Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
marksman
@cj... Cât timp circul cu peste viteza minimă, stau pe prima bandă, mai puțin când trec de unii care merg sub 120, nu văd unde este problema.
cj98czh
QUOTE(einstein1984 @ 23 Mar 2022, 13:36)
banda 1 e ondulata ca naiba si peticita, dar probabil nu ai incercat-o.
*



s-ar putea sa te suprinda, dar eu depasesc si ma repliez ca asa este frumos si asa trebuie ... dar motive sa nu miscam de pe b2 am auzit destule ... stiu ca in romulania sa circuli pe b2 este sport national ...

Marks-ule .. unde am zis eu ca este la tine o problema?
marksman
Doctoru' zicea că doar el merge corespunzător (ca pe autobahn), și am înțeles din postarea ta că și tu consideri "corespunzător" peste 130km/h.
dr_mKe
Eu folosesc autostrada pentru deplasare cât mai rapidă, altfel circul pe drumurile normale. Asta este rolul ei. Majoritatea masinilor moderne pot sustine 150 kmh fara stres si cam asta este viteza minima cu care circul, daca permit atat raficul cat si conditiile meteo.
Nu imi face deloc placere condusul pe autostrada. Recunosc, este foarte utila sa nu prinzi lasagna rece, la marian 😇

La 120-130 pur și simplu adorm. Marian va poate confirma asta laugh.gif
Merg tare dar nu incurc si nu presez pe nimeni, rareori ma ating de frane si merg majoritar pe tempomat.

Legat de Mazda: nu te avertizeaza daca scade nivelul lichidului de racire ?

@einstein: pe București Pitești se aplică, in rest la noi sunt decente benzile 1 pe autostradă. Pe București Pitești cred ca-si testeaza Rolls-Royce calibrarea suspensiei 😆
einstein1984
in rest da
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 23 Mar 2022, 13:33)
cea mai naspa autostrada pe care am avut onoare sa circul ... toata lumea sta pe B2, unul nu s-ar replia dupa ce depaseste ...
*


Tocmai din cauza asta eu circul pe b1 si nu este nevoie sa depasesc pe nimeni.
GIC
QUOTE(YRX @ 23 Mar 2022, 13:26)
Vezi sa nu pui apa pe unde se toarna uleiul... radmasa.gif
*




QUOTE(marksman @ 23 Mar 2022, 13:28)
Ăla are capacul lui. Astea-s marcate toate cu "FL22" și simbol de abur sub presiune
*


Nu pui apa nici la busonul marcat 710! wub.gif
marksman
QUOTE(dr_mKe @ 23 Mar 2022, 13:47)
Eu folosesc autostrada pentru deplasare cât mai rapidă, altfel circul pe drumurile normale. Asta este rolul ei. Majoritatea masinilor moderne pot sustine 150 kmh fara stres si cam asta este viteza minima cu care circul, daca permit atat raficul cat si conditiile meteo.
*


Viteza legală e de 130km/h pe autostradă. Mazda poate merge cu 200 (am testat), dar la viteze mari trebuie să fii mereu atent la cei care îți pot ieși în față. Decât să tot frânez, mai bine merg constant (cât de cât). Cât timp să și câștigi? Dar consumul la viteze mari cât e? Nu-mi spune că mergi constant cu 150 pe cruise control, că nu cred că poți merge mult timp până iese unul din spatele tirului ca să depășească, fix când ai tu 150, și vei fi nevoit să frânezi.
Nu merg mereu cu 120, dar am constatat că e o viteză bună dacă vrei să mergi liniștit pe cruise control. Altfel pot merge cu 150 sau mai mult, dacă situația o cere și condițiile de drum permit.
dr_mKe
Tocmai, daca stau și vegetez la volan, adorm. Așa sunt mereu atent. Rar ating frâna, chiar și așa
marksman
QUOTE(dr_mKe @ 23 Mar 2022, 14:48)
Tocmai, daca stau și vegetez la volan, adorm. Așa sunt mereu atent. Rar ating frâna, chiar și așa
*


Înțeleg, mi se întâmplă și mie, dar nu mereu.
GIC
Iar diferenta dintre 120 si 150km/h e de 10min la fiecare 100km parcursi. Asta daca reusesti sa mergi constant cu acea viteza.
dr_mKe
Gata cu offtopicul din partea mea, dar de regula este +180 viteza de croaziera, altfel nu ma deranjez sa intru pe autostrada, sa merg tot pe drum drept.......
marksman
Că tot au fost la Lidl chestii auto, am cumpărat o prelată pentru Mazda. Pe ambalaj scrie că e potrivită pentru Mazda MX-30, deci ar merge și la CX-30. Aștept temperaturi minime peste 8 grade, să fac schimbul de roți și să pregătesc mașinile pentru vară.
wolfin
Eu mi am refacut stocul de spray uri...rust..ulei siliconic..frane 😁.

