Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incendiul de la Club Colectiv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
ady77
QUOTE(tony-s @ 12 Apr 2016, 16:04)
la cancer e undeva la 60-70% prin tarile dezvoltate....
*


Eu zic sa citesti un pic de rata de succes de la IOCN Cluj, ca tocmai ai spus ca suntem tara dezvoltata.
MuciX
Iar am ajuns in partea aia ciudata a internetului. WTF? blink.gif
tony-s
QUOTE(ady77 @ 12 Apr 2016, 15:10)
Eu zic sa citesti un pic de rata de succes de la IOCN Cluj, ca tocmai ai spus ca suntem tara dezvoltata.
*



E un pic mai complicat...la cancer rata de supravietuire se calculeaza de obicei la 5 ani si poate ajunge si la peste 80-90% in cazul tarilor foarte dezvoltate....eu ma refeream la rata de supraviețuire generala de cel puțin 20-30 de ani....la persoane adulte...la copii nu stiu exact cum se calculează.

Nu stiu exact cum e la cluj insa am înțeles de la un vecin ca standardul e aproape de cel din occident si-n general se folosesc aproape aceleași metode de tratament.
M.C.
Aaaa,e bine daca ti-a zis un vecin.Sursa sigura,de incredere......
tony-s
Pai atata timp cat e doctor la institutul oncologic eu zic ca e o sursa credibila...
bion
Tony de data asta ai dat o plama la un kkt . Daca asa gandesti esti... mad.gif
Sistemul e de vina ca nu pune lumea la cotizat.Unii profita de lacunele sistemului. Dar sa amesteci copii cancerosi cu arsii cu creierele zvapaiate de muzica e o marlanie.
Marty
QUOTE(tony-s @ 12 Apr 2016, 14:58)
ce copii bolnavi de cancer au puține șanse in spitalele din romania.
*

Multumeste pesedeului! (daca vrei s-o ardem cinic)
tony-s
Da..sigur ca psd a inchis spitale....acum cancerul e una ca de asa ceva se moare peste tot in lume indiferent de bani (steve jobs,patrick swayze...)...insa masura mirobolanta a lui base-boc de a inchide spitale sunt convins ca a omorat o gramada de oameni care puteau fi salvati....ca sa nu-i mai punem la socoteala pe cei care nu si-au mai putut plati medicamentele dupa ce base-boc au redus indemnizatiile pt. Persoane cu dizabilitati,bolnavi,au impozitat pensiile si au redus salariile.
Marty
Cine a zis: "Daca doctorilor nu le convine, sa plece!" ? Ai doua optiuni: 1. A. Nastase; 2. I. Iliescu
AR-18-MOS
Are timp sa se gandeasca. icon_mrgreen.gif
Marty
Si bineinteles ca baseboc au taiat medicilor salariile pe care pesedeu' le stabilizase la vreo 3000 de euro pe luna.
ady77
QUOTE(Marty @ 12 Apr 2016, 22:04)
Cine a zis: "Daca doctorilor nu le convine, sa plece!" ? Ai doua optiuni: 1. A. Nastase; 2. I. Iliescu
*


Basescu?
DragosP
S-a strigat bingo! up.gif
Era în direct ( cređ că la TVR) domnul președinte când i-a invitat pe doctori în primul rând să-și caute de lucru prin alte părți dacă nu le convine pe aici.
bion
QUOTE(Marty @ 12 Apr 2016, 22:04)
Cine a zis: "Daca doctorilor nu le convine, sa plece!" ? Ai doua optiuni: 1. A. Nastase; 2. I. Iliescu
*


3. baselu biggrin.gif
tatabobu
Ce-are a face, tot fesenist si ala.
Victoras2001
Piedone, ia cu paine, [mod edit]
Ake
Mda...si nu stiu care firma de medicament a sarit de cwr in sus ca-l da in judecata pe carstoveanu.
Probabil ca-si imagineaza ca daca au un porcoi de bani pot face ce vor... Eu zic ca daca incep cu magariile o sa iasa iar o mini revolutie ca atunci cu Arafat. Carstoveanu e un medic fabulos, traieste pentru copii la fel cum a facut-o pana nu demult Pesamosca, o alta legenda de la Marie Curie. Cel putin pe felia lui de cardio, omul asta a facut adevarate minuni medicale si e respectat in toata lumea, cazurile lui se predau pe la studentii din toata lumea...Si ma indoiesc ca daca a afirmat ceva de rau de medicamente a facut-o fara argumente sau cu vreun interes...Pentru simplul fapt ca e genul de om pe care-l doare la basca de orice altceva in afara de viata viata copiilor care trebuie salvati.
bion
Baga si tu lincuri mai noi. mad.gif
maho
@Ake: Una de stat, Antibiotice. O fi o doza de adevar si cu medicamentele, dar cred ca mai mult cu consumabilele celelalte, acolo se invart bani grei.
bion
La medicamente sunt banii cei mari. Si la consumabile e un porc de 400de kile.
In general tot ce epentru medicina e o vaca cu 10 ugere. Preturile sunt exorbitante , profiturile pe masura.Lupata pe piata e acerba. Stiu o fatuca deler de leacuri( deci trepadus) care sa faca vanzari ( ca dupa contracte isi lua banutii) sare in plwa in secunda doi de negociere.
Am promis ca ma documentez despre rezistenta la dezinfectante dezvoltata de germeni. Da se exista chiar si la folosire corecta.De aceea se schimba solutiile utilizate. Paradoxal ( nu stiu cauza, nu e jobul meu) cand schimbi zeama efectul e mai redus o perioada apoi devine cel scontat.
Markos
Chiar că tongue.gif
paul_p
Chiar ca interesanta terorie. Interesanta ca si site-ul. Apropo, ca vad ca esti in tema, ce crezi, David Icke a fost inlocuit de reptilieni? Ca astia de pe site-ul indicat de tine nu sunt prea siguri:

