Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kitzsteinhorn91
Deci masina devine mai silentioasa, respectiv motorul nu mai transmite trepidatiile intregii masini. Atunci de ce la modelele mai noi s-a renuntat la acest sistem, ca si la scutul mare ?

OK. Acum am vazut raspunsul ! biggrin.gif
onyx-20
Sigur din cauza costurilor, le fel cum s-a renuntat la metal in favoarea plasticului.
kitzsteinhorn91
Dar banuiesc ca a mea fiind din '76 trebuia sa aiba acel defazor nu ? Adica ma gandesc ca ar exista acest sistem si ca l-au dat jos cand au schimbat motorul si acum ma voi duce si le voi spune si il vor pune la loc... Daca au ce biggrin.gif !
Muttley
Parerea mea-i sa nu te mai incurci cu defazorul.
kitzsteinhorn91
De ce ? Banuiesc ca nu a fost pus degeaba acolo !
Muttley
Pentru ca:
- motoarele ca al tau, din '70, au o buna reputatie de a fi fost bine lucrate, ca urmare destul de echilibrate;
- motoarele mai recente, sunt evident mai "din topor";
- cu toate ca motoarele mai recente ar trepida mai tare, chiar si-n lipsa defazorului nu par a fi probleme. E doar o parere subiectiva.

Daca totusi nu-l ai, nu-ti mai bate capul. Dac-o s-apara vreodata ocazia de a-ti lua unul, ok, pune-l, dar parerea mea-i c-ai face-o doar ca sa dormi tu mai linistit.
Merced
O poza sa vad si eu dracia asta, imi poate pune cineva? ohmy.gif
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 7 Mar 2010, 15:08)
@Danut: Nu ma risc sa intreb daca vinzi acel set de tetiere de care zici, pentru ca pun pariu ca pretul e de oridinul zecilor sau sutelor de europeni.  cu ochiul.gif

Am vrut sa particip si eu cu acele tetiere ( mocca ) la reconstructia masinii tale , cum am contribuit la multe persoane . Te las sa-ti dai cu stangu-n dreptu in continuare ( dupa felul cum ai pus problema ) .
Muttley
E si el tanar si exuberant, da-i tetierele tongue.gif
danut 69-71
Ai perfecta dreptate . rolleyes.gif
kitzsteinhorn91
Imi pare rau ca am zis ce am zis, am luat-o pe aratura...
Acel defazor de care discutati voi nu mai exista pe masina mea. Sper sa imi poata face rost un prieten de el... Cei de la service mi-au zis ca e o tampenie, cu toate ca nu cred ca a fost pus degeaba acolo din fabrica...
alex-mun
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 8 Mar 2010, 17:45)
Imi pare rau ca am zis ce am zis, am luat-o pe aratura...
Acel defazor de care discutati voi nu mai exista pe masina mea. Sper sa imi poata face rost un prieten de el... Cei de la service mi-au zis ca e o tampenie, cu toate ca nu cred ca a fost pus degeaba acolo din fabrica...
*



Nu vreau sa te descurajez, dar cei de la service fac si zic numai tampenii, daca o sa avem vreodata ocazia sa ne gasim live am sa-ti arat exact pe masina ta ce au facut nea Gigi meseriasul wink.gif , stai linistit ca si pe a mea in unele locuri ai sa gasesti exact aceleasi lucruri facute de nea Ghelmez meseriasul , care lucreaza numa la futui masa nono.gif nono.gif nono.gif Daca fancezii au montat acel sisitem pe masina, s-au gasit meseriasii, romani, sa le dea jos, , boschetarii astia de 2 lei????? care nu fac nimic cum trebuie??? Am mai auzit si eu faze de astea de genul da jos ca e in plus, ca nu are rost blink.gif blink.gif
ghitza
lamuritima si pe mine cu poze sau ceva ce e acel defazor ?sau cum arata
danut 69-71
Ai in poza asta , pusa de Catalin 7070 ( desfasurata ).
STEAUA79
[attachmentid=1627600505] Salutare tuturor,

Am venit si eu in topicul asta, deoarce sunt si eu posesor de o "margareta" asemanatoare cu cea restaurata, aici.
Esti un adevarat impatimit si vreau sa te felicit pentru rabdarea ta si ambitia de care dai dovada.

