Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
gabize
Beamveu-i beamveu decât luat DE nou. wink.gif
Restul, ca la orice alte "patruroate", e noroc.
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 18 Mar 2019, 13:42)
Un BMW nu v-ar fi coafat... sleep.gif
*


Am propus X1 sehajknou, a zis pas. "Citadina cu garda mare la sol", dar sa mearga onorabil pe autostrada sau DN cand e de mers.
wolfin
Apropo..sunt curios..doamna Marksman ce o zis de vitara....ca e apreciata intre femei....
marksman
Nu i-a placut interiorul, din ce-mi amintesc.
einstein1984
asta nou cu facelift are plansa de bord moale....
marksman
Optic era vorba ca nu-i place cum arata si cred c-am vazut modelul fara facelift.

Eu ma bucur ca si-a ales ce i-a placut. Motorul mi-a placut si mie, dotarile-s de bun simt, s-a potrivit aproape perfect pentru o masina gata configurata, pe stoc.
wolfin
Probabil se refera la design.

Daca vedea un "s" cu cusaturi rosii wub.gif ....
axabrt
Să dai o căruță de bani pt cusaturi roșii dar overall calitatea tot lasă de dorit la Vitara.
M am suit în una expusa in reprezentanta și am plecat repede. Și da avea și cusaturi roșii
mircea_aq
Degeaba se supara posesorii de Suzuki, cu sau fara cusaturi rosii, Vitara e cam la acelasi nivel de calitate perceputa cu Duster II.
wolfin
A spus cineva ca nu e asa.....bine..nu se indoaie pe stalp...dar e acelasi cenzurat.

Vitara pleaca de la 13k...e masina lowcost. A ca poate ajunde la 20k...e alceva...dif e doar in accesorii.

Si nu e cazul sa facem vs aici.

Legatura cu ata rosie era legata de doamne ..design...fineturi. tongue.gif
ursul_bipolar
Macar vitara are 5 stele, prafsterul supraevaluat "decat" 3.
cj98czh
prafterul ala bate recorduri de vanzari si nu la noi ci in tarile cu apa calda .... asa cu 3 stelute ale lui .... da ce stiu aia ...
wolfin
https://youtu.be/OurzGwmpEAk

Daia... sleep.gif
marksman
Ma tot gandesc daca sau cand sa sterg derapajele de mai sus.

In alta ordinde de idei, azi am ridicat masina de la dealer (sau "stealer", pen' ca pachetul de inmatriculare provizorie si un montat scut adus de mine a ajuns undeva sub 1000 de lei).

Partea destul de neplacuta a fost sa descopar peste eticheta din interiorul capacului de la rezervor lipita o eticheta cu "Min. 98 octane gasoline only". Motorul asta de 1.2 e laudat tocmai pentru flexibilitate, acceptand CO 91 - 99. Primul drum a fost la benzinarie, sa-i fac plinul. Cu ocazia asta am constatat ca in rezervor avea aprox. 8 litri de benzina. Dupa ce i-am facut plinul si-am condus cam 8 km pana acasa, imi afisa o autonomie de 500 km si un consum mediu de 19l/100km. I-am taiat stop/start-ul, ca aveam nevoie sa pot pleca hotarat de pe loc.

Alte pareri si poze mai tarziu, ca am plecat din pauza de masa si-am stat si o ora in plus pana am semnat toate actele si am dus masina acasa. Doamna a zis ca o conduce prin cartier ca sa se obisnuiasca cu ea, si de maine Fordul ramane pe dreapta pana la casare.
AR-18-MOS
QUOTE(marksman @ 20 Mar 2019, 14:40)
"Min. 98 octane gasoline only"
*


