Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: preturi piese-CLT
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Merced
Pai Asam nici nu cred ca mai vinde ambreiaje sub marca lor proprie, daca s-or mai gasi or fi de pe stocuri, eu auzisem de ca intelegerea a fost sa se vanda doar in cutie cu holograma.
ydaniel
se gasesc separat.
si fac si pt woo,asa ca nu te speria:)
Mr_Devil83
daca sunt de uzina sunt peste alea de asam?
argon
pai alea de uzina sunt de asam biggrin.gif

@ydaniel, diferenta ca e ca pentru daewoo se gasesc de inca 4 producatori seriosi.
cannavaro
Am intrebat la un magazin de disc de 200 si aduc miercuri adica maine. 110 ron costa ( de uzina ). Am intrebat si la un magazin care aduce piese de afara si aveau ambreiaj de 200 de Renault 18 care s-ar potrivi la Dacie, 700 RON tot kitul.
argon
au aia glume in program, au impresia ca au gasit fraierul...un kit complet de ambreiaj, dar de 180, pentru Dacie, Sachs, Delphi sau Luk costa 350-400 ron.
STORMTROOPER
cannavaro ia maica legatura cu yohny si vezi ce iti poate recomanda, la coduri/magazine. Am vazut ca omul este bine intentionat si informat.Personal nu mai recomand de uzina, multe din ele sunt ASAM/CONEX in "ambalaj albastru cu holograma". O varianta ar mai fi, asta in caz ca nu ai discul (in materialitatea lui) facut praf&pulbere sa gasesti doar ferodourile si sa le nituiesti in locul celor vechi. Dar asta tu stii mai bine in functie de cum se prezinta piesa din mina ta.
cannavaro
Ieri am dat cutia jos, acum caut un imbus mai puternic ptr. disc. (Am distrus deja unul). Dupa ce vad ce e acolo pot sa-mi dau cu parerea. Mersi.
geomovy
aveti idee cam pe unde pot gasi sa cumpar un set motor de dacia 1310 din '96 (1400) tribocoat !la cel mai mic pret ! unde am sanse sa gasec ... am cauat la mine in oras aici ... (Harsova Jud. Constanta) setul motor de 1.4 ajunge la vreo 450 de RON ! am fost pe la Slobozia(Jud .Ialomitza) am gasit seturi cu preturi intre 318 RON - 620 RON ! cica asta la 620 este de uzina ! nustiu ... imi este putin frika sa nu-mi iau tzeapa vreau sa cumpar un set bun daca tot il refac motorul ... si nustiu sunt in dilema pot sa gasecc undeva ceva bun garantat 100 % si la un pretz BUN ! unde sa mai merg sa mai caut ?


P.S.: eu mi-am facut o lista asa cam cu ce ar trebui sa cumpar si ar fi cam :
-set motor 1400
-arbore cotit
-cuzineti biela
-cuzineti palier
Muttley
Sa stii ca spamu' nu-i tocmai recomandat...
infiniti
Salutare!
Va rog sa imi recomandati o planetara buna (fiabila, rezistenta, etc) pentru o Dacie 1310 break model 2004 ... marca, pret aproximativ, poate si ceva magazine.
Multumesc frumos!
gaboru4all
Chiar astazi mi-am achizitionat si eu piese ca sa imi fac bucsaraia cat de cat si am zis sa va informez si pe voi in legatura cu preturile de la un magazin din vitan:

Un pivot (original Dacia)= 40 ron/buc
Rulment (de Alexandria) =12 Ron/buc
bieleta directie completa(de Topoloveni) = 75 ron/buc
bielete antiruliu (topoloveni)= 15 ron/buc
bucse bascula = 5 ron /buc
Danny_bb
Daca scrie VMcomp pe burduful pivotului, poti sa-l arunci.
Eu mi-am luat pivoti TRW (25 lei/buc). Inca nu i-am schimbat, dar vizual sunt multe peste jegurile "de uzina".
Mr_Devil83
fuzeta papuc diesel in ambalajul cu holograma - 120 de lei. Nu are canalul de pana pe ea. Unde e geniul ala de imi recomanda piese de uzina ca is beton ?

