Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incendiul de la Club Colectiv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
aphophis
QUOTE(cdadan @ 7 Nov 2015, 07:58)
Esti praf mă, haidi pa!
*


faptul ca piedone e arestat preventiv ce iti spune bah , ca problemele cu actele erau mici? wink.gif

7 Nov 2015, 08:26:
QUOTE(radian @ 7 Nov 2015, 08:09)
Iepurila, primarul nu trebuie sa faca nimic din ce zici tu pe acolo. Lui ii vine pe birou dosarul si daca exista pe hartie toate semnaturile subordonatilor (cei de specialitate + biroul juridic al primariei) semneaza si el. Iar daca exista vreo suspiciune poate dispune efectuarea de control de catre echipele de speicialitate.

Problema e daca Piedone a "fortat" sau nu mana subordonatilor.
*


cand ma refer la primar, ma refer la institutia primarului, pe care piedone cu onor o reprezinta.
radian
Ete pwla, o dai la scaldat. Primarul a facut magarii nu institutia primarului si primarul a fost retinut pentru 24 de ore nu institutia primarului.
Markos
O fi semnat ca primarul.
iulia_boris
QUOTE(bion @ 6 Nov 2015, 20:59)
blush.gif Ce dreac le-au facut cu volanta si dinam se reincarca la miscare? Io zic ca ale japonezote clasice cu bila is mai bune si cica e din inox. Scuzats ca va inoportunez dara e pacat sa va curentati ...
*


Daca porti haine sintetice,dracu mai poarta % bumbac,si te freci,n-am gasit alta rima,de materiale plastice te faci ca pomu' de craciun..Da' nu de placere..Sa te invat io pe mata cum stau treburile cu energia electrostatica,ce naiba?
ady77
QUOTE(aphophis @ 7 Nov 2015, 08:25)
faptul ca piedone e arestat preventiv ce iti spune bah , ca problemele cu actele erau mici? wink.gif
*


Ce sa imi spuna? Ca a inceput show-ul. In cateva ore a reusit dna-ul sa "rezolve" ce nu rezolvasera ailalti intr-o saptamana.
b76bgaarh
Spune ca dna se implică în alegerea primarului capitalei. Cei care aveau șanse sunt luați la întrebări.

Ps sectorul 4 chiar arată bine pe lângă 2 de exemplu
sorin1983
macar la vedere biggrin.gif
Bicicleta galbena
Sectorul 2 a ajuns cel mai jegos si insalubru sector, mult mai murdar decat sectorul 5. Am mers recent pe jos, in timpul saptamanii, ora dupa-amiezii, de la Vatra Luminoasa pana la Obor - atata jeg n-am mai vazut in Bucuresti de mult timp. Bomboana de pe coliva e chiar Oborul, cu un pasaj de trecere in loc de vomitiv.
Scuze de off-topic.

bion
Am vaga senzatie ca balena nu avea habar de vagauna aia. Spaga lua mai grasa de la la lucrari serioase. Acolo a semnat ca primaru pe baza actelor facute de scribalai. Numai ca ordinele de la la supraveghetori au fost sa se dea circ cat mai mult la pwlime pana se aranjeaz noile structure coloniale. Asa ca precum tribunalele poporului l-au indesat si pe grasan in arest. Daca locu e asa mic acolo, ca nuti nu avea loc pentru cur si tzatze cum dreac o sa incapa asta.
paul_p
Pedone este probabil responsabil de decizia aceea prin care pentru eliberarea autorizatiei de functionare se accepta o declaratie pe proprie raspundere in ceea ce priveste securitatea la incendiu.

7 Nov 2015, 11:57:
Numarul de morti a ajuns la 35 sad.gif

7 Nov 2015, 12:09:
38 sad.gif
bion
Apar insuficintele organice in cascada care sunt fatale . Nu scapi nici in bratele popii in altar. Astia care si-au oferit ajutorul stiu meserie si de aia au asteptat sa treaca primele zile ca sa poata selectiona cazurile cu sanse de supravietuire si ceva recuperare.Apoi se pot lauda cu statistici. Cazurile grave cu sanse reduse le lasa in RO. Ma rog asa e practica in toata lumea. Bourii or sa spuna : Vezi aia care au plecat afara au scapat aia ramasi aici au fost omorati de incompetenti.
Sper sa nu fie si cazuri de malpraxis. Dintre cei gravi se vor duce in ritm mai rapid acu. sad.gif
eurocristi
Bioane, vezi ca unul a murit in Olanda. Nush ce sa zic, cam bati campii cu gratie in ultima vreme pe subiecte diverse, no offence.
Mai bine mai arunci un ochi uneori si pe goagle ala ca ajuta uneori.
corbex
Sa mori tu? In Olanda sint interzise insuficientele organice?
radian
Doctorii e prosti, google stie mai bine.
eurocristi
Babaieti, voi urmariti stirile? De fapt, 2 pacienti au murit in Olanda.
Eu ma refeream la afirmatia lui Bion ca strainii au ales pacientii pe care vor sa-i trateze ca sa dea bine in statistici , bla bla.
Referitor la goagle, i-am sugerat sa caute ceva site de stiri on-line, atat.

