:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Depinde de boala ochilor.

Eu am vrut sa imi fac operatie cu laser (am miopie), dar dupa ce m-au consultat 3 medici, mi-au spus ca nu are rost, ca am dioptriile prea mici(-2) pentru a ma expune riscurilor.

Bunica mea, in schimb, are cataracta. Dupa ce i s-a schimbat croistalinul la inceputul anilor '90, a vazut perfect cu un ochi si groaznic cu celalt (operatiile au fost facute de doi medici diferiti, deoarece primul aplecat din tara intre operatii). In 2001, a operat-o din nou cu laser si vede perfect, nu mai are nici-un fel de probleme, dar nu are voie sa stea in lumina foarte, foarte puternica.

Oricum, ai grija la ce medic te duci. Sunt prea putini care iti spun ca exista un alt mod de rezolvare a problemei de sanatate mai bun, daca implica sa te duci la alt medic.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Nov 2004, 21:54
Post #8


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Madalina, eu am -2,5. Am cunoscut oameni care au avut -1, respectiv -2 care si-au facut si vad perfect.

Riscurile sunt minimale din cate am inteles, practic cel mai rau lucru care se poate intampla este sa nu iti corecteze complet (dar asta in general de la -5 incolo) adica de la sa zicem -10 sa te duca la -2 (practic tot tre' sa porti ochelari) + la unele persoane (cam 10% din cazurile) sa se produca (temporar) niste probleme cu vederea noaptea (unele lumini apar cu halouri in jurul lor).

Am citit pe net, dar noah cu cat mai multe persoane auzi vorbind de asta cu atat mai bine, mai ales ca ma tenta totusi sa o fac la noi. La americani costa in jur de 3000-5000$ operatia, pe cand la noi 1000$ in medie.

Operatia de caracta e cu totul si cu totul diferita de cea de corectare a miopiei, LASIK.

Pe net cu google se gasesc destule jurnale detaliate, search cu Lasik diary, dar vroiam ceva romani sa impartaseasca, eventual sa imi spuna si medicul pe care l-au vazut etc.

This post has been edited by Valentine: 20 Nov 2004, 21:56


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 21 Nov 2004, 12:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Si eu am cam -3 si urasc profund treaba asta. M-am interesat la diferiti doctori care fac asa ceva, am vorbit cu cineva care si-a facut (insa avea -9) si toti mi-au zis ca e bine insa dupa 40-45 de ani, dioptria se "intoarce" cu +. Mi s-a spus in felul asta: daca ramii asa, mai incolo nu o sa ai decit probleme cu "apropierea", daca faci operatia o sa ai probleme si cu "apropierea" si cu "departarea". Puteam sa fac insa "dezavantajul" asta plus o lene incomensurabila m-au determinat sa incerc lentilele de contact intii.

Riscuri exista insa doctorii au acumulat experianta si trebuie sa fii ghinionist rau sa patesti ceva.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 21 Nov 2004, 14:52
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Din cite stiu eu totul e computerizat: se masoara cornea, se face un soi de harta a grosimii si proprietatilor optice, se determina punctele de incizie si tot computerizat se efectueaza incizia... Ce stiam eu este ca la Sp. Militar se incepuse acest tip de operatie.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Nov 2004, 17:54
Post #11


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




M-am mai interesat pe net si se pare ca:

Este foarte important sa faci operatia la un medic cu experienta (>300 operatii). De aceea am decis pana la urma ca n-are rost in Rom. Am 2-3 alternative, una care mi se pare buna este la un spital specializat din Istambul, unde sef este un doctor cu 40,000 de astfel de operatii la activ. Costa 1700 euro totul, in asta incluzand bilet avion, cazare 2 nopti la hotel de 4*, operatie, picaturile de dupa, consultatii, etc. Mai e alternativa SUA, dar e un pic mai scumpa.

