Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MILF-a mea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108
kum
QUOTE(cosmin_2300 @ 13 Sep 2011, 20:13)
kum, de curiozitate ... CASCO-i faci?  smile.gif
*


Bineinteles! Cum naiba sa nu-i fac? huh.gif
cosmin_2300
Știu destui cu mașini bune care nu-și fac CASCO smile.gif
kum
Ma, io de 8 ani n-am stat fara CASCO la masina sleep.gif. Dorm foarte bine noaptea...
Markos
QUOTE(kum @ 13 Sep 2011, 20:37)
Dorm foarte bine noaptea...
*


Pai noaptea se fura, de obicei ph34r.gif
cdadan
Ii face CASC-O.
Markos
QUOTE(kum @ 13 Sep 2011, 20:34)
Bineinteles! Cum naiba sa nu-i fac?  huh.gif
*


pă ce sumă?
cdadan
QUOTE(kum @ 13 Sep 2011, 20:12)
Ia sa vedeti voi ce-o sa ard io grataru'
*


Din nou? unsure.gif

[attachmentid=1627749498]
Markos
da' chiar, pă dragoselu nu-l chemam? nedumerire.gif
cdadan
Cum sa nu.
Deagoseleee naughty1.gif






























death.gif
Markos
nu raspunde mellow.gif


asta e.
corbex
E dus sa stringa fondul clasei.
kum
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2011, 21:04)
pă ce sumă?
*


Ma, inca nu stiu, ca vreau intai sa termin cu inmatricularea. Dup-aia ma duc sa caut ofertele. Deocamdata golanii astia de la Groupama (unde am avut mojneagu') mi-au dat o oferta de numai 4900 RON / an! 173.gif nono.gif
Cica daca vin io cu alte oferte (mai mici) de la alte firme mai negociem. wacko.gif
Le-am urat un calduros VFMC showfinger.gif, si ma duc la concurenta! Din ce am vazut io la o prima frunzarire pe net, ar fi undeva pana in 550 de euro pe an. Da' tre' sa caut undeva unde sunt si seriosi.
Markos
io întrebam de valoarea asigurata.

ma rog, ne zici tu cand stii.
corbex
QUOTE(kum @ 13 Sep 2011, 22:19)
astia de la Groupama (unde am avut mojneagu') mi-au dat o oferta de numai 4900 RON / an!  173.gif    nono.gif
*


Oare am zis ca fac asigurari? Numai la oameni seriosi, care nu au accidente.
Markos
GroupCorbex. "Noi va asiguram ca sunteti asigurati!"
corbex
Exact! Si dormi fara grija.
cristio_79
QUOTE(kum @ 13 Sep 2011, 22:19)
Ma, inca nu stiu, ca vreau intai sa termin cu inmatricularea. Dup-aia ma duc sa caut ofertele. Deocamdata golanii astia de la Groupama (unde am avut mojneagu') mi-au dat o oferta de numai 4900 RON / an!  173.gif    nono.gif
Cica daca vin io cu alte oferte (mai mici) de la alte firme mai negociem. wacko.gif
Le-am urat un calduros VFMC showfinger.gif, si ma duc la concurenta! Din ce am vazut io la o prima frunzarire pe net, ar fi undeva pana in 550 de euro pe an. Da' tre' sa caut undeva unde sunt si seriosi.
*


Incearca la Allianz.
La ce suma ti-au asigurat-o ?
Ca sa-ti faci o idee, Citroenul mi l-au asigurat la aproximativ 5500 de euro, iar suma de plata ar fi cam de 480 euro/an. Masina este din 2005, varianta SX, adica are destule dotari, 76.000 km.
A ta sigur va fi asigurata la o suma mai mare.
kum
Oferta CASCO TOTAL
Avarii provocate de calamități naturale
Avarii provocate de dezastre naturale, altele decat calamitățile naturale
Avarii provocate de incendiu, trăznet, explozie
Cheltuieli pentru transportarea vehiculului avariat
Cheltuieli efectuate pentru limitarea pagubelor
Daune produse de măsurile luate pentru salvarea autovehiculului sau a construcției în care se află acesta
Daune cauzate de terțe persoane identificate și asigurate RCA
Garantarea pretului de achiziție pentru autoturisme noi*
Avarii provocate de ciocniri, zgârieri, derapări, rasturnări, căderi de corpuri
Furtul autovehiculului sau avariile provocate acestuia în urma tentativei de furt
Daune produse numai suprafețelor vitrate
Vandalism, riscuri civile, daune produse de autori necunoscuți

