Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salariile bugetarilor scad cu 25%
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
ionutctn
Va bateti gura de pomana pe aici! Mai bine va intalniti si dati o bere impreuna.
aphophis
QUOTE(CatalinCTM @ 10 May 2010, 10:24)
Nu ii iau apararea cumnatului lui Geoana , dar omu ala nu ia salariul pe ochi frumosi smile.gif , ala daca greseste ceva plateste, vorbim vorbe si discutam discutii smile.gif . Ebulina are 25.000ron pe luna , 6000 de epuroi aproape biggrin.gif.....
*


radmasa.gif sigur ca da, am vazut atatia pesedeii care au platit ca au devalizat banci intregi radmasa.gif
vi_escu
Geniile portocalii au constatat (sub presiunea sponsorilor din campania electorala, avizi de contracte cu statul) ca nu mai au bani pentru bugetari. Ca aparatul de stat este umflat. Pana aici este corect. Dar in loc sa-l desumfle, dand afara pe aia care chiar luau bani degeaba a preferat solutia banala: taiem la toti 25%. Curvelor politice angajate la stat pe lefuri grase le convine. Oricum iau bani fara sa faca nimic, tot aia e. pd-ul nu pierde nimic, scaderea contributiei de la bugetarii portocalii este compensate de cei din privat.
In continuare o va lua in barba amaratul de rand, fie ca e de la stat fie la privat. Mediul de afaceri isi va recupera tva-ul la tdi-uri (vezi faza cu profitul reinvestit in... lexux) si va baga la greu blanurile nevestelor/amantelor pe firma. Si sa vezi atunci crestere economica.

De economia subterana, contrabanda, licitatii si achizitii publice, firme capusa... nimic. Astea aduc cresterea economica.
vijelie
Pe asta o mai tineti minte: Omar Hayssam investitor strategic la IPRS Baneasa?

LE Intotdeauna m-am intrebat ce anume ii retine pe bugetarii cu atributiuni in domeniu sa starpeasca evaziunea fiscala pe care tot ei o remarca senini?
vi_escu
si pe omar asta cine l-a facut scapat, bunica?
sau de ala de la fni arestat inainte de turul doi al prezidentialelor a mai auzit cineva? ori a fost parte a invitatiei la relaxare a lu' geona la vantu?
aphophis
QUOTE(vijelie @ 10 May 2010, 10:35)
Pe asta o mai tineti minte: Omar Hayssam investitor strategic la IPRS Baneasa?

LE Intotdeauna m-am intrebat ce anume ii retine pe bugetarii cu atributiuni in domeniu sa starpeasca evaziunea fiscala pe care tot ei o remarca senini?
*


cum cine? Stelele, extraterestrii. Caci se stie.. cand stai intr-o cocina si pute a balegar, de vina e ala ce trece pe strada pe langa cocina (ca nu vine sa-ti faca curatenie in cocina), nu ala de nu face nimic in privinta curateniei si indepartatul balegarului. Si care nu are nimic impotriva sa stea in miros de balegar rolleyes.gif
vijelie
@vi_escu
Tot bugetarii cu atributiuni specifice.
Daca a fost ordin, asta e.
Daca NU a ost ordin, sunt incapabili sau/si corupti.
vi_escu
Vezi a ai prins spilul!
De exemplu daca acum spargi asfaltul pus asta-toamna in parcul i.o.r. si pui in locul lui dale de piatra (ai ghicit, facute la marmosim) o faci ca esti incapabil/corupt sau la ordin?

Dar cu amaratii de pensionari cu 5-600 lei pensie ce mai au. Astia nu au decat vina ca au prins pensia si se incapataneaza sa traiasca. Oare parintii lu' boc ce zic de asta, sau ai lu' basescu?
Garett
Sunt curios daca la anu' tat-su lui boc ii mai sparge oul in cap sau ii sparge direct capul! tongue.gif
Markos
QUOTE(vi_escu @ 10 May 2010, 11:50)
Oare parintii lu' boc ce zic de asta

