Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Smartphone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91
ady77
Bre, voi imi cauzati insomnii icon_mrgreen.gif
Richelieu
QUOTE(Andy_ACS @ 19 Jan 2011, 18:21)
Sfat scurt: Daca vrei doar telefon clasic, rezistent, destul de destept, nu prea mare - Nokia E52 cu Symbian (ai wireless, gps, posibilitatea de a instala diverse programele utile, constructie solida, camera slaba)
*


QUOTE(Andy_ACS @ 21 Jan 2011, 10:52)
Esti sigur ca nu vrei Android in loc de Symbian. In opinia mea Symbian e un OS foarte bun pentru telefoane in format clasic (gen Nokia E52) usor de folosit, cu meniu foarte bine gandit.
*


QUOTE(Andy_ACS @ 28 Jan 2011, 12:36)
@Marty - daca te mai lungesti putin la pret, in genul ala poti lua un Nokia E52. Excelent telefon.
*


Cineva are o fixatie! radmasa.gif Zi asa, copilu, din ala ti-au cumparat parintii! laugh.gif De-aia te mint copiii la scoala ca Android nu suporta update-uri. radmasa.gif
corbex
Ce fel de GPS merge sub Symbian?
bion
@yhattori Doux petit baiser mouillé dans une zone ombragée. Ca sa nu uiti cum sa te adresezi la o anumita varsta smile.gif
yhattori

QUOTE(corbex)
Ce fel de GPS merge sub Symbian?


glonass-u si galileo

@bion: pareil.
corbex
N-am auzit de ei, ei or fi auzit de romanica, sa-i faca o harta? Pe care sa gasesti macar Timisoara si Clujul.
Lostboy
În Cluj ninge.
yhattori
corbexe, nu ma lua in serios. glonass-ul e constelatia de sateliti concurenta ruseasca si galileo e aia de la EU. de aplicatii habar n-am.
Richelieu
QUOTE(corbex @ 28 Jan 2011, 19:40)
Ce fel de GPS merge sub Symbian?
*


Garmin, tătăiță.
bmwh548
Stie cineva daca ninge la Cluj?
bion
Goinass ala e un fel de Gps rusesc avortat de vreo doua aori resuscitat de Putin valabil pentru URSS. Are o precizie si-un receiver de tot kktul.
Lostboy
QUOTE(bmwh548 @ 28 Jan 2011, 19:46)
Stie cineva daca ninge la Cluj?
*



Vrei răspuns rapid sau ... mai aștepți până au semnal ăștia la aifon for?
Filip
Si nokia maps (sau ovi maps, nu mai sunt la curent).
Richelieu
QUOTE(bmwh548 @ 28 Jan 2011, 19:46)
Stie cineva daca ninge la Cluj?
*


ca de obicei.
Serje
Nu ninge
corbex
QUOTE(bion @ 28 Jan 2011, 20:47)
Goinass ala e un fel de Gps rusesc avortat de vreo doua aori resuscitat de Putin valabil pentru URSS. Are o precizie si-un receiver de tot kktul.
*


Te-ai ramolit de tot, nici sa scrii nu mai stii ! E "Go in ass!".
bion
Lapusnene ...
Mi place Ndrive dar romanica nu se exista pentru aia.
Azi l-am pus pe garmin sa ma plimbe prin sat. Saracu e varza rau a imbatranit s-a ratacit si se balbaia recalculez recalculez si cand am ajuns la Timisoreana( destinatia) mi-a soptit continuati inca 73 de km pana la destinatie
C a t a l i n
QUOTE(neumann @ 28 Jan 2011, 19:14)
Eldar Murtazin (eldar@mobile-review.com)

Fara nici o legatura, autorul articolului a fost angajat de nochia ca si consultant pentru smartphones, a primit sub contract de confidentialitate niste prototipuri pentru review, a incalcat acele contracte si a fost actionat in judecata pentru despagubiri. E plin de obiectivitate! A, da, si e sub contract de consultanta cu samsung.

N-o sa credem acum orice retard care canta cum ii plateste clientul, pe modelul manelistilor.
*



Rusu' e certat cu multe branduri, ceea ce îl face destul de obiectiv din punctul meu de vedere. Că e axat pe critică iar e bine, până acum nu mi s-a părut că exagerează cu ceva. Eu vreau să fiu informat despre ce e nașpa la un telefon, că despre ce e bun citesc pe site-ul producătorului.

