Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kitzsteinhorn91
Poate mai facem si noi niste intalniri asa spontane biggrin.gif
razvan32
Data viitoare o sa intru in discutie cu tine cum te vad. eu stau la complexul mic.
kitzsteinhorn91
Pai poate ne vedem si vorbim.
iuliano_smile
Poate ne strangem si noi mai multi biggrin.gif , ca si eu stau in spatele biserici Sf Andrei. Deci nu prea departe.
kitzsteinhorn91
Haideti sa mai facem o intalnire ! biggrin.gif
BZN
Pana la intalnire trebuie sa rezolvi cumva cu tampoanele din fata. A iesit ok dar fara astea parca e neterminata, trebuie sa gasesti tu o solutie. happy.gif
kitzsteinhorn91
Pana una alta, am inmatriculat-o ! biggrin.gif
danut 69-71
Felicitari . wink.gif
kitzsteinhorn91
Ms, Danut ! Am o problema ! Banuiesc capsula de vacuum. Motorul la relanti trepideaza, iar cand scot furtunul din capsula, nu se observa nici o schimbare in mersul lui. Merge la fel si cu si fara vacuum. Sa fie din capsula ? Mai gasesc asa ceva bun ? Se regleaza in vreun anume fel ?
iuliano_smile
Scoate furtnul si suge/impinge aerul ca sa verifici capsula. Ar trebuie sa ia respectiv dea avans.

Totusi eu suspectez bujiile:-?.
Cosmin_SNR
sa nu fie cumva benzina de vina dry.gif controleaza filtrul, da carapacea aceea de la pompa de benzina jos si vezi ce este acolo... dry.gif
kitzsteinhorn91
S-a rezolvat. Capsula era dusa.
Merced
N-ai pus si tu delcou nou cand ai facut masina? Apropo, cati bani a fost nota finala, ai facut un calcul?
kitzsteinhorn91
A sosit momentul adevarului si anume nota finala: 7952.22 RON !
eduardsebe
oau...scumpa pasiunea ta biggrin.gif
mai astepti putin si o faci piesa de muzeu happy.gif
frumoasa si foarte ingrijita up.gif
Muttley
80 mil? La ce ai facut tu?????
FOARTE ieftin! blink.gif
Merced
M-as abtine pana as vedea cum se prezinta peste cativa ani. Daca in trei ani apare rugina pe undeva, a dat chiar mult prea mult...
Muttley
Mda...
Cristi17
Salut,
kitzsteinhorn91 felicitari pentru masina, arata super.Am citit postul tau de la prima pagina pana aici.Esti tare.Imi aduc aminte ca si tata a avut modelul tau doar ca era alb 40 smile.gif)) intre timp a primit un alb 10 si un mic facelift si apoi si-a luat logan.
El o are din 1977.A zis ca decat sa o dea la remat mai bine o duce la tara sa stea gainile in ea.O iubeste foarte mult si adevarul este ca a facut parte din familia noastra....si ce mai antifonam la ea din doi in doi ani...
Bravo!!!
Ov
oameni ca Theo sunt pe cale de disparitie in ziua de azi. Alti copii ca el (are totusi 19 ani, nu uitati asta), cu 2000 euro cat l-a costat babuta, isi luau un ursulet miez smile.gif

Bravo inca o data !
kitzsteinhorn91
blush.gif Multumesc Ov
Am spus si mai spun, Dacia 1300 a bunicului meu m-a inspirat. Mereu am vrut si eu sa am una ca accea, dar singura care am avut-o in familie (si inca o am) a fost o 1310 din '92. Are pentru mine valoare sentimentala extraordinara avand in vedere ca a fost prima noastra masina in familie. Acum visul a devenit realitate smile.gif Bunicul a devenit nostalgic cand a vazut-o, si a zis ca daca stia mi-o lasa pe a lui, dar din pacate a dat-o cand eu aveam vreo 7 ani...
catasimion
Reactia bunicului a meritat toti banii,nu?
tribunul
Nu am avut rabdare sa caut, asta-i galben 48?
4x4
Felicitari Theo, am urmarit in thread cum refaci masina, si mi s-au umezit ochii.

worship.gif Esti tare!

