Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Primarul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156
maho
Oricum nu veneam cu istorica la copitala, nici daca-mi trimitea invitatie. smile.gif
ady77
Nu reuseai sa ajungi? icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
DragosP
Venea la vale, mai greu era cu întorsul...
maho
coffee_spitsk.gif
2dor
https://www.libertatea.ro/stiri/firea-secre...rmazlar-2793396

Traiasca primarul Bucurestiului...
DragosP
S-o fi inspirat de la modul cum au fost secretizate achizițiile firmelor lui Barna.
Bulangii ăștia de la Rise că au publicat iar chestii...
cristic1982
Iar dezinformezi DragosP?
Vrăjeală de PSD-ist de la Prăila
ady77
"De exemplu, proiectul de antreprenoriat “Biblioteca Bunelor Practici”, gestionat integral de compania lui Barna și eșuat complet, are toate achizițiile anonimizate. Contractorii sunt trecuți generic drept furnizori de servicii, protejați în regim de persoane fizice, deși majoritatea sunt companii comerciale.

Situația se repetă și în cazul proiectelor sociale “Punți Comunitare” și “Ses-am Deschide-te”."

https://www.riseproject.ro/articol/cazul-barna-faptele/

Bicicleta galbena
A explicat Ghinea, destul de clar si limpede, cum stau lucrurile cu 'anonimizarea' contractelor lui Barna (care de fapt a fost pentru toata lumea). Dar cand vrei sa scoti o 'stire' din orice (complet dezinteresat, desigur, de doua ori si in plina campanie electorala) poti sa latri in continuare, indiferent cate explicatii ti se dau.

ady77
Eu nu am urmarit subiectul. Doar am aratat ca asa au scris cei de la Rise Project. Un link cu explicatia lui Ghinea?
Bicicleta galbena
De pe FB, un fragment:

Dragă Ana, în 2016 am primit la MFE cereri de informații publice din partea ta și a altor ziariști. Toate acestea veneau cu răspunsul la ministru, pentru semnătură. Și cam toate veneau cu răspunsuri seci mai degrabă negative, iar eu le dădeam înapoi cu ordin să ți se ofere informațiile. După vreo câteva ture de ping pong din acesta, mi s-a părut absurd și câtă muncă era consumată ca să nu ți se răspundă, și cât de birocratic era totul.

Așa că am organizat consultări cu ziariști de investigații - ai fost parte la toate - și cu organizații de presă unde am discutat modalitățile de a publica toată arhiva SMIS existentă la acel moment.

Unii dintre cei prezenți, juriști din societatea civilă, au ridicat problema protecției datelor cu caracter personal. Această problemă a fost ridicată constant și de departamentul juridic din MFE. A trebuit să mă lupt cu ei (și asta o știi), dar am făcut-o, am publicat arhiva.

Împreună cu echipa de la MFE, Barna inclus, am publicat pentru prima dată în România absolut toată arhiva electronică. Toată. Ce insinuezi tu în întrebare este nedemn de ce am făcut atunci.

Îți reamintesc ce declaram atunci: “În total este vorba despre 16.056 contracte de finanțare și 151.348 contracte de achiziție din fonduri europene. Dacă această chestie era scăpată fără intenție s-ar fi numit MFEleaks. Dar cum o facem de bunăvoie, se numește un pas fără precedent spre transparență din partea unui guvern care e altfel decât cele de până acum: publicăm arhiva electronică a proiectelor europene (...). A durat ceva până să găsim soluția tehnică, inclusiv cea de anonimizare a datelor persoanelor fizice implicate în achiziții.”
Sursa, aici: http://bit.ly/36CiNZO

Așa cum am zis în 2016 (vezi mai sus) și cum știi foarte bine încă din 2016, după aceste consultări și multe analize legale, oamenii din minister au anonimizat CNP, adrese si nume de PFA. Cred că interesul public a fost servit prin publicarea datelor și am găsit o balanță potrivită între transparență și protecția datelor personale. Și ca să fiu explicit: publicarea și anonimizarea s-a făcut pentru toate contractele existente."


Si in postarea de ieri - care e treaba cu anonimizarea:

"Am povestit ieri despre procesul de transparentizare a arhivei fondurilor europene prin care am publicat toata baza de date a fondurilor europene, din proprie inițiativă: http://bit.ly/2NPZunn

Ce am publicat? Absolut tot ce era în baza de date SMIS (cu CNP, nume PFA și adrese anonimizate). Absolut tot. Dacă Mungiu sau Mike au dovezi că nu am publicat tot ce era acolo, atunci aștept aceste dovezi și le mănânc, live pe Facebook.