regreta ca au spart oua în capul lui, cand puteau sa foloseasca o bucata de bordura.
danciusergiu84
daca ma intelege cineva "astia" e tot "aia", cam aceiasi oameni la butoane doar ca au mai adus sange nou si sau re-branduit - tara e in criza de 20 de ani daca veni vorba de guvernarile anterioare si va mai fi mult si bine ca suntem un neam ce sufera de-o boala post-revolutionara, ca veni si criza asta mondiala suntem la pamant da nu recunoastem ci cu incapatanare prelungim de n ori PROGRAME gen rabla (ca avem cu ce) ca sa le fie bine tot majoritati politicienilor de toate culorile, ca toti sunt conectati la bugetul de stat (asta nu se vede?) in cazul de fata la industria auto (in speta import), domeniul bancar de creditare, asigurari auto, leasing (si pe deasupra stiti foarte bine ca suntem tratati mai rau ca in strainatate in toate domeniile astea) - suntem tratati ca niste vite de TOTI politicieni, ei fac experimente fasciste pe noi si vor sa vada daca mai pot trai uni fara 25% si alti fara 15%

daca tot suntem saraci ar trebui sa ne vedem de lungul nasului, nu sa mai facem niste promisiuni electorale gen SF, sa investim bani aiurea in ministere "auxiliare" ce nu fac nimic, sa cumparam cele mai scumpe autostrazi

nu suntem in stare sa facem nimic si cumparam tot de la alti, atunci va intreb de unde sa avem daca nu producem? - 'tule mama lor de pensionari ca manca tara de vie dupa ce au ridicat-o din punct de vedere economic (ma refer la productie nu consum) in vremi comuniste si de atunci tot coboram, sau bugetari astia care nu produc nimic dar fara de care n-ar putea exista tara deci nici particulari, de parca am fi uni mai buni ca ceilalti
vi_escu
de-aia trebuie pus mana pe par si crapat cateva capete!
Markos
în timp ce ne agitam pe-aici de pomana, guvernantii se trateaza cu medicamente scumpe. tot pe banii nostri, evident.
Garett
Uite niste cifre interesante despre "eficienta" guvernarii portocalii:
http://romaniadeieri.blogspot.com/2010/05/...cierea-fmi.html
"Aveam o datorie publică de 28 de procente din PIB
La 1 ianuarie 2009 datoria era de doar 13,6 procente din PIB"
Mda, stiu, greaua mostenire, Tariceanu, etc, etc.
@Markos: radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Si noi ar trebui sa luam asta:
danciusergiu84
poi asta e, io zic ca Ceausescu e de vina, deci sa-l linsam fratilor
Garett
Ala platea datoriile, nu facea altele noi.
In esenta am ajuns in 20 de ani de la 0 mld datorie la 155 mld Ron datorie, n-avem autostrazi, nu mai avem industrie, agricultura, etc.
vijelie
Da, zi-le asta alora din Baia Mare sau din Copsa Mica.
Garett
Mai sunt convins ca aia din Copsa Mica sunt extrem de multumiti ca nu mai merge fabrica, someri, fara venituri, dar multumiti.
Markos
Popa
danciusergiu84
de parca eu sau tu am pus tara la cale, mai exact pe butuci nu aia de la volan, ar fi cazul ca roata stanga sa nu mai dea vina pe cea dreapta si invers, ca tot "saraci" fata de straini rulam, io zic ca pe soferii Romaniei, ca la o masina de firma, nu-i intereseaza decat sa-si faca damblaua cu ea si dupaia o "arunca" ca doar au "burtile pline"
vi_escu
QUOTE(Garett @ 10 May 2010, 11:10)
Si noi ar trebui sa luam asta:
*



mai degraba astea!
Markos
eu cred ca toata nenorocirea a plecat de la accidentul ala de motor al lui Tariceanu...
danciusergiu84
io zic ca sa ne revenim la cap, democratia nu se face asa repede pac pac cum vrem noi, in marile tari democratice lucrurile care fac diferenta la o democratie si clasele sociale s-au asezat in decurs de sute de ani si familiile au devenit bogate in cateva generatii nu peste noapte ca la noi, aia au FISC, economia si societatea e inchegata nu brambureala ca la noi vindem si furam care apuca de obicei aia cu putere ca la noi ajung faramituri, bugetari cu privati sunt uniti in fata clasei politice, la noi asta e sa avem bani multi si de ce are vecinu mai mult
tribunul
QUOTE(argon @ 10 May 2010, 10:23)
am fost sa radiez fiscal o masina, la primarie, au facut ping pong cu mine la 4 oameni diferiti..pentru o stampila ce o pune un angajat in 2 minute cu tot cu operarea in PC...apropos de viata la bugetari.
*



