Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
vallyyy
cred ca stii ce ai de facut (tampoane,vopsea inainte de grila etc.) .... felicitarile mele,masina e pur si simplu wub.gif ,multi km fara incidente si conserv-o cat mai bine si mai mult cu putinta,un garaj ar fi ideal si ingrijire la tabla o data la ceva vreme
adriandavidescu
foarte frumos a iesit masina wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif reconditionare de bun gust!!!!!!!!!!!!,mi-ar place si mie sa o reconditionez pe amea,da nici nu vreau sa ma gandesc de cati bani asi avea nevoie
BZN
Ar mai trebui nitel aranjate lampile se pozitie/semnalizare si bara din fata. E pacat sa se vada aiurea la cata munca, suflet si bani s-au bagat in ea.
kog
bara fata nu sta cam carna? Oricum buna prietena mai ai de te sustine asa wink.gif
kitzsteinhorn91
Azi am luat RAR-ul. Dar odata scoasa la drum, au aparut problemele. Electromotorul a ramas blocat cand am ajuns acasa, turometrul nu mai indica, stopuri frana deloc, cutia fluiera rau de tot, iar motorul parca bate ! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
ph-06-uar
pune mana in 8 zile sa fie la zi cu toate sa vi la brasov.
Merced
Cred ca faci misto. Sper ca faci misto. Ca daca nu faci, mai vroiai sa pleci cu ea fara sa o testezi bine in prealabil direct la Brasov.

Electromotorul se rezolva, daca nu gasesti acum o galagie de electromotoare la Remat, turometrul sper ca nu mai merge din cauza vreunui fir ceva, ca daca s-a defectat ceasu' in sine, e cam nasol de tine, cred ca ai dat si o gramada de bani pe plansa de bord respectiva, stopurile pot sa nu mearga din cauza comutatorului de la pedala, merita verificat. Sau o siguranta ceva. Cutia fluiera, asta e nasol, da' nu imi aduc aminte sa fi citit ceva despre cutie, daca a fost verificata de catre oameni inainte. Putea sa faca asa de ani de zile. Cunosc oameni care au avut cutii cu zgomote d-astea din fabrica. Plus ca mai sunt destui si p-aici. A mea a inceput sa fluiere intr-a patra dupa ce am mers un an fara ulei. Plus vreo 300.000km. Iar sa bata motorul, pai pentru asta tre sa te duci sa le dai in cap cu ea celor care l-au facut.

La final, ce nu-mi place, ca sunt aiurea puse lampile de marsalier, ca NU ai dat nici acum cu negru in spatele grilei si arata ca dracu' asa, si ca nu ai tampoane pe fata. Iti sugerez sa pui tampoane, si sa dai doua gauri pentru proiectoare sepatat mai in lateral, si sa le pui atarnand in jos, nu cum le ai tu. Sigur o sa arate mult mai bine masina dupa toate astea.
GrosseCali
Si ca o completare... aliniaza ochelarii din distantierele alea + daca nu sunt suruburile destul de lungi pune unele mai lungi acolo ca sa vina in linie cu ornamentul de la capota.
Spor la munca! biggrin.gif
BZN
Cu farurile de ceata e cam greu, o sa ramana gaurile. Nu incap tampoanele alea mai scurte, tot de 1300?
Merced, din cate imi aduc eu aminte, masina iesea din fabrica cu zona aia vopsita-n culoarea caroseriei. Mie nu mi se pare ca arata rau.
bucatzel
QUOTE(Merced @ 30 Apr 2010, 01:14)
Iti sugerez sa pui tampoane, si sa dai doua gauri pentru proiectoare sepatat mai in lateral, si sa le pui atarnand in jos, nu cum le ai tu. Sigur o sa arate mult mai bine masina dupa toate astea.
*



Partea cu tampoanele e discutabila. Arata bine si fara, dar ori ai fara tampoane peste tot, ori n-ai nicaieri.

Farurile de ceata sub bara nu recomand, o sa le proptesti in vreo bordura mai inalta pana la urma. E drept, pe a mea erau faruri de ceata rotunde, care-s mai mari, dar numai injuraturi au generat cat au stat sub bara.

Casca bine ochii prin lege la partea referitoare la farurile de ceata si fa-ti un printout cu partile relevante, ca la mine (taica-miu de fapt) motivul pentru care au migrat de pe bara sub bara (si de acolo pe un raft in garaj) a fost una bucata amenda acu' ani buni. Nu stii niciodata cand dai de-un politai care nu si-a facut norma de amenzi.
BZN
Din cate imi aduc aminte cerinta principala in cazul montarii proiectoarelor e sa fie pozitionate sub linia farurilor. Apoi, daca a trecut inspectia la RAR inseamna ca e OK.
bucatzel
Apoi chiar vreau sa vad bucata de lege care zice asta...

