Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MILF-a mea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108
cdadan
QUOTE(b06fcn @ 4 May 2015, 22:24)
torcea, nu alta...
*


De la gropi? tongue.gif
b06fcn
Igen...
cdadan
Nem tudom.
Garett
QUOTE(b06fcn @ 4 May 2015, 21:16)
Cica face 2 zile, once a week, http://www.tsf-ferry-terminal.eu.
Am sa intreb cand revin in Romania.
*


Whoa, ce bine arata!
Sigur ajunge intreaga la 'Stambul?? huh.gif
kum
Ma n-auzi, care sunteti mai priceputi, e usor sa instalez dracia asta ca al doilea player?
Gen cum a facut nenea asta de aici?
user posted image

Ma incanta ca stie FLAC si USB. Plus Control iPod/iPhone, ceea ce ma duce cu gandu' ca poci conecta ipod-ul prin USB si nu prin jack => calitatea difera (am observat la receiveru' de-acasa, care stie si ala sa se pupe cu ipod-ul prin USB).
Ce sper io din toti ranunchii e sa am calitatea apropiata de a CD-ului. In prezent, prin AUX-IN calitatea este sub asteptari. Chiar si din Ipod, piese ALAC...
De aia m-as incerca sa vad cum mere, dar nu prea stiu asa multa carte ca sa-mi dau seama cum e cu conectorii aia si daca se pupa cu ce am io in milf-a.

Ce ziceti?

P.S. Alternativa ar fi Audio Connection Box, dar coasta scump mad.gif
pishky
QUOTE(kum @ 5 May 2015, 14:55)
P.S. Alternativa ar fi Audio Connection Box, dar coasta scump  mad.gif
*



nici conection boxu ala cica nu e a doua venire a lu IIIIIsus pe pamant. (practic intra pe aceeasi mufa prin care ai bagat si tu aux-ul)

Dragos (care ti-a facut insonorizarea la mojneag, si care o sa mai faca la mine la masina) ar putea sa te ajute,
dar nu la instalare ca al doilea player...ci ca...singurul player, cu retras cabluri prin masina si alte nebunii - adica scump, calitativ, dar scump.
probabil cel de fabrica sa il lasi ca mobilier.
am tot cochetat si eu cu ideea....dar...cred ca ramane sa scriu cede-uri inca o vreme, iar urmatoarea masina, care o fi aia, o sa stie usb / card / etc etc.
gabize
Acu' io știu că ai stoluri când e vorba de cafia și muzichie, da' ținând cont că-n mașină nu poți face audiție de cea mai bună calitate (din cauză pentru că zgomote), are sens investiția? Dacă tot vrei ceva mai bine, o stație, un tub de bas (calitate, nu putere), niște difuri mai de soi și... gata.
pishky
el e multumit de calitatea sunetului, si de volum.
e nemultumit de conectivitatea sau...neconectivitatea decenta cu ipod, ipad, aitableta, aifon, si ce mai are el - iar eu de neconectivitatea cu zmarfon, usb, card.
chestia cu firu de aux..am incercat-o - calitatea este....aproape "ca o lemne".
singura chestie care se auzea bine, adica bine, era o aitablieta (apple) - dar din pacate a vandut-o (si, iarasi din pacate, nu mie)

asta cu hauditia de buna calitate pntru ca zgomote parazite...poate fi imbunatatita calitatea, prin reducerea zgomotelor parazite / vibratii pana la un anume punct. Ca merita sau nu, e decizia fiecaruia.

pies - partea "cantitativa" a muzicii e rezolvata, la Kum de de danut, la mine de "Dragos" mai sus mentionat.
kum
Statie este, sub este. Calitatea cu scula OEM pe CD si chiar pe radio bate la poponetzu' gol calitatea sunetului prin AUX-IN. Asa ca eu asta as vrea: sa vad daca este posibila conectarea unei a doua scule (conectorii lu' peste sau prin orice alte mijloace) a.i. sa obtin o calitate ca a CD-ului.
Din cate am citit, cica Audio Connection Box-ul scoate destul de bine. Da' parca n-as vrea sa dau 160 de coco plus montaj ca sa descopar ca este putin mai bun decat AUX-IN dar mai slab decat CD-ul.

