Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena 1 si Antena 3 platesc 5.000.000RON RCS&RDS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
BlueHack
Este normal ca instituțiile să colaboreze între ele în cadrul legal.

Poate o să aflăm și de un protocol încheiat între Ministerul Agriculturii și Garda de Mediu, să ne pregătim să ne revoltăm... biggrin.gif
dacis
QUOTE(ady77 @ 12 Apr 2018, 13:28)
Pai protocol cu ICCJ ce iti spune???
*

Depinde ce spune acolo. Ca daca zice ca SRI si ICCJ colaboreaza ca sa infunde infractorii, e nasol. Super-nasol. Daca este vorba de chestii care tin de accesul la documente si informatii clasificate si de ORNISS, este OK. Ba chiar superOK
ady77
Si totusi de ce DNA a negat existenta unui protocol cu SRI?

QUOTE(ady77 @ 4 Apr 2018, 07:23)
Deci sa fie clar:
SRI nu a colaborat cu DNA, doar a cooperat.
Nu au existat echipe mixte ci doar comune.

De asta ce sa mai spunem? "Nu există și nu a existat nici un protocol de colaborare SRI-DNA și nici protocol secret Coldea/Kövesi. "
http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=7992
*



Intr-o tara civilizata pleca Kovesi? Sau avem pretentii doar de la politicieni?
dacis
QUOTE(ady77 @ 12 Apr 2018, 14:10)
1. Si totusi de ce DNA a negat existenta unui protocol cu SRI?
2. Intr-o tara civilizata pleca Kovesi?
*

1. A negat existenta protocolului ori a contestat legitimitatea facerii lui publice? Ca azi, cand toate hartiile si activitatile se fac pe baza de proceduri, existenta unui protocol este inevitabila. Cat priveste continutul protocolului, mi se pare o gogomanie ca a fost facut public. Atata cat stiu eu din legislatia serviciilor de la noi (aka putine), dar raportandu-ma doar la RNP-uri generice specifice clasificarii documentelor interne ale firmelor, mi se pare ca aducerea acestu protocol la cunostinta publicului este ilegala. Si daca este ilegala pentru un SRL, cum ar putea fi legala pentru SRI?
2. Repet ce am mai spus deja: intr-o tara civilizata atributiile politiei, serviciilor de informatii si parchetelor sunt convergente si colaborarea pentru impiedicarea, identificarea, urmarirea si pedepsirea infractorilor este complet normala. Daca in atingerea acestui scop ar fi implicate si instantele de judecata, atunci, DA!, ar fi nasol.
BlueHack
Orice aduce infractorul mai aproape de pușcărie este abuziv, dictatorial, stalinist, comunist.
ady77
QUOTE(dacis @ 12 Apr 2018, 14:42)
1. A negat existenta protocolului ori a contestat legitimitatea facerii lui publice?
*


Ti-am pus si link, dar ia si mura-n gura de pe site-ul DNA: "Nu există și nu a existat nici un protocol de colaborare SRI-DNA și nici protocol secret Coldea/Kövesi. "
BlueHack
Protocolul este între SRI și Parchetul General.
ady77
Si cine era procuror general in 2009?
dacis
Irelevant. Cum ziceam, relatiile sunt interinstitutionale.
ady77
Pai de ce a mintit?
maho
Dragnea si restul pesedistilor de ce mint?
dacis
QUOTE(ady77 @ 12 Apr 2018, 16:56)
Pai de ce a mintit?
*

Minciuna fiind?
ady77
QUOTE(maho @ 12 Apr 2018, 17:33)
Dragnea si restul pesedistilor de ce mint?
*



E obligație profesionala.
QUOTE(dacis @ 12 Apr 2018, 17:37)
Minciuna fiind?
*


Ma scuzi! Am uitat cu cine vorbesc.
dacis
Daca este adevarat ca exista un protocol iincheiat intre SRI și Parchetul General si ca nu exista si unul incheiat intre SRI și DNA, atunci fraza "Nu există și nu a existat nici un protocol de colaborare SRI-DNA" este 100% adevarata.

