Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incendiul de la Club Colectiv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
tatabobu
Pai atunci ai lua-o p'aia cu "abuz in serviciu privind eliberarea autorizatiilor de bla-bla-bla"
dizzy
QUOTE(ady77 @ 16 Dec 2019, 17:37)
Eu daca as fi primar, nu as mai semna nici o autorizatie ca primarul. Le-as lua la verificat la sange pe toate. SUnt curios cam in cat timp ar iesi autorizatiile?
*



Hmm, niciodata?
La calendele grecesti?
Joi, dupa Miercurea Sibiului?!
sorin1983
QUOTE(IRONICK @ 16 Dec 2019, 15:46)
Si o sa le plateasca statul, adica tot noi. Nu partidele care au fost la guvernare si au permis asta. Nu politicienii care au luat spagi si au permis hotia. Nu PSD.
*


eu propun cate 5 ani si pentru prefectul de atunci si pentru prim ministru si pentru presedinte ca sa nu se supere si sa mergem ierarhic(daca am sarit pe cineva mana sus pentru 5 ani). ca vorba aia... pestele se impute de la cap dar se curata de la coada. hai sa o luam si invers.
cristic1982
QUOTE(sorin1983 @ 16 Dec 2019, 23:05)
eu propun cate 5 ani si pentru prefectul de atunci si pentru prim ministru si pentru presedinte ca sa nu se supere si sa mergem ierarhic(daca am sarit pe cineva mana sus pentru 5 ani). ca vorba aia... pestele se impute de la cap dar se curata de la coada. hai sa o luam si invers.
*


Ai omis primarul general al copitalei, câțiva miniștri și secretari de stat și niscaiva consilieri locali.
Dar da, să dăm să ajungă la toată lumea.
dizzy
Ce ușor e sa dai 20 de bice la fundul altuia!
Parca văd că Piedone va da în judecată statul pe la instanțele internaționale și va câștiga.
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 16 Dec 2019, 23:05)
eu propun cate 5 ani si pentru prefectul de atunci si pentru prim ministru si pentru presedinte ca sa nu se supere si sa mergem ierarhic(daca am sarit pe cineva mana sus pentru 5 ani). ca vorba aia... pestele se impute de la cap dar se curata de la coada. hai sa o luam si invers.
*

Sa dea la toti fara numar! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

S-au imprastiat in stanga si in dreapta ani de inchisoare aiurea. Vinovatii intodeauna sunt aia mai slabi, nu aia mai puternici.

Acum ca PNL schimba oamenii din posturile de conducere. Aia care au luat decizii pentru angajari de nepoti, rude, salarii imense si alte decizii care au afectat mult mai rau oamenii.
In cazul asta nu avem vinovati? Fara o judecata populara?
radian
Da' lui Piedone ce i se reproseaza efectiv? A smenuit autorizatia de functionare?
tatabobu
A buzat in serviciu eliberarea autorizatiei, ce, nu-ti e clar?
Probabil pe principiul "daca avea autorizatie si totusi s-a intamplat ce nu trebuia sa se intample, inseamna ca autorizatia e smenuita deci toti sunt vinovati".
miki
Piedone a dat autorizatie de functionare fara ca la dosar sa fie aprobarea ISU
Pe vremea aia nu puteai functiona faar aprobarae aia de la ISU
Acu merge si cu anunt " functionam fara aviz ISU"
radian
Nu stiu detalii, nu te contrazic, dar daca e asa cum zici, juristul primariei a fost condamnat? Orice dosar inainte sa ajunga la semnat la primar trebuie verificat de juristul primariei care are obligatia sa verifice daca hartiile sunt conforme cu prevederile legale. Daca dosarul nu continea avizul ISU inseamna ca si juristul este complice cu Piedone, nu?
Bicicleta galbena
"Aurelia Iofciu (șef al Serviciului autorizări comerciale din Primărie) a primit 8 ani de închisoare, Larisa Luminița Ganea (consilier superior) – 7 ani, Ramona Sandra Moțoc (referent superior) – 3 ani de închisoare cu suspendare. În cazul Ramonei Moțoc, instanța a dispus prestarea a 90 de zile de muncă în folosul comunității."

https://www.g4media.ro/breaking-cristian-po...l-colectiv.html

Deci au luat si cei care (n-)au pregatit actele firmei.

O sa vina si motivarea instantei, o sa putem citi exact cum a fost cantarita vinovatia lui Piedone.

Cat despre semnaturi: pe primar nu-l impiedica nimeni, dar absolut nimeni, sa verifice daca angajatii lui isi fac treaba. Nu e chiar rocket science cum se insinueaza pe-aici. Verifici aleator cateva dosare - daca angajatul are un dosar incomplet/incorect il dai afara. Urmatorul va sti cu siguranta ca trebuie sa aiba dosarele impecabile inainte de a le aduce la semnat.

