Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DNA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
tony-s
Stai linistit ca basistii sunt suficient de ticalosi sa nu recunoasca si s-o dea la intors si cu limba lata si catifelata sa linga la noii stapani.

Uitate-te doar la comentariile de acum de pe hoitniuz fata de ce era acum cateva luni/ani.
yoncv
Eu cred ca-i place cu catuse la maini biggrin.gif
Am vazut ca si azi era zambitoare.
Garett
QUOTE(Manuel @ 11 Feb 2015, 15:18)
A raspuns kum mai sus foarte bine: pentru ca si ei ne umilesc de la Revolutie incoace. Dar multumirea cea mai mare consta in recunoasterea publica a faptului ca SI pedelistii s-au dovedit a fi penali, ca nu au fost cu nimic mai presus decat cei in care basistii aruncau cu rahat in stanga si in dreapta. Erau vazuti drept salvatorii natiunii, monumente de onestitate, cei care au reformat statul, etc. S-au dovedit a fi exact opusul, niste lepre fara scrupule, sistemul lor mafiot facand ca Adrian Nastase & co sa para pistol cu apa.
*


Mai, as fi aplaudat cu frenezie actul de justitie, daca ar fi avut loc cand inca erau la putere!
As fi zis: "Da, dom'le, uite ca avem justitie independenta! Toti sunt egali in fata legii, statul de drept a invins!"
Din pacate insa asistam doar la un circ ieftin, nici macar un spectacol pentru mase, doar o reglare de conturi intre mafioti.
Un circ care in nici un caz nu dovedeste altceva decat aservirea "justitiei" unor clanuri sau altora.
Nimic altceva!

P.S. Nu cred ca ma poate acuza cineva ca as fi basist! tongue.gif
Manuel
Cu atât mai mult ce spui tu întărește ideea că băs a intarit un regim mafiot. Dacă își scot ochii unii altora, cu atât mai bine. O să avem noi ceva de câștigat din asta? Puțin probabil, nu cred că neamțul are suficiente resurse și suficiente oo să facă ceva.
DragosP
Păi dacă tot nu câștigăm nimic, de ce ne bucurăm dacă vedem pe cineva umilit?
Markos
Acum, judecând după rânjetul larg al cucoanei, nu părea prea umilită.
Manuel
Dragoș, iartă-mă că nu-mi pare rău când văd ce le se întâmplă criminalilor ăstora. Nu pot fi ipocrit, sper să mă ierte Dumnezeu (nu sunt ironic).
Garett
QUOTE(Manuel @ 11 Feb 2015, 20:46)
Cu atât mai mult ce spui tu întărește ideea că băs a intarit un regim mafiot. Dacă își scot ochii unii altora, cu atât mai bine. O să avem noi ceva de câștigat din asta? Nimic!
*


Am corectat nitel...
Problema e ca regimul asta mafiot s-a extins in toate directiile, inspclusiv in justitie, din cate se pare. Asa ca prea multe motive de bucurie nu vad.
Vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca...
Bicicleta galbena
Nu vad nici o problema in a te bucura ca o hoata are catuse la maini.

Cat despre umilinta... daca cineva de pe forumul asta nu a fost umilit zi de zi, in fel si chip, de 25+45 de ani incoace, de clasa noastra politica corupta pana-n maduva, inseamna ca e doar o amiba.
Markos
Momentan 30 de zile.
DragosP
QUOTE(Manuel @ 11 Feb 2015, 19:55)
Dragoș, iartă-mă că nu-mi pare rău când văd ce le se întâmplă criminalilor ăstora. Nu pot fi ipocrit, sper să mă ierte Dumnezeu (nu sunt ironic).
*


Pâine și circ.
Și amibe, normal.
gabize
Un film prost. Probabil fără final.
DragosP
Mai ales pentru amibe, me included.
gabize
Eu am postat la subiect.
kum
QUOTE(Markos @ 11 Feb 2015, 20:48)
Momentan 30 de zile.
*