12 Apr 2018, 18:30:
Domnu ady, tu te comporti de parca esti politistu ala de la circulatie caruia nu-i venea sa creada ca poti castiga un proces impotriva politiei, pentru ridicarea permisului pentru trecerea pe rosu, in conditiile in care am sustinut in intampinare ca e adevarat ca:
1. politistii care m-au oprit s-au comportat exemplar si am fost (si eu si ei) de o politete de-a dreptul british;
2. filmarea cu mine trecand de trecerea de pietoni era impecabila; cred ac se vedea si culoarea sacoului de pe umerasul din spatele meu
3. procesul verbal era completat exemplar si citet, iar eu mi-am pus autograful pe el cu maxima gratie posibila

dar ca, cu toate acestea, bla, bla, bla... asa cum zice legea, nu am pus in pericol pe nimeni si deci, desi fapta este prezenta, nu este prezenta nici vinovatia si nici nu se intrunesc conditiile definitorii ale contraventiei respective, asa cum este definita de lege...


E un banc celebru despre cat de importanta este atentia la nuante si la ordinea in care sunt enuntate vorbele noastre:

Doi tineri calugari, fosti colegi de liceu, se plimbau prin gradina manastirii, citind
si comentand impreuna diferite pasaje din Biblie. La un moment dat au simtit nevoia cate unei tigari, asa cum isi aminteau ca fumasera impreuna in liceu. Stiind ca incalca regula fumand in manastire, dar stiind si ca staretul este omenos si ingaduitor, s-au hotarit sa ceara, dupa masa, permisiunea parintelui staret. Cand s-au intilnit a doua zi, unul dintre ei fuma linistit, spre nedumerirea celuilalt, extrem de revoltat la vederea nedreptatii:
"Frate, mie staretul mi-a interzis sa fumez, tie cum de ti-a permis?"
"Nu stiu... Tu ce i-ai spus?"
"I-am cerut sa-mi dea voie sa fumez in timp ce citesc Biblia, plimbandu-ma pe aleile manastirii."
"Vezi, aici ai gresit. Eu i-am cerut sa-mi dea voie sa citesc Biblia, plimbandu-ma pe aleile manastirii, in timp ce fumez. Si n-a avut nici un motiv sa ma refuze"
dacis
Bre, m-am uita azi pe site-uri la organili di partid si di stat. Nimic despre crzia economica ce sta la cotitura, nimic despre stagnarea economica...

Atata doar, l-am remarcat de vreo doua saptamani pe Radu Tudor. Baiatul asta se cere afara? blink.gif
bion
Vad ca bagi postari la greu. Simti inflatia in buzunare? radmasa.gif
Acu daca ai spus ca la baza esti tcmist inteleg de ce te-au aruncat pe DC la prestari. rolleyes.gif
dacis
Nts. Incerc sa uit de locul unde ma aflu. Atmosfera-i destul de sinistra! sad.gif
bion
Socola????!!!
dacis
up.gifup.gifup.gif


PS Onco. Chimio

16 May 2018, 18:54:
Antena 3 ne da o lectie de manual despre ce este acela post-adevar. De data aceasta prin omisiune:
1. Pe 11 mai Eurostat publica estimarile cu privire la cresterea PIB in tarile UE, in 2018; Romania - +4,2%. Stirea este publicata la una-doua ore dupa apartia informatiei pe site-ul Eurostat.
2. Pe 15 mai Eurostat publica primele cifre (estimative) cu privire la evlotia PIB in 2018, inclusiv prin comparatii trimestru la trimestru; Romania - trimestrul I 2018 fata de IV 2017 - 0,0%. Stirea nu este publicata nici azi.
3. Pe 16 mai Eurostat publica estimarile cu privire la inflatie in tarile UE, in 2018; Romania, pe primul loc - +4,3%. Stirea nu este publicata nici acum, la aprox opt ore dupa apartia informatiei pe site-ul Eurostat.
RZV
Nu e de la Intact, da' parca tot in acelasi rahat se scalda.
Cum plm sa publici asemenea rahaturi, a unui fugar din Madagascar si sa speri ca te crede cineva. Morsa competenta, my ass.
dacis
La Antena 3 inca nu au ajuns stirile de la Eurostat cu stagnarea economiei si cu titlul de campioni la inflatie. Eu cred ca astia s-au abonat la agentia de stiri FumigenaPress si pana ajung stirile prin semnale cu fum, transmise din deal in deal, de la Bruxelles la Bucuresti, iese Irinuca lu'Dragnea la pensie. icon_mrgreen.gif
ady77
E asa de important pentru tine?
dacis
Ca iese Irinuca la pensie? Numa sa nu devina senila de tot la varsta ceea, sa uite de pomenirile crestine datorate lui daddy...

