Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
GIC
Cu burta la soare!
iulia_boris
Adica la bec,vrei sa spui..
paul_damian
[attachmentid=1628106092]
Nighty night...
GIC
Doar asa, cu atitudinile astea, au reusit sa ne subjuge, ca la cat de egoiste sunt .... Si cand se trantesc langa tine torcand .....
Aaaaa, si cele 10-15 secunde de nebunie/zi cand alearga ca nebunul si face drifturi pe gresie! radmasa.gif
gabize
un metru de blană, rămâne? wub.gif
[attachmentid=1628106095]
radian
Mai degraba un kg, de strans cu aspiratorul...
DragosP
Are vreo 3..4. De păr, da, are până-ntr-un kg.
gabize
Cam așa.
Agrig
QUOTE(iulia_boris @ 1 Jan 2019, 12:18)
Bunica ta traia in secolul trecut.Tu ce scuza ai?  Cum sa bage o pisica stresata de drum cu nasu-n pisati? Se aplica si la caini.Ca eventual sa aspire pisatii,rahatii  in plamani si dup-aia chiar sa ai motiv intemeiat pt a merge la medic.Mai sunteti? 
N-are ce sa-i faca,asta ca sa se linisteasca si el..Este un animal cum credeti ca ar putea scapa de stres si frica?  Cand copiii se pisa si caca pe ei ii bagati cu nasurile-n pisati si cenzurati?!
*



Hai ca postul asta mi`a scapat...
N`am crezut ca exista persoane cu atita lipsa de discernamint, sa inteleg oare ca Revelionul a avute ceva efecte nefaste in capacitatea de a intelege ceva incit sa trebuiasca sa spun cuvint cu cuvint cum se face?
Doamna draga! se ia pisica, pisoiul, catelul si se pune cu nasul in fata rahatului/pisatului dar sa`l vada bine, sa inteleaga de ce o ia pe coaja nu se baga cu nasu`n el, e la mintea cocosului asta, doar un om trait la oras poate crede o asemenea timpenie, la tara se mai intimpla sa urce pisica pe masa si sa`si mai bage nasul in farfurii cind nu esti atent si nimeni nu`i fericit sa stii ca ai bagat`o cu botul in rahat si apoi sa maninci dupa ea, ca de multe ori nu stii ca a facut magaria sa urece pe masa, urgent sare jos cind te aude.
Cum credeti ca as fi rezolvat cu pisicii mei care au vazut prima data un pui de gaina?
Omoram puiu si`i bagam cu nasu`n el si apoi ii articulam sau doar puneam puiu in fata lor si`i "ajustam" usor?
Asa m`am ales cu 2 pisoi de toata frumusetea, aveau aproape un an cind au vazut puii de gaina , dupa citeva tratamente a fost totul in regula, nu s`au mai apropiat de ei, altfel ramineam fara ei, ii dadea la un verisor care nu avea pasari, casa la oras.

Mi`au mai ramas astia 3, de la pisicuta mea tricolora.
[attachmentid=1628106457]
[attachmentid=1628106458]
Mama ei, o vagaboanda a venit si mi`a fatat in pod 5 pui frumosi de tot, deja una tricolora o alesese sotia pentru noi, alta tot tricolora o doarea un cunoscut si ceilalti erau deja promisi la doi prieteni care aveau copii mici.
Dupa ce aveau aproape 2 luni, citeva zile mai lipseau dimineata i`a dus pe toti cred ca la vreo 3 case distanta pe unde mai sta.
Adevarul ca la noi devenise cam aglomerata curtea, "seful" nu este agresiv cu pisicile, a crescut impreuna cu pisica si motamul meu, s`ar juca cu ele daca ar putea dar nu multe inteleg asta.
Cu astea mici acuma se intelege bine, maninca impreuna dar cind se joaca e cam dificil pentru alea mici, e cam ghiolban individul!
In foto e unchiul lor, ala e mai suparacios cu ei dar acuma`i tolereaza bine.
[attachmentid=1628106459]
Ce`i mai fain e ca individul le lasa pe astea mici sa manince din carnea lui si nu se da la ele, asta n`am crezut`o fiind singurul lucru pe care nu`l tolereaza la "fratii" lui.
Intre timp belitu de ciine si`a pierdut iara zgarda, ma costa din nou vreo 130-140 lei...
Blonda ne ramine noua!
ady77
Viață grea wink.gif

