Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salariile bugetarilor scad cu 25%
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
IsNa
Usor cu furia, domnu', pana un'alta dobanda e un venit pentru care tu nu ridici un deget. Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.

Dintre toate taxele si impozitele noi, impozitul pe dobanda mi se pare cel mai corect. In primul rand pentru ca prin definitie se aplica doar oamenilor care au bani peste necesitatile imediate ale zilei de maine.

Eu chiar am ceva sume semnificative in depozite si ma afecteaza direct masura asta, dar nu o consider incorecta.

TVA-ul, pe de alta parte loveste in toti, si in cei ce abea reusesc sa puna pe masa si n-au avut un depozit in banca in viata lor.
marksman
@vijelie: mictionez pe el venit din dobanda din contul curent, e egal cu zero, nu acopera costul foii pe care scriu declaratia de venit. Ma duc la banca, sa le spun sa puna dobanda zero, ca sa faca statul economie!


QUOTE(IsNa)
Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.


Asa deci, dobanda e venit nemuncit. Atunci sa se duca si ei la dracu-n praznic si sa lucreze sub paza militarizata, apoi sa-si depuna banii la banca si sa vin eu sa-i iau, ca-s bani nemunciti.

Edit: ghinion de nesansa, ca am ales sa mi se vireze banii in contul curent. Acu' sa vad cu ce dobanda ma incalta.
vijelie
Asa e, fericiti cei saraci, nu vor plati impozit pe bani "nemeritati" laugh.gif

@marksman
E genul de impozit retinut la sursa, adica de catre banca.
Calmeaza-te, asa e peste tot.
IsNa
Pai daca dobanda e egala cu zero, atunci si imnpozitul pe ea e tot zero, nu? Aritmetica simpla.. wink.gif

Inseamna ca n-ai niciun motiv de suparare.
marksman
@IsNa: numeric este diferit de zero, practic e zero barat.
IsNa
La fel si impozitul, nu?

( Sper ca n-ai inteles ca impozitul s-ar aplica la soldul contului. Se impoziteaza dobanda.
Perfect normal oriunde in lume, si dintre toate taxele poate cea mai echitabila. Sa trecem mai departe, nu e nimic de vazut aici...)
vijelie
Stai sa vezi cand o sa vina ANAF-ul la nunti, sa ia impozitul pe dar, cf. Cod Fiscal in vigoare.
marksman
Uite pe ce vor ei sa ia impozit (sa vedem dupa ce voi primi plata cat o mai fi);

[attachmentid=1627636133]
Markos
doi bani jumate impozit.
marksman
Nici hartie igienica nu cumperi de banii aia.
DragosP
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 11:28)
Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.
*


Asta e cea mai mare afirmație evăr-evăr citită pe acilișea!
Pot să o folosesc ca semnătură?
vijelie
Te simti?
Markos
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 11:28)
Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.

Misto asta. Adica tu creditezi un agent economic (în speta, o banca comerciala) cu niste bani, pe o perioada, dar dobanda cuvenita e venit nemuncit si nemeritat, corect? Credite ai? De ce nu le zici bancherilor sa nu-ti mai ceara dobanda la sold, ca e venit nemuncit si nemeritat? Poate-i convingi, cine stie..


Intrebare: se mai învata ceva economie în scoli, în zilele noastre? Chestii de baza, nu teorii si analize savante.
Ov
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 11:28)
pana un'alta dobanda e un venit pentru care tu nu ridici un deget. Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.