Ah da ca m-am enervat, usi de papuc, de origine care au sudate stramb sinele alea pe care vine culisa de geam.

Si am mai avut si pe la vreo 2 loganuri mici ajustgari, in sensul ca unele usi au venit de la fabrica indoite si au necesitat putin chit, dar nu sunt 100%sigur ca sunt de origine sau facute in taiwan asa ca nu zic nimic.
the fast and furious

Si eu trebuie sa schimb discul de ambreiaj, fiindca am scapari de ulei pe la palier.
Deci trebuie si semeringul palier ( arbore cotit ).
De exemplu cautand prin linkurile furnizate de userul yohnny , am gasit la UNIX piese import Disc ambreiaj facut de UNIX ( era trecuta o singura specificatie R 200 mm ) si costa 116.97 Ron , cod produs 200099 si UNIX nr. 109715. Am sa trec pe la UNIX sa vedem poate mai au ei niste specificatii in sensul asta. Ideea e ca am gasit discul cautand dupa criteriul producator si model , deci ma gandesc ca se potriveste.
Ar mai fi o groaza de dicuri la 200 mm si 20 caneluri pe la multe modele de Fiat.
De exemplu ambreiaj de 180 mm produs de Sachs are urmatoarele detalii
Nr dinti 20
Parametru: 180 TB
Diametru 180 mm
Profil Butuc : 15,3 X 17,4 - 20N

Are cineva idee ce specificatii are asta de 200 mm pus pe Dacie, mai exact profil butuc
ca lista de Fiat uri cu ambreiaj de 200 mm cu 20 de dinti e mare ?
Mar ajuta mult niste specificatii
the fast and furious

Am dat azi jos cutia si mecanicul imi recomanda sa schimb si placa de presiune. Uzura la soare nu e foarte mare dar afirma ca ar exista uzura in suprafata care face contact cu discul, in sensul ca s-a subtiat suprafata de contact cu discul fara a avea neregularitati sau canale.
Recomanda cineva o placa de presiune de calitate de 200 ?
Mr_Devil83
io zic sa iei de autospeed.
paul-tm
Salutare am revenit din nou pe forum, dupa o pauza dry.gif . In timpu asta am mai schimbat la masina: termostat vernet 86 grade-20 lei, si placute frana fermit-26 lei.
Si mai am o intrebare exista sparay pentru curatat carburatorul( sa il mai curat fara sa il demntez)?
Si e bun antigelu verzui(fluorescent) de fabryo parca? Deoarece deja trebuie sa pregatesc masina. Mersi mult
Mr_Devil83
demonteaza carburatorul si baga-l vreo 2 zile in nitrodiluant. Uita de spray-urile alea minune pe care dai o gramada de bani.

Antigelul ala verde e ok, il poti baga in dacie fara probleme dar pt ca e scump (eu am dat vreo 25lei/litru) verifica sa fie toate colierele si furtunele bune si bine stranse inainte sa il bagi.


In rest..bine ai venit in lumea celor carora le scartaie placutele de fermit.
nelu_1985
Cine stie preturile preturi pentru:

- pinion viteza 1-a
- butuc sincronizator tr. 1-2
- inele sincron tr. 1 si 2
- calareti (craboti)
- sateliti si rondele de frictiune
- axul satelitilor (bolt)
- rulmenti diferential
Sorin_18
care stie cat costa jugul de la cutia de viteze (in 5 trepte)
baranga
QUOTE(Mr_Devil83 @ 31 Aug 2009, 21:16)
In rest..bine ai venit in lumea celor carora le scartaie placutele de fermit.
*



Oare?? eu sunt la al 3lea rand de placute fermit si sunt f.f.f multumit;nu imi scartaie deloc dar la montare le frec bine de bordura sa nu mai ramana luciul ala din fabrica pe ele si totul e oK
nelu_1985
bai lasati scartaitu la placute si zice-ti preturile la piesele alea;
@ Sorin_18, eu mi-am luat in urma cu 1 an jumate jug cu 15 lei, nu poate fi mai mult de 20 acuma.
kog
se mai gasesc in comert braduletii aia pe care ii bagi in fetele de usi ca sa stea prinse de tabla?
neajiji
DA, eu mi-am luat cu 1 leu bucata, i-am vazut din greseala cand cautam cu totul altceva la magazin. Oricum daca chiar nu gasesti treci pe la remat.
ydaniel
-pt piesele de cutie:asa estimativ cam 300lei.
nelu_1985
"scump doamna scump", speram sa ies pana-n maxim 250
the fast and furious


