Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 CN1 `91
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Rob3rto
Bravo omule! Esti meserias! worship.gif
dstdan
Bravo, bravo. Exact , cam aceeasi poveste, la aceeasi masina, ca tip am lucrat si eu 1,5 ani, nu am avut f. mult la tinichigerie, dar doar in weekend-uri si cate-o zi cuplata ce poti face. Stii cum functioneaza si arata acum, imi era dor de condus masini simple, carburatie, in contrapartida cu celelalte ,,newage,, pe care le utilizez, si care le aduci pe platforma ptr. orice rahatel/defectiune tehnica, care te surprinde prin Europa , sau prin tara.
Esti de apreciat tu si ceilalti dacioti iubitori de Dacie.
eye88full
mi-am facut timp si am citit tot topicul tau...tot ce pot spune este...Felicitari! Bravo! Jos palaria! ma bucur ca nu ai renuntat la cat de ciuruita era, sincer, esti demn de toata aprecierea..o sa iasa bine, esti tipicar si conteaza enorm ca lucrezi tu cu mana ta wink.gif spor la lucru si nu te lasa, urmeaza-ti visul si crezi in el! o sa reusesti si ai sa fi extrem de mandru de proiectul tau!
Barbalex
Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase!Asta e Dacia...fier vechi care nu te lasa in pace laugh.gif
Bine...pe mine amintirile nu ma lasa in pace,nu ma las pana nu o fac exact cum o stiam cand eram mic.Masina asta `m-a facut mare`... wub.gif
dstdan
Esti mortal tipule, in toate, sincer. Mi-ar place sa am un prieten ca tine, privitor la ambitie, daruire, incredere, putere, rabdare si se poate continua cucalificativele
bogdan2001
Iese bine.Ce mai este de sudat la ea?
Barbalex
Multumesc! smile.gif
Mai am ceva de sudat...lada rotii de rezerva,lonjeronul stanga spate,pragul+contrapagul de pe stanga,stalpul stanga spate,semi-masca fata si mai sunt petice de facut...dar tinichigeria este cam 60% gata.La primavara sper sa intre la vopsit.
DACIOTUL_97
Ia uite-l bai,cu coarba in mana de cand era mic ! LolLolLo.gif
Barbalex
Pai da,acolo a inceput totu`! laugh.gif

Astazi am facut un mic control al `toalelor`.A fost ceva de lucru la capota fata,deoarece masina a fost lovita frontal acum cativa ani si tinichigiul nu prea si-a dat silinta sa scoata totul la linie.Intr-un final am reusit sa scot treaba cat de cat la linie,in unele poza capota pare sa nu fie aliniata,dar este din cauza ca era putin ridicata.




2 Sep 2015, 21:40:
Astazi a sosit si `asta micu` laugh.gif
Rob3rto
Se gaseste asa ceva? Sau e taiat de pe alta masina?
Barbalex
Se găsește,dar foarte greu.Eu am fost omul potrivit la momentul potrivit si l-am găsit nou,de uzina de pe vremuri.
Sambata vine un maestru in tinichigerie si dăcii nervoase sa inspecteze masina si sa stabilim când il schimbam,cel mai probabil saptamana viitoare. biggrin.gif
YellowStar
Spor la munca ! biggrin.gif
Rob3rto
QUOTE(Barbalex @ 3 Sep 2015, 18:53)

Sambata vine un maestru in tinichigerie si dăcii nervoase sa inspecteze masina si sa stabilim când il schimbam,cel mai probabil saptamana viitoare. biggrin.gif
*



Nenea Adrian zis "YLI"? rolleyes.gif
Barbalex
Multumesc! smile.gif

Ramane de vazut tongue.gif

5 Sep 2015, 14:26:
Luni trecem la treaba. wub.gif
maho
Traversa spate n-o carpesti, la ambutisarea centrala ?
harby ;))
QUOTE(Barbalex @ 4 Sep 2015, 20:24)
Multumesc! smile.gif

Ramane de vazut  tongue.gif

<span class='edit'>5 Sep 2015, 14:26:</span>
Luni trecem la treaba.  wub.gif
*


ce bine arata mai lasata..
baftaa si spor!!
Barbalex
Maho,va fi carpita,dar nu am mai avut timp de ea.
Multumesc,sa fie!Pai lasata o las,dar nici chiar asa rau. laugh.gif
Barbalex
Lucrarile continua wub.gif


Barbalex
A fost dificil,am avut de trecut peste suisuri si coborasuri,dar totul a mers ca pe roate.Zilele acestea am avut ocazia si in acelasi timp norocul sa-l cunosc pe maestru (se stie el)care s-a dovedit a fii un om cu caracter,amuzant,cu care mi-a facut mare placere sa lucrez si care m-a invatat multe `prostii`.Domnule Maestru,va graiesc si aici,aveti tot respectul pentru ajutorul acordat si nu numai! cheers.gif
DACIOTUL_97
up.gif aplauze.gif
roby_1300_rap
asa baaa ai scos tot cancerul din ea aproape radmasa.gif spor icon_mrgreen.gif
maho
Inteleg ca m-ai ascultat in privinta lonjeroanelor. smile.gif
eye88full
mama mama...uitandu-ma la a ta....eu nu stiu daca as fi avut nervii necesari sa o fac...esti tare, sincer! a mea e floare la ureche tati pe langa a ta! si eu care credeam ca 6 petice e jale...de unde smile.gif)) abia astept sa o vad live!
Rob3rto
Gaura aia pt busonul de GPL nu o acoperi? Ii pui stopuri model nou?
Barbalex
Robert,voi acoperi si gaura de la busonu` de gpl,dar acum nu prea mai am timp pentru ea.Pentru montarea de stopuri tip nou trebuie schimbate aripile,dar in primul rand acelea nu-mi plac.
Adrian Frigo
Văd că nu te lași în lupta cu ”cancerul” mașinii,FELICITĂRILE MELE!!! aplauze.gif Spor la lucru în continuare! rolleyes.gif

