Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am facut ditamai pocinogul! :(
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
radian
Tu alegi bre, dar, din cele spuse de tine, pana acum nu cred ca ai facut cele mai bune alegeri. Ai renuntat la scoala, te complaci intr-o situatie incerta si cauti explicatii nu solutii.
Victoras2001
Tu vrei sa pari mai mare decat esti, da nu-ti iese neam. Stai linistit c-o sa fii mare si-o sa vrei sa ai 20 de ani.
Nu inteleg cine te opreste sa-ti traiesti tineretea asa cum fac tinerii de varsta ta.
Ar trebui sa punem mana pe tine vreo 3-4 zile. Da mi-e ca in loc sa te dam pe brazda, o sa se calugareasca curvele.
Filip
Radian, crede-ma ca aveam nevoie de o pauza dupa 12 ani de scoala si 1 an de facultate. In al 13-lea an am clacat... + ca nu gandeam ca acum. Stiu ca sunt oameni care fac o facultate trecand prin sacrificii incredibile. Stiu asta. Insa nu sunt facut pentru asa ceva. Nu sunt genul ala de om.
ady77
Bre filipe sunt lucruri care "trebuie" facute la 20 de ani, daca nu le faci atunci exista riscul sa le faci mai tarziu si atunci chiar ca te ratezi. Imi aduc aminte ca pe la 20 de ani fugeam cu sticla in mana pe la 5 dimineata la -15 grade, mort de beat, iar acum sunt un om serios, respectabil tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif




PS Partenerii mei de fuga imi sunt cumetri acum (unuia i-am botezat eu, alalalt mi-a botezat mie)
radian
Bine, ai clacat, ai facut un an de pauza. Anul trecut nu gandeai cum gandesti anul acesta, OK, fie cum zici tu. Care-s planurile de viitor?

16 Feb 2011, 23:20:
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:17)
... acum sunt un om serios, respectabil...
*



... si modest pe deasupra!

Ce parere buna avem noi despre noi insine... biggrin.gif
corbex
Deci e adevarat ca toti oamenii seriosi se trag din betivi curvari !
ady77
QUOTE(radian @ 16 Feb 2011, 23:18)

... si modest pe deasupra!

Ce parere buna avem noi despre noi insine...  biggrin.gif
*


Haidi bre, ca si pe mine m-a pufnit rasul radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Filip
Trebuie facute daca iti doresti. Dar sunt irelevante, eu stiu asta. Prin urmare nu simt ca pierd nimic. Eu nu imi doresc nimic.
ady77
QUOTE(corbex @ 16 Feb 2011, 23:21)
Deci e adevarat ca toti oamenii seriosi se trag din betivi curvari !
*


Si tu esti serios? icon_mrgreen.gif
corbex
Desigur !
ady77
QUOTE(Filip @ 16 Feb 2011, 23:22)
Eu nu imi doresc nimic.
*



Si de ce traiesti? daca nu iti doresti nimic?
Executron
Eu unul sunt de acord cu Filip. Nici eu n-am inteles niciodata modul asta hedonist de a trai... si nici n-am urmat niciodata recomandarile altora in acest sens...

Ce rost are?... Daca nu imi doresc sa ma imbat si sa fug dezbracat beat pe strada? Care e satisfactia? C-o sa am de ce sa amuz ulterior?
Filip
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:25)
Si de ce traiesti? daca nu iti doresti nimic?
*


Omul oricum moare, din cauze naturale, daca nu din accidente. De ce sa grabesc inevitabilul? Si de ce sa-mi bat joc de milioane de ani de evolutie, de munca parintilor, si de Dumnezeu pana la urma. Corect nu pierd nimic, pentru omenire nici atat. Dar rational este sa lasi viata sa curga, asa cum s-a intentionat.
G I M
Ce bine le zice Victoras...
ady77
QUOTE(Executron @ 16 Feb 2011, 23:27)
Daca nu imi doresc sa ma imbat si sa fug dezbracat beat pe strada?
*


Dezbracat poate ai fugit tu tongue.gif
radian
De alea cu sticla in mana, noaptea devreme faceam in liceu, ca din carciuma ne salta patrula de politie pe motiv de lipsa 18 ani vechime.