O sa va arat in cateva zile si ceea ce posed in materie de Dacia, dupa care o sa va mai cer cateva pareri sa va spuneti parerile constructive cat si criticile la adresa ei.
kitzsteinhorn91
Oricum eu voi monta acel defazor unde i-a fost locul initial, nu ma iau dupa "meseriasi" biggrin.gif
alex-mun
Mi se pare normal, pt ca tre sa ai masina completa si cat mai originala, exceptand plafoniera radmasa.gif
Janek
Spor la teraba in continuare ! ti-e frumoasa masinuta ! rolleyes.gif

8 Mar 2010, 20:46:
Plafoniera nu ti se potrivesete nici cum,subscriu! una originala ar fii mai beton!
kitzsteinhorn91
Stiu blush.gif
danut 69-71
Are sa gaseasca cu timpul si plafoniera dar munca va fi de 2 ori , pacat .
kitzsteinhorn91
Nu gasesc ceva frumos si curat. Am fost in REMAT si toate sunt jupuite, taiate, murdare. Am zis sa mai astept putin. sad.gif

8 Mar 2010, 22:16:
Raman interesat de achizitionarea unor tetiere ca cele din poza postata de Betian unsure.gif
danut 69-71
QUOTE(danut 69-71 @ 4 Mar 2010, 03:41)
Daca nu gasesti un vinilin din ala alb , scot eu de la naftalina o tapiserie de cupola decat sa muncesti de 2 ori sa dai jos geamuri si chedere de usi . wink.gif
*


Este topicul tau , daca nu citeai printre randuri , sesizai ca am mai vrut sa te ajut si cu tapiterie pentru cupola , dar ...
Merced
Mai bine ii dai una d-aia pe gratis, decat tetierele are, care subiectiv vorbind, sunt urate rau.
Si aia cu "murdare", nu o inteleg. Da' ce, nu se spala? Si oricum, una originala, murdara cum o fi, tot arata mai bine decat aia tiganeasca pe care ai cumparat-o. blush.gif
kitzsteinhorn91
plange.gif Nu mai zic nimic... O sa pun doar poze daca mai intereseaza pe cineva, daca nu... se poate inchide... Si asa sunt nemultumit de multe chestii care au aparut acum la echipare...
Merced
Pai tu ai zis ca nu te grabesti, tu ai facut tot felu' de chestii frumoase, si apoi tu o faci aiurea?
Nu te supara, ideea e sa te ajutam, nu sa te enervezi...
Ce s-a intamplat la echipare?
kitzsteinhorn91
Dar nu m-am enervat, doar ca exact ce le-am zis sa faca inainte de vopsit, ei au facut dupa. De exemplu le-am zis sa dea gauri de lampi pe aripi inainte de a o vopsi, acum le-a dat dupa si in unele locuri a mai sarit vopseaua. A inchis portbagajul cand era vopseaua proaspata... Si mereu imi zic ca se retuseaza... Sper... In ceea ce priveste mecanica si mai ales electrica, s-a lucrat foarte foarte frumos si ordonat.
STEAUA79
O parere de nou venit aici in club, cred ca ar fi trebuit sa o iei acasa si sa o tii pina in primavara si sa astepti sa se usuce bine vopseaua, cat despre faptul ca au inchis portbagajul cand nu era foarte bine uscata nu pot sa spun decat atat "specific romanesc".

Merced
Ce sa se usuce, ca vopsitoria avea cuptor(sper). laugh.gif
christith
QUOTE(Merced @ 9 Mar 2010, 12:03)
Ce sa se usuce, ca vopsitoria avea cuptor(sper).  laugh.gif
*


Nu e chiar asa de laugh.gif !
Sa sti ca si daca masina e vopsita in cuptor, vopseaua nu e uscata in profunzime, e inca cruda. O uscare completa cu tot cu cuptor dureaza undeva in jur de 2 saptmanai de la vopsire.
kitzsteinhorn91
Masina a fost vopsita in cuptor. Acum nu stiu ce sa zic, poate nu s-au respectat toti pasii necesari vopsirii. La ceea ce priveste vopsitul nu ma pricep absolut deloc.
STEAUA79
Are mare dreptate cristih, cu cele 2 saptamani de uscare, parerea mea este sa nu te grabesti tocmai acum la sfarsit sa iti dea "rasol", ca e pacat de munca, nervi si bani si nu de alta, dar toate sunt ale tale.
apline5
QUOTE(Muttley @ 7 Mar 2010, 23:03)
Pentru ca:
- motoarele ca al tau, din '70, au o buna reputatie de a fi fost bine lucrate, ca urmare destul de echilibrate;
- motoarele mai recente, sunt evident mai "din topor";
- cu toate ca motoarele mai recente ar trepida mai tare, chiar si-n lipsa defazorului nu par a fi probleme. E doar o parere subiectiva.