*



judecand dupa felul tau, si pensia e la fel, nu?
Garett
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 10:28)
Dintre toate taxele si impozitele noi, impozitul pe dobanda mi se pare cel mai corect. In primul rand pentru ca prin definitie se aplica doar oamenilor care au bani peste necesitatile imediate ale zilei de maine.
*


Adica tu consideri ca de fapt banca iti face o favoare ca iti plateste o dobanda, nemuncita, pentru banii pe care tu ii pui la dispozitia lor???
Potrivit logicii asteia de fapt tu ar trebui impozit fara ca banca sa-ti plateasca si dobanda, ba mai mult eventual sa te taxeze ca-ti tii banii la ei.
Poate am facut altfel de economie in scoala dar eu invatasem ca dobanda este "recompensa" pe care ti-o da banca pentru ca tu le dai dreptul sa se foloseasca de banii tai nu viceversa.
bion
Niet, la pensie tu dai banu` 100 de ani cat lucrezi pe plantatie si cand trebe sa ti-l dea innapoi statu zice ca n-are si iti da cat vrea muschiul lui icon_mrgreen.gif
Oricum chestia cu dobanda e misto. Am sa sun la banca sa le spun ca ii dau pe mana DNA ca dobanda pe care mi-o iau e nemeritata rolleyes.gif
Garett
Tineti-va bine sa nu lesinati, Apophis a ajuns sa critice guvernul:

QUOTE(aphophis @ 1 Jul 2010, 11:52)
lasa ca are fraierul de unde sa plateasca. In loc sa reduca lehuzele ce stau si pierd vremea pe banii statului, sa vada ce fac cu pensiile date aiurea, aleg masura cea mai simpla: impoziteaza bah boul ca are de unde
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

L.E. Ca raspuns la asta:

QUOTE(Garett @ 1 Jul 2010, 11:48)
Se pare ca de fapt ne afecteaza si pe noi cei cu motoare mai mici povestea cu impozitele:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...tata-triplu.htm
"•Potrivit ordonantei, va fi introdus un impozit suplimentar de 8 lei/200 cmc pentru motorete, scutere, motociclete si autoturisme cu capacitatea cilindrica de pana la 1.600 cmc.
•Pentru autoturismele cu capacitatea cilindrica cuprinsa intre 1.601 cmc si 2.000 cmc, inclusiv, impozitul a crescut de la 15 lei la 18 lei/200 cmc."
Welcome to Romania, a beautifull country in Africa!  mad.gif
*



Scuze pt auto-citare da' asa are inteles discutia!
kog
nu mere primu linc
Garett
La mine merge.
Markos
QUOTE(Garett @ 1 Jul 2010, 12:50)
Tineti-va bine sa nu lesinati, Apophis a ajuns sa critice guvernul

o fi trecut pe la pompa.
IsNa
Mai ce v-ati zburlit toti la vorba cu dobanda!

Ce ati zis voi Markos si Garret e adevarat, dar e pa langa subiect.
Sper ca sunteti constienti ca nu banca iti ia impozitul ci statul. E un impozit pe venit ca oricare altul.
Neimpozitarea dobanzilor nu face decat sa asigure un venit neimpozitat persoanelor care au bani.
In trecut mi s-a parut ca aveti vederi mai degraba de stanga (scuze daca v-am inteles gresit), acum ati luat-o invers si sustineti neimpozitarea veniturilor bogatilor.

Deci eu fac o diferenta intre banii pe care ii iau la salar, pentru care AM MUNCIT, si dobanda de la banca pe care o primesc doar in virtutea faptului ca am niste bani pusi deoparte si prefer sa nu-i tin la saltea.

In consecinta garantarii depozitelor din banci, nici macar vreun risc nu suporta "investirea" banilor intr-un depozit, asa ca da, consider dobanda primita ca un fel de "dar" de la sistemul economic capitalist. Am norocul de a avea bani in depozit si doar pentru acest noroc incasez alti bani.

Mie personal imi surade mai bine impozitul luat pe acesti bani pe care ii primesc fara sa muncesc decat impozitul luat pe banii pt. care muncesc.


Ma rog, opinii si opinii...
slaiciprian
unii cand aud BOC, BOC la usa se gandesc ca a venit saracia, dar la tine sigur e pinguinul sa te faca ministru de finante.
Markos
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 13:23)
In trecut mi s-a parut ca aveti vederi mai degraba de stanga (scuze daca v-am inteles gresit), acum ati luat-o invers si sustineti neimpozitarea veniturilor bogatilor.