Un 250 de RON sunt dispus sa dau, iar daca nu-mi convine, il vand cu 150 de RON si tot e mai bine. Deci inca astept pareri de la priceputii in ale conecticii reno.

@pishky, am incercat nene si cu ipod touch, si cu aifon, si cu aipod si cu telefon. Pur si simplu atata poate el prin AUX-IN. Cand o sa mai vii pe la mine sa bei cafiaua aia cu care-s dator la doamna (Saru'manaa blush.gif ), o sa-ti arat cum se aude ipod-ul prin receiver conectat prin jack si apoi conectat prin USB.
gabize
vorbește cu consăteanul meu.
pishky
tot aia a bricolat si el, si la gazolina si la tractorina mea, cu manutele alea fine ale lui.
io mi-am luat si cablu "de fitze" si tot ca o lemne se aude.
e diferit fata de cd, e mai slab (sensibil) si decat radio.
poate o fi vre-un plaeyr, oem, retrofit, ceva...cu blustuth, usb ceva, direct de fabrica - sa nu arate ca nuca acolo.
gabize
Ziceam sa-l intrebe cum poate lega casu' nou, ca de cand bricoleaza cable d-alea sigur stie ce si cum e cu matele alea prin spare.
UXE
dry.gif

[attachmentid=1627998946]
kum
Ce porcbagaj murdar ai group_pointing.gif
M.C.
Ce ie alea ? intrebare.gif
gabize
porcu'
gata tranșat. sleep.gif
M.C.
Si l-a pus in porcbagaju ala asa murdar? group_pointing.gif
argon
Ale voastre-s mai murdare, dar nu se opserva, ghinionul lui e culoarea.
kum
Alea de la Uxe e: faru' dreapta, chederu' de la usa sofer, fusta de sub bara fata. Luate de la niste dezmembrari din copitala, si ma duc io luni sa le iau de la fratele Crick cel Mic.
Faru' dreapta: crapatura la o ureche (don't ask mad.gif ), mers pe ploaie sactamana trecuta pe autostrasse, intrat apa, pizdit droser. Am mai scos 150 de euroi din buzunar 251.gif
Cheder: s-a cam mancat cauciucu' la asta de pe masina => trebuie schimbat.
Fusta de sub bara fata: s-a pierdut mai demult pe la nush'ce servis. Mi-a atras atentia fratele Crick cel Lagunar ca nu mai exista. Asa ca am luat-o si p-aia.

Alte chestii: piciorusele alea de sub capacul de la cotiera (in zona balamalei) s-au rupt. Am luat o cotiera ca s-o schimb cu totu'. In plus, am luat si o mocheta pentru porcbagaj, pen' ca aia a mea s-a cam indoit.

Din cauza ca examene junior, nu am avut vreme de masina. Da' sactamana viitoare sunt calare pe situatie si revergoram putin milf-a.

@Uxe, daca faru' ala prezinta vreo ureche crapata/rupta din motiv de raliu cu sobaru' prin copitala, sa-ti pregatesti un organ (la alegere). Va urma o prelevare pe viu...
UXE
Bine ma, le mut si ti le aduc in clio, e bine? mad.gif

Sa zica marsu ce linistit am plecat de la el... sleep.gif
mars
Bre, da' de ce ti-ai luat far de Anglia pe dreapta? Nu vrei sa vezi santurile patriei noaptea?
gabize
Cică focalizează mai bine așa. Nu de șanțuri se accidentează când vine la capitală. biggrin.gif
kum
QUOTE(mars @ 25 Jun 2015, 20:16)
Bre, da' de ce ti-ai luat far de Anglia pe dreapta? Nu vrei sa vezi santurile patriei noaptea?
*


Crick-ule, oi fi plecand matale in conced cand vin io la copitala, da' cat o sa stai fujit prin munti?
UXE
Marsule , daca gasesti clienti ai comision barosan. Chederul e deja rezervat.
mars
Bun asa! Plasticul ala de sub bara cica s-ar potrivi la S-Klasse, gasim noi un barosan sa ni-l cumpere. Farul e bun de aruncat, fiind de Anglia. Luam droserul si becul, restul la topit.
corbex
Pentru far sa cumpere bec pe stinga.
UXE
Galateanu' sa dea un kafece daca vrea marfa intacta. asteapta nervos.gif
kum
mdea... s-a cam pus prafu' pe-aici...

