Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Merced
Cand estimezi a o sa fie gata de plimbari? rolleyes.gif
kitzsteinhorn91
Sper sa fie gata cat mai repede, dar de asemenea nici nu vreau sa ma grabesc tocmai acum la sfarsit biggrin.gif
Cosmin_SNR
foarte frumos a iesit masina imi place si culoarea... happy.gif kitzentihonrn91 mai treci si pe la mine pe forum ca am mai facut si eu ceva la SNR-ica wub.gif am mai aranjat-o nitel cool.gif
Alex 23
Felicitari pentru masinuta a iesit super!! Sa vopsesti cu negru doar in spatele mastii fata, si nu pragurile cum aveai de gand pentru ca vei strica toata frumusetea!! Ti-a facut si gaurile la prag pentru montarea ornamentelor??
Cosmin_SNR
din cate se vad in poze...are gauri...SUCCES IN CONTINUARE
danut 69-71
Sper sa nu te superi pe mie , dar puteau sa desfaca piulitele si saibele de la motorasul stregator de parbriz . A iesti SUPER masinuta .
F E L I C I T A R I . wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
razvan32
super masina a iesit vopseaua. unde stai? vreau s-a vad si eu. si eu sunt din ploiesti.
iuliano_smile
Eu zic sa facem parada daciilor pe bulivar intro seara tongue.gif.
kitzsteinhorn91
Eu stau prin Paltinis, pe 23 August, dar masina este la un service pe langa stadionul Petrolul. Iuliano, fii sigur cand o termin ca o sa o scot pe traseu sa atrag priviri biggrin.gif
Pacat ca pe aici nu suntem asa multi sad.gif
kitzsteinhorn91
Urmeaza partea electrica.
kitzsteinhorn91
Poze cu ceasurile originale ale masinii biggrin.gif
ciufulitul
salutare oameni buni,ce faci tu aici e opera,sper sa nu se gaseasca nici un inconstient fara permis sau mai stiu eu cum,sa ti-o loveasca in parcare...Doamne fereste... ca ar fi pacat
bravo de 3 ori!
aplauze.gif
kitzsteinhorn91
Am zis ca daca o gasesc zgariata sau lovita, ma impusc ! biggrin.gif
Doamne fereste, sper sa nu am parte de incidente rugaciune.gif
razvan32
ai inceput sa montezi ceva la ea? instalatia electrica?
kitzsteinhorn91
Am cumparat toata instalatia electrica noua de 1310 cu proiectoare si stop de ceata. O sa se apuce baietii de ea in curand ! smile.gif
4x4
168.gif 168.gif 168.gif asa ma simt cand ma uit la poze.

de abia astept sa ma apuc si eu de masina mea, am planuri....
kitzsteinhorn91
Ia vedeti ce minunatie de masina am vazut azi in oras ! biggrin.gif Stergator de sters chederul si numar european !

12 Feb 2010, 16:46:
O mica intrebare: am pus poze mai demult cu acele ceasuri de R12 TS. Unele becuri lipseau asa ca am adaptat eu, soclurile si lamelele de la becurile de pe bordul clasic de D1300. Intrebarea este: mai gasesc si eu becuri ca cele din pozele de mai jos ? Sunt becurile originale de pe bordul Jaeger de TS. Ma intereseaza mai mult soclurile, ca becul propriu-zis am gasit.
Cosmin_SNR
Salutare! Am eu niste beculete ca acelea,nu prea multe dar am..cateva,cam cate ti-ar trebui? Vorbim pe mess daca vrei Tudose.Cosmin88 cum l-am scris eu...Salut si bafta cu proiectul icon_mrgreen.gif
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 12 Feb 2010, 13:51)
Ia vedeti ce minunatie de masina am vazut azi in oras ! biggrin.gif Stergator de sters chederul si numar european !

<span class='edit'>12 Feb 2010, 16:46:</span>
O mica intrebare: am pus poze mai demult cu acele ceasuri de R12 TS. Unele becuri lipseau asa ca am adaptat eu, soclurile si lamelele de la becurile de pe bordul clasic de D1300. Intrebarea este: mai gasesc si eu becuri ca cele din pozele de mai jos ? Sunt becurile originale de pe bordul Jaeger de TS. Ma intereseaza mai mult soclurile, ca becul propriu-zis am gasit.
*


Am o solutie foarte buna tongue.gif .Pune leduri albe si se va vedea mult mai frumos wink.gif .