Alte nelamuriri mai aveti?
radian
Inca din a doua zi dupa tragedie medicii implicati oficial au declarat in mod repetat ca un mare numar din cei raniti sunt in stare foarte grava, au putine sanse si ca dupa 5, 6 zile se asteapta sa apara complicatiile. In acest context, banuiesc, medicii din strainatate asteapta sa vada care sunt cei cu sanse de supravieturie si acelora sa li se ofere o sansa in plus.
b-73-zdv
QUOTE(DragosP @ 31 Oct 2015, 09:20)
O fi oare vreun club în RO care să respecte 100% cerințele PSI? sad.gif
*


Da' fro biserică care să respecte cerințele, găsim?
corbex
Doamne-doamne nu da autorizatii si el e seful oamenilor, nu invers.
Markos
QUOTE(b-73-zdv @ 7 Nov 2015, 19:04)
Da' fro biserică care să respecte cerințelor, găsim?
*


Nu prea..
corbex
Ultima ora: Patriarhul Daniil doneaza 1.000.000. De luminari.
UXE
41 de morti pana acum.
paul_p
Tare mi-e teama sa nu se adevereasca estimarile privind rata de supravietuire de doar 50% la cei aflati in stare grava sad.gif.
Markos
QUOTE(paul_p @ 7 Nov 2015, 21:55)
Tare mi-e teama sa nu se adevereasca estimarile privind rata de supravietuire de doar 50% la cei aflati in stare grava sad.gif.
*


E posibil. Cică după 6-8 zile organismul cedează, în cazul celor aflați în stare critică. S-a adeverit azi sad.gif
radian
Halucinanta declaratie. Omul ala ori habar n-are nici de cele mai elementare norme de protectie la incendii si statutul lui de "pirotehnist autorizat" n-are nicio legatura cu realitatea, ori in cunostinta de cauza, de dragul unui comision se face vinovat de neglijenta criminala.
Markos
Păi dacă nu știe omu' bulgara?..

QUOTE
Din declaratia lui Viorel Zaharia mai reiese ca acesta nici nu stia exact ce fel de artificii a instalat in clubul Colectiv.

"Nu pot preciza ce efecte pirotehnice am instalat, dar cred ca erau T1. Acestea erau inscriptionate in bulgara. Nu aveau nicio mentiune de utilizare in limba romana", a sustinut pirotehnistul.

El le-a mai spus anchetatorilor ca a observat faptul ca stalpii din fata scenei, spre care erau indreptate artificiile, erau inveliti cu un burete, dar nu a verificat ce tip de material este.
vercingetorix
Ultimul concert...
https://www.youtube.com/watch?v=mtDHvKJYzhU
Markos
Sataniști
Han Solo
QUOTE(Markos @ 7 Nov 2015, 23:16)
Păi dacă nu știe omu' bulgara?..
*


Aci, ori o înfunda pe patroană definitiv pentru contrabandă, ori mai vedem niște unii pe la parchet.

Tot ce e importat în Ro trebuie etichetat în română.
paul_p
QUOTE(Han Solo @ 8 Nov 2015, 00:46)
Tot ce e importat în Ro trebuie etichetat în română.
*

Cred ca doar daca le revinzi. Nu si daca sunt pentru propria activitate.
Si oricum sanctiunile pentru lipsa instructiunilor in limba romana sunt mici.
Han Solo
Dacă imporți artificii și le tragi în propria ogradă, de plăcere, da. Dacă le instalezi la altul, deja trebuie 'traduse'.

Știu ca pedeapsa e mică, însă ceva îmi spune ca vor intra pe fir pe o altă filieră, ca troleul icon_mrgreen.gif
Garett
QUOTE(gabize @ 7 Nov 2015, 23:48)

Interesant e altceva in toata povestea asta:
Interceptari telefonice
Deci la doar cateva ore dupa accident li se ascultau telefoanele? In cat timp se ia un mandat & shit?
Fie erau investigati inainte fie tocmai s-au dat de gol astia ca asculta toate telefoanele si iau mandat postfactum!

