Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena 1 si Antena 3 platesc 5.000.000RON RCS&RDS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
tony-s
Ma refeream la televiziunile de știri.....foarte relevanta comparatia dintre protv si antena 3 adică comparam mere cu pere....dintre televiziunile de știri antena 3 are cea mai mare audienta (pe un interval mai lung de timp, n-are nici o relevanta ce se întâmpla intr-o zi sau alta), singura care are profit ...digitv e pe contabilitatea rds ca si aia-s vai de capul lor -n-au audienta nici 10% din cea a antenei 3.

http://www.paginademedia.ro/2015/06/bilant...ilioane-de-euro
eurocristi
tony, daca s-ar intampla o faza din asta in iuesei, care ar fi mersul? Ce zici?
Garett
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2016, 16:03)
...ei au preferat sa dramatizeze ca ii inchid basistii...
*


Pai nu ti se pare normal??
Daca plecau n-aveau ocazia sa pozeze in martiri! wink.gif
dacis
QUOTE(tony-s @ 16 Feb 2016, 15:08)
dintre televiziunile de știri antena 3 are cea mai mare audienta
*

Tonica, tata, lucrurile se mai schimba... Din toamna trecuta, in medie, RTV este peste A3, si ca numar total de telespectatori, si pe publicul comercial (=bani din reclame). Singurul public la care A3 inca mai este pe primul loc este urban varstnic. Drama la A3 este c astia nu aduc bani din publicitate.
pvd2010
Descrețește fruntea/ceafa

[attachmentid=1628023560]
tony-s
QUOTE(eurocristi @ 16 Feb 2016, 15:28)
tony, daca s-ar intampla o faza din asta in iuesei, care ar fi mersul? Ce zici?
*



Bine in USA sunt de neconceput asemenea abuzuri ale statului asupra unui trust de presa insa daca s-ar fi intamplat asa ceva ar fi fost scandalul de pe lume IN TOATA mass-media americana, in romania in afara de 2-3 persoane corecte fata de meseria lor (printre ei surprinzator si rares bogdan), in rest cenzura totala nu s-a dat nici macar ca stire de presa....cam asta e diferenta intre o democratie adevarat ca-n USA si o mizerie de presa si institutii de forta abuzive ca-n romania

QUOTE(dacis @ 16 Feb 2016, 16:09)
Tonica, tata, lucrurile se mai schimba... Din toamna trecuta, in medie, RTV este peste A3, si ca numar total de telespectatori, si pe publicul comercial (=bani din reclame). Singurul public la care A3 inca mai este pe primul loc este urban varstnic. Drama la A3 este c astia nu aduc bani din publicitate.
*



Vezi ca nu-s bune informatiile primite de la propaganda - uite aici ce audienta "mica" a avut aseara antena 3 - locul 1 pe tara la cota de piata peste protv ...romania tv si digitv nici macar nu apar sa speram totusi ca au batut audientele disney channel si cartoon network:

http://www.radardemedia.ro/analiza-ce-audi...are-de-la-anaf/
Liviu
Pai asta s-a si vrut cu priveghiul ala cu toti aliniati in platou. Mai lipsea sicriul cu A3 in mijloc si era ca la carte. E firesc sa aiba audienta. Pana si eu mi-am sacrificat 5 minute din timpul meu pretios ca sa ma uit la A3.
ady77
1. @Liviu: Ce e ăla privenghi? Ca am văzut ca l-ai folosit de 2 ori.
2. Tonică ia spune-mi tu, te rog, cum ai fi aplicat tu o hotărâre judecătorească definitiva și irevocabilă?

Liviu
Corectat sefu' sa traiti ... mi-a scapat un N acolo ... nush' de ce. Gata .... editam tongue.gif.