In rest, ce? Ca A3 se face ca ploua? Ce sa comentez la asta? Ca au a jdmeia oara aceeasi conduita jegoasa, care valideaza si ras-valideaza acuzatiile de lipsa a unei minime etici profesionale? Este cineva in tara asta care nu stie deja acest lucru? huh.gif
ady77
Pai si atunci de ce insisti?
dacis
Căcânenii de pe forum … cool.gif
IRONICK
QUOTE(dacis @ 17 May 2018, 09:23)
In rest, ce? Ca A3 se face ca ploua? Ce sa comentez la asta? Ca au a jdmeia oara aceeasi conduita jegoasa, care valideaza si ras-valideaza acuzatiile de lipsa a unei minime etici profesionale? Este cineva in tara asta care nu stie deja acest lucru?  huh.gif
*
Pe panourile publicitare de pe strazi, la stirile A3 ROBOR stagneaza.
2dor
Na ma stire A3. O sa urmeze o alta stire cum ca Soros e vinovat sau Nazistii in frunte cu Johannis.

https://www.antena3.ro/economic/romania-est...lor-469459.html
dacis
Nasol. Mie mi-ar fi placut sa fie negativ! rolleyes.gif
bion
Ce agresiv e carpul nostru.Baga postari la greu. Are ordin pe unitate sa declanseze campania. biggrin.gif
dacis
QUOTE(bion @ 17 May 2018, 10:11)
Ce agresiv ...
*


Agresiv, badie? Io, agresiv? Pe DC? icon_mrgreen.gif

PS Io, ordine nu primesc. De la nimeni. Si nici nu dau. Fac sugestii: ce sa se faca si cum. Decizia ca se face ori nu si cum nu-i la mine. Specificul meseriei! cool.gif
AR-18-MOS
QUOTE(bion @ 17 May 2018, 09:11)
Ce agresiv e carpul nostru.Baga postari la greu. Are ordin pe unitate sa declanseze campania. biggrin.gif
*


N-aș zice... icon_mrgreen.gif
dacis
Pai vezi! ... rolleyes.gif
bion
Fitilist barfe smenuri suanele zvonuri.
dacis
Specificul meseriei, badie. Atata doar ca pe forumuri se face doar antrenament. Ca la Anatomie in anul I, cand se lucra pe cadavru. Ori ca la stomato, unde se fac proceduri pe diverse mulaje. Mai trebuie reglat si tirul, din cand in cand...
bion
Pai nu ne cenzurat pe noi la melodie cu panseurile matale. Du-te in baie la oglinda si fa o laba intelectuala. tongue.gif
PS La cum prestezi nu o sa treci anul. biggrin.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(dacis @ 17 May 2018, 10:38)
ordine nu primesc. De la nimeni.
*


Nici de la nevasta? nedumerire.gif


dacis
icon_mrgreen.gif
DragosP
QUOTE(dacis @ 17 May 2018, 11:29)
Ca la Anatomie in anul I, cand se lucra pe cadavru.
*


La cafenea ai nimerit bine. blush.gif
neumann
QUOTE
Domnu ady, tu te comporti de parca esti politistu ala de la circulatie caruia nu-i venea sa creada ca poti castiga un proces impotriva politiei, pentru ridicarea permisului pentru trecerea pe rosu, in conditiile in care am sustinut in intampinare ca e adevarat ca:
1. politistii care m-au oprit s-au comportat exemplar si am fost (si eu si ei) de o politete de-a dreptul british;
2. filmarea cu mine trecand de trecerea de pietoni era impecabila; cred ac se vedea si culoarea sacoului de pe umerasul din spatele meu
3. procesul verbal era completat exemplar si citet, iar eu mi-am pus autograful pe el cu maxima gratie posibila

dar ca, cu toate acestea, bla, bla, bla... asa cum zice legea, nu am pus in pericol pe nimeni si deci, desi fapta este prezenta, nu este prezenta nici vinovatia si nici nu se intrunesc conditiile definitorii ale contraventiei respective, asa cum este definita de lege...


Cu toate acestea, trecerea pe rosu e prevazuta in Codul Rutier, pe care l-ai incalcat.

Nu aveai cum sa castigi procesul, ce prezinti tu e o circumstanta pentru a reduce pedeapsa.

Vinovatia e demonstrata.

