Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am facut ditamai pocinogul! :(
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Filip
QUOTE(argon @ 12 Feb 2011, 17:02)
Nu ma, pentru intalnirea Daciaclub.

Pilife, dar munca ai incercat? cica ar ajuta daca ai nevoie de bani..
*


Da bre muncesc, ca n-am nevoie de banii astia sa dau party sau sa-mi iau beutura. Nu caut decat sa-mi eficientizez viata, sa renunt la ce nu am nevoie si ce imi mananca resurse. Dar nu cred ca trebuie sa ma explicitez prea mult. Daca vrea cineva masina + multe piese, antigel, lichid de frana, chit ambreiaj, inca 4 jante + cauciucuri, fete de usa etc. e binevenit sa imi dea PM.
kxz
pai tu cheltui bani ca sa eficientizezi?
io credeam ca eficientizezi ca sa nu mai cheltui bani...
Filip
In contextul dat, postul tau n-are sens. Am explicat mai sus.
kxz
QUOTE(Filip @ 12 Feb 2011, 16:46)
ca am nevoie de bani
*



QUOTE
Nu caut decat sa-mi eficientizez viata


ori una, ori alta.
Filip
Prima afirmatie nu o exclude pe a doua. Nu caut sa am o discutie in contradictoriu cu tine, doar iti spun. smile.gif Decat sa am un lucru care se degradeaza in continuare, mai bine il transform in bani, pe care pot sa-i folosesc la ceva util. Mai clar de atat...
Merced
Bai Filipe, nu stiu ce sa zic, iti schimbi cam des parerile. Inainte erai super multumit de faptul ca ai masina, ca nu mai mergi cu transportu' in comun, etc. Acum ai schimbat total abordarea. Nu zice nimeni sa mergi cu masina toata ziua, dar de un ITP cu o pila acolo nu e mare problema, o carpeala la lovitura aia si o asigurare. Mai mergi si tu la o tura pe undeva, iti mai faci mana. Daca nu conduci acum, mai tarziu o sa-ti fie greu sa "continui". Gandeste-te ca pot trece multi ani pana cand o sa-ti permiti sa iei o masina noua cum ziceai p-aici.
Daca o dai p-asta dupa cat te-ai chinuit cu ea si cat ai investit si tu, ai pierdut din start. Maxim 1500 de lei iei pe ea, si cu banii astia nu faci nimic. Asa, de bine de rau, ai masina asta, poate ai 100 de lei de bagat intr-o zi benzina si vrei si tu sa vezi un oras din zona, vrei sa treci pana la bulgari de exemplu, din pura curiozitate. Pentru cat vei lua pe ea e pacat sa o mai dai acum. Astea-s masini care pleaca direct la rabla.
Nu are vreo valoare sentimentala reala pentru tine, asa ca poti sa incetezi cu cartoane, cu investiii in chestii inutile, cum visezi tu sa-i faci motoru' doar pentru ca mananca un pic de ulei. Sau sa-i schimbi esapamentu' ca e oxidat. Ala-l schimbi cand se crapa, oxidat poa' sa fie linistit. La fel si cu motoru', nu cred ca iti mananca incat sa te sparga. Sa ai frane si directie in ordine, cu restul rahaturilor te descurci.
Garantat te poti folosi de ea inca macar 2 ani de-acum incolo. Eu m-am folosit de fosta Dacie cam trei, si era coapta din prima clipa, da' tot am tras vreo 20.000km cu ea si nu-mi pare rau.
corbex
up.gif
vallyyy
Filipe tine-o pe aditivi sa vezi ca-i mai scade consumul de ulei ,in fond nu ai ce sa mai strici ,asculta de la unul patit ,bagi ulei romanesc si un flacon de aditiv "ca mierea" de consistent si 1-2 ani mai tragi de ea
kxz
stai sa caute intai un itp.
filipe, ca info, p'aci e un milion juma cu servicii "full".
Filip
Eu nu mai circul cu masina. rolleyes.gif O sa circul cand o sa am nevoie in meseria mea, insa pana una alta, prefer sa conduca colegu`. smile.gif Eu mi-am facut damblaua, am condus ~3000 km fara sa provoc vreun accident, stiu ca pot conduce la nevoie. Nu am frica de masina, deci cand ma voi readapta la condus in trafic, n-o sa fie prea dificil. Despre condusul propiu-zis, plecat de pe loc, schimbat viteze... n-am avut probleme serioase nici in scoala de soferi. Cu AUV plecam de pe loc cu 1100-1200 rpm pe masura ce eliberam ambreiajul, daca vroiam si nu murea motorul. Nu ma incurc in pedale etc. Deci nu e o problema ca ma des-obisnuiesc cu condusul, ma pot reobisnui la loc.
Acum am alte lucruri de rezolvat, masina si condusul pica in coada listei.
Markos
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 00:46)
Acum am alte lucruri de rezolvat