L.E.: Asta e ... analfabet.
Garett
Uite si miza povestii:
CNA n-ar vrea dar parcă totuși...
Deci: un nou studio trebuie "reavizat" de către CNA. Care probabil nu va avea timp să o facă în următoarele trei luni, drept pentru care, "cu profundă tristețe" va anula licența Antenelor, ce să vezi, fix în timpul campaniei electorale! tongue.gif
Curat ghinion de nesansa, taman un post critic la adresa "kodrutei" si a "ficusului" să pateasca una ca asta! Evident, totul este "decât" o "coincidență întâmplătoare", nimic nu este regizat!
Si cârduri de porci zboară maiestuos pe cerul patriei! rolleyes.gif
dacis
QUOTE(tony-s @ 16 Feb 2016, 18:42)
uite aici ce audienta "mica" a avut aseara antena 3 - locul 1 pe tara la cota de piata peste protv
*

Tonica, sa zicem ca am acces la informatiile primitive, din sursa "0", cu privire la audiente. Adica probabil de acolo de unde-si iau si blogurile alea informatiile.

Ca sa vezi cum au mers audientele anul trecut, ia de-aici. Si ca sa vezi cati bani au incasat, uita-te pe cifrele de la publciul comercial, cauta valoarea medie a punctului de rating pe acest public si... ai raspunsul.

Iar anul asta, cum am zis si mai sus, in ianuarie pe publicul national i-au batut pe antenisti RTV-ul (252.000 la 239.00), antenistii au fost mai buni pe urban (162.000 la 145.000), iar pe publicul comercial iarasi au fost mai buni aia de la RTV. La publicul comercial (18-49) nu am cifrele, ca pe mine nu ma intereseaza publicitatea, ci voturile...

PS Asa cum am zis si ieri, cu scandalul asta A3 va urca sus de tot in audiente. Ceva de genul asta s-a intamplat la scara mica la alegerile din 2014 si la scara mai mare, cam ca acum, la referendumul din 2012 (iulie 2012: 311.000 national, 227.000 urban)
bion
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2016, 21:49)
1. @Liviu: Ce e ăla privenghi? Ca am văzut ca l-ai folosit de 2 ori.
...
*


Cuvantu ala se invata in clasa a V-a la enjeneri. In carte e tiparit grejit, autodidactii nu au citit erata biggrin.gif Noroc cu goagl autocorect.
In toata tarasenia asta stilul ANAF e de tot kktul. Dupa mine ar fi ok sa emita cine vrea si ce vrea respectand niste limite ale decentei . Din pacate toate zisele TV de stiri din RO sunt niste oficine vespasiene. Imi place carpu cum i se vad epoletii cu RTV. tongue.gif
Sa va traiasca soacrele. Ma duc sa buchisesc niste aberatii gen RNP. icon_mrgreen.gif
DragosP
Babaieti, dar de ce e musai sa fie evacuați? Face statul de vineri ceva cu sediile alea?
Liviu
QUOTE(bion @ 16 Feb 2016, 20:03)
Cuvantu ala se invata in clasa a V-a la enjeneri. In carte e tiparit grejit, autodidactii nu au citit erata  biggrin.gif Noroc cu goagl autocorect.
*


Mi-am recunoscut analfabetismul si am si corectat, ce altceva sa mai fac?

P.S.: In mod sigur mai am cuvinte tiparite gresit in flash-drive. Pariu ca si voi?
dacis
QUOTE(bion @ 16 Feb 2016, 21:03)
Imi place carpu cum i se vad epoletii cu RTV.
*

Cu asta m-ai lovit fix la punctul sensibil! radmasa.gif

Televiziune mai scabroasa si mai jegoasa ca RTV-ul luiGhitza, incepand cu insasi clipa si maniera infiintarii nu cred sa existe pe o raza de macar 2-3.000 de km in jurul nostru. De asta nici nu stiu cine si ce presteaza acolo, excluzandu-l pe Ciutacu. Pe care inca n-am ajuns sa-l vad 10 minute legate... De asta ma mira si pe mine audientele astea mari si, mai ales, cresterea lor teribila din ultimele 7-8 luni. Chiar nu mi le pot explica. wacko.gif
GBX
Eu văd lucrurile astfel:
1. Trustul de presă a pierdut spațiul în urmă cu multe luni și au făcut adrese rămase fără finalitate de a păstra, cu chirie, firește, clădirile. De aici reiese clar că nu au fost prinși de decizia ANAF, precum autoritățile de ninsoare, cu pantalonii-n vine. Adică teatrul e ieftin.
2. Autoritățile, la rândul lor, așa cum ne-au obișnuit, dau dovadă de exces de zel, posibil puțin colorat politic. Puteau negocia o chirie frumușică, strict economic fac o afacere proastă cu evacuare, dar poate cineva de sus are o afacere cu spațiile. Parcă văd că vor fi închiriate, în prima fază, pe nimic, ca peste o vreme să se vândă pe bani de buzunar.
dacis
QUOTE(DragosP @ 16 Feb 2016, 21:04)
Babaieti, dar de ce e musai sa fie evacuați? Face statul de vineri ceva cu sediile alea?
*