Exista 2 tipuri de Lasik, Lasik normal care se practica din 1989 (si 1996 in SUA oficial). Din 2004 exista asa numitul Custom Lasik (a fost aprobat in SUA in 2004 adica) este mult mai bun. In ce sens mult mai bun: la Lasik-ul normal, chirurgul avea si sarcini de "manevrare" a laserului, care la 10% din pacienti puteau duce la rezultate neplacute (nu va ganditi la orbire, ci la stiu si eu, micsorarea insuficienta a diopriilor sa zicem de la -9 la -2, sau la aparitia efectelor halo si starburst noaptea, toate intr-un final corectabile, dar nimeni nu vrea sa faca mai multe operatii pe ochi biggrin.gif). In plus nu se corectau anormalitatile de tip "high abnormality" (contrast, etc.), care insa se corecteaza cu acest custom lasik.

Concret un laser special iti scaneaza ochiul si face o harta 3d a lui, iar apoi tot el, folosind un program special, calculatorul alege exact corecturile pe care trebuiesc facute.
Apoi cand se face operatia propriu zisa laserul nu face decat sa aplice corecturile calculatorului, nemai fiind necesara interventia doctorului. Rezultatele pana acuma arata ca 95% din pacienti au vedere cel putin 20/20 (foarte buna), iar 45% au chiar 20/15, 20/10 (vedere de piloti).

PS Se pare ca noul Lasik se numeste wavefront lasik, care se pare ca e acelasi lucru ... un downside este ca "sculpteaza" mai mult in cornee, deci anumite persoane nu sunt potrivite pentru acest tratament. Link
http://www.lasikinturkey.com/eng/33.html#21

This post has been edited by Valentine: 21 Nov 2004, 18:01


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 21 Nov 2004, 20:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Parere de "bun simt"
Nu cred ca -2,5 constituie o problema; sint miop (doar 1,25) si de cele mai multe ori nu port ochelarii exceptie TV sau noaptea la volan;
Iportanta este evolutia miopiei; daca este stabila -2,5 e OK cu exceptia cazurilor in care faci sport sau mai stiu eu ce meserie;
Fiica mea are cam pe acolo si n-am de gind s-a operez (are 17 ani);


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Nov 2004, 22:07
Post #13


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(costi @ 21 Nov 2004, 21:06)
Parere de "bun simt"
Nu cred ca -2,5 constituie o problema
*


Eu am -2,5 de 5 ani si ESTE O PROBLEMA!! ... sincer, mai ales ca si tu esti miop, nu stiu cum poti sa spui asta.

Atunci cand nu poti sa sofezi decat exclusiv cu ochelari, cand nu poti sa te uiti la TV decat cu ochelari, sa practici sporturi (fotbal de exemplu) exclusiv cu lentile, crede-ma ca se impute treaba ... la -1,25 poate o fi mai bine, dar nici acolo nu cred ca ar trebui sa sofezi fara ochelari!

Post edit: si n-am asigmatism deloc, sau alte probleme oculare, doar miopia asta nenorocita biggrin.gif

This post has been edited by Valentine: 21 Nov 2004, 22:07


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 21 Nov 2004, 23:08
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 22 Nov 2004, 00:07)


Post edit: si n-am asigmatism deloc, sau alte probleme oculare, doar miopia asta nenorocita biggrin.gif
*



Acum trebuie sa stii ca miopia nu inseamna numai optica deficitara ci si (de fapt MAI ALES) suferinta a retinei. La miopi retina este insuficient hranita si are tendinta de a se dezlipi. in cazulin care esti miop si faci efort fizic intens aceasta poate duce la cresterea presiunii in vase si, eventual, la dezlipirea de retina. Asta inseamna ca iamginea nu se mai proiecteaza pe o suprafata plana ci pe una cu denivelari. Intelegi cam ce consecinte are. Deci refacerea opticii nu inseamna si vindecarea de miopie sad.gif . Este adevarat ca riscul dezlipirii de retina apare mai ales la miopii mari.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2004, 00:31
Post #15


