Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
marksman
Azi au mai venit doua jante.
ady77
Felicitări tongue.gif
marksman
Ma pregatesc sa-i sun, ca in mail spun ca au impartit comanda in 2 transporturi, dar am primit jumatate din comanda.
dandobre
Mie mi-au trimis acum 2 ani anvelope de vară în loc de iarnă..... Măcar erau aceeași marcă..... biggrin.gif
madhorsefuzzy
Nu aveai si tu un marker sa pui fulgu'?
bion
Imi plac la nebunie astia care cumpara decat onlain.
Le curge sange din nas daca merg la o dugheana de roti. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Bicicleta galbena
Aia au de regula pe stoc doo-trei marci, la nivel de Tigar/Debica. Poate unii vor sa aiba de unde alege.

psychoo
Cand iau gume online solicit plata ramburs. Nu vine comanda, nu primeste cashu.
Problema lui cu curierii, nu a mea. Sa vezi ce repede se rezolva cand are vanzatorul interes
marksman
QUOTE(bion @ 3 Oct 2019, 19:21)
Imi plac la nebunie astia care cumpara decat onlain.
Le curge sange din nas daca merg la o dugheana de roti. biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
*




QUOTE(Bicicleta galbena @ 3 Oct 2019, 19:27)
Aia au de regula pe stoc doo-trei marci, la nivel de Tigar/Debica. Poate unii vor sa aiba de unde alege.
*



Fix de asta nu mai merg la aia la care mergeam din 2011: au pe stoc Sailun, Hifly, Petlas, Diplomat, Matador, iar daca vrei o marca mai rasarita astepti si 10 zile.

@psychoo: astia de la care am luat nu accepta plata ramburs. Maine fac scandal.
tatabobu
Io cumpar onlain de la mayazinul unui service/vulcanizare. Dau comanda, ma suna sa o confirm, ma suna cand ajung cercurile negre. Ma duc, le monteaza si banii dupa.
psychoo
As fi refuzat sa iau de la ei...
Cand am plasat comanda la detalii sau la confirmare am mentionat ca daca dot.ul e mai vechi de 6 luni nu ridic comanda.
marksman
Nu stiu ce sa zic, am mai luat de la astia si am fost multumit. S-or fi porcit intre timp...
silvanu96
...adica au evoluat...
bion
Bre io si slz o incalt cu gume bune si toate, conti, nokian, goodyear, michelin le-am gasit la franck. ralsi, promotor ,ciclop. La Jimbolia a fost comanda la Nokian de pe o zi pe alta.Acu tin rotile la ambele cazane in hotel la franck.Le-am vazut cand le-am luat am ginit DOT , am cerut mai noi daca era dot mai mare de 1 an.
marksman
QUOTE(marksman @ 3 Oct 2019, 21:09)
[...] Maine fac scandal.
*


N-a fost nevoie. Am primit sms de la curier ca luni primesc restul de doua colete, jante+gume.

QUOTE(bion @ 4 Oct 2019, 11:51)
Bre io si slz o incalt cu gume bune si toate, conti, nokian, goodyear, michelin le-am gasit la franck. ralsi, promotor ,ciclop. La Jimbolia a fost comanda la Nokian de pe o zi pe alta.Acu tin rotile la ambele cazane in hotel la franck.Le-am vazut cand le-am luat am ginit DOT , am cerut mai noi daca era dot mai mare de 1 an.
*


Ralsi erau aia de care vorbeam. Mergi acu' la ei sa vezi ce au pe stoc.
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 3 Oct 2019, 19:27)
Aia au de regula pe stoc doo-trei marci, la nivel de Tigar/Debica. Poate unii vor sa aiba de unde alege.
*


