Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Red Lancer 1.8
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
cj98czh
Ursule .. te superi si tu aiurea ... te-ai bagat in hora si dupa te simti atacat ..

Pana la urma si Mitsu este tot un Renault / Nissan ... in acte si in viitorul apropiat si ca motorizari ...
dandobre
Măcar de-ar fi fost vreun Duster, ca sa merite așteptarea radmasa.gif
pishky
ursule
strict intre vitara si duster as alege dusterul (il stiu pe cel vechi de la insonorizat si stiu si vitara), e mai zdravan facut - e tardiva opinia acum dar mno...
te stresezi prea tare cu forumul, doar pentru ca "somebody is wrong on the internet" nu inseamna ca tre sa iti faci tu nervi.
daca nu mai activezi pe forum asta nu te/ ne impiedica a ne mai vedem la o bere / suc / ce bei tu din cand in cand - cand ne mai adunam, daca iti face si tie placere, esti binevenit.
argon
Dusterul ar fi ok daca ar fi mai sigur. Dar 3 stele e jenant in 2017, cand toti concurentii au 5 stele. Poate fi diferenta dintre viata si moarte, si nu pun botul la texte cum ca daca e sa mori, mori oricum.
wolfin
Faceti vs acum si pe topicu omului...il vreti banat laugh.gif

Coane argon ai dreptate rolleyes.gif
bucatzel
Domnu' bipolar.

In primul rand, o fi jurnalul matale, da' nu mi se pare locul potrivit ca sa te plangi de moderarea din alta sectiune. Serios, nu-ti convine ce o facut R19, exista sectiunea probleme administrative. Am dubii ca toata lumea trebuie avertizata inainte de a primi ban, doar pentru ca eu obisnuiesc asa, nu scrie pe undeva prin regulament ca e obligatoriu. In plus, cam multa lume uita sa mai faca diferenta intre ce si cum posteaza la sectiunea cafenea, si cum se comporta pe alte sectiuni. Tare banui ca n-o vrut nimeni sa observe ca ala era topic de la stiri, si v-ati spart in off-topic si impunsaturi prietenesti.


Cat de partea cu "mi-am luat troscoleta de x lei fara credit", ma bucur pentru tine, da' in forma in care l-ai facut, comentariul nu poate fi calificat decat de prost gust (parere pe persoana fizica).

Succes in continuare.
ursul_bipolar
Viata de vede mai bine dupa un espresso Peru el Mango. smile.gif
Permiteti-mi va rog sa ofer niste raspunsuri, o sa le iau de jos in sus:

@bucatzel

Am postat aici pentru ca stiu ca aici este un moderator bun care stie sa isi faca treaba, in speta tu si nu o spun gratuit, ai dovedit de multe ori ca joci corect. Altfel riscam ca nimeni sa nu stie ce s-a intamplat.

Topicul a fost aceasta: https://www.daciaclub.ro/DACIA-DUSTER-noile...17-t308237.html

Daca ai rabdarea sa il citesti vei vedea ca doar mi-am spus parerea despre acel model, au fost altii care m-au atacat in mod direct spunand lucruri urate (ba ca nu am ce cauta acolo, ba ca mi-am luat masina in rate si ca nu a costat nici macar cat un logan si vin acolo sa ma sparg in figuri ca dusterul nu e bun, ba ca daca nu vreau sa cumpar sa plec, etc), toate astea se pot vedea pe acel topic. Imi spui te rog unde am gresit eu?

Am facut 2 report-uri pe care moderatorul sectiunii le-a ignorat, asa cum reiese chiar din spusele lui. Este corect? Tot eu sunt ala vinovat?

Si ca sa vezi ca moderatorul este obligat de regulament sa il anunte pe cel ce il incalca uite aici:

d) In cazul in care se observa o incalcare repetata a regulilor 2a, 2b, 2g, 2h si 2i, moderatorii vor avertiza public sau privat utilizatorul in cauza. La a treia avertizare pe aceeasi tema, moderatorul poate dispune blocarea temporara a abilitatii utilizatorului de a trimite mesaje noi.


