Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
127.0.0.1
Da, la noi la vama ne-au intrebat destinatia si scopul calatoriei. Le-am spus ca mergem in Grecia pt a petrece vacanta si ne-au intrebat daca avem rezervari sau vouchere. Aveam si una si alta (am stat in doua locuri). De bani nu ne-au intrebat, oricum aveam cash destul de putin, restul pe card.

Oricum, cand treci vama cu masina personala in valoare de 15+ kEuro nu cred ca e cazul sa-si faca probleme daca ai bani sa te intorci in tara sau nu wink.gif
cj666
Mersi pentru informatii. Nu mai tii minte la bulgari ce trebuie platit? Iti dau ceva vigneta ca la noi pentru taxa de drum, sau nu?
127.0.0.1
Da, trebuie sa-ti iei o vignieta galbena care costa 10 euro si e valabila o luna. Noi am mai platit in plus taxa de dezinfectie 2 euro (treci cu masina printr-o balta jegoasa care se presupune ca ar contine ceva solutie dezinfectanta) ... nu-mi aduc aminte daca la intoarcere am platit ceva taxa de pod pentru ca a coborat Cristi sa vorbeasca.
nicknein
O sa plec pe 20 aug in Halkidiki. Cum v-ati descurcat cu spaga pe care o cer vamesii bulgari? Ati dat , nu ati dat... Si daca da, cam care au fost scorurile si cum pot sa "te faca"? Daca, sa zicem, nu vrei sa dai cit iti cer ei ce se poate intimpla? Intreb asta pentru ca am auzit tot felul de intimplari referitoare la vignieta lor (ba era de 10, ba era de 14, ba era de 4 etc) si nu as vrea sa imi stric concediul. Sau poate pe chestia asta se bazeaza si ei cind cer spaga?
Toate bune!
127.0.0.1
@Rainman: nu ne-au cerut spaga iar toate taxele pe care le-au cerut erau afisate frumos in geamul gheretei deci nu aveau cum sa ne traga teapa decat daca eram noi prea cascati.
cj666
Poate ma puteti ajuta cu o sugestie, sau chiar un numar de telefon. Nu stie cineva vreun motel sau hotel acceptabil in Giurgiu? As prefera sa dorm noaptea in Giurgiu si nu in Bucuresti, ca sa pot pleca mai devreme si sa nu bat drumul ala in reparatii la lumina farurilor. Anul trecut cind am fost in Grecia am dormit in Bucuresti, a fost foarte bine, dar drumul pina la Giurgiu la 4 dimineata a fost un cosmar, ceata, curbe si o multime de gropi. Acuma daca e si in reparatii, cred ca e si mai nasol. Daca tot sint pe drum, as prefera sa merg dintr-o bucata de la Cluj la Giurgiu. De la Cluj in Halkidiki mi se pare cam mult dintr-un salt, tinind cont ca si drumul de la Cluj la Sibiu e infernal de aglomerat si nici pe valea Oltului nu e chiar o bucurie.
itharangus
QUOTE(127.0.0.1 @ Aug 9 2005, 12:56 PM)
*) Kalambaka -> Kryopigi (bratul Kassandra din Halkidiki), ~800km in ~12 ore (am prins mai aglomerat + ploaie prin toata Bulgaria si Romania)

M-am intors si eu de la Kriopigi Beach (4 stele in realitate ar fi cam 3 - parerea mea).
A fost excelent:
580 euro/pers; cu avionul din Timisoara pana la Salonic, apoi cu autocarul la hotel (80km de la aeroprt);
mancare foarte buna, proaspata si variata la discretie (All inclusive real) - bere vin alb/rosu, spirtoase la fel; camera de hotel spatioasa (inclusiv paturi etajate pt copii);
piscina, loc de joaca pt copii, animatoare pt copii, in germana/engleza, bar restaurant., mini market, trenulet pana la plaja gratuit.
Drumul cu avionul (CarpatAir, avion SAAB 2000) a fost OK, in total pana la hotel am facut 6 ore (de acasa), din care zborul 1.5 ore. Ar fi fost si ceva excursii optionale dar n-am luat nici una (cu copiii e mai greu).
Nu se compara fata de 14-15 ore cu masina; dar si pretul e altul; pentru mine insa timpul si odihna sunt mai importante decat banii (daca ii ai).
La noi la mare n-am mai fost de 4 ani, si nici nu cred ca m-as da dus in curand...
La hotel stupoare: 90% din turisti erau romani (acum 10 zile).
127.0.0.1
Tocmai mi-am dat seama ca facusem o greseala, kilometrii pe care i-ai citat erau pentru tronsonul Kryopigi -> Bucuresti, drumul de intoarcere.