http://www.stiri-extreme.ro/?p=10324
Markos
E plin de chestii interesante. Sunt curios cum l-a descoperit Serje? nedumerire.gif
radian
Voi chiar ati reusit sa cititi aberatiile alea pana la capat? Eu am rezistat pana la faza cu ministrii corupti care nu pot fi decat militari.
Serje
QUOTE(Markos @ 2 Oct 2016, 00:48)
E plin de chestii interesante. Sunt curios cum l-a descoperit Serje? nedumerire.gif
*



Pă feisbuci, unde altundeva?
bion
Cica dupa unii feisbucile e mama socializarii si stiintei.
neumann
QUOTE
On December 2, 2016, at approximately 11:30 p.m. PST, a fire broke out in a warehouse, known as Ghost Ship, that was converted to an unpermitted artist collective and to unpermitted dwelling units in the Fruitvale neighborhood of Oakland, California. At the time of the fire, the warehouse was hosting a permit-lacking concert promoted by the house music record label 100% Silk.[3]
At least 36 people were killed in the fire, the deadliest in the history of Oakland.[4][5][6] It was also one of the deadliest building fires in the United States in the last 50 years,[7] the deadliest in California since the 1906 San Francisco earthquake[3] and the deadliest mass-casualty event in Oakland since the 1989 Loma Prieta earthquake.[8]


https://www.theatlantic.com/news/archive/20...se-fire/509594/

Asadar, incendiu foarte similar cu cel de la colectiv.

Stirea e ca cioloj are mari sanse de a fi presedintele americii, deoarece in Romania a decis sa nu candideze.

maho
Mai stergem nitel praful, sa crape santajist-tradatorul ponta de oftica.
ady77
Cum l-a lovit constiinta pe ala de a dat filmarile exact acu' wacko.gif wacko.gif
maho
Esti pe-aceeasi frecventa cu axa. radmasa.gif
Mie mi-a placut comentariul lui ctp, ca oricum ponta nu candideaza (inca). O fi fost "impactul emotional" prea mare in cei 4 ani.
ady77
Crezi ca daca se intampla acelasi incident acum, peste un an sau peste 3 se procedeaza altfel la interventie?
Nu prea vad totusi legatura cu Ponta? E pompier?

gabize
QUOTE(ady77 @ 24 Oct 2019, 15:03)
E pompier?
*


Ba mai degrabă #faiărinstigheităr. tongue.gif biggrin.gif
maho
QUOTE(ady77 @ 24 Oct 2019, 15:03)
Nu prea vad totusi legatura cu Ponta? E pompier?
*


Era pm la vremea aia, si din cauza accidentului (pe care mi-aduc aminte ca si unii de pe-aici il considerau premeditare de-a lui Iohannis) si-a dat demisia.
axabrt
QUOTE(axabrt @ 24 Oct 2019, 12:46)
Astazi au apărut niste imagini nedifuzate de la colectiv.
Bineînțeles faptul că au "apărut" tocmai acum n are absolut nici o legătură cu faptul că suntem în plină campanie electorală. Fmmm de nenorociți. Uieee iohanis
*




QUOTE(ady77 @ 24 Oct 2019, 12:48)
Cum l-a lovit constiinta pe ala de a dat filmarile exact acu'  wacko.gif  wacko.gif
*




Eu am fost cel dintai, dar si ady a fost aproape.
totusi cam mare coincidenta.
astia vor sa ne ia de prosti dar nu le mai merge de data asta.
o manipulare d-aia finuta nu puteau sa faca si ei.
ady77
QUOTE(maho @ 24 Oct 2019, 15:13)
Era pm la vremea aia, si din cauza accidentului (pe care mi-aduc aminte ca si unii de pe-aici il considerau premeditare de-a lui Iohannis) si-a dat demisia.
*