Deci este normal sa ma anunte sau nu? Daca nu, inseamna ca si forumul asta se supune anarhiei, reguli pt prosti si rasfat pt destepti, nu?

Explica-mi tu ca sa inteleg si promit ca daca ma faci sa inteleg eu voi retrage tot ce am spus.

Am pus preturile masinilor si modalitatea de achizitionare dintr-un singur motiv, ca sa vada toti aia care au comentat despre cum mi-am cumparat eu masinile ca sunt intr-o eroare grava. Stiu, si mie imi e scarba ca am pus chestiile alea dar oamenilor mici la caracter trebuie sa le explici pe intelesul lor.

Asta este motivul si sunt perfect de acord cu tine ca este de prost gust dar si pt mine au fost de prost gust acele comentarii.

Am observat ca daca le vorbesti oamenilor in acelasi mod in care iti vorbesc ei tie au prostul obicei sa se supere, asa ca imi asum.

@ wolfin

Multumesc, daca sunt banat din nou chiar nu ma mai intereseaza, exista viata misto si dupa daciaclub.

@ argon

Ai dreptate! Stiti de ce imi place mie omul asta? Ba frate, intotdeauna spune ce crede dar nu tine rautate si intotdeauna e dispus la dezbateri, bune rele cum or fi. Dar nu te ataca frate pe la spate.

@ pishky

Cu siguranta, oricum iti sunt dator. Nu am venit deloc prin CT in toamna asta si de asta nu am dat niciun semn. De fapt am venit o singura data in Iunie si de atunci ioc.

@ dandobre

Ai dreptate cand spui ca nici in alte parti nu e altfel.

@ cj98czh

Accept orice lucru atunci cand sunt vinovat. Dar nerespectarea regulilor jocului chiar de catre cei care sunt pusi acolo sa le respecte nu pot accepta. Si noi am avut idei diferite nu? Ne-am contrat pe anumite chestii dar quess what, putem discuta la orice ora nu? Nu cred ca tu procedai la fel.

@ AndreiMR

Nu e graba mare. Eu nu sunt fan suv-uri, am luat aceasta masina pentru ca in primavara o sa am un fiu si vreau sa ii ofer ceva mai multa siguranta pe drumurile astea pline de accidente. Puteam sa dau lancer-ul la buyback dar imi ofereau 5500 euro pe el si nu am acceptat, ce naiba mai are putin si face 90k, cu 5500 nu o dau. Aia o sa fie masina mea cand merg singur sau doar cu sotia.

@ Bogladen

Multumesc!

@ Mucix

Omul asta imi e drag, avem putine idei comune dar intotdeauna un sfat de la el e binevenit si de luat in seama. Multumesc, am discutat pe privat.
bucatzel
Fara suparare, chiar n-am timp sa stau sa citesc tot topicul ala. Si daca as avea, pentru o sanctiune data in alta sectiune, pot avea o parere pe persoana fizica, ordinea e moderatorii sectiunii -> admini. (*) De aia am si sugerat probleme administrative.
Amu' sincer, daca n-ai fost singurul linistit pe acolo, posibil ca R19 sa fi luat pe toata lumea implicata si sa-i fi linistit pe toti la gramada. Nu-i iau apararea, nu-l condamn, doar mentionez o posibilitate.

Regulile 2a, 2b, 2g, 2h si 2i, se refera la "contraventii" minore. Daca zici ca deja lumea se ataca pe acolo intr-o veselie, as merge mai degraba pe 2c / 2e, care nu-s incluse in sistemul de avertizare inainte de a da cu paru'. Oricum, regula aia o fi fost ok cand a fost scrisa, dar in momentul actual mi se pare cam greu de monitorizat, sincer.