Te-nsori?
Filip
Nu... acte... criza... probleme, d-astea. Cum imi astern acum, asa culcus o sa am mai incolo.
2xGI
domnu'' Filip... iti dau eu 15 mil. numai pastreaza AUV-u tongue.gif
lasand gluma la o parte, o sa ai nevoie de masina, buna-rea, asa cum e, e a ta.
daca o dai, o sa iti para rau.
exact cand o sa te arda buza mai tare, nu o sa ai masina.
Zippy
QUOTE(Filip @ 29 Sep 2010, 16:32)
Bine, alternativa era sa-mi vand masina, lucru exclus, si la sapat santuri m-as duce, numai sa nu-mi vand masina.
*



Gandeai mai corect acum cateva luni. Daca iei 10 milioane sa zici mersi.
bygy007
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 00:46)
.... Cu AUV plecam de pe loc cu 1100-1200 rpm pe masura ce eliberam ambreiajul, daca vroiam si nu murea motorul. Nu ma incurc in pedale etc.....
*


eu plecam de pe loc cu a 3 a la relanti wink.gif daca voiam
Filip
Acuma sa nu exageram, nu stiu ce ambreiaj are pe ea masina. laugh.gif Am plecat mereu normal de pe loc, fara scarturi, sau alte experimente.
Bre, da` la Logan 1.6 nu e mai sensibila acceleratia? Sa fiu al naibii, vroiam sa tiu si eu motorul la 2000 rpm, si cum atingeam acceleratia se ducea la 3-4000 rpm. Nu stiu e altfel decat la dacia mea, se inflameaza motorul ala zici ca e de ferrari.
Laurentziu83
Si la Clio erau infecte ambreiajul si acceleratia, stai linistit. La Logan de bine de rau e cursa mai lunga la ambreiaj si se mai poate regla, dar acceleratia e la fel.

Pana una-alta, cauta sa evoluezi, sa inveti, sa faci un curs de calificare, ce stii ca ti-ar place sau te-ai descurca, mai ales ca pofta vine mancand. Nu e o solutie "sa muncesti mai mult ca sa castigi mai mult" atata timp cat exista solutia de a munci la fel, dar o munca mai complexa, pentru mai multi bani, mai ales ca stai in Bucuresti si ai de unde alege de pe site-urile de job-uri, in provincie nu se publica decat posturile proaste, de vanzari.
Nu ai voie sa te plangi ca nu ai bani atata timp cat nu faci ceva sa iesi din asta. Nu astepta sa fii promovat la munca, e posibil sa nu vina niciodata.

Iar masina pune-o pe planul secund momentan, atata timp cat nu ai neaparata nevoie de ea si, in caz ca ai avea ceva de carat, cred ca ai putea aranja cu masina de la munca.
denisCT
N-ati accelerat intr-un nissan smile.gif
bygy007
philipe , era vorba de 1300 (1400 ) inainte de logan am avut si eu berlina , la asta (logan) e mult mai usor wink.gif
Filip
O cugetare de-a mea, din seara asta:

Un om isi atinge maturitatea intelectuala si menirea in aceasta existenta atunci cand reuseste sa il primeasca pe Dumnezeu, si sa inteleaga ca viata este totusi un dar, o oportunitate de a gandi. Un om isi atinge maturitatea intelectuala atunci cand realizeaza cat de dependent este de Dumnezeu, nu in fiecare secunda, ci in fiecare miscare a fiecarei particule elementare din care este alcatuit.
Este usor sa reduci totul la nimic, cum am facut eu si multi altii, insa oare este corect fata de Dumnezeu?
Unii dintre cei cu care am discutat spun ca Dumnezeu (universul) este irational, sau mai rau, lipsit de vointa. Vointa... e suficient ca exista, asta este vointa in sine. Cat despre ratiune, este suficient ca omul are ratiune, ca se demonstreze ca Dumnezeu are ratiune. Dar ratiunea omului este un produs al lui Dumnezeu, bazat pe niste legi ale Lui. La baza ratiunii omului sta ceva mult mai complex, e suficient sa ne gandim la cum este alcatuita materia, la transformarile ce au loc intre materie si energie, spatiu timp etc.
Se spune ca impotriva Lui Dumnezeu nici cu gandul nu ai voie a carti. Dumnezeu poate fi constient de tot ceea ce exista pe baza unui algoritm, nu neaparat folosind mijloace de a rationa similare cu cel uman. De aceea nici nu putem intelege. Nu radeti de cei ce se tem de Dumnezeu, si se roaga Lui. Ei pot avea atitudinea corecta fata de Dumnezeu, fara a avea luciditatea omului de geniu.
Eu recunosc ca merg foarte rar la Biserica, insa incep sa am atitudinea corecta fata de Dumnezeu. Pot sa spun ca mi-am atins apogeul intelectual, cand am priceput cat de recunoscator trebuie sa fiu Lui. Dar priceput cu mintea mea, pe baza unor adevaruri incontestabile, nu ca mi-a zis cineva. De-asta abia la 20 de ani m-am convins cu adevarat.
ady77
Ti-a luat doar o zi wink.gif
Markos
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:24)
Pot sa spun ca mi-am atins apogeul intelectual

