Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achizitionare masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
bion
Sa-l rada vecinii din liorbeni cand vine ca are masina sh blush.gif
YRX
Pai vine cu BMW-ul, la vechitura aia e deja insignifiant.
bion
Pai ala dupa un drum trebuie bagat in RK.Nu ai cetit ca dupa un secol de reparatii tot timpul se strica ceva. blush.gif
MuciX
Bre, sotia mea conduce incet pentru ca daca ii consuma masina mult e nevoita sa opreasca sa alimenteze mai des, iar ia considera orice timp petrecut facand ceva la masina ,altceva decat sa o coduca, o risipa de timp.
La sehas ar insemna in principiu cash si nu vreau sa raman cu niste bani ingropati.

Naveta aia o fi ceva normal, dar eu spre exemplu nu sunt nevoit sa o fac, ea da, deci cautam o solutie cat mai comoda pentru ea.

A zis omul ce i-ar placea, asa ca m-am apucat sa caut solutii pentru a o ajuta. Nu e vorba de fita, momentan mazda are 11 ani, mobra vreo 8 si inca nu s-au luat vecinii cu pietre dupa noi.

Cum vad eu lucrurile, intr-un ciclu de 8 ani, adica 2 masini consumate lucrurile stau asa:

Cazul 1, credit:
avans - rata1 timp de patru ani - vandut masina - luat alta - avans - rata1 timp de patru ani

Cazul 2, leasing:
rata2 timp de patru ani - predat masina - luat alta - rata2 timp de patru ani

Nu stiu de ce, dar dupa estimarile mele rata2 < rata1.
ady77
QUOTE(MuciX @ 27 Jun 2019, 11:54)
Nu stiu de ce, dar dupa estimarile mele rata2 < rata1.
*


Nu prea are cum sa fie cum spui tu, dar daca e asa cred ca merita sa faci leasing operational.
4x4
QUOTE(MuciX @ 26 Jun 2019, 15:15)
Trebuie neaparat cu 30k kmp pe an, ceea ce scade valoarea reziduala, ceea ce imi creste mie ratele. Diferenta ar fi de vreo 100 euro lunar, daca pun 10k pe an.

420 euro pe luna aia imi par fara TVA (vezi disclaimer), deci net ar fi mai mult in 4 ani. Ceva imi spune ca valoarea totala va fi 29.660,80 €, masina cu totul costand 32.163,68 €, deci o platesc aproape integral pana termin cu ea. Cum nu vreau sa tin pacostea pe cap, le-o dau inapoi si cer alta. Fara avans, desigur. Nu are rost sa tin banii blocati.
Unele voci ar spune ca se ocupa ei de servisare, dar asta o sa vad cand ma duc la dealer.

Acum intrebarea vine daca merita.
*



Un calcul simplu:
32/4=8

8000 de euro dati anual pentru a "detine" o masina.
Sincer, mai rau nu preai cum sa iesi. Decat leasing operational la un lexus ceva.

Daca iei o dacie ~noua, ramai cu 20k euro, ia zi, merita?
La cat castig eu, clar as incerca sa ii salvez, sunt acolo cateva zile bune de munca, spinarea rupta ca sa indes buzunarele bancherului si a unui dealer de mazde?
Daca te muti in alta parte peste un an, sau ramai fara serviciu? Ce plm faci cu o mazda de 32k pe un sfert platita?

Asa cum vad eu lucrurile, e cam cea mai proasta decizie care o poti lua, nu se mai pune problema daca merita decat daca castigi tu >200 pe an. Si NU, ca masina, NU merita!

Nu mai apuc sa dau cautari pe mobile, dar sunt sigur ca gasesti o gramada de masini de 2-3 ani, cu 70-80k km la mai putin de 10k, la 10k euro, gasesti si cu garantie.
Da banii pe chestii care merita, nu mazde noi radmasa.gif
ady77
Cred ca exagerezi, ca daca ne luam dupa tine nu ar mai trebui sa isi cumpere nimeni masini noi.