Io-s obisnuit cu cate 30 de zile... sleep.gif
DragosP
QUOTE(gabize @ 11 Feb 2015, 22:30)
Eu am postat la subiect.
*


Și eu.
QUOTE(kum @ 11 Feb 2015, 22:34)
Io-s obisnuit cu cate 30 de zile... sleep.gif
*


Cătușele-ți lipsesc...
kum
Mmmmmmmmmmmmm.... nu prea esti genu' meu. greata.gif
Markos
QUOTE(Markos @ 9 Feb 2015, 22:45)
A mai dus și mâna la nas, după..
*


spik1
Toate partidele din RO sunt corupte.
Tot ce se intampla acum este o reglare de conturi...ca si pana acum!
Poate cu Iohannis va fi mai bine...poate ioha!
Markos
QUOTE(spik1 @ 11 Feb 2015, 22:42)
Toate partidele din RO sunt corupte.
*


Mulțumim pentru informație.
spik1
Mda, ca de obicei pe acest "plai", mistocareala juvenila si ordinara.
tony-s
Totul se indreapta spre o mascarada jalnica...madama cica e arestata ca sa nu influenteze martorii insa poata sa posteze linistita pe feisbuc, incep sa dispara acuzatiile grele...

traiasca justitia independenta si romanika lucrului bine facut....
klaus
Ce sa zic spik1, cine ti se pare ca a inceput?
radian
2 x 2 = 4 ...
spik1
Ehee, ce sa zic, sunt prea batran pentru asta!
AR-18-MOS
Din pacate, tu ai imbatranit degeaba. sad.gif
Nici afacerea cu gratare nu prea merge, ce sa-i faci.
ady77
QUOTE(kum @ 11 Feb 2015, 22:34)
Io-s obisnuit cu cate 30 de zile... sleep.gif
*


Tu ești Recci di Vistu!
klaus
Nenea Cumpanasu, vajnic ofiter sub acoperire, permanent aparator si sustinator a SRI-ului si a legilor Big Brother, scrie un articol in care spune ca e nasol cu razboiul din Ucraina, argumentat din plin cu formule rupte parca din rapoartele SRI.
Cum el e un fel de al doilea purtator de cuvant, mai neoficial, al SRI-ului, transmite in text si mesajele pe care de fapt SRI vrea sa le spuna dar nu poate oficial: ca Basescu s-a tampit in ultimele 6 luni de mandat si a torpilat tot ce e mai bun in tara asta, respectiv SIE si SRI, ca "a adus României un mare risc de securitate și vulnerabilitate", ca "războaiele duse cu SIE și SRI, [...] pot crea premisele unei capacități mai reduse de limitare a riscurilor la adresa României" etc.
Deci baiaetii aia de la SRI sunt suparati maxim pe matroz, cu clica lui.
Si au niste probleme de dovedire a unor fapte pentru ca legile Big Brother, care ar fi trecut in legalitate niste metode folosite deja de SRI, nu au fost adoptate. Asa ca ei cauta tot felul de scriitori care sa faca denunturi care sa oficializeze probele lor nelegale.

Sa ma mai intreb de ce e madam Udrea la bulau? Sau daca mai urmeaza cineva?
neumann
QUOTE(spik1 @ 11 Feb 2015, 23:51)
Mda, ca de obicei pe acest "plai", mistocareala juvenila si ordinara.
*



ehe stima-bile, mijtocareala asta juvenila si as zice pe alocuri chiar inteligenta si hazlie ne face mai greu de manipulat decat sa zicem cititorul notniuz mediu. Bine ai venit pe forum, vizitatorule!
DragosP
QUOTE(neumann @ 12 Feb 2015, 10:21)
ehe coae
*