<span class='edit'>8 Nov 2015, 08:31:</span>
QUOTE(paul_p @ 7 Nov 2015, 22:55)
Tare mi-e teama sa nu se adevereasca estimarile privind rata de supravietuire de doar 50% la cei aflati in stare grava sad.gif.
*


Eu cred ca-s deja morti, inca din seara incendiului, daor tinuti in viata de aparate cat sa nu socheze prea mult numarul!
Probabil undeva inspre 60, in zilele urmatoare mai "dau drumul" catorva pe zi.
Pe undeva e logic, daca ieseau a doua zi si spuneau ca-s 50-60 de morti era un soc imens!
Imediat dupa incendiu se vorbea despre arsuri de creier, aia-s morti de facto, doar ca nu li s-a pronuntat decesul...
Han Solo
Mârșavă interpretare nene.

Si să fie așa, tu și cu idolul tău Turcescu ați trage veseli heblul, nu?
tony-s
La orice pacient pana nu i se opreste inima nu e declarat mort...sunt o gramada de cazuri prin lume aflati in moarte cerebrala care sunt mentinuti in viata de aparate.

Asta cu o conspiratie a tuturor medicilor,asistentelor din 8-9 spitale... e de nivelul aberatiilor cu americanii care si-au inscenat 11.09 si ajungerea pe luna.Ar fi fost in favoarea autoritatilor daca mureau toti atunci - se putea da explicatia ca atat de puternic a fost incendiul ca n-au mai avut ce face cand au ajuns la ei....asa se pune o presiune continua pe autoritati cu tot felul de teorii ale conspiratiei tembele...daca nu mai murea nici unul sunt convins ca la ora asta in mare parte lumea uita si se vorbea doar de manifestatii si de guvernele lui ciolannis...doar vorbim de romania unde dupa 3 zile se uita tot...hai sa zicem o saptamana in cazul unui eveniment cu adevarat de mare amploare cum a fost tragedia din colectiv....de altfel joi-vineri deja nici nu se prea mai vorbea de tragedia,ci mai mult de manifestatii,negocieri,revendicari,guverne... - doar ieri cand au inceput sa mai moara din pacienti s-a revenit la subiectul asta.
george_scala_2004
QUOTE
"Din câte știu eu, Niță Daniela Ioana a vorbit cu Adrian Rugină (reprezentant Digidream), joi seară, pe 29 octombrie 2015, să se întâlnească sâmbătă să semneze contractul. În mod efectiv, nu a existat niciun fel de contract între firma noastră și Digidream pentru focul de artificii din seara de 30 octombrie 2015. A fost redactat de urgență pe 31 octombrie 2015", a mai precizat Andreea Sârbu, în fața anchetatorilor.


http://www.mediafax.ro/social/ancheta-ince...ificii-14877698

Daca este adevarat dupa cum declara aceasta persoana, atunci adi rugina si trupa la revedere gravitatiei, in calitate de organizatori, sunt responsabili de ucidere din culpa...

QUOTE(Han Solo @ 4 Nov 2015, 13:43)
mah, ma bucur ca mi-ai raspuns totusi. chiar ma gandeam de ce trebuie sa iau in calcul delirul unuia ca sceleratie bastavoi, care imi explica si el cum pe amaratii de la colectiv si-au cautat-o cu lumanarea, spiritual vorbind.

acu', ca-mi spui ca exista un mare sambure de adevar... da' esti sigur totusi ca e un sambure si nu o maslinutsa? din aia de capra?
in rest, sigur, pentru ca ma rogi. ce avatar sa-mi pun?
asta?
user posted image

asta?
user posted image

sau asta?
user posted image
*



man, vezi ca idolii tai au dat-o iar in bara...
sorin1983
misto fituica... cu desene de genul ala chiar nu stiu cine poate fi de acord.
Han Solo
Sa-i oprească cineva, n'ashea?...
UXE
43


LE: 44
l@u
acu vream sa te trag de urechi!
Garett
QUOTE(Han Solo @ 8 Nov 2015, 08:43)
Mârșavă interpretare nene.

Si să fie așa, tu și cu idolul tău Turcescu ați trage veseli heblul, nu?
*


Nu-i nici o interpretare, se cheama simplu "moarte cerebrala"!
Daca ar fi fost politicieni, nu era nici o problema, aia functioneaza bine mersi fara creier!
Da' fiind oameni normali, "creier pane" si "viata normala" nu merg in aceeasi propozitie!
Habar n-am ce a debitat purcescu, nu ma intereseaza opiniile lui de ani de zile, de cand a virat-o spre basism fatis!
Dar da, de sambata trecuta de cand i-am auzit pe aia (medici, da? nu ajutori de caine lup!) mentionand de arsuri de creier era clar ca-s morti nedeclarati ca atare.
Interesant e ca doar in sambata de dupa incendiu au scapat asa fatis declaratiile astea, dupa care au fost mult mai rezervati in ziceri!