marpha aplauze.gif
ady77
Nasol, deja incepe caderea si are doar 20 de ani tongue.gif
Markos
peste fo 2 ani e rodie.
ady77
Are si el o banuiala tongue.gif

QUOTE(Filip @ 12 Feb 2011, 20:01)
Nu m-ar mira sa fiu si eu banat intr-un viitor apropiat-mediu.
*

Victoras2001
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:24)
O cugetare de-a mea, din seara asta:
Eu recunosc ca merg foarte rar la Biserica, insa incep sa am atitudinea corecta fata de Dumnezeu. Pot sa spun ca mi-am atins apogeul intelectual, cand am priceput cat de recunoscator trebuie sa fiu Lui. Dar priceput cu mintea mea, pe baza unor adevaruri incontestabile, nu ca mi-a zis cineva. De-asta abia la 20 de ani m-am convins cu adevarat.
*


Atitudinea asta "corecta", cine a decis asta? Mai simplu, cum ti-ai dat seama ca ai atitudinea corecta si care e aia?
Ce a facut Dumnezeu pentru tine de trebuie sa-i fii atat de recunoscator?
Ca sa nu ma apuc sa te intreb pentru ce trebuia sa existi tu? Sau ce reprezinti tu in comparatie cu Universul, de s-a uitat Dumnezeu fix la tine. laugh.gif
kog
si cand te gandesti ca toata gandirea asta o sa se duca dracu la prima pitsda sad.gif
Merced
kogule imi aduci aminte de discutia de pe messenger. radmasa.gif
@Victoras: L-a lasat in viata; se vede ca nu urmaresti topicul cu atentie... nono.gif
Victoras2001
Cred ca e a doua oara cand citesc pe topicul asta, si asta pentru ca am primit link.
Merced
Ai 75 de pagini. Pune-te pe treaba ca maine iti dam extemporal.
Filip
Atitudinea corecta fata de Dumnezeu este cea de recunostinta. Ce a facut Dumnezeu pentru mine? M-a creat.
Voi nu vedeti cat de simplu de inteles este? Dumnezeu = denumire pentru spatiu, materie, antimaterie, energie, timp etc. si modul in care relationeaza toate astea. Dumnezeu = sistemul ce ne-a creat si in care ne este ingaduit sa existam. Simplul fapt ca existam este un motiv pentru care trebuie sa fim recunoscatori. Este o oportunitate. Da viata este definita de suferinta. Da, putem muri oricand, dar revenim la starea de dinainte. Revenim la nimic. Practic viata este un dar de la Dumnezeu. Voi puteti minimaliza atributele lui Dumnezeu, fiindca vi-l inchipuiti mai apropiat de o entitate, cand el este Totul, un Tot omogen.
Markos
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:47)
Ce a facut Dumnezeu pentru mine? M-a creat.

Pilife, vrei sa-ti zic un secret? wink.gif
Filip
QUOTE(Markos @ 13 Feb 2011, 22:50)
Pilife, vrei sa-ti zic un secret?  wink.gif
*


Ia uimeste-ma! biggrin.gif
Merced
@Markos: Nu-i spune tocmai acum de barza, ca-i strici omului toata filosofia. sad.gif
Victoras2001
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:47)
Ce a facut Dumnezeu pentru mine? M-a creat.
*


Sa avem pardon. Dar cred c-o sa intre in conflict cu noi din cauza asta.

