Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
Markos
Mă, sincer, io n-am auzit de mâță domestică, care să stea exclusiv afară.

Iarna congelează drec frustrat.gif
l@u
ale mele de la munca stau exclusiv afara doar ocazional ziua in birou dar noaptea cand e a gerul ala bun ,afara si nu au murit , nu sunt atat de proaste sa stea in vant si zapada isi gasesc un loc la adapost si vin unde sunt hranite intotdeauna.
Markos
Acum vreo 6 ani a primit nevasta un pui de pisică, de ziua ei. Am crezut că moare, i se umflaseră ochii, nu mai putea să respire, făcea ca toate alea (nevasta, nu pisica). Așa a aflat că-i superalergică la felinele astea. Am returnat personal cadoul, cu scuzele de rigoare.

Cu părul de câine n-are nicio treabă. Chiar dacă Tarra stă afară, am testat fenomenul cu câteva drumuri cu mașina, pe distanțe măricele, cu geamurile închise și animalul lângă ea. Zero efecte.

Deci diferă radical treaba, cu alergiile astea.
l@u
naspa, cu alergiile nu e de glumit ,crizele pot duce la extreme , daca as sta la curte cred ca imi faceam menajerie .
gabize
QUOTE(Markos @ 29 May 2013, 22:07)
Nu vrei o superofertă?  rolleyes.gif
*



Bagă lângă colegu' RCA eftin!
l@u
deci, vreau sa stau si eu ca omul dupa o zi de munca linistit si sa beau un coniac da nu se poate frate , ea sa fie in centrul atentiei , acum nu ca mi-ar displacea !
Markos
10 coniac!
l@u
biggrin.gif
corbex
QUOTE(Markos @ 29 May 2013, 21:26)
Mă, sincer, io n-am auzit de mâță domestică, care să stea exclusiv afară.

Iarna congelează drec frustrat.gif
*


Confirm pozitiv. Exclus sa nu intre si in casa. Altfel unde sa se kce?
iulia_boris
Ce inseamna sa fie animalu' mic in dimensiuni.

Incape lejer in poala.
Ceea ce nu pot spune despre cainele meu.

Am rupe scaunu'.. biggrin.gif
Markos
Io am băgat animalul la dietă pe la începutul lui aprilie. Ajunsese la niște îngrijorătoare 45 de kile frustrat.gif

Acum are 41.6, suntem pe drumul cel bun. Ținta este un 37-38 rugaciune.gif
l@u
s-a gandit ea ca cel mai bun loc de somn e pe birou cu capu' pe capsator!
corbex
La 4:20 inca mai e la lucru, nu ca bugetarul Garett, care a rupt poarta la 3:56.
Cosmin.nova
QUOTE(l@u @ 30 May 2013, 21:21)
deci, vreau sa stau si eu ca omul dupa o zi de munca linistit si sa beau un coniac da nu se poate frate , ea sa fie in centrul atentiei , acum nu ca mi-ar displacea !
*


lasa ma vrajeala cu coniacu'
zii pe fata ce nu te lasa pisica care iti steatea in poala sa faci radmasa.gif

nice kitteh btw
Iulikk
QUOTE(l@u @ 18 Jun 2013, 16:24)
s-a gandit ea ca cel mai bun loc de somn e pe birou cu capu' pe capsator!
*



Bre, ăla-i perforator icon_mrgreen.gif ... Se vede ca nu ai de facut proiecte peste proiecte la cele mai inutile materii...
Markos
Ce harababură și ce praf pe biroul ăla frustrat.gif
corbex
Pisicile-i sterg praful. Pentru asta le e permis sa se suie pe birou.
l@u
nene Corbex grecu e amator , iarta-l ! biggrin.gif

18 Jun 2013, 21:41:
QUOTE(Iulikk @ 18 Jun 2013, 17:36)
Bre, ăla-i perforator icon_mrgreen.gif .
*


doh.gif
cat despre gauri cu respectiva scula mai ai de scoala pana sa ma ajungi !