Ești sigur că ai ales cea mai bună ecsprimare? blink.gif
tony-s
Cand nastase scria pe blog o data la 3-4 zile ce indignati erau basistii...acum cand madama e toata ziua online pe feisbuc e totul ok...ca sa nu mai zic ca imediat au sarit hotii de la denea s-o acopere ca cica dicteaza la telefon de zici ca arestul e un fel de bairam din anii 90 cand dadeam ore intregi telefoane la caterinca.
dacis
QUOTE(klaus @ 12 Feb 2015, 09:54)
Nenea Cumpanasu [...] e un fel de al doilea purtator de cuvant, mai neoficial, al SRI-ului
*

Presupunand ca ai dreptate cu privire la "afliere", io nu pot decat sa sper ca omu-i macar al 15-lea purtator de mesaj, daca nu al 29-lea ...

Baietii astia din noua garda or sa ajunga sa-i faca pe securistii recrutati in anii 70-80 ma mult decat geniali. Ca destepti erau sigur!

QUOTE(neumann @ 12 Feb 2015, 10:21)
ne face mai greu de manipulat decat sa zicem cititorul notniuz mediu
*

Ctitorul asta, "notniuz mediu", a converteste-l matale in privitori A3.
Han Solo
Can fro' trei... La ochi, asa.
tony-s
Un lucru e extrem de clar - antena 3 a avut dreptate, ca au avut si ei unele simpatii e normal si in america presa recunoaste pe fata ca e republicana sau democrata.....in romanika toate gunoaiele de acoperiti, postaci platiti...si alte jigodii din astea o ardeau deontologic si faceau o propaganda mizerabila regimului mafiot.

Bine pana la urma propaganda ca propaganda insa e nevoie si de un popor extrem idiot care sa-l voteze de 3x pe basescu...

Acum se vede cat de periculos e sa dai puteri nemasurate presedintelui care poate fi un infractor ca nea base care sa creeze un regim mafiot care sa continue chiar si dupa ce nu mai e presedinte - e destul de clar ca johanis e santajat de nea base asa cum a fost si antonescu ca sa rupa usele si sa se retraga. Un parlament puternic ar fi putut decapita mafioti din astia...in america de ex. de la presedinte pana la seful cia,fbi...toti tremura doar la gandul ca ar putea fi audiati de o comisie a senatului...in romanika regimul mafiot al lui basescu a luat si ia la mishto comisiile parlamentare.
Garett
N-au ordin!
Alminteri se autosesizeaza pentru toate tampeniile!
Markos
QUOTE(tony-s @ 12 Feb 2015, 20:22)
in america de ex. de la presedinte pana la seful cia,fbi...toti tremura doar la gandul ca ar putea fi audiati de o comisie a senatului..
*


coffee_spitsk.gif
AEEEEEEEEER!!! rofl1.gif radmasa.gif
tony-s
Nixon de ex. a fost fortat sa-si dea demisia dupa o interogare din partea unei comisii a senatului asupra afacerii watergate....practic e singurul presedinte ales democratic care si-a dat demisia.

Un alt episod celebru e afacerea Clinton Monica Lewinski.....chiar daca nu s-a ajuns la demisie, audierea din comisia senatului i-a distrus carierea politica a lui Clinton.
bucatzel
QUOTE(Markos @ 12 Feb 2015, 23:06)
coffee_spitsk.gif
AEEEEEEEEER!!!  rofl1.gif  radmasa.gif
*


Si-un coniecel dupa aia.
Markos
QUOTE(tony-s @ 12 Feb 2015, 23:43)
Un alt episod celebru e afacerea Clinton Monica Lewinski.....chiar daca nu s-a ajuns la demisie
*


măcar s-a ajuns la mwie, știm.
bucatzel
(m)UE, grecule, de ce nu esti atent?
AR-18-MOS
UE=jermanika => câh.

iuesei is the best. Chiar daca le-a vazut doar in poze, repet.
marksman
Ce daca le-a văzut doar in poze? Contează ca stie perfect cum e cu traiul pe acolo, cine se întoarce e ori inadaptat ori fraier, God bless USA!
Garett
Da' totusi cine i-a dat liber? Ca o perioada a fost liniste si pace pe aici!
In spiritul topicului: nu se "autosesizeaza" un moderator? smile.gif
neumann
QUOTE(bucatzel @ 13 Feb 2015, 02:08)
(m)UE, grecule, de ce nu esti atent?
*



Nici tu nu esti atent, tonies scrie m(UE).