Suma asigurata 38,342.00 RON
Fransiza 100 euro 200 euro 300 Euro
Suma de plata 4282.15 3892.86 3641.71 3432.42


Oferta CASCO TOTAL PLUS
Avarii provocate de calamități naturale
Avarii provocate de dezastre naturale, altele decat calamitățile naturale
Avarii provocate de incendiu, trăznet, explozie
Cheltuieli pentru transportarea vehiculului avariat
Cheltuieli efectuate pentru limitarea pagubelor
Daune produse de măsurile luate pentru salvarea autovehiculului sau a construcției în care se află acesta
Daune cauzate de terțe persoane identificate și asigurate RCA
Garantarea pretului de achiziție pentru autoturisme noi*
Avarii provocate de ciocniri, zgârieri, derapări, rasturnări, căderi de corpuri
Furtul autovehiculului sau avariile provocate acestuia în urma tentativei de furt
Daune produse numai suprafețelor vitrate
Vandalism, riscuri civile, daune produse de autori necunoscuți
Daune produse exclusiv anvelopelor, jantelor și capacelor de roți
Daune produse de către marfa transportată



Suma asigurata 38,342.00 RON
Fransiza 100 euro 200 euro 300 Euro
Suma de plata 4924.47 4476.79 4187.97 3947.28

Asta e oferta primita!
ipiq
scumpeanu!
baga-te la BCR asigurari wink.gif
platesc vreo 370 de euro pe an iar masina e din 2004 si are dotari garla.
fransiza 100 de euro in primul an, dupaia 0 daca nu ai eveniment.

-nu vad nicaieri furt partial. adica sa dai atatia bani si sa nu primesti nimic daca iti fura careva casetofonu', oglinda si scrumiera???
C a t a l i n
Valoarea asigurată e bună, prima de asigurare pare cam mare.

Eu am obținut la ei (Allianz) sumă asigurată 70.000 RON, fransiză 400 RON plătibilă la daune sub 5000 RON (deci fără fransiză la daună totală sau furt) iar suma de plată 4300 RON. Polița e pentru Civic cu 1 an vechime.
Shush
QUOTE(kum @ 14 Sep 2011, 12:22)
Oferta CASCO TOTAL
bla bla bla ....
*



Cum pot sa ceara o prima de asigurare de aproape 14% din valoarea asigurata ? ohmy.gif

Din ce stiu eu normal ar fi cam 7% deci maxim 2700 de lei pe an in cazult tau !

Eu acum la Logan platesc cam 200 de euro valoarea asigurata fiind undeva la 3500 de euro.
Sper sa primesc o oferta buna la viitoarea masina.
cristio_79
Eu nu am nici un fel de fransiza, adica 0 euro, indiferent de valoarea daunei.
kum
QUOTE(Shush @ 14 Sep 2011, 13:39)
Cum pot sa ceara o prima de asigurare de aproape 14% din valoarea asigurata ? ohmy.gif

Din ce stiu eu normal ar fi cam 7% deci maxim 2700 de lei pe an in cazult tau !

Eu acum la Logan platesc cam 200 de euro valoarea asigurata fiind undeva la 3500 de euro.
Sper sa primesc o oferta buna la viitoarea masina.
*


La masinile autohtone este alt procent (mai mic) decat in cazul masinilor produse in afara tarii. Dar chiar si asa, este prea mult cat au cerut aia sad.gif
Markos
Scump nene! Cu banii astia mergi în Tenerife.
Marty
Ba kum, e imens! Io platesc 500 de euro, fara fransiza la dauna, val. asigurata 7500 de euro.
corbex
Ai beneficiat de reducerea pentru mers legal trei ani la rind. La Kum asta e prima masina.
kum
QUOTE(Marty @ 14 Sep 2011, 15:51)
Ba kum, e imens! Io platesc 500  de euro, fara fransiza la dauna, val. asigurata 7500 de euro.
*


Stiu ma mad.gif Sunt bulangii!
Mi-am bagat p..a si am cerut oferte de la concurenta!


L.E. Concurenta loveste biggrin.gif
QUOTE
Buna ziua,

Referitor la asigurarea CASCO sunt multe variante , dar am sa va transmit doar o parte din ele urmand sa mai discutam telefonic sau pe e-mail , daca nu va permite programul sa va eplasati la sediul nostru, pentru mai multe detalii.
Oferta se face pentru o suma asigurata de 9006.77 euro. Daca considerati ca valoarea masinii  este mare sau mica cautam o alta valoare.