autosoft au o gramada in stoc la fiecare dugheana.
marksman
Doar ca tu vorbesti de copitala, iar io-s la Temesvar.
dandobre
Nu văd dezavantajul de a cumpăra online. Pe multe siteuri ai și DOTul trecut, vezi unde e mai ieftin, nu pierzi timpul pe drum, deci unde-i baiul?
bion
Eu sunt mai vechi sunt mai comod.Am carat destule anvelope in carca pe vremea lu ciuruitu. Caut pe Adac ce recomanda aia mau uit penet su dau tel la dughenele mentinate,ma duc ma uit, vad marfa, daca e ok marc banul si ma uit cum muncesc aia.Mi-e greu sa ma sincronizez ala de le aduce, sa le car de la curier in casa apoi in masina si sa merg la montat. Asa fac un singur drum .
Drept e ca la ralsi nu am mai fost de ceva ani.Ultimele incaltari la ambele au fost de la Franck su la Jimbolia la un service mic dar care imi e in drum. Luni trecut si dat comanda marti lasat masina la incaltat caci venise in zori comanda.
Me rog fiecare cu ideile lui.Nu sunt ipotriva cumparaturilor pe net. Am cumparat frigider, masina de spalat, jde mii de accesorii, gadgeturi.
Generatia tanara isi ia si nevasta de pe net la oferta sau de blecfraidei.
madhorsefuzzy
QUOTE(bion @ 4 Oct 2019, 19:35)
Generatia tanara isi ia si nevasta de pe net la oferta sau de blecfraidei.
wub.gif wub.gif wub.gif
wolfin
Sau sotul....
bion
Soti gasesti la remat si la programul rabla.
marksman
Am trecut la presurile de iarna. Saptamana viitoare pregatim si bocancii.
einstein1984
QUOTE(marksman @ 4 Oct 2019, 15:37)
Doar ca tu vorbesti de copitala, iar io-s la Temesvar.
*


totusi nu esti la vaslui, ai si tu o vulcanizare serioasa in cartier.
marksman
Vezi mai sus ce-i ziceam lui bion. Oricum, astia de la care am cumparat au livrat ok pana acum, am primit azi si restul de 2 jante si 2 gume. Dunloapele au dot 2419 si sunt made in France.
De montat am unde, no problem.
marksman
QUOTE(marksman @ 2 Oct 2019, 15:13)
La jantele de Opel (table) merg prezoanele de la aliaje, scrie in documentatia jantelor de tabla.
*


Informatia primita a fost falsa. E nevoie de alte prezoane. Jantele de aliaj au prezoane de 58 mm lungime, cu scaun plat, iar cele de aliaj au filet de 47 mm lungime, cu scaun conic.
Pentru altii care or mai avea nevoie, referinta Swag e 62 92 1175.
axabrt
Marksmanu prin preumblările tale pe forumuri ai citit că grandland x ar avea probleme la cutie pe motorul de 1.2
Întreb pt un coleg de munca care i în căutare de suv pentru uzul de zi cu zi
Bine respectivul coleg e vecin cu mine in cartier, dar are copii pe care sa i duca aduca de la grădiniță ...
marksman
Din discutiile cu "ala mare de la Bucuresti" a rezultat ca exista cel putin un Grandland cu manifestare similara ca a Crosslandului din ograda. Sa ia motorul de 1.6 benzina sau ala de 1.5 diesel, sau cel mai bine sa ia alta masina. Opel e "no go", de evitat, fie si numai prin prin prisma atitudinii fata de clienti.
madhorsefuzzy
Care atitudine nu difera nici la alte marci ...
axabrt
Cam asa e, îmi povestea colegul că s a dus la reprezentanta Skoda din Ploiești și a rămas mască de atitudinea consilierilor de vânzări. Cică au fost deloc amabili, nu i au dat niste minime informații și i au recomandat sa și configureze singur mașina că ei nu au timp
tatabobu
S-a dus pe la inceputul lunii sau al trimestrului?
ady77
Cum PLM ii gasiti?
Eu cand am fost la Ford, m-am dus sa ma uit la un sh de 9.000 euro si am luat masina noua de 17.500 euro. wink.gif
dandobre
Eu m-am dus la serviciul parcări sector 3 sa întreb ceva și îmi spune inspectarea: e foarte bine că ați venit daca aveți vreo nelămurire.... wacko.gif .. Nu mă așteptam..... Mi-a dat o lacrimă ... Eu eram sigur că dau de vreo scriitură..... Bine, am o mica bănuială aici..... Cred că se apropie alegerile și au primit ordin de dus să fie amabili cu alegătorii...... dry.gif
wolfin
Ai idei preconcepute... happy.gif
axabrt
QUOTE(ady77 @ 11 Oct 2019, 15:26)
Cum PLM ii gasiti?
Eu cand am fost la Ford, m-am dus sa ma uit la un sh de 9.000 euro si am luat masina noua de 17.500 euro. wink.gif
*


Tie ti o plăcut de domnișoară de la vânzări și oi vrut să o impresionezi. Ai făcut și drive test, spune până la capăt acuma
wolfin
Am impresia sa o fost cu doamna Ady77 deci ...pica ce zici.

