Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
Ov
pisica se plictiseste relativ repede de pointer (cred ca se prinde despre ce e vorba) in schimb cainii sunt deliciosi: alerga pana-si dau duhul
bogdan3l
De acum vro' 2 ore sunt posesorul unei pisicute.
Dar sa va spun cum s-a intamplat . Era tata la pescuit si o pisicuta tot se juca pe langa masina . Cand a plecat si-a zis sa o ia si sa o duca pana in cel mai apropiat sat . Nu stiu ce a mai facut el ca nu a mai gasit-o in masina. A dat si bancheta jos . Eu cred ca era sub scaunul din fata smile.gif .
Cand a ajuns acas' si a coborat din masina a sarit si pisicuta pe langa el din masina dar nu stu' pe unde s-a bagat .
Apoi cand am plecat pana afara a zis tata sa duc si gunoiul si mi-a spus sa ma uit si de pisica si sa o iau in casa daca o gasesc , ca i se facuse mila de ea. Nu ies bine din scara , zic pis...pis de 2 ori si apare langa mine . Am luat-o , am spalat-o si apoi am observat ca are niscai purici sad.gif .
Am cautat pe net o farmacie Non-Stop si ghici cine umbla pe la piata gemeni ( sau gemenii ) . Pana la urma acolo nu era farmacie Non-Stop ci clinica veterinara Non-Stop .
Pana la urma am gasit eu o substanta pt. deparazitare insa a trebuit sa ii dau cu foarte putina , pt. ca e mica si risca sa se intoxice. I-am dar cam cu 1/10 ml . Sper sa scape de paraziti .
Luni, Marti ma duc cu ea la veterinar sa ii fac carnet de sanatate si ce o mai trebui .

Pana acum nu are nume . Ramane sa studiez problema . Poate ma ajutati smile.gif
Niste poze cu ea smile.gif
AND
Ce moaca are! smile.gif Super draguta...
maddan
s-o stapanesti sanatoasa! e dulce foc!
sper ca ai spalat-o si sapunit-o bine inainte de a o deparazita. apa si sapunul sunt, in final, cele mai valabile! post-336-1110552489.gif
iar burtica, ai grija, arata ca are niste ditamai viermisorii! asa ca scap-o neaparat de parazitii aia, ca sa apuce apoi sa mai asimileze si ea saracuta cate ceva din ce mananca. 'decaris' de 50mg. impartit in patru si dat un sfert. - pe saptamana!
in general pisicile nu accepta mancare diversificata cand se maresc. asa ca profita acum, cat nu prea stie pe ce lume se afla, si da-i legume fierte, amestecate cu gris, ca ala ii mai furnizeaza niscaiva calciu.
exista argila/ nisip la pret f. ieftin, in pungi de 5-6 kg., 'miau-miau' parca scrie pe ele, si te sfatuiesc sa-l folosesti. absoarbe orice miros. fa-i o tavita cu argila si scapi cel mai usor.
costi
Bogdane nici nu-ti seama acum ce gest ati facut !
Gindeste-te cum i-ar fi fost acum pe ploaia de afara !
Maddan are dreptate cu mincarea diversificata. Cum o inveti acum asa o ai.
Despre partea cu deparazitarea eu zic sa mai faci un drum cu ea la vet care-ti va fixa o schema de tratament: pastile de deparazitare, vaccinuri, vitamine etc.
La fel de important ca mincarea diversificata este sa o inveti cu iesitul din casa. Incearca sa o iei cu tine pina jos sau chiar in masina de colo, colo. Asa stress-ul va fi mai mic cind va fi sa o duci la veterinar sau, de ce nu, la iarba verde, cind o mai creste.
Sa ai parte de ea !
mil
piscica care iese afara va avea mereu purici...deci nu te panica...trebuie sa iei masuri preventive. Ai mei le-au luat zgarzi care sunt ieftine si eficiente...puriciii nu mai stau pe pisici, sar pe pe covor...din cand in cand se ia o camera si se da sanatos pe covor cu insecticid neremanent...dupa 1 ora se aeriseste f. bine si camera e purificata...se procedeaza similar si cu celalte incaperi...ca sa inchid ideea. acest tratament nu iti garanteaza o reusita permanenta...vor exista purici candva dar o sa dai cu insecticid odata la 3-6 luni...totul e sa nu o iei in tragic si sa rastorni casa pentru purice, e plin de acarieni de care nu stii pe covor si in asternut, sistemul imunitar le face fata. Tantarii sunt mult mai periculosi decat purecii (nu atat ca se servesc mai mult, dar au si mai multe victime pe distante mari si pot raspandi boli mult mai lesne)...deci calm problemele simple au solutii simple
costi
E prematur sa-i dai astfel de sfaturi.
Puricii de care vorbeste Bogdan sint cei cu care vine orice pisicuta vagaboanda si care dispar deobicei dupa bai.
Daca va iesi afara, cind va iesi, atunci da, se pot folosi zgarda. Scimbata periodic este foarte eficienta.

