Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Andyno
claudiu...eu zic sa-i dai foc la masinuta si sa-ti cumperi una decent de 15-20 mil !!..no offence.

kitzsteinhorn91, cam prea trasa la dunga dacia ta biggrin.gif..PREA are linie si la portbagaj !!>.cred ca o sa iasa super.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Dec 2009, 21:23)
Dar ce s-a intamplat in dreapta spate ?  ohmy.gif
*



sa fiu sincer..un prost pe nume eu blush.gif am intrat in gard! intr-o baba din aia si culmea...capota portbagaj nu a fos afectata mai deloc...
acum nu m as zgarci sa iau piese noi sa bag in ea, dar dupa cum a spus si Andyno nu cred ca ar merita deoarece masina mea a fost lovita si prin 89 deci parerea mea atunci era drq noua, si a avut plafonul acela de uzina original schimbat cu unul mai subtire din cate am observat... wacko.gif
dar acum pe bune: se merita sau nu?! ca sa stiu ce sa fac sa imi fac acum tinichigeria de mantuiala sau sa o fac ca la carte sad.gif
nu cred ca am spus, dar eu nu am probleme pe dedesubt, adica lonjeroanele is stok si la fel pedalieru si celelalte dar cum am spus nu cred ca merita sa ma apuc de asa proiect doar pt un sasiu, ca in rest tre sa schimb cam totul la ea, incepand de la praguri, aripi spate, aripi fata,usi, capota portbagaj, pasaje interioare, semiduble, pasajul rotii de rezerva, partea de sub streasini(unde vine prins stalpul din mojloc)..si multe altele care nu mi mai trec prin minte...
ms anticipat!
kitzsteinhorn91
@klausy78: Multumesc mult de apreciere. Sper sa iasa o masina frumoasa si sa ma ajute Dumnezeu sa o pastrez inca 30 de ani impecabila. Da, imi place Valeriu Sterian, mai ales ca versurile lui se potrivesc uneori perfect cu realitatea din ziua de azi. biggrin.gif

@Andyno: Cand am cumparat masina, pe langa faptul ca arata cu adevarat "taraneste" (parca fusese folosita sa are ogorul), primul lucru care am intrebat, daca a fost lovita. Si se cunoaste dupa linia ei ca masina nu a suferit nici un incident, ceea ce e de bine.

@Danut: Multumesc de ajutor cu ceasurile. Mufele sunt ca cele de la 1310 din mijloc, dar o sa difere legaturile firelor in mufa. biggrin.gif

@Claudiu: Am evitat pe cat am putut piesele de la ASAM / Conex. Am folosit cat de mult am putut piese de origine, iar la motor, de exemplu, numai piese frantuzesti. Imi pare rau pentru babuta ta... sad.gif

Multumesc tuturor pentru interesul acordat acestui proiect, si sper sa reusesc sa duc la bun sfarsit acest proiect si sa iasa o masina deosebita biggrin.gif !
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 14 Dec 2009, 11:48)
@klausy78: Multumesc mult de apreciere. Sper sa iasa o masina frumoasa si sa ma ajute Dumnezeu sa o pastrez inca 30 de ani impecabila. Da, imi place Valeriu Sterian, mai ales ca versurile lui se potrivesc uneori perfect cu realitatea din ziua de azi. biggrin.gif

@Andyno: Cand am cumparat masina, pe langa faptul ca arata cu adevarat "taraneste" (parca fusese folosita sa are ogorul), primul lucru care am intrebat, daca a fost lovita. Si se cunoaste dupa linia ei ca masina nu a suferit nici un incident, ceea ce e de bine.