Omu o gandit economic....plm o viata am...vreu sa imi miros vanturilee mele la 40 ani.

Dar subscriu..doamnele vanzator ..au ceva aparte.
Cand am luat clio doamna director de la serus m a facut sa ii ciugulesc din palma. Nici presuri nu sm luat moca. Bine mi a dat un clio pro.
axabrt
Pai da, e normal să gândești așa daca vrei sa tii mașina pentru o perioadă mai lungă de timp sau daca mergi multi km pe an. Cine merge 30000 pe an cred că i trebuie mașina noua, fiindcă sa aduci una de afara care are 200kkm, n ai făcut nici o afacere.

Cei aia clio pro ?
Știam de clio GT sau clio rs.
wolfin
Esti prea tanar. Dar ca sa iti raspund...cu lumina in torpedo sau scaune cu toate reglajele...etc tongue.gif
ady77
QUOTE(wolfin @ 11 Oct 2019, 19:01)
Am impresia sa o fost cu doamna Ady77 deci ...pica ce zici.

*


Prima oară chiar am fost singur. Dar după 22 de ani de relație și 3 copii, mă uit și privesc tongue.gif
marksman
Azi: consum mediu 6.2 l/100 km, pe 240 km distanta parcursa, cu o medie de viteza de 70 km/h. Pe autostrada am avut varfuri de 160 km/h. Doua persoane si un troler mic.
Consum mediu pe 8150 km: 7.8 l/100km.
Au venit si prezoanele pt. jante de tabla, le-am primit ieri.
axabrt
Bre da parca ați face toți intenționat azi să mă supar pe voi. Toți băgați consumuri d astea cu 6.x la benzină turbo pe bune resetez și eu calculatorul și fac un drum mai lung sa vedem ce mi indica. Da pun pariu că mai puțin de 7 nu scot
ady77
Trebuie sa știi sa conduci tongue.gif
bion
Bre io ii dau bice nu merg la consum. Media la consum e 6,5-6,7.Oras si naveta =viteza medie 47. Asta desi in drum spre plantatie in afara ii dau 140-160.Dar merg in oras la ore najpa dimi, la pranz si pe la 5 pm.
madhorsefuzzy
In Bucuresti cu metroul consumul e si mai mic. Asta daca te poti urca in tren la Victoriei.
pistritu
Il iei si de la Unirii icon_mrgreen.gif
QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 Oct 2019, 07:34)
In Bucuresti cu metroul consumul e si mai mic. Asta daca te poti urca in tren la Victoriei.
*


marksman
Și rezumatul excursiei:

[attachmentid=1628110329]
dandobre
Axa e in fibrilație.....
ady77
QUOTE(marksman @ 13 Oct 2019, 19:56)
Și rezumatul excursiei:

[attachmentid=1628110329]
*


Ai mers la consum tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif
marksman
Drum cu Suzuki, ca a stat cam mult in garaj (a mai mers prin oras). La dus n-am resetat consumul. Avea un mediu de 6.3l/100km pe cei 1400 km de la achizitie, si dupa 188 km am reusit sa-l urc la 6.4. Am mers cu viteza de ramas fara permis, din motive mai mult sau mai putin obiective.
La intoarcere am mers legal (59 pe limitator in localitati), 90-100 pe DN si 130-135 pe autostrada. La intrarea in garaj am avut 5.9l/100 km.
Cu ocazia statului in coloana am observat ca relantiul fluctueaza dupa cum compresorul de A/C cupleaza sau decupleaza.
dandobre
Zici ceva rău de Suzuki!?! Vezi că vine acum wolfinu și îți arată el cum stă treaba.... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.