DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> A 4-a revizie (4 Ani sau 60.000 km), informatii utile, experiente personale

rue
post 18 Dec 2010, 15:31
Post #571


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




eu la 47 000 si 4 ani si putin am schimbat uleiul si filtrul de ulei.
sapt viit schimb si filtrul de aer.
am pus esso 5w40. avea 14 000 de la ultima revizie.
cu ridicat pe cric sa ma uit la ea a fost 35 lei.

la anul poate schimb la 12 000, o sa am si cureaua. poate placutele merg schimbate in primavara daca trebuie.

am constatat ca la f frig ia 6 in loc de 5.5 la drum.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Imparatul
post 21 Dec 2010, 16:39
Post #572


Imparatul


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 December 05
From: Iasi




QUOTE(ydaniel @ 18 Dec 2010, 14:49)
vreau si eu la banii astia.
sigur sunt mann si nu man sau menn?
*



Nope. Sunt MANN. Le-am luat din Iasi. Daca esti din Iasi iti spun de unde.
Dincolo de Gara Internationala, inspre McDonalds, pe stanga, inainte de podul de Piatra.


--------------------
La misto de misto Nhgfbnn Htdcjjj - IS 12345678910
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigel_escu
post 10 Jan 2011, 14:31
Post #573


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 12 February 08




QUOTE(bobo77 @ 14 Dec 2010, 22:57)
Mai tufaci comparatia cu un service autorizat opel, nu la nea gigel la service-ul de la colt? daca da vreau sa vad si eu factura aia detaliat ca de vorbe sunt satul...
*



Erau facute la service-uri autorizate GM sau chiar dealeri, intra pe forumurile lor si vezi.

Simpotrans mai era in Bucuresti relativ ok, dar eu nu mai fac revizii la dealerii Dacia din Bucuresti, nu in viitorul foarte apropiat.


--------------------
Renaul Megane 3 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu03
post 10 Jan 2011, 15:11
Post #574


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 October 10




am facut revizia de 4 ani...intr un topic anterior va spuneam cum ca cei de la meridian mi au cerut in bucuresti 2200 roni pt o revizie cu pompa de aer schimbata...rezultatul:
-am cumparat toate piesele din Pitesti (totul mai putin pompa de aer si ulei-pe care il aveam), incluzand kitul de distributie: cu totul 450 roni;
-revizia am facut o la reprezentata Honda din Tg-Jiu: 500 roni manopera (piesele deja le aveam)
Deci in total 950 roni, cu tot cu garantie la lucrare de vreo 90 de zile (la piese garantie pe bucati) si in plus da si bine in cartea service (bine, fata de cazul in care o faceam la nenea din spatele blocului de ex).
In concluzie, Meridian service you can kiss my white, harry A$% smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 10 Jan 2011, 21:42
Post #575


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(sergiu03 @ 10 Jan 2011, 15:11)
-am cumparat toate piesele din Pitesti (totul mai putin pompa de aer si ulei-pe care il aveam)...
*



Cum dracu sa nu dea bine, cine a mai schimbat... pompa de aer !?


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 10 Jan 2011, 21:52
Post #576


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@gigel_escu te-am rugatsa pui factura, atatea s-au spus pe acest forum incat nu mai cred fara sa vad, fara nici o suparare.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 11 Jan 2011, 12:53
Post #577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




daca schimb antigelul la 3 ani si 45.000, in caz la la R4 la 4 ani si 60.000 se va schimba pompa de apa, nu se schimba automat antigelul? sunt cam pe langa dar dupa denumire ma gandesc ca daca scot pompa curge antigelul. asta inseamna antigel tinut un an....?

This post has been edited by vic24: 11 Jan 2011, 12:54


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marso
post 11 Jan 2011, 19:39
Post #578


***Membru***


Group: Members
Posts: 547
Joined: 1 September 06
From: Bu***esti




De ce sa schimbi antigelul la 3 ani / 45.000 ? E specificat in vreo nota de service schimbul la acest interval ?

Daca optezi sa schimbi pompa de apa la 4 ani/ 60.000 km, poti schimba atunci antigelul.



Referitor la intrebarea ta: Daca schimbi pompa de apa, ai 2 posibilitati: 1. completarea cu antigel pana ajunge la nivel ; 2. schimbarea in totalitate dupa golirea sistemului de racire (desfacerea celui mai de jos colier de la radiator). Alegerea iti apartine smile.gif .