P.S-Te rog spune-mi,din ce magazin ai făcut rost de reperele de mai sus?(asta,dacă sunt luate din magazin) smile.gif
Barbalex
Multumesc! victorie.gif
Reperele le-am `cules` de prin mai multe locuri,pentru a monta totul de uzina,doar segmentul de aripa fiind de conex,dar care s-a potrivit destul de bine cu miciile modificari de rigoare.Segmentul interior l-am luat la un magazin de pe strada Bradesti,din sectorul 1,iar lonjeronul si pasajul exterior de la o persoana.
iulica89
Incepe sa iasa cat mai aproape de realitate! Felicitari!!!
Neaparat ceara in toate gaurile posibile si imposibile in iarna asta pentru ca vor inflori sudurile.
PS: tabla de capota de 1300 este mai groasa decat cea de la usi biggrin.gif tongue.gif
om_bland
Ce ai mai mesterit la masina ? smile.gif
Barbalex
Multumesc! biggrin.gif
N-o sa infloreasca nimic,masina sta in garaj,iar sudurile sunt date cu grund.La final cand o sa fie grunduita peste tot si antifonata atunci vine si ceara.Deocamdata n-am mai lucrat nimic la ea din lipsa de timp...acum e scoala,sportul si alte prosti d`ale mele.
roby_1300_rap
QUOTE(Barbalex @ 18 Sep 2015, 00:44)
Multumesc!  biggrin.gif
N-o sa infloreasca nimic,masina sta in garaj,iar sudurile sunt date cu grund.La final cand o sa fie grunduita peste tot si antifonata atunci vine si ceara.Deocamdata n-am mai lucrat nimic la ea din lipsa de timp...acum e scoala,sportul si alte prosti d`ale mele.
*




femeile si asa mai departe radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
mariusciprian78
Sportul!???să fim serioși.....femei!!.....hai să lăsam gluma deoparte și să devenim serioși.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Barbalex @ 18 Sep 2015, 00:44)
...acum e scoala,sportul si alte prosti d`ale mele.
*



Iar ne pacalesti ? O stii tu pe aia cu boboacele LolLolLo.gif

In alta dezordine de idei,s-ar putea sa nu se mai faca nimic la masina pe anul asta ?
Daciaa97
Poate reusesti sa finalizezi sudurile si restu pe parcurs. dry.gif
Barbalex
Lucrarea mai avanseaza,dar foarte incet din cauza lipsei de timp...
Un mic update.Am gasit oala pentru roata de rezerva noua,dar nu-mi place cum se vede sub masina si am renuntat la idee,din fericire roata se integreaza la fix in locasu ei,deci n-am stres.
Rob3rto
Nimic nou? Baga ca vine iarna peste tine!
Barbalex
Incet-incet
Primul strat de grund...chiar daca nu s-au mai efectuat lucrari mari la caroserie,masina a primit instalatie electrica completa noua + bunatati pt viitorul motor de...1.6 biggrin.gif

<span class='edit'>1 Nov 2015, 23:59:</span>
Batranica dupa ce a carat juma` de motor pentru cealalta batranica laugh.gif


eye88full
he he, ff tare mijlocul tau de transport biggrin.gif prinde grundul pe vremea asta? adica RECE sad.gif
Barbalex
Mersi biggrin.gif Pai a fost destul de cald sambata in Bucuresti.Pe viitor s-ar putea sa achizitionez o aeroterma...sau sa vad cumva sa-l incalzesc...
eye88full
Pistol cu aer cald wink.gif face minuni biggrin.gif o aeroterma e buna sa incalzeasca garajul cat lucrezi smile.gif
cheers.gif
DACIOTUL_97
Baga mare ca vine iarna ! Ma bucur ca te-am putut ajuta cu instalatia electrica biggrin.gif
Spor in continuare,si sa ne vedem cu agregatele la intruniri blush.gif
Barbalex
Dupa o lunga pauza,revin cu vesti proaspete blush.gif

Rob3rto
Cam putine poze tongue.gif
bogdan2001
Evolueaza treaba!Succes in continuare smile.gif
DACIOTUL_97
Bravo man ! Dureaza,dar mai bine sa o iei incet si sa iasa ce trebuie pana la capat.La vara ma prezint la tine,poate o si vopsesti pana atunci happy.gif
eye88full
bravo wink.gif dar gaurile de scurgere la prag?nu le vad in poze...
Barbalex
Multumesc tuturor,sunt si gaurile de scurgere,dar nu se vad din cauza luminii proaste

Updateul de astazi
sobolan
ce ambitie poti sa ai.... ohmy.gif ....bag de seama ca stai bine cu nervii si cu timpul....bravo! up.gif
Barbalex
Nu stau chiar asa bine cu timpu`,lucrez la ea din an in paste...

10 Feb 2016, 23:09:
Zilele viitoare urmeaza schimbarea traversei radiatorului si a semi-mastii fata cu repere de uzina.
Alex1300BV
Salutare! Mult curaj si multa fortza!
Si eu am o Dacia Break, tot din 1991... si eu am restaurat-o si am curatat la rugina la ea de mi-au sarit ochiii din cap...... (e prezentata pe 4tu...)
Sincer, sudeaza bine la ea, sa nu se dezintegreze când vei iesii cu ea din curte... Nu zic asta la misto.
Succes, ai o vointza incredibila!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.