Card de Lukoil si alimentezi in weekend cu Ecto Sport 98 la pret de Euroluk 95.
cj98czh
benzi na si motorina de la Lukoil = 100% probleme, ramane de vazut doar in cat timp apar ..
de la aia eu nu as baga nici gratis .... stiu destule cazuri cu probleme dupa alimentare de la ei .. atat benzinare cat si diesel .... cel mai recent este socrul meu .... motorul de logan de 1.4 facea ca o drujba ...
AndreiMR
Petrom 99+ e cea mai buna varianta. Calitativ e acelasi lucru cu OMV 100, pretul e doar cu putin mai mare decat 95 de la OMV, Rompetrol sau MOL. Eu numai de-asta am inceput sa folosesc la Mazda3, 2ul merge cu 95 de care o fi. Am incercat si cu Lukoil cand aveau 98 la pret de 95...suna 3ul ca un diesel, cu zgomot clar de injectoare. Fiind GDI e normal sa apara un oarecare tacanit de injectie, dar zgomotul se accentuase clar cu Lukoil. Dupa ce n-am mai pus asa ceva a revenit la normal. Am zis pas, degeaba faci economie la benzina daca dai inzecit pe reparatii.
b06fcn
Odata am pus motorina de la Lukoil si m-a injurat masina...
In Republica Moldova insa, e alta discutie. Doar de la Lukoil am bagat si mergea masina foarte bine...chestie verificata pe trei din masinile mele, la momente diferite in timp, cu motorina luata de la statii diferite, atat din Chisinau, cat si de pe la tara...
axabrt
Eu cu a mea când am luat o avea 23000 km și eapamaneful cu depuneri negre.
Am luat o cârpă înmuiată în diluant și am curățat la luciu metalic.
De 3000 km alimente cu maxmotion 100 de la OMV. Eșapament este curat.
Dar relanti mai variază câteodată turația.

Mă gândesc să trec la un plin de la Rompetrol.sa vad diferențiat la relanti.
Oricum la astea mici turbate e indicat benzina de 98.

Eu pun cam 100 litri pe luna, deci vine cam 60 lei in plus.
Sau 700 lei pe an. Nu e o sumă cu care să mă îmbogățesc, mai ales că eu am luat mașina destul de ieftin...

Cu benzina bună probabil că motorul va da avans la aprindere. O sa fugă mai tare dar o sa și consume mai mult. Avantajul este că e mai rezistenta la autoaprinderea prin compresie și deci protejezi motorul daca pui de 98.
tr04www
Calitativ, Petrom 99 este fix acelasi lucru cu OMV 95. Si nu o spun din auzite.

Benzina si motorina se aduce in mare parte din aceeasi rafinarie(Brazi), depinde doar de aditivii folositi de catre fiecare brand.
marksman
Iaca si niste poze pe care am apucat sa le fac:

La "stealer":
[attachmentid=1628102171]
Infotainment simplu:
[attachmentid=1628102172]
Plinul facut regulamentar:
[attachmentid=1628102173]
Compartimentul din stanga, domiciliul calculatorului de senzori de parcare, unde am inghesuit trusa:
[attachmentid=1628102174]
Calculatorul e facut de Bosch in Romania:
[attachmentid=1628102175]
Compartimentul din dreapta, unde domiciliaza cric, cheie de roti, si diverse chestii, printre care o chinga care foloseste la imobilizarea in porcbagaj a unei roti schimbate (roata de rezerva e de dimensiuni reduse, si in locul ei nu incape o roata de dimensiuni "normale"):
[attachmentid=1628102176]
einstein1984
eu astept poza cu volanul si cu farurile aprinse, pare fain. triunghiuri nu are?
marksman
O sa pun si poza cu interiorul iluminat noaptea. Farurile sunt cu becuri cu halogen si DRL cu LED-uri. Semnalizarea e tot cu bec, integrata in far.

Triunghiurile au locul lor: sub incuietoarea portbagajului exista doua locuri dedicate, unul sub prima podea a portbagajului, celalalt sub a doua podea a portbagajului (deasupra rotii de rezerva).
wolfin
Frumoasa foc. Sa o volaneasca doamna Marksman sanatoasa.

Multi km.
marksman
Multumim. Doamna e maxim de incantata, mai ales de culoare.
Merced
Am așteptat pozele înainte sa va felicit și sa va urez sa o folosiți sănătoși câți ani doriți!

Marksman edit: multumim!
bion
Nu prea este loc de vedere intre volan si bord. biggrin.gif Astept sa o volanesc de proba pe la Jimbo wink.gif

Marksman edit: prin aprilie, daca totul e ok.

<span class='edit'>20 Mar 2019, 21:41:</span>
Sper ca si eu de la 1 aprilie sa revin pe plantatie
eurocristi
O masinuta foarte faina.