Prelata nu as pune pe masina....este suficient praful si noroiul.
Ampt
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 10:55)
Prelata nu as pune pe masina....este suficient praful si noroiul.
*


Dacă o mai umflă (mișcă) și vântul pe mașină, efectul (nedorit) pe vopsea este garantat.
marksman
Mizam pe faptul că e cu strat moale la interior. Cum n-am putut desigila ambalajul în magazin, am luat-o așa. Am desfăcut-o și surpriza (neplăcută) e că materialul e un plastic ordinar. Din păcate am pierdut bonul, că i-aș fi făcut retur.
wolfin
Lidl plus rolleyes.gif
Raduchu
QUOTE(marksman @ 24 Mar 2022, 11:06)
Că tot au fost la Lidl chestii auto, am cumpărat o prelată pentru Mazda. Pe ambalaj scrie că e potrivită pentru Mazda MX-30, deci ar merge și la CX-30. Aștept temperaturi minime peste 8 grade, să fac schimbul de roți și să pregătesc mașinile pentru vară.
*



Daca tot e vorba, am luat si eu o solutie din aia concentrata de parbriz..de lamaie. Cu 6 lei sau cat naiba a fost, am lichid toata vara. Ies aprox ~20 litri din acea solutie. smile.gif
dandobre
Nu am incredere in produsele de la Lidl. Poate ma hazardez spunand ca-s slabe, dar n-am incredere in produse ieftine vandute de magazine generaliste....
wolfin
Unele sunt foarte bune la cat costa....altele sunt mizerii.

Food sau non food.

On topic.

Aseara am vb cu o amica....opel 2019...iesit din garantie ....aprins bec rosu ulei...motor blocat pe autostrada.

Ceva cu pompa de ulei. Cica e ceva cunoscut...nubaxstiut sa imi explice. Cand vine cu barbatcsu la un gratar imi zice ce si cum.
marksman
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 15:29)
Lidl plus  rolleyes.gif
*


N-am smile.gif

QUOTE(dandobre @ 24 Mar 2022, 15:30)
Nu am incredere in produsele de la Lidl. Poate ma hazardez spunand ca-s slabe, dar n-am incredere in produse ieftine vandute de magazine generaliste....
*


Depinde. Sunt cazuri și cazuri: capsator "profesional" Parkside - vai mama lui. Tiramisu - extraordinar. Spray-ul ăla de curățat clima auto - decent. Kitul de polishat zgârieturi - decent. Stații meteo - foarte bune. Soluția de curățat parbrizul n-am testat-o, am alta, pe care am plătit pentru nume, și nu mă dă pe spate.
cj98czh
QUOTE(Raduchu @ 24 Mar 2022, 15:30)
am luat si eu o solutie din aia concentrata de parbriz..de lamaie. Cu 6 lei sau cat naiba a fost, am lichid toata vara. Ies aprox ~20 litri din acea solutie.  smile.gif
*



2 bucati am luat si eu, dar eu in fac cu 10L de apa asa mi se pare ca are eficaitate maxima + spray de curatat tapiteria si ala este f. ok + cum a zis Wolfin .. restul de spray

Mie imi place astea de la ei.
marksman
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 15:33)

Aseara am vb cu o amica....opel 2019...iesit din garantie ....aprins bec rosu ulei...motor blocat pe autostrada.

Ceva cu pompa de ulei. Cica e ceva cunoscut...nubaxstiut sa imi explice. Cand vine cu barbatcsu la un gratar imi zice ce si cum.
*



Dacă are motorul de 1.2 e cureaua de distribuție care se macină și înfundă sorbul pompei de ulei. Există recall.
wolfin
Aha..atunci daia i au cerut doar 5k lei....sa o faca.
Raduchu
@marksman JetXpert cumva?