Evident ca e mult mai odihnitor cu avionul (mai ales ca tu din Timisoara aveai o gramada de kilometrii de facut prin .ro) si nu recomand nimanui sa incerce sa faca mai mult de 400 de km pe zi cu copii mici in masina.

La noi pe langa problema banilor (care nu era extraordinar de presanta) a fost si faptul ca am vrut sa mergem cu masina astfel incat sa ne putem plimba pe unde vrem si sa vedem ce vrem. Luasem in calcul si sa inchiriem ceva roti de pe acolo dar pana la urma am optat sa venim cu rotile de acasa wink.gif

Ma bucur ca ai avut un concediu placut, la noi nu se merita - astia de la mare nu stiu sa faca turism.
itharangus
Ar fi fost vreo 300 km in Romania pana la Calafat, apoi cu bacul, Bulgaria, etc vreo 1000 km in total, cu 2 copii pe cap...
Asa cu avionul a fost excelent.
Turkish
A fost cineva in Grecia cu masina? Taman pana la Atena? Cat a facut? Cat de mult se sta la iesire la Giurgiu in vama? Care ar fi ora optima de mers pentru reucerea timpului de asteptare?
nicknein
Pentru cine pleaca vara asta in Grecia si trece prin Bulgaria cu masina... Cind luati vignieta pentru taxa de drum, luati-o pe 1 luna (10 E) si evitati astfel la intoarcere eventualele comentarii si tratative cu vamesul. Trebuie sa va dea o vignieta si chitanta. Este foarte important ca vignieta sa fie aplicata pe parbriz (in coltul dreapta sus) si sa pastrati cu atentie chitanta (pentru a o arata la nevoie la intoarcere. Am auzit citeva patanii cind daca nu au avut chitanta respectiva desi aveau vignieta, a trebuit sa plateasca iar taxa de drum. Or fi povesti, n-or fi, e bine de stiut...
Toate bune!
cj98czh
Salut,

Am fost in vara trecuta Cluj-Paralia (drum dus intors + umblat mult acolo 3500 km)
Pot sa zic ca nu am dat spaga la vama nici la romani nici la bulgari, exceptia face un radar in Bulgaria (m-a agatat cu 120 pe limitare de 50) dar cu 10 euro s-a rezolvat.
Soselele in Bulgaria am constatat cu surprindere ca sunt mai bune ca la noi (exceptie face centura Sofiei )
Mi-a placut in Bulagria ca europenele nu prea trec prin localitati ceea ce duce la o medie orara foarte buna, insa politia sta la panda rau de tot.
In Grecia ce sa zic ....se vede ca este UE la absolut tot.
Vento
Bun topic pentru Grecia.
Multumesc ptr. sfaturi.
Vreau sa dau o tura prin iunie la Platamonas - Nei Pori. E bine sa fii avizat cat de cat inainte de plecare, mai ales cand treci ptr. prima data prin Bulgaria.
nicknein
Daca a fost cineva prin locuri frumoase in Halkidiki poate ne spune si noua. Sunt binevenite impresii despre locuri de cazare, peisaje si tarife. Eu am fost anul trecut in Neos Marmaras si a fost foarte frumos. Bineinteles ca am mers la recomandarea unui prieten care fusese acolo. Acum insa as vrea sa merg in alta locatie din Halkidiki... Ceva pareri?