Pe langa subiect esti tu, eu am comentat doar fraza asta, atat:

QUOTE
Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.
corbex
Urmeaza sa spuna cineva ca banca trebuie sa ne ia dobinda fiindca avem nesimtirea de a le da banii nostri sa-i puna la produs.
IsNa
Am ajuns la "cine zice ala e"? laugh.gif

Nu, tu ai incercat sa-mi tii o lectie de capitalism pe un ton superior si sarcastic.
Eu iti spun ca inteleg destul de bine principiile capitalismului, desi cand am facut eu scoala, daca am fi facut lectii de economie (nu existau), ar fi fost despre planul cincinal si alte d'astea.

Orisicum, cum vad ca nu esti dispus sa pastrezi o nota de respect in conversatie, iti pot spune doar "noapte buna" si sa traiesti bine !
denver2
QUOTE(vijelie @ 1 Jul 2010, 11:27)
@marksman
Dobanda aia e venit sau nu?
*



In masura in care depaseste comisioanele...

corbex
Iar comisioanele au devenit extrem de greu de depasit...
Markos
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 13:49)
Orisicum, cum vad ca nu esti dispus sa pastrezi o nota de respect in conversatie, iti pot spune doar "noapte buna" si sa traiesti bine !
*


te-ai suparat? iarta-ma, n-am vrut.. sad.gif

sa încerc altfel. dobanda este "chiria" pe care o primesti pentru utilizarea, pentru o perioada de timp bine stabilita, a unui bun de-al tau (banii tai) de catre un tert (banca comerciala). prin analogie, poti spune ca daca ai un apartament în plus, e aiurea sa-i ceri chiriasului chirie, ar fi un "venit nemuncit si nemeritat in niciun fel". l-ai lasa sa stea moca, asa e corect.

n-am sustinut ca e incorect sa se impoziteze veniturile din dobanzi, precum cele din chirii, de fapt, precum orice fel de venit realizat.
OAP
QUOTE(vijelie @ 1 Jul 2010, 11:02)
Pai sa ne bucuram, eu ma duc sa-mi iau o plazma cu TVA mare, sa pun umarul la bugetul tarii.
*



In locul tau as merge sa o iau din Bulgaria wink.gif


QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 11:28)
pana un'alta dobanda e un venit pentru care tu nu ridici un deget. Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel.

WTF wacko.gif
DragosP
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 13:49)
Eu iti spun ca inteleg destul de bine principiile capitalismului, desi cand am facut eu scoala, daca am fi facut lectii de economie (nu existau), ar fi fost despre planul cincinal si alte d'astea.
*


Ceva "nu se pupă"! Ori afirmația ta de mai sus apropos de școală, ori data nașterii trecută-n profil, ori ai fost un geniu și cum te-ai născut ai plecat la școli. Că dacă eu am terminat liceul în '87, matale ar fi trebui să-l termin în '96 adică slavă Domnului timp să înveți economie de economie și nu d'aia politică.
Da' de: "Dobanda e venitul omului cu bani, venit nemuncit si nemeritat in niciun fel."!
IsNa
OK mai un singur post pe subiectul asta si va las in pace: analiza semantica a frazei cu pricina:

"Dobanda e venitul omului cu bani," - in mod evident adevarat. Daca n-ai bani, n-ai pe ce lua dobanda, nu platesti impozit

" venit nemuncit " - unde vezi tu munca? Ai muncit pt. banii depusi, dar NU pentru dobanda.

"si nemeritat in niciun fel" - OK, asta e discutabil. E "meritat" in sensul ca sunt bani care ti se cuvin in virtutea mecanismelor acceptate ale capitalismului. Dar nu in acelasi sens ca si banii direct munciti.