Stampila pe timbru ai avut?
danciusergiu84
a nu se confunda birocratia cu bugetari care-s simpli salahori si nu castiga in veci ca la privat

deocamdata cineva ne-a invatat la scoala, ne-a vindecat cand am fost bolnavi, cineva sta la ghisee pentru noi, cineva trebuie sa fie pe scaunul de judecator, deci nu putem trai unii fara altii
Garett
QUOTE(danciusergiu84 @ 10 May 2010, 11:48)
io zic ca sa ne revenim la cap, democratia nu se face asa repede pac pac cum vrem noi, in marile tari democratice lucrurile care fac diferenta la o democratie si clasele sociale s-au asezat in decurs de sute de ani si familiile au devenit bogate in cateva generatii nu peste noapte ca la noi, aia au FISC, economia si societatea e inchegata nu brambureala ca la noi vindem si furam care apuca de obicei aia cu putere ca la noi ajung faramituri, bugetari cu privati sunt uniti in fata clasei politice, la noi asta e sa avem bani multi si de ce are vecinu mai mult
*


Mai, poate tu ai rabdare cateva sute de ani, eu as prefera sa traiesc intr-o tara normala in viata asta nu in urmatoarele!
danciusergiu84
nu se poate viata normala in Romania, doar inafara si nu e garantata pentru noi, doar cativa reusesc
accepta situatia
invata sa supravietuiesti
din viata scapa cine poate (valabil pt romani)
Garett
Nope, dictonul corect este: Life sucks, and the you die!
apunake
"Ei stau cu ghiare de balaur / Stau întunecați și mari / Pe grămezile de aur / Și pe teancuri de dolari"

Spre un discurs de genul asta ne indreptam. (Mihai Beniuc despre chiaburi)
slaiciprian
QUOTE(klaus @ 9 May 2010, 23:49)
Acuma, asta cu salariile bugetare, m-am uitat pe statistica pe februarie 2010.
La un venit mediu de 1.411 lei pe economie, avem la bugetari:
- activitati proesionale, stiintifice si tehnice: 2.077
- activitati de cercetare  dezvoltare: 1.994
- activitati servicii administrative: 896
- administratie publica, aparare, servicii asigurari sociale (pensii): 2.142
- invatament: 1.632
- sanatate si asistenta sociala: 1.372
As observa ca doar cei din sanatate si serviciile conexe administrative au sub salariul mediu.
Asta inseamna ca pentru a fi salariu mediu altii trebuie sa aiba mai putin. Si unde sunt aia altii? Pai... la privati.
Pe cifre statistice stafiloBocul are oarecum dreptate, salariile bugetarilor sunt mai mari decat cele ale privatilor.
*




Romania avea, la sfarsitul anului trecut, 80 de angajati in sistemul public, raportat la mia de locuitori, cu 19 mai mult decat in Italia, 15 mai mult fata de Spania si cu 11 mai multi salariati decat in Germania.

Am fost acum doua zile la financiar, pentru o adeverinta de venit. O acritura de acolo, ca sa ma intind eu peste ghiseu, ca-i cade haina de pe umeri. Ca sa nu mai spun ca printre usi vedeai numai individe care plimbau cate o cafea in mana. Ori grase ca porcu' ori tinerele cu fusta de 3 degete.
Acum o luna am pierdut 4 ore, in conditiile in care m-am dus "cu pile" la fortele de munca, pentru o adeverinta ca nu am loc de munca. Un ghiseu, altul, alt birou, inapoi la primul si tot asa. Nu voiam bani, doar o banala adeverinta.
Garett
Din pacate nu mai sunt nici "chiaburii" si nici industriasii de alta data. Acum vorbim doar de le nouveaux riches , beneficiarii contractelor cu statul sau a privatizarilor pe un dolar.
Markos
Patriciu nu-i industrias? huh.gif
Garett
Nici pe departe! Industrias era Malaxa, Paturiciu este doar exemplul clasic de imbogatit peste noapte din "privatizari" convenabile doar pentru unii.
DragosP
QUOTE(slaiciprian @ 10 May 2010, 13:13)
Romania avea, la sfarsitul anului trecut, 80 de angajati in sistemul public, raportat la mia de locuitori
*