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(bflorian @ 22 Nov 2004, 00:08)
Acum trebuie sa stii ca miopia nu inseamna numai optica deficitara ci si (de fapt MAI ALES) suferinta a retinei. La miopi retina este insuficient hranita si are tendinta de a se dezlipi. in cazulin care esti miop si faci efort fizic intens aceasta poate duce la cresterea presiunii in vase si, eventual, la dezlipirea de retina. Asta inseamna ca iamginea nu se mai proiecteaza pe o suprafata plana ci pe una cu denivelari. Intelegi cam ce consecinte are. Deci refacerea opticii nu inseamna si vindecarea de miopie sad.gif . Este adevarat ca riscul dezlipirii de retina apare mai ales la miopii mari.
*


Am vedere 20/20 cu ochelari corectori (testata pe schema Schellen sau cum ii zice biggrin.gif) si (cred) ca tot 20/20 cu soft-lens. Nu practic sporturi care necesita efort fizic intens prea mult biggrin.gif (inafara de condusul prin bucuresti). Oricum, trebuie sa ma duc clar la un control sa vad ce si cum relativ la lasik, dar parca nu as vrea sa zbor pana la istambul sau mai stiu eu unde sa mi se zica ca dom'le nu se poate sa faci lasik ca nu-sh ce biggrin.gif Prefer sa aflu in rom biggrin.gif ... deci stie careva o clinica buna? biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 22 Nov 2004, 09:45
Post #16


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




-1 la mine, lentile de contact de vreo 5 ani; am incercat acum si ochelarii, merg la un tv/indoor, insa la condus imi este mai comod cu lentilele. Probabil m-as gandi si la un lasik, insa doar de pe la -3 - -4 incolo...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2004, 15:52
Post #17


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




La Lasik nu conteaza dioptriile, cu cat le ai mai mici cu atat mai bine smile.gif ... oricum sa inteleg ca nu poti sa conduci cu -1 (frati-miu are -1,5 si clar nu poate sa conduca fara ochelari), ceea ce confirma cele spuse de mine mai sus.

Misto este ca wavefrontul asta se pare ca corecteaza si restul de iregularitati in vedere. Un downside mic ar fi ca dureaza cu 3-4 secunde mai mult operatia in sine biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 22 Nov 2004, 16:02
Post #18


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




MARE ATENTIE LA LASIK !!!

Nu stiu daca a mai scris cineva chestiile astea, pentru ca nu am citit post-urile din thread, si sint pe fuga. La un moment dat m-a interesat si pe mine asa ceva, si am cautat destul de mult pe net.

- Exista un risc mic de a inrautati vederea in loc s-o imbunatatesti.

- Dupa LASIK din cite stiu pierzi vederea nocturna. LASIK-ul franjureaza marginile cristalinului (= "lentilei" din ochi, ca sa discutam in termeni foto) si cind e intuneric irisul (= "diafragma" ochiului, tot in termeni foto) se deschide, si acele margini sint folosite, ceea ce duce la o imagine proiectata pe retina (= "filmul foto") foarte proasta. Efectele practice sint ca nu mai poti conduce noaptea!


Exista si alte alternative pentru imbunatatirea vederii proaste:

1. Un doctor pe nume Bates a inventat niste exercitii de imbunatatire a vederii, bazate pe relaxarea ochilor. Necesita multa rabdare. Eu am practicat asa ceva, si chiar functioneaza. Efectul nu e miraculos, dar daca fac un sfert de ora pe zi chestia asta, seara nu mai am ochii asa de obositi si nu am dureri de cap de la lucrul pe calculator. De asemenea am invatat cum sa-mi focalizez privirea pe ceva intr-un mod care oboseste ochii mai putin. Mentionez ca sint calculatorist.

2. Vitamine si suplimente. Am observat ca daca iau VitaMax, mi se imbunatateste foarte mult vederea. Din pacate insa ingrasa foarte tare.