k0b3
Am fost acum o saptamana pana in Bulgaria si m-am hotarat ca nu mai trec in viata mea prin vama Giurgiu:

Dus:

472.000 - taxa tranzit
208.000 - taxa pod
390.000 - taxa ecologizare

Intors

390.000 - taxa ecologizare
64.000 - dezinfectie
472.000 - taxa tranzit

La bulgari am lasat ca intotdeauna 2 EUR la dus (eco) si 6 la intors (pod). De acum, cu bacul pe la Silistra!
RoVal1972
k0b3, ai pastrat chitantzele de la vama ?
Si eu am fost anul trecut in septembrie si am jurat si eu acelasi lucru.
Vroiam sa fac plangere pe undeva, la guvern, sau vreun minister ceva. E pur si simplu japca pe fatza. "Amuzant" e ca tocmai cand ziceam ca am scapat la intoarcere, a urmat ultima taxa si am ramas fara lei si evident a trebuit sa schimb niste EURO la un curs "promotional", iar cand i-am facut vacii aleaia scandal ca sunt pusi pe japca si le fac reclamatie, mi-a luat cu vreo 20 de mii mai putzin, nu aveam marunt si mi-a spus...."poate ca asa nu ne reclamati... : S-o...
Pe langa taxele platite, atat la noi, cat si in BG, am avut pe drum la dus vreo 12 radare. N-am luat niciunul. La intoarcere insa, dupa vreo 10 bucati, l-am furat tocmai pe unu' care avea si aparatu inchis... dar m-a vazut ca am franat de la 120 la 50...
cj666
Daca a fost cineva prin locuri frumoase in Halkidiki poate ne spune si noua.

Am fost anul trecut in siviri. Alkioni apartments se cheama, 40e studioul si 45e apartamentul in full sezon. Plaja si apa super, cazarea super, mincarea super. Un alt loc superb, da nu stiu cum e cu cazarea pe acolo e Afitos.
RoVal1972
In Halkidiki suite in masina si fa un tur pe coasta Sitoniei. O sa gasesti o gramada de plaje mici, private sau nu, unele excelente de stat linistit la baie sau plaja.
Pe drum te poti opri in diferitele orasele pe care le strabati si te opresti unde ti se pare mai cool.
k0b3
@RoVal1972