@Danut: Multumesc de ajutor cu ceasurile. Mufele sunt ca cele de la 1310 din mijloc, dar o sa difere legaturile firelor in mufa. biggrin.gif

@Claudiu: Am evitat pe cat am putut piesele de la ASAM / Conex. Am folosit cat de mult am putut piese de origine, iar la motor, de exemplu, numai piese frantuzesti. Imi pare rau pentru babuta ta... sad.gif

Multumesc tuturor pentru interesul acordat acestui proiect, si sper sa reusesc sa duc la bun sfarsit acest proiect si sa iasa o masina deosebita biggrin.gif !
*





ASA O SA IASA!
Sunt aproape sigur ka o sa fie o masina de invidiat wub.gif
bafta in continuare cu babuta ta ,,intinerita" laugh.gif !

kitzsteinhorn91
Multumesc mult tuturor pentru sustinere ! drunksinging.gif grouphug.gif
klausy78
Pt Claudiu : de ce nu cauti o Dacie la vreun batran care nu o mai poate intretine, sa arate cat de cat bine si sa faci o transbordare dintre piesele bune de pe a ta pe cealalta ? Am scris mai sus ca acum cativa ani cautam o Dacie cat mai clasica,nu mi s-a ivit nici una ,insa de vreo 5-6 luni e parcata pe langa blocul meu o Dacie albastra,si e lasata de atunci in paragina. Mi se face rau cand o vad cu rotile dezumflate. Are mici probleme cu rugina ,insa se rezolva usor. Sunt sigur ca apartine unui nene mai in varsta care nu-si permite cu pensia sa o intretina. Insa nici pe mine nu ma tin finantele . Am intrat pe forumul de la fiat (masini clasice) ,sunt unii acolo care au cate doua trei masini si toate sunt criminale. Eu de abia pot sa am grija de asta a mea. Succes in continuare si .... POZE !! Vrem POZE !!!
Claudiu AG 05 KJN
Pt klausy78: exact asa ma gandesc si eu...dar ma tot uit prin parcari si peste tot de o dacie mai...cat de cat intretinuta, ca sa iau piese de pe asta si sa pun pe cealalta, dar si eu sunt cu finantele la pamant pe bune acum, dacia asta e singura masina pe care o am, e drept ca acum 1 an 2 puteam sa iau un logan, ma rog tata putea biggrin.gif dar i am spus ca nu vreau sa dau dacia in ruptul capului ca sa mi iau logan si uite ca acum sa fiu sincer as da-o caci dupa calculele mele, ca sa-i fac tinichigeria la asta imi trebuiesc vreo 40-50 mil (cu tot cu piese) si parerea mea cu 30 de mil imi iau 2-3 dacii bunicele de pe care iau ce piese imi trebuie, fac una "de muzeu" si pe asta o tin pt alte treburi + ca pot sa-mi mai scot ceva bani din vanzarea pieselor care-mi raman. dar nu stiu ma gandesc la vara sa vad ce voi face...si poate reusesc sa iau, macar o dacie mai intretinuta, app am cativa vecini pe aici care imi spun ca au dacii tinute la garaj si nemiscate de cativa ani buni, cu piese originale si chestii din astea, si mai mult de 10 mil nu cer pe ela, chiar am gasit vreo 2 la 7 mil fiecare, dar ma gandesc sa nu le duca la remat sau la fiare vechi pana la vara, deoarece eu nu pot sa iau legatura cu ei prea des...acum nu stiu ramane de vazut unsure.gif
si vb ta klausy78, sa ne mai pui niste poze sa vedem cum au evoluat lucrarile!
kitzsteinhorn91
Eu am dat pe babuta mea 20 de milioane smile.gif
Si poza biggrin.gif ! A venit iarna si la noi in Ploiesti ! Salutari de pe aceste meleaguri ! cheers.gif
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 15 Dec 2009, 13:16)
Eu am dat pe babuta mea 20 de milioane smile.gif
Si poza biggrin.gif ! A venit iarna si la noi in Ploiesti ! Salutari de pe aceste meleaguri !  cheers.gif
*



Salutari si din Pitesti, si aici a nins sad.gif
awolew ce garaj frumos are blink.gif
vezi sa nu ti prinda rugina pe undeva, nu ai vreo folie pe acasa, macar atat sa pui pe ea happy.gif
am o intrebare, am inteles ca ai schimbat aripile pe spate,dar ai schimbat aripile cu totul sau doar, partea de jos unde se imbina buza cu semiaripa?
ca nu stiu ce sa fac sa mai caut dacii sau sa ma apuc de a mea biggrin.gif daca doresti lasa mi idul tau sa mai vb....
app ce ai mai facut, ca vad ca nu ai miscat nimik pe la masinuta, nu mai sunt finante?sau nu sunt materiale...tine ne si pe noi la curent si succes in continuare! happy.gif
kitzsteinhorn91
Daca ar fii fost dupa mine, eu o luam si in camera mea smile.gif
Treaba e ca nu e vorba ca nu mai sunt finante sau ca am abandonat proiectul (Doamne fereste ohmy.gif ), ci pur si simplu cei de la service lucreaza incet si bine, fara graba si mai ales invita in atelier, inaintea Daciei mele, toate BMW-urile si Mertanele...