Nu știam de contractul cu Samsung, dar oricât le-ar lăuda telefoanele, nu sunt pe lista mea de posibile achiziții.
corbex
@Bion: Il ai instalat pe aifonfor?
Marty
Dupa experienta cu 3050, nu mai ppa samsungu' sa dau banii pe vreun gunoi d-al lor!
bion
@corbex Io n-am pregatire pentru aifonfor ma chinui cu telefoane din astea noname aka nochia
neumann
QUOTE(C a t a l i n @ 28 Jan 2011, 20:59)
Rusu' e certat cu multe branduri, ceea ce îl face destul de obiectiv din punctul meu de vedere. Că e axat pe critică iar e bine, până acum nu mi s-a părut că exagerează cu ceva. Eu vreau să fiu informat despre ce e nașpa la un telefon, că despre ce e bun citesc pe site-ul producătorului.

Nu știam de contractul cu Samsung, dar oricât le-ar lăuda telefoanele, nu sunt pe lista mea de posibile achiziții.
*



Uite un comentariu pertinent despre review-ul la N8:

http://forum2.mobile-review.com/showthread.php?t=90957

Uite un comentariu impertinent de-al lui gigel ala:

QUOTE
Nokia was in stress throughout 2010. First Symbian^3 smartphones Nokia N8 and C7 were far from ideal. Defects and outdated OS spoiled everything. During 3 years Nokia developers could not copy the language switch key for a screen keypad offered by Apple iPhone. You have to fuss around and make silly moves, so these products deserve the label of Flop of the year. We cannot expect Nokia to return to the smartphone market.



Ca nu-i plac lui anumite telefoane de la un anumit producator, inteleg. Ca scrie ce vrea el pe blog la el, iar inteleg. Nu inteleg insa cum face el review public la un produs in timp ce avea in contractul pe care a primit bani si prototipul ca nu are voie sa faca public nimic din ce constata. De asemnea, nu inteleg predictiile de genul asta, de unde stie el cine o sa vina sau sa revina pe piata.

Ideea e din nou, fiecare face ce vrea, in limitele legii. Insa cu siguranta nu m-as baza pe vreo opinie de-a lui, nu datorita incompetentei ci datorita faptului ca nu inspira onestitate prin faptele lui si prin ceea ce scrie.
C a t a l i n
Întâmplător sau nu, împărtășesc aceeași părere despre Nokia și piața smartphone-urilor. Au pierdut trenul. Orice ar scoate va fi way behind...
corbex
Nu stiu daca au pierdut trenul, dar teren pierd vizibil. Din vina lor. Au devenit mai avari si mai lacomi decit reno.
Shush
QUOTE(C a t a l i n @ 28 Jan 2011, 21:05)
Întâmplător sau nu, împărtășesc aceeași părere despre Nokia și piața smartphone-urilor. Au pierdut trenul. Orice ar scoate va fi way behind...
*


Nu e chiar asa ! Daca de exemplu maine lanseaza un telefon cu o varianta AOSP de Android va fi "instant success" !
corbex
Ar fi fost cazul sa renunte de mult la Symbian. E tot mai clar ca lumea evita sistemele proprietar sau inchise.
Shush
De aia isi cumpara iPhone ? happy.gif
C a t a l i n
Ai dreptate, dar șansele să renunțe la rahatul de Symbian în care au investit atâtea resurse sunt mici...
Shush
La un moment o sa isi dea seama ca trebuie sa faca ceva radical
Filip
QUOTE(C a t a l i n @ 28 Jan 2011, 21:05)
Întâmplător sau nu, împărtășesc aceeași părere despre Nokia și piața smartphone-urilor. Au pierdut trenul. Orice ar scoate va fi way behind...
*


Totusi bine ca au mai renuntat la preturile alea piperate (chiar daca intr-o mica masura). Un nokia N8 se vinde pe la 400 euro, in 2005 spre exemplu un N90 se vindea pe la un 700 euro, pana si N70 se vindea cu 500 euro. Bine, acum se vad efectele concurentei acerbe din domeniu. Nokia nu mai dispune de elementul de noutate absoluta pe care il avea la momentul lansarii seriei "N".

