Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achizitionare masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
MuciX
Presupunand ca unul trebuie sa stea in spate langa scaun, poate fi si pe scaunul din dreapta, nu? Si oricum, incape si in porcbagaj, nu luam mini.

2019 Toyota Corolla Sedan: cam acelasi deal cu service inclus, numai ca dobanzi mai mici si pret de achizie mai mic si rate mai mici.
Nu, nu vrea prius si oricum prius este mai scump si nici nu beneficiaza de aceleasi avantaje cu service inclus si lease. Probabil ca vor sa repuna corola pe harta.
[attachmentid=1628106272] [attachmentid=1628106273] [attachmentid=1628106274]

Samabata avem test drive cu Mazda 3, o sa mai punem intrebari mai clare atunci. Intre timp caut sa programez si toyota.
ady77
Vorbeam de căruț, nu de scaun.
MuciX
Carut. Se pliaza, nu?
dizzy
Asa ziceam și eu.
Acum zic ca era tare bun un combi.
Triaba ta, oricum.
MuciX
Dragilor, noi iesim la cina sarbatorim ca a mai trecut o luna in care am scapat de a fi parinti. Vom fi ok cu sedan. smile.gif

Mie imi plac estate din principiu, numai ca acum nu este cazul.
bion
Daca tipografia e ok de bebe nu scapi. Singura metoda anticonceptionala eficinta e distanta de 100km fara intalniri. cool.gif
volint
Sau metoda Kum...
ady77
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 11:04)
Carut. Se pliaza, nu?
*


Se pliaza, dar nu toate suficient pentru un sedan tongue.gif
maho
QUOTE(dizzy @ 30 Jun 2019, 07:37)
Apoi alege ce ii place doamnei!

Daca inteleg bine, asta-i criteriul principal. Atunci eu, unul, nu mi-as mai bate capul si as lasa-o pe doamna sa aleaga si sa-si asume si responsabilitate alegerii.
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 12:06)
Dragilor, noi iesim la cina sarbatorim ca a mai trecut o luna in care am scapat de a fi parinti.

Credeam ca de la o varsta incolo, un copil e mai important decat o masina. Ai 34, ma scuzi, da'... ce mai asteptati, nunta de aur?!

Scuze dac-am fost prea acidulat. unsure.gif
MuciX
Nu ai reusit sa ma ofensezi, daca pentru asta te scuzi, dar mi se pare limitata si lenesa aprecierea ta. Aici ma scuz eu.

In plus nu a facut nimeni clasament al prioritatilor in viata, credeam ca despre altceva am cerut sfaturi.

Oricum, in 3 ani luam alta, daca e sa nu mai avem loc in masina de copii.
gabize
QUOTE(bion @ 30 Jun 2019, 12:39)
Daca tipografia e ok de bebe nu scapi. Singura metoda anticonceptionala eficinta e distanta de 100km fara intalniri.  cool.gif
*


Zici? Nu mai ai nevoie, că te meditam. Gratis! biggrin.gif
MuciX
Am mai configurat intre timp golf si octavia. Eu nu inteleg cine cumpara masinile astea de noi. Scumpe ca dracu, dobanzi mari.

Zoe... m-a facut sa rad.

In schimb Proceed GTLine pare atractiva. E de intrebat. Am programat test drive si cu ei. (L.E. creca finantarea default e pe 10k kmp pe an, ca prea e mare reziduala aia)

Pana acum avem de testat: M3, Corolla Sedan si Proceed.

Maine ma interesez si cum e cu Model 3.

[attachmentid=1628106276]
Merced
Pe la voi cum e cu Nissan Leaf? Ca pe aici și-a luat recent un amic și e foarte mulțumit de el. Bine că a beneficiat și de reducerile de Rabla și ceva discount extra pentru că soția lucrează la Reno.
maho
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 14:51)
mi se pare limitata si lenesa aprecierea ta.