Io i-as evacua. Iar sediile le-as vinde. Dar cu un calendar normal. Nu ingaduitor, cum au fost tratati pana acum, ci cu o abordare ferma, dar normala. Probabil in 2-3 saptamani, maxim o luna ar putea sa se mute. Daca ar cere o luna, le-as da o luna.

Chiar nu e cazul sa se inchida gura unei televiziuni ca A3. Face bine la sanatatea sociala...

Chiar daca mi-ar propune o chirie calculata corect, i-as evacua. Din doua motive. Unu: cladirile si localizarea sunt absolut OK si le-as vinde rapid, luand banii gramada. Doi: baietii ai tergiversat executarea pana la Dumnezeu si inca o bucata. Si lasandu-i sa ocupe in continuare soatiul dai un mesaj nepotrivit societatii: poti sa te bati cu statul, poti sa pierzi, dar oricum nu patesti nimic. La cat au tergiversat procesele si Varanul si Hantenele, merita evacuati. Dar nu ca sa fie desfiintati. Decat asta, mai bine ii lasa in continuare acolo unde sunt acum.
DragosP
Pai dacă ar fi cum zici tu, cu tărăgănarea, atunci ala de la anaf ar fi nevinovat, nu?
Ca el ar fi vrut, dar nemernicii au pus bete în roate.
Bicicleta galbena
QUOTE(dacis @ 16 Feb 2016, 21:17)
A3. Face bine la sanatatea sociala...
*



wacko.gif taci.gif

kato
QUOTE(dacis @ 16 Feb 2016, 21:09)
Cu asta m-ai lovit fix la punctul sensibil!  radmasa.gif

Televiziune mai scabroasa si mai jegoasa ca RTV-ul luiGhitza, incepand cu insasi clipa si maniera infiintarii nu cred sa existe pe o raza de macar 2-3.000 de km in jurul nostru. De asta nici nu stiu cine si ce presteaza acolo, excluzandu-l pe Ciutacu. Pe care inca n-am ajuns sa-l vad 10 minute legate... De asta ma mira si pe mine audientele astea mari si, mai ales, cresterea lor teribila din ultimele 7-8 luni. Chiar nu mi le pot explica.  wacko.gif
*


ce te face sa crezi ca nea bion are o parere contrara fata de a ta, de a zis ca ti se vad epoletii? blink.gif
Dan73
QUOTE(bion @ 16 Feb 2016, 21:03)
Imi place carpu cum i se vad epoletii cu RTV. tongue.gif
*


up.gif
Markos
QUOTE(eurocristi @ 16 Feb 2016, 15:28)
tony, daca s-ar intampla o faza din asta in iuesei, care ar fi mersul? Ce zici?
*


eurocristi
radmasa.gif
GBX
Fake, nu vezi că au diet coke pe masă? blush.gif

user posted image
Markos
Erau în avion...
tony-s
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2016, 20:49)
2. Tonică ia spune-mi tu,  te rog,  cum ai fi aplicat tu o hotărâre judecătorească definitiva și irevocabilă?
*



Am mai spus - conform constitutiei trusturile de presa au un statut special iar institutiile statului trebuie sa se comporte ca atare....de ce a fost nevoie de o actiune in forta la intimidare cu 10 mașini,cu solicitarea prezentarii actelor...când se putea trimite o adresa oficiala ca-n 2-3 luni antenele sa părăsească clădirile.....ce sa zic era maxima urgenta ca statul sa recupereze nu stiu ce clădiri cu care va face un rahat - vor sta goale si părăsite.