(*) Faptul ca m-am bagat sa linistesc lumea care sare calul la cafeneaua DC e legat de faptul ca moderatorii de acolo se pare ca nu mai au timp de forum in ultima perioada, si m-am saturat de toate injuriile pasate pe acolo. Daca se discuta civilizat n-aveam treaba.
mars
Sa o stapanesti sanatos! Nu am sa comentez despre masina, atat ca nu pricep de ce SUV, nu pare un pas logic dupa Lancer. Dar, daca zici tu ca e vorba de siguranta, nu ma bag, asa o fi. Poate i-o lasi doamnei si iti iei "masina" wink.gif.
MuciX
In afara de faptul ca e urat nu vad nicio diferenta dintre asta si un mazda 6 estate, sa zicem. blush.gif
AndreiMR
Am vazut si eu un Eclipse Cross prin Pitesti. Din spate e cam ciudatel, si sunt curios cum e vizibilitatea prin luneta aia impartita in 2. Si rotile par cam mici, dar fata si profilul mi-au placut. Bine, nu e o masina desenata pentru concursuri de frumusete, dar n-arata rau.
wolfin
daca s a ajuns la concluzia ca honda e frumoasa depinde cum o privesti asta lu Ursu e cam la fel ...o masina cu un desing mai alfel...

ca au folosit sabia tanaka in loc de creion e alta poveste 10561582.gif
ursul_bipolar
La test drive vizibilitatea nu a fost extraordinara in spate dar o ajuta camerele 360 care isi fac treaba excelent si ogliznile care se duc in jos cand dai in spate ca sa vezi bordurile si rahatii de caini, stiu e veche poanta. Rotile sunt pe 16, 18 de la intense in sus. Se poate opta si pt varianta pe 19. Eu am ales 18.
Am primit de la ei vopseaua metalizata, tava de portbagaj, presuri de cauciuc si un mic discount. Am refuzat alarma.
Motorul de 1.5 benzina este suficient pt ce am eu nevoie, rafinat, trage de jos liniar, fara zgomote suspecte. In interior e liniste. Materialele din interior mult mai fine decat la lancer, un pas extraordinar in fata.
Au contat si gramele pe km care sunt destul de jos, 151 cam printre cele mai bune din gama asta de suv cu motor teoretic subdimensionat.
Uite o poza live: [attachmentid=1628077916]
AndreiMR
Ai luat manuala sau CVT?
ursul_bipolar
CVT din pacate.
Manuala nu aveau pe varianta de echipare pe care o doream eu.
In orice caz au lucrat si la CVT-ul asta se misca mai bine. Padelele sunt misto, te joci si schimba bine.
wolfin
primul lucru dupa ce o ridici sa ii pui folie pe proiectoare...
ursul_bipolar
La asta m-am gandit si eu. Alea sunt primele care iau pietrele in bot.
wolfin
QUOTE(ursul_bipolar @ 20 Dec 2017, 13:40)
CVT din pacate.

*



sa fi sanatos..o sa o iubesti...pe cutie
MuciX
QUOTE(ursul_bipolar @ 20 Dec 2017, 13:40)
CVT din pacate.
[...]
Padelele sunt misto, te joci si schimba bine.
*


Deci e d-aia pe gustul "soferilor", simuleaza trepte de viteza. nedumerire.gif
ursul_bipolar
QUOTE(bucatzel @ 20 Dec 2017, 13:44)
Fara suparare, chiar n-am timp sa stau sa citesc tot topicul ala. Si daca as avea, pentru o sanctiune data in alta sectiune, pot avea o parere pe persoana fizica, ordinea e moderatorii sectiunii -> admini. (*) De aia am si sugerat probleme administrative.
Amu' sincer, daca n-ai fost singurul linistit pe acolo, posibil ca R19 sa fi luat pe toata lumea implicata si sa-i fi linistit pe toti la gramada. Nu-i iau apararea, nu-l condamn, doar mentionez o posibilitate.

Regulile  2a, 2b, 2g, 2h si 2i, se refera la "contraventii" minore. Daca zici ca deja lumea se ataca pe acolo intr-o veselie, as merge mai degraba pe 2c / 2e, care nu-s incluse in sistemul de avertizare inainte de a da cu paru'. Oricum, regula aia o fi fost ok cand a fost scrisa, dar in momentul actual mi se pare cam greu de monitorizat, sincer.