3. Inlocuit monitorul CRT cu un monitor LCD. E un pas pe care nu l-am facut inca, dar il voi face in mod sigur la sfirsitul anului.

4. Protejat cit mai mult ochiul. Pauze in timpul lucrului. De exemplu daca am de ales intre a citi o carte si a o asculta in format MP3, aleg aproape intotdeauna a doua varianta.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 22 Nov 2004, 20:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Continui sa cred ca orice operatie trebuie aminata/evitata atita vreme cit exista metode alternative.
Si continui sa mai cred ca o miopie de -2,5 nu ar trebui sa constituie un motiv de operatie.
Nu stiu despre lasik dar stiu cazuri de strabism operat si nereusit. Rezultatul ?
Copil/viitor adult cu vederea distrusa pe viata.



--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2004, 21:34
Post #20


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Ok, stati ca va vad cam neinformati, mai ales Vlad. Eu vroiam la inceput pareri de la persoane din Rom care au facut, dar pana la urma am gasit mai multe chestii interesante pe net.

Deci costi, la -2.5 ti-am explicat ca nu e o viata smile.gif Stiu ca am eu ce naiba.

@ Vlad - eu am de 2 ani LCD si tot degeaba, nu te ajuta cu nimic in plus la vedere (eventual te ajuta sa NU mai creasca biggrin.gif). Si eu sunt calculatorist, adica stau in medie 10 ore pe zi in fata comp ... sad.gif ...

Dupa lasik nu pierzi nici o vedere nocturna. Este o prostie. Un procent de 30% din pacienti (~10 mil in total pana acuma!) au manifestat asa numitele "star bursts, halos, ghosting" efecte noaptea in primele 3-6 luni de la operatie, efecte care la 80% din cei 30% au disparut dupa, si la restul s-au diminuat. Din 2004, de cand a aparut wavefront, acel 30% s-a miscorat la un mare 5% biggrin.gif

Aproape toti cei care au avut asa ceva declara ca aveau aceste simptome si inainte de operatia respectiva, cand purtau lentile.

Iar explicatia ta nu este chiar valabila. Crezi ca doctorii nu s-au gandit la asta? smile.gif In timpul operatiei se face (nu stiu exact cum, probabil cu ajutorul unor picaturi) ca pupila sa ajunga la o deschidere foarte apropriata (daca nu chiar aia) de cea maxima.

Din cate stiu nu au existat cazuri in care vederea sa se inrautateasca (deci mai rau decat initial) dupa operatie. Nu mai discutam de wavefront. Ce se poate intampla (si asta la lasik-ul normal, si 95% numai la dioptrii de peste -3) este ca sa nu fie corectata complet miopia, adica pacientul ajunge la -7 la -2, si tot nu a facut mare branza (in parerea mea biggrin.gif) si deci necesita o noua interventie. Citez de pe un site american

"Studies comparing results of wavefront LASIK with conventional LASIK found that 90 to 94 percent of patients receiving wavefront LASIK achieved visual acuity of 20/20 or better, whereas up to 80 percent of those receiving conventional LASIK achieved 20/20 or better.
"
Un articol mai vechi se gaseste la http://www.lasikinstitute.org/Wavefront_Technology.html

Atentie, a nu se compara LAsik cu alte operatii pe ochi, gen cea pentru cataracta, sau strabism, sau mai stiu eu ce alte proceduri. Pana acuma din 10 milioane de candidati n-a orbit / marit diopriile la nimeni biggrin.gif

POST edit: wow am facut 2000 de posturi! biggrin.gif

This post has been edited by Valentine: 22 Nov 2004, 21:37


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 23 Nov 2004, 00:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Miopia este in primul rand un viciu de refractie. Eu am ochii absolut sanatosi, dar m-am nascut cu viciu de refractie. Nu este efectiv o boala.