Posibil, dar asa vad eu lucrurile. Tu-ti bati capul si ceri sfaturi, dar dreptul de veto si decizia finala e a sotiei. Daca dumneaei ar cere sfaturi si si-ar batea capul intr-o privinta in care se pricepe mai bine (ca tine), dar decizia finala ai avea-o tu, mi s-ar parea la fel de aiurea.
Nici n-ai venit cu ceva de genul: "mi-a zis doamna ca-i place masina X si m-a intrebat ce parere am", ca era altceva.
Nu ma bag, dar la mine in familie deciziile se iau (>50% din total voturi) de cel competent pe felia respectiva.
De vreme ce tot intentionati sa schimbati masina relativ repede (4 ani), cred ca nu conteaza f. mult toate calculele.
gabize
E ca în bancul în care un mare magnat angajează o firmă de recrutari pentru a-i găsi secretară. 20 de profesioniști au muncit 2 luni și au intervievat 1000 de pretendente, selectând pentru final 50. Magnatul a ales-o pe cea cu țâțele mai mari.
marksman
Așa am ales și io la primul interviu de studenți la practică. Un an mai târziu încă mai corectam bugurile făcute de domnișoara...
MuciX
Simt ca deviem, iar unii dintre noi fac aprecieri gresite, bazate pe premise presupuse. Nu sunt ofensat, din nou, doar surprins.

Toate masinile discutate pana acum sunt masini de care presupusa proprietara mi-a spus deja ca ii plac, sau pe care i le-am aratat eu si mi-a spus ca ii plac.

Sfaturi am cerut in ideea in care poate mi-a scapat mie vreun model, sau daca imi explica cineva de ce e problematic leasing-ul.

Revenind, avem programari sa testam:
- mazda 3, care in continuare ramane in topul preferintelor. Dezavantajele sunt finantarea cu cea mai mare dobanda, dintre toate optiunile, faptul ca nu avem cum sa testam motorul daca punem precomanda, pretul mai mare fata de una similara din Ro (dar motorul G120)
- Toyota Corolla Sedan. Pret ceva mai mic, hibrida. Finantare atractiva, masina nu e rea ca design si dotari. Pana acum cea mai avantajoasa dobanda, da am vazut ca oferta se termina azi. blush.gif Mergem sa vedem ce ne mai pot oferi saptamana viitoare.
- Kia ProCeed GT line. Arata bine, finantare ok. Pare sa aiba dublu ambreiaj, dar in 3 ani de ownership nu mi-as face griji.
gabize
Eu sunt surprins că s-a păstrat relativ rectiliniu subiectul, ținând cont că e la cafenea. wink.gif
MuciX
Cu plăcere tongue.gif
ady77
Ne mai dam si noi dupa om biggrin.gif
gabize
Mulțumesc! tongue.gif
ady77
Cu plăcere! Oricând tongue.gif
gabize
Măcar știu pe cine mă pot baza! up.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 16:45)
- Toyota Corolla Sedan. Pret ceva mai mic, hibrida. Finantare atractiva, masina nu e rea ca design
*


Arata chiar bine in realitate, am vazut-o la o clienta de-a mea, medic stomatolog.

(Ma rog, bine pentru o Toyota, care nu exceleaza la capitolul design)


maho
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 16:45)
Simt ca deviem, iar unii dintre noi fac aprecieri gresite, bazate pe premise presupuse. Nu sunt ofensat, din nou, doar surprins.

De ce? E normal sa fie pareri diferite (nu corecte sau gresite). Gresita e doar utopia aia cu egalitatea perfecta. wink.gif
MuciX
Scrisesem un text mai lung in care iti raspundeam, dar m-am gandit ca reusisem sa il impresionez pe ady77 cu ontopic si parca nu l-as dezamagi tocmai acum.

Daca ai copii, sa iti traiasca, sa spunem doar atat. Te rog nu te mai gandi cat timp ma mai tin pe mine balamalele sa fac si eu si hai sa trecem la mutoanele noastre. cheers.gif

Daca vrei sa te faci util discutiei, zi-mi ce parere ai despre asta.

Ii place fetei de nu e voie, are culoarea corecta, bifeaza dotarile minime cerute, avans 10k, 200 euro pe luna rata, 10k reziduala in cazul in care imi pun basca de dac pe cap si decid ca trebuie sa raman cu ceva la urma.
Ce-i drept CLA200 vechi de 6 ani sub 18k nu gasesti pe mobile in momentul de fata.