Asa cum zisei, am schimbat faru' pe dreapta, am schimbat cheferu' de la sofer si am gasit sa cumpar fusta aia din plastic de sub bara fata (paravant, sau cum naiba s-o numi).
Vinerea trecuta, in drum spre munte, am trecut si pe la Vernesti si am facut si revizia de 30000 kmp la gepele (au schimbat aia un filtru si inca ceva) - total 200 RON.
In rest, gaz, paie si bataie.

In schimb, cand ma intorceam de la munte, am observat o treaba care nu e OK: in decelerare se aude un huruit, ca o bataie.
Am fost aseara pe la Sun Dell sa vad ce naiba are, dar mi-a zis ca ar putea fi un rulment. Numai ca nu poate sa-si dea seama si nu poate sa-mi dezmembreze juma' de masina ca sa vada care e stricat. Mi-a zis sa mai merg pana se mai accentueaza, ca sa poata sa se dumireasca care-i buba. A tras de toate cele si nu pare nimic gen articulatii. BTW, mi-a zis sa ma pregatesc sa schimb bieleta antiruliu pe dreapta. Pe aia pe stanga am schimbat-o in martie anu' trecut si inca se prezinta ca noua - am schimbat-o la Apan, cu piesa de la ei, ceea ce cred ca o a fac si cu asta pe dreapta. Asta luna asta, cand fac schimbu' de oloi si filtre.

Am facut un filmulet cu acel zgomot: sunt la 1800-2000 rpm, iau piciorul de pe acceleratie si se aude acel huruit/bataie

https://vimeo.com/135116775

Are cineva idee ce ar putea fi?

<span class='edit'>1 Aug 2015, 12:56:</span>
L.E.
Uitai sa va spui: am incercat sa lipesc bordu' (panarama aia care se ridica, boala la versiunea asta) asa cum a facut si distinsu' coleg intru milfe (aka mars-u'). La sofer vad ca s-a prins
user posted image

dar la pasager nu vrea nici s-o fwti.
Am cumparat alta banda, exact aia de-a folosit-o mars-u', l-am pus pe el sa bricoleze, cu manuta lui... Pwla. Tot se ridica. mad.gif

Vinerea viitoare ma duc la Danut (electricianu' de la Apan) sa-mi dea plansa jos si s-o lipeasca el cum stie. Cica ar folosi un adeziv din ala super-strong, care se foloseste la parbrize (asa mi-a zis Sun Dell aseara). Cert e ca daca nici asa nu sta, imi bag picioarele si-i fwt 3 dibluri cu bormasina si gata. Sau o bat in cuie. mad.gif

In alta ordine de idei: am bricolat in cotiera un dock pentru Ipod, din ala cu telecomanda... Acu' poci sa folosesc ipod-ul mai binisor si arata mai omeneste. poci sa butonez direct din telecomanda biggrin.gif

user posted image

https://vimeo.com/135121229
cristio_79
Eu am folosit Mamut unde au dat gres alti adezivi. Cu el am lipit in urma cu mai bine de 3 ani niste rafturi de baie din plastic sa-si tina cumatra jucariile, ca am oroare la gaurit faianta si bagat dibluri. Rafturile s-au cam lasat de cate are prin ele, dar de pe pereti nu s-a dezlipit.
Am mai lipit niste carlige pentru jaluzele in balcoane ca tot asa nu am vrut sa bag holzsuruburi si sa gauresc profilul. Si vreau sa zic ca sunt pe partea cu soarele de pe la 10 dimineata pana la asfintit, deci temperatura trece bine de 40 de grade.
pishky
QUOTE(kum @ 1 Aug 2015, 11:41)
In schimb, cand ma intorceam de la munte, am observat o treaba care nu e OK: in decelerare se aude un huruit, ca o bataie.
*


nu mai decelera! deceleration is baaad for you!
kum
QUOTE(cristio_79 @ 1 Aug 2015, 15:47)
Eu am folosit Mamut unde au dat gres alti adezivi. Cu el am lipit in urma cu mai bine de 3 ani niste rafturi de baie din plastic sa-si tina cumatra jucariile, ca am oroare la gaurit faianta si bagat dibluri. Rafturile s-au cam lasat de cate are prin ele, dar de pe pereti nu s-a dezlipit.
Am mai lipit niste carlige pentru jaluzele in balcoane ca tot asa nu am vrut sa bag holzsuruburi si sa gauresc profilul. Si vreau sa zic ca sunt pe partea cu soarele de pe la 10 dimineata pana la asfintit, deci temperatura trece bine de 40 de grade.
*