Presupun ca omul si-a facut niste calcule si o rata ca cea din calculul pus nu il sufoca.
MuciX
8k euro pe an in caz de credit, vrei sa zici?

In caz de leasing e 12luni*400euro pe luna=4800 euro*4ani=18400 pentru a conduce 4 ani o masina care costa 32k. Ma doare in spate cine e proprietar in acte, esentialul e ca eu sunt ala care o conduce (ma rog, sotia). Vorbim de leasing cu avans 0, deci ca sa plec cu masina acasa platesc 400 euro.

Am impresia ca ofera si servisare, un coleg are leasing pe masina de munca (deci prin firma) un CL la care rata e 600 euro si mai vin vreo 350 mentenanta care include servisare si motorina nelimitat la aral.
Practic compania pentru 12k pe an are o masina de care nu ii pasa.
ady77
QUOTE(MuciX @ 27 Jun 2019, 12:39)
8k euro pe an in caz de credit, vrei sa zici?

In caz de leasing e 12luni*400euro pe luna=4800 euro*4ani=18400
*


413,5*12*4=19848, mama ei de rotunjire tongue.gif

Si ai uitat TVA-ul wink.gif rolleyes.gif
gabize
Io aș face calcul așa: Dacă cumpăr mașina, după 4 ani mai valorează diferența de preț dintre costul de cumpărare și valoarea plătită la leasing?
În cazul tău, 32000-18400=13600. Nu cred că ai scoate ușor din revânzare banii ăștia.
Dacă ești genul care după 4 ani vrea altă mașină, leasingul e răspunsul. Dacă vrei s-o păstrezi o vecie, o cumperi.
4x4
QUOTE(ady77 @ 27 Jun 2019, 11:24)
Cred ca exagerezi, ca daca ne luam dupa tine nu ar mai trebui sa isi cumpere nimeni masini noi.
*




Si este un decret dat umanitatii care zice: Quilibet homo debet novum currus agitare

Asa ca noi ne apucam de facut rate, ca aia e, trebuie sa fim primii care emanam besini in interiorul de semi-textil, deh, rata mare moncher. wacko.gif

Fostul loc de munca, multinationala, nici managerul managerului meu nu avea masina noua!
De fapt, cand se iesea pe terasa, existau mai exact 2, oameni acolo care faceau misto de colegii lor si de toate rablele din parcare (sh ul vag al managerului direct, exclus desigur).

Un posesor de fiat si unul de dacie.
Restul toti, "head of", "group leader", "project manager", "etc" DAR TOTI, in masini la mana a doua, a treia, a patra, de obicei de pana in 15k.

Deci, puteam trage concluzia uitandu-ma in jurul meu, ca daca termin o universitate tehnica, dau de master sau doctorat in domeniu, lucrez de 5 - 10 ani la o firma serioasa si ajung in pozitie de management, poate am sa imi permit si eu un a4 fara piele de cam tot atatia ani vechime.

Ori erau toti experti in a economisi bani, ori efectiv nu isi permiteau masini noi.
ady77
QUOTE(gabize @ 27 Jun 2019, 12:47)
În cazul tău, 32000-18400=13600.
*




A gresit un pic calculele:

32.000-23.619=8.381 euro.
MuciX
@ady pe cafeneaua cealaltă mi se spune că ar fi cu TVA inclus. Vedem sâmbătă. Mă duc și la KIA sa ii întreb de sănătate.

QUOTE(4x4 @ 27 Jun 2019, 11:49)
Asa ca noi ne apucam de facut rate, ca aia e, trebuie sa fim primii care emanam besini in interiorul de semi-textil, deh, rata mare moncher.   wacko.gif
*


Nu ca as crede că moare lumea de grija noastră, dar te asigur că "fata aia" nu are bucurii la mașini chiar nu e cazul sa faci aprecieri de genul. Adaug că banii plătiți sunt munciți, nu primiți din ajutor social.
4x4
Man, nu era o remarca personala, ci total generala. Nu te supara, dar vad tipul asta de gandire si anume am ales faza cu flatulente, ca asta aud de obicei adus ca argument sustinator a achizitiei unui autoturism nou.