Sa nu credeti niciunul ca voi abandona acest proiect. O sa il duc la bun sfarsit si o sa iasa, sper, o masina pe cinste smile.gif
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 15 Dec 2009, 21:07)
Daca ar fii fost dupa mine, eu o luam si in camera mea smile.gif
Treaba e ca nu e vorba ca nu mai sunt finante sau ca am abandonat proiectul (Doamne fereste  ohmy.gif ), ci pur si simplu cei de la service lucreaza incet si bine, fara graba si mai ales invita in atelier, inaintea Daciei mele, toate BMW-urile si Mertanele...

Sa nu credeti niciunul ca voi abandona acest proiect. O sa il duc la bun sfarsit si o sa iasa, sper, o masina pe cinste smile.gif
*



am inteles, oricum, asa eram si eu inainte biggrin.gif cu masina mea, si eu as fi vrut sa dorm cu ea in pat blush.gif dar uite ca a cam imbatranit, si a facut riduri si...na...nu mai e de mine acu...dar pe la vara sper sa ma apuc si eu, ori de asta ori sa caut alta..
deci prin urmare..ai schimbat aripile spate cu totul sau numai acolo jos unde prinde rugina?! wacko.gif biggrin.gif
klausy78
Chair azi am vb cu un tip de la mine de la lucru (vopsitor de meserie) cand imi vopseste masina la el acasa (are un garaj si se pricepe omul). Insa nu are conditii de service cu cuptor. Adica acum nu e momentul sa-ti vopsesti masina. Cei de la service-ul unde iti reconditionezi Dacia au cuptor pt vopsit Kitzsteinhorn ? Si eu trebuie sa o vopsesc pe a mea ,sper la primavara .
kitzsteinhorn91
@Claudiu: In partea din spate am schimbat doar bucata de aripa care vine deasupra rotii, adica nu tot stalpul. Am pus o poza, sper sa se vada bine.

@klausy78: Cei la care este la service au cuptor la vopsitorie. Din motivul asta am ales sa o fac la un service unde cunosc, ca sa fiu sigur ca iese treaba buna smile.gif

O sa va tin la curent cu urmatoarele operatiuni tongue.gif

16 Dec 2009, 12:00:
Am fost azi la service sa iau masura la suportii de bara pe fata ca sa imi faca un baiat suport de proiectoare si spre mirarea mea am gasit-o curata, uscata si invelita in folie tongue.gif
verde57
banii vorbaesc
kitzsteinhorn91
Jos sunt pozele cu aripa din spate (pentru Claudiu) si cu noua jucarie pentru babuta, carburator Carfil 32IRMA nou nout smile.gif.

@verde57: Nu inteleg ce vrei sa spui...
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Dec 2009, 12:23)
Jos sunt pozele cu aripa din spate (pentru Claudiu) si cu noua jucarie pentru babuta, carburator Carfil 32IRMA nou nout smile.gif.

@verde57: Nu inteleg ce vrei sa spui...
*



am inteles in cele din urma , deci prin urmare imi voi cauta pe la vara o babuta nelovita, si cu cateva piese originale pe ea daca se poate laugh.gif
pana atunci bafta in continuare!!!
kitzsteinhorn91
Multumesc la fel smile.gif ! Oricum sper ca o sa mai intri pe aici sa mai vorbim despre ale noastre Dacii tongue.gif.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Dec 2009, 12:34)
Multumesc la fel smile.gif ! Oricum sper ca o sa mai intri pe aici sa mai vorbim despre ale noastre Dacii tongue.gif.
*