This post has been edited by Marso: 11 Jan 2011, 19:43


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI 2006 Gri Perla + GPL
Renault Megane Privilege 1.6 16V Bleu
MCV Laureate 1.5 DCI 2007 Gri Platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 12 Jan 2011, 07:56
Post #579


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




in carnetul de intretinere scrie la 3 ani inlocuire antigel


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 12 Jan 2011, 11:46
Post #580


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Termenele sint diferite dupa cum au fost produse masinile si dupa cum le-a casunat celor de la Dacia (din motive subiective si obiective). Se poate considera si ca motoarele produse in Romania sint ceva mai pretentioase (materiale mai proaste) si au nevoie de mai multa ingrijire, eventual evitarea imbunatatirilor gen tunning sau GPL.
Normal, un antigel bun ar trebui sa tina vreo 5-6 ani/cel putin 200k km. La revizie, antigelul se masoara si se completeaza daca e necesar. Daca se schimba pompa de apa, radiatorul, etc, atunci se schimba si antigelul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 12 Jan 2011, 11:54
Post #581


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




cum vine asta cu motoarele produse in romania au materiale mai proaste ?


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigel_escu
post 12 Jan 2011, 12:31
Post #582


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 12 February 08




QUOTE(bobo77 @ 10 Jan 2011, 22:52)
@gigel_escu te-am rugatsa pui factura, atatea s-au spus pe acest forum incat nu mai cred fara sa vad, fara nici o suparare.
*



am uitat-o acasa laugh.gif , ti-am zis unde sa te duci sa cauti pe gugal, n-or manca castane pe forumurile lor, plus ca am mai auzit de la oameni care nu au interes sa minta si din proprie experienta pretul pe devizul dat de la serviceul GM pentru un Chevrolet nu a fost diferit cu pretul din magazinele din oras (cum e la Logan).

Mie nu mi-a schimbat antigelul cand mi-a schimbat pompa de apa, mai completez eu, anul trecut am scos chiar un pic de lichid si am bagat solutie cu antigel mai concentrat.

This post has been edited by gigel_escu: 12 Jan 2011, 12:32


--------------------
Renaul Megane 3 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 12 Jan 2011, 12:44
Post #583


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




QUOTE(gigel_escu @ 12 Jan 2011, 12:31)
Mie nu mi-a schimbat antigelul cand mi-a schimbat pompa de apa
*


Pai l-au colectat intr-un vas si ti l-au pus pe acelasi?


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 12 Jan 2011, 13:53
Post #584


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Nu se intampla nimic daca schimbi lichidul de racire odata cu distributia; adica la 4 ani sau 60.000km.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 12 Jan 2011, 22:00
Post #585


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(annem @ 12 Jan 2011, 11:46)
Termenele sint diferite dupa cum au fost produse masinile si dupa cum le-a casunat celor de la Dacia (din motive subiective si obiective). Se poate considera si ca motoarele produse in Romania sint ceva mai pretentioase (materiale mai proaste) si au nevoie de mai multa ingrijire, eventual evitarea imbunatatirilor gen tunning sau GPL.
*


inainte sa spui prostii cat capul tau de mari mai bine ai mai citii pe caest forum ca unele lucruri sau discutat si nu o data. Termenele si diferitele operatiuni care se fac la revizii sau schimbat pe considerente de marketing nicidecum ce aberezi tu acolo, ca motoarele sunt mai slab calitativ chipurile ca sunt facute in Romania...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 13 Jan 2011, 11:51
Post #586


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Nu am zis ca nu e vorba si de marketing.
Dar din informatiile pe care am fost eu nevoit sa le string in vreo doi ani, reiese ca la motoarele 1.4/1.6, produse intre 2006-2008 inclusiv, cel putin supapele, scaunele, chiulasa, distributia, etc sint facute din materiale mai slabe, la limita de jos a cerintelor. Nu stiu daca asa era cazul si cu motoarele spaniole, dar, de exemplu, problemele legate de distributie au fost de 3 ori mai numeroase la masinile cu motoare 1.4/1.6 produse in intervalul de mai sus decit la masinile cu motoare spaniole.