18 Jun 2013, 21:43:
QUOTE(Markos @ 18 Jun 2013, 20:42)
Ce harababură și ce praf pe biroul ăla frustrat.gif
*



ala-i secundaru mediocrule , acolo se aseaza la nimereala tot ce trece prin mana dupa care dupa ce nu mai gasesc ceea ce caut fac curat ! biggrin.gif
Markos
Deci ai dat multe găuri nedumerire.gif
l@u
la greu ! si cate doo deodata !
Squirrel


Apropos, dacă are un canin (deși este felină) „bine-crescut” este problematic pentru sănătatea sa? Dacă da, ce se recomandă?
marian-j
happy.gif
[attachmentid=1627895576]
kum
Lasa-ma sa ghicesc: patrula undercover, este? biggrin.gif
l@u
dupa fatza miorlaitoarei era exact faza in care punea vegeta in oala !
marian-j
QUOTE(kum @ 3 Jul 2013, 20:47)
Lasa-ma sa ghicesc: patrula undercover, este?  biggrin.gif
*


Este! laugh.gif
Se-mpute locu' sub el de putoros ce e!. biggrin.gif
DragosP
Unde-ai văzut tu motan altfel decât puturos? Poate doar ăia lăsați fără bărbăție, care au uitat ce sunt, în rest... unsure.gif
hash
Eficienta este cea mai elaborata forma de lene. Munca e pentru negri si tractoare tongue.gif

O intrebare: am pripasit un motan care nu mai e tanar (ii dau vreo 3 ani asa). Cum il spal? Cand incerc sa il apropii de apa, se incordeaza, si face niste manevre prea periculoase pentru sanatatea mea. Cum maner nu are, nici buton de power-off, cum se procedeaza?
l@u
Il agati de ceafa si il tii strans cu o mana si cu cealalta de labele din spate iar a doua persoana il spala.Singur nu ai sa reusesti si oricum o sa fii dusmanul lui pe viata
DragosP
radmasa.gif
Confirm!
l@u
sau iti cumperi un dispozitiv d'asta ! biggrin.gif
DragosP
popa.gif
maho
Ce sanse sunt ca un pui de matza (d-asta bagaboanta, dintre blocuri), sa fie turbat ? M-a capsat unu' ghini di tat alaltaieri, cand incercam sa-l evacuez... evident, nu m-am dus la vaccin.
gabize
Ai răbdare câteva săptămâni și vei afla... tongue.gif

Vorbind serios, nu merită să riști, mai bine ceri părerea unui medic.
Deși eu interacționez cu toate mâțele pe care le întâlnesc (și care nu o tulesc când mă apropii de ele) și nu-mi pun niciodată problema că aș putea lua vre-o boală tongue.gif
maho
La putinul pe care-l stiu despre animale turbate (ochi sticlosi, bale, ataca neprovocate, agresive), si gandindu-ma ca n-am auzit de focar de rabie prin Bv, am zis ca...sper ca n-a fost, c-acu', cred ca toti am fost muscati/zgariati de animale domestice in vreun moment din viata, si nu ne-a dus nimeni la anti-rabic..
Asta m-a muscat (zdarvan de un deget, ca mi-a dat borsu') ca atunci cand l-am scapat de dupa ceafa, ca sa nu fuga l-am prins de coada, deci n-a avut el comportament agresiv nejustificat.
l@u
Am un cunoscut care vrand sa isi arate masculinitatea i-a tras un sut la o matza dar fiara i-a ranjit in timp ce piciorul martalogului plecase.Rezultat : o zgaraietura zdravana in coltii animalului care s-a lasat cu injectii in burta ceva timp.Efect: martalogu ocoleste pisicile de parca ar avea ordin de restrictie !
DragosP
Mai știe cineva ceva de maho? unsure.gif
l@u
Da oare matza care l-a muscat e bine ???
Bulldog
NU se mai dau injectii in burta.
NU mai dor de iti vine sa mori.
NU se mai dau 10, ci vreo 5-6.
maho
Sunt bine (n-am simptome, deocamdata cel putin, c-am inteles ca vreo 3 saptamani in medie ar fi perioada de incubatie), mi-au trecut si urmele de dinti rolleyes.gif
@ l@u: cred ca-i bine si matza, da-o drec', n-ar fi asa puzderie printre blocuri, daca n-ar duce-o bine; oricum, n-am agresat-o fara motiv, pur si simplu am evacuat-o din "teritoriul meu" (gradinita cu flori, din fata geamului), am dus-o in alta parte, deci am crutat-o.
Nu scapati voi asa usor de mine (sper unsure.gif ).
gabize
QUOTE(maho @ 10 Jul 2013, 12:48)
@ l@u: cred ca-i bine si matza, da-o drec',
*



O urmă de comportament agresiv? nedumerire.gif
DragosP
up.gif
corbex
QUOTE(maho @ 10 Jul 2013, 11:48)
.....n-am agresat-o fara motiv, pur si simplu am evacuat-o din "teritoriul meu" (gradinita cu flori, din fata geamului)
*


Minca flori? ohmy.gif Iti respira aeru'? Se pisha la radacina blocului?
Trebuia s-o omori in chinuri.