stai linistit, cu siguranta ca voi intra, astept cu sufletul la gura sa vad daciuta ta terminata wub.gif , am inteles ca ai 18 ani si toti te cam iau peste picior, ca nu se merita si este o prostie, asa sunt si eu, dar sa fiu sincer nu ma pun la "mintea lor", insa mai am o intrebare, cred ca tu iti doreai de mult sa ai o daciuta, numai a ta, inca de pe la 15-16 ani, ca am inteles ca bunicul tau a avut si el de asemeni o dacie, galben 48 care te-a impresionat, si inca de atunci cred eu ca iti doreai sa poti avea si tu una...si uite ca ti s-a indeplinit visul icon_mrgreen.gif sa-mi spui daca ma insel happy.gif
kitzsteinhorn91
Nu prea te inseli deloc smile.gif ! Chiar asa a fost. Bunicul meu avea o 1300 Galbnena 48, de prin '79 daca nu ma insel, si era tinuta numai si numai in garaj. Deci cand eram mic si ma scotea tata cu ea in oras, tin minte parca pe la 7-8 ani, ma simteam in ea ca intr-o masina de lux biggrin.gif ! Avea tot ce imi doream in ea: avea muzica (Radio PREDEAL), avea caldura iarna, avea mocheta pe polita, era curat mereu si cel mai important si asta chiar mi-a ramas intiparita in minte, mirosul specific de Dacie wub.gif !

Tata a cumparat apoi in '95, o Dacia 1310 TLX (Made in 1992), care de asemenea mi-a placut foarte mult, si a fost prima masina pe care am condus-o de cand mi-am luat permis. La interior si exterior este impecabila, dar cand am fost cu ea la service la un control si s-au chinuit baietii de acolo vreo jumatate de ora sa gaseasca un loc in care sa puna talpile de la elevator ca sa nu le scoata prin podea sau praguri, am decis sa caut una din anii '70, si sa imi implinesc visul de a avea "frantuzoaica" mea, si numai a mea, si sa fie exact ca cea a bunicului, pe care o stiam din copilarie, doar ca "frantuzoaica" biggrin.gif !

P.S.: Babuta din '76 pe care am cuparat-o este prima masina pe numele meu biggrin.gif
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Dec 2009, 12:23)
Jos sunt pozele cu aripa din spate (pentru Claudiu) si cu noua jucarie pentru babuta, carburator Carfil 32IRMA nou nout smile.gif.

@verde57: Nu inteleg ce vrei sa spui...
*


Dute repede si dul inapoi. Tu chiar vrei sati bbati joc de masina ta. Ma asteptam la un Solex original, un dublucorp webber, dar nu CARFIL.
verde57
mai bine Carfil decat Solex-ul ala depasit rolleyes.gif
dar cel mai bine un Weber 32 DIR
Merced
Oricum masina lui in mod original avea Carfil. Plus ca se regleaza mai usor, decat sa se chinuie cu vreun Solex varza, mai bine un Carfil bun.
kitzsteinhorn91
Prefer Carfil pentru ca e asa cum a zis si Merced, mai usor de reglat, gasesc jiglere de schimb la piese auto si de asemenea il cunosc foarte bine smile.gif. Solexul am auzit ca e pretentios si greu de reglat si in plus, baietii au dreptate: ori gasesc unul incomplet sau decalibrat, ori gasesc unul bun, iar pe parcurs o sa am probleme in legatura cu jiglerele si mai ales faptul ca nu mai am de unde sa iau piese pentru el.

17 Dec 2009, 15:06:
Am revenit cu cateva maruntisuri. biggrin.gif
Am gasit la REMAT si un dispersor SEIMA pe dreapta, dar se poate observa in ce stare este, din pacate... sad.gif
verde57
stai linistit ca arata chiar bine dispersorul!
am.
nu il vinzi?
kitzsteinhorn91
Nu il dau ca as vrea sa mai gasesc unul pentru stanga si sa le pun si eu pe masina cand va fii gata.
Merced
Farurile-s noi? huh.gif
Aceeasi intrebare valabila si pentru lampile de marsalier. Ca mi-as fi pus si eu doua noi, si n-am gasit pe nicaieri.
kitzsteinhorn91
Tot ce tine de iluminare: faruri, lampi fata, lampi mers inapoi, stopuri, sunt noi noute, luate pe comanda de la ELBA.
Merced
Cat au costat doua lampi de marsalier?
kitzsteinhorn91
20 RON smile.gif
Merced
Prin vreun magazin ai comandat, ori direct de la ei?
kitzsteinhorn91
Am comandat initial la ei, am dat un mail, dar am fost tratat cu cel mai mare sictir posibil. Am dat vreo 5 mailuri si am primit raspuns doar la unul singur.