Deci, ar fi bine sa nu puneti GPL, sa nu faceti tuning, sa nu puneti frine de motor puternice, sa va purtati blind cu masina la frig (pina se incalzeste motorul), sa puneti numai antigel Texaco/Total/Glaceol (facute in acelasi loc) si sa nu puneti ulei Elf/Total decit din ala foarte scump. Faceti reviziile ca la carte daca aveti garantie extinsa, pentru ca s-ar putea sa aveti nevoie de ea, chiar daca s-ar putea ca Dacia sa nu va rezolve de bunavoie in foarte multe situatii.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 13 Jan 2011, 21:56
Post #587


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




In continuare speculezi, nu ai nimic concret ca defectiunile sunt mai multe sau mai putine si nu pot sa-ti zic decat ca ai mentalitate tipica de roman...si iti mai zic in continuare ca este vorba doar de marketing.
Vreau si eu sa vad acele informatii stranse in acesti 2 ani, care ai fost nevoit sa le strangi, dar ceva palpabil...nu doar vorbe in vant.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 14 Jan 2011, 00:04
Post #588


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Amice, sint roman si am mentalitate tipica de roman. Mai am si un MCV din Iulie 2008 de care nu prea ma bucur, dar am decis ca Dacia trebuie sa ma fericeasca intr-un fel sau altul.
Avind in vedere atit cele de mai sus, cit si istetimea ta nativa de roman si iutimea dobindita a mintii, sint sigur ca te-ai prins ca de la mine nu o sa vezi nimic. Cel putin deocamdata, dar poti sa dai search.

Sfatul meu general, mai ales pentru cei care au ridicat masina dupa 1.01.2007, este: cereti COC de la Dacia!
La livrare, nu ridicati masina si nu semnati nimic pina nu aveti in mina si pina nu studiati temeinic CIV si COC!


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 14 Jan 2011, 06:43
Post #589


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




Si la ce-ti mai trebuie DUPA ce ai dat comanda si implicit iei masina? In fine, m-ai facut curios, am cautat si am gasit Eurococ. Conta sumei de 198 Euro fara TVA il poti obtine de la ei (probabil ca si Dacia va cere bani in plus pentru certificatul asta).


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 14 Jan 2011, 12:27
Post #590


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Dupa ce dai comanda, implicit nu iei masina. Masina se ridica, printre altele, numai dupa ce toate actele masinii insotesc masina. Daca ridici masina si semnezi de livrare (asa cum se practica acum, chiar esti amenintat ca vei plati o taxa de parcare citeva saptamini pina vine CIV si COC, povesti, nimeni nu te poate obliga), cind au venit actele (in general la vreo doua – trei saptamini de la livrare) si vezi ceva in neregula (in general aceste nereguli in acte pot ascund anumite probleme de fabricatie care te pot afecta mai tirziu) nu mai poti refuza masina simplu si fara penalitati.

Certificatul de conformitate sau declaratia de conformitate trebuie sa insoteasca la vinzare orice produs care a fost supus unei omologari. Certificatul se emite la fabricarea produsului.
COC este abrevierea unui certificate/declaratie de conformitate care insoteste un vehicul care a fost fabricat in baza unei omologari de tip obtinuta in UE. COC este un “certificate de nastere” pentru vehicul, producatorul declarind ca vehiculul fabricat se supune conditiilor si indeplineste conditiile tipului omologat. COC se emite la fabricarea vehiculului.
COC trebuie sa vina odata cu vehiculul, deci este gratuit pentru primul cumparator al vehiculului.

Dacia nu cere bani in plus pentru emiterea COC. Se trimite o cerere de emitere a COC la Dacia insotita de o copie dupa factura si/sau CIV din care sa reiasa ca esti primul cumparator si vei primi COC in citeva saptamini, absolut gratuit. Cererea se poate face si prin e-mail la VC Dacia atasind scan-uri dupa factura, CIV.
Daca nu esti primul proprietar, suma e vreo 50-60 euro.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 14 Jan 2011, 13:06
Post #591


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Si ce legatura are asta cu ce ai spus tu referitor la calitate automobilelor mai noi ?


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 14 Jan 2011, 21:58
Post #592


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@annem -amice sa te adresezicui vrei tu, in nici un caz mie ca nu te tragi cu mine de sireturi.
Ca s-au facut reduceri la ph2 asta stiam, dar ce spui este o aberatie pe care nu poti sa o probezi chiar daca tu faci pe zmeul si pe desteptul cu coc-ul tau.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigel_escu
post 15 Jan 2011, 23:38
Post #593


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 12 February 08




QUOTE(vic24 @ 12 Jan 2011, 13:44)
Pai l-au colectat intr-un vas si ti l-au pus pe acelasi?
*



Dap, problema nu e de inghet, nu a inghetat chiar daca a coborat si la -20 de grade si nu merg tot timpul cu ea, dar la un moment dat risc sa nu mai am controlul asupra punctului de inghet sau sa-l fac prea vascos sa merg vara cu solutie care ingheata la -35, totusi stau in Bucuresti, -25 de grade au mai fost, dar...

