Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: preturi piese-CLT
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Merced
Planetarele costa cu caru' noi, deci as scoate din ecuatie o astfel de achizitie. La o adica decat sa dai 3-400 de lei pe o planetara "de uzina" sau 2-300 pe cine stie ce jaf, intrebi la acelasi magazin de planetara Spidan, ca ma uit acum pe catalogul alora de la Elit si am gasit ceva relativ interesant, la vreo 560 de lei bucata, pret care la vanzare poate fi mai mic datorita discount-ului de care beneficiaza(in functie de cate a cumparat de la Elit) magazinul cu pricina.
ydaniel
exista fabrica de la alexandria:)
sc kyo rulmenti alexandria sa:)
eu iau mereu de la ei:)
Adrian_Boy
Comutator semnalizare directie - Metaplast - 9 Lei smile.gif
motanpaul
Salutare, de ceva timp imi pierde benzina pe la pompa de benzina unde se imbina partea de sus cu cea de jos.Imi scapa in partea de sus.Benzina in ulei nu a bagat pana acum in ulei.
Se mai gaseste vreo membrana de pompa de benzina de caliatate?Si la ce pret?
Multumesc anticipat
nelu_1985
cauta de Scornicesti, desi e posibil sa nu gasesti decat o mizerie deaia de armcomp, 4,5 lei, da-i naspa rau....
motanpaul
Nu iau decat una de calitate.Caut pana gasesc, ma duc la multe magazine pana gasesc, deoarece am ulei esso 15w40, am dat 60 Ron pe el+ filtru si daca imi baga benzina il el ma rezolvat.Uleiul l-am schimbat acum 200 km.De aceea vreau sa ii pun o garnitura de calitate sa nu am probleme cu ea.Multumesc
ydaniel
da se mai gasesc de scornicesti.cam 15lei cu tot cu tija;)
Anda1995
Mai bun k uzina la placa si disc este Master-ul iar pretul e convenabil (placa presiune:90-129 ron ; disc ambreiaj:55-57 ron) iar la placute de frana va sfatuiesc sa incercati gama Klaxcar
nelu_1985
si master si klaxcar is pe spate, piese turcesti ce mai..., pentru ambreiaje incercati sachs, valeo, luk, iar pentru placute frana aveti ferodo, trw, bosch, delphi, qwp, cifam
ydaniel
klaxcar cica sunt made in frrance:))
sunt ff slabe si master la fel;)
kog
platini doduco 7 lei
condensator doduco 6 lei
fise bujii urziceni 18 lei
motanpaul
Cine stie niste preturi la niste piese sa vad cam la cati bani sa ma pregatesc:
-bielete antiruliu modelu nou(papuc)
-pivotu de sus
-teu amortizor berlina
-bielete caseta directie tip vechi
Am rezolvat pompa de benzina, i-am cumparat o membrana de Pulsor Scornicesti, am cautat destul, dar am gasit intr-un final.Pretu a fost de doar 15,2Roni.Am mai luat si un silicon rosu cu 6 lei.Merge ceas deocamdata
Mr_Devil83
bielete antiruliu - 12 - 20 lei bucata

pivot de topoloveni undeva pe la 35 - 40 de lei iar de "uzina"cam 60 parca

teul amortizor e vreo 10 - 15leibucata

si bielete caseta directie ce inseamna?

Bieletele care vin pe capetii de bara si intra cu un pivot in fuzeta? Alea sunt cam 40 de lei de topoloveni.
ydaniel
TEU DE AMORTIZOR sa iei de ardeleana:)
kog
ardeleana aia e firma buna? io am luat bielete antiruliu cu 8 lei buc, iar mai sus vad ca sunt 12 - 20 lei
ydaniel
mie imi plac produsele de la ardeleana.
acuma ca nu mai e rolast:((
kog
un pret la rulmentii de alternator?
ydaniel
8lei buc.ia numai de alexandria;)
argon
cum sunt burdufurile de planetara VMCOMP? ca altceva nu este..
Merced
Am pus eu la o planetara acum vreo trei saptamani. Mai asteapta doua saptamani ca sa-ti zic ca s-au rupt. radmasa.gif
Vrei sa faci o treaba? Cauti burdufi Spidan pe la piese de import, ceri de Renault 12, you know the drill.
motanpaul
Ce rol are teu amortizor?Si cand imi dau seama ca e cam dus teu de la mortizor?
Am gasit teu amortizor la 10 lei de Direct Srl Arges.E bun pretu?
ydaniel
@ argon:ia /cauta de sc arteca jilava sa-sunt fff bune.
@motan:ia de ardeleana:)
Minel
Aveti idee cam cat costa un set de saboti , modelul de tamburi mari , "de break " ? huh.gif
Merced
Azi mi-am comandat placute de frana Ferodo. N-am gasit modelul Target, am luat unele mai ieftine FSL 114 parca le e codul, dar sper sa fie ceva de capul lor. Pret 30 de lei, mai putin ca alea de Fermit, eu zic ca e rezonabil. In schimb am dat de dracu' ca n-am gasit cilidrii receptori de CIFAM pe nicaieri, de fapt nu prea exista nimic care sa poata fi adus, desi prin cataloage sunt. Erau vreo doua bucati de partea stanga in depozitu' din Praga al celor de la Elit, dar mie imi trebuie mai mult de dreapta.
Asa ca mai intreb, in afara de Asam, ca de la ei nu iau, ce cilindrii receptori gasesc cat de cat decanti? Aia de la Pulsor nu fac si asa ceva, ca tot erati unii din voi multumiti de produsele lor. Si daca fac, cat e bucata?
Minel
QUOTE(Merced @ 14 Apr 2009, 11:55)
am luat unele mai ieftine FSL 114 parca le e codul, dar sper sa fie ceva de capul lor.
*



Modelul sa acesta de placute Ferodo l-am montat eu ieri pe masina smile.gif ,oricum trebuie sa isi faca si un pic de "tasare" ,ceva de genu , "pana se aseaza cum trebuie "
Merced
Cu cat le-ai luat?