(*) Faptul ca m-am bagat sa linistesc lumea care sare calul la cafeneaua DC e legat de faptul ca moderatorii de acolo se pare ca nu mai au timp de forum in ultima perioada, si m-am saturat de toate injuriile pasate pe acolo. Daca se discuta civilizat n-aveam treaba.
*



Uite, am facut eu 2 colaje cu ce s-a intamplat si le voi si explica: [attachmentid=1628077917] [attachmentid=1628077920]

1. Atunci am inceput sa scriu eu pe topic.
2. Prima data cand au inceput apropourile, nimeni nu pomenise de Mitsubishi sau facuse o comparatie intre Mitsuboshi si Dacia, de aici au fost celelalte, efectul de turma probabil.
3. A aparul tipul asta, isi lauda dusteru si spune la lanceru are in interior naspa, wtf?
4. Invividul continua si imi spune ca mi-am luat masina second si vin sa comentez despre duster-ul nou, wtf?
5. Isi continua pledoaria desi eu nu am facut nicio afirmatie care sa provoace replica lui
6. Imi spune ca mi-am luat masina in rate pe 10 ani, ca nu a costat nici macar cat un logan full si ca vin eu sa ii critic tigaia
7. Replica mea in care l-am atentionat ca il voi raporta daca continua cu atacurile la persoana.
Observatie: dupa acesta atentionare individul din Brasov s-a potolit pana la un punct.
8. A aparut al doilea care ma invita sa plec daca nu vreau sa cumpar (nu stiam ca ala e topic de bursa in care se negociaza pretul sau caracteristicile unei masini)
9. Din nou discuta despre Mitsubishi iar pe ceilalti (nu imi e clar daca si eu sunt acolo) ii face betivii forumului
10. II spun ca el este beat si il anunt ca urmatorul post va fi raportat.

Acum va trebui sa discutam putin mai mult pentru ca a disparut un post, probabil r19 l-a sters. Dupa replica mea din pasul 10 individul clio4edc12 spune ca degeaba fac report, ca topicul este parasit de moderatori si ca daca exista vreun moderator calumea eu zburam de mult de pe acest topic.
In acest moment am facut primul report.

A mai postat inca ceva si l-am raporat din nou. Nimic din partea moderatorului.

11. Dupa ce probabil a vazut postarea ca topicul este parasit de moderatori individul din brasov a postat din nou, spunandu-mi ca sunt pus rau pe dacia.

I-am raspuns cu un fuck off si gata, postul meu a disparut, a mai sters unul sau 2 postate de celalalt individ, inclusiv postul in care spunea ca topicul este parasit de moderatori. Contul meu a fost blocat definitiv, fara warn, fara avertizare, fara nimic.

Sper ca acum e mai simplu sa iti faci o idee ca sa nu crezi ca eu latru ca un cretin.
AR-18-MOS
Am inteles, totul pana la rate. De-acolo ai turbat, e ok stim ca dispui de cash, ne-am notat cu totii.
wolfin
eu zic ca sunt sabatorile.postu..si sa o lasi asa....shet se intampla.

e ca la fotbal...unu loveste celalat se apara si iau amandoi cartonas

LE
nu va lasati huh.gif

si nu se zice cash ci cashcaval aici in sud..un fel de ciao in loc de buna ziua laugh.gif
ursul_bipolar
QUOTE
Am inteles, totul pana la rate. De-acolo ai turbat, e ok stim ca dispui de cash, ne-am notat cu totii.


Spun doar ca nu e frumos si acceptabil sa spui asa ceva despre o persoana. Puteam sa imi fac rate sau nu, este strict problema mea, modul cum a fost pusa problema m-a deranjat foarte tare.
Eu nu imi permit sa spun astfel de lucruri despre o persoana pt ca nu am de unde sa stiu prin ce greutati trece sau cati bani are cash sau luati de prin banci.