Motoarele sunt frantuzesti, nu sunt romanesti, daca cineva a avut o experienta urata cu un Logan de orice tip, nu inseamna ca sunt praf masinile. Daca vrei iti dau link pe un forum in care cineva zicea ca Passatul e praf radmasa.gif

@annem "Daca ridici masina si semnezi de livrare (asa cum se practica acum, chiar esti amenintat ca vei plati o taxa de parcare citeva saptamini pina vine CIV si COC, povesti, nimeni nu te poate obliga), cind au venit actele (in general la vreo doua – trei saptamini de la livrare) si vezi ceva in neregula (in general aceste nereguli in acte pot ascund anumite probleme de fabricatie care te pot afecta mai tirziu) nu mai poti refuza masina simplu si fara penalitati."
Pai daca masina e neconforma, deduc din COC, poti sa-i dai in judecata. Si cam care ar fi defectele de o fac neconforma pe masina si tu nu te-ai prins? Banuiesc cand ai semnat de livrare te-ai uitat la masina? Daca nu-ti pun covorasele e una, dar daca ti-o dau fara roti, tu semnezi ca primarul si le mai platesti si taxa de parcare, daca nu gasesti jante, e scumpe zilele astea. CIV-ul iti trebuie la inmatriculare, altfel care e problema?

This post has been edited by gigel_escu: 15 Jan 2011, 23:44


--------------------
Renaul Megane 3 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Imparatul
post 17 Jan 2011, 00:55
Post #594


Imparatul


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 December 05
From: Iasi




Eu am 57.000km cu Loganul meu 1.4 MPI KissFm.

Nu am avut nici o problema de nici un fel. Nu am bagat bani nici macar intr-un surub sa schimb sau sa inlocuiesc.
Numai reviziile, care sunt ieftine, atata am bagat bani in masina.
Bujiile le am originale.
Revizii ieftine, consum modest, AC vara, cuptor iarna.

P.S. Un prieten si-a luat BMW 3 din 2003, evident SH, ca e mai buna straina. I-a picat in iarna asta climatizarea. Tot computerul. Cost 1000 euro.

Eu radeam: cost la mine la Loganul meu luat de nou, doar 5.4 lei benzina 99 Petrom.
Concluziile le trageti care cum le doriti.

This post has been edited by Imparatul: 17 Jan 2011, 00:56


--------------------
La misto de misto Nhgfbnn Htdcjjj - IS 12345678910
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 17 Jan 2011, 09:16
Post #595


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




noi stim asta....annem e pe camp cu stegulete galbene....
una peste alta, desi am mai auzit cate un zgomot suspect care a disparut destul de repede, masina NU a avut nicio problema in 46.000 km.

This post has been edited by vic24: 17 Jan 2011, 09:20


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 19 Jan 2011, 04:16
Post #596


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 14 Jan 2011, 22:58)
@annem -amice sa te adresezicui vrei tu, in nici un caz mie ca nu te tragi cu mine de sireturi.
Ca s-au facut reduceri la ph2 asta stiam, dar ce spui este o aberatie pe care nu poti sa o probezi chiar daca tu faci pe zmeul si pe desteptul cu coc-ul tau.
*


Amice, tu esti alesul meu. Asa vreau eu sa-ti zic pentru ca n-am treaba cu sireturile tale.
Deci, Amice, am fost si eu foarte suparat, am dat cu navodul si ceva momeala (stii mai bine ce vreau sa zic, esti roman istet din Mangalia) si am prins te miri ce: niste chestii tehnice nu tocmai onorabile, niste COC-uri minarite, niste vinzari ilegale de MCV-uri in Germania (cu bani incasati si de la statul German), niste super-manageri nu tocmai curati, etc.
Eu unul inca sustin ceea ce am afirmat : motive obiective si subiective cu privire la intretinere, motoarele produse in Romania (2006 - 2008) sint ceva mai pretentioase. Poate voi aduce si probe cind se va termina bilciul. . S-ar putea sa nu mai fie cazul pentru motoarele produse acum.
Poti sa consideri cit vrei ca speculez sau ca aberez, nu ma deranjeaza, nici macar nu-mi pasa. Dar, Amice, nu uita ca esti roman, nu uita ca esti plin de mentalitate tipica de roman. Pe mine nu m-a durut decit atunci cind am dat cu capul.

Modificari timpite sau reduceri au fost facute si inainte de faza 2 si dupa faza 2. O problema ar fi cind cumparatorul se decide sa achizitioneze un autoturism pe baza unor date tehnice, printre altele, iar in COC scrie altceva asumat de Dacia, in CIV scrie iar altceva (avizat de RAR), iar masina, efectiv, are alte date tehnice. RAR si Dacia nu se inteleg care document sa fie corectat si cu care date sa fie corectat, desi legislatia UE e clara, iar legislatia romaneasca cica o respecta: CIV se face dupa COC. Daca e nevoie, cum se face service-ul la o astfel de masina? Cu ce piese?