13 Feb 2015, 11:18:
QUOTE(dacis @ 12 Feb 2015, 20:10)
Presupunand ca ai dreptate cu privire la "afliere", io nu pot decat sa sper ca omu-i macar al 15-lea purtator de mesaj, daca nu al 29-lea ...

Baietii astia din noua garda or sa ajunga sa-i faca pe securistii recrutati in anii 70-80 ma mult decat geniali. Ca destepti erau sigur!
Ctitorul asta, "notniuz mediu", a converteste-l matale in privitori A3.
*




QUOTE(Han Solo @ 12 Feb 2015, 20:12)
Can fro' trei... La ochi, asa.
*



Mie-mi da unu la unu, si poate ceva maruntis. Ambii sunt la fel de prosti, insa unii sunt mai naivi iar altii sunt hatrii si plin de ei de dau p'afara.
bucatzel
QUOTE(neumann @ 13 Feb 2015, 10:16)
Nici tu nu esti atent, tonies scrie m(UE).
*


Aia-i invers.
neumann
QUOTE
Elena Udrea, vizitata in arest de mama ei
de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2015, 9:45 Dosare Anticoruptie


Elena Udrea a fost vizitata, vineri dimineata, in arestul central al Politiei Capitalei, de mama sa. Mama Elenei Udrea a venit cu un pachet cu alimente si apa. Fostul ministru a primit, miercuri, mandat de arestare pentru 30 de zile in dosarul Microsoft, in care este acuzata de trafic de influenta. Avocatii Elenei Udrea au contestat decizia de arestare preventiva, contestatia urmand sa se judece in instanta luni.

Staff-ul Elenei Udrea a postat joi un mesaj de pagina de Facebook a acesteia, in care se afirma ca isteria acuzatilor la adresa sa, "rostogolite prin presa de procurori DNA", trebuie sa inceteze, pentru ca, sustine ea, "ajungem intr-o fundatura logica - procurorii lanseaza acuzatiile, inflameaza presa si, apoi, impotriva mea se iau masuri ca urmare a presiunii publice (asta este motivatia judecatorilor)".

Elena Udrea mai afirma in mesaj ca are "incredere ca, la apel, se va ridica masura arestului preventiv, pentru ca nu a aparut absolut nimic in dosar de pe 29 ianuarie, cand am fost pusa sub control judiciar, si pana acum".


Vaaai, ce articol. Aproape ca mi-a dat o lacrima (nu spun de unde).

Ce am vrut sa spun. Sistemul juridic din ro nu e bazat pe jurati, ci pe judecatori. Care sunt profesionisti (in sensul ca au studiat, au pregatire teoretica de multi ani, si asta e unica lor meserie). Care sunt independenti, amovibili si nu judeca dupa cum scriu ziarele, ci dupa probele din dosar. Asa ca vrajeala cu "nu mai dati declaratii presei" nu tine.