Deci scuze daca te-am suparat, nu cunosc decat ca ai un urs fain, nu mias putea permite sa fac remarci la adresa ta, si in nici un caz despre familia ta.
Chiar nu stiu de unde ai scoso pe aia cu ajutoru social, credema-ma, pe mine nu ma intereseaza, cat timp nu esti ruda cu dragnea sau ceva de genu, banii tai sunt banii tai.

Sa reformulez, ca sa fie clar.
Vrei sa iti faci o bucurie, de inteles, pentru unii, bucuria e sa aiba masina noua.
Pe de o parte inteleg, pe cealalta parte nu inteleg, anume tehnic, unde e bucuria in a conduce o masina lowcost? Noua are sa fie doar cateva secunde. Dupa 365 de zile deja are aiba si km si vechime de sehas. Tu ai sa ai aceeasi rata si acelasi interior lowcost. Ce primesti exat de banii de masina noua? Anul si km au valoare ce tinde spre 0.

Mai degraba faci rata si iei un panamera full sh, asta mi se pare mai rational decat o mazda noua. Dar na, si eu am piticii mei.

MuciX
Pai panamera probabil nu imi permit sa intretin, mai ales ca masina de naveta. Sa mai spun ca e urata cu draci?

Si tocmai de aia tind catre leasing, ca parleala masinii devalorizate nu ar fi a mea, eu platesc sa o folosesc pasager.

Bucuria de a avea masina noua este un soi de garantie ca nu vor fi probleme si daca vor fi, ele nu sunt ale noastre, sunt ale dealer-ului. Deci este cumva din ratiuni pur obiective, vrem noua pentru ca sunt mai multe sanse sa nu ne batem capul cu ea. In plus, vreau ceva cu avans zero, nu sa ingrop niste bani dintr-un foc.

Si sincer mazda aia in echipare de top nu as numi-o tocmai low-cost, zi-i si tu mid-level, gandeste-te si la orgoliul meu putin. smile.gif
MyKe89
Nu te-ar v-ar coafa o electrică?
MuciX
Stau la bloc. Nu prea. Desi cica ar avea priza la munca. Aproape mai avem la ikea si diverse supermarketuri, la o adica.
Un coleg si-a facut priza la bloc si l-a dus vreo 600 euro, plus ca acum plateste 90% din factura comuna la bloc. Si are loc de parcare acoperit, noi nu. Nu stim cat vom mai locui aici, dar momentan nu prea merge cu eletrica.
Ne uitam si la un hybrid, dar ala care ii place e cam mare - Mondeo.
4x4
Panamera e un fel de placeholder pentru masina germana bengoasa. Mai astepti un pic, vine Taycan happy.gif

Personal sh-ul de finantat ar fi probabil un c63 amg, v8 NA, sunet de uiti cat costa litrul de benzina.

Financiar trebuie analizat in detaliu, cum bine zici, costul de a tine in functiune masina, aici mazda noua ar trebui sa fie ok. Si mai putine batai de cap, mai putin timp pierdut si mai putini bani cheltuiti.
Eu zic ca exact la fel gasesti mult mai ieftin de 32k masini putin rulate oferite de dealeri, daca e sa fie o masina buna, faptul ca au trecut 12 luni si a mers 60k km nu are sa o transforme intr-un harb ce suge banii permanent aflata intro stare de semifunctionare.
Exista garantii si la masini sh oferite de dealer exista extinderi de garantie, si desigur kia sau hyundai care au garantii foarte bune.

