Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
katia
am fost in grecia la sfasit de iunie, si am dat spaga la bulgari pentru depasire limita viteza, 5 Eur. atata am oferit, atata au acceptat. am depasit viteza cu 20km/h si ne-au aratat poza pe radar. deci nu ne-au oprit numai asa. numai ca nu am asteptat sa ceara ei si am scos repede 5 eur ca stiam ca mai ieftin nu iesim. si a fost bine.
CristianM
Eu nu pot sa spun decat ca ai avut noroc. Acum o luna am fost si eu, iar pana la Kulata am fost cu Bog70 de aici de pe forum, eram in spatele lui(120-125 km/h) si a fost oprit numai el . A dat tot 5 prima oara si sa ajuns la 4x5=20(dupa negocieri dure) , a povestit si aici , cauta prin posturile de la sfarsitul lui iunie. Asa ca este dupa noroc si dispozitia politaiului.
Era 6 dimineata si poate isi facea 'safteaua'. Cred ca a fost primul client pt ca nu am vazut sa ne faca cineva din faruri.
MIKAEL
Eu am avut o parte din sejur, acolo. Daca te intereseaza ceva in mod special, intreaba! Pot sa-ti spun ca totul a fost la superlativ!!!

QUOTE(liviuu @ 21 Jul 2006, 14:02)
Ma intereseaza si sunt recunoscator daca imi dai o adresa in Lamia si alte amanunte referitoare la cazare in zona
*


Cu scuzele de rigoare(am fost plecat din tara), iata informatiile: in Lamia, dupa ce ai intrat in oras, intreaba de piata LAU(Plateia LAOU), vei ajunge intr-o piateta mica, ocoleste prin stanga sensul giratoriu, mergi inainte si pe prima straduta la stanga, vei gasi HOTEL AMERICANA. Patronii sunt f.f. draguti, hotelul este renovat de curand, curat, cu toate facilitatile in camera, pretul 40 euro/noapte si foarte important, iti asigura parcarea in fata hotelului. Tot oraselul LAMIA, fiind pe o colina, stradutele sunt exagerat de inguste(nu incape decat o singura masina sau eventual, doua), si toate sunt cu sens unic si in panta! Ca sa eviti circulatia, as spune eu frustranta, poti lasa masina inainte sa treci de o cale ferata, pe dreapta, poti cauta hotelul, si apoi urca cu masina in fata hotelului. In Lamia, cred ca ai sa ramai placut impresionat de curatenia exemplara si de orasel, in ansamblul sau(piete, magazine, taverne,etc) Daca te pot ajuta cu mai multe informatii, astept un reply.
dima
QUOTE(chrystyna @ 24 Jul 2006, 14:43)
Pleaca cineva pe 7 august spre Corfu prin Bechet?
*


Da , si noi plecam in 7 aug.spre Corfu pe la Bechet .
Plecam 2 masini din Cluj si vrem sa dormim pe undeva pe aproape de Bechet si sa trecem cu primul bac , poate ne ajutati cu o locatie ( motel, hotel ) unde sa dormim decent intre Craiova si Bechet smile.gif
licris29
QUOTE(cde @ 26 Jul 2006, 09:04)
Salutare,

plec in Grecia cu destinatia Thassos pe 26.08, singur (o masina cu familia) ptr ca prietenii s-au hotarat sa plece in Croatia iar eu iubesc prea mult Grecia ca sa o schimb pe alta destinatie. Se mai alatura cineva la raliu smile.gif ?
*


