Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kitzsteinhorn91
Cateva poze de azi cu masina si cu boxele + inaltatoarele care urmeaza sa le pun pe polita.
danut 69-71
Frumos , felicitari . wub.gif
kitzsteinhorn91
A terminat electricianul si cu proiectoarele. Sint superbe !!! smile.gif Si au o lumina galbena asa placuta.
xxm
kitzsteinhorn91, iese chiar frumos masina!
ai grija de ea si fi mandru ca e a ta cool.gif ...imi place faptul ca desi si tu esti tanar iti plac masinile acestea si chiar ai reusit sa readuci una la viata.
Spor la treaba in continuare! happy.gif
om_bland
kitzsteinhorn91: Monteaza tapiteria la usi , o sa arate super wink.gif , usor, usor arata a masina smile.gif
apline5
de ce ai pus radiator mare ?
kitzsteinhorn91
De ce nu ? Cel mic era terminat, iar nou la magazin nu am mai gasit.
Cosmin_SNR
nu trebuia neaparat unul nou,puteai sa iei unul din dezmembrari si il curatai,vopseai si era ca nou...asa asta nou ii strica tot farmecul + ca mai este si de papuc diesel...fara suparare eu doar am dat o parere,in rest e superba masina! nu am cuvinte sa o descriu...
kitzsteinhorn91
Nu e de papuc diesel, este de 1310. Am fost si la dezmembrari, nu-i problema, dar nu luam ceva prost doar de dragul de a lua acel lucru...
Cosmin_SNR
eu asa am vazut...ca seamana cu cel de pe diesel, acum ramane la alegerea ta ce pui...apropo interesante inaltatoare si ce difuzoare sunt acolo smile.gif) o sa sara in sus pe polita smile.gif) oricum bafta
kitzsteinhorn91
In cutii sunt niste difuzoare pe 3 cai Sony.
speedy82
Parerea mea este ca montarea unui radiator mai mare pe masina in locul celui mic nu este asa o mare crima. Pana la urma este o modificare menita sa fac motorul sa mearga mai bine in conditii de caldura. Si eu am astfel de radiator si nu mi se pare ca e cel mai mare viol. Cred ca uneori facem exact ca in zicala populara "De copaci nu am vazut padurea".
kitzsteinhorn91
Sarbatori fericite tuturor si fie ca Sfintele Sarbatori ale Pastelui sa va aduca lumina si bucurie in suflet ! imbratisare.gif
HRISTOS A INVIAT !
csiri_biri_kodak
Foarte frumoasa treaba!
Iti simt eforturile depuse intrucat si Alba mea este in "revizie", cu diferenta ca pe a mea o voi vopsi saptamana viitoare si peste 2 saptamani va primi motorul refacut.

PS. gusturile nu se discuta, insa vopseste in spatele mastii cu negru... sa stii ca face diferenta.

Bafta in continuare...

Inca 2 puncte comune ... asa fara mare importanta: si eu am inceput proiectul in octombrie-noiembrie anul trecut, si la momentul prezent conduc un Break visiniu smile.gif
kitzsteinhorn91
smile.gif Hristos a Inviat ! Spor la treaba !
kitzsteinhorn91
O poza cu defazorul, una cu motorul, si ultima in spiritul Sarbatorilor de Paste ! biggrin.gif
alex-mun
E pacat sa-l lasi ruginit defazorul. Curata-l nitel si da-i si lui o vopsea neagra si contragreutatilor la fel , e cam aiurea, cand vezi vopsit tot frumos, si dihania aia ruginita wink.gif
Muttley
Atrocitatea aia, radiatorul ala MARE... e din aluminiu? Daca da, bravo!!!
nelu_1985
bravo, bravo, da se-ndoaie intr-un mare fel cand iei muste, albine, pietricele marunte; cred ca am luat masca de vreo 3 ori jos sa-l curat si sa-i indrept aripioarele radmasa.gif
Muttley
La mine n-a facut dintr-astea huh.gif
Oricum, ca sa previn astfel de chestii, urmeaza o plasa din aluminiu neagra "tiunning" in spatele mastii.
kitzsteinhorn91
Radiatorul este din aluminiu (Romradiatoare Brasov) si in spatele mastii nu voi pune alte elemente.
nelu_1985
foarte curios, arata exact ca al meu care e turcesc, dar ale noastre sunt f putin diferite de a lui Matley
Cosmin_SNR
scuze pentru off-topic: nelu_1985 spala si tu compartimentul motor...sa arate si el frumos..daca tot tii la masina ta,asta e parerea mea wink.gif
apline5
QUOTE(Muttley @ 7 Apr 2010, 07:57)
La mine n-a facut dintr-astea huh.gif
Oricum, ca sa previn astfel de chestii, urmeaza o plasa din aluminiu neagra "tiunning" in spatele mastii.
*