Capacitatea vizuala a unui miop, purtand ochelari/lentile, este mai scazuta la o lumina slaba (evident si noaptea, la volan) decat a unui om cu vedere normala. Din acest motiv eu merg foarte incet noaptea.

Valentine, de pe 22-23 de ani nu mai cresc dioptriile. Eu am luat Mirtilene si PML Crono -niste vitamine pentru probleme ochi - 6 luni si mi-au scazut cu 0.5. Mirtilene contine extrase de afine.

Pentru cei ce folosesc mult computerul, chiar cu LCD, este reomandat sa foloseasca lacrimi artificiale, deoarece s-a constatat ca cei ce folosesc computerul multe ore, se concentreaza si uita sa clipeasca.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 23 Nov 2004, 00:28
Post #22


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Da, e bine sa iti pui un remainder pe computer sa clipesti smile.gif biggrin.gif ...

Madalina, cand ai consultat cei 3 medici care ti-au spus sa nu faci operatia? Stiau de wavefront? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 23 Nov 2004, 00:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Am consultat 2 medici de la SpitalulMilitar (la cabinetul lor particular). Merg o data la 8-9 luni la un control de rutina si de fiuecare data imi spun ca nu are rost, sa nu uit ca totusi laserul este doar un bisturiu mai evoluat, nu o minune ce nu da gres.

Iar pe al treilea l-am consultat in urma cu 3 saptamani. Mi-a spus acelasi lucru. Eu am norocul de a nu avea alte complicatii.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 23 Nov 2004, 02:22
Post #24


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Nu cred ca exista vre-un caz de "greseala" in sensul Ciomu2 sau ceva de genul asta. Oricum statisticile arata foarte bine, dar bineinteles cine vrea sa fie cel care face din 0% acel 0,5%? unsure.gif

Oricum, m-a pus un pic pe ganduri faza asta cu dioptria mica, si am gasit ceva foarte interesant dintr-o banala spelling error (!!!) ... am tastat lasek in loc de lasik pe google, si am descoperit ca este cu totul si cu totul altceva! care culmea, mai e si fara sa iti taie nimic, si e foarte recomandat pentru dioptri mici (sub -3,5)!

un alt link interesant este http://www.optimax.co.uk/optimax/lasek.html si comparatia http://www.optimaxuk.co.uk/laser_eye_surge...k_or_lasek.html

Revin cu inca un link http://www.saferlasek.com/lasekvslasik.htm se pare ca epi-lasek-ul care se o chestie relativ noua, e o alternativa demna de luat in seama. Reduce la aproape 0 rolul chirurgului ... din pacate problema e financiara, pentru ca este oferit in putine locuri (bineinteles ca vorbim de chirurgi care au facut mai mult de 500 de operatii).

This post has been edited by Valentine: 23 Nov 2004, 03:44


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 23 Nov 2004, 15:53
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(madalina @ 23 Nov 2004, 02:10)
Miopia este in primul rand un viciu de refractie. Eu am ochii absolut sanatosi, dar m-am nascut cu viciu de refractie. Nu este efectiv o boala.

Capacitatea vizuala a unui miop, purtand ochelari/lentile,  este mai scazuta la o lumina slaba (evident si noaptea, la volan) decat a unui om cu vedere normala. Din acest motiv eu merg foarte incet noaptea.

*



Pai prima fraza se contrazice cu a doua smile.gif. Daca este viciu de refractie in primul rind atunci de ce nu vezi noaptea (ca doar vezi cu retina nu cu cristalinul+ cornee).