Si ramane intrebarea mea legata de cilindrii receptori, chiar vreau sa pun la punct franele dintr-o lucrare, nu vreau sa pun intai placutele, dupaia cilindrii...
ydaniel
bai merced esti prin buc?
ca te pot servi eu cu cilindrii frana:)
kog
ydaniel, ai magazin de piese auto? Cum de stii preturile la majoritatea pieselor? Si o intebare mai grea: furtune de apa bune gasesc? Si daca da, ce firma le face?
Minel
Mai fratilor , am gasit de cumparat saboti frana ,fabricati de firma KAMPOL (polonezi ) marca AUTO-PLUS ,la 46 lei setul de 4 bucati , sunt lipiti , nu sunt nituiti !
In alt loc am gasit de AUTOSPEED ( vizual arata bine ),nituiti , la 57 lei setu' .... wacko.gif

A mai auzit cineva de marca asta , sa ma bag la ei , ( vanzatoarea zicea ca aceiasi marca aduc si pt Logan si cumpara lumea ...... huh.gif )

In schimb am gasit si ferodouri separat ( No name ... dry.gif ) , la 27 lei cu nituri de aluminiu ......

kog
pai daca se cumpara multi asta nu e un semn bun tongue.gif
Merced
QUOTE(ydaniel @ 14 Apr 2009, 14:24)
bai merced esti prin buc?
ca te pot servi eu cu cilindrii frana:)
*



Nu sunt, dar am pe cine sa trimit la o intalnire cu tine sa ii ridice.
Dar spune-mi cine-i face si cat costa unul si discutam dupaia.
Sorin_18
ce parere aveti despre cuplajul de volan de topoloveni?sau mai bine spus ce ati alege intre un cuplaj de volan de topoloveni si unul din 1987 nefolosit?
ydaniel
ia de ardeleana sau de scornicesti:)
kog
io am fartec tongue.gif proaspat schimbat
Sorin_18
ok,dar intre cele doua mentionate de mine???ce sa aleg?
kog
al de amu douaj' de ani
ydaniel
esti sigur ca e de fartec??
Sorin_18
asa ma gandeam si eu
kog
daca e vorba de crucea aia de la volan, asa scria pe ea (o am demult in dulap, alaturi de niste bielete, o pompa de ulei si niste bucse tot fartec)
motanpaul
Daniele sti cumva niste preturi la bratu de de sus(bascula)? Ce firme le fac:Asam, si altele ar fi?Oare tablaria de uzina cine o face?Deaorece am un brat de sus care e mancat de rugina, are o gaura in el, acolo unde e dublura .Bratu e de Asam, deoarece am dat cu surubelnita si a iesit la ieveala grundu tip Conex.
Trebuie sa il schimb.Mersi.
ydaniel
ia de uzina:cu pivot si bucsa costa cam 80-100lei buc.NU lua asam!!
Merced
Tot nu mi-ai zis de cilindrii aia, cat costa si ce marca sunt?
Ace 1300
cumpar urgent macara geam pt usa dreapta fata!!! din bucuresti.
Mr_Devil83
nu mai cumpra ca is proaste si alea de uamt. Cauta la dezmembrari.
Executron
Domnu daniel am inteles ca cunosti treburile prin Vitan.

Zi-mi si mie ce filtru de ulei recomanzi pt Dacia si de unde as putea gasi o curea de alternator buna (fartec?) si la ce preturi. Nu ciurucuri.

Ms mult!
ydaniel
nu umblu in vitan:)
filtru de ulei recomand mann.
o curea de fartec 8x10 1175-1200-1215 e cam 20lei.
pt the one and the only:cilindrii de uzina:) 50lei buc:)
motanpaul
Daniele esti cel mai ieftin din tara, cilindri de uzina la 50 roni.Cine mai are prin magazine, acuma ii da la suprapret deoarece omu prima data ia Asam.Asamu se strica normal, si omu fiind nevoit sa ia ceva mai bun ia de uzina.Daca gaseste....deja is pe cale de disparitie. biggrin.gif
kog
nu mai rasuci si tu cutitul in rana...
Executron
QUOTE(ydaniel @ 15 Apr 2009, 21:57)
filtru de ulei recomand mann.
o curea de fartec 8x10 1175-1200-1215 e cam 20lei.


Gasesc MANN pt Dacie? Exista vreun cod?

Problema cu cureaua e ca n-am gasit decat noname-uri pe la magazinele la care am fost... wacko.gif Nicaieri fartec.
Minel
Dupa ce am umblat toata Resita (de ar fi si asta vreun oras ... happy.gif ) dupa saboti frana am gasit urmatoarele :

Marca :

-Kampol (polonezi ) -46 lei -lipiti
-Autospeed -56 lei -nituiti
-Ferbe (.... huh.gif )- 65 lei -nituiti
-Phoenix ( fabricati prin Bucuresti ) 60 lei -nituiti
-Asam -47 lei -nituiti
-Uzina - 212 lei .... wacko.gif

Intr-un final m-am rezumat la cei polonezi ( postati mai jos ) ,nu neaparat din cauza pretului dar arata cel mai bine, prelucrati ,ambalati ,etc , mai ramane sa vedem si cum vor frana .....

Restul ,parca erau ciopliti ca din topor .... lasau de dorit ..... dry.gif ( singurii care nu i-am vizualizat au fost cei de uzina , dar la asa pret , iti piere orice pofta de vizualizat .. ph34r.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.