In concluzie, dpmdv, mazda 3 nu merita in ruptul capului, nici sa fie mai noua decat noua la 32k e doar o gluma proasta.
MuciX
Ce sunet frate, tu nu ai citit pentru cine e masina? Ca merge incet sa nu trebuiasca sa opreasca la benzinarie des? Ca daca nu o spal eu nu o spala nimeni? Ce dracu sa faca cu AMG?
4x4
Ai citit pana la capat? Sunt doar exemple de masini mai bune care le poti lua cu 32k. Am inteles ca o iei pt naveta de munca si city driving.
Mergi la dealeri de toyota, kia, hyundai, uita-te la masini rulate, efectiv oferta aia la mazda mi se pare penala si sigur gasesti ceva mai bun.

Exemplu de o oferta 30k "fair":
https://www.edmunds.com/audi/q5/2018/vin/WA1ANAFY7J2143827/


gabize
QUOTE(4x4 @ 27 Jun 2019, 13:19)
pentru unii, bucuria e sa aiba masina noua.
Mai degraba faci rata si iei un panamera full sh, asta mi se pare mai rational decat o mazda noua. Dar na, si eu am piticii mei.
*


Ai avut vreodată mașină nouă?
MuciX
16, inteleg unde bati, chiar daca SUV e exclus din start. Daca gasim un sehas convenabil cu finantare convenabila, desigur. Cum ziceam cerintele nu sunt mari, are nevoie de chestii relativ comune pe masinile moderne, dar Mazda aia e printre preferatele ei in materie de design. Cu ce suflet sa ii spun din start nu, fara ca macar sa ma interesez?
gabize
Mă nene, dacă aia-i place, aia ia-o. E mașina ei, evident tot ei trebuie să-i placă.
Dacă era vorba despre mașina de familie sau de utilizare multiplă, cu cerinte de felul: 7 persoane, mers la munte sau la mare, concedii de 1500km pe zi, urcat Everestul, mers la vanatoare si pescuit, cărat bolțari, plimbat soacra și câinele, bătut cuie în geam... evident că alte criterii erau esențiale. Dacă soața vrea să meargă cu bităl roz, cu jante verzi și pleoape albastre... fă-i pe plac!
4x4
QUOTE(gabize @ 27 Jun 2019, 13:25)
Ai avut vreodată mașină nouă?
*



Poate te ajuta sa intelegi de ce nu sunt asa entuziasmat de masini noi
gabize
Aia e utilitară, aici vorbim despre mașini care să-ți înlesnească deplasarea în altfel de condiții. Poate te ajută să faci diferența! wink.gif
4x4
Diferenta intre ce? Masina noua nu e perceptibil diferita de una veche.

Eu nu am mai vrut masina noua dupa aia, iar inainte nu aveam permis, deci de unde masina?

Parintii mei au luat masini noi, deci pot spune ca eu imi intindeam mucii pe tetiere, PRIMUL! Nu? Despre asta vorbim? Senzatia cand faci prima zgarietura, o stii? Mai bine o luai gata busita, sau o luai in leasing ca sa o ridici cu casco full deja facut...

In fine, sa ramanem pe subiect, eu am dat sfaturi dupa cum ma duce pe mine capul.
gabize
Nu, senzația când te urci în ea, dai cheie și mergi. Fără să te gândești că poate pica turbina, sau pușcă un furtun. Sau că nu te împachetezi dacă lovești un porumbel. Că...
psychoo
Ia vedeti ce zice marksman despre masina noua.
Mai erau cazuri pe forum cu fluence si megane indoite si revopsite inainte de a intra clientul in posesie.
Sau cum am vazut la ford: masina noua, ploua in ea pe la parbriz: inlocuirea parbrizului nu intra pe garantie si nu ne bagam sa il dam jos ca e scump. Da va dam cu niste silicon ca poate nu mai curge.
Masina noua nu mai e ce a fost candva.
Bicicleta galbena
Maxim imi plac discutiile gen "vreau sa-mi iau masina X" - "dar de ce sa-ti iei X, ia-ti Y, ca sa nu mai zic de Z, care face si clatite..." wacko.gif


4x4
QUOTE(gabize @ 27 Jun 2019, 14:00)
Nu, senzația când te urci în ea, dai cheie și mergi.
*


Ai descris suzuki, masina aia cred ca merge/a mers si fara lichid de racire.