Apoi m-am dus la un magazin unde cunosc de piese auto si le-am luat pe comanda de acolo.
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Dec 2009, 19:04)
Prefer Carfil pentru ca e asa cum a zis si Merced, mai usor de reglat, gasesc jiglere de schimb la piese auto si de asemenea il cunosc foarte bine smile.gif. Solexul am auzit ca e pretentios si greu de reglat si in plus, baietii au dreptate: ori gasesc unul incomplet sau decalibrat, ori gasesc unul bun, iar pe parcurs o sa am probleme in legatura cu jiglerele si mai ales faptul ca nu mai am de unde sa iau piese pentru el.

Nu vreau sa intram in polemici despre carburatoare . Asa este , daca ai un solex bun , reglat , nu ai treaba sunt mult mai bune decat Carfil . Se gasesc si piese de schimb pe Ebay . Alex-mun de cand si-a pus Solex pe masina , a zis ca nu a mai avut treaba cu el de 2 ani de zile .
Merced
Eu n-am avut treaba cu Carfil-ul din 2007 si pana acum. Doar ca s-a infundat jicloru' de ralanti de vreo doua ori, si ca mi-a mers masina prost dupa primii kilometri facuti cu el. E modelu' pentru 1400, il aveam prin debara nou-nout, cu sigiliile pe el. Sigilii care-s acolo si acum. Deci nici de CNC nu m-am atins, nu l-am desfacut deloc. Si sunt 2 ani jumate de cand e pe masina.
Nu neg ca e mai bun Solex-ul, eu n-am zis asta, dar pentru ca masina oricum e mai "recenta" sunt de parere ca un Carfil in toate mintile e ok.
La partea cu jicloarele nu sunt de acord, se fac intr-adevar in continuare pentru Carfil-uri, dar sunt calibrate cu picioarele. De preferat sa se foloseasca alea originale ale carburatorului.
danut 69-71
QUOTE(Merced @ 17 Dec 2009, 22:11)
Eu n-am avut treaba cu Carfil-ul din 2007 si pana acum. Doar ca s-a infundat jicloru' de ralanti de vreo doua ori, si ca mi-a mers masina prost dupa primii kilometri facuti cu el. E modelu' pentru 1400, il aveam prin debara nou-nout, cu sigiliile pe el. Sigilii care-s acolo si acum. Deci nici de CNC nu m-am atins, nu l-am desfacut deloc. Si sunt 2 ani jumate de cand e pe masina.
Nu neg ca e mai bun Solex-ul, eu n-am zis asta, dar pentru ca masina oricum e mai "recenta" sunt de parere ca un Carfil in toate mintile e ok.
La partea cu jicloarele nu sunt de acord, se fac intr-adevar in continuare pentru Carfil-uri, dar sunt calibrate cu picioarele. De preferat sa se foloseasca alea originale ale carburatorului.
*


Corect , nu am spus ca nu ar fi bun Carfilul si mai ales ca stie toata lumea sa-l regleze si sa-l desfaca . Acelasi lucru pot sa spun eu despre Solex , este mult mai simplu de facut , dupa ce il stii si prin somn . wink.gif
kitzsteinhorn91
Am fost pe la service azi si am vazut ca au dat cu insonorizant si in compartimentul motor.

18 Dec 2009, 20:23:
Sa imi spuneti cum vi se pare compartimentul motor, cum a iesit ?
Alex 23
Imi place foarte mult cum lucreaza acesti meserias, cu destul de mare simt al raspunderii!! Tu ai vre-o cunostiinta ceva la acest service de-ti trateaza masina in felul asta sau asa procedeaza cu fiecare masina??
kitzsteinhorn91
Sincer nu stiu ce sa zic biggrin.gif. Il cunosteam pe "seful", pentru ca am avut si Dacia 1310 din '92 aici cand a fost lovita. Treptat m-am imprietenit cu baietii de aici smile.gif. Nu stiu cum lucreaza la celelalte masini laugh.gif !

