Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Red Lancer 1.8
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
mars
QUOTE(cj98czh @ 19 Jan 2018, 20:02)
Are motpr de renault sau capota sau astea is ultima sarja?
*



Ai report pentru flame tongue.gif!
cj98czh
Termina, ca intrebam cat se poate de serios smile.gif

Cu Ursul am mai discutat cat se poate de civilizat mai demult subiectul ala si nu mi-a parut deloc o persoana cu care sa nu se poate discuta ... auzi la el .. iti dau eu report ... vezi acolo de abuzuri smile.gif
mars
Din ce am aflat, doar Mitsu mici si compacte vor primi platforme si motoare Reno. Iar Reno vrea hibridele de la Mitsu pentru clasa medie si SUV-uri.
cj98czh
poate ca vor si un 4x4 adevarat ... tot de la mitsu .. pe mici si compacte stiu ... oricum acolo erau cu motoare PSA cel putin pt. diesel ..
bucatzel
QUOTE(mars @ 19 Jan 2018, 20:32)
Ai report
*


QUOTE(cj98czh @ 19 Jan 2018, 20:36)
iti dau eu report
*



Hmmm...
mars
Te miri ca nu l-ai primit? Am dat recall rolleyes.gif.
wolfin
QUOTE(AndreiMR @ 19 Jan 2018, 20:27)
Are motoare Mitsubishi. 1.5 turbo, complet nou, pentru benzinare, si 2.2 diesel, care e de ceva ani la Mitsubishi.

Si mie mi s-a parut mult mai frumoasa in realitate decat in poze. Nu e frumusete clasica, dar e interesanta
*



Acum ceva vrem si a luat o cunostinta un dasta...cu motorizare 2.0. Diesel.

Din ce vad ..e luat de la nissan...

Si da e mullt mai mare decat un duster.
AndreiMR
Din cate stiu eu nu au 2.0 diesel astia de la Mitsubishi. Aveau 1.8 si 2.2, si mai nou au 1.6 de la PSA. 2.2 la origini e tot PSA, 1.8 era conceptie proprie. Motor de 2.0 au avut pe Outlander si Lancer, era 2.0 TDI PD. A avut un coleg Outlander cu asa ceva, niciodata n-a functionat cum trebuie motorul ala. S-a bucurat cand a vandut-o mai mult decat atunci cand a luat-o smile.gif
cj98czh
Din ce vad eu pe modelul cu pricina nu exista decat o motorizare de 1.5 turbo ..
ursul_bipolar
Multumesc pt afirmatii Bicicleta Galbena. Masina nu e a mea, nu am ales culoarea rosie ci una care sa reziste la jeg si pe care zgarieturile sa nu mai fie asa vizibile.

Sa clarificam putin motorizarile:

1.5 de pe eclipse este un motor nou facut de mitsu echipat cu noua turbina care se pare ca e putin diferita din punct de vedere al geometriei (dupa cum stiti Mitsubishi este al treilea mare fabricant de turbine din lume dupa garrett si borg wagner).
Mitsubishi nu foloseste motoare nissan, nu a folosit niciodata, dimpotriva in japonia mitsu face masini pe care nissan le vinde sub brand-ul lor.
Mitsubishi nu are motoare de 2l diesel, a folosit in trecut 2l de la vag la care a renuntat dupa 2 ani inlocuid-ul cu motorul de 1.8 diesel facut de mitsu care echipeaza asx si lancer.
Motorul de 1.6 diesel de pe asx de provenienta psa.
Motorul de 2.2 care de fapt este de 2.3 este facut de mitsu dupa ce au renuntat la motoarele psa de 2.2 care au echipat outlander-ul ceva vreme pe cand mitsu le dadea sasiul pt pejo 4007 si citroen. Era un schimb pe schimb, sasiu de la mitsu motor de la psa.
Motorul de 3.2 diesel de la mitsu care echipeaza monstrul de pajero si alte motorizari v6 benzina si 2.5 benzina care sunt pt US.
Pe scurt cam asta este istoria.

Acum despre ce va fi, sistemul phev tehnologia hibrida vor fi folosite de catre alianta + sistemul sawc + sasiurile de suv. Nu stiu ce motoare va folosi Mitsubishi din cadrul aliantei, nu am nicio informatie din punctul asta de vedere. Provabil ca intelegerea cu psa va pica (pacat), mereu am considerat ca motoarele psa sunt mai fiabile decat cele reno.
Sper insa la un lucru masinile facute de Mitsubishi sa fie in continuare fiabile si fara briz briz-uri inutile.

Stiti f bine ca nu ma supar, atunci a fost un caz in care nesimtirea si-a spus cuvantul si nu am putut trece peste. Am adoptat un low profile ca sa nu mai stresez si sa deranjez pe nimeni cu ideile mele.
mars
QUOTE(ursul_bipolar @ 21 Jan 2018, 12:51)
Multumesc pt afirmatii Bucicleta Galbena
*



[attachmentid=1628079645]
ursul_bipolar
Imi pare rau, am modificat, cer scuze, am tastat de pe telefon si u e langa i. Se pare ca la review-ul final al postului nu l-am obs.