Chitantele le am, dar degeaba. Daca eu m-am enervat (ca de obicei, ca ma duc destul de des in Bulgaria la catzarat), oare cum reactioneaza strainii, care EVIDENT trebuie sa plateasca in RON toata porcaria asta...
cipo
anul trecut am fost in Albena insa m-am plimbat prin Varna, Nessebar (foarte fain) pana in Burgas.
inainte de a pleca am citit tot ce am gasit pe diferite forumuri despre ce sa faci si ce sa nu faci in Bulgaria. am iesit pe la Vama Veche unde am intalnit vamesi plictisiti care abia se miscau. cu toate astea n-am stat prea mult. in schimbul a 4E am primit initial doar o chitanta, iar la cererea mea am primit si vigneta pe care am lipit-o in parbriz.
drumul pana in Albena nu a fost grozav, dar nici extrem de prost cum ma asteptam. multe localitati au variante ocolitoate, insa nestiind asta intram de fiecare data prin ele respectand cu strictete limitele de viteze de 50kmh de ma depaseau toate ladele obosite.
am intalnit 2-3 echipaje de politie ascunse prin boscheti majoritatea cu "clienti" insa am fost semnalizat din timp de fiecare data (prima data chiar de o tipa smile.gif ).
drumurile pana in localitatile enumerate mai sus le-am parcurs in marea majoritate pe lumina. la intoarcerea din Burgas ne-a prins noaptea, intuneric bezna prin niste paduri de se cam ridica parul smile.gif.
cum am circulat: initial respectand limitele de viteza si cu ochii in patru dupa masini de politie. ulterior: am dat in masina cat s-a putut, depasind tot ce intalneam. ce frumos fugea pe serpentine biggrin.gif.
Fiu
As dori de la cei care au mai fost in Grecia ceva informatii legate de cazare. Eu as prefera sa ma duc acolo sa-mi caut eu. Vreau sa ma duc la sfarsitul lui Iunie in Halkidiki si ma intereseaza cazare fara masa.
FISICHELU
De obicei este inclus micul-dejun sub forma unui bufet suedez (deci bagi cat te tine ghiozdanul).
Daca vrei sa mergi cu papa de acasa, ai mai multe sanse in Paralia Katerini- aici sunt motele (pensiuni?) unde ai bucatarie in apartament, unde iti poti face tu de mancare.
Insa, in ceea ce priveste frumusetea, Halkidiki e net superioara. Daca mergi cu masina proprie poti sa faci niste drumetii super. Salonic, Olynthos, Petralona, bratul Sythonia,etc. Plus ca, daca iti iei cazare si in Kalambaka pentru o noapte, vezi si Meteora.
Acum, marea majoritate a firmelor de turism se "muleaza " dupa dorintele clientilor.Iti poti face cazarea cum vrei tu.
Drum bun si distractie placuta!
jack
Daca pleci pe cont propiu iti recomand sa te plimbi si sa vezi mai toata tara, merita!
Iar ca ruta pentru a vedea adevarata Grecie, nu cea pe care o vad toti cei care merg in traseele "consacrate" deja, iti recomand ca din Atena sa te urci intr-un vapor si sa pleci spre Paros, Naxos, Ios, Santorini....una din aceste insule. E intr-adevar mai scump, dar merita cu adevarat si clar nu se compara cu ce vezi in nord ( Paralia) sau cele 3 insule de langa Atena. In oricare din insule vei gasi cazare fara probleme, oricand! Multa bafta, daca ai nevoie de alte informatii, cu cea mai mare placere!
vali79m
De ce nu te duci la o agentie de turism si sa iei de la ei doar cazarea. Eu anul trecut asa am facut.
Nu ma intreba agentia ca nu o mai stiu.
FISICHELU
Iar daca ai timp mai mult, merita sa tragi o fuga in sud, in Peloponez, prin Korint, spre Cap Sunion. De pe Templul lui Poseidon se vede demential Marea Mediterana...God luck si cand te intorci sa ne destainui impresii!
PS In drum, opreste-te la Delphi si Epidavros. La fel, merita. La Epidavros, tin minte, am stat la un camping intr-o livada de portocali...Super tara, pacat ca nu-i la granita cu noi! 1-0 pentru bulgari la faza asta...
ktmbull
Nu te duce la nici o agentie de turism. Du-te pe cont propiu ca iesi de o mie de ori mai bine.

PS. Cauti pe www.hrs.de si gasesti cazare, uite mai jos un link de exemplu:

http://www5.hrs.de/search.do%3Bjsessionid=...howSearchResult
adyt
Si eu m-am gandit sa dau o tura prin Grecia. Ca si destinatie am ales initial Santorini, dar costa 150E dus, 100 intors sa car Focusul pana acolo, asa ca am renuntat si m-a reorientat catre Lefkada, tot o insula, dar in vest si mai aproape

Pt cazare...am dat search pe gugal si am gasit o gramada de site-uri. De acolo am si rezervat la un hotel. Interesant a fost ca avansul au zis ca e optional (daca vrem bine, daca nu iar e bine).


reno-emilliviu
@Fiu

Ai aici de unde sa alegi un apartament / studio (camera) cu toate facilitatile + chicineta cu frigider, aer conditionat... etc ... http://www.gohalkidiki.com/home_en.asp

QUOTE(Rainman @ Apr 10 2006, 03:05 PM)
Daca a fost cineva prin locuri frumoase in Halkidiki poate ne spune si noua.