merge pusa o perdeluta deaia de geam ,nu mai intra nimic la celule wink.gif
toti zic ca e de cacao radiatorul asta, nu sunt de acord cu ei dar eu altceva am zis ,mergea mai bine un SUC si setul de claxoane in fata alternatorului cool.gif
danut 69-71
Fara suparare , am incercuit sub aripa , unde intra instalatia electrica . Pune un manson de cauciuc , din trepidatie poate sa-ti sectioneze unul dintre cablurile electrice . wink.gif
kitzsteinhorn91
Unde gasesc acel manson ? As vrea sa caut si o garnitura pentru gaura prin care iese firul la lampa de numar in spate. Gasesc asa ceva ?
baranga
cauta pe la dezmembrari la o instalatie electrica de masina straina pe la praguri wink.gif
alex-mun
Gasesti pe la alte Dacii la dezmembrari , cam toate mansoanele de care ai nevoie
kitzsteinhorn91
Au aparut masini noi la REMAT la noi biggrin.gif Cateva masinute interesante cu lampi SEIMA la spate si pe aripi biggrin.gif
Pacat ca se pare ca sunt singurul cu D1300 in Ploiesti sad.gif In Constanta am vazut ca sunt multi baieti cu ele frumoase.
iuliano_smile
pai si eu sad.gif ?
kitzsteinhorn91
Da si tu Iulian, esti cu 1300. Dar mi-ar fi placut sa o pastrezi si tu la ea aspectul original smile.gif
anecula_08
Salut, daca aia drum prin bucuresti si te intereseaza un paravant de dacia 1300 aici sa ma anunti smile.gif. Este galben ca masina ta.
kitzsteinhorn91
Am gasit si jenti de 1301 pentru ea.
xxm
poze cu jantele?tongue.gif
kitzsteinhorn91
Inca nu au ajuns. Saptamana asta le voi lua.
iuliano_smile
Ai reusit sa le iei? Da inchidere centralizata nu ii pui?
kitzsteinhorn91
Nu le-am luat inca. Pe joi se duce un prieten sa le ia. Cat despre inchidere centralizata, nu stiu ce sa zic... Ma alearga lumea pe aici pe forum la sectiunea "Dacia 1300" daca ii pun inchidere centralizata biggrin.gif
iuliano_smile
Sa nu patesti sa tio descuie (DOAMNE FERESTE). Dupa un timp yalele alea se deschid cu orice cheie......eu iti spun ca am patito ieri.....si nu prea mia priit. Si hai sa fim seriosi.....o IC e la Real 35 de lei.Nu e un capat de tara. Si alarma tio pui mai tarziu.....sau mai e pachet IC+alarma vre un milion si ceva.
kitzsteinhorn91
Si se pune pe aceeasi incuietoare ?
LVR-u
Daca ai ialele originale de 1300, pe fata nu o sa mearga, trebuie modelul nou cele care merg incuiate din interior...o violezi un pic si e pacat....
Bafta
kitzsteinhorn91
Pai am modelul care se incuie din interior blush.gif
LVR-u
[QUOTEPai am modelul care se incuie din interior [/QUOTE]

Merge atunci!
kitzsteinhorn91
Pai si unde gasesc inchidere centralizata fara alarma ? Si cam la ce preturi ? Si totusi, ceva de calitate...
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Apr 2010, 21:35)
Pai si unde gasesc inchidere centralizata fara alarma ? Si cam la ce preturi ? Si totusi, ceva de calitate...
*


Ai PM. Daca vrei iti fac si poze.....sau vii pe la mine si le vezi.

QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Apr 2010, 21:30)
Pai am modelul care se incuie din interior  blush.gif
*


Hopa :-? . Team prins tongue.gif . Cum se face ca ai incuiere pe interior? Nu de alta da intreb si eu ca vreau sa imi pun IC radmasa.gif
kitzsteinhorn91
Niste jucarii luate de pe la REMAT. Oglinzi heliomate biggrin.gif
laurentiu.bruma
Frumoasa Masina ... Frumoase jucarii... pacat de bugetul meu ca ma infingeam si eu sa imi fac o asemenea jucarie ... dar nah asta este Sa ai bafta si noroc Ai grija de ea

Felicitari inca odata!
kitzsteinhorn91
Multumesc mult. Doame ajuta ! smile.gif
Cosmin_SNR
nu imi dai si mie 2 dispersoare din alea te roooog sad.gif( :|
kitzsteinhorn91
O poza de azi cu "blonda".
ronny
am eu pe sor ic si am modificat incuietorile pt asta .... reversibil si insesizabil cu un petic de 2 cm de tabla x 58 mm latime si 2 nituri iese ceva f f f interesant si nu mai ai nevoie sa incui pe din afara ca oricum nu mai deschizi cu cheia . inainte de orice altceva am ic pe dacie de 4 ani pusa de mine cu tot cu alrama si le am si azi in stare perfecta , ba chiar am inlocuit cablajele pentru ca plasticul de izolatie era cam dubios dupa 2 ani ..... inca merg si azi .... ma rog or sa mearga dupa ce vopsesc si customizez un pic babornitza

dezavantaj : 1 din moment ce faci odificarea usile din fata le incui din telecomanda si din interior , iar incuiatul din butuc il poti face ca o masura suplimentara chiar daca il descui tot trebuie sa mai descui si la telecomanda sau in interior .
avantaje : 1 piu-piu biggrin.gif
2 daca scoti arcurile de reapelare la parghii iti merge ic ul ca la auto straine si daca
ai mastere la actuatoare poti incuia toata masina din butonul de la usa ,
3 piu-piu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.