Apoi, in anul II de faclutate, printr-un concurs de evenimente, fericit pentru mine, m-am ales cu o garsoniera. De la vecina de de-asupra (pe atunci o pensionara reumatica, fosta activista de partid) m-am ales cu reclamatie la decanat pe motiv de Scorpions si alte cele. Si, asta se intampla secolul trecut, prin '86, vai de mama lor scule muzicale ce aveam, la ce exista azi pe piata, cred ca baba ar fi facut infarct.

Neavand altele mai bune de facut, ne imbatam zilnic, jucam canasta, si ascultam hard&heavy sau Europa libera. De cateva ori s-a inamplat, ca dimineata, la trezire, s-a constat ca "lipseseste" cate o zi din calendar...
Executron
Ok fara partea cu dezbracatu laugh.gif

Tin minte doar la majorate ce "varza" erau toti care consumau peste masura alcool si cum mergeam pe strada "sa-i salvam" sa nu cada pe acolo sa-si rupa ceva sau sa sara in fata masinii.... "Degradarea" asta umana sincer m-a scarbit si mi-am dorit sa evit sa ajung si eu asa.

ACUM nici sa nu ai NICIUN tel in viata nu e deloc sanatos.
G I M
QUOTE(Filip @ 16 Feb 2011, 23:22)
Trebuie facute daca iti doresti. Dar sunt irelevante, eu stiu asta. Prin urmare nu simt ca pierd nimic. Eu nu imi doresc nimic.
*


Atunci traiesti degeaba.
Filip
Asta cu lipsitul zilelor din calendar mi se intampla frecvent. Bine eu nici nu-mi sarbatoresc zile de nastere sau de nume, sau dau vreo importanta speciala trecerii timpului. Daca vreau sa mananc o prajitura, imi cumpar, n-am nevoie de o zi "speciala" pentru asta. La fel si cu revelionul... eu nu simt ca trebuie sa petrec "la comanda".
ady77
Bre dar tu prieteni "reali" ai?
radian
radmasa.gif Pilifule esti inuman...

Lipsa zi din calendar insemna ca incepeam sa bem miercurea, si cand, cand ma trezeam sa constat cu uimire ca-i vineri...
G I M
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:36)
Bre dar tu prieteni "reali" ai?
*


Imaginari sigur are biggrin.gif
Filip
QUOTE(Neagu Ionut @ 16 Feb 2011, 23:34)
Atunci traiesti degeaba.
*


Atunci traiesc degeaba, cand inima va inceta sa mai bata, cand sangele va inceta sa mai circule prin creier, iar ratiunea mea se va stinge nimic nu va mai conta. Voi aveti iluzia ca daca va distrati acum, veti compensa cumva pentru mai incolo. Asta este cea mai mare eroare. Pentru un om ce a trait 100 de ani, faptul ca a trait 100 de ani si a petrecut nu stiu cat, nu va mai avea nici o relevanta atunci cand realizeaza ca se stinge. Asta daca realizeaza. Niciodata omul nu se va distra "suficient", niciodata nu va trai "suficient" astea sunt niste iluzii de moment. E o impresie eronata.
Victoras2001
QUOTE(Filip @ 16 Feb 2011, 23:29)
Dar rational este sa lasi viata sa curga, asa cum s-a intentionat.
*


Pai tu exact asta nu faci.

16 Feb 2011, 23:40:
Ba, esti degeaba. Pai daca pentru ala care s-a distrat nu va mai avea nicio relevanta in fata mortii, pentru ala care nici macar asta n-a facut, ce relevanta are? radmasa.gif
ady77
QUOTE(Filip @ 16 Feb 2011, 23:39)
Niciodata omul nu se va distra "suficient",
*


pai tu nu te distrezi deloc wink.gif
Filip
Voi nu intelegeti ca nu e musai sa intrii in hora daca nu ai chef sa joci. tongue.gif
Victoras2001
incearca el o struto-camila, ca nu-i nici filozofie, nici religie. E ghiveci. Nu mai stie de unde s-o apuce si de unde s-o lase. Se mai si contrazice singur.
Executron
QUOTE
Pentru un om ce a trait 100 de ani, faptul ca a trait 100 de ani si a petrecut nu stiu cat, nu va mai avea nici o relevanta atunci cand realizeaza ca se stinge