Dobanda e intr-adevar analoaga chiriei, si e un venit ce trebuie impozitat, mai cu seama ca e un venit obtinut de oamenii care au destui bani. E iresponsabil social sa nu impozitezi dobanzile bancare. Asta am incercat sa spun...
DragosP
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 14:12)
Asta am incercat sa spun...
*


Din păcate ți-a ieșit altceva. Și, în genere, tu vezi munca doar aia când curge apa de pe tine și puți ca în autobuzele RATB?
corbex
Deci ai muncit sa-ti sapi fintina si sa-ti pui hidrofor si, cind e sa dai drumul la robinet, platesti apa c-o iei fara munca.
Am inteles corect?
marksman
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 13:12)
[...]

Dobanda e intr-adevar analoaga chiriei, si e un venit ce trebuie impozitat, mai cu seama ca e un venit obtinut de oamenii care au destui bani. E iresponsabil social sa nu impozitezi dobanzile bancare. Asta am incercat sa spun...
*



E un venit obtinut de oamenii care au destui bani. Oamenii aceia (poate nu toti) au muncit pentru banii pe care i-au depus la banca. Ok, i-au depus ca sa faca bani mai multi. Bun, sa le luam impozit. Dar unul decent, nu unul care nici macar dobanda nu o acopera.

Revolta mea a venit de la impozitarea contului curent. De ce sa se impoziteze contul curent, in care ti se varsa salariul pentru care deja platesti impozit?
Cu alte cuvinte, daca iti tii banii in portofel, atunci platesti impozit pentru ca suma respectiva o tii in portofel, nu in mana. Asa vad eu judecata conducatorilor hotilor care ne guverneaza.
slaiciprian
banul omului sta in 2 locuri: in saltea sau la banca.
banul tinut la saltea e toxic pentru economie. aduce o serie intreaga de dezavantaje pentru sistemul economic.
banul tinut in banca, este un ban rulat si aduce multe avantaje.
deci situatia e mai complicata decat un simplu alb/negru

impozitarea dobanzilor, daca va duce la blocarea/reducerea depozitelor populatiei este o masura daunatoare economiei, daca acel om va alege sa tina banul acasa.

aia cu ban muncit/nemuncit e o cretinatate, in aceeasi linie propun condamnarea la moarte a celor care investesc la bursa.
oricum am observat ca isna a trecut diplomatic pe langa analogia cu banii din chirie, probabil nu-i convine sa raspunda.
poate raspunde la analogia cu fantana.
corbex
Asa se numeste acum joaca la bursa, investitie? Nu stiam de ce moaca lu' Motocicleanu aduce a investitor.
Markos
QUOTE(marksman @ 1 Jul 2010, 14:18)
De ce sa se impoziteze contul curent, in care ti se varsa salariul pentru care deja platesti impozit?

Principial e corect, nu e vorba despre dubla impozitare (asa cum se întampla în alte cazuri, din pacate). Ai platit impozit pentru un venit - salariul, acum platesti impozit pentru cu totul alt venit - dobanda de cont curent. Repet, doar pentru dobanda, nu si pentru salariu. Confuzia poate aparea datorita faptului ca atat salariul, cat si dobanda asta, se aduna în acelasi cont.

Cretinatatea consta în sumele ridicole, în cazul tau (si nu numai, e valabil pentru toate persoanele fizice, nimeni nu tine miliarde în contul curent).
DragosP
QUOTE(slaiciprian @ 1 Jul 2010, 14:19)
impozitarea dobanzilor, daca va duce la blocarea/reducerea depozitelor populatiei este o masura daunatoare economiei, daca acel om va alege sa tina banul acasa.
*


Nu cred, mai degrabă ar declanșa o competiție ceva mai mare între bănci pentru a atrage clienți (ce vise am!)
vijelie
QUOTE(marksman @ 1 Jul 2010, 13:18)
Revolta mea a venit de la impozitarea contului curent. De ce sa se impoziteze contul curent, in care ti se varsa salariul pentru care deja platesti impozit?
*

Se impoziteaza VENITURILE DIN DOBANDA din banii aflati in contul curent, nu banii din cont.
In alta ordine... te obliga cineva, ca salariat, sa tii banii intr-o banca, in cont?
IsNa
QUOTE(marksman @ 1 Jul 2010, 15:18)
E un venit obtinut de oamenii care au destui bani. Oamenii aceia (poate nu toti) au muncit pentru banii pe care i-au depus la banca. Ok, i-au depus ca sa faca bani mai multi. Bun, sa le luam impozit. Dar unul decent, nu unul care nici macar dobanda nu o acopera.