PS: daca vreti poze cu eclipsa interior, exterior, pasaje roti, motor, sub masina sa imi spuneti si le pun.
xcss
Ce frumos scrie pe site, la specificații, „RAPORT DE TRANSMISIE - MARSALIER”...
AR-18-MOS
Deci ti-au aprobat creditul? tongue.gif
mars
Ai si tu report.
ursul_bipolar
QUOTE(AR-18-MOS @ 21 Jan 2018, 23:22)
Deci ti-au aprobat creditul? tongue.gif
*



E d-ala doar cu buletinul.
M-ai intrebat mai de mult daca o sa ii fac o protectie ceramica imediat ce o iau. Da, si de data asta voi merge pe nanolex. Vreau sa vad care e diferenta intre nanolex si qyeon.

Nu stiu daca in luna aprilie ca voi tare ocupat atunci dar cat de repede pot.
M.C.
Bre,dupe Aprilie, ce faci cu Mitza Lansatoarea ?
cj98czh
M.C. - tie iti trebuie cu buton ... de up and down la comanda ... ai o varsta .. ce dracu ..
wolfin
poate o da la amanta...ca si asa e rosie...nu MC ule

si up and down se descurca ea...cum reuseste
ursul_bipolar
QUOTE(M.C. @ 23 Jan 2018, 15:49)
Bre,dupe Aprilie, ce faci cu Mitza Lansatoarea ?
*



Sunt 2 posibilitati:

- O pastrez, imi e draga si e tanara (se pregateste de revizia de 90k) tongue.gif cam asta e planul daca mai ramanem in tara.
- Daca vom pleca din tara vom pleca doar cu o masina si cel mai probabil va fi eclipsa. Probabil samuroaica cat si spark-ul vor intra la vanzare.

AndreiMR
Daca o vinzi sa anunti si pe aici smile.gif
einstein1984
Pentru protectie ceramica vezi si https://www.cdn.renault.com/content/dam/Ren..._A5_Leaflet.pdf produsele Ixtar sunt de la dupont. Au referinta renault, cred ca se pot comanda si la noi (as fi mirat sa fie in stoc)
ursul_bipolar
QUOTE(AndreiMR @ 23 Jan 2018, 17:33)
Daca o vinzi sa anunti si pe aici  smile.gif
*



Cu siguranta o sa fiti printre primii care vor afla.

@einstein1984: o sa ma interesez si de protectia aia. Pare interesanta.
wolfin
O dai si in rate?
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 22 Jan 2018, 00:23)
Da, si de data asta voi merge pe nanolex.
*


up.gif Excelentă idee!

Eu am folosit GYEON Q2 Mohs si a iesit foarte bine.
ursul_bipolar
Qyeon este excelent si da, se vede si la tine ca a iesit f bine. Si eu tot din ala am acum.
Sa vedem cum o fi Nanolex-ul sau produsul de l-a recomandat einstein mai sus.
M.C.
QUOTE(cj98czh @ 23 Jan 2018, 17:31)
M.C. - tie iti trebuie cu buton ... de up and down la comanda ... ai o varsta .. ce dracu ..
*


Ecschiuzmi, dar citroien never again in this life ! Mi-a ajuns unul.......
Si cu botonu' ala, nu te mai da asa mare, am empresea ca si lu matale iti place si trebe tongue.gif
Uameni invidio-si ce se ecszista icon_mrgreen.gif


QUOTE(wolfin @ 23 Jan 2018, 17:38)
poate o da la amanta...ca si asa e rosie...nu MC ule

si up and down se descurca ea...cum reuseste
*


Iote coleasa o parere autorizata. Vorba aia, cine cunoaste, stie ! icon_mrgreen.gif
ursul_bipolar
11 ani si 105kkm, revizie generala: ulei, filtre, ulei cutie OE, bujii, lichid frana, gresat mansoanele de cauciuc de la amortizoarele fata, masina merge ca in prima zi.
Lampa suplimentara stop spate o voi shimba, cred ca lipitura de pe placa incepe sa isi arate varsta. Am luat-o deja, 340 lei OE. Masina a primit si un detailing exterior.
[attachmentid=1628116144]
MyKe89
Țiplă. I-ar sta bine cu niște capace originale. smile.gif
ursul_bipolar
Am luat capace originale luna trecuta. Pe astea de sunt in poza (poza e facuta cred ca pe la sfarsitul lui Februarie) le-am donat. Acum are jantele de aliaj cu gumele de vara.

Astea sunt capacele

[attachmentid=1628116145]
ursul_bipolar
Pt ca am vazut ca exista un mit pe aici in ceea ce priveste rezistenta la coroziune a masinilor japoneze vs europe las si eu asta aici. Ambele an 2009, folosite cam in aceleasi conditii, nr de km apropiat etc.
Cred ca e clar ca e doar un mit transmis prin viu grai din generatie in generatie. Ghiciti ce marca este masina gri.