PS: felicitari si lu Piron Pitrea, si "la mai mare"!
klaus
QUOTE(neumann @ 13 Feb 2015, 13:09)
Care sunt independenti, amovibili
*
De fapt independenti si inamovibili.
Ceea ce am eu impresia ca se intampla este ca SRi dimpreuna cu bratul sau armat, DNA, destructureaza intr-un timp scurt o serie de centri de putere locala, respectiv umfla pe sus baronii locali care, in timp, acumulasera o oarecare putere si independenta.
Acesti centri de putere care dispar, in numar mare si aproape concomitent, trebuiesc inlocuiti de alti centri de putere (asa e societatea umana, trebuie sa aiba o organizare cel putin informala). Si nu mi se pare ca la nivel local exista exponenti care sa preia si sa mentina acea "putere" independenta, deci se face de fapt o usoara centralizare a puterii din teritoriu.
A nu se crede ca eu zic ca baietii aia nu merita sa ajunga la bulau, eu constat doar destructurarea "concomitenta"dupa ce nu s-a intamplat mai nimc timp de 25 de ani.
Parca citesc din manualele NKVD-ului. Seamana foarte mult cu cele stipulate in asa zisele "directive secrete ale NKVD-ului" din 1947 (K-AA/CC113, indicatia NK/003/47), care probabil nu-s originale, dar par confirmate de realitati.
In al doilea rand, SRI dimpreuna cu DNA, manati energic de nu stiu de cine din spate, au inceput sa destructureze si alte componente ale puterii informale, recte mai multi politicieni.
Si reactia sistemului nu a intarziat, insa in mod interesant a capatat forme subtile.
Astfel li s-au taiat la aia de la SRI capacitatile de probare, picandu-li-se legile Big Brother prin care ei doreau sa legalizeze niste dovezi pe care le-au colectat ilegal pana acum (mailuri, transmisiun electronice - gen WhatsApp sau hangouts, convorbiri de pe telefoane cu cartela, SMS-uri etc).Dupa care a venit partea a doua si s-a stabilit ca legea confiscarii extinse nu e valabila decat din 2012 incoace, nu si pentru averile de dinainte de 2012 (care sunt de fapt majoritatea).
Si toate astea intr-o infratire interesanta la ...Curtea Constitutionala, care pare a fi singura institutie necontrolata de SRI.

Traim vremuri interesante...
neumann
Aia cu averile cam doare, parerea mea. Vin baietii cu deratizarea/sterilizarea, nu e rau, se mai primeneste aerul, se mai dau exemple de urmat. Iar ala cu realitatea care l-a infundat pe vantu mi se pare totusi de alt calibru fata de cocos si gaina, daca ma uit pe siviul lui. Insa altceva citesc eu printre randuri. Probele alea par facute de unii din "afara" sistemului (altfel transpira ceva si catre actorii principali si aveau timp sa mai vopseasca gardu cat de cat) si trimise cadou cu o lista de instructiuni de folosire, de la 'Stambul.
Markos
QUOTE(neumann @ 13 Feb 2015, 16:04)
aveau timp sa mai vopseasca gardu cat de cat
*


Timp e si acum.
dacis
QUOTE(klaus @ 13 Feb 2015, 15:49)
Traim vremuri interesante...
*

Conplect de acord cu concluzia lu' matale...

PS SIC!

QUOTE(klaus @ 13 Feb 2015, 15:49)
1. SRi dimpreuna cu bratul sau armat, DNA, destructureaza intr-un timp scurt o serie de centri de putere locala, respectiv umfla pe sus baronii locali care, in timp, acumulasera o oarecare putere si independenta.
2. Acesti centri de putere care dispar, in numar mare si aproape concomitent, trebuiesc inlocuiti de alti centri de putere
3. SRI dimpreuna cu DNA, manati energic de nu stiu de cine din spate, au inceput sa destructureze si alte componente ale puterii informale, recte mai multi politicieni.
*

Am insa si cateva observatii de facut:
1. Daca ar fi in spate un scenariu, principalul castigator este grupul de putere din jurul lui Victor Ponta, stiind ca de peste 15 ani (inca de dianinte de guvernul Nastase, mai precis!) acesti poli locali de putere au scapat de sub controlul conducerii centrale a PSD-ului
2. Nu e numai inlocuirea persoanelor, ci si o nevoie de restructurare a naturii si modalitatii de functionare acestor centre de putere
3. Politicienii sunt parte a puterii formale. Aia informala e cea tenebroasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.