BTW: Ov eu sigur imi luam ursuletz. Unele lucruri nu pot fi substituite wub.gif
kitzsteinhorn91
Va multumesc ! smile.gif
kitzsteinhorn91
Sper sa intre Merced sa vada aceasta modificare ! biggrin.gif
CGDBZ
Mie unul imi place mai mult asa , cu tampoane , plus ca sunt si practice.
kitzsteinhorn91
Pai si mie imi place, dar nu le pusesem pentru ca nu gasisem ceva fain. Oricum nici de astea nu sunt prea incantat... O sa mai caut, dar la noi in Ploiesti, REMATUL e gol golut...
Merced
Cand ii pui si pe fata mai vorbim. tongue.gif
BZN
Pe fata nu poate pune decat modelul "scurt"... Eu asa puneam si in spate sa fie la fel. Si era ok.
Merced
Sa mute proiectoarele, si asa nu se monteaza acolo. tongue.gif
andreiutzu
daca nu muta proiectoarele de acolo...sa i se taie capul! biggrin.gif
Cosmin_SNR
Foarte frumos cu Tampoanele pe spate, dar mai umbla putin la cel din dreapta sa stea drept happy.gif in rest e CRIMINALAA GROZAVA IMACULATA nu mai am cuvinte ce sa spun radmasa.gif
Cosmin_SNR
@Kitzteinhorn91: Mi se pare mie sau aici a cam luat-o rugina? huh.gif Remediaza repede problema ca e pacat de toata munca pe care ai depus-o la aceasta masina, nu i-ar sta prea bine cu rugina pe ea, mai ales ca e nou nouta cool.gif Asteptam rededierea Salut!
Merced
Unde s-o ia rugina ?
Cosmin_SNR
QUOTE(Merced @ 9 Jun 2010, 09:27)
Unde s-o ia rugina ?
*



Scuze dar uitasem sa pun poza, cred ca sunt beat si la ora asta radmasa.gif radmasa.gif icon_mrgreen.gif
kitzsteinhorn91
Nu e rugina, am dat eu cu un maclavais in toate locurile unde s-a sudat, pentru a fi sigur ca nu o sa apara rugina, dat fiind ca acele locuri sunt cele mai predispuse la rugina. Am dat cu un maclavais ca sa stau fara griji, se ia la prima spalare negreala aia si ramane ca un fel de lac.
Cosmin_SNR
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 10 Jun 2010, 23:06)
Nu e rugina, am dat eu cu un maclavais in toate locurile unde s-a sudat, pentru a fi sigur ca nu o sa apara rugina, dat fiind ca acele locuri sunt cele mai predispuse la rugina. Am dat cu un "maclavais" ca sa stau fara griji, se ia la prima spalare negreala aia si ramane ca un fel de lac.
*



Ce Doamne Iarta-ma e ala
"maclavais"?? wacko.gif Bine ca nu e rugina de asta ma temeam
dr_mKe
Corect se spune maglavais tongue.gif
kitzsteinhorn91
Am adus masina de la IATSA Campina unde a fost la tectilizare. A iesit super. Au bagat baietii ceara in usi, capote, praguri, lonjeroane si pe dedesubt.
De asemenea, baba a primit si niste jenti + cauciucuri noi smile.gif
catasimion
Asta masina!!!
Merced
Ce-i cu rotile alea? huh.gif
Filip
Par a fi jante normale de tabla de berlina (similare cu ce s-a montat pe ultimele modele pana in 2004).
Merced
Zau? Eu am crezut ca-s de Maybach...
Stiu ce jante sunt, intreb ce cauta pe masina...
vallyyy
da pe jantele astea se pot monta capacele originale tip romb/testoasa ? unsure.gif
strict parerea mea : Nu-i sta bine cu jantele astea .....de banii care i-ai dat pe ele , reconditionai unele originale
kitzsteinhorn91
Am avut unele de 1301 pe care m-am bazat, erau gaurite de rugina peste tot si foarte foarte strambe ! Bani aruncati aiurea...
Merced
Dar la intalnirea de la Brasov cu ce era "incaltata"?
2xGI
la Brasov avea jantele astea!!
Ov
sfatul meu e sa le vopsesti pe astea, sa-ti cumperi adaptor pt capace (se gasesc) si sa-ti pui capacele vechi pe jentile astea. Am avut si eu pe 1300 tot asa, doar ca eu cand am cumparat jentile am cumparat direct argintii
kitzsteinhorn91
De acord cu tine OV ! Gasesc adaptoare la piese auto ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.