[attachmentid=1628120415] [attachmentid=1628120416]

Lancerul a primit lampa suplimentara de stop OE, cost 349 lei schimbata in regie proprie. La disecare se pare ca unele lipituri nu erau moarte de tot dar nici ok nu mai erau. Cred ca pozitionarea direct pe portbagaj i-a grabit schimbarea, socurile contribuind la desprinderea lipiturilor. De aici si functionarea intermitenta. Am observat si ca luminile de pe volan au inceput sa fluctueze deci probabil spira face ceva figuri. Comenzile merg ok. O sa mai monitorizez si daca nu se mai aprind deloc o schimb.
b06fcn
Volkswagen Octavia sau Skoda Golf?
ursul_bipolar
Corect, Volkswagen Octavia biggrin.gif
dandobre
Am pus pe topicul meu poze când am dat jos plasticele și am curățat zona aia. E o greșeală de proiectare care face ca acolo sa se adune pământ, frunze care, în combinație cu umezeala favorizează rugina.
Cu toate astea, la mine nu e punct de rugină pe nicăieri, deși e prima dată când am umblat acolo. Poate respectiva a fost revopsită sau ceva...

4 Sep 2020, 14:46:
Prima poză e cu mașina mea iar a doua cu un Golf 5 aflat întâmplător în zonă. Rugină free....

4 Sep 2020, 14:48:
Oricum aia pare aripă aftermarket că nu e la linie cu pragul.
b06fcn
Depinde si de cum a fost pregatita si vopsita masina in fabrica, plus de calitatea tablei. Unui amic cu Golf V luat de nou din showroom, i-a pocnit rugina la ambele praguri. Masina ingrijita si tinuta in garaj. A patit cam la fel cu nenea ala din Canada cu Jetta rupta de rugina, caruia instanta i-a dat castig de cauza.
La Megane-ul din semnatura am aceeeasi problema cu acumularea de noroi si mizerie in zona aia. Dar zona este foarte bine pregatita si imbalsamata din fabrica.
ursul_bipolar
Masina nu a suferit nicio vopsire, asa a iesit din fabrica. Poza e facuta stramb ca nu aveam spatiu suficient, de asta pare ca nu sunt aliniate. Stiu masina de cand a ajuns in fata blocului de la dealerul brady trade din militari. De asta spuneam si eu, ca mitul asta transmis din generatie in generatie e doar un mit. Dupa cum putem vedea la japoneza nimic la europeana rugina. Nu e ceva de speriat dar conteaza sa nu generalizam. Plus de asta vb de 11 ani, banuiesc ca a ta nu e asa veche.
bgdrenault
nu, a lui are 9
ursul_bipolar
Oras mai liber. [attachmentid=1628120612]
ursul_bipolar
[attachmentid=1628120773]
ursul_bipolar
Dunlop Winter Sport 5 dot 2820, noile incaltari de iarna. Dupa 8 ierni este cazul sa schimbam vikingii.
ursul_bipolar
Dupa 500km cu Dunlop Winter Sport 5 parerea este ca au meritat fiecare banut. Silentioase, pe zapada care a fost zilele trecute ireprosabile. Ce ma incanta cel mai mult este ca pe vremea asta si pe cleiul (praf + apa + mizerie) care este pe strazi se comporta execelent, oprirea se face fara ezitari, corpolenta.

Recomand.
ursul_bipolar
smile.gif hhh
wolfin
Hhh
Salut ursule. Scump la vedere.
ursul_bipolar
Pai nu am avut ce face, am deranjat pe unu din moderatori de la sectiunea Stiri si am avut mod prev 90 de zile. Nu m-am mai obosit sa postez ca oricum nu aproba nimeni postul.

In alta oprdine de idei, urmeaza revizia la lancer la 109k. Ulei Eneos Sustina 5w-40, filtru ulei OE, filtru aer Mann, bujii NGK FR6EI, plus cureaua de accesorii pe care am schimbat-o in 2014 in urma unui recall. De data asta am luat Continental (cea din 2014 e OE). Uitasem de ea. Apoi ITP. Nu stiu daca mai intru pe 2 ani de ITP dar o sa vad.

[attachmentid=1628125811]
cj98czh
QUOTE(ursul_bipolar @ 3 Mar 2021, 09:44)
Nu stiu daca mai intru pe 2 ani de ITP dar o sa vad.
*



Nup, doar pe 1 an.
sorin1983
2 ani daca e 2009 smile.gif
ursul_bipolar
2009 este cu prima inmatriculare 28 decembrie 2008.
b06fcn
Inseamna ca nu te mai incadrezi, ca teoretic au trecut 12 ani de la prima inmatriculare. Daca o faceai anul trecut inainte de decembrie cred ca mai prindeai doi ani.
cj98czh
daca in anul in care faci ITP masina face 12 ani, indiferent de luna in care a fost inmstriculsta iti da ITP pe 1 an.
MyKe89
Așa am crezut și eu, că se uită la prima înmatriculare, dar nu, se raportează la data fabricației.
Am avut eu Golful cu prima înmatriculare în aprilie 2008 (produs în 10 martie), am făcut ITP în 15 martie și am primit valabilitate 1 an. Zilele sunt pur orientative, nu mi le mai amintesc exact.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.