Cruchot
QUOTE(dacicuss @ 29 Sep 2005, 11:35)
Porumb fiert (pentru amidon), ciuperci din conserva, iarba plantata special intr-un ghiveci, etc...asta haleste si dihania mea...pentru aciditate.
Cruchot, pentru Tombe al tau, ca sport n-ai cum sa-l pui sa faca, vezi ca este potol pentru pisici obeze, hipocalorica, pentru sedentare, masculi castrati..cred ca al tau la 6 luni inca are bijuteriile biggrin.gif , deci nu e cazul...da' e enorm 4 kile...atata-l sa se joace..mingiute, etc
*


La naiba, si Pixi si Tombe sint amandoua pisici. De ce naiba crezi ca i-am zis Tombe? biggrin.gif . Mancarea e mai gustoasa din gunoi. 6 luni si 4 kile si cred ca e in crestere. Iar miscare face. Sare pe usa capitonata pana sus si de acolo pe dulap. Cand sare de pe dulap in pat cred ca se aude pana in strada biggrin.gif .

Un sfat. O singura pisica in casa e un chin ai pentru voi si pentru pisica. Daca vreti sa scapati d eprobleme solutia e inca o pisica. Eu am tras cateva luni cu Pixi de nu mai stiam de mine, ma musca, miorlaia, facea urat, se plictisea. Acuma se alearga amandoua. Daca la inceput vreo 3 zile a scuipat-o pe Tombe (atuncea inca nu o chema Tombe biggrin.gif ), credeam ca o mananca, acuma proportiile s-au cam schimbat biggrin.gif . Saraca pisicuta, am luat-o de cavnd avea o luna, era cat pumnul si dormea in cap la mine sau la prietena mea, ne era frica sa nu ne intoarcem pe ea cand se baga intre noi. Acuma daca se baga intre noi ne arunca din pat biggrin.gif .
maddan
Subscriu la ce a zis Cruchot. Numai ca eu am catelusa si pisica, nu doua pisici.... biggrin.gif

Inainte se plictisea catelusa de murea. Acum cand vin seara acasa imi dau seama imediat ca nu s-au plicitist: toata casa e cu susu'n jos... biggrin.gif
dacicuss
Bogdane, du-o la doftor, ii faci carnet, ti-o deparaziteaza, etc. Gasesti hrana specializata pentru pui, nu te complica cu legume, gris, etc...consulta medicul first of all...parerea mea!
Cruchot: dom'le, a mea s-a invatat singura. Deocamdata ramane asa, dupa ce ne mutam la casa, va fi altceva wink.gif
bogdan3l
Continui sa ma uimesc cata energie are animalutul asta smile.gif . Mai ales dimineata.
De mancat mananca orice . Branza , cascaval , lapte, peste ( am inteles ca nu e bine sa ii dau mezeluri ) .
Pana acum nu am avut timp sa o duc la veterinar . Nici sa intru pe forum nu mai am timp sad.gif
Cand am fost la clinica aceea Non-stop am cumparat si o pastiluta pentru eradicarea parazitilor interni . M-am cam "batut" cu ea pana sa vrea sa o inghita ( adica 1/4 din ea ) . Atunci era si mai speriata. Era in prima seara .