In rest e normal ca cei de la antena 3 sa profite de situație,practic iohanis et comp le-au ridicat mingea la fileu si ar fi fraieri sa nu marcheze ....ce s-a intamplat ieri e doar începutul....cred ca următoarele săptămâni antena 3 va bate tot la audienta in romania...ieri inca nu auzise toată lumea de abuzul anafului din cauza cenzurii practicata in aproape toata presa (digi24 de ex. pe care vad ca multi ii ridica in slavi pe aici pt. ca practica un basism mascat n-au dat nici macar o stire)
paul_p
QUOTE(tony-s @ 16 Feb 2016, 22:35)
Am mai spus - conform constitutiei trusturile de presa au un statut special
*

De unde naiba tot scoti atatea ineptii? Auzi tampenie, trusturile de presa au statut special conform constitutiei...
Markos
QUOTE(tony-s @ 16 Feb 2016, 22:35)
Am mai spus - conform constitutiei trusturile de presa au un statut special
*


Da' pune și articolul din constituție aferent, că nu te crede lumea.
tony-s
Paragraful din constitutia romaniei:

Art. 30 – Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
(3) Libertatea presei implică și libertatea de a înființa publicații.
(4) Nici o publicație nu poate fi suprimată.

Bine se refera la publicatii ca pe vremea aia erau mai ales ziare....insa orice forma de mass-media intra la categoria - publicatii.
kum
Niste explicatii mai pertinente

QUOTE
In temeiul disp. art . 33 alin 1 si 3 din Legea 656/2002 modificata rap la art 112 alin. 1 lit e si art. 112 alin. 6 din CP dispune confiscarea urmatoarelor bunuri:
...
    - imobilul teren intravilan in suprafata de 4457 mp situat in Bucuresti, sector 1, strada Garlei, nr. 1B, identificat cu nr. cadastral 206097 inscris in CF a municipiului Bucuresti, sector 1 cu nr. 206097 ( nr. cadastral vechi 62453, nr. cadastral vechi 4441/1) care va trece in patrimoniul statului liber de orice sarcini. -
Liber de orice sarcini inseamna ca orice contract de inchiriere, de pilda, incheiat anterior nu se pune. Pe scurt, tu, stat roman, intri in posesia unui imobil curat ca lacrima si-l valorifici. Valorificarea in sensul legii inseamna vanzare, atribuirea cladirii unui institutii de stat sau donatia catre un spital, institutie de caritate etc. Inchiriere, guess what? Nu se poate. Asa ca degeaba au trimis Antenele zeci de notificari prin care cereau sa negocieze cu fiscul un nou contract de inchiriere. Legal, nu se putea.


mai multe gasiti acolo...

In atentia celor cu 2 neuroni: text lung si plictisitor. Mai bine uitati-va pe antene.



17 Feb 2016, 00:37:
Am uitat sa va zic
ady77
QUOTE(tony-s @ 16 Feb 2016, 22:35)
ce sa zic era maxima urgenta ca statul sa recupereze nu stiu ce clădiri cu care va face un rahat - vor sta goale si părăsite
*


Din august 2014 și până acu' ți se pare ca s-au grăbit?
paul_p
Pai se pare ca nu s-au grabit chiar deloc pana cand nu i-a intrebat DNA de sanatate.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/s...voiculescu.html
ady77
Mai tonica dacă tu pierzi o casa într-un proces presupun ca o sa fii foarte surprins când o sa te dea proprietarul afara din casa lui.
tony-s
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2016, 23:55)
Mai tonica dacă tu pierzi o casa într-un proces presupun ca o sa fii foarte surprins când o sa te dea proprietarul afara din casa lui.
*



Nimeni nu te poate da afara mai repede de expirarea preavizul de 30 de zile si ma refer la persoane fizice nu la trusturi de presa care asa cum am pus paragraful din constitutie au un statut special.....

