Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
marksman
Sa mai scriem si de altceva decat de spalat. Azi am reusit sa dau cu vopsea de retus pragul usii din stanga spate ca sa corectez urma lasata de tocul soacra-mii. A trebuit sa dau trei straturi de vopsea, atat de adanca a fost zgarietura. Atat vopseaua cat si lacul sunt pe baza de apa. Instructiunile de folosire ale kitului de retus arata ca vopseaua in exces se sterge cu un tampon textil inmuiat in apa. Lacul are culoarea tipica celor pe baza de apa.
In fine, operatiunea a reusit pana aici. Mai departe trebuie dat un polish ca sa aduc totul la nivel.
bgdrenault
Nu ma relaxeaza spalatul masinii, dar
-o data pe an, cel mai adesea toamna decontaminare cu argila. Dupa care ceara.
La skoda am folosit colinite 475 s si apoi sonax 02.04. Dupa 10 ani, vopseaua arata impecabil, cel care a cumparat o zicea ca e vopsita..
Acum la megane folosesc colinite 845 ceara izolatoare-excelenta.
Dupa tratamentul de toamna, inca de 2-3 ori pe an se mai aplica tratament de ceara cu manuta.
Evident, dupa metoda spalarii cu doua galeti, cu sampon nigrin.

In rest, spalari la self, doar cu jet de apa, fara nimic altceva, cam la 1-2 saptamani. O data pe luna, sau la o luna jumatate spalare cu metoda celor doua galeti si improspatare ceara cu sonax bsd(lichida, spray, laveta, rapid)
Deci 3 ceruiri cu ceara solida( 1 sau 2 cu decontaminare) dupa spalare cu galetile
3-4 ceruiri cu sonax bsd, dupa spalare cu galetile
In rest jet de apa apa, 2,5 lei 3 minute
Vopseaua arata impecabil

Pacat de boul care mi a zgariat bara fata, in parcare la izvorul muntelui, si nu recunoaste, desi l am sunat, ca avea nr de telefon pe parbriz. Desi am vopsea alba, si nu am stat decat 25 minute si a venit dupa mine, deci nu prea avea cine, nu recunoaste. Masina lui, o cioarsa de passat, are frecari de vopsea una langa alta, staturi date cu pensula, etc. N am putut sa l dovedesc, dar altul nu avea cum sa fie. La ce mi a folosit ceara?
Sau la ce foloseste ceara, daca boii de la reprezentanta Renault mi au spart pragurile ca ultimii jegosi, dupa cum am prezentat la rubrica service?
madhorsefuzzy
Vad ca e lumea in tema cu putzuflirea: in Rm. Valcea unde fac si eu una la interior pentru Leguma? Nu a avut parte de una de cand era noua si acum dupa stat in service 1 luna cam miroase in interior ... a service.
dandobre
Cum adică ți-au spart pragurile?
Tu faci ce ține de tine să întreții mașina, ce vine din exterior e, cum s-ar zice, ghinion...

Oricum oamenii nu recunosc decât prinși în fapt.
Eram în 2007 la o nuntă în Târnăveni. Am plecat în coloană de la casa miresei până la primărie și am parcat toți în același loc. Când am ieșit de la cununie, mașina mea era lovită în față de cel care parcase în fața mea când a dat cu spatele să iasă. Respectivul, probabil a dus mașina acasă și e venit la restaurant pe jos ca să nu vad eu că el e vinovatul. Cum eu nu cunoșteam mai pe nimeni pe acolo, prinde orbu', scoate-i ochii.

4 Sep 2020, 08:54:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 4 Sep 2020, 07:59)
Vad ca e lumea in tema cu putzuflirea: in Rm. Valcea unde fac si eu una la interior pentru Leguma? Nu a avut parte de una de cand era noua si acum dupa stat in service 1 luna cam miroase in interior ... a service.
*



Mai degrabă pe aici prin buc găsești.
Din câte știu, și spălătoriile clasice oferă detailing interior. Prin 2015, când s-a născut jr cel mic am fost la o spălătorie prin zona Lacul Tei si cu 200 a făcut-o bec. La câteva luni, am luat regina și am fost și cu ea, dar prețul crescuse la 300. Oricum, a meritat. Ambele mașini au ieșit bec, mocheta și tapiseria fiind curățate cu injecție-extractie.
madhorsefuzzy
Google zice ca ar fi si pe aici pe la Rm. Valcea unde sunt detasat:
UMA Expert Detailing
MAT DESIGN AUTO

La cate BMW-uri sunt la Valcea era mposibil sa nu existe oferte si pe aici. La 250 lei se face si pe la Valcea interiorul, dar vreau referinte sa nu fac ca si cu toba si amortizoarele Hondei sa injur apoi ... radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(marksman @ 3 Sep 2020, 22:25)
Mai departe trebuie dat un polish ca sa aduc totul la nivel.
*