Se gaseste cumva bascula inferioara fata mai mare de +4 fata de standard ?
baranga
QUOTE(the fast and furious @ 4 Sep 2009, 23:35)
Se gaseste cumva bascula inferioara fata mai mare de +4 fata de standard ?
*



nu dar o faci;dar mai bin te-as sfatui sa tragi lonjeronul(ele) la cote wink.gif
the fast and furious

Problema e ca roata de pe dreapta sta putin cu partea de jos in interior si imi papa cauciucul pe exterior. M-am uitat pe bascula mea si scrie +4 .
Mi-a explicat un mecanic ca pot muta pivotul inferior mai in exterior pe bascula si prins in 3 suruburi.
Despre aducerea lonjeronului la cote imi poti da ceva detalii. Unde , cat costa, ce presupune si ce riscuri exista ?
ydaniel
bascule sunt numai:0,-2,-4,+2 si +4.
baranga
QUOTE(the fast and furious @ 5 Sep 2009, 01:45)
Problema e ca roata de pe dreapta sta putin cu partea de jos in interior si imi papa cauciucul pe exterior. M-am uitat pe bascula mea si scrie +4 .
Mi-a explicat un mecanic ca pot muta pivotul inferior mai in exterior pe bascula si prins in 3 suruburi.
Despre aducerea lonjeronului la cote imi poti da ceva detalii. Unde , cat costa,  ce presupune si ce riscuri exista ?
*



ca sa tragi lonjeronul la cote trebuie sa ai tabla buna la podea si lonjeroane pentru ca o leaga cu nise lanturi si le deplaseaza a.i. sa iti iasa unghiurile;
acel mecanic nu ti-a explicat si ca daca mai strangi capetul de bara roata se trage mai spre interior???sau sa strangi bascula la pozitia de lucru nu cu roata in aer??
cel mai bine rezolva toate jocurile pe fata si dute la un sevice sa iti faca unghiurile wink.gif
the fast and furious

Ce sa zic tabla la pedalier si lonjeroane e ok. Insa mi se pare o metoda indrazneata sa tragi cu lanturi de lonjeroane.
Si metoda cu stransu basculei cu roata jos nu prea inteleg ce presupune.
Sunt bratele basculei ce se prind ce se prind in zona lonjeronului si alea cat de mult sa le strangi ? Nu tre sa se miste bascula sus - jos ?
Piirania
Salutare, ma intereseaza si pe mine o planetara pt Dacia berlina 2003 . Imi puteti recomanda un magazin cu piese originale si un pic mai ieftin. Va multumesc!
kog
o planetara originala de uzina e 620 lei. Mai bine ia reconditionate.
Adrian_Boy
QUOTE(Piirania @ 8 Sep 2009, 08:36)
Salutare, ma intereseaza si pe mine o planetara pt Dacia berlina 2003 . Imi puteti recomanda un magazin cu piese originale si un pic mai ieftin. Va multumesc!
*



Vad ca esti din buc. - referitor la planetare, recomand pe cei din tunari, dar numai sa nu uiti de o mica atentie la nenea cu schimbatul wink.gif

Sau mai poti incerca ceva de import Ricambi wink.gif
Piirania
QUOTE(kog @ 8 Sep 2009, 10:08)
o planetara originala de uzina e 620 lei. Mai bine ia reconditionate.
*


Am fost la intersectia fundeni cu colentina la un magazin de piese auto si mi-a zis ca costa 210 ron