Pana acum nu am reusit sa o obisnuiesc sa isi satisfaca nevoile fiziologice la nisip sad.gif spre disperarea mamei biggrin.gif . Sper sa se obisnuiasca repede ca m-am saturat la cat am spalat gresia .

P.S : are si un nume - Maya smile.gif
adso
mic truc de invatat mata sa faca unde trebuie: cu ale mele a functionat pana acum 100%.

iei o tavita de plastic din billa, si pui un strat generos de nisip pentru pisici (cam 7-8 cm.). inchizi pisica + tavita intr-o incapere in care nisipul e cel mai "apetisant" loc de facut pisu (de obicei in baie).

o mai scoti de acolo cand observi ca incepe sa se ude nisipul wink.gif nu ar trebui sa dureze mai mult de o zi.
bogdan3l
Am incercat sa o inchid in balcon. Florile nu au interesat-o dar a facut pe gresie sad.gif la 1 m de tavita .
adso
inseamna ca e foarte foarte mica. oricum, insista. ajuta, daca nu iti e greata, sa iei un pic din "produs" si sa il pui in tavita, apoi sa o duci sa miroasa.

nu incerca chestia cu bagatul cu nasul in baltuta, ca nu va face decat sa ii fie frica de tine.
cosmin_m
Greata, ne-greata, "mutatul excrementelor" e singura metoda care da rezultate. Exista manusi de plastic, hartie, etc.

Eu am adunat o pisica din spatele blocului, cred ca avea vro 2-3 ani. Racise -era iarna- si tragea sa moara. Am zis ca o iau in casa sa o inzdravenesc si apoi out cu ea. A fost atat de simtita si cuminte ca nu m-am mai indurat sa o dau afara.
Ca idee, am parchet si gresie in toata casa, singurul loc unde se vede ciment fiind o fasie de 10-20 cm la pragul usii apartamentului. E, fix acolo s-a dus ! Am mutat materia in tavita, am dus-o sa miroasa si de atunci nu am mai avut probleme.
Cruchot
Tipa un pic la ea si arata cu degetul, apoi arata-i rahatul si litiera.
Daca nu se sinchiseste ia un ziar si arde-i cateva cu ziarul :-)
Pisicile mele au facut numai la litiera, dar la un moment dat Tombe incepuse sa agreeze mocheta...
dacicuss
Mda...si daca nici aratatul cu degetul n-are efect, io zic s-o pui o ora in genunchi la colt pe boabe de cucuruz. biggrin.gif Domnu' , faza cu ziarul la popou e recomandata la catei, are efect mai ales din cauza zgomotului si a sperieturii...la pisici nu!
driverx
Bai, cred ca vreau si eu jucarie dinasta, la cate am citit de la voi. De unde se ia una bucata pisica pui mic (nu cred ca m-as obisnui cu una mare)? Manual de utilizare (in afara de topicul lui asarban) de unde iau?
costi
vezi ca era ieri una super simpatica
S-a dat : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27362&hl=

dacicuss
Driverx, au aparut niste carti in domeniu...am si io pe acasa un manual de utilizare a pisicii biggrin.gif . Daca chiar te intere, maine iti dau titlul, autorul, editura.
Astia care recomandati hrana gatita: terminati cu prostiile! Bogdane, da-i doar mancare specializata, ca nu e facuta de bubuli sa-ti usureze portofelul ci e chiar combinatia perfecta pentru crestere sau adulti in functie de mediul in care traieste, rasa, gabarit, varsta...caroserie, etc biggrin.gif
Cum o inveti acum cand creste, asa o ai adulta. Sa nu te puna cucu sa-i dai carne cruda, 1st of all, ca ii va mirosi blana...nu radeti ca e adevarat, de la bacteriile din saliva care apar cand e carne cruda in alimentatie...din carti e asta biggrin.gif si pe incercate, testate!
adso
nu e bine sa ii dai numai mancare specializata. pe bune. stapanii tind sa fie comozi, si sa capete brand addiction, si o indoapa de aceleasi crantanele => probleme de sanatate in timp.