O gizas, tu vrei s-o tii ca noua pana la revanzare... pune macar folie transparenta peste praguri
marksman
Pai aia urmeaza, doar ca nu pot pune folie peste zgarietura.
dandobre
Folie cred că trebuie să pun și eu la Suzi. Pragul nu e zgâriat ci doar are foarte multe urme de incaltari care nu ies la spălat, poate la un polish, ceva...
wolfin
Eu am pus direct pe zgarieturi ...
Erau pragurile varza dupa prima iarna
sleep.gif
marksman
Reparatia pana acum:
[attachmentid=1628120413]

In stanga se vad zgarieturile mai superficiale, in lac. In dreapta e reparatia bruta a zgarieturii pana la chit, grund, sau cum i-o mai fi zicand. Toata zona trebuie polishata, iar folia se aplica peste.
dandobre
Așa arată la Suzi
marksman
Retuseaza si pune folie, parerea mea.
dandobre
Nu e vopseaua luată cu sunt urne de talpă de adidași, teniși.
Acolo ar trebui curățat cu vreo soluție dedicată ceva. De când am dat cu wd40 pe bară mi-e târșă să mă mai bag... smile.gif
Madam a zis că n-o interesează, s-o las așa dar o să-mi fac curaj să mă ocup.
madhorsefuzzy
Voi nu vedeti esentialul:
QUOTE(dandobre @ 4 Sep 2020, 13:52)
Madam a zis că n-o interesează

ursul_bipolar
QUOTE(dandobre @ 4 Sep 2020, 14:52)
Nu e vopseaua luată cu sunt urne de talpă de adidași, teniși.
Acolo ar trebui curățat cu vreo soluție dedicată ceva. De când am dat cu wd40 pe bară mi-e târșă să mă mai bag... smile.gif
Madam a zis că n-o interesează, s-o las așa dar o să-mi fac curaj să mă ocup.
*



Incearca Meguiar's SwirlX aplicat cu soft cut foam. Ar trebui sa iasa ce ai acolo.
dandobre
Mersi de pont ursule.

Madhorse, ai dreptate DAAAR nu poți să te iei după femei, când vine vorba de mașini. tongue.gif
Plus că mie îmi place să-mi fac de lucru, mai ales că stau la curte. E o chestie care ține de nostalgie și îmi aduce aminte când, puștan fiind, mă uitam cu admirație la ăl bătrân lucrând la mașină stand lângă el să-i dau la mână ce chei avea nevoie. Acum troacele nu se mai strică așa de des așa că bibilirea pe partea mecanică a evoluat către bibilirea pe partea estetică...
bucatzel
QUOTE(dandobre @ 4 Sep 2020, 15:35)
Acum troacele nu se mai strică așa de des
*


Auzi... tu stii pe care forum esti, nu?
dandobre
Am postat de pe Reno, nu de pe Dacia, bănuiesc că la asta te refereai... smile.gif
Sau nu? icon_mrgreen.gif
madhorsefuzzy
Adica care topic. wink.gif

QUOTE(dandobre @ 4 Sep 2020, 14:35)
Madhorse, ai dreptate DAAAR nu poți să te iei după femei, când vine vorba de mașini.  tongue.gif
Asa i-am zis si eu neveste-mii. radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(dandobre @ 4 Sep 2020, 16:39)
Sau nu?  icon_mrgreen.gif
*


Du-te pe sectiunea Laguna si pune-le clipul asta. Vezi sa ai loc in frigider

https://www.youtube.com/watch?v=OSGCDiSeYus
wolfin
Eu nu inteleg prea bine ce ii in poza lui Dan,...la mine erau urme ca si cum ar fi scarmanat 7n cane dupa osul ascuns luna trecuta.
dandobre
https://youtu.be/5FxMtRyEd8w

Apropo de tratament caroserie, că întreba cineva...
marksman
O plimbare pe DN, in oras și pe autostrada, trei pasageri și un rucsac. 7,8 l/100 km. Benzină de 95, de la Gazprom. Am devansat tot ce se deplasa pe banda 1 pe autostradă.
La întoarcere am fost mai potolit, am mers "la consum", 132-140 km/h. Rezultatul? 7,4l/100 km. Dieselul pe benzină e mai mult marketing, dar totusi, 2l benzina 180 CP nu poate să consume 5l/100km la viteze de autostradă
einstein1984
nu caii consuma, ca la 140 nu ai nevoie de extrem de multi , ci aerodinamica o penalizeaza. mazda 3 lua mai putin cu un acleasi motor in acelasi regim. Un captur de 90 de cai lua vreo 8 la 140 fara menajamente.
Habba
QUOTE(marksman @ 7 Sep 2020, 13:43)
O plimbare pe DN, in oras și pe autostrada, trei pasageri și un rucsac. 7,8 l/100 km. Benzină de 95, de la Gazprom. Am devansat tot ce se deplasa pe banda 1 pe autostradă.
La întoarcere am fost mai potolit, am mers "la consum", 132-140 km/h. Rezultatul? 7,4l/100 km. Dieselul pe benzină e mai mult marketing, dar totusi, 2l benzina 180 CP nu poate să consume 5l/100km la viteze de autostradă
*