Daca totusi nu-l ai, nu-ti mai bate capul. Dac-o s-apara vreodata ocazia de a-ti lua unul, ok, pune-l, dar parerea mea-i c-ai face-o doar ca sa dormi tu mai linistit.
*



de acord, in mare parte, am vazut motoare "vechi" care tremurau si sub 950rpm nu le puteai tine neam ,si am vazut motoare de 1.4 1.6 noi facute calumea care la 700rpm stau lejer
eu am avut fieru ala pe sub masina, am schimbat ambreiajul si nu l-am mai pus si merge la fel
kitzsteinhorn91
Eu am hotarat sa pun inapoi acel defazor unde i-a fost locul. Sunt sigur ca are un rol important in preluarea vibratiilor produse de motor, ca altfel nu il mai puneau francezii biggrin.gif !
Instalatia electrica e pe terminate, urmeaza sa fie montat bordul. Am gasit polita foarte buna la REMAT cu toate cauciucurile si alte piese de pe ea. Meseriasul care a lucrat la partea electrica merita o lada de bere smile.gif !
catalin7070
meseriasul a lucrat de placere si cu draga inima, de asta a iesit totul bine
din pacate multi meseriasi lucreaza ca impinsi de la spate
STEAUA79
Poti sa lasi defazorul la locul lui ca are si el acolo rolul lui, mare noroc ai ca ai gasit un electrician care sa faca treaba buna, poti sa ii dai lada de bere fara probleme, dar numai dupa ce esti sigur ca a terminat de lucru la masina ta, caci altfel cine stie ce se mai poate intampla.
danut 69-71
Poze cu defazorul .
kitzsteinhorn91
Multumim de poze, Danut. Si eu eram curios sa vad cum arata ca am vazut doar in scheme biggrin.gif
Cat despre electrician mi-a zis: "La ce masina ai, ti-o fac ca si cum as face-o pe a mea", si chiar asa a si facut. M-a trimis dupa cleme, fire, etc., etc., nu a improvizat nimic, totul asa cum era ea. A iesit super. Toate firele prinse frumos cu coliere. Nota 10 biggrin.gif
Cred ca dau maine o fuga la REMAT sa iau acel defazor cu greutatile. E greu de dat jos ? Sper sa gasesc una pusa pe o parte.
danut 69-71
Si tetierele .
kitzsteinhorn91
Cum se prind ? Ca am mai vazut o poza pe forum cu o Dacie care avea modelul asta de tetiere dar nu imi dau seama unde intra acele picioare.
danut 69-71
Deasupra spatarului pur si simplu .
Alex 23
Daca masina este tinuta in cuptor dupa vospire nu are ce sa se mai intample, asta acum depinde si de vopsea, oricum nu mai sunt vopselele alea vechi care erau acu 100 de ani care sa se usuce dupa 2 saptamani, chiar daca nu e la cuptor si in 2-3 zile e os daca este cald afara!!
Mi-a mi-a vopsit o usa la Cielo dimineata cu Standox, am luat masina dupa-amiaza a inceput o ploaie rupere si nu a avut absolut nimic!!
La Uzina cand vopseau masinile cum crede-ti ca procedeaza, tin pe acolo caroseriile la uscat 14 zile si apoi le echipeaza!!