Oricum, sa navighezi acum pe net cu un N70, sau chiar si cu un N95 este o experienta de toata jena, comparat cu un HTC de ultima generatie.
kum
Miemi place cum se c.a.c.a. unia pe ei in privinta obiectivitatii celor care-si dau cu parerea! Ca cica nenea ala a muncit pentru nochea si s-a certat cu ei, de-aia nu e obectiv! Daca scria de bine despre nochea, nu mai era problem!
Asta fiind zise de altu' de lucreaza la o anumita firma de telefuane sio ridican slavi! Iar ceilalti e prosti ca nusi ia nochea!
Obectiv la maxim! Ca Minodora!
Datimi voe sa borasc! greata.gif


Si ca sa nu te mai obosesti: macar daca ziceai de HTC-ul ca e peste aifon, sau SGS! Atunci nu mai ziceam ca esti subiectiv! Da' nochea ma? Pe bune? radmasa.gif
La telefoane e peste, nu zice nimeni ca nu! Da' la smartfuane.... mai au muuuuuult pana sa ajunga la nivelul altora. Pana si Samsungu' face pipilica cu jet pe nochea la smartfuane! Nu mai zic de altele, ca deja-s deosebit de ghei pentru moment!
Marty
QUOTE(Filip @ 28 Jan 2011, 21:24)
Oricum, sa navighezi acum pe net cu un N70, sau chiar si cu un N95 este o experienta de toata jena, comparat cu un HTC de ultima generatie.
*

Oricum, sa conduci acum AUV-ul este o experienta de toata jena, comparat cu un S Class de ultima generatie.
Filip
Pana la un punct, diferenta este neglijabila, ambele raspund instantaneu la comenzi. E o comparatie cam deplasata.
BTW, la mine nu tin vrajelile alea cu "statut social", "prestanta" si alte scorneli ale omului optimist. tongue.gif
Merced
Pardon? Tu vroiai sa tii un pemfeu' in curte ca sa se mire vecinii. huh.gif
Filip
Da, eram intr-o grava eroare.
Serios, chiar ma bucur ca am scapat de copilariile astea, nu mai am dorinta sa detin lucruri ce nu imi sunt de folos.
Am cautat mai mereu sa fiu un om "mai bun", insa ce poate defini termenul asta? Singurul lucru corect pe care pot sa-l fac este sa incerc sa devin mai rational. Mai departe de atat, totul este discutabil.
neumann
QUOTE(corbex @ 28 Jan 2011, 22:20)
Ar fi fost cazul sa renunte de mult la Symbian. E tot mai clar ca lumea evita sistemele proprietar sau inchise.
*



Esti in eroare. Symbian e open source de cca 4 ani.

28 Jan 2011, 23:19:
QUOTE(Shush @ 28 Jan 2011, 22:23)
La un moment o sa isi dea seama ca trebuie sa faca ceva radical
*



Exista Meego, in development/alianta cu Intel...
corbex
Posibil, aia care ar trebui sa scrie aplicatii pentru el nu vor sa se deschida, atunci.
bygy007
filipe te pomenesti ca ai dat iama in bani de ti-ai luat htc sau ai luat banii munciti in vara?
C@talin
io cred ca a spart cutia milei ptr htc smile.gif
Filip
N-am nevoie de HTC fiindca navighez pe internet cel mai bine de pe laptop. Iar pe strada oricum nu stau sa intru pe internet, indiferent ce device as avea. Deci este inutil. Mai mult de un telefon cu ecran alb-negru n-am nevoie. Cu toate astea nu-mi vand telefoanele din seria N, fiindca nu as recupera decat o parte din banii dati. Prin urmare, le voi folosi pana se vor strica.
bygy007
pai inseamna ca ai pus mina pe unul de stii ca se navigheaza usor , doar nu scoti laptopul sa navighezi, sau sa asculti muzica in metrou , totusi cu un telefon e mai decent

sau ai MP3 player
neumann
QUOTE(C a t a l i n @ 28 Jan 2011, 22:05)
Orice ar scoate va fi way behind...
*



Crede, si nu cerceta!
Filip
Printre altele sunt si hominofob. Cand sunt in metrou nu caut decat sa ma gandesc ca sunt intr-un loc izolat, singur. La fel si pe strada. Muzica nu pot sa ascult decat in intimitatea mea de acasa. Muzica o vad ca pe o modalitate de relaxare, nicidecum ca pe o distractie. De asemenea muzica imi distrage atentia, iar eu trebuie sa fiu atent cand ies din casa. Un telefon gen 3310 mi-e suficient.
Shush
Te cauta politia ?
C@talin
il cauta aia din BAU(Behavioral Analysis Unit)
Lostboy
Un telefon cu android și tastatură qwerty mai ieftin pot găsi?
bion
Filip tu pe tine te suporti? wacko.gif
xcss
Hominofob? Asta e un fel de intrauterin?! unsure.gif
bion
Nu bre, e din motiv ca n-a fost intrauterin(sterilet) wink.gif
corbex
Exista o solutie pentru cei cu telefoane de rind. Le fac scapate pe jos si se aleg cu un spartfone.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.