Stiu ca compar mere cu pere, si sunt offtopic, da' diezelul cu motorina din parohie, la 2 litri si 150 de cai, pe o tona jumate de tablaraie cam atat consuma pe autostrada (pe la 5.5), la viteze legale (+10kmh peste limita).
M.C.
[attachmentid=1628120479]
Fân la suta de chilometri pentru 315 mârțoage ...... icon_mrgreen.gif tongue.gif
madhorsefuzzy
Acolo scrie "GROUND SPEED"? radmasa.gif
marksman
Chiar, M.C., pune si tu o poză cu toate instrumentele de bord, să vedem și ceasul de kIAS. biggrin.gif
M.C.
Care cias bre?
marksman
knotts Indicated Air Speed
M.C.
Ăla ie secret icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif tongue.gif
marksman
Păi nici matale nu l-ai găsit? Vezi că ai pe undeva un cias din ăsta:

user posted image


Dacă nu-l găsești, mergi la ăia care ți-au vândut bolidul, sigur au făcut ei vreo șmecherie. biggrin.gif
M.C.
E mai interesant așa în nebuloasă...... icon_mrgreen.gif tongue.gif
axabrt
Așa consuma și a mea la 140 tot peste 7.
Viteza ecobomica la a mea este 80 kmh in ultima treaptă. Am scos 4.6
Ce e peste 80 incepe sa crească cam 0.5% la fiecare 10 kmh in plus.
tatabobu
Si a mea tot peste 7. Dacia ia vreo 14, Zuza vreo 11-12... Elantra cam 9....
IRONICK
Benzina si pamant viteza pe autostrada > 5.5-6%.
Turbo, ca se poarta.
marksman
Nu mă plâng de consum, doar constat. În comparație cu consumurile care se vehiculează pe forumul dedicat, aș zice că e defectă, dacă ar fi să le cred.
IRONICK
Stai linistit, toti merg pe autostrada cu 110km/h si pe urma declara pe forum ca au mers la viteza de autostrada. Este plina A2 de masini care merg la 'viteza de autostrada'. Se trezesc sa depaseasca si cand te apropi din spate.
bucatzel
QUOTE(marksman @ 7 Sep 2020, 15:43)
La întoarcere am fost mai potolit, am mers "la consum", 132-140 km/h. Rezultatul? 7,4l/100 km. Dieselul pe benzină e mai mult marketing, dar totusi, 2l benzina 180 CP nu poate să consume 5l/100km la viteze de autostradă
*


Marksmane, e fizica, ai o suprafata frontala mai mare, aia va contribui semnificativ la frecarea cu aerul. Un alt motor pe gazolina consuma si mai bine(*) de-atat.
marksman
mai bine, adica mai mult, sau mai putin?
bucatzel
(*)Adica mai mult.
IRONICK
Daca-i mai inalta nu inseamna neaparat ca-i mai mare. Creste garda la sol.

[attachmentid=1628120502]

Faci modificari si imbunatatesti ce nu se vede, castigi o groaza.
axabrt
După teoria ta ar trebui că fordul să consume nimic
E foarte lipit de sol, 12 cm e tragic de puțin pentru mine.
[attachmentid=1628120519]
Și totuși consuma cat a lui marksmanu care e mult mai înaltă 20cm ?
einstein1984
nu stii sa conduci si de aia. Marksman o mai stii ceva.
axabrt
Mda nici Robert Adam nu știe să conducă
https://youtu.be/uFgEzl6m188
Vezi de la minutul 31 ce zice.
Și scoate tot 7.5 extraurban.

Dar așa ești tu , troll..
Robert Adam a zis clar de 8 la sută consum mediu pe 150 cai
Eu am 8.9 pe 181 cai.
Sa ți fac un desen, dl troll ?
MyKe89
De când e acel Robert o referință în domeniu? radmasa.gif
ursul_bipolar
Cam e, spre deosebire de alti asa numiti jurnalisti auto, Robert chiar le mai are.
einstein1984
problema e ca nu folosesti 180 de cai zilnic.... la 140 la ora folosesti cam la fel de multi cai ca un focus de 100 de cai sau loganu de 75.
Dar stric orzu pe gaste. Fara sa ma fi urcat intr-un focus ca al tau, iau masina ta si pe orice traseu mergi tu o fac sa consume 0,5l la suta mai putin fara sa incurc traficul . Nu mai da vina pe masina ca ai tu talpa grea.
axabrt

Adică de acord , cu tine, ai dreptate. Dar de ce ți ai lua mașina de 180 de cai că să mergi cu ea că cu una de 75? Nu zic că nu se poate, dar care mai e sensul.
Adică ți ai luat mașina de 180 cai o conduci că atare.mai te joci cu accelerația , mai ales în urcare pe serpentine e tare greu sa merg potolit.
Asta nu înseamnă că nu știu să conduc
madhorsefuzzy
Adica cu cat ai mai multi cai ... accelerezi mai tare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.