QUOTE(gabize @ 27 Jun 2019, 14:00)
Sau că nu te împachetezi dacă lovești un porumbel. Că...
*


Ala ar fi bmw-ul, asa cred ca ajung si baietii la stiri, ma simteam imortal cand urcam la volan.

La un loc au costat 10k, au facut fiecare ban, ceea ce, din pacate, nu pot sa zic de masina noua. Aia a fost teapa

QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 Jun 2019, 14:04)
Maxim imi plac discutiile gen "vreau sa-mi iau masina X" - "dar de ce sa-ti iei X, ia-ti Y, ca sa nu mai zic de Z, care face si clatite..."  wacko.gif
*


Eh, ar fi prea simplu daca am lua toti masina care ne place, de aia ma chinui cu taicamiu de juma de an sa ii gasesc ceva, ca nici el nu stie ce vrea. Sa fie mica, sa consume putin, bla, bla.
Intrebi unu mai pasionat ce vrea, si iti da si codul motor, de aia fratilor, zic ca toate sunt acelasi kkt, toate au sa te coste, macar ia ceva ce iti place sa sofezi si nu ai sa plangi ca bagi bani in ea.

Caz ce se leaga de ex colegii subplatiti la multinationala, din parcarea plina de golf cu 75hp, colegu meu mai rasarit a vazut lumina si a dat modeo diesel break pe o frumusete de saab 2.5 turbo de 300hp. Incap si scaunele de copii, automata pt nevasta.
Daca e sa aiba un kkt de masina, macar sa aleaga kktul care ii place lui.
ady77
QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 Jun 2019, 15:04)
Maxim imi plac discutiile gen "vreau sa-mi iau masina X" - "dar de ce sa-ti iei X, ia-ti Y, ca sa nu mai zic de Z, care face si clatite..."  wacko.gif
*


Vreau sa imi iau masina noua, dar de ce nu iti iei sh????
Vreau sa imi iau sh, ia-ti frate noua, ca nu se compara tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif
tatabobu
QUOTE(4x4 @ 27 Jun 2019, 13:52)
In fine, sa ramanem pe subiect, eu am dat sfaturi dupa cum ma duce pe mine capul.
*





Exact, dupa cum te duce pe tine capul. De ce sa-i ia MuciX de pe internet masina noua in riesling lu' nefasta-sa cand shaishpe de pe inernet si-ar lua o chestie mai misto sehajk9 si ar iesi mai ieftin.
axabrt

Io pt naveta as lua direct polo 1.0 tsi.
E destul de ieftin și e cam tot la fel de mare că fordul focus in interior.
Și nu consuma mult, cred că are consum maiic cu 3 litri decât la ford
marksman
QUOTE(psychoo @ 27 Jun 2019, 15:03)
Ia vedeti ce zice marksman despre masina noua.

Cam asta zice si marksman:
QUOTE(psychoo @ 27 Jun 2019, 15:03)
Masina noua nu mai e ce a fost candva.
*



Eu am facut o concesie de dragul doamnei, ca personal nu-mi mai cumpar masina noua, decat daca dau de bani si-mi permit Lambo.
4x4
QUOTE(tatabobu @ 27 Jun 2019, 14:26)
Exact, dupa cum te duce pe tine capul.
*



Pai, pentru asta este topicu, sa ne dam cu parerea despre achizitioanarea unei masini.