[attachmentid=1628108083]
DragosP
Aia e fetița?
AR-18-MOS
Nu, pare a fi pisica.
ady77
QUOTE(DragosP @ 11 Aug 2019, 13:36)
Aia e fetița?
*


up.gif


Și băiatul

[attachmentid=1628108088]

Si împreună

[attachmentid=1628108089]
Agrig
Ii ungur motanu`?
tongue.gif
radian
Poate ceangau. De unde martan unguresc pur sange in Bacau?
ady77
QUOTE(Agrig @ 11 Aug 2019, 15:55)
Ii ungur motanu`?
  tongue.gif
*


Nu, că-s rasist tongue.gif
DragosP
QUOTE(radian @ 11 Aug 2019, 16:02)
De unde martan unguresc pur sange in Bacau?
*


Nu-s băcăuani.
Muttley
Japitza mode - ON! dry.gif

[attachmentid=1628108092]
maho
Ora mesei, la olteni.
[attachmentid=1628108189]
ady77
Eu plecam la muncă, motanul era obosit rău.

[attachmentid=1628108239]
DragosP
[attachmentid=1628108881]
gabize
wub.gif
De ce nu o castrezi? Presupun că e greu să le găsești pisoilor mereu o casă sigură.
Și, statistic, pisicile ce vagabondează trăiesc, în medie, 3 ani.
DragosP
Până acum pisoii sunt in case sigure.
Dar gata, luna asta, după ce înțarcă puii, la castrat cu ea.
ady77
Ce frumoși sunt! wub.gif wub.gif wub.gif
radian
QUOTE(DragosP @ 3 Sep 2019, 19:43)
... la castrat cu ea.
*




De dragul limbii romane, ca ai tu o obsesie cu chestia asta si nu ratezi nici o ocazie sa-i pui la punct pe altii, cum poti castra o pisica? O emasculunizezi?
DragosP
Vezi că "a castra" înseamnă a extirpa glandele sexuale. Nu se face referire la un sex anume.
volint
QUOTE(DragosP @ 3 Sep 2019, 18:43)
Până acum pisoii sunt in case sigure.
Dar gata, luna asta, după ce înțarcă puii, la castrat cu ea.
*




Kum-plita treaba asta. La cativa ani dupa taierea de oo respectivul stapan si-a luat ban.

Oare a fost karma?
DragosP
Aici nu e vorba de oo.
bion
La femele castrarea se poate face si cu o zi innainte de fatare . Se scoate si uterul.
Filip
V-o prezint pe Pufi, e femelă și are aproape un anișor.
DragosP
Ce urechi mari are mâța aia!
dizzy
ciudata pisica?!
sorin1983
pisica ta n-are coada...
Filip
I-a păpat-o ursul smile.gif

Eu nu am mai avut animalute in apartament pana la Pufi si mi-e draga rau. Cand sunt la munca la birou mereu ma gandesc ce o face, ce mai roade ce mai strica prin casa. In rest, e invatata cu tăvița ei, nu face mizerie. E foarte curata, in schimb face dezordine si nu trebuie lasate cabluri in preajma ei.
DragosP
Vezi că iepurele trebuie pus la un baiț mai deosebit înainte de a-l da la cuptor.
Să întrebi înainte.
radian
Iepuroaica aia o sa moara de batranete daca s-a atasat de ea.
gabize
QUOTE(DragosP @ 9 Sep 2019, 10:33)
Vezi că iepurele trebuie pus la un baiț mai deosebit înainte de a-l da la cuptor.
Să întrebi înainte.
*


Nu știu cum e la alții, dar animăluțele mele de companie mereu au fost membrii ai familiei și evident am dezvoltat o sensibilitate la tot ce ține de ele. Dacă era vorba de iepurele meu, nu-mi pica bine postarea ba, dacă eram într-o pasă proastă, postam ceva frumos. sleep.gif
Cu siguranță sentimentul nu ți-e străin.
Știu, e o glumă, dar unii e mai sensibili.
ady77
QUOTE(gabize @ 9 Sep 2019, 11:04)
Dacă era vorba de iepurele meu, nu-mi pica bine postarea ba, dacă eram într-o pasă proastă, postam ceva frumos. sleep.gif
*