Suma asigurata auto = 9006.77 euro


1. Prima de asigurare = 591.02 euro / an  - plata in 10 rate

FRANSIZE: 10 % din Suma Asigurata - ptr AVARIE TOTALA SI FURT TOTAL
                  0 - AVARIE PARTIALA

2. Prima de asigurare = 556.39 euro / an  - plata in 10 rate

FRANSIZE: 15 % din Suma Asigurata - ptr AVARIE TOTALA SI FURT TOTAL
                  0 - AVARIE PARTIALA

3. Prima de asigurare = 523.10 euro / an  - plata in 10 rate

FRANSIZE: 20 % din Suma Asigurata - ptr AVARIE TOTALA SI FURT TOTAL
                  0 - AVARIE PARTIALA

La cele 3 variante se mai pot da reduceri cam intre 5-10 % si in functie de solicitarea dvs-  excluderea unui risc, nominalizarea conducatorilor auto....... care sunt tot reduceri

Pentru discutii, clarificari asteptam solicitarea dvs.

Cu multumiri,
...

Astia sunt BCR Asigurari!
ipiq
ai vazut? biggrin.gif
traiasca BCR-ul!
kum
a scapat.gif
Io_mi_s
BCR Asigurari e cel mai bun compromis calitate-pret? N-ar strica sa treci pe la APAN sa vezi cu cine au contracte. Nu c-ar fi cel mai tare service sau ca vei avea vreodata nevoie de vreun asemenea prestator de servicii...
Shush
QUOTE(kum @ 14 Sep 2011, 12:58)
La masinile autohtone este alt procent (mai mic) decat in cazul masinilor produse in afara tarii. Dar chiar si asa, este prea mult cat au cerut aia sad.gif
*



Pai si eu atunci la cat sa ma astept la casco ? wacko.gif Aproximez ca valoarea asigurata va fi cam 10.000 euro. Oare imi pot pastra reducerile de la BCR ? (3 ani fara daune)
Markos
QUOTE
Suma asigurata auto = 9006.77 euro


Mama, Dane, ce teapa ti-a tras Kum ohmy.gif
cdadan
QUOTE(kum @ 14 Sep 2011, 13:22)
Suma asigurata 38,342.00 RON
*



QUOTE(kum @ 14 Sep 2011, 17:13)
Suma asigurata auto = 9006.77 euro
*



QUOTE(Markos @ 14 Sep 2011, 18:55)
Mama, Dane, ce teapa ti-a tras Kum  ohmy.gif
*



Deci i-am trimis contul pe PM. Astept diferenta de bani. dry.gif
hitman1234
FRANSIZE: 20 % din Suma Asigurata - ptr AVARIE TOTALA SI FURT TOTAL
0 - AVARIE PARTIALA

p-asta ati ratat-o, vezi sa nu-ti dea el ibanul sau echivalentul in friptane
kum
QUOTE(Io_mi_s @ 14 Sep 2011, 17:49)
BCR Asigurari e cel mai bun compromis calitate-pret? N-ar strica sa treci pe la APAN sa vezi cu cine au contracte. Nu c-ar fi cel mai tare service sau ca vei avea vreodata nevoie de vreun asemenea prestator de servicii...
*


Pai io am avut pana acum CASCO la urmatoarele:
ARDAF prin anii cand nu erau probleme
GENERALI pana am avut incidentul cu cainele la Logan, de mi-au bagat o reintregire din aia de neam prost
Apoi am fost nevoit sa ma mut. Inainte de a ma muta am fost la APAN-ul ala de langa Braila si am intrebat cu cine lucreaza cel mai bine. Si mi-au spus: Tiriac, Generali, BCR si Groupama. Asa ca m-am dus la Groupama.
Acu' (pentru ca aia au fost cacanari si s-au aruncat la cascaval ca gaina la muci) ma duc la becere. blush.gif
Victoras2001
QUOTE(Markos @ 14 Sep 2011, 18:55)
Mama, Dane, ce teapa ti-a tras Kum  ohmy.gif
*


Sa vezi topic la bursa acum. radmasa.gif

Chiar am vrut sa-i dau PM s-o puna la bursa. tongue.gif
ady77
Bre mie la 8550 de euro suma asigurata, fara fransiza, BCR asigurari mi-a facut oferta de 360 de euro pe an, o singura rata. Bine, contractul e incheiat pe 3 ani.
marksman
Ce preturi aveti voi pe-aici! Mie Allianz-ul mi-a propus din voleu doar CASCO 4600 RON, la tractoru' din semnatura, pentru o SA de 16.000E. Kum aveam si Loganul asigurat full la ei, au scazut la 3600 CASCO (international, cu asistenta rutiera si acoperirea vandalismului), plus 1000 RCA-ul. Luna asta am decartat a doua prima de 920 lei.