Lucreaza ei bine si cu simtul raspunderii, dar masina e in service din septembrie ! biggrin.gif
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Dec 2009, 21:31)
Sincer nu stiu ce sa zic biggrin.gif. Il cunosteam pe "seful", pentru ca am avut si Dacia 1310 din '92 aici cand a fost lovita. Treptat m-am imprietenit cu baietii de aici smile.gif. Nu stiu cum lucreaza la celelalte masini  laugh.gif  !

Lucreaza ei bine si cu simtul raspunderii, dar masina e in service din septembrie ! biggrin.gif
*






ai avut dreptate chiar lucreaza frumos.. wub.gif
eu unul cred ca asa lucreaza la toate, dar depinde de money, biggrin.gif
succes in continuare!
kitzsteinhorn91
Sper sa iasa cum imi doresc eu smile.gif

19 Dec 2009, 11:41:
Nu stiu daca o sa mai am ce posta in perioada asta pentru ca se apropie sarbatorile si nu stiu daca vor mai lucra baietii. Oricum daca apare ceva nou, voi scrie aici. smile.gif
membru_DC
sa-i pui neaparat:
1. carenaje (pasaje roti)
2. un contact general ascuns pe undeva.... masina o sa atraga multe priviri dupa ce o vei echipa.... wub.gif

PS: sa-mi spui doar mie adresa ta si locul unde este (va fi) contactul general tongue.gif
kitzsteinhorn91
OK biggrin.gif !
O intrebare. Cum adica carenaje (pasaje roti) ? Ce inseamna asta ? Te referi la plasticele alea care se pun sub aripi ?
Alex 23
Daca vrei sa nu ai treaba cu rugina pune-i asa ceva sunt foarte eficiente si usor de spalat masina pe dedesubt, asta in cazul in care esti nebun ca mine cu curatenia!!
kitzsteinhorn91
Cineva mi-a zis ca nu imi recomanda asa ceva pentru ca daca le voi monta, atunci cand voi merge pe timp de ploaie sau cand o voi spala, vrand nevrand, apa se va infiltra pe langa aceste aparatori si va sta in diverse locuri, favorizand rugina.
Merced
Si eu sunt de aceeasi parere, e greu sa montezi aparatorile absolut etans, asa ca mai bine antifonezi bine zona si repeti treaba asta periodic.
Alex 23
Inainte sa montezi aparatorile da bine pe dedesubt cu ulei sau vaselina si nu vei avea nici o problema cu rugina!!
Dupa cum ati vazut toate masinile noi au astfel de carenaje, voi chiar credeti ca sunt montate etans?? Si nu au rugina si nici ulei pe acolo!!
Acum fiecare face ce vrea cu masina lui!!
florin_26
sunt bune aparatorile din plastic ,nu protejeaza de tot dar tot nu e la fel ca si contactul direct cu apa smile.gif
kitzsteinhorn91
De asemenea vreau sa ii montez, acum sa ma duc sa ma interesez sa vad unde gasesc asa ceva, captator de aer pentru grila de sub parbriz, ca sa capteze aerul mai bine si nici sa nu intre apa cand ploua.
razvan32
Imi place masina ta. De abia astept sa vad cum iese.
Merced
QUOTE(Alex 23 @ 20 Dec 2009, 10:59)
Inainte sa montezi aparatorile da bine pe dedesubt cu ulei sau vaselina si nu vei avea nici o problema cu rugina!!
Dupa cum ati vazut toate masinile noi au astfel de carenaje, voi chiar credeti ca sunt montate etans?? Si nu au rugina si nici ulei pe acolo!!
Acum fiecare face ce vrea cu masina lui!!
*



Nu te contrazic dar tre sa te gandesti ca la masinile noi sunt gandite mai in profunzime problemele astea, clar exista scurgeri ca sa nu ramana nimic acolo. Ai dreptate insa, fiecare face ce vrea cu masina lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.