Si eu trebuie sa imi curat instalatia de climatizare, insa ma gandesc sa caut ceva profi. Vara trecuta am observat ca dupa ce opresc AC-ul se simte asa un miros de "umed" si ma gandesc ca un spray din comert nu poate curata cum trebuie. Insa pentru 11 lei...nu pierd nimic. Dar tot nu scap de o igienizare profi, zic eu.. smile.gif

@colegu' de la CJ eu pun cam 3-4 capacele din alea la 5 litri sa zic. Oricum nu calculez niciodata exact, pun apa in bidonul masinii pana e aproape full apoi torn solutia minune si aia e.
marksman
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 15:41)
Aha..atunci daia i au cerut doar 5k lei....sa o faca.
*


Nu cunosc situația, dar știu că povestea cineva pe forumul mărcii că deși mașina nu mai era în garanție i-au spus de recall și l-ar fi rezolvat gratis dacă n-ar fi făcut revizia "la negru", fără să poată dovedi că a pus ulei conform.
tzavalau
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 15:29)
Lidl plus  rolleyes.gif
*


Au o nota , in fundal undeva , ca nu se tine cont decit de bonul"fizic"!!!! nasol....
wolfin
Pai pt asta il am pe tel.

Wtf...
einstein1984
QUOTE(Raduchu @ 24 Mar 2022, 15:43)
@marksman JetXpert cumva?

Si eu trebuie sa imi curat instalatia de climatizare, insa ma gandesc sa caut ceva profi. Vara trecuta am observat ca dupa ce opresc AC-ul se simte asa un miros de "umed" si ma gandesc ca un spray din comert nu poate curata cum trebuie. Insa pentru 11 lei...nu pierd nimic. Dar tot nu scap de o igienizare profi, zic eu..  smile.gif

@colegu' de la CJ eu pun cam 3-4 capacele din alea la 5 litri sa zic. Oricum nu calculez niciodata exact, pun apa in bidonul masinii pana e aproape full apoi torn solutia minune si aia e.
*


unele statii omv au generator de ozon, costa 10 lei. Altii cer 50 de lei pentru acelasi lucru.
IRONICK
Unii si-au facut si il folosesc periodic.
wolfin
Altii oprescc ac ul si vent on 2 min...

Variante si variante
marksman
QUOTE(Raduchu @ 24 Mar 2022, 15:43)
@marksman JetXpert cumva?


Nu. Nextzett Kristallklar Premium.
Raduchu
QUOTE(einstein1984 @ 24 Mar 2022, 17:50)
unele statii omv au generator de ozon, costa 10 lei. Altii cer 50 de lei pentru acelasi lucru.
*



La tara aici nu am..poate cand mai trec prin Cimisoara. smile.gif

QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 18:18)
Altii oprescc ac ul si vent on 2 min...

Variante si variante
*



Si eu opresc AC-ul cu 2-3 minute inainte sa opresc bolidul apoi las ventilatia sa mearga. Si totusi.. sleep.gif .
wolfin
Conteaza si pozitia vaporizatorului. La caruta din batatura e pus jos langa peretele de foc.

Posibil sa il usuce si caldura motorului.

Cred

La clio..era sus la parbriz....daca nu il curatam anual....mirosea...

Bionet.....ce vremuri...cumparam direct de la fabrica (pe la gara de n parca)


Edit.

Am vb cu amica.

Exact ce ai zis. Infundat sorb de la curea.
Lipsa presiune.
1.2 turbo.
Are sub 40k facuti...croslandx

Ai un link cu info recall?
einstein1984
https://www.kfz-rueckrufe.de/psa-behoerden-...nprobleme/9712/ doar pe asta am gasit-o dar la peugeot si citoren exista https://car-recalls.eu/opel-peugeot-citroen...ng-belt-recall/
Opel recalls only in countries with dusty roads
Opel Deutschland issued the following statement on the recall action with the internal code “21-C-133”:

“Our internal quality checks have revealed that approximately 800 vehicles of the Crossland X and Grandland X model series (production period March 2017 to April 2018) with the 1.6 diesel engine could be experiencing premature timing belt wear and thus engine damage. To date, we are not aware of any incidents that have caused property damage or personal injury in this context. The recall affects certain export markets with particularly bad (dusty) road conditions; no vehicles in Germany are affected. Customers of potentially affected vehicles will be contacted to have the relevant parts in the engine compartment replaced as a precautionary measure after 60,000 km or four years of age. The visit to an Opel Authorised Repairer is free of charge for the customer and takes approximately 2.7 hours.”
wolfin
Pe car recall m am uitat si eu...nu am gasit.

@marks scuze pt off. Poti sterge daca poluez/poluam.