Am spus si ma repet, m-a deranjat faptul ca am fost bannat pe nedrept, fara nicio analiza inainte de a lua decizia asta, fara niciun avertisment sau mesaj pe privat. Ma deranjeaza ca nu s-a respectat regulamentul chiar de catre cel care trebuuie sa il respecte si sa dea un exemplu. Atata tot.
AR-18-MOS
Iti dai seama ce jignire neacceptabila? Sa spui ceva de rate. Eu zic sa te calmezi si sa nu iei VL asa in serios. smile.gif
ursul_bipolar
up.gif
de acord. Am prezentat tot ce aveam de prezentat. Am trecut peste, mergem inainte.
Nu am nimic personal cu r19, daca a considerat ca asa e corect sa procedeze sa fie sanatos. Daca vrea sa discute cu mine nu o sa ii inchid usa in nas.
psychoo
Felicitari pt achizitie.
Din fata imi pare ca arata ok, singura ciudatenie imi par proiectoarele de ceata. Parca sunt mai mari decat farurile, dar gusturile nu se discuta. Important e sa ii placa celui care o cumpara.
Legat de oftica ta pot sa inteleg supararea, nu si modul de "solutionare"
Inafara de agitat apele nu rezolvi altceva, in plus e un forum. Ai libertatea sa raspunzi sau nu diversilor indivizi.
Si eu am adus in discutie contributia domnului clioedc care inafara de propaganda pentru duster nu are alte postari pe aici si mi-a fost sters comentariul.
Teeaba moderatorului sa decide ce si cum modereaza.
Am trecut peste si nu am mai postat pe acel topic, intelegand ce se urmareste pe acolo.
"forgive not because they deserve to be forgiven, but because you deserve peace". Sunt sigur ca ai pe ce sa iti consumi nervii, iar un site pe un internet consider ca nu e o optiune inteleapta.
Legat de aspectele financiare am aceeasi parere cu a lui bucatzel. Daca altii se balacesc in mocirla si te bagi cu ei la tavaleala, de afara se vad 2 plini de mocirla.

Bafta!
ursul_bipolar
Ai dreptate. Va rog sa imi acceptati scuzele pentru faptul ca am procedat astfel. Voi sterge acele sume pt ca si mie imi fac scarba cand le vad acolo. Am explicat mai sus de ce am facut asta. Nu iau de fiecare data cele mai intelepte decizii.
AR-18-MOS
up.gif
wolfin
si nu uita sa dai o bere in primavare...rece
ursul_bipolar
roger! biggrin.gif
dandobre
Bai, ce vă mai ridicați mingea la fileu, voi ăștia cu gipanele.... biggrin.gif
ursul_bipolar
Eu nu eu nu biggrin.gif
wolfin
nu...eu platesc la spalatorie pentu autoturism...de ceva vreme.
dar am grija intodeauna sa o pun langa un logan radmasa.gif
MuciX
QUOTE(dandobre @ 20 Dec 2017, 15:18)
Bai, ce vă mai ridicați mingea la fileu, voi ăștia cu gipanele.... biggrin.gif
*


Pai ei stau mai sus tocilar.gif
bucatzel
Mda, avand in vedere ca-i vorba de sectiunea stiri, sincer probabil procedam similar cu R19, si dadeam minim vreo 4 warn-uri, toate pentru flame.

unu la mana, moderarea e totusi voluntara, mai avem si noi un loc de munca, familie, etc, nu putem raspunde la report-uri instant.
doi, doar pentru ca nu s-a moderat instant, nu e normal sa le raspunzi cu aceeasi moneda celor care te provoaca. O data ce-o faci, sorry, da' nu esti cu mult mai grozav ca ei.
trei. Cum aprox s-a spus deja, daca te enervezi pentru ce-ti spune cineva pe internet, o sa fii nervos multa vreme de-acum incolo.
wolfin
la cine te referi....acum doar nu ma plesnesti ca i am cerut o bere rece Tulburarii Bipolare...? laugh.gif

pardon Ursului_Bipolar wacko.gif


mai glumim si noi.

acum sper ca nu intru la postari cumulative
bucatzel
da, fleosc tongue.gif

Sorry, uitasem sa scriu un @ursul_bipolar in fata.
bgdrenault
O copie dupa ordinul de plata se poate pune? Ca poate sunt totusi posesori de Duster care nu te cred......
Acum speram ca ai luat acea masina din considerente rezonabile, nu sa te razbuni pe posesorii de dacia si logan