Salut!
Eu plec pe 27.08...asa am cazarea
Unde mergeti in Thassos ?
liviuu
Multumesc mult insa, uitandu-ma cu atentie la distante ma intreb daca pot ajunge pana in Lamia in prima zi. Din Ploiesti eu pot pleca in jur de 5.00 si ma tem ca este prea mult pana in Lamia, sau daca ajung este deja destul de tarziu; ai idee daca ma abat din autostrada dupa Katerini, pe drumuri laterale este posibil sa gasesc cazare? Informatia ta imi este extrem de utila, in cazul in care reusesc sa ajung pana acolo pe lumina, 20.30-21.00, altfel orbecaim si am mai patit asta acum 5 ani in Halkidiki si ne-am umplut de nervi
Daca imi poti raspunde, astazi pana in 10.00 -11.00 , daca nu, te salut si iti comunic cum m-am descurcat peste 2 saptamani
mm74
Trei persoane diferite mi-au spus ca la bulgari te opreste acuma fara motiv (mers regulamentar)... toti au avut cica "71km/h" si nu au scapat sub 50euro/spaga (maxim 90).

E ceva adevarat? Chiar asa de dusi sa fie?

Recomanda cineva ruta Tg. Mures-Belgrad-Katerini in locul rutei via Sofia? Sunt circa 100km in plus, se pare, conform www.viamichelin.com

Danke!

ps. Mai pleaca cineva catre Katerini prin 3/4 august?
cde
QUOTE(licris29 @ 26 Jul 2006, 20:18)
Salut!
Eu plec pe 27.08...asa am cazarea
Unde mergeti in Thassos ?
*



Salut, inca nu stiu, nu am rezervare, merg sa caut acolo poate in Potos, au fost niste amici si au zis ca este foarte frumos, tu unde mergi ?
piciu
Salut,
sunt piciu si plec marti 01.08 la Albena ,pentru 7 nopti, impreuna cu sotia si copilul, via Bucuresti -Calarasi-Silistra si caut tovarasi de drum. Merge cineva in aceeasi directie/perioada?
andreiandrei2006
Plecam si noi in noaptea dintre 21 si 22 august spre Grecia (Halkidiki) din Bucuresti. Mai pleaca cineva? Mi-ar prinde bine un partener (sau mai multi) pt traversarea Bulgariei.
0740 160 580 sau pe YM: andreiandrei

blink.gif
VladG
QUOTE(murfi @ 19 Jul 2006, 17:19)
Stie cineva cam cat se sta la granita la Vama veche si daca se plateste altceva in afara de taxa de drum la bulgari?

Cam pe la ce ora e indicat sa treci vama

Bafta, M
*



Eu am traversat granita pe la Vama anul trecut si a mers repejor. Cam 30 min la ducere si 15 min la intoarcere, pe la orele 14:00.
Acum depinde si de noroc.
Taxe: vigneta de 4 euro (la bulgari)+ dezinfectie (2x100.000, la noi).
Duminica, 30.07 plec si eu din Buc catre Nisipuri si o sa o iau tot pe acolo.
ateistu
eu merg la Katerini, prin Bechet, in 4 august, dimineata, cu primul bac.
oreift
Salutare,

Spuneti-mi va rog, a traversat cineva Bulgaria pe traseul (recomandat de ViaMichelin):
Ruse-Bjala-Veliko Tarnovo-Nova Zagora-Harmanli-Svelingrad-Ormenio?

De pe forum am observat ca cea mai folosita varianta de traversare a Bulgariei (cu intrarea in Grecia prin Ormenio) este:
Ruse-Bjala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Dimitrovgrad-Haskovo-Harmanli-Svelingrad-Ormenio.

Conform ViaMichelin, mergand prin Nova Zagora, distanta parcursa in Bulgaria este cu aproximativ 45 km mai mica. Merita alegerea acestei variante?

Multumesc anticipat.
vali71
Pentru cine pleaca pe 29.07 dimmineata:

Vreti sa ne intalnim sambata dimineata in vama Ruse pe la ora 5.00?
MIKAEL
@liviuu