1. Daca crezi in Dumnezeu atunci iti este evident ca are o relevanta fiecare clipa cum ti-o petreceri.

2. IN ORICE CAZ, daca consideram ca dupa moarte vine neant etern, atunci tot ce ai TU ca OM este amintirea ta in mintea altora, in special in familia ta, poate chiar a societatii daca ai insemnat ceva. Ei bine pentru acea insemnatate trebuie sa te lupti, altfel chiar nu ai nimic.
ady77
Bre eu nu stiu cum l-ai inteles tu pe Dumnezeu, dar din cate stiu eu El nu prea impinge la sinucidere, iar tu imi faci impresia ca ai gandire de sinucigas.
G I M
Tie iti place sa te izolezi...sa bei nu-ti place, sa fumezi nu-ti place, de femei fugi ca dracu de tamaie... o intrebare am, cum te vezi peste 10 ani?
Filip
Eu vad lucrurile mult mai personal, strict din perspectiva subiectului. Cand aud de un accident, sau ceva, eu ma pun in locul celui care a suferit accidentul, nu prea ma gandesc la suferinta pe care o simt apropiatii lui. Eu ma gandesc la ce a trecut acel om in clipele alea. Noi ca oameni nu putem evada din starea de subiect, deci pentru mine e irelevant ce amintire las apropiatilor. Si apropiatii se vor stinge, iar amintirea legata de mine oricum va pieri, doar daca nu ajung vreun personaj de legenda, un presedinte ceva. laugh.gif Dar chiar si asa, pentru mine ca subiect nu mai conteaza.
Executron
Pai daca gandesti STRICT din punct de vedere personal atunci esti un egoist.

Tu ai o DATORIE de a trai si de a te realiza deplin pentru a-i ajuta pe ascendentii tai (parintii, care iti doresc doar binele si nu sunt linistiti alfel) DAR si fata de descendentii tai carora trebuie sa le creeze premisele unei existente bune pentru ca ei insisi sa-si decida modul de viata.

Este o obligatie care vine intim legata de existenta umana.
ady77
up.gif
Filip
QUOTE(Neagu Ionut @ 16 Feb 2011, 23:46)
Tie iti place sa te izolezi...sa bei nu-ti place, sa fumezi nu-ti place, de femei fugi ca dracu de tamaie... o intrebare am, cum te vezi peste 10 ani?
*


Ca acum. La fel si inainte sa mor. Poate doar inconjurat de un alt decor, alta casa, alti pereti, alte haine. Irelevant. Si da, probabil ca sinucigasii realizeaza ce am realizat eu, si dau curs vointei de a scurta drumul inevitabil spre moarte. Poti sa vezi acelasi lucru din 2 perspective. 1. stii ca mori, deci ce rost mai are sa traiesti => te sinucizi; 2. stii ca mori, deci ce rost are sa te grabesti => lasi viata sa-si urmeze cursul. Eu aleg 2.

Eu nu simt ca nu am nici o datorie. Si recunosc ca sunt egoist.
ady77
Azi, dar maine?


Eu inca mai sper ca tu faci misto de noi, ca daca nu faci eu nu cred ca o sa mai fii peste 10 ani.
radian
nedumerire.gif Alta casa... Pentru asta iti trebuie ceva banuti...
Merced
Filipe, tie nu-ti place sa vezi locuri noi? De ce nu iei un rucsac in spate, ca tot muncesti cam ca un zilier, stai o luna-doua undeva, pleci mai departe, mai vezi cate ceva...
Vrei sa mori intre aceiasi pereti?
zanzie
QUOTE(Merced @ 17 Feb 2011, 00:55)
Filipe, tie nu-ti place sa vezi locuri noi?

Chiar Filipe, ai putea vizita Pestera Muierii!
Filip
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:54)
Azi, dar maine?
Eu inca mai sper ca tu faci misto de noi, ca daca nu faci eu nu cred ca o sa mai fii peste 10 ani.
*


Dar nu stiu cum poate cineva afirma ca va fi peste 10 ani. Nu putem stii cu exactitate ce va fi in viitor. Discutiile pe tema asta sunt irelevante. Sistemul este atat de imprevizibil prin insasi constructia lui (nu putem determina cu exactitate unde se va misca nici macar o particula, un electron de exemplu), insa cautam sa ne intrebam ce va fi peste 10 ani. Dati-mi voie sa consider chestia asta o absurditate. tongue.gif
G I M
Tu nu vrei sa te calugaresti? Indeplinesti toate conditiile.
ady77
QUOTE(Filip @ 16 Feb 2011, 23:58)
Dar nu stiu cum poate cineva afirma ca va fi peste 10 ani. Nu putem stii cu exactitate ce va fi in viitor. Discutiile pe tema asta sunt irelevante. Sistemul este atat de imprevizibil prin insasi constructia lui (nu putem determina cu exactitate unde se va misca nici macar o particula, un electron de exemplu), insa cautam sa ne intrebam ce va fi peste 10 ani. Dati-mi voie sa consider chestia asta o absurditate. tongue.gif
*