Care mie, nici măcar nu e socotită ca lumea, că la statisticile astea îi pune si pe ăia de prin țări străine...
De fapt stăm chiar "mai bine".
danciusergiu84
mda... bugetarii n-au foie sa bea cafea, sa fie grasi, sa aibe fuste scurte, si daca merg eu in institutia lor sa sara pe mine sa ma roage cu ce sa ma ajute (nu lucrez in administratie publica, am avut contact cu ambele parti si pot zice ca e usor sa critici de dincolo de baricade, in cazul asta noi romanii suntem nesimtitii aleatoriu cand pe o parte cand pe alta)
corbex
cum nu, patriciu lucreaza in indusatria spalarii banilor, e detergent sef.
In timpul liber mijloceste trecerea ruinelor industriale in proprietate ruseasca (Vezi "kazgazmunai).
slaiciprian
sa fie cat de grasi vor dar sa fie eficienti. unul alearga 8 ore printr-un spital de urgenta de nu apuca sa bea apa si altul sta si freaca menta la birou. Hai ca ii mai crezi pe aia de la relatii cu publicul, omul e dificil. (tot cu oameni lucrez, dar nu imi permit sa fac faze proaste, ca le fac pe banii si in bataie de joc fata de munca mea).
Dar la stat multi stau prin institutii anonime, in birouri anonime, cu finctii de inspectori, consilieri, etc.
Pariu ca s-ar gasi 20% din ei de dat afara, restul sa ramana cu salariile intregi. Ca doar trebuie scazut fondul de salarii, nu musai de pastrat toti salariatii.

In franta o firma o infiintezi in 30 minute pe internet, cand o sa ai nevoie de actele originale, nu cele primite pe mail o sa le iei de la un birou unde te asteapta deja.


la noi:
Actele de identitate ale viitorilor asociati in original plus 3 copii.
Dupa ce se alege forma de societate, se trece la urmatorii pasi:

· Alegerea obiectului de activitate al firmei, potrivit clasificarii CAEN; stabilirea obiectului principal de activitate si a obiectelor secundare de activitate.

· Contract de comodat (e necesara o copie a actului de proprietate al imobilului in care se declara sediul social.)

· Alegerea denumirii societatii: se dau cel putin 3 denumiri, in ordinea preferintelor.

· Capitalul social - ce suma si alegerea bancii la care se doreste deschiderea contului. Capitalul social minim este de 2.000.000 lei pentru srl.

· Stabilirea administratorului societatii.

· Tipul de societate: microintreprindere, intreprindere mica sau mijlocie.

· Se alege ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu.



3. Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la pasii urmatori:

· Rezervarea denumirii societatii

· Incheierea contractului de inchiriere daca spatiul unde se desfasoara activitatea nu este proprietate.

· Intocmirea actului constitutiv.

· Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori.

· Cazierele fiscale ale viitorilor asociati - se elibereaza de Directia Generala a Finantelor publice. (dureaza 5 zile)

· Deschiderea contului in banca si depunerea capitalului social. (de catre unul dintre asociati)

· Depunere specimen semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public.



4. Dupa finalizarea acestor acte, se completeaza documentelor necesare de depus la Registrul Cometului.

(acte carora li se ataseaza si cele prevazute la art.3):

· cerere inregistrare societate.

· cerere sau declaratie, dupa caz, aviz pompieri.

· cerere sau declaratie, dupa caz, aviz sanitar.

· cerere sau declaratie, dupa caz, aviz muncii.

· cerere sau declaratie, dupa caz, aviz mediu.

· fisa de prezentare a sediului social si a activitatii.