Daca plecati cu masina inHalkidiki (bratul Kassandra) va propun un traseu (mai diferit fata de cel clasic) pentru a ajunge la Ouranapolis. Am plecat din N.Potidea la Polighiros apoi la Megali Panagia ajungand in final la Ouranapolis. Localitatiile din tinutul "muntos" au un farmec aparte, in plus nu sunt fardate in scop turistic...
ps
Am si cateva poze ...daca va interseaza...
RoVal1972
Aprob ideea lui Emil. Am facut si eu traseul acu' 5 ani. Iar anul trecut, tot cu masina toata Sythonia cu stopuri la fiecare plaja interesanta.
Turkish
Stiu ca s-a mai discutat punctual subiectul dar am nevoie sa ma ajutati fara sa ma trimiteti la search cu raspunsul la o intrebare.

E sigur sa circul noaptea prin Bulgaria sau nu? A trecut careva noaptea pe acolo in drum spre Grecia?

Cum a mers?

Multumesc,
vali79m
Eu unul am mers noaptea fara probleme.
PS: iti era si tie "lene" sa rasfoiesti putin calatorii, caci sigur gaseai raspunsuri mai complexe ca al meu. Citeste-le si vei afla raspunsul. wink.gif
cipman
Depinde ce intelegi prin "sigur". N-o sa te omoare nimeni, daca la asta te referi.
In schimb, ai sanse mai mari sa fii oprit de politie (adica sa fii nevoit sa dai spagi mai multe), sa prinzi mai multe radare din lipsa de semnalizare din partea celor de pe contrasens (pe limitari de viteza, in afara localitatilor nu-s probleme), mai greu cu orientarea (inclusiv sa vezi cand se termina limitarile de viteza care, uneori, nu le poti vedea decat pe contrasens, uitandu-te in oglinda). Eu n-am mai auzit de evenimentele anilor 2000-2002.
In principiu poti merge noaptea. Dar daca ai de ales, alege ziua, evitand intervalul 23-04. Daca intri la 4 dimineata in Bulgaria e ok. Si cauta sa nu te opresti noaptea. Deloc.
reno-emilliviu
Si eu recomand intrarea in Bg. pe la orele 4 - 4+1/2. Astfel primii 300 km. ii faci max. in 3 ore. Si poltistii lor dorm la aceste ore matinale. Drumul este bun, fara gropi, putine sate, centura Plevna plus ceva autostrada pana in Sofia. Apoi urmatorii 200 km, oricum sunt mai lenti. Soseaua trece prin mai multe localitati iar radarele sunt "cata frunza si iarba" biggrin.gif
Recomand: Mergi cat poti de tare, dar... cu hartii de 5-10 EURO in buzunar. Daca te vad cu nr. de RO ai toate sansele sa "cotizezi" indiferent de viteza...
senior
Subscriu la ceea ce a scris emiliviu. Eu am facut de Pasti acest drum, am mers destul de tare(120-150km/h) si nu am platit nici o amenda nici la dus, nici la intors.
Sfat: Nu depasi coloane si in locuri unde depasirea este interzisa. S-ar putea sa ai surpriza sa fie vreun echpaj. Am vazut situatia asta de vreo trei ori. In majoritatea cazurilor stau destul de "la vedere", dar atentie la curbe. Intr-adevar pana pe la 8-8,30 dimineata n-am vazut nici un politist.
vbocan
Sa inteleg ca trecerea in Bulgaria pe la Vama Veche este "mai ieftina" decat pe la Giurgiu/Ruse? Am citit mai multe posturi care m-au cam speriat de taxele de ecologizare aplicate de romani si de bulgari. Daca e mai ieftin pe la Vama Veche, in august pe acolo ma duc.
CristianM
[quote=kinder,23 May 2006, 11:23]
Sigur iti trebuie scaunel, mai ales ca Grecia este membra UE si se aplica legislatia europeana " pana la 12 ani sau 1.5 m trebuie copii trebuie instalati in dispozitive de siguranta" . Nu am inteles 3,7 ani sau 3 si 7 ani. Pt. cel de 3 trebuie neaparat scaunel, daca este si unul de 7 merge si un inaltator care ii permite sa poarte centura cu care este echipata masina.