Increderea e buna, verificarea e si mai buna (proverb din lumea privatilor, la stat se pare ca nu e).

ady77
Si daca aleator a scapat tocmai dosarul colectiv?
DragosP
Pârnaie! Judecata populară!
Bicicleta galbena
QUOTE(ady77 @ 20 Dec 2019, 10:34)
Si daca aleator a scapat tocmai dosarul colectiv?
*


doh.gif

E vorba de verificat dosarul INAINTE de a semna 'ca primaru'.
Asta n-a stiut Piedone sa faca (bine, nici nu a fost interesat, ca de altfel cam toti primarii).
Dar a semnat si acum plateste prostia.

N-ai prins ideea dar mai rezum o data: inainte sa semnezi cele, sa zicem, 10 dosare de infiintari firme pe care ti le aduc angajatii tai, verifici aleator 2-3 din ele. Daca gasesti bube in ele, i le dai inapoi pe toate; daca se repeta figura o dai afara pe tanti. Data viitoare o sa vina cu ele curate bec. Acuma pricipisi?





dizzy
Esti tu sigur ca e asa simplu?
Cam cum o dai afara?
Bine, de la tine, inca astept motivatia la tramvaie, deci ce pretentii sa am?!
tatabobu
QUOTE(Bicicleta galbena @ 20 Dec 2019, 09:17)
daca angajatul are un dosar incomplet/incorect il dai afara.
*



Asa-i ca n-ai idee ce greu e sa dai pe cineva afara?
In plus, din pedeveu legal, abuzul facut la semnarea autorizatiei clubului Colectiv e la fel de grav ca la semnarea autorizatiei oricarui alt club care n-a ars, daca nici acel alt club nu avea la data semnarii autorizatiei hartia de la ISU. Adica de ce primarul din *insert orice nume de localitate aici*, care a semnat si el autorizatia de functionare a caminului cultural ca discoteca fara sa aiba autorizatie ISU, sa nu ia tot 7-8 ani de parnaie?
Bicicleta galbena
Atunci de ce mai facem dosare? De ce mai cerem hartii, aprobari, avize, stampile, procese verbale etc etc? De ce mai avem primar, consilieri, sefi de directii?

Ca sa ce?




DragosP
Ca să avem motiv să-i băgăm la pârnaie când e cazul.
4x4
Am inteles eu gresit, sau e ceva rau in faptul ca sau dat pedepse? La tot mai multe si mai mari!
Eu zic ca e nesperat de bine, in alte cazuri similare cadea vina pe un mort, ori era pur "ghinion" si printr-o gaura in lege scapau toti basma curata de la proprietari la primari.
Era asta justitie? Pentru cei care au ars ca sobolanii din prostia, indiferenta si lacomia altora?
ady77
QUOTE(Bicicleta galbena @ 20 Dec 2019, 09:46)
Acuma pricipisi?
*


Am pricipit din prima.
Si daca totu' a fost ok pana acu' si buba fu doar la dosarul asta.
Adica poate a procedat asa cum zici tu tongue.gif
Bicicleta galbena
Sistemul asta 'de justitie' face posibila urmatoarea chestie:

"Dezbateri finale în dosarul Colectiv: Judecătorii anunță dacă schimbă încadrarea juridică a faptelor inculpaților"

https://www.g4media.ro/dezbateri-finale-in-...culpatilor.html

Da, ati citit bine: posibilitatea schimbarii incadrarii juridice, DUPA ce s-a dat deja un verdict si o sentinta!!!

Bai, am innebunit cu totii??


RDK
Adorabili.. uite așa învață și ei ce e aia o sentință definitivă în România
Marty
Cind veti intelege ca incalcarea independentei justitiei este ok doar in anumite cazuri?
Agrig
Sau pur si simplu s-au trezit ca vor iesi unii din puscarie, vor reclama la CEDO si iara plateste statul despagubiri la greu...
De`, la Radiocomunicatii cind s-au trezit ca trebuie sa-i plateasca lui Eugen Brad salarii compensatorii daca este inlaturat politic din functie membrii CA au dat inapoi pe ideea: pai daca ne gasesc pe noi vinovati si tre` sa platim din buzunar???
Raspunderea judecatoreasca, ceva?
Marty
Ideea e ca Ordonanta 13 nu era 100% proasta, ba dimpotriva. Ca avea ea niste chichite care avantajau clar dintii cariati si cei asemenea lui, e alta duda, dar in mare era chiar ok.
Bicicleta galbena
Piedone 4 ani. Suptire, de la 8 si jumate, cat a fost initial.
Manca-l-ar ciuma in puscarie.