DA, poti gasi cazare ieftina in urmatoarele locatii: Katerini, Olympic Beach(3km de Paralia Katerini), Limani Litchoriou, Plaka Litchorou, Leptokaria, Paralia Skotinas, Nei Pori(in atasament vezi cartea de vizita a grecului unde am stat anul asta). Pe toata distanta dintre Katerini si Paralia Koulouras gasesti cazare in vile, precum si in foarte multe campinguri, in caz ca te intereseaza. Am harti cu toate regiunile din Grecia, daca vrei, ti le pot imprumuta, pt. vacanta ta. Pentru alte lamuriri, ma poti contacta pe adresa de e-mail: mihaistefanescu@mymail.ro
manau
Pleaca cineva in data de 31.07,noaptea,cu trecere vama prin Calafat?Noi plecam din Arad,destinatia Vouorvourou....
zildan
Eu ar trebui sa plec in dimineatza de 31 dar am aflat ca lunea dimineatza pleaca mai tarziu primul bac. M-am hotarat sa plec pe 30 dupa amiaza in asa fel incat sa strabat Bulgaria pe lumina si la greci vad eu ce fac..
Dupa vama nu merg pe drumul european, o iau la dreapta pe malul Dunarii si la jimatatea distantei Vidin Lim o iau spere Montana.
Asa am mers acum 2 ani dupa tiruri la dus si a fost perfect.
La intoarcere am cautat drumul european din Mintana spre Vidin si .... ma mair ca am mai ajuns in vama.
Oricum am iesit de pe european intr-un final printr-o padure ...
Cel mai bun drum e dupa TIR-uri!
wallybu
@piciu

Drum bun, distractie maxima si astept sa aflu impresii de dupa... Si eu voi pleca, cu sotia si copilul pe acelasi traseu, dar la sfirsitul lunii (28 aug).
un_oltean
Eu am mers pe ruta respectiva si a fost in regula, cu mici exceptii, in zona oraselor sau a unor localitati mai mici prin care se trece. Eu am avut norocul sa nu gasesc nici un echipaj de politie si am mers destul de repede am facut 4 ore jumatate
chrystyna
QUOTE(dima @ 26 Jul 2006, 20:30)
Da , si noi plecam in 7 aug.spre Corfu pe la Bechet .
Plecam 2 masini din Cluj si vrem sa dormim pe undeva pe aproape de Bechet si sa trecem cu primul bac , poate ne ajutati cu o locatie ( motel, hotel ) unde sa dormim decent intre Craiova si Bechet smile.gif
*




Puteti dormi in Craiova. Intre cele doua localitati chiar nu stiu nimic. Ma interesez.
Noi am fi vrut sa plecam din Craiova spre Bechet undeva pe la pranz, 12 - 13, astfel incat sa traversam Bugaria pe zi si Grecia noaptea. Voi?
manau
@zildan

De fapt noi am ajunge pe 01.08 dimineata in jur de 4 in Calafat....sau mai devreme cu o ora ,doua,dar nu stiu programul de bac noaptea(sunt tot felul de variante),poti sa dai mai multe detalii despre ruta pe malul Dunarii? blink.gif ;sau daca stii ceva mai mult despre bac(daca trece regulat noaptea...),orice ajutor sau informatie sunt bine venite.Multumesc...si drum bun.
JustAGirl
QUOTE(torelu @ 20 Jul 2006, 10:50)
Am facut o poza de pe google earth cu cea care cred eu ca e intersectia spre Kulata. Daca cineva stie sigur va rog sa confirme/infirme daca este corecta.  blush.gif
Pentru a verifica mai usor vedeti pozitia geografica latitudine/longitudine din coltul stanga-jos. Pozitia e pentru pointerul plasat in mijlocul intesectiei (pointerul nu apare pe captura).
*



Ca sa ajungi pe centura Sofiei trebuie sa treci pe langa un Shell , apoi pe sub un pod . O sa iti dai seama imediat cand ajungi in intersectie , pt ca e o atmosfera de Romania acolo . In intersectie o sa fie niste aurolaci iar in stanga un borcan de politie si in fata cale ferata ! TREBUIE sa faci stanga si mergi in paralel cu , calea ferata pe piatra cubica!De acolo o sa gasesti indicatoare !
TM09