Inseamna ca a procedat corect, nu mai pui ca la alegeri au facut 45% wink.gif
pistritu
QUOTE(ady77 @ 24 Oct 2019, 14:15)
Inseamna ca a procedat corect Ponta, nu mai pui ca la alegeri au facut 45% wink.gif
*


up.gif tongue.gif
QUOTE(ady77 @ 24 Oct 2019, 14:03)
Nu prea vad totusi legatura cu Ponta? E pompier?
maho
Vai, imi dau lacrimile, cata corectitudine pe santajist... de aia or fi facut 45%. Magariile pe care le-a facut pana la demisie (restul "tortului") nici nu mai conteaza.
Bicicleta galbena
Primele sentințe în dosarul Colectiv: Cristian Popescu Piedone, condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare cu executare / Patronii clubului au primit câte 11 ani și 8 luni de închisoare / Inspectorii ISU au fost condamnați la câte 9 ani și 2 luni de închisoare / La rândul său, Daniela Niță – patroana firmei de artificii Golden Ideas Fireworks Artists – a fost condamnată la 12 ani și 8 luni de închisoare cu executare, iar pirotehniștii Viorel Zaharia și Marian Moise au primit 9 ani și 8 luni de închisoare, respectiv la 10 ani de închisoare.

https://www.g4media.ro/breaking-cristian-po...l-colectiv.html

Ce sa zic, cred ca mai mergeau vreo 5-7 ani in plus.
Eu le-as fi dat pe viata patronilor, plus 25 celor de la firma si pompierilor spagari.


Cu jigodia de Banicioiu cum ramane, ca-n pom? Sau si el 'a platit pretul politic'? Ca sa ce, sa-l vedem din nou in politica, langa Ponta? mad.gif






tatabobu
Rili? Ai urmarit toate depozitiile, sau asa "la feeling"? Si daca e la filing, de ce nu condamnare la moarte?
De exemplu explica-mi si mie, daca poti, care e vina primarului.
IRONICK
Dosarul Colectiv: Supraviețuitorii incendiului și familiile victimelor trebuie să primească daune morale de peste 50 de milioane de euro

Si o sa le plateasca statul, adica tot noi. Nu partidele care au fost la guvernare si au permis asta. Nu politicienii care au luat spagi si au permis hotia. Nu PSD.
ady77
QUOTE(tatabobu @ 16 Dec 2019, 15:45)
De exemplu explica-mi si mie, daca poti, care e vina primarului.
*


Asta ma intrebam si eu. Singura lui vina e eventual ca a semnat ca primarul...
IRONICK
QUOTE(tatabobu @ 16 Dec 2019, 15:45)
De exemplu explica-mi si mie, daca poti, care e vina primarului.
*

Justitie populara!
Politicienii care fac trafic de influenta si fura o tara intreaga, nu primesc sentinte grele.
De prejudiciu nu mai vorbesc.
Bicicleta galbena
E la feeling, ca sa folosesc acelasi termen.

Vina primarului e ca a permis ca o intreaga primarie sa accepte niste acte naspa, neverificate de nimeni, ani la rand. Reamintesc ca o primarie de sector raspunde de ce se intampla intr-un sector care e mai mare decat, sa zicem, Clujul.

Condamnarea la moarte probabil e o gluma, nu ai voie in Europa cu asa ceva. Maxim e pe viata si aia trei patroni ar fi meritat-o.

Da' asta e la 'filingu' meu de bucurestean adoptat.








tatabobu
Piedone a luat pentru "abuz în serviciu privind eliberarea autorizaților de funcționare pentru clubul Colectiv", patronii pentru "ucidere din culpă în formă agravantă, vătămare corporală din culpă în formă agravantă și neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă" iar pompierii pentru "abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave și uzurpare de calități oficiale".

EDIT: ce zici tu ca ar fi vina primarului e cumva tras de par. Vina lui e ca nu a dezvatat angajatii primariei sa lucreze cum au lucrat sub fostul primar, si ala de dinaintea fostului, si tot asa. Ca s-o punem un pic in perspectiva.

Si spune-mi te rog pentru patroni la ce i-ai fi incadrat ca sa poata sa fie condamnati la un maxim de "pe viata".

EDIT2: Ironik, OK, pedepsirea clasei politice prin reprezentantul ei, ca p-asta l-am prins. Cam asa ceva, daca inteleg eu bine.
Bicicleta galbena
Dap, trec anii aia 8 care calendaristic sunt cam 5-6... mai scrie o carte... mai o plosnita in baie... mai una-alta, peste doi-trei ani il vezi iesit si cu interviu la Gadea, seara, in prime-time.
"-Cum ati trecut peste aceasta perioada, domnule Piedone?"
- Oamenii ma apreciaza, sa stiti, eu sunt un om puternic, am facut pentru sector bla bla bla..."

Care e articolul de lege pentru inchisoarea pe viata? Nu stiu, undeva unde scrie 64 de morti.

IRONICK
QUOTE(tatabobu @ 16 Dec 2019, 16:07)
EDIT2: Ironik, OK, pedepsirea clasei politice prin reprezentantul ei, ca p-asta l-am prins. Cam asa ceva, daca inteleg eu bine.
*


Evident ca trebuie gasit un tap.
ady77
QUOTE(tatabobu @ 16 Dec 2019, 16:07)
Piedone a luat pentru "abuz în serviciu privind eliberarea autorizaților de funcționare pentru clubul Colectiv"
*


Eu daca as fi primar, nu as mai semna nici o autorizatie ca primarul. Le-as lua la verificat la sange pe toate. SUnt curios cam in cat timp ar iesi autorizatiile?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.