QUOTE(tatabobu @ 27 Jun 2019, 14:26)
De ce sa-i ia MuciX de pe internet masina noua in riesling lu' nefasta-sa cand shaishpe de pe inernet si-ar lua o chestie mai misto sehajk9 si ar iesi mai ieftin.
*



Tu ai vreo parere legata de subiect, sau doar iti place sa critici ce au spus altii?
Ca sa incarcam serveru daciaclub degeaba, mai ales pe caldura asta, mi se pare de prost gust.
ady77
QUOTE(axabrt @ 27 Jun 2019, 15:28)
Io pt naveta as lua direct polo 1.0 tsi.
E destul de ieftin și e cam tot la fel de mare că fordul focus in interior.
Și nu consuma mult, cred că are consum maiic cu 3 litri decât la ford
*


Pai si de ce nu ti-ai luat?
tatabobu
Da, am. Sa-i ia nevestei ce masia isi doreste ea, si daca nu vrea sa se lege la cap sa i-o inchirieze.
YRX
Nu mai bine explica nevesti ce inseamna masina cool?
O decapotabila, un interior misto, un 2 locuri sa nu se aboneze toti taranii de la munca la transport gratis, un sistem audio misto, stil, eleganta etc. Eventual o duce la un track day sa se dea cu un 911 sa prinda gustul cailor putere.... laugh.gif
Eu asa i-am facut neveste-mii, ca vroia Polo sau Fabia, i-am aratat intr-o parcare un Eos cu piele ciocolata inauntru si cu toate rahaturile pe el si un SLK asemenea.
O fi socata de BMW-ul lu' barbata-so, o crede ca toate masinile sh sunt asa.
Auzi, merge incet sa nu dea prea des pe la benzinarie... wacko.gif

Si Mucix, in 4 ani masina o vei plati integral, manoperele de service, asigurarile, consumabilele si profitul finantatorului, nu numai ca nu ai pierdere, dar nu-ti mai ramane nimic in buzunar.
De asemenea, vezi ca pe la noi ai semnat contractul de operational si daca dai masina mai devreme inapoi platesti toate ratele ramase.
MuciX
A vazut mx-5-ul nou si i-au cam sclipit ochii, dar a zis ca e prea nepractica. Mai ales daca ne vom impuia in urmatorii 4 ani.
YRX
Pai vezi? Lasa naibii practicalitatea, daca ar fi fost sa ma iau dupa asta imi luam duba, la cate ar trebui sa car dupa capul unora.
Totodata mai ia in calcul si siguranta. Naveta aia de 100 km e pe autostrada? Eu i-as sugera o masina mare si grea, sa mai aibe sanse de scapare intreaga dintr-un carambol la vitezele alea. Fereasca de asa ceva, dar cand faci zi de zi, pe toate conditiile atmosferice distanta aia riscurile cresc si cred ca o masina de clasa mica nu prea e pentru asa ceva.
MuciX
Da, majoritar pe autostrada.
dizzy
Happy wife, happy life!
Ia-i doamnei ce ii place.
maho
Se pare ca-s singurul norocos p-aici. biggrin.gif
dizzy
Ai Dacia 1310...😜
MuciX
Bre, nu a batut din calcaie ca aia vrea, dar a zis ca i-ar placea. Pana la urma nici nu trebuie sa fie noua, momentan exploram. Minimul de dotari l-am enumerat deja. De preferat ar fi o masina cat mai noua care sa faca kmp necesari cerand doar combustibil, ulei si filtre.
axabrt
QUOTE(ady77 @ 27 Jun 2019, 15:04)
Pai si de ce nu ti-ai luat?
*


Nu fac naveta
ady77
Pai tu trebuia sa iti iei bicicleta la traseul tău.
dizzy
Dacă va permiteti, ia decapotabila, dacă se poate cu 4 locuri.
Ai și unde pune boracii pana pe la 10 ani.
Eu regret ca nu mi-am luat, acu 15 ani.
Acum nu mai încap în locurile din spate.
AR-18-MOS
QUOTE(gabize @ 27 Jun 2019, 14:25)
Ai avut vreodată mașină nouă?
*


Decât două. Prima, merge aproape perfect chiar și acum. A doua, s-a fubiptut grav după 10.000Km. Am aruncat-o la dealer în curte și mi-am luat 730ld. Nu regret nici un moment. Concluzia? Nu-mi iau mașină nouă decât dacă am 250.000Eur cash.
gabize
Ai șlapul prea greu, nu se pune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.