QUOTE(Cosmin_SNR @ 12 Feb 2010, 18:47)
Salutare! Am eu niste beculete ca acelea,nu prea multe dar am..cateva,cam cate ti-ar trebui? Vorbim pe mess daca vrei Tudose.Cosmin88 cum l-am scris eu...Salut si bafta cu proiectul icon_mrgreen.gif
*


Pe el il intereseaza mai mult soclurile.

App. Cauta pe cineva cu bord de solnita sau chair din ala de cn/scoica si ia becuri de acolo wink.gif .
kitzsteinhorn91
Nu se potrivesc. Alea de pe CN/Scoica, sunt mai mici. Astea sunt ca diametru soclurile cat cele de bord de 1300. Soclurile ma intereseaza, ca becuri am gasit !
iuliano_smile
Si de ce nu pui leduri nedumerire.gif ?
kitzsteinhorn91
Si cum pot pune leduri ? Cum le prind fara sa le lipesc piciorusele de cablajul ceasurilor ? Ai niste poze ca sa vad si eu ?
catalin7070
te ajut eu cu 2-3 socluri de ts
kitzsteinhorn91
Puteam sa jur ca ajutorul va veni tot din partea ta ! wub.gif
Multumesc mult, Catalin ! imbratisare.gif
catalin7070
cu placere! smile.gif
kitzsteinhorn91
Am primit si cochilia de la volan, care facusem comanda saptamana trecuta.

14 Feb 2010, 10:15:
@Catalin: Papucul si surubul de la ceasurile de R12 TS. Sa ma duc sa caut la magazinul de piese electronice modelul asta de papuc si sper sa gasesc si surubelul asta. Si inca o chestie, in gaurile de care mi-ai zis tu, nu are filet dar este plasticul moale si isi formeaza singur filet surubul cand il bag. biggrin.gif Multumesc de ajutor !
catasimion
Felicitari pentru consecventa de care ai dat dovada pana acum in a pastra masina cat mai "originala" cu epoca ei. Am urmarit de pe margine fara a interveni insa cred ca e timpul sa-ti sugerez sa te interesezi de RETROMOBIL CLUB ROMANIA. E pacat sa nu devii un membru al acestui club. O sa vezi avantajele.. . Insa, revin, prima conditie este sa pastrezi masina contemporana cu epoca ei. Altfel nu ramane dacat un kitch si o sa fi dezamagit si tu si..noi. Succes.
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Feb 2010, 23:40)
@Catalin: Papucul si surubul de la ceasurile de R12 TS. Sa ma duc sa caut la magazinul de piese electronice modelul asta de papuc si sper sa gasesc si surubelul asta.

Acel papuc il gasesti pe alte ceasuri de bord sau pe o bobina de masina straina care trebuie taiat unul dintre capete .
kitzsteinhorn91
Exact asa am facut. Am luat papuci de pe un ceas de temperatura apa EP.
Cat despre Retromobil, nu stiu ce sa zic, nu m-am interesat de criteriile lor, dar oricum, masina imi doresc sa o tin cat mai originala si in niciun caz nu o sa ajunga kitch !
zeu_4u_sweety
daca intereseaza pe cineva
kitzsteinhorn91
Cateva poze cu masina cu care ma deplasez momentan biggrin.gif
Cosmin_SNR
arata bine breakul...am avut si eu unul la fel... happy.gif
kitzsteinhorn91
Poze cu bordul ce va veni pe cea galbena !
Cosmin_SNR
frumos bordul...dar strica acel ceas de presiune ulei si butoanele cu margine neagra de plastic, in rest e ok daca ar indica si turometrul 100% corect ar fii bine....MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU CEVA? STIE CINEVA CUM SE MONTEAZA UN RELEU DUCELLIER DE D1100 PE D1300??? id-ul meu... Tudose.Cosmin88 va raman dator daca ma veti ajuta
kitzsteinhorn91
Nu mi se pare ca strica ceasul de presiune ulei. Chiar am cautat sa iau unul nou, si mai ales modelul cu ac alb ca sa se asorteze cu ceasurile. Dupa mine e finut si pus bine, iar butoanele cu rama de plastic sunt noi. Pana o sa gasesc butoane cu rama nichelata, sunt bune si astea. Adica nu cred ca toata masina sta in acele butoane...
danut 69-71
QUOTE(Cosmin_SNR @ 16 Feb 2010, 23:14)
frumos bordul...dar strica acel ceas de presiune ulei si butoanele cu margine neagra de plastic, in rest e ok daca ar indica si turometrul 100% corect ar fii bine....MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU CEVA? STIE CINEVA CUM SE MONTEAZA UN RELEU DUCELLIER DE D1100 PE D1300??? id-ul meu... Tudose.Cosmin88 va raman dator daca ma veti ajuta
*