pisicile sunt foarte susceptibile de probleme la rinichi, deci trebuie sa bea multe lichide, iar din cand in cand trebuie sa primeasca si crantanele specializate.

cel mai bine e sa ii dai o hrana variata (nu sunt precum cainii, oricum nu mananca decat ce le convine).

incercati cu rosii, bucatele de mar, porumb fiert... s-ar putea sa fiti surprinsi.

dati-le cate un ou crud, o data la cateva zile. pestele le face iara bine.
maddan
dacicuss, ma lesi? biggrin.gif

A mea mananca 80% croante, si 20% hrana gatita pentru catel, care merge si la ea.
Iar cand vreau sa-i fac o bucurie, prefer sa dau 18.000 pe o conserva de peste pentru oameni decat 21.000 pe o conserva de "mancare pentru pisici" care dupa ce ca e mai scumpa pute de-ti ia maul... smile.gif

In rest, subscriu la ce zice adso.
dacicuss
Bai, cand m-am referit la hrana specializata nu m-am referit doar la un singur fel de mancare, indiferent ca-s crantanele sau conserva! biggrin.gif . Io am tot timpul 2-3 feluri de crantanele si conserve. De conserva de peste, nici nu se atinge! biggrin.gif

Am mai postat ca haleste porumb fiert, ciuperci, iarba ( tot de la Pet Shop am cumparat seminte de iarba si i-am plantat in ghiveci) wacko.gif Si ce am scris, nu-s aberatiile mele...eventual ale celui care a scris manualul de utilizare ce-l am in biblioteca ! biggrin.gif

Cruchot
Daca ii dati carne sau peste, mai intai fierbeti-le. Cel putin la peste, asta ii mai ia si din miros.
afh
QUOTE(adso @ 4 Oct 2005, 11:18)
nu e bine sa ii dai numai mancare specializata. pe bune. stapanii tind sa fie comozi, si sa capete brand addiction, si o indoapa de aceleasi crantanele => probleme de sanatate in timp.
*


da, așa e. sad.gif . chiar ieri am dus motanul la doctor că nu mai putea urina. i-a făcut sondă și a scos urina cu seringa. motivul e tocmai faptul că dihania nu mânca decât "boabe", iar taică miu numai d-astea îi dădea. urina era plină de nisip. menționez că mâța mea mânca exclusiv "uiscas".
Cruchot
La motani e groasa treaba, saracii de ei. Majoritatea celor vadgabonzi mor de blocaj renal. Castrarea trebuie facuta peste 1 an si jumatate, pentru ca organele sa ajunga la maturitate deplina. Pentru hrana trebuie speciala din cand in cand, cu un efort din cand in cand, un Royal Canin.
george_slz
Am si eu o matza....reeaaa....nu e de vanzare! E batrana merge pe 8 ani.
costi
Am mai spus-o. In cazuri renale treceti pisica pe Royal Canine - Urinary.
Nu le chinuiti cu sondele decit in cazuri urgente.
Urinary se gaseste la veterinari dar si la pet shop-urile din Carrfour.
In jur de 200.000 /kg
george_slz
Si pisicile pot avea probleme cu urinatu sau doar motanii?
adso
si matele, dar muuult mai rar.

da, e bun royal canine pentru mate cu probleme la rinichi. mai exista de asemenea un produs uman, pe baza de plante pentru dizolvat pietre, care iara functioneaza foarte bine. nu mai stiu care e, dar ma uit acasa si postez.