Vezi ca iohanis a pierdut casa in instanta acum vreo 3 luni chiriasii au ramas in casa fara probleme iar iohanis incaseaza bine-mersi chiria desi casa nu mai e a lui...aici sa inteleg ca nu e urgenta:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20798...eaza-chiria.htm
kum
Tonica are capitol dedicat in Constitutia Romaniei dry.gif
Garett
QUOTE(DragosP @ 16 Feb 2016, 22:04)
Babaieti, dar de ce e musai sa fie evacuați? Face statul de vineri ceva cu sediile alea?
*


Dap, face o televiziune "tehnocrata si nealiniata politic"! wink.gif

QUOTE(dacis @ 16 Feb 2016, 22:17)
Chiar nu e cazul sa se inchida gura unei televiziuni ca A3. Face bine la sanatatea sociala...
*


Si uite asa nu-ti mai iei prima luna asta!

QUOTE(paul_p @ 17 Feb 2016, 00:53)
Pai se pare ca nu s-au grabit chiar deloc pana cand nu i-a intrebat DNA de sanatate.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/s...voiculescu.html
*


Ca sa vezi ce operativ e dnaul cand ii convine! rolleyes.gif
Cand nu, gen sapatul prin privatizari, ploua rau de tot pe la ei, nu gluma!

Ironia e ca, desi au toate bubele posibile in cap, cam tot ce au debitat in legatura cu popeye si regimul lui s-a confirmat! Au macanit despre Nana, guess what? Da cu virgula! Au ragusit tot zicand de blonda prezidentiala ca e implicata in tot felul de matrapazlacuri? Ehm, doua dosare pe rol, desi parcam ingropate, si probabil asa vor sfarsi, in lipsa "scandalagiilor de la A3"!
Au facut circ vis-a-vis de povestea cu madam stancu? A facut "justitia independenta" niste spagate juridice demne de anii '50 ca s-o scoata "cu onoarea reperata"!

Presa de scandal isi are rolul sau in societate, chiar si motivata politic fiind.
Altfel ajungi sa ai doar laudatio ca-n anii '80 sau gunoi bagat sub pres ca-n presa occidentala!
Iar a baga pumnul in gura prin tot soiul de haiducii, legale in fond dar scabroase in fapt aminteste de alte epoci nu de "societatea democratica in care vrem sa traim"!

Ca fapt divers, ca tot e de actualitate zilele astea: si ce a facut visinescu tot "perfect legal" era, dpdv al legilor in vigoare la data respectiva...
dacis
QUOTE(Garett @ 17 Feb 2016, 06:45)
1. ... Au macanit despre Nana, guess what? Da cu virgula!
2.  si ce a facut visinescu tot "perfect legal" era, dpdv al legilor in vigoare la data respectiva...
*

1. Din exterior, pare dubios si e posibil chiar sa fi fost un scenariu bine pus la punct ca sa se ajunga la rezultatul final. Dar sa faci astfel de scenarii inca nu-i ilegal.

Citind strict ce s-a dat in presa, din toate bolmoajele astea politico-juridice in care-i implicat Base, unul singur are potential juridic real (aka poate duce la o condamnare), daca se cauta si se mai si gasesc probe. Restul... simplu cancan.

2. Io as paria ca nu era "legal", nici macar atunci. Doar tolerat tacit. Ceea ce-i complet altceva.
ady77
Tolerat sau încurajat?
DragosP
Și.
dacis
Auzind ieri, in treacat, la radio motivatia chemarii lui Ciolos de azi, din Senat, am io asa un feeling ca este posibil ca Moraliceanu sa si-o ia urat de tot peste bot. Pentru ca presupozitia de la care a plecat mirele multiplu este bheeeton: ca Ciolos stie / i se da raportul / ordona tot ce fac institutiile statului, aflate in subordinea guvernului. Ceea ce nu-i doar aberant, ci si mult in afara ideii de democratie si stat de drept. In care institutiile statului sunt autonome, iar liderii lor au responsabilitate si capacitate de decizie, fara sa intrebe la fiecare pas ce sa faca si fara sa astepte mereu feed-back. Asa ca s-ar putea sa primeasca o lectie, in directie aceasta. Io, daca as fi Ciolos, asa as face! biggrin.gif