Dumnezeu l-a lasat numai pe om sa stapineasca pamintul. Animalele i-au fost aduse mai tirziu, cind i s-a facut foame. Dar doamne-doamne, desi chiar el l-a creat pe om, i-a adus de toate felurile, fiindca nu-i stia preferintele alimentare. S-a dovedit ca rimele si pisicile nu pot fi mincate si trebuie exterminate.
l@u
la-s ca dupa ce apar soarecii pe langa bloc o cauta si o implora sa se intoarca .

10 Jul 2013, 13:44:
QUOTE(maho @ 10 Jul 2013, 12:48)
am evacuat-o din "teritoriul meu"
*



nu uita sa marchezi teritoriul ca se intoarce !
corbex
S-o faci dimineata, cind marker-ul e in cantitate si concentratie mai mare.
l@u
si pe tot perimetrul nu numai pe la colturi,nu ii lasa nici o cale de acces !
maho
QUOTE(gabizegrean @ 10 Jul 2013, 12:52)
O urmă de comportament agresiv?  nedumerire.gif
*


Doar pare, dar nu e. Mai mergeti si voi pe la tara (prin Oltenia, "da-te drec'" e ca "buna ziua", nu se pune la suflet).

QUOTE(corbex @ 10 Jul 2013, 12:56)
Minca flori? ohmy.gif Iti respira aeru'? Se pisha la radacina blocului?

DA, se pisa/kaka la flori, care-s puse exclusiv de mine.
QUOTE(corbex @ 10 Jul 2013, 12:56)
S-a dovedit ca rimele si pisicile nu pot fi mincate si trebuie exterminate.
*


Ajurea, cine-a zis ?! Sunt pline de proteine.

QUOTE(l@u @ 10 Jul 2013, 13:35)
la-s ca dupa ce apar soarecii pe langa bloc o cauta si o implora sa se intoarca .

Stai linistit, ca mai sunt vreo 20, intr-un perimetru de vreo 500 mp., bine hranite de cateva babe ( nedumerire.gif ); evident, contrapartea - cainii aferenti echilibrului trofic - a fost matrasita de primarie...
Hai, fetelor ("virgine" ?), mai rasfirat... "n-aveti privire de ansamblu" icon_mrgreen.gif
kum
QUOTE(l@u @ 10 Jul 2013, 13:48)
si pe tot perimetrul nu numai pe la colturi,nu ii lasa nici o cale de acces !
*


V-am mai povestit-o p-aia din studentie? Cand era pe la inceput cu prezenta studentilor in senatul facultatii (su um naiba s-o numi). Si era un coleg de-al nostru care a fost chemat acolo in scop disciplinar. Numai ca la acea sedinta se discuta nush'ce chestiune arzatoare, contraziceri la greu... La un momen'dat unu' din profi zice:
- Pai sa-l lasam si pe domnul student sa-si exprime parerea asupra chestiunii. Spuneti domnu student, ce credeti?
La care asta:
- Io nu-s aici pentru asta.
- Da pentru ce?
- Am fost chemat pentru ca am facut pipi pe peretii din sala de lectura din caminul unde stau.
- Pai de ce ai facut asta?
- Am vrut sa vad daca termin de "trasat" tot perimetrul salii.

Astia toti masca, va dati seama. Da' unu' din profi, mai sugubat asa, intreaba:
- Pai si ai terminat?
- Nu... sad.gif
- Iesi afara nesimtitule!

radmasa.gif

Bineinteles ca ala facuse treaba aia la betie.

<span class='edit'>10 Jul 2013, 16:28:</span>
Dupa o zi de munca:

user posted image

Nu-s io ala, da mi-a placut ideea. blush.gif
maho
QUOTE(kum @ 10 Jul 2013, 15:01)
Dupa o zi de munca
*


Sau dupa o zi de "trasat perimetre" ?
corbex
Recunoaste ca esti mitsofob!
iulia_boris
[attachmentid=1627896640]

Inca una..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.