Pentru ca in anii '80 se purtau asa. [attachmentid=1627618125]
Si asa au stat si pe masina mea, pe o traversa deasupra barei, la nivel cu farurile, pana prin '97-'98, nu mai tin minte exact.
BZN
Cel putin cele din poza sunt sub nivelul farurilor, regulamentar. wink.gif
Merced
Masinile veneau vopsite negru in spatele grilei. Astea vopsite in culoarea caroseriei ma fac sa ma gandesc direct ca a fost revopsita, cine stie de cate ori.
vallyyy
verifica starterul la electromotor ...ma indoiesc sa fie ceva mai grav
Merced
Aia e o nimica toata, problemele la cutie si motor sunt grave. Daca ai o panta mereu nici n-ai nevoie de electromotor. mellow.gif
kog
nu stiu de ce am impresia ca nu s-au verificat bine motorul&cutia
Merced
Motorul cica a fost reparat capital.
Eu inca sper ca glumeste.
andreiutzu
se pare ca au glumit mecanicii cand au spus ca l-au reparat capital! wink.gif
BZN
Ori glumeste si face o surpriza legat de Bv, ori e negru de suparare. unsure.gif Clarifica el situatia, vad ca a fost p-aci, azi pe la 16.
vallyyy
Dar motorul a fost facut in service ? sau de vreun meserias ? in ziua de azi,cel putin in cazul daciei 1310,am mai multa incredere am in meseriasii de cartier decat am in astia din service-uri .
kitzsteinhorn91
Motor facut de meserias nu in service. S-a rezolvat ! Turometrul merge acum, la fel si stopurile pe frana si am schimbat si puntea de diode ! E totul ok !
Merced
Pai si de bataia motorului sau de fluieratu' cutiei nu zici nimic? ohmy.gif
kitzsteinhorn91
La cutie a pus stifturi si a completat uleiul si acum merge super, iar cu bataile motorului am auzit ceva de niste bolturi la pistoane. Mi s-a zis ca nu e problema !
panzerjager
de unde ai facut rost de barile nichelate? cum ai procedat cu ele? [btw sincere felicitari ! ]

30 Apr 2010, 22:16:
de unde ai facut rost de barile nichelate? cum ai procedat cu ele? [btw sincere felicitari ! ]
si...un pret estimativ pentru tot proiectul ai stabilit? biggrin.gif
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 29 Apr 2010, 17:23)
Azi am luat RAR-ul. Dar odata scoasa la drum, au aparut problemele. Electromotorul a ramas blocat cand am ajuns acasa, turometrul nu mai indica, stopuri frana deloc, cutia fluiera rau de tot, iar motorul parca bate !  ohmy.gif  ohmy.gif  ohmy.gif
*


Vino pe lamine o fuga cu ea si te rezolv eu wink.gif .
kitzsteinhorn91
S-a rezolvat totul biggrin.gif
M@f_vs_Pyro
frumusel exemplar ai kitzsteinhorn91 (apropo cam complicat id-ul biggrin.gif un nume ar fi mai ok ) imi place ce ai facut cu masinuta asta si e de apreciat ca ai avut curajul sa te incumeti la o asa reconditionare biggrin.gif felicitarile mele un 10+ si jos palaria. De ar exista mai multe persoane asa ca tine sar salva multe daciute. Am si eu o batranica care va urma drumul reonditionarii.. dar nu curand momentan strang din piese , anul asta nu ajung in brasov cu baba dar ma bucura enorm ca numarul detinatorilor de daciute creste biggrin.gif sper sa ajungi la brasov la intalnire sper sa iasa la fel de bine ca daata trecuta salutari de la Botosani si inca odata tot respectul fata de tine si masina ta

Nu mai bine
Alex1300BV
Salutare tuturor,
Ma scuzati ca ma bag unde nu imi fierbe oala,
dar eram curios (si cred ca nu sint singurul)
sa stiu cum ar arata masinutza cu tampoane si cu grila aia vopsita...

Parerea mea e ca arata superb, asa.
Felicitari proprietarului!
iuser
Felicitari !!! Foarte frumoasa masina . cool.gif Bravo kitzsteinhorn91 .
LVR-u
Salut sefu!Ti-au placut piesele alea?Poate vin si eu o data sa vad masina pe la Ploiesti dar cred ca ne vedem pe 8 la Brasov!de ce nu incerci sa pui tampoanele pe spate?Bafta si spor la treaba!!
M.C.
Pt.Kitzsteinhorn91.
Si tu accepti explicatia acelui nene ca bataia este de la bolturile de piston?
E normal sa ti se raspunda asa dupa ce ai refacut complet motorul?
Nu ti-a schimbat si bolturile cind a montat setul nou?
Ar fi trebuit sa mearga ceas motorul dupa citi bani si munca ai investit in aceasta masina!
Oricum,felicitari pentru babuta!Chiar daca nu ai vopsit cu negru in spatele grilei! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
vallyyy
Pune-i tampone frantuzesti wub.gif , nu romanesti
catasimion
Felicitari pentru perseverenta de care dai dovada. Cati ar rezista ca tine la atatea probleme?! ...putini. Id-ul tau se refera la statiunea montana cu acelasi nume? A.. sa stii ca suntem mai multi in Bucuresti (prieteni de-ai mei) care iti urmarim proiectul fara sa intervina si te admiram pentru caracterul tau de a rezista atata timp fara a da "sume". Asta da caracter in Romanica noastra. Succes in continuare tie si celor care te ajuta la proiect. Noi .... suport moral.
kitzsteinhorn91
Negru in spatele grilei urmeaza saptamana asta, precum si emblemele + UAP-ul de pe aripa din dreapta ! Multumesc tuturor pentru sustinere ! smile.gif
razvan32
Super masina a iesit. Astept s-o vad live.
M5665
Salut kitzsteinhorn91,