QUOTE(gabylzr @ 14 Jan 2011, 14:06)
Si ce legatura are asta cu ce ai spus tu referitor la calitate automobilelor mai noi ?
*


Omologarile de tip Dacia se fac de catre Renault in Franta. E ceva de discutat despre omologari si fabricarea conform unor noi amologari de tip, dar, pe scurt, cind se decide ca un anumit tip de autoturism se fabrica conform unei noi omologari de tip, deoarece nu prea stie stinga ce face dreapta (din foarte multe motive), se pot fabrica autoturisme care nu corespund vreunei omologari. Aceste autoturisme sint cele mai susceptibile de a avea probleme (si asta nu numai la Dacia). Automobilul meu este produs in Iunie 2008, se gaseste in asemenea situatie si are ceva probleme. Am gasit si alte Dacii cu probleme care se gasesc intr-o astfel de situatie produse intre 2006 si 2009. In plus, din 2006, pe baza succesului surprinzator, noua conducere competenta Dacia a decis ca suflatul in iaurt nu mai e de actualitate.

Vinzatorul este obligat sa livreze masina, printre altele, cu CIV si COC. Sint date care nu corespund, atunci masina trebuie imediat refuzata. Poate masina n-are nimic, dar nu merita asumarea vreunui risc.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jan 2011, 07:08
Post #597


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Macar un singur exemplu concret poti sa ne dai, ca vedem si noi daca vorbesti la obiect sau aberezi despre cai verzi pe pereti.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 19 Jan 2011, 07:33
Post #598


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Nu are nici un argument, este plin de frustrari si ca sa dovedesca asta foloseste apelative, nu-si poate depasii conditia asta-i problema cu el.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 19 Jan 2011, 11:43
Post #599


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Eu exemplul l-am dat:
QUOTE(annem @ 13 Jan 2011, 12:51)
la motoarele 1.4/1.6, produse intre 2006-2008 inclusiv, cel putin supapele, scaunele, chiulasa, distributia, etc sint facute din materiale mai slabe, la limita de jos a cerintelor.
*


Pur si simplu am justificat de ce ar trebui sa se considere si recomandarile Dacia din cartea de intretinere, nu e vorba numai de marketing. Pentru mine, care ar fi diferenta ca la Logan 2005 se specifica in carte ca antigelul se schimba la 4 ani/90k km sau la MCV din 2008 scrie 3 ani/100k km? Nici una. In ambele cazuri nu mai am garantie cind eu decid daca schimb sau nu antigelul conform recomandarilor Dacia din carte. Pot sa schimb si singur antigelul, dar cit are de cistigat un service sau Dacia dintr-o schimbare de antigel? Pe linga ulei si filtre, mai aduc si 3l de antigel si 3l de apa care costa 60 de lei. Cit e manopera pentru un schimb de antigel ca sa obtin o stampila pe carte?

QUOTE(gigel_escu @ 16 Jan 2011, 00:38)
Pai daca masina e neconforma, deduc din COC, poti sa-i dai in judecata.
*


Nu-i atit de simplu. Pe spatele contractului scrie clar care este instanta de judecata la care poti sa te duci. Este o instanta arbitrala cu proceduri speciale si foarte defavorabile pentru reclamant. Asta am semnat, asta am, si cred ca toti avem. Te duci la alta instanta, in doi ani abia se decide daca procesul se judeca sau nu. De cele mai multe ori, procesul nu se judeca.

This post has been edited by annem: 19 Jan 2011, 14:36


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marso
post 19 Jan 2011, 20:09
Post #600


***Membru***


Group: Members
Posts: 547
Joined: 1 September 06
From: Bu***esti




QUOTE(vic24 @ 12 Jan 2011, 08:56)
in carnetul de intretinere scrie la 3 ani inlocuire antigel
*





Eu stiam ca:

Lichidul de rãcire se schimba la 90 000 km sau 4 ani *

*la primul din cei doi termeni atinsi


Atasez un "carnet de intretinere" in format PDF aici Attached File  carnet_intretinere_LOGAN.pdf ( 227.87k ) Number of downloads: 119


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI 2006 Gri Perla + GPL
Renault Megane Privilege 1.6 16V Bleu
MCV Laureate 1.5 DCI 2007 Gri Platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 16:21
Forum Renault