Si eu am scos acum cativ-a ani defazorul acela la cea alba, pentru ca se rupsesera bucsile acelea din suportul de motor si nu mai dadea nici un randament, insa cred ca nici inainte nu facea mare scofala!!
Nu pun astia la v8, v12 defazoare la motoare sa le echilibreze si au pus la 1300!! Motorul va merge la fel, nu va fi mai silentios sau mai stiu cum, il poti pune la locul lui doar ca tine de originalitate sa zic asa, dar daca nu are bucsile acelea in regula il pui degeaba si chiar el s-ar putea apoi sa-ti transmita unele vibratii!!
Parerile sunt impartite, tu faci cum crezi de cuviinta!!
Xs0LeNzAX
wink.gif tongue.gif Sper sa o faci cat mai repde tongue.gif Dar yo zic ca e mai bine sa te apuci de ea tare cand incepe sa se incalzeasca
kitzsteinhorn91
Pana la urma sa ma duc sa iau acel defazor sau nu ?
bucatzel
QUOTE(danut 69-71 @ 9 Mar 2010, 18:59)
Si tetierele .
*



Intrebare de baraj. In caz de condus relaxant, iti pot sprijini capul de ele, nu zic nu... dar in caz de accident (lovitura din spate), au vreun efect? Nu de alta, nu-mi inspira cine stie ce incredere modul ala de prindere.

QUOTE(Alex 23 @ 9 Mar 2010, 19:19)
Nu pun astia la v8, v12 defazoare la motoare sa le echilibreze si au pus la 1300!!
*



Motoarele in 4 pistoane nu sunt motoare echilibrate prin definitie. De la al 5-lea piston in plus incepe linistea

QUOTE(Wikipedia)
Because the power strokes have some overlap, a five-cylinder engine may run more smoothly than a non-overlapping four-cylinder engine, but only at limited mid-range speeds where second and third-order vibrations are lower.

Every cylinder added beyond five increases the overlap of firing strokes and makes for less primary order vibration. An inline-six gets a power stroke every 120 degrees. So there is more overlap (180° - 120° = 60°) than in a five-cylinder engine (180° - 144° = 36°). However, this increase in smoothness of a six-cylinder engine over a five-cylinder engine is not as pronounced as that of a five-cylinder engine over a four-cylinder engine.
kitzsteinhorn91
OK. Deci maine ma voi duce la REMAT, voi lua de pe o masina de acolo acel defazor cu toate piesele aferente si il voi duce sa il monteze pe a mea Dacie. happy.gif
STEAUA79
Mi-a mi-a vopsit o usa la Cielo dimineata cu Standox, am luat masina dupa-amiaza a inceput o ploaie rupere si nu a avut absolut nimic!!


Nu a avut nimic pentru ca doar a plouat nu te-ai si atins de ea cu ceva care sa o faca sa "plece" dupa tabla.

Referitor la defazor du-te si i-al ca masinile din perioada aia aveau, asa am si eu pe a mea si este din 75.
Cosmin_SNR
kitzentihorn91 nici o noutate? nimic? nu s-a mai lucrat pe la exterior nimic? masca ceva? orice...pune si tu poze....a si inca ceva,te-am intrebat de unde ai luat farurile masca si suportii pentru faruri? ca as vrea sa cumpar si eu noi si daca imi poti da o adresa si mai multe detalii te rog sa ma contactezi pe mess Tudose.Cosmin88 cum e scris in rest salut si multa bafta!
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 9 Mar 2010, 20:07)
OK. Deci maine ma voi duce la REMAT, voi lua de pe o masina de acolo acel defazor cu toate piesele aferente si il voi duce sa il monteze pe a mea Dacie.  happy.gif
*


Daca gasesti imi dai si mie de veste, ca ma cam tenteaza si pe mine biggrin.gif .
kitzsteinhorn91
OK. O sa ma duc maine sa caut si o sa fac poza daca gasesc ceva bun. Pusesem ochii pe vreo 2 Dacii interesante tongue.gif. De mare folos ar fi daca as gasi unele rasturnate pe o parte ca aici a nins si nu prea imi vine sa ma bag sub ea.
danut 69-71
QUOTE(bucatzel @ 9 Mar 2010, 22:04)
Intrebare de baraj. In caz de condus relaxant, iti pot sprijini capul de ele, nu zic nu... dar in caz de accident (lovitura din spate), au vreun efect? Nu de alta, nu-mi inspira cine stie ce incredere modul ala de prindere.

Nu pot sa-ti spun ce efect are la un impact din spate . Capul se poate sprijini ca are reglaje pe tetiera .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.