La anu' ma mut la Generali, la sugestia unui amic tractorist, care plateste pentru tractoru' de 2.0 tedeiiii numa' 3000 CASCO si 800 RCA-ul.
Markos
Ce de banet, tati... mellow.gif

Mai bine-i investesc în masline.
marksman
@Markos: asta ma gandeam si eu...
Andy_ACS
Ma da ce e cu scorurile alea la RCA? 1000 ron pt un 1.9? e imens. De aici va storc aia.
marksman
Andy, habar n-am. Stiu ca la Loganul de 1.4 am platit tot la A-T vreo 400-600 de lei RCA-ul. Pe PFA.
Andy_ACS
Eu am platit ~300 la 1.6. Ma rog, asta e, depinde de bonus, malus, oferte, etc.
Oricum apreciez faptul ca va faceti casco. La ce oameni avem pe strazi e foarte buna o asigurare dinasta.
ipiq
QUOTE(marksman @ 14 Sep 2011, 21:33)
Andy, habar n-am. Stiu ca la Loganul de 1.4 am platit tot la A-T vreo 400-600 de lei RCA-ul. Pe PFA.
*



Poti sa-ti treci masina pe PFA??? E prima data cand aud asa ceva!
Hai te rog pe PM cu niste detalii (cat platesti mai mult, iti poti deduce cheltuieliile, esti la norma sau la venit real etc?)
Mersi
sobolan
Felicitari de masina dom'le kum,e un exemplar frumos....acum am "citit" si eu p-aci afacerea laugh.gif ....s-o stapanesti sanatos si multi km fara pb ! smile.gif
DannyY
QUOTE(ipiq @ 14 Sep 2011, 22:56)
Poti sa-ti treci masina pe PFA??? E prima data cand aud asa ceva!
Hai te rog pe PM cu niste detalii (cat platesti mai mult, iti poti deduce cheltuieliile, esti la norma sau la venit real etc?)
Mersi
*



Trebuie sa faci contract de comodat, din cate stiu eu. Intre tine ca individ (CNP) si PFA (adica tot tu, dar nu CNP, ci CUI).
testike
Si eu am platit la Allianz 350 RON RCA anul trecut, si saptamana trecuta am platit 500 pentru anul asta (450 ca am un prieten agent care nu si-a luat comision).
Nici ei nu stiu cum variaza preturile, cred ca tot modifica programele de calcul.
Cateodata au preturi foarte mici, altadata urca brusc.
La Logan aveam dupa 4 ani fara dauna 650 RON/an full casco , suma asigurata cam 5000 EUR.
Conteaza varsta, bonus/malus, si daca mai alte asigurari la ei.
kum
Multam de urari Sobolan smile.gif
In alta ordine de idei: am fost ieri sa remediez dunga aia pe parbriz. N-au facut nici un mamifactreabamare mad.gif Ca cica n-aveau cu ce...
In schimb apreciez m-au trimis la o firma cica specializata. Doctor Parbriz ii zice. Ma duc azi sa vad ce zic si aia wacko.gif
corbex
Daca n-are stetoscop nu-l lasa sa puna mina.
kum
Mdea... De asta iubesc io romanica...
Ma duc la doctor parbriz a lu' peste prajit... Nu prea era nimeni... Doar un nene inauntru la birou, butona ceva la calculator.
- Buna ziua!
- Buna ziua!
- Stiti, am o urma pe parbriz, si as dori sa stiu daca ati putea s-o inlaturati.
- Pai nu se merita, pentru ca cea mai ieftina opreatiune de genu' asta costa 400 de RON

huh.gif
Asta fara sa-si ridice ochiu' din PC...
blink.gif
Acu' nu spun ca as fi dat 400 de RON ca sa remediez dunga aia, dar asta el n-avea de un' sa stie. Da' ma gandesc io: poate eram un maniac din ala care ar fi dat banii astia. Pai in cazul asta ce ar zice ala? Pai ma nene, nici macar nu mimezi un minim interes? Mi-o arunci in fata de parca te-am deranjat de la phootut? La astia n-o fi criza ma? Ca va spuneam ca nu era nici un client acolo...
Pana mea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.