george, e mata din avatar? pune si tu o poza mai mare, ca mi se pare bestiala, asa flocoasa si cu privirea aia de "ur u talkin' to me?" radmasa.gif
afh
QUOTE(costi @ 5 Oct 2005, 11:02)
Am mai spus-o. In cazuri renale treceti pisica pe Royal Canine - Urinary.
Nu le chinuiti cu sondele decit in cazuri urgente.
Urinary se gaseste la veterinari dar si la pet shop-urile din Carrfour.
In jur de 200.000 /kg
*


am notat! oricum cea mai tare mÂță a mea e cea pe care mi-am tatuat-o. nu se îmbolnăvește, nu cere de mâncare și e tare simpatică ohmy.gif blink.gif laugh.gif
george_slz
Am incercat sa pun poze cu ea insa imi da urmatorul mesaj:

"The requested file upload failed because suitable permissions have not been enabled on the 'uploads' directory. Please contact the board administrator and inform them of this error."

Imi cer scuze adminilor ca nu am postat mesaju pe un topic dedicat unor astfel de probleme.
Cruchot
Gata, o pisica o obosesc seara lu laserul. Alearga dupa ea de dispera, pana scoate limba de oboseala, se urca pe pereti dupa punctul rosu. Asta face cea mare, Pixi.
Tombe nu are treaba. Daca nu e de mancare nu conteaza smile.gif
bogdan2001
sunt proprietarul unei pisicutede de 3 saptamani. Ea are circa 9 saptamani . Atasez poze cu ea.
kog
zici ca e yoda laugh.gif
Markos
cred ca aude foarte bine icon_mrgreen.gif
eXtenSion
Pisica mea wub.gif

D-FENS
...si a mea... smile.gif
radian
D_FENS ce monstru ai, mousul cred ca nici nu mai respira ascuns sub tastatura...
skija
seamana cu Gugal al meu...

ce-i dai de mancare?
D-FENS
Mersi de aprecieri.
Motanul are 3 ani.Ii dam sa manance numai Royal Canin,pt blana(dar nu vad nici un efect) si cu verdeata(incepuse sa manance florile sotiei).E foarte cuminte si de multe ori ne amuza cu "zapacelile" lui. smile.gif
CataOlar
Am si eu o pisica, femela, cam scrantita ( in sensul bun ) si vreau sa ii aduc o partenera mai mica. Asta mai mare e bine-crescuta, face la olita ei. Credeti ca se va transmite obiceiul si la cealalta? O sa imparta tavita sau fiecare o sa doreasca a ei proprie si personala?
Manta B
Eu unul mai 3 pisici si vreau sa spun ca s-au invatat una pe cealalta cum sta treaba cu tabieturile in casa. Partea buna: toate fac la nisip. Partea proasta: s-a transmis si apetitul. Juri ca e sfarsitul lumii, asa de mult mananca
CataOlar
Asta ar fi bine, ca actuala nu e fomista deloc. Are orele ei la care cere de mancare, in rest nu se agita. Si nu consuma decat granule si din cand in cand cate o conserva. Mancare gatita deloc, doar cand manevrez carne cruda bate la pacanele pe masa de pofta.
b34uen
poze cu Zuzi (numele binemeritat):
[attachmentid=1627655187] [attachmentid=1627655188] [attachmentid=1627655189]
Nu a vrut sa faca la tavita, face in cada. In schimb stie sa traga apa la WC. Ma chinui sa o invat sa faca si nevoile daca tot trage apa.
l@u
.....mitzi la un an...acu are doi ani
CataOlar
Matilda...zisa si Mifti / Vuvuzela, la plimbare in zapada iarna trecuta.
4x4
Face-ți cunoștință cu motanul Grișa!

[attachmentid=1627655259]

[attachmentid=1627655262]

[attachmentid=1627655265]
alinHR
Motanul meu la vanatoare.
bygy007
caldura mare asta vara smile.gif [attachmentid=1627655316] [attachmentid=1627655317] , si asta este cea mai recenta asta seara
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.