AR-18-MOS
A făcut, dar a și mâncat!
RDK
Totuși, pedepsele maxime au revenit patronilor localului

"Atitudinea subiectivă a inculpaților nu rezidă în lipsa unei educații juridice, ci în lăcomie, iresponsabilitate și ignoranță (sic!) a legii. Inculpații, deși unii sunt educați în condițiile unei societăți în tranziție, dar libere, democratice și cu o carieră de antreprenor, au adoptat o atitudine de negare, invocând pretinsa vinovăție a altor coinculpați, a altor persoane, a unor autorități, a statului, dar și calitatea legii. Este tipic pentru astfel de antreprenori, care atunci când se discută inițierea/derularea unei afaceri, profitul sau reglementările salariale, solicită o intervenție a statului cât mai mică prin debirocratizare, liberalizare, legiferare neexcesivă, să invoce brusc în cazul unor tragedii calitatea unor instituții/politici publice", se arată în motivarea Tribunalului București din 2020.
bgdrenault
QUOTE(AR-18-MOS @ 12 May 2022, 13:52)
A făcut, dar a și mâncat!
*


Pai n a slabit?

Cine stie mai bine, care ar fi vina lui Piedone?
IRONICK
Normal, patronu' sa plateasca.
Ai dreacu, dupa ce ca se imbuiba de bani, fug si de responsabilitate.
Statu' este intodeauna cel mai sincer, corect si bine directionat, conducatorii nostri sunt profesionisti. Judecatorii? Sunt perfecti.

Traiasca USL! Ura! Ura!
Bicicleta galbena
QUOTE(bgdrenault @ 12 May 2022, 15:49)
Cine stie mai bine, care ar fi vina lui Piedone?
*


Gasesti in toata presa citate din condamnarea pronuntata azi.

Au luat si pompierii care mergeau in 'control', dupa parerea mea cei mai vinovati, in afara de patronii care au dat dovada de o iresponsabilitate uluitoare.

radian
Lantul slabiciunilor. Las' ca merge si asa...

Tipic mentalitatii dacilor liberi. O astfel de tragedie se poate repeta oricand. Am avut ocazia sa vad inbtr-o fabrica, unde foloseau benzina pentru depgresarea pieselor, incarcau benizna intr-o galeata, evident, fara capac, si o duceau in mana, traversand doua sectii, in care se fuma la greu, pana la locul de munca.
Agrig
Atita injur motorina noua cind am ceva piese de spalat, cu motorina actuala mai mult minjesti decit speli, prin urmare ...benzina care e mai pacatoasa insa momentan poti spala cu ea.
sad.gif
radian
Motorina are punctul de inflamabilitate, acceptat prin norme, +55 C. Teoretic, daca n-ai o galeata de motorina, expusa la soare, vara in canicula, poti arunca chistocul de tigara in ea, si se stinge ca si cum ai arunca-o intr-o galeata cu apa. Personal, nu-s curios sa incerc experienta. Benzina are punctul de inflamabilitate undeva pe la -20 C. Aia face bum si daca te uiti urat la ea...
Agrig
E pe incercate prima, ne-a demostrat maistrul militar in armata, a stins mucul in tava cu piese puse la spalat in motorina, in aia cu benzina doar ne-a spus ca ia foc din prima
si s-o tinem cit mai mult timp acoperita.
bgdrenault
QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 May 2022, 15:36)
Gasesti in toata presa citate din condamnarea pronuntata azi.


Stii de ce intreb? Ca toti, dar toti primarii din Romania sunt vinovati de acest lucru

De ce o autorizatie trebuie sa aiba semnatura primarului?
Oricum am da o , un primar nu are timp sa studieze toata documentatia pusa la dispozitie, asta una, a doua, poate nu are stiinta si cunostinta.
Se fac niste cursuri de situatii de urgenta , cadru tehnic psi, etc, etc.
Ei pot sa si dea verdictul, ei stiu sa faca un plan de evacuare, sa calculeze cate si ce tip de stingatoare iti trebuie, unde sa le amplasezi, etc, etc
De unde cred ca si scaderea pedepsei de la 8 ani la 4.

La un moment dat se daduse lege usr(pardon guvern tehnocrat) ca cine nu are autorizatie la incediu sa-si asume printr o declaratie pe proprie raspundere functionarea fara si scapau de amenda.