Uite asa mi-a facut mie o baba dupa ce i-am carat o sufragerie intrega pana la et. 7. Ii multumea lui Dumnezeu ca a vazut sufrageria sus. I-am zis c-o duc inapoi la parter, sa vorbeasca ea cu Dumnezeu, poate i-o mai urca el o data, ca io n-o mai fac.
Markos
ok, îl mai las..
kog
era sa zic ceva de ban happy.gif
ady77
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:51)
Ia uimeste-ma!  biggrin.gif
*


Ai fi singurul care ar putea fi uimit la varsta asta wink.gif
Filip
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Feb 2011, 22:52)
Sa avem pardon. Dar cred c-o sa intre in conflict cu noi din cauza asta.

Uite asa mi-a facut mie o baba dupa ce i-am carat o sufragerie intrega pana la et. 7. Ii multumea lui Dumnezeu ca a vazut sufrageria sus. I-am zis c-o duc inapoi la parter, sa vorbeasca ea cu Dumnezeu, poate i-o mai urca el o data, ca io n-o mai fac.
*


Da mai, ii multumea. Poate ii multumea lui Dumnezeu, ca a trait suficient sa apuce ziua asta. Si tu Victoras esti un produs al lui Dumnezeu, o parte integranta a Lui, deci multumindu-i lui Dumnezeu, te-a inclus si pe tine. E posibil sa nu fi realizat femeia chestia asta, sau e posibil sa fi realizat. In ambele cazuri, nu trebuia sa te superi.
kog
Auzi Victoras? Cica esti Dumnezeu. Pot sa te ating? rolleyes.gif
Markos
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:55)
Si tu Victoras esti un produs al lui Dumnezeu, o parte integranta a Lui

tu l-ai vazut vreodata?
Victoras2001
Auzi , ma, Pilife? Da tu ti-ai pus vreodata problema ce se intampla daca nu te "crea" Dumnezeu pe tine? La ce esti tu bun pe lumea asta? De ce trebuie sa existi? Nu mai luminau stelele fara tine, de trebuie sa-i aducem osanale lui Dumnezeu ca te-a creat?
ady77
QUOTE(Filip @ 13 Feb 2011, 22:55)
Si tu Victoras esti un produs al lui Dumnezeu, o parte integranta a Lui
*



Dumnezeu e stelist! radmasa.gif radmasa.gif
Filip
Dumnezeu e: materie, antimaterie, energie, timp (si poate or mai fi elemente necunoscute inca de om) + liantul ce le face sa relationeze + un posibil algoritm ce face totul sa functioneze. Dumnezeu e un sistem. Imi pare rau ca trebuie sa vorbesc asa de EL, dar o fac ca sa intelegeti si voi odata despre ce vorbesc.
Shush
Ce facea Dumnezeu atunci cand tu ti-ai "Pierdut portofel cu: CI, CA, Permis, Card RATB" (citat din sub-titlul topic-ului) ?
Victoras2001
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Mi-ai luat vorba din gura.
ady77
QUOTE(Shush @ 13 Feb 2011, 23:02)
Ce facea Dumnezeu atunci cand tu ti-ai "Pierdut portofel cu: CI, CA, Permis, Card RATB" (citat din sub-titlul topic-ului) ?
*


Tragea un șpriț cu pictoraș icon_mrgreen.gif
kog
ce e ala algoritm? ca am vazut ca stie sa faca multe
Victoras2001
Da cu sexul cum e? E pacat sau nu sa-l faci? Adica ma gandesc io, faci copii si gata. Nu asa?
Filip
Nu credeam ca ceva atat de simplu de inteles poate sa va creeze atatea probleme. Sau poate sunteti aici pe topic sa faceti caterinca. blush.gif

Din moment ce procreerea este mecanismul vizibil prin care am aparut, nu trebuie sa fim impotriva, trebuie sa fim responsabili. Daca nu suntem responsabili, nu cred ca e prea probabil sa ne trazneasca Dumnezeu, (probabilitatea nu este exclusa, cati oameni n-au murit loviti de fulger), insa vom suferi inevitabil, in urma traiului desfranat: boli venerice, tristete, saracie etc. Asta este pedeapsa vizibila, si logica.
E ceva atat de simplu ca: nu bei apa > ti-e sete. Te droghezi > iti distrugi organismul. Poti sa zici ca nu e pedeapsa? Nu. Pacatul nu este pacat fiindca preotul a ales, ci pentru simplul fapt ca este o actiune in urma caruia omul are de suferit.
Daca oamenii s-ar reproduce dand mana unii cu altii, ar fi pacat sa dai mana cu cineva in mod iresponsabil.

Deci pacatul este definit de efectul nedorit cauzat de o actiune. Nu cuvantul in sine sau interdictia. Si bineinteles, sunt pacate mai mici sau mai mari. Interdictia, daca este pusa, este pusa sa te fereasca de un efect nedorit realizat in urma unei actiuni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.