Pentru cine nu stie: Pentru traversarea Serbiei iti trebuie viza.
Viza nu se poate obtine in vama, ci doar de la ambasada (Bucuresti) sau de la consulat (Timisoara), costa in jur de 50 euro/persoana si dureaza cam o luna ca sa ti se acorde.
dima
QUOTE(chrystyna @ 28 Jul 2006, 13:41)
Puteti dormi in Craiova. Intre cele doua localitati chiar nu stiu nimic. Ma interesez.
Noi am fi vrut sa plecam din Craiova spre Bechet undeva pe la pranz, 12 - 13, astfel incat sa traversam Bugaria pe zi si Grecia noaptea. Voi?
*


Am vrea sa trecem cit mai de dimineata Dunarea , sa traversam BG si sa ajungem spre seara la Kalambaka unde sa si dormim . A doua zi vizitam de dimineata Meteorele si apoi spre Corfu unde sa ajungem dupamasa spre seara si sa ne luam in primire vilisoara la Perithia.
TM09
Am mai intilnit in vama la Calafat niste amaritzi de prin Deva care habar nu aveau de viza de Serbia, pierdusera o zi de cazare in Grecia facind coada la vama de la Gura Vaii (Mehedinti) in speranta ca pe la sirbi pot ajunge mai usor la greci. In vama, fara viza, nici nu au stat la discutii cu ei ...
zildan
Deci bacul la Calafat nu circula noaptea. Dimineatza prima cursa e dupa ora 8 in general, dar daca ai ghinion e chiar dupa 10.
Seara poate fi si la 10 ultima cursa. Eu am trecut si mai tarziu dar nu e sigur.
TM09
Primul bac de la Calafat pleaca la ora 6.45-7.00. E singura cursa sigura. Restul cam la 3 ore, daca au destule TIR-uri.
laurian
@dima

Pana la Paralia (din Bucuresti ) sunt cam 12 ore, iar de acolo la Kalambaka, mai sunt vreo 2-3, asta daca totul merge bine. Minim 14 ore, cam mult, parca
dima
Hm , sunt "doar" 720 km de la Bechet prin Veroia pana la Kalambaca , si daca prindem si autostrada Egnatia deschisa pana la Grevena cred ca e posibil , daca nu , gasim o cazare pe drum pe undeva wink.gif
JustAGirl
Din craiova la paralia sunt 540 km !
zildan
@TM09

S-o crezi tu. Asa am crezut si eu si am patit-o. Aseara am vorbit cu cineva care trece zilnic cu bacul pe acolo (micul trafic). Mi-a zis ca nu e sigura ora de trecere cu bacul la Calafat.
colombina29
QUOTE(JustAGirl @ 28 Jul 2006, 15:36)
In intersectie o sa fie niste aurolaci iar in stanga un borcan de politie si in fata cale ferata ! TREBUIE sa faci stanga si mergi in paralel cu , calea ferata pe piatra cubica!De acolo o sa gasesti indicatoare !
*



Calea ferata e de fapt o sina de tramvai! Iar reperul cel mai important este benzinaria EKO pe care o vezi cam cu 3-400 de metri inaintea intersectiei cu pricina.
TM09
@zildan

Nu numai ca o cred, dar O STIU SIGUR!!! Mai ales ca doar ce am trecut pe acolo ... chiar la 6.45 dimineata, pentru ca e singura cursa obligatorie. Si asta o stiu de la politia de frontiera. Nu as fi scris pe forum daca nu as fi stiut din sursa sigura.
zildan
POLITIA DE FRONTIERA nu are nici un control asupra bacului.
Bacul e al unei firme si isi face cursele dupa interese.
Asa mi-au spus si mie cei din vama pe care ii cunosc destul de bine (am fost si colegi de facultate). Si am stat pana s-au strans destule tiruri in vama!
Deci regula cu primul bac nu e sigură! Depinde de turele bacurilor.
manau
QUOTE(TM09 @ 28 Jul 2006, 16:46)
Primul bac de la Calafat pleaca la ora 6.45-7.00. E singura cursa sigura. Restul cam la 3 ore, daca au destule TIR-uri.
*


Bacul de Bechet circula noaptea?