Mai taie din ele, da-le dreaq
dacis
Acelasi autism total la A3 (si la RTV). Desi demonstratia pentru autostrada A8 a inceput de dimineata si 3-500 de masini (inclusiv aprox, 100 de tiruri) se indreapta spre Bucuresti, nici o stire, cat de mica. Nici la A3, nici la RTV. icon_mrgreen.gif

QUOTE(neumann @ 17 May 2018, 16:25)
Nu aveai cum sa castigi procesul, ce prezinti tu e o circumstanta pentru a reduce pedeapsa
*

'Ai nu ma-nebuni!...

PS Desi, daca ma gandesc bine, ai si tu dreptate. Suspendarea permisului a fost redusa de la 30 de zile la 0, iar amenda si punctele de penalizare au fost si ele reduse. Tot la 0. icon_mrgreen.gif
AR-18-MOS
@dacis,
Te cred, că și eu mai mint câteodată.
dacis
Te bagi la un pariu? Ca in august-octombrie s-ar putea sa bantui prin zona si incasez atunci. icon_mrgreen.gif
AR-18-MOS
Nu este nevoie, postezi aici decizia instanței, cenzurând datele persoanle. Ai 'oaie? wink.gif
bion
E avion de la Iasi la TM.Daca gaseste freun tembel sa il plateasca, moldo o sa apara.Eu vreau sa il vad cum bea o halba de votca in 2h. icon_mrgreen.gif
radian
Si mai zicea p-aci cineva una, alta de ardeleni...
dacis


QUOTE(AR-18-MOS @ 19 May 2018, 18:43)
Nu este nevoie, postezi aici decizia instanței, cenzurând datele persoanle. Ai 'oaie? wink.gif
*

Neee. Sunt doar patru Hotarari Judecatoresti de acest tip, asa ca poate fi identificata imediat... Insa, in rezumat, judecatorul scrie ca ma "exonereaza [aka scuteste] de la plata amenzii" și ca, in plus, "anuleaza masura complementara a retinerii permisului de conducere". In vremea ceea aveam doua ori trei procese civile pe rol (diverse proprietati) si avocatii respectivi au refuzat sa ma reprezinte spunand ca daca m-a pozat cu radarul (in centrul Iasiului, fix Piata Unirii), ei nu pierd vremea si nu-mi mananca banii aiurea, ca nu e nici o sansa. Asa ca m-am aparat singur. Fara sa contest nici evidenta (foto + film cum trec eu pe rosu), fara sa contest procesul verbal ori sa critic politistul de la rutiera (chiar l-am laudat pe agent: politicos, civilizat, jos palaria), fara sa cer verificarea metrologica a radarului etc.etc.. M-am bazat doar pe faptul ca stiu RNP-urile statului de drept: legea circulatiei pedepseste punerea (reala ori potentiala) in pericol a participantilor la trafic; eu am dovedit ca procedand astfel, nu am pus pe nimeni in pericol (nici macar pe mine) si, in plus, daca nu procedam astfel, ingreunam circulatia. icon_mrgreen.gif

PS Un singur pretin, avocat batran, mi-a dat un sfat jmecher, tipic avocatesc: cand ti se ia permisul, daca ai neaparata si urgenta nevoie de el si, in plus, stii cand te poti lipsi de el, contesti in instanta sanctiunea si lungesti procesul pana vine perioada cand nu-ti trebuie neaparat permisul. Atunci renunti la judecata si te duci fromos la politie si predai permisul. Niste perversi, avocatii astia...
AR-18-MOS
Q.E.D. wink.gif
QUOTE(dacis @ 21 May 2018, 08:21)
PS Un singur pretin, avocat batran, mi-a dat un sfat jmecher, tipic avocatesc
*


Sfatul ăsta îl găsești și aici, și pe Softpedia și unde vrei tu, postat de ani de zile.
Așa că rămâne cum am stabilit: majoritatea din ceea ce povestești sunt vise/invenții.
dacis
Nici un QED. O asemenea argumentatie este un adevarat "asset', cum ar zice alde maho. Asa ca numa daca se lichefiaza cum se cuvine (aka o damijana de votca) se pune la dispozitia publicului. Observa ca-s retinut: solicitarea asta-i manifestarea moldoveneasca a abstinentei.
bion
Chestia cu procesu e fumat si rasfumata. Io oricum nu cred ca , carpu a castigat cum zice el. Cu spaga ,relatii la inamovibilul judecator da. tongue.gif

radian
Chestia cu contestarea sanctiunii ca sa amani suspendarea permisului poate doar la voi la Iasi o stie doar un singur avocat si ala expirat...


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.