Sa o birjaliti cu placere!

Marksman edit: Multumim
Ov
QUOTE(cj98czh @ 20 Mar 2019, 13:50)
prafterul ala bate recorduri de vanzari si nu la noi ci in tarile cu apa calda .... asa cu 3 stelute ale lui .... da ce stiu aia ...
*



Am fost acu' vreo 2 sapt in jermanica (e drept, mai in N-V) si ma asteptam sa simt din plin mandria nationala ca asa am citit pe forum, cand colo intr-o saptamana intreaga am vazut un MCV si un Sandero. Si am fost intr-un oras maricel gen capitala de land, din alea bogate. Am plecat dezamagit ca nemtii sunt prosti ca nu-si iau Dacia sad.gif
axabrt
Normal, acolo dacia este mai mult că mașina utilizată pentru scop utilitar.
Nimeni nu ar vrea sa meargă pe autostrăzile alea ale lor Intr o dacia Logan când pot merge Intr un Mercedes.

Întâmplător lucrez Intr o firma nemțească cu sediul general la Hanovra.
Cei de acolo mi au spus că toți nemții au Mercedesa, da numa aia bogați au șofer. Deci...
cj98czh
te-au mintit ....
Habba
Amu, fiecare cu parerea lui.

Io umblu mult si des in Germania, e drept ca vezi (si) destule(?) Dacii de astea noi, da' le vezi in zonele mai saracute si in special in fostu' DDR, gen Sachsen, Thüringen, etc.. wink.gif
Mai greut cu Dacii prin Bavaria sau North Rhine-Westphalia, de exemplu. Acolo se invart (in majoritate) bani seriosi si lumea nu se uita la Dacia.
Da' precum spuneam, au si ei falitii lor prin alte zone. blush.gif
gabize
Prin Italia nu le e jenă să umble-n dacii. Italienilor, evident, că români cu dacii, acolo, nu cunosc.
Bwwlan
Io stau in Kassel si am vazut destule Dacii pe-aici. Si Sandero, si Dustere de-aslea vechi dar si noi, in mod ciudat am vazut inclusiv Loganuri sedan PH I. De fiecare data ma uit sa vad daca nu cumva e numar de Romania si de fiecare data ma minunez cand vad ca-s numere de KS.
Ce am vazut iar, Logan MCV Stepway, pe maro si albastru electric.
Am un vecin pe strada care are 3 masini: un A6 estate masina de familie, un Duster auriu 4x4 si un Sandero Stepway alb pe care le freaca prin oras.

Si io ma tot uit la un Logan SL din Romania da' nici nu ma gandesc sa ne luam o a doua masina pana nu aflam cand si unde ne mutam anul asta.
IRONICK
QUOTE(gabize @ 21 Mar 2019, 12:54)
Prin Italia nu le e jenă să umble-n dacii. Italienilor, evident, că români cu dacii, acolo, nu cunosc.
*

Romanii isi iau BMW in Italia.
Habba
QUOTE(gabize @ 21 Mar 2019, 10:54)
Prin Italia nu le e jenă să umble-n dacii. Italienilor, evident, că români cu dacii, acolo, nu cunosc.
*


N-o zis nimeni, nimic, de jena.
E vorba doar de buget si de preferinte, atat. Nemtii cu care intru eu in contact in mod frecvent, au in marea lor majoritate (daca nu, toti), masini germane. Unii mai populare, altii mai premium, unii mai noi, altii mai vechi, etc.

Chiar vorbeam cu un colaborator despre masina germana sh. vs low-cost nou (oricare ar fie el, Dacia, Fiat, Suzuki, etc.), si mi-a zis ca pentru el nu exista low-cost. Prefera sa schimbe SH-urile la 3-4 ani. Le ia la 4-5 ani si le mai duce inca 3-4. Actualmente "se da" cu un A6 variant din 2013.
Nu sunt toti ca el, evident, da' astia pe care ii stiu eu, cam asa "functioneaza".

Si gata cu off-u' ca ne ia Marksman la perpullis.