5. Dupa finalizarea intregii documentatii se depune aceasta la Oficiul Registrul Comertului. In termen de aproximativ 21 de zile vor iesi actele de infiintare ale societatii, adica: certificat de inregistrare, anexa avize necesare, avize colaterale, incheierea de acordare a personalitatii juridice, etc. Se poate cere si eliberarea cu regim de urgenta a actelor dar in acest caz taxele se majoreaza cu 50%.


6. Incepand din acest moment firma poate functiona
Markos
pai la noi se fac firmele temeinic, nu la misto, în juma' de ora pe net.
danciusergiu84
iar se confunda birocratia cu bugetarii, iar daca cineva lucreaza la ghiseu nu poate sa fuga ca cel din spital desi ar vrea sa se miste crede-ma, si daca nu e politicos e destul de rau fiindca fiecare zice daca celalat e bun va fi si el, e ca la gradinita, nu sti de la cine incepe si nu are rost sa cauti vinovat, chestia e ca se perpetueaza si daca cineva iti strica ziua risti s-o strici si tu la altu sau publicul de face vaca nesimtita ii vei trata cu nesimtire, iar pacienti hot pe doctori, nu-i de mirare ca raman in sistemul bugetar doar rebuturile

ce ziceti cei care condamnati bugetarii, de ce nu treceti la bugetari sa frecati menta? de foame... blink.gif
slaiciprian
Birocratia perpetueaza un numar mare de indivizi care muncesc degeaba, de care nu este nevoie. Nu zic ca nu muncesc, dar muncesc prosteste. Si se duc acasa si se plang ca ce mult au muncit, si ca sunt platiti prost...
danciusergiu84
ei vezi ca se poate, si nici la patron nu e roz ca si ala te alearga de nu-ti vezi capu, si el ia toata smantana si lasa faramituri la angajati

problema nu e la noi ca noi, ne jucam cu cateva sute de lei maxim mii de lei, problema e acolo unde se invart milioanele de euro, ca nu se alea nu se invart pentru noi, deasta noi latram de pomana si ne muscam intre noi
ionutctn
QUOTE(danciusergiu84 @ 10 May 2010, 11:48)
io zic ca sa ne revenim la cap, democratia nu se face asa repede pac pac cum vrem noi, in marile tari democratice lucrurile care fac diferenta la o democratie si clasele sociale s-au asezat in decurs de sute de ani si familiile au devenit bogate in cateva generatii nu peste noapte ca la noi, aia au FISC, economia si societatea e inchegata nu brambureala ca la noi vindem si furam care apuca de obicei aia cu putere ca la noi ajung faramituri, bugetari cu privati sunt uniti in fata clasei politice, la noi asta e sa avem bani multi si de ce are vecinu mai mult
*


Cu amendamentul ca in tarile alea despre care spui nu a existat varianta de a fura de la stat. Acolo nu a existat nationalizarea nici unei fabrici sau proprietati ca sa fie ulterior retrocedate sau privatizate pe criterii mai stim noi de care. Si la noi au fost fabrici private in perioada interbelica.
slaiciprian
QUOTE(danciusergiu84 @ 10 May 2010, 12:49)
ei vezi ca se poate, si nici la patron nu e roz ca si ala te alearga de nu-ti vezi capu, si el ia toata smantana si lasa faramituri la angajati

problema nu e la noi ca noi, ne jucam cu cateva sute de lei maxim mii de lei, problema e acolo unde se invart milioanele de euro, ca nu se alea nu se invart pentru noi, deasta noi latram de pomana si ne muscam intre noi
*




man, nu fi convins ca ramane patronul cu asa multa smantana. Uneori te alegi numai cu lapte acru.
dizzy
Nu mai bine renuntam noi la F16-urile americanesti pe praful asta?
Si la eterna reasfaltare a acelorasi bulevarde?
Si la placarea cu pavele a unor alei bune?
Si la cele mai scumpe autostrazi din lume care nici macar nu sunt construite?
Si mai dam afara si niscaiva colonei, generali de care e plina armata pe principiul soldatul si comandantul?
Si mai inchideam si vreo 50% din serviciile secrete?
SI mai desfiintam si trenurile fara calatori?
Si ii tine cineva pe bugetari sa-si mai ia o slujba?