PS Indiferent ca exista ori nu un substrat nestiut al miscarilor ANAF din ultimele zile, ceea ce se poate discuta / comenta la nivelul Senatului este strict ce se stie, ca informatie oficiala. Restul e cancan! biggrin.gif
Garett
QUOTE(dacis @ 17 Feb 2016, 09:08)
Io, daca as fi Ciolos, asa as face!  biggrin.gif
*


Si ti-ai lua o motiune de cenzura peste ochi in secunda doi! wink.gif
dacis
QUOTE(Garett @ 17 Feb 2016, 10:33)
Si ti-ai lua o motiune de cenzura peste ochi in secunda doi! wink.gif
*

Adica tu crezi ca, cu Dragnea presedinte si in situatia in care se afla, PSD-ul mai are curaj de arogante de-astea?!... icon_mrgreen.gif
Dan73
QUOTE
Agentia Nationala de Administrare Fiscala se organizeaza si functioneaza ca organ de specialitate al administratiei publice centrale, institututie publica cu personalitate juridica, in subordinea Ministerului Finantelor Publice, finantata de la buget, conform legii.

QUOTE
Constitutie:
CAPITOLUL V - Administrația publică

SECȚIUNEA 1 - Administrația publică centrală de specialitate

Art. 116 – Structura
(1) Ministerele se organizează numai în subordinea Guvernului.
(2) Alte organe de specialitate se pot organiza în subordinea Guvernului ori a ministerelor sau ca autorități administrative autonome.

Art. 117 – Înființarea
(1) Ministerele se înființează, se organizează și funcționează potrivit legii.
(2) Guvernul și ministerele, cu avizul Curții de Conturi, pot înființa organe de specialitate, în subordinea lor, numai dacă legea le recunoaște această competență.
(3) Autorități administrative autonome se pot înființa prin lege organică.

Induci in mod intentionat confuzie intre organele de specialitate ale administratiei in subordinea guvernului sau a ministerelor (cazul ANAF) si autoritati administrative autonome care nu sunt subordonate guvernului.
DragosP
S-ar putea ca pur și simplu să nu știe. Nu-l urca atât de sus pe piedestal.
b76bgaarh
dacis, intentionat, doamne fereste.
dacis
QUOTE(Dan73 @ 17 Feb 2016, 10:57)
Induci in mod intentionat confuzie intre organele de specialitate ale administratiei in subordinea guvernului
*

Nu este, bre, nici o confuzie. Nu la acest inteles al autonomiei ma refeream io. Adica NU la autonomia institutionala. Ci la autonomia managementului unei institutii, oricare ar fi ea. Si directorul cei mai lesinate scoli, din cel mai indepartat satuc al unui judet vai de mama lui si tot are autonomie decizionala, in limitele contractului de mandat...
Dan73
Deci in managementul unei institutii, recte o scoala, directorul o avea, citez: "responsabilitate si capacitate de decizie, fara sa intrebe la fiecare pas ce sa faca si fara sa astepte mereu feed-back" dar inspectoratul are drept de control si poate trage la raspundere..fireste, ca in asta consta "subordonarea". Tot asa un minister poate trage la raspundere si poate cere socoteala institutiilor de specialitate aflate in subordine..ca de aia ii sunt subordonate. smile.gif
dacis
Complet de acord. Dar după...
Dan73
Eu ma gandesc ca orice parlamentar poate interpela un ministru sau pe primul ministru, si poate cere explicatii, pentru ca guvernul raspunde in fata parlamentului..parca asa. Mai departe, daca interpelarea respectiva priveste o institutie aflata in subordinea ministrului respectiv, evident ca ala poate chestiona si cere clarificari la acea institutie... daca de ex. a procedat corect si legal intr-o anumita speta. Cred ca asta vrea si Tariceanu. Deci ce e gresit aici?
Altfel sta situatia in cazul autoritatilor administrative autonome, unde filiatia nu mai e via guvern si unde intr-adevar, nu avea nimeni de ce sa se adreseze primului ministru. Vrei un exemplu? naughty.gif
DragosP
După...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.