Releul de Dacia 1100 este pentru Dinam de aceea nu se pupa cu alternatorul .
Cosmin_SNR
ok...am inteles,fara suparare kitzentihorn91 am zis doar asa,acel ceas nu are locul in bord
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 15 Feb 2010, 09:00)
Exact asa am facut. Am luat papuci de pe un ceas de temperatura apa EP.
Cat despre Retromobil, nu stiu ce sa zic, nu m-am interesat de criteriile lor, dar oricum, masina imi doresc sa o tin cat mai originala si in niciun caz nu o sa ajunga kitch !
*




QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Feb 2010, 22:07)
Poze cu bordul ce va veni pe cea galbena !
*


Nu te supara pe mine, dar ai zis ca vrei sa o ti cat mai originala si sa nu ajunga un kitch... Atunci ce cauta ceasul ala de ulei pe bord in stanga si butonul cu leduri (acolo e locul pentru intrerupatorul de stergatoare de parbriz) si spe mii de alte butoane colorate langa bricheta, cand dacia in 1976 nu a avut asa ceva,...
Oricum, tu faci masina cum iti place, dar cu chestii din astea nici o sansa la retromobil....
kitzsteinhorn91
Deci sa inteleg ca nu am voie sa pun nimic care sa o faca mai utila ?
In stanga nu este "licurici", ci este indicator stare incarcare baterie.
Pe mijloc am proiectoare, stop ceata, dezaburire si doua butoane false.
Stergatoarele le am cu maneta subtire.
Blocurile de lumini si semnalizare ambele JAEGER.
Ceasul de ulei mi s-a parut pozitionat destul de bine, pentru a avea panoul complet, pe ceasurile de bord avand doar benzina, apa si ampermetru.
Nu stiu de ce, dar sunt de parere ca interiorul se poate face in functie de utilitate si de gusturi. Nu imi place kitch-ul, si nu o sa am o masina cu flacari, capace de plastic, parasolare cu diverse tampenii. Dar faptul ca am pus pe bord anumite lucruri utile, dupa parerea mea, nu inseamna ca masina este un kitch !
Merced
Ceasu' de ulei mi se pare ok, iar pentru toate celelalte iti sugerez sa cauti butoane care sa corespunda vremurilor, cu rama aia a lor cromata si negre, si o sa arate super.
kitzsteinhorn91
Da, chiar o sa caut sa le inlocuiesc cu cele cu margine nichelata. Dar cred ca pana pe 8 mai o sa reusesc sa le schimb. Toata treaba este sa le gasesc, si in stare buna !
iuliano_smile
QUOTE(christith @ 17 Feb 2010, 16:00)
Nu te supara pe mine, dar ai zis ca vrei sa o ti cat mai originala si sa nu ajunga un kitch... Atunci ce cauta ceasul ala de ulei pe bord in stanga si butonul cu leduri (acolo e locul pentru intrerupatorul de stergatoare de parbriz) si spe mii de alte butoane colorate langa bricheta, cand dacia in 1976 nu a avut asa ceva,...
Oricum, tu faci masina cum iti place, dar cu chestii din astea nici o sansa la retromobil....
*


christith acum vorbim ca intre colegi de forum, dar teai uitat pe la "rable reconditionate" sa vezi cum le facea tipu. Exterior clasic, iar interior modernizat si plin de gadgeturi, dar nu puse aiurea, ci cu bun gust.
Boyd isi facuse stilul stau, si anume:boydsteruri. La fel exterior clasic si interior modernizat si original. Nu vedeai 2 masini la fel. Si erau facute si cu bun gust, chiar daca la prima vedere era o nebunie.

Acum revenind la dacii. Daca ai auzi ce planuri am eu pentru ea, miai da cu ea in cap(cred blush.gif ). Vad ca vrei sa tii masiniile originale cat se poate de mult, si te apreciez pe treaba asta, dar mai sunt si cateva exceptii.
Muttley
De tabloul de TS, care a fost postat cu pagini in urma, nu s-a legat nimeni. Da' un amarat de ceas de ulei si cateva butoane sunt crima.

kitzsteinhorn91, parerea mea:
- cutie viteze 5 trepte;
- electroventilator;
- aprindere electronica;
- radio cu mp3, usb, ce vrei tu si 4 difuzoare;
- alarma si IC;
- servofrana;
- tamburi mari pe spate;
- bare antiruliu macar de 19/15;
- dezaburire luneta;
- geamuri electrice fata;
- (daca iti permiti, ca esti in stadiul ideal pentru asa ceva) - kit dynamat.
Si asaaaaaaa mai departe.