sunt un pasionat 1300 din Ploiesti.

Se intampla sa ai cumva doua ornamente de volan ( cele de 1100) in plus ( contra cost binenteles)? Caut de multa vreme si nu gasesc...

Felicitari pentru masina, sa te bucuri de ea!

Email: stuntmane@gmail.com
kitzsteinhorn91
Am dat cu negru in spatele mastii, am dat si scutul cu insonorizant negru. Am montat emblemele + UAP-ul pe aripa. Totul este ok acum. Ma oftic ca nu sunt gata jentile de 1301 pana la intalnire...
Filip
QUOTE(Merced @ 30 Apr 2010, 00:14)
...NU ai dat nici acum cu negru in spatele grilei si arata ca dracu' asa...
*


Acuma nu vreau eu sa ma bag ca musca in lapte, dar din fabricatie, NICI Renault 12, si nici Dacia 1300 nu veneau cu negru in spatele grilei, doar am poze din 1977 cu dacia 1300 a bunicului, se vedea clar gri-ul 83 din spatele grilei. Nici renault-ul 12 gordini restaurat profesional de l-am pus la topicul "cele mai frumoase masini" nu e vopsit acolo in negru. Si nu arata rau cu vopseaua caroseriei in spatele grilei, e bine sa se vada toate detaliile, nu sa arate a ceva modificat.

On topic: superba masinuta, sa te bucuri de ea, si sa o tii in garaj ca masina de colectie, sa n-o lasi in vant si ploaie. Tot respectul pentru ca ai reconditionat o masina clasica, masina mea de suflet! smile.gif

Atasez si o poza, cu vopseaua din spatele grilei:

EDIT: Acum am vazut ultimul post... blush.gif n-are nimic, ramane in continuare o masina superba.
Muttley
Ala din poza ta nici macar nu e renault, e un Toros turcesc, replica Gordini, poate cel mai tare exemplar "sport" de derivata R12 din cate au existat vreodata. De fapt sigur cel mai tare happy.gif
apline5
@Filip dacia 1300 a avut din fabrica negru in spatele grilei nu stiu ce e asa mare inginerie
bunicul tau a vopsit masina si nu a mai dat cu negru acolo wink.gif

cat despre renault-u alb , din cate stiu eu Turcia nu a produs faza 1 niciodata ,poate gresesc wacko.gif
Muttley
Aia alba din poza a fost modificata si pe partea de aspect, pentru a semana cat mai fidel unui 12G. Istoria ei in imagini exista pe net.
SlimSlick
Felicitarile mele pentru munca depusa, precum si pentru rezultatul final. In cazul in care ai nevoie de piese, incearca Remat Ploiesti (iar daca nu gasesti acolo, suna-ma si poate-ti gasesc la mine la Remat Berceni... ). Bafta multa in continuare si sper sa se remedieze complet defectiunile....
kitzsteinhorn91
M-a innebunit lumea in oras saptamana asta biggrin.gif
Peste tot unde ma opresc, blonda e asaltata ! biggrin.gif
iuliano_smile
Sa imi zici si mie pe unde te plmbi ca sa te trag si eu pe dreapta laugh.gif
razvan32
te-am vazut ieri 06.mai 2010 masina parcata in fata la nord center. chiar m-am uitat la ea si arata foarte bine. si te-am vazut si pe tine langa ea si te uitai la ea.
om_bland
Salut , spuneti-mi si mie pls care stiti , cat costa semi-aripile pt dacia 1310 ( model vechi) , pragurile , intariturile de la praguri , aripile pe față , semi-aripile pe spate ( nu vreau sa schimb aripile de pe spate adica sa tai de sus de la plafon) .
kitzsteinhorn91
Asa e razvan32 biggrin.gif ! De ce nu ai oprit sa ne cunoastem ? sad.gif
tatabobu
N-o fi stiut sa pronunte "kitzsteinhorn" wink.gif
kitzsteinhorn91
Ma cheama Theodor. Mai scurt... Theo ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.