Man, am citit si eu muulte litere de pe lipiciurile alea... La majoritatea zice asa:
QUOTE
...Nu se recomandă în cazul spațiilor aflate continuu în imersie în apă, pentru polietilenă, polipropilenă, Teflon și suprafețe bituminoase.

Ai ramane surprins sa stii cat de putine lipesc plasticele alea. Mai ales ca e o combinatie mortala: plansa de bord e un fel de plastic moale, de consistenta pielii (nu stiu cum sa-i spun altfel) care are sub ea un burete din ala rigid/uscat, iar plasticul ala PE CARE ar trebui sa fie lipita este un plastic lucios, dur.
DannyY
Bre, kum! Merge? Merge! Las-o dreeaq asa, ca merge tongue.gif
kum
Manauzi, io as lasa-o, da' nu ma lasa pe mine piticu' din creier.
Plus ca in mai putin de-o luna plec in concediu. Si nu vreau sa raman cu masina-n drum pe la turcaleti. frustrat.gif
Markos
Nu mai cumpărați de la domnu Dănuț.
DannyY
radmasa.gif
kum
110000 kmp, ambreiajul e k nou.
ady77
L-a schimbat el la 50.000 icon_mrgreen.gif
M.C.
Invidiosi-lor!Rautaciosi-lor ! icon_mrgreen.gif
gabize
QUOTE(ady77 @ 2 Aug 2015, 17:51)
L-a schimbat el la 50.000 icon_mrgreen.gif
*


Decât valvetronicu'
andreig1982
QUOTE(kum @ 1 Aug 2015, 11:41)
L.E.
Uitai sa va spui: am incercat sa lipesc bordu' (panarama aia care se ridica, boala la versiunea asta) asa cum a facut si distinsu' coleg intru milfe (aka mars-u'). La sofer vad ca s-a prins
dar la pasager nu vrea nici s-o fwti.
Am cumparat alta banda, exact aia de-a folosit-o mars-u', l-am pus pe el sa bricoleze, cu manuta lui... Pwla. Tot se ridica. mad.gif


si altii au probleme d-astea, ce-i drept la o masina din conglomerat smile.gif
http://www.detailingworld.co.uk/forum/show...69&postcount=20
kum
Azi am fost la Apan Braila in legatura cu zgomotu' ala. A mers si mecanicu' de-acolo aproape un sfert de ora cu ea, in toate felurile posibile si imposibile ca sa-si dea seama de unde vine zgomotu. La final a bagat-o in hala, a luat cheia pentru roti si a inceput sa verifice cum sunt stranse. Roata din fata dreapta avea 2 sau 3 prezoane slabite. wacko.gif
Le-a strans, am iesit din nou pe traseu: nu mai face nici un zgomot.
PLM...

In alta ordine de idei: am fost la Silviu in Braila si am luat un volan cu imprumut, iar al meu (impreuna cu schimbatorul) a luat calea Arad-ului, spre impielire.

Se va da pielea veche jos si se va aplica piele noua. La volan, la mansonul de la schimbator si la maciulie...

[attachmentid=1628002980]

Volanu' asta de imprumut are vreo 200000 kmp.

[attachmentid=1628002981] [attachmentid=1628002982]

Al meu are jumate' si arata de zici ca-i dauna totala.
Vineri suntem programati la reparatia bordului. Daca ajunge si volanu' pana atunci, me happy smile.gif
cristio_79
E cineva si in Constanta.
Diac
Soarele si timpul sunt de vina pentru tot si pentru bord si pentru volan, nu neaparat km.
kum
Am citit si de baiatul ala ala din Constanta, dar prefer sa merg la cineva care are numai review-uri pozitive. E vorba de Ady Desper.