Sa o stapanesti sanatos si asteptare usoara. Pe stoc nu era nimic convenabil?
CVT-ul nu e acelasi cu cel de pe honda? Ca se mai plangeau unii de lipsa feeling.
ursul_bipolar
Chiar crezi ca ma intereseaz ce cred si ce nu cred posesorii de duster? radmasa.gif
Cred ca 5 luni de testat diverse masini din gama asta era timpul sa ajung la o concluzie. Cvt-ul este asemanator ca pe honda da. Daca vrei sportivitate ai padele. Motorul se misca decent, nu e niciun super reisar dar nici lent. Potrivit pt nevoile mele. In schimb raspunsul sasiului mi-a placut mai mult decat la concurenta, poate si datorita faptului ca sistemul sawd este cel mostenit de la evo. Nu e nimic pe stoc deocamdata, acum le fac, intra in baia galvanica smile.gif
dr_mKe
Mie îmi plac ștergătoarele Denso wub.gif
ursul_bipolar
Si pe lancer tot din alea am. Fix pe dimensiunea oe. Sterg bine doar ca la capatul cursei din cand in cand au un mic scartait subtil, trebuie sa fii atent ca sa il auzi.
pishky
QUOTE(MuciX @ 20 Dec 2017, 16:10)
Pai ei stau mai sus tocilar.gif
*


ma sa sti ca au avantajele lor (si dezavantajele lor, destul de multe) dar ajung in multe locuri cu scule / echipament si no fax given

user posted image

psychoo
Ala din spate e ford ka? biggrin.gif
AR-18-MOS
@ursul,

Ca te stiu amator de detailing - la noua achizitie, planuiesti sa-i faci un ceramic coating de noua?
pishky
QUOTE(psychoo @ 20 Dec 2017, 20:15)
Ala din spate e ford ka? biggrin.gif
*


nu, e scarabeo 9


edit:
e un hyundai nu stiu de care (i20 / 30) si pejo 307.
ajungeau si masini normale acolo fara probleme (dar fara echipamente relativ mari / grele)
marksman
QUOTE(ursul_bipolar @ 19 Dec 2017, 22:42)
[...]sa spuna ca eu mi-am facut rate pt masina mea, ca lancer-ul nu a costat nici cat un logan nou.  [...]

Astia l-au citit pe pleshea, care spunea ca mi-am facut rate pentru doua rable second hand. Nu te-au intrebat si daca mai poti dormi noaptea de grija creditelor? radmasa.gif
zanzie
QUOTE(ursul_bipolar @ 19 Dec 2017, 23:42)

- cine e interesat de dotari poate intra pe pagina oficiala,


Pe pagina oficiala mi-a placut mai mult Outlander. Are spatele mai "normal".

PS: s-o stapanesti sanatos.
Bicicleta galbena
QUOTE(ursul_bipolar @ 19 Dec 2017, 23:42)
- ETA: Aprilie 2018
*


Deci asta vazuta in seara asta nu e a ta, pacat.

Ce vreau sa zic: prima oara am vazut masina pe net, in niste poze - mi s-a parut urata si exagerata, cu atatea linii si unghiuri ascutite. Chiar pozele facute de mine, la repezeala, nu sunt edificatoare.

In realitate e MUUUULT mai misto decat in poze, masina e foarte bine proportionata, e ceva mai mare decat un Duster (cel putin asa mi-a facut impresia, ochiometric), liniile agresive pe care le-am blamat initial sunt mult mai potolite, nu deranjeaza ca la C-HR de exemplu, unde s-a mers un pic cam departe cu designul (parerea mea). Mici detalii (stergatorul de sub eleron) sunt prezente, bordul e curat si modern, in fata pare foarte spatioasa.

Asta spune clar ca o masina trebuie vazuta, ca sa spui daca-ti place sau nu.

Concluzia - felicitari pentru alegere! smile.gif

cj98czh
Are motor de renault sub capota sau astea is ultima sarja?
AndreiMR
Are motoare Mitsubishi. 1.5 turbo, complet nou, pentru benzinare, si 2.2 diesel, care e de ceva ani la Mitsubishi.

Si mie mi s-a parut mult mai frumoasa in realitate decat in poze. Nu e frumusete clasica, dar e interesanta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.