I-a trecut glontul pe la ureche tongue.gif
DragosP
a scapat.gif
Lucrurile serioase se mai zic și-n glumă.
gabize
QUOTE(gabize @ 9 Sep 2019, 11:04)
postam ceva frumos. sleep.gif
*


user posted image
Filip
E ok, glumeste toata lumea. Inclusiv tata si prietenii apropiati. Sper sa traiasca minim 10 ani. A fost al fostei prietene. Eu i-am zis sa se gandeasca bine cand l-a luat, ca nu e jucarie de plus. A suportat-o cateva luni dupa a zis ca o duce la tara ca s-a saturat sa curete dupa ea. Eu stiam ca la tara ajunge tocană asa ca am luat-o eu ca ma atasasem de ea. smile.gif

Alt detaliu: ea din nastere a avut sifilis iepuresc si la vreo 4 luni i-a cazut blanita de pe nasuc si a dezvoltat niste leziuni. Dupa ce am dus-o sa-i fac vaccin am primit o recomandare sa o duc la un veterniar mai specializat pe iepuri si acolo mi-a spus ce are, dar ca sa fim siguri i-am facut analize de sange care au confirmat diagnosticul. Tratamentul a constat in 7 zile de injectii cu penicilina pe care domnisoara le-a indurat cu stoicism. Deja de la a 3-a injectie i s-a curatat nasucul, ca mai apoi dupa 2 sapt sa aiba o recuperare completa - asta insemnand ca i-a crescut la loc blanita pe nas. Acum e sanatoasa, strang bani sa o sterilizez, nu de alta dar statistic sunt sanse mari sa faca tumori daca o las nesterilizata.
ady77
Ai avut de ales intre iepure si prietena si ai ales iepurele tongue.gif

Filip
smile.gif) Iepurasul asta e cel mai bun lucru care a iesit din relatia aia. Din pacate. Dar asta e viata, eu sunt happy.
DragosP
Iepuroaică.
ady77
Vreo solutie sa mai scap de pisici aveti? Ca mai am un pic si adun toate pisicile din sat la mine in curte. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Pana acu' am:
- 2 pisici proprii si personale care stau in casa;
- 1 pisica proprie si personala care sta afara si mai intra foarte rar in casa (iarna doarme cu cainii in cusca);
- 3-4 pisici adulte care ma viziteaza zilnic la mancare, cat timp cainii sunt inchisi in padoc;
- 2 pui de pisica care nu mai pleaca si trebuie sa ii mut intr-o zona inaccesibila cainilor cand le dau drumul ca-s cam bolovani si mi-e frica sa nu ii prinda.

Cu pisicile proprii si personale nu au nicio treaba cainii.
iulia_boris
Nu prea sunt solutii in chestiunea asta..
ady77
Cred ca sa le tai de la mancare, dar mi-e mila de ele.
iulia_boris
Eventual sa le spui stapanilor sa le sterilizeze pt ca asa se vor inmulti ca dracu si chiar nu-i asa grozav sa ai zeci de pisici..Sau le sterilizezi tu.Urmaresti o campanie de sterilizare gratuita si faci un gest grozav.

9 Sep 2019, 11:06:
QUOTE(ady77 @ 9 Sep 2019, 11:04)
Cred ca sa le tai de la mancare, dar mi-e mila de ele.
*


Exact d-aia vin la tine pt ca le hranesti.Si eu hranesc pisici in spatele masinii mele,la munca si pe unde mai vad.Si mie mi-e mila si nu pot renunta sa le hranesc.
ady77
Ciudat e ca majoritatea sunt motani tongue.gif

Idee buna cu sterilizatul, am un prieten veterinar, m-ar costa doar materialele necesare sterilizarii.
tatabobu
QUOTE(iulia_boris @ 9 Sep 2019, 11:04)
Exact d-aia vin la tine pt ca le hranesti.Si eu hranesc pisici in spatele masinii mele,la munca si pe unde mai vad.Si mie mi-e mila si nu pot renunta sa le hranesc.
*




Ca om deranjat teribil de unele obiceiuri ale celor care hranesc pisici sau caini vagabonzi, am o singura rugaminte: asigura-te ca nu hranesti vreo pisica sau caine aproape de vreun bloc, sau de casa cuiva. Mie in spatele blocului mi-au facut binevoitorii din zona crescatorie de pisici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.