@blondy27

La ce ora ati trecut la Calafat? Am inteles ca ati condus noaptea,noi plecam singuri(2 pers)inca nu suntem hotariti daca sa mergem pe noaptea sau nu.....

QUOTE(zildan @ 28 Jul 2006, 19:52)
S-o crezi tu. Asa am crezut si eu si am patit-o. Aseara am  vorbit cu cineva care trece zilnic cu bacul pe acolo (micul trafic). Mi-a zis ca nu e sigura ora de trecere cu bacul la Calafat.
*



Unde o sa dormi in Grecia,in prima noapte?
zildan
Ar fi bine sa stiu. Daca ajung devreme caut camera daca nu voi avea o noapte alba.
chrystyna
QUOTE(dima @ 28 Jul 2006, 16:22)
Am vrea sa trecem cit mai de dimineata Dunarea , sa traversam BG si sa ajungem spre seara la Kalambaka unde sa si dormim . A doua zi vizitam de dimineata  Meteorele  si apoi spre Corfu unde sa ajungem dupamasa spre seara si sa ne luam in primire vilisoara la Perithia.
*




Dar in Bulgaria ce ruta ati ales? Noi acum ne gandeam sa plecam mai devreme, poate pe 5.08 si mai stam vreo 3 zile undeva pe continent, poate sa vizitam muntele Athos sau sa ne cazam in Halkidiki. Presupun ca vom gasi camere libere daca ne ducem direct acolo, fara agentie.
Noi stam in Perama in Corfu.
blondy27
@CristianM

Poate ca tu ai dat 20 de euro dar nu are rost sa te mint...ce dumnezeu...nu suntem copiii sa scriem povesti.Toti vrem sa ne ajutam unii pe ceiulalti.NU ASTEPTATI SA VA CHEME LA MASINA POLITIEI ca atunci va ia mai mult.In momentul in care v-a oprit i-ati dat direct 5 euro fara sa mai ceara el.A mers perfect treaba de 3 ori.

QUOTE(manau @ 28 Jul 2006, 21:38)
La ce ora ati trecut la Calafat? Am inteles ca ati condus noaptea,noi plecam singuri(2 pers)inca nu suntem hotariti daca sa mergem pe noaptea sau nu.....
*


Noi am fost 2 persoane adulte si un copil de 4 ani.Am mers pe noapte si nu am avut probleme decat cu radarul.Atat.Dar le dai dreptul si gata.In rest,cu nimeni probleme.Noi am trecut la Calafat cu bacul la 1 noaptea.Atunci a fost ultimul.Urmatorul era dimineata la 6.30-7.
JustAGirl
QUOTE(manau @ 28 Jul 2006, 21:32)
Bacul de Bechet circula noaptea?
*



circula doar pana la ora 10 bacul la bechet
Dorubarg
Ne-am intors si noi din Grecia acum 2 saptamani.Am avut cazare in Polichrono, Bratul Kassandra , Halkidiki.Nu mai trec in revista impresiile legate de drum, vama,cazare sunt in 95% asemenatoare celor postate.
In ceea ce priveste drumul si in special ocolirea Sofiei pe centura vreau sa vin cu mai multe detalii.Am creat 4 placemark-uri pt Google Earth doar pentru reperele celebrle de pe centura Sofiei : McDonalds, Shell,OMV(sau MOL nu mai stiu exact) si vestita intersectie. Cred ca putem dezvolta mult mai mult subiectul prin astfel de placemarkuri nemaifiind nevoie de schite ajutatoare.
Pentru a vedea marcajele trebuie sa aveti instalata ultima versiune de Google Earth(este disponibila versiunea 4.0.1693 Beta din 13 iulie).
chrystyna
Se gasesc camere libere prin statiune daca nu plecam prin agentie?
cripa63
QUOTE(JustAGirl @ 29 Jul 2006, 15:20)
circula doar pana la ora 10 bacul la bechet
*



Pentru informatii la Bechet 0251-337248.