Eu cred ca tu nu o sa mai fii din alegerea ta, nu din cauza sistemului, daca aberatiile insirate de tine pe aici sunt intradevar rezultatul modului in care gandesti.
Filip
Am explicat deja de prea multe ori de ce sinuciderea nu este o optiune pentru mine. Nici nu am ajuns la concluzia ca este ceva corect, si nici nu am inclinatie spre asa ceva. Am un instinct de conservare sanatos. Te asigur ca nu este cazul meu. smile.gif Te-ai mai linistit?

Legat de treaba cu aberatie sau nu, nimeni nu poate determina daca eu am dreptate sau nu, nimeni nu poate determina exact daca radian are dreptate sau nu, daca victoras are dreptate sau nu, pentru asta ar trebuie sa existe cineva care sa priveasca din afara sistemului, iar asta nu este posibil. Noi suntem subiecti, noi putem incerca doar sa ne imaginam folosind ratiunea, cum ar fi corect. Dar este ceva... ca si cum un om ce s-a nascut orb ar incerca sa-si imagineze cum arata valurile marii. Sau cum arata culoarea rosie. E imposibil.
Victoras2001
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:04)
up.gif
*




QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 23:51)
up.gif
*


Ba ce lene ai in tine. radmasa.gif
ady77
Nu!

Un om care nu are pentru ce trai, care nu isi doreste nimic, un om fara prieteni "reali", etc., traieste cat vrea el, daca intelegi ce vreau sa spun.

17 Feb 2011, 00:09:
QUOTE(Victoras2001 @ 17 Feb 2011, 00:07)
Ba ce lene ai in tine. radmasa.gif
*


up.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Shush
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2011, 22:13)
Sincer, fara suparare, eu te consider un ciudat.
*



Ma asta iar cauta atentie pe net si din cate se vede chiar reuseste sa o obtina !
zanzie
QUOTE(Filip @ 17 Feb 2011, 00:52)
stii ca mori,

Filipe, uite niste variante de a muri :
G I M
De ce nu-ti place sa te vezi peste 10 ani insurat, cu 2 copii, cu o casa a ta, cu o masina, cu in job bun din care iti platesti linistit ratele la banca si iti mai raman sa iti mai plimbi si familia... plus satisfactia ca ai realizat ceva si nu ai tinut umbra pamantului degeaba.
Shush
QUOTE(Neagu Ionut @ 17 Feb 2011, 00:12)
De ce nu-ti place sa te vezi peste 10 ani insurat, cu 2 copii, cu o casa a ta, cu o masina, cu in job bun din care iti platesti linistit ratele la banca si iti mai raman sa iti mai plimbi si familia... plus satisfactia ca ai realizat ceva si nu ai tinut umbra pamantului degeaba.
*



Cui naiba ii place sa se vada peste 10 ani cu rate la banca ? radmasa.gif
Filip
QUOTE(Shush @ 17 Feb 2011, 00:10)
Ma asta iar cauta atentie pe net si din cate se vede chiar reuseste sa o obtina !
*


Eu cautam sa discutam la nivelul la care duc eu discutia, dar vad ca va simtiti mai bine sa glumiti. smile.gif Nu-i nimic, e bine si asa (si sa nu va inchipuiti ca o spun ca o ironie).

<span class='edit'>17 Feb 2011, 00:17:</span>
Cu ce sa ma vad? Cu rate la banca? Sa muncesc ca sclavu` sa platesc dobanda? Chiar ca e la misto postarea. laugh.gif Rate la banca nu as face decat ca sa finantez o afacere. Si asta dupa ce as avea experienta in domeniu. Sa faci rate sa cumperi ceva in casa mi se pare o "sinucidere" financiara. Daca nu iti permiti un lucru, rational este sa nu il cumperi.
G I M
N-a pomenit nimic de matusi si mosteniri... daca vrei sa ai, munceste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.