P-aia cu retromobil scoate-ti-o din planuri, sunt vise.
kitzsteinhorn91
Am scris si mai sus ca butoanele o sa le schimb pentru ca inca nu am gasit ceva bun. Cat despre ceasul de ulei, acum parerile sunt impartite. Nu cred ca a stricat tot bordul !
Si nu stiu de ce de la acest bord pe care am pus acel ceas de ulei, acum masina a devenit un kitch, o sa arate ca o panarama, etc.
Nu consider ca toata masina sta in ceasul acela de ulei. Dar ma rog, fiecare cu gusturile lui. Barem eu nu fac misto... Adica am mai zis si mai repet, nu cred ca acum se merita sa ziceti ca masina va fi un kitch si un circ doar din cauza acelui ceas de ulei...

Si la urma urmei daca ma inscriu la Retromobil care e avantajul ? Stiam ca ai acolo locuri unde bifezi si aveai si o casuta in care scria: "modificari specifice epocii". In fine... Nu e visul meu sa o inscriu la retromobil. Cat despre aspectul exterior, sunt sigur ca o sa spuneti ca "pune-i flacari, tatuaje si alte prostii", ca e un kitch si alte chestii de genul.

18 Feb 2010, 17:21:
@Cristith: Am vazut un filmulet cu intalnirea Daciaclub de la Brasov din 2009, si mi se pare ca am vazut Dacia ta (TM 70 UAP), in care am vazut pe bord un turometru, iar ceasurile de temperatura apa si presiune ulei, puse in locul scrumierei. Nu cred ca e tocmai original.

Cat despre radioul care il voi pune in masina, nu cred ca afecteaza cu nimic daca pun unul mai nou. Adica asta nu cred ca inseamna ca masina e un kitch.
Muttley
Sunt doua directii foarte distincte, care nu interfereaza vreodata:
1) o faci originala, da' originala la sange, ca sa ajunga vehicul clasic. Din punctul meu de vedere, acel "original" care serveste doar la laudat pe forumuri = zero.
2) o faci cum vrei tu, astfel incat sa iti dea TIE satisfactie.

Eu am ales pentru a mea directia 2), care in traducere proprie inseamna multe modificari (nimic radical) si aspect exterior standard. Adica sa arate a Dacie, sa mearga si sa ofere confort peste.

Cu alte cuvinte, cu radioul, go for it!
kitzsteinhorn91
De acord cu tine. Nu e nevoie sa ma laude nimeni, si nici nu cred ca m-am laudat, ca nu din acest motiv m-am apucat de reconditionarea ei. La exterior si eu o sa o tin cum a fost ea. In schimb la interior, adica acolo unde stai cand o conduci, consider ca poti faci diverse modificari pentru sporirea confortului.

Sincer sa fiu, m-am apucat de acest proiect pentru ca bunicul a avut o masina la fel ca asta, si mi-a placut foarte mult, si mai ales pentru ca imi place Dacia in general ca masina.

Si acum intreb: am pomenit eu ceva de inscris la Retromobil ?! blink.gif
payty
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Feb 2010, 09:40)
Am scris si mai sus ca butoanele o sa le schimb pentru ca inca nu am gasit ceva bun. Cat despre ceasul de ulei, acum parerile sunt impartite. Nu cred ca a stricat tot bordul !
*




R12G are chiar doua ceasuri acolo din cate stiu eu. E un accesoriu util si atata vreme cat nu e cu leduri sau alte smecherii cred ca da bine.



studioworks
Cate dacii de pe forumul asta sunt inscrise la Retromobil club?
kitzsteinhorn91
Chiar, si eu sunt curios, care Dacii sunt inscrise la Retromobil. Eu stiam ca era doar un R12 TS verde inchis.
bucatzel
Ceasurile suplimentare de ulei si apa se pun de obicei undeva in dreapta, prin jurul scrumierei. Cum mai vrei sa pui si un radio/casetofon/whatever in bord, la marea majoritate, te trezesti cu o consola de bord facuta de mana, ca n-a binevoit fabrica-mama sa faca pentru toti.

Oricum, e destul de logic sa iti tii ceasurile grupate, ca e masina, nu avion (si direct vizibile... pentru ala muti or mana ori capul ca sa-l vezi, in loc sa arunci o privire). Si mai multa nevoie ai in viata de zi cu zi de ceas de temperatura apa, decat de presiune ulei.

Acu', daca ai gaurit bordul pentru el, sa fii sanatos, ca gaura aia n-o mai acoperi. Data viitoare o sa stii sa masori de 7 ori inainte. Ca iti era mai utila o consola centrala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.