QUOTE(george_scala_2004 @ 8 Nov 2015, 09:57)
...idolii[/url] tai au dat-o iar in bara...
*


S-a mai discutat, aia a fost doar o manipulare a islamofililor de serviciu!
george_scala_2004
QUOTE(Garett @ 8 Nov 2015, 13:35)
...
S-a mai discutat, aia a fost doar o manipulare a islamofililor de serviciu!
*



blink.gif si anume care erau aia de iubeau asa de tare islamul???
Garett
Toti cei care aplauda invazia, ii primesc cu flori la münchner hauptbahnhof etc
Han Solo
I-ai căutat tu la encefalograma și știi cu precizie ca cel puțin 20 sunt legume.

În cazul asta, scuze....
Markos
Cu creierul prăjit știu eu vreo doi-trei pe-aici..
kum
Ba, ia lasati-l in pace oe tonica...
Garett
QUOTE(Han Solo @ 8 Nov 2015, 15:38)
I-ai căutat tu la encefalograma și știi cu precizie ca cel puțin 20 sunt legume.

În cazul asta, scuze....
*


Mno, speranta moare ultima, ce pot sa zic...
Or mai fi si miracole, da' pana acum e 44 and counting!
Ca ne certam noi pe aici vis-a-vis de definitia mortii este irelevant.
Dpmdv, le tin pumnii sa scape toti, intr-o lume ideala asa ar fi, intr-o lume si mai ideala nu s-ar fi produs nenorocirea asta!
Dar nu traim intr-o lume ideala, din pacate. sad.gif

8 Nov 2015, 16:45:
Intr-o lume ideala nu s-ar fi intamplat nici asta!
UXE
45
radian
QUOTE(Garett @ 8 Nov 2015, 14:35)
... Dar da, de sambata trecuta de cand i-am auzit pe aia (medici, da? nu ajutori de caine lup!) mentionand de arsuri de creier era clar ca-s morti nedeclarati ca atare ...
*



Chiar nu-ti inteleg supararea. Ce ai fi vrut sa faca? Nenorocitii acestia nu au ajuns in starea in care sunt din neglijenta vreunui medic. Multi dintre ei, din pacate, nu au avut nicio sansa de supravieturire. Dar inca nu murisera. Trebuiau sa fie euthanasiati? Ai fi apreciat mai mult daca aparea la TV vreun medic cu functie oficiala, implicat in aceasta tragedie, sa le spuna apartinatorilor ceva de genul: bai fraierilor, al vostru moare sigur, nu mai frecati menta pe holul spitalului ci mergeti la cimitir cumparati loc de veci, etc, ca oricum in 2, 3 zile va moare copilul?
Markos
QUOTE(kum @ 8 Nov 2015, 15:30)
Ba, ia lasati-l in pace oe tonica...
*


Oare nu poate fi trimis la tratament în străinătate? nedumerire.gif

În Germania de exemplu.
Garett
QUOTE(radian @ 8 Nov 2015, 23:04)
Chiar nu-ti inteleg supararea. Ce ai fi vrut sa faca? Nenorocitii acestia nu au ajuns in starea in care sunt din neglijenta vreunui medic. Multi dintre ei, din pacate, nu au avut nicio sansa de supravieturire. Dar inca nu murisera. Trebuiau sa fie euthanasiati? Ai fi apreciat mai mult daca aparea la TV vreun medic cu functie oficiala, implicat in aceasta tragedie, sa le spuna apartinatorilor ceva de genul: bai fraierilor, al vostru moare sigur, nu mai frecati menta pe holul spitalului ci mergeti la cimitir cumparati loc de veci, etc, ca oricum in 2, 3 zile va moare copilul?
*


Da' unde păcatele mele am zis că as fi supărat???
Din contră, dacă citesti cu atenție ce am scris, pe undeva găsesc perfect normal să ascundă numărul total de victime, socul ar fi fost mai mare dacă ieseau din start cu 50+ victime! Există situații când pur si simplu este mai uman să lasi apartinatorii să se obisnuiasca cat de cat cu gândul.
Am tot respectul pentru medici si personalul medical, si în particular în cazul ăsta si în general, pentru ce fac, uneori cu resurse putine sau deloc!
Iar particular în cazul de fata nu cred că poate cineva în toate mințile să le reproșeze ceva, mobilizarea si implicarea au fost maximum maximorum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.