Ma uit in Austria si Germania la cluburi in subsol, pe unde intrarea se face printr -o usa de 90 de cem, si trepte inguste . Sau benzinarii la 30 de metri de blocuri.
Bicicleta galbena
QUOTE(bgdrenault @ 13 May 2022, 13:03)
De ce o autorizatie trebuie sa aiba semnatura primarului?
Oricum am da o , un primar nu are timp sa studieze toata documentatia pusa la dispozitie, asta una, a doua, poate nu are stiinta si cunostinta.
*


N-a zis nimeni ca trebuie sa verifice personal continutul tuturor documentelor, asta e treaba aparatului din spate. Numai ca acel club (si altele) nu aveau DELOC documente esentiale, iar de felul in care verifica - sau nu - un departament din primarie raspunde cel ce semneaza final. Adica primarul.

Cat poate dura sa te uiti intr-un dosar si sa verifici daca sunt toate documentele in el, mai ales ca asta e jobul tau de zi cu zi? Cate cluburi o fi avut de avizat in ziua aia, 20-30? Probabil a foat singurul.


maho
QUOTE(bgdrenault @ 13 May 2022, 13:03)
Stii de ce intreb? Ca toti, dar toti primarii din Romania sunt vinovati de acest lucru

De ce o autorizatie trebuie sa aiba semnatura primarului?
Oricum am da o , un primar nu are timp sa studieze toata documentatia pusa la dispozitie, asta una, a doua, poate nu are stiinta
*


Un patron (admin, asociat unic, zi-i cum vrei) trebuie să semneze bilanțul întocmit și ștampilat de experta contabilă, indiferent dacă se pricepe sau nu. Ghinion, în caz de ceva el răspunde, nu altul.
einstein1984
QUOTE(tatabobu @ 20 Dec 2019, 10:15)
Asa-i ca n-ai idee ce greu e sa dai pe cineva afara?
In plus, din  pedeveu legal, abuzul facut la semnarea autorizatiei clubului Colectiv e la fel de grav ca la semnarea autorizatiei oricarui alt club care n-a ars, daca nici acel alt club nu avea la data semnarii autorizatiei hartia de la ISU. Adica de ce primarul din *insert orice nume de localitate aici*, care a semnat si el autorizatia de functionare a caminului cultural ca discoteca fara sa aiba autorizatie ISU, sa nu ia tot 7-8 ani de parnaie?
*


stiu ca e vechi postul, dar trecutul pe rosu, si trecutul pe rosu cu accident si morti se pedepsesc diferit.
bgdrenault
QUOTE(maho @ 13 May 2022, 12:39)
Un patron (admin, asociat unic, zi-i cum vrei) trebuie să semneze bilanțul întocmit și ștampilat de experta contabilă, indiferent dacă se pricepe sau nu. Ghinion, în caz de ceva el răspunde, nu altul.
*


Parca exceptie face cazul cand ai firma care iti fac astea.

Da, stiu, dar tocmai ca nu i normal.

<span class='edit'>13 May 2022, 14:23:</span>
QUOTE(Bicicleta galbena @ 13 May 2022, 12:22)
N-a zis nimeni ca trebuie sa verifice personal continutul tuturor documentelor, asta e treaba aparatului din spate. Numai ca acel club (si altele) nu aveau DELOC documente esentiale, iar de felul in care verifica - sau nu - un departament din primarie raspunde cel ce semneaza final. Adica primarul.

Cat poate dura sa te uiti intr-un dosar si sa verifici daca sunt toate documentele in el, mai ales ca asta e jobul tau de zi cu zi? Cate cluburi o fi avut de avizat in ziua aia, 20-30? Probabil a foat singurul.
*



Si daca documentele sunt in regula dar terenul e altfel? Crezi ca e absolvit? Sigur nu.

Parerea mea , ca oamenii platiti sa faca asta, scolarizati sa faca asta, ei ar trebui sa raspunda, nu cine pune stampila finala.
maho
Ia uitati-va aici, cica:
QUOTE
instanța a decis achitarea pentru Aurelia Iofciu, șefa Serviciului autorizări comerciale din Primărie, Larisa Luminița Ganea, consilier superior și Ramona Sandra Moțoc, referent superior.
radmasa.gif
Deci e misto sa fii un sefulet, acolo, da' nu cel mai sef. Iohannis nu raspunde, ca are "cel mai performant guvern". Ca sa nu ma nevrozez de 2 x: panseul cu ceaiul (lui Isarescu) vine prin ricoseu de la Rares-rujatul. happy.gif Iohannis iar nu stie.
bgdrenault
Pai tocmai spunea ca are cel mai performant guvern
Performant la ce?
tatabobu
Ăsta încearcă o manipulare grosolană, bazandu-se pe ignoranta publicului. "Odată ce te confrunți cu o situație de calamitate, lași planul roșu..."
Bai primar condamnat penal, planul roșu e fix pentru situații de-astea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.