Despre plecare iti dau un PM.
michaelro2001
@ioanac

si eu plec in halkidiki pe data de zece iunie cu 2 masini prin giurgiu
michaelro2001
@a389sfp

si eu tot pe 10 vreau sa plec in halkidiki dimineata pe la 4-5- sa fiu la 6 la granita la bulgari? interesati de un parcurs in comun? am si gps cu harta bulgariei si greciei michaelro2001@yahoo.com ph34r.gif
B74RCE
Salut,

Este adevarat ca in Grecia nu te lasa sa intri cu Dacia Berlina pentru ca are 3 prezoane ? A a vazut cineva dacii berline in Grecia ?
nicknein
Si daca itipui capace la roti crezi ca o sa ti le dea cineva jos la vama sa iti numere prezoanele? Nu cred ca e cazul sa iti faci probleme din cauza asta. Daca ai masina pusa la punct si crezi ca te poti baza pe ea la drum lung, pleaca fara probleme. Parerea mea...
uncle
ma poate lamuri si pe mine cineva care a fost la Albena, un weekend cam cat ar costa?? ca as vrea sa dau o tura de un w/end dar ma cert cu nevasta acasa sad.gif ca cica e scump si nu merita ...asa un pret informativ cu totul inclus (benzina, cazare, taxe de orice fel, etc) ....

multumesc anticipat! smile.gif


si e adevarat ca e mai ok sa treci pe la vama veche dacat pe la giurgiu? (dpdv al taxelor & starii drumurilor)
tatabobu
QUOTE(vbocan @ 22 May 2006, 11:21)
Sa inteleg ca trecerea in Bulgaria pe la Vama Veche este "mai ieftina" decat pe la Giurgiu/Ruse?....
*



Este mai ieftin, pentru ca:
1. nu exista garla peste care sa treci pe pod, deci n-ai de platit taxa de pod
2. Nu treci prin Giurgiu, deci nu platesti taxa de tranzit Giurgiu.
in total, dus-intors, scutesti vreo 50 de lei si 6 euro.
semit
uncle si eu vreau sa merg in iulie... smile.gif
cmandrei
Pe aici a fost cineva ? Cum e ?

user posted image

Bucuresti-Calarasi-Silistra-Dobric-Albena 274km
B74RCE
circula o legenda cu prezoanele astea si io cred ca este o tampenie, daca ai ITP-ul si masina este omologata de RAR care este afiliat la organizati internationale de masini nu cred ca este o problema la frontiera, dar intreb sa fiu foarte sigur inainte de a pleca smile.gif
uncle
pai semit & cmandrei daca vreti facem o tura la Albena impreuna, ca tot mie cam frica sa merg singur prin bulgaria biggrin.gif

dar sa ne lamureasca careva cu banii c aia e buba la mine smile.gif


multumim tatabobu!!! smile.gif
B74RCE
Raspuns DACIA:

Stimate Domnule

Va multumim pentru mesajul dumneavoastra si pentru increderea pe care
ne-o acordati apeland la serviciile noastre.

Referitor la intrebarea dumneavoastra, va comunicam ca din punctul de
vedere reglementari-omologari Dacia, nu sunt restrictii in acest sens.

Totusi, va recomandam sa luati legatura cu institutiile tehnice
abilitate de a face inspectii sau revizii la autoturisme, in vederea
plecarilor in exterior.


Cu cele mai bune ganduri,

Laura Tudose
Analist Servicii Client
Vocea Clientului Dacia
emilliviu
QUOTE(B74RCE @ 25 May 2006, 09:33)
Salut,
A a vazut cineva dacii berline in Grecia ?

Da! Am vazut dacii berline cu numar romanesc si... grecesc. Prin satele grecesti, inca, mai sunt folosite. wink.gif
padre
Si eu ma gandeam la Albena/Nisipurile de aur etc in vara asta... mai exact dupa 26 iulie - macar 3-4-5 zile.
Daca faceti rost de niste oferte va rog sa le puneti si aici. Daca ne strangem mai mult, cu atat mai bine cool.gif cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.