Din pacate la miopi viciul de refractie este cel mai usor lucru. sad.gif Retina este cea suferinda. Mirtilene, Difabiom sau alte extracte de afine+/- morcovi ajuta pe termen limitat. Dar ajuta retina deci nu te astepta sa scada si nevoia de compensare prin ochelari. O diferenta de 0,5 poate sa apara de la o zi la alta: un ochi odihnit poate curba mai tare cristalinul decit unul obosit...deci 0,5 nu prea inseamna nimic. sad.gif. Asta v-o spun din experienta mea de medic care port -10 sad.gif. (dar cu lentilele astea cu hiper refractie nu-ti dai seama smile.gif )


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 23 Nov 2004, 16:24
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




wow ! pai esti cel mai potrivit sa ne dai sfaturi ref operatie da/nu;
care este parerea ta ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 23 Nov 2004, 18:44
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 23 Nov 2004, 18:24)
wow ! pai esti cel mai potrivit sa ne dai sfaturi ref operatie da/nu;
care este parerea ta ?
*



Nici chiar asa: eu sunt pe un domeniu diferit - Reumatologie. Cred ca cel mai bine este ca fiecare sa discute cu medicul lui oftalmolog variantele in functie de starea retinei si a activitatilor zilnice / serviciu. In principiu eu nu mi-as asuma riscul (cit de mic este el) daca retina este suferinda. Imi este OK cu ochelari iar pentru sporturi mai agitate (fotbal, inot) merg lentilele de contact. Oricum raul a fost facut: datorita ochelarilor din copilarie au fost multe actiuni de echipa la care am fost nevoit sa renunt...sad.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 23 Nov 2004, 20:46
Post #28


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Dupa ce am stat o noapte intreaga sa ma documentez, am reajuns oarecum la concluziile medicilor Madalinei smile.gif

Am descoperit intr-un final site-urile celor 2% care au fost ghinionisti la lasik. Multe din cazuri au fost complicatii din cauza medicului, a microkeratomului (sau cum masa se numeste aparatul ala care face flap-ul), sau recomandari proaste facute din lacomie. Am citit ca in general complicatiile la Lasik nu se pot trata asa cum trebuie, si efectele sunt permanente. Plus ca deja incep sa apara rapoarte ca corneea isi slabeste foarte mult integritatea dupa o astfel de performanta.

Site-urile cu pricina sunt

http://www.lasermyeye.org/

http://www.lasiksucks4u.com/

http://www.surgicaleyes.org/

Pana la urma, am decis sa renunt complet si definitiv la ideea de Lasik din motivele pe care le veti gasi citing prin site-urile respective, in rezumant: este permanent, scade enorm integritatea structurala a corneei, risc mare de aparitie a efectelor nocturne, risc relativ mic (statistic vorbind) de aparitie a complicatiilor, dar odata aparute sunt foarte greu tratabile si foarte costisitor.

Variante: epi-Lasek (am dat linkurile mai sus) si chiar am gasit si vb cu cativa pacienti, pana acuma nu am dat de nici unul cu complicatii, inca mai caut smile.gif

intacs sau intacts, pentru detalii cititi la

http://www.southwesteyecare.com/kera.html

http://www.fda.gov/bbs/topics/ANSWERS/ANS00948.html

http://www.shealyeye.com/intacs.html

http://www.focalpointvision.com/intacs.htm

in rezumat cred ca pentru asta o sa optez dupa ce mai studiez pentru ca: cifrele sunt mult mai bune decat la orice operatie laser, nu taie de tesut, este REVERSIBILA, este pain-free.

Mai exista si clasica microchirurgie, am gasit ceva exterm de interesant la:
http://www.lcrs.co.uk/menu/RK

O clinica din UK a renuntat complet la laser surgery pentru ca ei considera ca este prea periculoasa pe termen lung si prea putin studiata (dupa ce au facut si ei laser surgery).

Detalii la http://www.lcrs.co.uk/menu/Lasereyesurgery



--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 24 Nov 2004, 15:15
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Aparent intacts asta pare a fi OK. Nu stiu daca exista reactii de respingere a materialului (nu cred dar trebe intrebat). Cel mai bine este sa le scrii pe mail sa vezi ce spun (de obicei au studii mai ample pe care le trimit - cere-le si da-le un forward catre mine).


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 6 Dec 2004, 18:32
Post #30


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California






--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 06:33
Forum Renault