Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
einstein1984
si dieselurile aspirate de pe golf 4 si 5 erau "fiabile" dar asta nu inseamna ca mi-as dori sa conduc asemenea mizerie azi.... cand ai atatea alte optiuni;
Mai incetati naibii cu fiabiliattea lipsa ca nu aveti habar ce e aia, orice motor nou vandut azi o sa ajunga la 200 000km daca e exploatata corect si intretinut, or sa pice poate 3-4 dintr-o mie ca sunt facute de mana omului nu in forja lui Thor.
axabrt
Așa ai zice și de cutiile de viteze.
Și uite din alea 3 la 1000 una i a picat lu marks.

Lasa ca acum o să aibă noroc, probabil în fabrica aia Mazda lucrează mai mulți roboti decât la puegeot
wolfin
Sa speram ca @marksu nu e superstitios....sa vezi ce iti iei coane axa. 04.gif
ursul_bipolar
QUOTE(einstein1984 @ 15 Apr 2020, 20:54)
  Mai incetati naibii cu fiabiliattea lipsa ca nu aveti habar ce e aia, orice motor nou vandut azi o sa ajunga la 200 000km daca e exploatata corect si intretinut, or sa pice poate 3-4 dintr-o mie ca sunt facute de mana omului nu in forja lui Thor.
*



Clar, mai ales cu schimbul de ulei la 30k km bat spre 400000 lejer...
marksman
La mine clar face anul inaintea kilometrilor. Daca uleiurile de azi nu rezista un an...
ursul_bipolar
Un an rezista dar daca faci 30kkm intr-un an atunci nu mai rezista.
mircea_aq
Asta cf studiilor personale ? Daca producatorul zice un an si 30k km, vreti voi sa-l contraziceti. Astea-s obiceiuri de pe vremea daciei 1310.
axabrt
S a dus drak topicu lu marskmanu daca ați luat o pe ulei de la ora 7 . Totuși se poate și mai rău de 30000 km

RAVENOL VMP SAE 5W-30 .
Bla bla bla
Developed for fuel economy and energy conserving in EURO VI, EURO V and EURO IV Standard engines with normal and extended oil change intervals (until 50.000 km or 2 years possible).

Unii mai specialiști decât mine zic că de fapt uleiul e bun cam 6000 km după aia incep sa se audă cum bat tacheții sau alte zgomote. Cică se reduce rezistența la forfecare a uleiului.
Bicicleta galbena
QUOTE(mircea_aq @ 16 Apr 2020, 01:08)
Daca producatorul zice un an si 30k km, vreti voi sa-l contraziceti.
*


Bineinteles, pai ce, stie producatorul mai bine decat mine??? blink.gif

tongue.gif


marksman
QUOTE(ursul_bipolar @ 15 Apr 2020, 23:12)
Un an rezista dar daca faci 30kkm intr-un an atunci nu mai rezista.
*


30k fac in 2 ani, poate 2 ani si ceva. In jur de 12k anual e media.
ursul_bipolar
Atunci esti acoperit in totalitate.
mircea_aq
Apropo de X, nu pare sa-l fi impresionat prea tare:

https://youtu.be/XtlaPpUxn0k?t=1498
MyKe89
radmasa.gif ai rezistat să-l asculți până acolo?
marksman
Email de la dealer azi: termen de livrare in iulie, cu posibilitatea de a nu prinde "rabla", sau alta culoare.
dandobre
Adică poți alege altă mașină de pe stoc?
marksman
Nu e chiar de pe stoc, e redirectionata.
dandobre
Înțeleg, ceva in genul situației lui AmunDei....
Te-ai hotărât ce faci?

16 Apr 2020, 20:37:
Cred totuși că anul acesta se va prelungi și programul rabla, având în vedere carantina.....
Andy_ACS
Deja am citit printr-un articol ca se prelungesc termenele de la 120 de zile la 180 de zile. Banuiesc ca te-ai inscris deja in program prin martie, deci dealerul are dreptate, e un risc, dar cred ca totusi te incadrezi daca se respecta luna iulie.
Poate ai noroc de una cu o culoare faina pe stoc.
marksman
@dandobre: Si culoarea tot cam ca a lui e. Am zis ca accept, daca doar culoarea difera.
@Andy: poate ca da, poate ca nu. Daca pierd rabla trebuie sa mai scot 1500E din buzunar si nu am de unde. Oricum sunt dator deja.
marksman
Dupa cum ziceam, sunt prea multe necunoscute pana atunci si prefer sa sacrific culoarea.
wud
QUOTE(einstein1984 @ 15 Apr 2020, 20:54)

orice motor nou vandut azi o sa ajunga la 200 000km daca e exploatata corect si intretinut,