On topic: Multi km fara probleme. e o a legere excelanta pentru doamna, si mai ales pentru oras.
Marksman edit: Multam de urari
AR-18-MOS
QUOTE(gabize @ 21 Mar 2019, 11:54)
Prin Italia nu le e jenă să umble-n dacii.
*


Da, ăia care înainte umblau cu bicicleta. rolleyes.gif
La fel și în cazul nemților.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 20 Mar 2019, 16:17)
eu astept poza cu volanul si cu farurile aprinse, pare fain[...]
*




[attachmentid=1628102210]

[attachmentid=1628102211]

Polizorul are lumini ambientale in portiere, una in plafoniera, care bate deasupra schimbatorului, si una pentru spatiul de stocare de pe tunelul central. Ultima e de mare ajutor.
AndreiMR
E de apreciat ca are toate butoanele iluminate, pe volan si pe usi. Am vazut masini de 2 sau chiar de 3 ori mai scumpe decat un "polizor" din asta care nu aveau LED decat la geamul soferului, si anumite butoane fara LED pe volan.
IRONICK
Renault nu are.
wolfin
Asa e suzuki...la 3 usi cauti butoanele...dar au pus la pedale lumina bash.gif .

LE. Faina culoare..albul rece.
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 21 Mar 2019, 16:07)
Renault nu are.
*


are butoane iluminate la mai mult de 4 butoane. Asta are butoane cam spre centru unele din ele, trebuie sa ieiemana de pe marginea volanului sa le atingi, la hyunday de exemplu sunt si in jos butoane, spre ora 6, nu doar la 3 si 9/
IRONICK
Bai, mie imi place satelitul ala pentru audio de la Renault. Pe volan tempomate si alte bazaconii, dar pentru audio satelit. Si nici nu ai nevoie de lumina pentru el.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 21 Mar 2019, 16:38)
[...] Asta are butoane cam spre centru unele din ele, trebuie sa ieiemana de pe marginea volanului sa le atingi[...]
*



Si asta nu e cel mai mare dezavantaj ergonomic, ci pozitionarea comenzilor pentru CB in capatul manetei de semnalizare: un inel pentru scroll si butonul pentru set/clear. Daca butonul e usor accesibil fara a ridica mana de pe volan, pentru ca e fix in capatul manetei, comenzile de scroll pot fi actionate doar luand mana stanga de pe volan si folosind neaparat doua degete, pentru ca inelul nu se roteste, ci e cu revenire.

Alte chestii care nu imi plac:

Aeratoarele opresc fluxul de aer doar prin rasucirea spre exterior a fantelor de ventilatie pentru inchidere completa. Ceva gen Logan, dar fara feedback vizual corespunzator.

Climatizarea automata nu are posibilitatea de a fi reglata manual decat prin intermediul infotainmentului, respectiv apasand butonul "Menu" de pe sistemul de climatizare si apoi selectionarea pe ecran a zonelor unde se doreste distributia aerului.

Tot climatizarea automata, desi are posibilitatea de a regla viteza ventilatiei pe modul automat in 3 trepte: lo, med, hi, diferenta intre ele este insesizabila.



21 Mar 2019, 17:21:
QUOTE(marksman @ 20 Mar 2019, 14:40)
[...] peste eticheta din interiorul capacului de la rezervor lipita o eticheta cu "Min. 98 octane gasoline only"[...]


QUOTE(manualul utilizatorului)
Cerințele specifice pentru motor în ceea ce privește cifra octanică sunt date în prezentarea generală a motorului. O etichetă specifică pentru țara respectivă lipită pe clapeta rezervorului de combustibil poate înlocui acea cerință.
axabrt
[attachmentid=1628102223] .

Uite și luminile mele...
marian-j
Noah, o venit Opelul acasa.
Sa fie in ceas bun! E aranjat, e dragutel, este pe inimiora lu' duamna marksman.
Sa mearga mult si bine! smile.gif


QUOTE(MuciX @ 15 Mar 2019, 17:31)

*


Scuze de off, dar nu ma pot aptine.
up.gif up.gif
E cu cantec povestea! happy.gif

QUOTE(IRONICK @ 21 Mar 2019, 17:50)
Bai, mie imi place satelitul ala pentru audio de la Renault. Pe volan tempomate si alte bazaconii, dar pentru audio satelit. Si nici nu ai nevoie de lumina pentru el.
*