8 Sep 2009, 12:36:
Am sunat acum la cei din tunari si mi-au zis ca planetara 140 ron + montaj 40 ron . Deci in total 180 ron. Merita?
neajiji
Recomand si pe cei de la Robnec care reconditioneaza FARA sudura planetare, te costa aprox 150 de lei acolo. Am fost eu la ei dar problema nu era de la planetara la mine
STORMTROOPER
QUOTE(Piirania @ 8 Sep 2009, 09:36)
Salutare, ma intereseaza si pe mine o planetara pt Dacia berlina 2003 . Imi puteti recomanda un magazin cu piese originale si un pic mai ieftin. Va multumesc!
*


Pe sos Pantelimon in apropiere de intersectia cu sos. Fundeni. sensul de mers spre Cora, pe partea dreapta.Magazin Comautoglobo.planetare Glenzer 285 ron anul trecut in decembrie. Am facut 7.000 km cu ea si se comporta impecabil.
adrian.petrov
Sunt detinatorul uni papuc din 1998 cu tractiune fata in 3 prezoane; mai demult am luat 2 fuzete ( eu am crezut ca sunt de fata , dar sunt de spate ) sunt dintracelea albastre de fabrica - intra planetara in ele, au filet si locas de pana ( la vremea cand le-am luat nu stiam prea multe ) .
Eu vreau de papuc de fata - au 6 gauri ( acolo se prinde discul de frana ), intra planetara si nu au filet si locas de pana.
Unde pot gasi, niste preturi, eventual schimb.
Toate bune .
respekt.gif
Mr_Devil83
fuzeta de papuc diesel din 2006 are locas de pana!
BR-10-TCM
Salut, am si eu o intrebare exista pe piata bujii sport pentru dacii si daca da cam cat ma ajung?
neajiji
Cauta bujii cu filet scurt, oricum nu stiu ce ai putea obtine din o "bujie sport"
ydaniel
recomand bujii denso sau eyquem!
BR-10-TCM
Da am auzit ca sunt bune cele Denso. da numai sa se potriveasca, deci sa caut cu filet scurt da?
ydaniel
denso w20fpu-asta e codu.ultima oara in constanta era 20lei/4bujii.
nelu_1985
Daca tot am pus intrebarea acum cateva posturi, sa dau si preturile din magazin pentru piesele de cutie:
- pinion viteza 1-a - 98 lei
- butuc sincronizator tr. 1-2 - 120 lei
- inele sincron tr. 1 si 2 - 15 lei/buc
- calareti (craboti) - nu am gasit probabil 1 lei max 2 /buc
- sateliti si rondele de frictiune 12 lei/buc + 3 lei/buc
- axul satelitilor (bolt) - nu se gaseste - probabil vreo 15 lei
- rulmenti diferential - cca 80 lei ambii
In urma unui calcul elementar rezulta un cost total al pieselor de ~380 lei wacko.gif;
Varianta aleasa a fost achizitionarea unei noi cutii de viteza model 365 - 10 de pe o dacia pe injectie accidentata cu 80000 km la bord, care m-a costat 200 lei cool.gif
adrian.petrov

Vreau MACAR 1 FUZETA de papuc de fata ( ORIGINALA ALBASTRA DE FABRICA ) - au 6 gauri ( acolo se prinde discul de frana ), intra planetara si nu au filet si locas de pana.
Sunt detinatorul uni papuc din 1998 cu tractiune fata in 3 prezoane; mai demult am luat 2 fuzete ( eu am crezut ca sunt de fata , dar sunt de spate ) sunt dintracelea albastre de fabrica - intra planetara in ele, au filet si locas de pana ( la vremea cand le-am luat nu stiam prea multe ) .
Unde pot gasi ( se gasesc numai ASAM - SAU TURCESTI ) - MI-AM LUAT UNA ASTA TOAMNA SI CAND AM FACUT O PANA MI-SE INVARTESTE PREZONUL IN FUZETA ( a trebuit sudat pe spate ) SI A PRINS JOC IN RULMENTI , niste preturi, eventual schimb.
Toate bune .
respekt.gif

ment
de tije de culbutori aveti idee cat or fi in magazine, si daca-s ok ?
nelu_1985
io zic sa cumperi de la dezmembrari

L.E. o pedala de acceleratie cat o fi?; are joc foarte mare si trebuie inlocuita neaparat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.