Intrebari:
1. Stie cineva care sunt conditiile de la Vila (fosta Hanul) Vanatorul din Bratovoiesti? Pare un loc bun de dormit intre Craiova si Bechet. Ar fi 48km pana la Bechet.
2. A parcus cineva traseul Orjahovo-Kneza-Cerven Brjag-Lukovit-Sofia (Lukovit este localitatea unde se face jonctiunea cu traseul Ruse-Sofia)? Are aceeasi lungime cu Orjahovo-Vraca-Botevgrad-Sofia dar se parcurg pe autostrada 93 km fata de 55km prin Vraca si ar fi teoretic mai convenabil.

Pentru a evita in parte Sofia se poate merge spre Samokov si apoi spre Dupnica. Pe centura Sofiei, dupa 16 km (sau 4,5 de la intersectia cu A1), se face stanga. Drumul este mai lung cu 18 Km dar nu este aglomerat si se economiseste timp. L-a parcurs un prieten la recomandarea unui sofer de TIR si s-a declarat multumit.

nicknein
Salutare tuturor
Noi vom pleca spre Grecia pe 14 august. Mai pleaca cineva spre Grecia aceeasi zi?
manau
QUOTE(JustAGirl @ 29 Jul 2006, 15:20)
circula doar pana la ora 10 bacul la bechet
*



Multumesc pt info smile.gif
licris29
QUOTE(cde @ 27 Jul 2006, 14:19)
Salut, inca nu stiu, nu am rezervare, merg sa caut acolo poate in Potos, au fost niste amici si au zis ca este foarte frumos, tu unde mergi ?
*


Salut!
Stam in Thassos unde am mai stat 3 ani : Christin Apartaments
Voi unde ati gasit ?
m0c1
salut,
sunt din Oradea si plec (din Oradea) spre Grecia, prin Bechet, sambata 05 august. Vreau sa ajung in vama duminica dimineata. Poate sa-mi spuna cineva daca duminica trece bacul si care este programul acestuia (la ce ora este primul)?
Mai este cineva interesat de plecare in acea zi?
chrystyna
S-ar putea sa plecam noi duminica dimineata (2 masini), inca nu ne-am hotarat. Fie sambata, fie duminica, cu primul bac. Asta inseamna sa fim la ora 6 in Bechet.
Iti spun sigur sper vineri. :-)
Fat
QUOTE(cripa63 @ 29 Jul 2006, 21:47)
Pentru informatii la Bechet 0251-337248.


Multumesc, am cautat un numar de contact pe web, am gasit 2-3, nici unul alocat sad.gif

QUOTE(cripa63 @ 29 Jul 2006, 21:47)
2. A parcus cineva traseul Orjahovo-Kneza-Cerven Brjag-Lukovit-Sofia (Lukovit este localitatea unde se face jonctiunea cu traseul Ruse-Sofia)?


Si eu, la sugestia unui soft de navigatie, m-am gandit sa urmez acelasi traseu. Deci am aceeasi intrebare: a fost cineva pe acolo?

Drum bun

cde
QUOTE(licris29 @ 30 Jul 2006, 19:27)
Salut!
Stam in Thassos unde am mai stat 3 ani : Christin Apartaments
Voi unde ati gasit ?
*



Tot la Christin Apartaments au stat si prietenii mei, dar eu nu m-am hotarat din timp si nu au cazare in perioada in care merg eu, asa ca o sa caut la fata locului, sper sa am succes.
mm74
QUOTE(TM09 @ 28 Jul 2006, 16:16)

Pentru cine nu stie: Pentru traversarea Serbiei iti trebuie viza.
Viza nu se poate obtine in vama, ci doar de la ambasada (Bucuresti) sau de la consulat (Timisoara), costa in jur de 50 euro/persoana si dureaza cam o luna ca sa ti se acorde.

*



Multumesc!

De calatorit noaptea prin Bulgaria ce ziceti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.