Revolta mea a venit de la impozitarea contului curent. De ce sa se impoziteze contul curent, in care ti se varsa salariul pentru care deja platesti impozit?
Cu alte cuvinte, daca iti tii banii in portofel, atunci platesti impozit pentru ca suma respectiva o tii in portofel, nu in mana. Asa vad eu judecata conducatorilor hotilor care ne guverneaza.
*




Mie mi se pare ca tu nu pricepi ce se impoziteaza. NU se impoziteaza inca o data salarul, sau banii din contul curent. Se impoziteaza DOBANDA la banii aia.

Adica: ai 1000 lei in cont. Primesti la sf. lunii 5 lei dobanda (de la banca). Din cei 5 lei iti ia statul 16%, adica 0,8 lei. Acum ai in cont 1004,2 lei in loc de 1005 lei. Salarul de 1000 lei e neatins de acest impozit.

E bai mare?
vijelie
Scade comisioanele de administrare percepute de banca si ai sa vezi ca banca te jupoaie mai mult (comisioane din sold/operatiuni) decat statul (din dobanda).
Dar, deh, ne-am nascut bancheri...
denver2
QUOTE(vijelie @ 1 Jul 2010, 14:36)
Se impoziteaza VENITURILE DIN DOBANDA din banii aflati in contul curent, nu banii din cont.
In alta ordine... te obliga cineva, ca salariat, sa tii banii intr-o banca, in cont?
*



La contul curent nu e normal sa se impoziteze dobanda, pentru ca de obicei nu acopera nici macar diversele comisioane.
vijelie
Aha, comisioanele...
klaus
Acum, ca opinie personala, impozitarea dobanzii e usor marsava in forma respectiva.
Eu inteleg sa se impoziteze venitul/profit obtinut dintr-o activitate.
La firme, profitul obtinut.
La oameni, venitul net obtinut (venit - cheltuieli pentru activitatea respectiva).
In cazul depozitelor bancare, venitul obtinut nu este dobanda. Este dobanda - comisioane. Ala e venitul/profitul real. De fapt statul impoziteaza inclusiv cheltuielile cu aceasta ocazie. As putea spune ca e o dubla impozitare (comisioanele se impoziteaza si ele ca venit la banci)
DragosP
Amănunte moncher, amănunte! Cine vrei să surprindă chichițele astea? Sebi? Emi? Aș!
Markos
QUOTE(klaus @ 1 Jul 2010, 15:49)
In cazul depozitelor bancare, venitul obtinut nu este dobanda. Este dobanda - comisioane. Ala e venitul/profitul real

la conturile curente persoane fizice da cu minus sad.gif
bucatzel
QUOTE(IsNa @ 1 Jul 2010, 13:23)
consider dobanda primita ca un fel de "dar" de la sistemul economic capitalist. Am norocul de a avea bani in depozit si doar pentru acest noroc incasez alti bani.
*



Si in sistemul comunist exista acest "dar". Doar ca banii din acel sistem nu valorau nimic.
corbex
QUOTE(Markos @ 1 Jul 2010, 15:59)
la conturile curente persoane fizice da cu minus  sad.gif
*



Si la juridice da la fel.
vijelie
Curtea Constituțională a respins sesizarea privind prevederi ale Legii referitoare la unele măsuri necesare în vederea restabilirii echilibrului bugetar, formulată de 40 de senatori aparținând Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal și Grupului parlamentar al Alianței politice PSD-PC.

http://www.mediafax.ro/social/sesizarea-ps...-de-cc-6514099/

Adica prevederea e constitutionala.
DragosP
Uf! M-am liniștit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.