danciusergiu84
poi da asa e cand faci democratie cu pusca, am stigat libertate, acuma avem cei drept, da am platit-o scump, ca daca noi n-am avut cap, si am avut conducatori prosti sau hoti, strainii n-au venit sa ne dea ceva ci sa faca afaceri da eram fraieri ca n-am stiu ce-s alea ca naveam cum in comunism, deja ne vinem si tara ca nu suntem in stare nici sa exploatam macar resursele naturale (mina de aur, platforma petroliera etc)

daca treceam mai usurel catre democtratie nu se mai praduia tara si o duceam mai bine ca resurse lasase raposatu cat sa avem sa ne descurcam ca niste incepatori, dar trebuiau pasi mici, nu salturi spatiale

LE

slaiciprian - ai dreptate, se poate, eu vorbeam din experienta mea

dizzy - asa e sunt multe cheltuieli aiurea si tara geme, avem pace si noi cautam razboiu
Markos
QUOTE(danciusergiu84 @ 10 May 2010, 13:56)
trebuiau pasi mici, nu salturi spatiale

al naibii Iliescu cu salturile lui spatiale, uite unde ne-a adus sad.gif
IsNa
QUOTE(Garett @ 10 May 2010, 13:53)
Mai, poate tu ai rabdare cateva sute de ani, eu as prefera sa traiesc intr-o tara normala in viata asta nu in urmatoarele!
*




Pai dupa cum te vad ca-l deplangi pe Ceausescu, imi pun intrebari despre ce constituie pt. tine "tara normala"?
Orisicum, dupa modelul Ceausescu mai ai de ales in momentul de fata intre Rep. Dem. Populara Corea, Rep. Democrata Congo, Myanmar si Cuba.
Drum bun, si sa ne scrii!
ionutctn
QUOTE(danciusergiu84 @ 10 May 2010, 12:56)
poi da asa e cand faci democratie cu pusca, am stigat libertate, acuma avem cei drept, da am platit-o scump, ca daca noi n-am avut cap, si am avut conducatori prosti sau hoti, strainii n-au venit sa ne dea ceva ci sa faca afaceri da eram fraieri ca n-am stiu ce-s alea ca naveam cum in comunism, deja ne vinem si tara ca nu suntem in stare nici sa exploatam macar resursele naturale (mina de aur, platforma petroliera etc)

daca treceam mai usurel catre democtratie nu se mai praduia tara si o duceam mai bine ca resurse lasase raposatu cat sa avem sa ne descurcam ca niste incepatori, dar trebuiau pasi mici, nu salturi spatiale

*


Ceausescu este creatorul capitalismului din Romania. Din structurile create de el fac parte actualii oligarhi ai Romaniei capitaliste. Ei au preluat stafeta pentru a construi capitalismul autohton si aici ma refer la conturile mari. Absolut toti aia mari au avut legaturi cu fosta nomenclatura. De nu ar fi fost comunismul, nu ar fi avut pe ce sa se bata, nu mai aveau ce sa privatizeze, ce fabrici, terenuri sau eu mai stiu ce proprietati ale statului sa le preia. Eram si acum tot cu Malaxa si Guban si nu ne-ar fi fost rau.
Garett
QUOTE(IsNa @ 10 May 2010, 13:04)
Pai dupa cum te vad ca-l deplangi pe Ceausescu, imi pun intrebari despre ce constituie pt. tine "tara normala"?
Orisicum, dupa modelul Ceausescu mai ai de ales in momentul de fata intre Rep. Dem. Populara Corea, Rep. Democrata Congo, Myanmar si Cuba.
Drum bun, si sa ne scrii!
*


Mai voi pdl-istii cititi in diagonala! Unde am zis eu ca il deplang pe Ceasca? A, ca ne-a lasat fara datorii si cu ceva industrie, transformate rapid in vile si Ferrari-uri, dar asta nu inseamna ca il regret. Regret rahatul in care am ajuns si faptul ca nu a fost ca la cehi sau unguri eventual.
slaiciprian
Am fost si am muncit 3 luni la croati. Noi nu suntem nici macar la 5% din nivelul lor. Si ei au mai trecut si printr-un razboi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.