Eu am niste indoieli, tinand cont de depunerile de calamina pe supapele de admisie la motoarele benzina cu injectie directa, dar om trai si om vedea. Cine scapa de Covid, adica biggrin.gif .
IRONICK
QUOTE(mircea_aq @ 16 Apr 2020, 11:20)
Apropo de X, nu pare sa-l fi impresionat prea tare:

https://youtu.be/XtlaPpUxn0k?t=1498
*


Nu stiu cum reuseste baiatul asta sa respire fara sa ii numere cineva.
bion
Marks. Fi optimist. Poate din aia care au comandat mai triaza covidu si ajungi la visul tau autopandemic icon_mrgreen.gif
marksman
Intr-adevar, bioane, o fost visu' meu sa dau o gramada de bani pe o masina intr-o culoare care nu-mi place, si care va sta mai mult in curte din cauza unei pandemii cauzate de un experiment scapat de sub control, si sa stau consemnat la domiciliu cel putin doua luni.
axabrt
Lasă să fii tu sănătos că ai timp sa utilizezi mașina.
Dar ești plictisit te înțeleg. Îmi vine să mă sui în mașina și să mă dau pe serpentine cu 100 la ora mai ales că drumul e liber. Dar nu pot. Rămâne mai la toamnă cred.
marksman
Teoretic pot invoca o urgenta la o proprietate aflata la 90 km distanta, dar mai bine nu.
bgdrenault
Parca era o reglementare ceva, ca daca dealerul iti inscrie masina la programul rabla si nu o aduce pana la sfarsitul programului , trebuie sa suporte el diferenta.
ursul_bipolar
Nope, nu exista reglementarea asta. Esti in timp bine, nu, ai pierdut rabla.
marksman
Da, asa e: 3 luni de la inscriere sa o achiti sau o platesti fara voucher, si nu vreau sa risc. E ultima data cand cumpar o masina noua pe care nu o pot plati cu banul jos.
ursul_bipolar
Anul trecut cand am fost sa dau avansul pt PHEV mi s-a spus clar, suntem pe finalul programului si exista posibilitatea ca masina sa nu ajunga la timp. Exista un risc sa pierdem ambele vouchere si sa suport eu cheltuielile, asa ca am spus pas, cheltuielile fiind undeva la 6500 euro.
bgdrenault
Anul trecut la ford, imi spuneau ca nu accepta comenzi personalizate de masini noi pentru rabla, ci doar pentru cele care sunt pe stocuri.
Mi a spus dealerul ca daca nu pot preda masina catre client in 120 de zile, vor trebui sa suporte ei valoarea tichetului. Ca dupa ce au seria de caroserie, ei o inscriu in sistem.
Daca a mintit dealerul, mint si eu

Tu daca erai la sfarsitul programului era clar.
wolfin
QUOTE(axabrt @ 17 Apr 2020, 09:13)
Lasă să fii tu sănătos că ai timp sa utilizezi mașina.
Dar ești plictisit te înțeleg. Îmi vine să mă sui în mașina și să mă dau pe serpentine cu 100 la ora mai ales că drumul e liber. Dar nu pot. Rămâne mai la toamnă cred.
*




Vezi ca nu esti tgv....sa nu sari de pe sine. biggrin.gif
marksman
QUOTE(bgdrenault @ 17 Apr 2020, 11:07)
Anul trecut la ford, imi spuneau ca nu accepta comenzi personalizate de masini noi pentru rabla, ci doar pentru cele care sunt pe stocuri.
Mi a spus dealerul ca daca nu pot preda masina catre client in 120 de zile, vor trebui sa suporte ei valoarea tichetului. Ca dupa ce au seria de caroserie, ei o inscriu in sistem.
Daca a mintit dealerul, mint si eu

Tu daca erai la sfarsitul programului era clar.
*


La mine e vorba de masina configurata conform cerintelor subsemnatului. La momentul ala, mi s-a spus ca exista optiunea sa iau o masina din stoc, identica pana si la culoare, dar cu MT si vine in maxim 1 luna. Am insistat sa fie cu AT, si atunci a trebuit comandata. Banuiesc ca asta pe care mi-au oferit-o e una la care a renuntat cineva, probabil din afara tarii (cum as fi facut si eu, daca lucrurile nu erau deja prea inaintate).
bogdan_dsn
Anul trecut in August am comandat o Kia Ceed SW prin Rabla (dealer-ul s-a ocupat de procurarea tichetului) cu termen de livrare final de Noiembrie.

Din cauza unor intarzieri masina a venit la final de Ianuarie, dar importatorul (Kia Romauto) a suportat contravaloarea tichetului rabla.

Initial mi s-a oferit si mie o masina din stoc cu dotari similare si apoi un XCeed dar am refuzat ca eu vroiam masina combi si am dat mail la importator intreband de rabla si am primit raspuns ca ei vor suporta contravaloarea tichetului rabla.

Toti ce am comandat masini in acea perioada prin rabla am "beneficiat" de chestia asta(prin toti ma refer la 10 persoane de pe clubkia ce eram in aceeasi situatie, unii au preferat sa renunte la comanda si sa ia un Xceed de pe stoc).
4x4
E cred ca au sa prelungeasca/redeschida programul rabla, sa ajute producatorii auto sa nu dea faliment, gen nissan.