Tnx.
Victorine
Am luat eu 1L Bionet A15, îmi ajunge toată veața. Dacă vrea cineva din Timișoara, să vină cu sticla că-i dau. Vorbesc serios.
wolfin
Substanta activa...cam dupa 3 -5ani...isi schimba proprietatile antifungice

Cu asta curat AC urile acum.
bgdrenault
Ai fost ieri cu masina la service?
wolfin
Nu.

La spalatorie..dar pt mine este echivalent.

Azi trec pe la DAB...si de rusine am spalat o cu 3 fise aseara pe la 8 la vitan..cand m am intors spre casa.
bgdrenault
Nu pe tine te am intrebat, pe posesorul de opel.
Parca asa a zis, ca ieir era programat la service pentru eroarea data zilele trecute
bion
Eroarea e achizitia de popel

25 Mar 2022, 13:22:
La curata ac am facut acu vreo 18 ani self service cu o grenada fumigena. In rest ma duc la aia de faca asta. Ultima oara am dus ambele conserve la o sandrama pe drumul la Caricioportul local.A fost sehr gut.
Victorine
Eu pulverizam soluție diluată coespunzător de Bionet direct pe vaporizator (la Logan era posibil) după ce aspiram mizeria din locașul filtrului. Apoi după uscare 20 se minute tratament cu ozon, recirculare. Generator de ozon de pe Aliexpress 🙂 deja și-a scos banii de vreo 4 ori la mașinile familiei/ prietenilor. Soluția mea de Bionet e luată vara trecută, nu am mai găsit sub 1L.
marksman
QUOTE(bgdrenault @ 25 Mar 2022, 11:12)
Ai fost ieri cu masina la service?
*


Nu. S-a stins martorul de marți dimineață și nu a mai apărut.
wolfin
@Victor..da vezi ce fata faceau aia de la fabrica...cand ceream o sticla de 100 ml...si veneau cu liza.

tongue.gif
bgdrenault
QUOTE(marksman @ 25 Mar 2022, 12:31)
Nu. S-a stins martorul de marți dimineață și nu a mai apărut.
*


PAi si nu esti curios sa vezi ce s-a intampat? Ca poate eroarea ramane memorata.
IRONICK
QUOTE(bion @ 25 Mar 2022, 12:12)
Eroarea e achizitia de popel
*


popel, pejo
toata saptamana trecuta m-am deplasat cu traveller, sau cum se numeste modelu'
exceptand rozeta de aragaz pe post de schimbator automat, chiar a fost foarte ochei masina
cu mult peste producatori de renume
marksman
QUOTE(bgdrenault @ 25 Mar 2022, 14:26)
PAi si nu esti curios sa vezi ce s-a intampat? Ca poate eroarea ramane memorata.
*


Clapeta de accelerație, aia s-a întâmplat. Sigur rămâne memorat defectul, dar dacă acum nu mai e prezent, nu mă afectează. Pierd timpul în service.

<span class='edit'>25 Mar 2022, 18:23:</span>
QUOTE(wolfin @ 24 Mar 2022, 17:50)
Am vb cu amica.

Exact ce ai zis. Infundat sorb de la curea.
Lipsa presiune.
1.2 turbo.
Are sub 40k facuti...croslandx

Ai un link cu info recall?
*


Nu am link. Caută "1.2 puretech timing belt recall", apar tot felul de detalii. Mie mi-au zis de "o rechemare cu privire la cureaua de distribuție neconformă". Zic "a, cureaua aia care se macină și înfundă sorbul pompei de ulei?". Teoretic dacă ai cont "my opel" ar trebui să apară informații de recall, dar nu am văzut așa ceva.

<span class='edit'>25 Mar 2022, 18:30:</span>
De pe forumul Opel:
QUOTE
Din discuția cu dealerul de la care am luat mașina, Opel știe de problema și a prelungit tacit garanția pentru toate mașinile cu aceasta problema până la 5 ani. Deci aceasta intervenție se face pe garanție chiar dacă mașina este ieșită din acesta perioada. Daca dealerul face fite pune presiune pe ei și da și un e-mail la Opel. Îți vor confirma ceea ce ți-am zis. Sa ne dai și nouă detalii când ai o soluție exacta
wolfin
Mersi.

Transmit
marksman
Baftă!

În altă ordine de idei, vine primăvara: [attachmentid=1628137269]

Da, știu, e plictisitor, nu e mecanică sau tinichigerie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.