4 Aug 2015, 15:46:
QUOTE(Diac @ 4 Aug 2015, 15:44)
Soarele si timpul sunt de vina pentru tot si pentru bord si pentru volan, nu neaparat km.
*


Ba pentru volan e de vina un idiot (aka eu, ca am avut incredere) si un tepar (aka colegu' nostru de forum kumkum - detailistul pwlii).
hitman1234
QUOTE(kum @ 4 Aug 2015, 15:05)

Al meu are jumate' si arata de zici ca-i dauna totala.

*



De la poignet. Sa pui date de contact ale aradeanului daca recomanzi, am si eu idei d-astea.
kum
Lumea zice numai de bine de el.

Daca voi fi multumit, ii fac reclama! smile.gif
Markos
QUOTE(kum @ 4 Aug 2015, 15:45)
Ba pentru volan e de vina un idiot (aka eu, ca am avut incredere) si un tepar (aka colegu' nostru de forum kumkum - detailistul pwlii).
*


Teparu' zice ca tu esti de vina.
QUOTE(kumkum @ 18 May 2013, 11:21)
Sa trecem la vopsirea volanului.

Daca te-ai fi uitat pe link-urile postate  in anuntul meu ai fi observant ca vopseaua este “ultra-megajmechera” fata de vopseaua Vopel pe care o folosesc alte persoane care se ocupa cu asa ceva. Am ales tipul acesta de vopsea tocmai pentru ca este folosita de firme germane de reconditionare/vopsire a pielii, alegere facuta in urma a multor ore de citit si de studiat, nu a fost achizitionata la nimereala din nu stiu ce chiosc pentru ca este ieftina. Legat de rezistenta in timp niciodata nu am spus ca vopseaua e vesnica, nici vopseaua din fabrica nu este si nicio vopsea nu este vesnica mai ales pe piele, chiar si vopseaua aplicata pe masinile germane care este o vopsea ceramica, dura, chiar si ea intr-un final se zgarie.
Intradevar se poate prelungi perioada de viata a pielii daca se vor folosi regulat solutii de curatare, degresare, intretinere si protectie dar in nici un caz daca folosesti solutii de 2 lei de prin supermarket cum folosesti tu ca mai apoi sa sustii sus si tare ca ai o masina ingrijita, un lucru este clar in lumea asta, cat platesti atat primesti.
Imagini cu volanul inainte de a fi vopsit, se observa ca acei pori despre care spui tu existau  pe volan.

Masina era plina de silicon datorita solutiilor folosite, inclusiv pe volan si nuca schimbatorului fapt pentru care am fost nevoit sa folosesc o cantitate mult mai mare de solutie de curatare/degresare fata de un volan obisnuit. Foarte greu am reusit ca intr-un final sa izolez zonele care trebuiau protejate datorita siliconului, pur si simplu banda nu se lipea de volan, iar banda este 3M nu no name. (asta de ce nu ai povestit-o in postul tau? )
Si asa pielea volanului absoarbe in timp ce conducem, mai ales cand sunt temperaturi ridicate, transpiratia, praful, mizeria, grasimea de pe maini, daca mai aplicam si noi solutii de proasta calitate nu facem decat sa imbacsim acel volan iar degresarea se face foarte greu, probabil asta fiind si motivul pentru care au fost probleme. Este singurul volan de pana acum cu care am probleme, rezultatele se vad si in imaginile postate de mine cu celelalte lucrari, chiar rog pe cei care mai au probleme (daca au) sa posteze ori sa ma contacteze.
*



kum
De ce nu te duci la el sa-ti faci un diteiling? Ti-l recomand...

O sa iau postarea ta ca pe o gluma, da' hai sa fie singura. Sunt putin cam sensibil pe acel subiect, asa ca s-ar putea sa ma ia dracii. Fwtu-l in gura de jegos, ca mi-am adus iar aminte de mecla aia a lui de sobolan prins la sacu' cu faina...
hitman1234
Io-l banui pe Danut.
In alta ordine de idei, gandeste-te cine-ti desface prezoanele... ph34r.gif
Markos
Pai la vulcanizare sau la servis. Cineva n-a strans bine roata aia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.