Subscriu!
Clar ca sunt subiectiv, dat fiind faptul ca pedalez un reno, nu un beamwe. Nu-mi permit inca unul.
La troaca reno am satelit. Fara lumini, fara nimic. Intuitiv si eficient. Comparativ cu Crossland si Focus, nu-i asa aratos. Dar isi face treaba.
Dar sa va povestesc despre Mini. Are comenzile sistemului audio(in afara celor de pe HU) plasate pe SPATELE spitelor volanului! 2 comutatoare cu trei pozitii, cu "push" aproape insesizabil. Habar nu ai ce faci daca invarti de volan! Ba schimbi postul de radio, ba dai mute, ba schimbi de pe radio pe cd.Samd.
Cu tot respectul pt ce a facut BMW penru Mini, dar cu comenzile alea au dat-o de gard. Grav!
Asadar, Opelul puncteaza mult cu satelitul aflat la loc vizibil si nici nu deranjeaza ambiental. E "de acolo".
QUOTE(cj98czh @ 13 Mar 2019, 21:20)
bucura-te mah de masina ca nu trebuie sa te justifici nimanui ce faci pe banii tai
*


Inainte sa o fac io, a tras clujanul concluzia! smile.gif
marksman
QUOTE(axabrt @ 21 Mar 2019, 21:07)
[attachmentid=1628102223] .

Uite și luminile mele...
*


Albastrul ala e de mare efect. up.gif

Apropo de lumini, tot la capitolul "nu imi place", mi se pare ca faza scurta bate abia la 30 m in fata masinii.

QUOTE(marian-j @ 21 Mar 2019, 23:42)
Noah, o venit Opelul acasa.
Sa fie in ceas bun! E aranjat, e dragutel, este pe inimiora lu' duamna marksman.
Sa mearga mult si bine! smile.gif


O venit, doamna e foarte incantata, mai ales c-o descoperit si caii putere. Spre deosebire de Ford, insonorizarea e mai buna, si circula fara sa-si dea seama peste viteza legala. Ma gandesc sa-i arat la ce e bun limitatorul de viteza.

QUOTE(marian-j @ 21 Mar 2019, 23:42)
Clar ca sunt subiectiv, dat fiind faptul ca pedalez un reno, nu un beamwe. Nu-mi permit inca unul.
La troaca reno am satelit. Fara lumini, fara nimic. Intuitiv si eficient. Comparativ cu Crossland si Focus, nu-i asa aratos. Dar isi face treaba.
Dar sa va povestesc despre Mini. Are comenzile sistemului audio(in afara celor de pe  HU) plasate pe SPATELE  spitelor volanului! 2 comutatoare cu trei pozitii, cu "push" aproape insesizabil. Habar nu ai ce faci daca invarti de volan! Ba schimbi postul de radio, ba dai mute, ba schimbi de pe radio pe cd.Samd.
Cu tot respectul pt ce a facut BMW penru Mini, dar cu comenzile alea au dat-o de gard. Grav!
Asadar, Opelul puncteaza mult cu satelitul aflat la loc vizibil si nici nu deranjeaza ambiental. E "de acolo".
*


Problema doamnei in privinta comenzilor audio e ca la Ford avea satelit de comanda sub volan pe partea stanga, la Opel comenzile sunt pe volan in partea dreapta, iar ea e stangace. Pe stanga, simetric cu controlul de volum de pe dreapta e set/+ si res/- de la CC/SL.

In rest, alles gut, ne bucuram de polizorul turbo. Multumim de urari.
MuciX
Pai la 30m trebuie sa bată farurile parca.

Mariane, sa mor daca știu de ce comenzi vorbești. La al mamei sunt pe volan la 3 și la 9.
gabize
QUOTE(MuciX @ 22 Mar 2019, 08:06)
La al mamei sunt pe volan la 3 și la 9.
*


Germani-s c-o oră-n urma noastră! tongue.gif
marksman
@MuciX:
La Ford si la Passat faza lunga bate mai bine, si-i in parametri, verificata pe aparat la ITP. Marian stie smile.gif
Mi se pare aiurea sa dau faza lunga ca sa vad indicatorul rutier de pe dreapta la 50 m distanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.