30 Jun 2019, 20:21:
P.S. A se compara cu Mazda noua.
maho
M-ai inteles gresit in privinta berzei, nu m-am luat de "balamalele" tale actuale sau viitoare.
In discutia asta sunt inutil, parerea mea (absolut subiectiva) nu conteaza, iar eu nu mi-as face cumparaturile (la banii astia) bazandu-ma pe parerea altora.
cheers.gif
gabize
Cum inutil? Recomandă-i o berlină 1300 în mințile ei. smile.gif
Eventual fă-i o ofertă. wink.gif
dizzy
Gata dom'ne, ai gasit caleasca, ii place doamnei, E break pt copilul viitor, iti place si tie, nu mai sta pe ganduri.
Moare si dujmanii de ciuda da ai Mercedes nou, praisles.
Si mie imi place CLA shooting brAke.
AR-18-MOS
QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 21:12)

În sfărșit pare că te-ai mai deșteptat. icon_mrgreen.gif
axabrt
Corect mercedesul e bun, mie mi a plăcut în mod special modelul asta.
Arata cum trebuie sa arate un Mercedes . Clasic și frumos.
[attachmentid=1628106287]
Astea noi nu știu ce au , nu prea îmi plac. Sunt cam forțate la design, prea ostentative.
maho
QUOTE(gabize @ 30 Jun 2019, 21:25)
Cum inutil? Recomandă-i o berlină 1300 în mințile ei. smile.gif
Eventual fă-i o ofertă. wink.gif
*


biggrin.gif
Nu e cazul (din mai multe motive).
Nu e cazul (dintr-un singur motiv).
MuciX
QUOTE(axabrt @ 1 Jul 2019, 08:44)
Corect  mercedesul e bun, mie mi a plăcut în mod special modelul asta.
Arata cum trebuie sa arate un Mercedes . Clasic și frumos.
*


Discutabil design-ul. Aia oricum e o masina mai mare decat ne trebuie.

Discutabil si mercedesul bun, cica au cam dat chix cu motoarele in ultima vreme.
einstein1984
misto CLAul ala, nu as da banii aia pe el nici castigati la loterie, dar misto. mergi si stai putin intr-una.... cere un drive test de 2 zile cu una noua, ca e cam inghesuita.
MuciX
Am stat bre in ea, ca era plina cladirea aia de masini, programul Junge Sterne. Noua ne-a placut. Ar fi fost misto bordul de pe generatia noua, dar parca nu ne-am intinde atat.

Test inca nu am cerut, pentru ca vrem sa ne mai documentam. Parca varianta unei masini noi, cu sange mai comun, dar la acelasi pret parca suna mai tentant.
einstein1984
ceva compatibil cu E85 nu gasesti? daca tot e sa fii chitros?
MuciX
Ce E85 bre? Ce-i trebuie ei E85?
einstein1984
e la juma de pret cu benzina?
MuciX
Credeam că zici de forced induction so alte avioane laugh.gif
DragosP
QUOTE(einstein1984 @ 1 Jul 2019, 11:25)
cu E85 nu gasesti?
*


Nu crezi că e sătul el de E85? nedumerire.gif
einstein1984
muhahaha, buna asta!
psychoo
QUOTE(MuciX @ 1 Jul 2019, 09:29)
Discutabil design-ul. Aia oricum e o masina mai mare decat ne trebuie.

Discutabil si mercedesul bun, cica au cam dat chix cu motoarele in ultima vreme.
*



De cand au adoptat motoare de Reno, sau e motivul pentru care au adoptat motoare Reno? icon_mrgreen.gif
gabize
QUOTE(MuciX @ 1 Jul 2019, 10:29)
Discutabil design-ul.
*


Foarte! Știu o persoană căreia-i place Multipla! nu crede.gif
MuciX
Eu blush.gif
gabize
up.gif
einstein1984
@mucix,
dar un ebike nu-i place doamneihttps://www.deutschland.de/en/topic/life/mobility-travel/the-cycle-superhighways-are-coming vad ca exista autostrada velo intre frankfurt si darmstadt
MuciX
Nu prea. smile.gif
Mai ales ca aia nu e viabila iarna, sau pe ploaie.
tatabobu
QUOTE(gabize @ 1 Jul 2019, 12:19)
Foarte! Știu o persoană căreia-i place Multipla!  nu crede.gif
*



Stii minim inca doi, inafara de Mucix. De pe forum.
EDIT: ma rog, doar virtual, dar na!
4x4
wvgzzz7pzhd027691

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touare...21-IDc6lsM.html

Orice informatii legate de ce sa intamplat la final de 2017 sunt binevenite. Sau informatii in general wacko.gif

[attachmentid=1628107663]
marksman
Nu ma prind. Pie chart-ul ala de unde provine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.