Eu zic sa mai cauti metode sa iei banii inapoi, in acest moment, sa ai masina e inutil, dar sa ai bani cash nu. Plus ca nu ratezi nimica, trebuie sa scape cumva de masinile ramase pe stock si vanzatorii, ori acest moment nimeni nu cumpara masini, ofertele bune au sa apara in 2-3 luni.
marksman
Exista si alte chestiuni la mijloc, din cauza carora am decis ca e mai bine sa am masina in termen.
ursul_bipolar
Spune-mi si mie te rog care este antigelul OE pt motorul asta? A scazut sub minim nivelul din vas si vad ca are culoarea spre alb.
marksman
Din pacate nu stiu. Exista vreo doua recomandari pe forumul marcii, dar nu am aprofundat. Eu m-am dus la ei sa completeze. Culoarea nu s-a schimbat in cazul meu.


LE: https://www.smb-auto.com/product/lr-25c-technofluid-type-d/
ursul_bipolar
Da, pe asta l-am gasit si eu pe thread-ul asta.
Din pacate vad ca nu se gaseste prea usor asa ca o sa comand Motul Inugel.
einstein1984
OAT e si dacia, si mobil are o varianta OAT si il gasesti la carrefour.
ursul_bipolar
Stiu, ca am mai cautat dupa.
Pana la urma am comandat Motulul Inugel care e deja gata de utilizare.
marksman
Din motive obiective, pe weekend am condus Suzuki-ul SX4 S-Cross din parohie. Duminica dimineata fac 3 km si "Tyre Pressure Low". Dreapta fata 230 kPa vs 250 kPa restul. Zic "nu-i bai", astept sa ajung acasa. Pun compresorul, urc la 260 kPa, vreau sa mut masina, "Tyre pressure low". Am dat cu spatele pe alee, dispare indicatia de presiune: de la 260 kPa apare "---". Zic "asta e, o sa rulez cativa km si o sa dispara". O las toata ziua in curte, dupa masa plec. "Tyre pressure low". Fac 4 km, la fel. Fac 10 km, la fel. Opresc pe dreapta, egalizez presiunile, dar las +3kPa in roata cu pricina. "Tyre pressure low". Incerc sa intru in meniul TPMS, nu ma lasa. Ma sacaie cu mesajul din bord. Dupa 250 km, aceeasi situatie. Ajung acasa la sor' mea, bag troaca in garaj, scot bagajele din ea, ma duc si-i dau cheile: "E buna de dus la reprezentanta, ca eu nu stiu ce sa-i fac. Suna-i luni pe aia si zi-le sa te programeze ca nu se stinge martorul TPMS dupa ce ai facut presiunea in roti. Noapte buna."
wolfin
Avertizarile/informatiile Tmps se sting/apar dupa ce rulezi 25 km si depasesti x km/h.

In situatia ta...nu asta era problema ci factul ca este setata presiunea la eco.
Adica trebe sa fie 2.8.

Daca setezi confort...adica 2.3 teoretic ar trebui sa dispara imediat avertizarea.

2.6 e intre.

Bine..poate fi si senzorul..dar mai mult ca sigur e ce am zis mai sus.

Info pe stalp sofer
dandobre
Când ajung acasă îți fac un filmuleț cum să intri în meniu....
wolfin
daca are eroarea in bord nu poate intra. trebe sa le aduca la 2.8 sa dispara eroarea apoi apasand betisorul 3 secunde gen dacia 1310 si apoi rotind stanga/dreapta pana ajungi la meniu tmps se apasa scurt pe betisor si se intra in submeniu.

apoi rotit stanga/dreapta selectare mod dorit si apasat pentru ok scurt.

deasemenea meniul nu merge in miscare

nu mai tin minte ce presiune e in load ...3.2 ...posibil sa fie si asta. dar mai mult ca sigur e 2.8 eco.
dandobre
Dar cum naiba înainte nu făcea și după trecerea la adidași a apărut eroarea? Bănuiesc că roțile de iarnă aveau sub 2.8.... Ceva e ciudat aici...
wolfin
am patit si eu asta.

dasta zic.

dar no..e posibil si un senzor bulit

LE
betisorul dreapta (cel din stanga inca nu stiu ce face blush.gif si nici nu ma intereseaza )
marksman
Rotile de iarna aveau 2.5. Aia din stanga avea un defect de montaj si pierdea constant, a fost reparata. Aia din dreapta a pierdut peste noapte, probabil. Chiar daca am umflat-o peste 2.5 nu a disparut eroarea nici dupa 250 km.
wolfin
pai atunci..pierde roata...si senzorul isi face treaba???

2.5 nu e presiune ok

ori 2.3 ori 2.8 in corelatie cu cb tmps
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.