Bon, dar cică lipsesc nume de contractori din contractele firmei lui Dan. Văleu.

Asta e o manipulare de două ori:

1. Nu lipsesc nume de contractori din simplul motiv că… nu există contract (voi explica ce e cu dummies) sau nu există un contract specific pentru acel proiect).

2. Situația asta nu e doar în cazul firmei lui Dan, ci este universal valabilă pentru toată baza de date, deci nici vorbă de favorizare.

Acum, explicația tehnică:

Baza de date care a gestionat fondurile europene a avut niște limitări, ca orice sistem informatic. Una din aceste limitări era faptul că nu se putea înregistra o cheltuială în sistem dacă nu exista un contract de achiziții anterior, unic pentru fiecare proiect.

Așa a fost făcută baza de date, nu de către noi.

Și pare o regulă de bun simț, dar realitatea vieții depășește uneori imaginația celor care fac design de baze de date.

Astfel, nu toate cheltuielile din fonduri europene au fost în mod obligatoriu aferente unui contract de achiziții.

Hai să luăm un exemplu: biletele de tren. Sunt decontabile, dar nu sunt aferente unui contract de achiziții. Alt exemplu, cazările la hotel. Alte exemple sunt contractele de personal sau contabilitate, care se decontau din mai multe proiecte (aceeași firmă de contabilitate pentru toate proiectele, având un singur contract, iar cheltuielile se împărțeau proporțional pe fiecare proiect). Astfel, nefiind contract unic pe proiect cum cerea structura bazei de date, soluția a fost ca pentru decontarea parțială din proiect pentru acea plată să se creeze un titlu de contract.
Scuze dacă m-am complicat. Esența e asta: faci achiziție ca să cumperi bilet de tren? Nu. Bun, dar fără contract nu poți băga în baza de date cheltuiala, deci nu poți deconta.

Ce facem atunci? (repet: nu am avut nicio legătură nici cu construcția bazei de date, nici cu decizia care urmează, așa am găsit situația, o explic).

Pentru toate aceste tipuri de cheltuieli, operatorii Ministerului Fondurilor Europene au trebuit să găsească o soluție de a le introduce în sistem. Așa că au creat câte un contract "dummy" pentru a putea introduce aceste cheltuieli.

Și ca sa nu scrie "dummy", operatorii au scris "furnizor" sau "furnizor servicii".

Acesta a fost cazul ”contractelor” respective. Și a altor 33.000 de ”contracte” (!!!).

Care nu există de fapt, sunt un dummy din baza de date. Articolul de ieri sugerează că acolo unde scrie ”furnizor” dar nu scrie care e acela, se ascunde ceva malign. De fapt, se ”ascunde” CFR pentru biletele de tren, de pildă. A fost o convenție pentru a putea introduce cheltuielile. "


cristic1982
Bicicleta - știau și ei, atât domnul de la Brăila cât și domnul de la Bacău, dar acum sunt neprihăniți.
Bicicleta galbena
Poate stiau, poate nu. Cel putin pe Ady nu-l acuz de rea-credinta, clar.

Dar explicatiile mi se par nu doar logice ci si perfect plauzibile, mai ales daca ai lucrat cu o baza de date si stii ca toate au anumite limite si cerinte.

Si ca sa nu creada cineva ca am vreun parti-pris: nu sunt nici membru usr/plus, nici vreun agitator (simpatic arhi la faza asta), si daca Barna sau altcineva face vreo greseala sau e manjit, nu pierd prilejul sa-l critic. La fel am facut cu Herr Praesident, pe care l-am sustinut, am fost la lansarea lui si am dat mana cu el.

b76bgaarh
Bicicleto să înțeleg că încă nu teau platit pt ultima strângere de semnături.
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 7 Nov 2019, 12:49)
Bicicleta - știau și ei, atât domnul de la Brăila cât și domnul de la Bacău, dar acum sunt neprihăniți.
*


Dar de unde stii matale?

@bicicleta galbena:
Multumesc!
Nu am timpul necesar sa stau sa citesc chiar tot ce se intampla. Auzisem ca a aparut iar ceva pe Rise legat de Barna, dar nu am cautat pana cand nu l-a acuzat cristic1982 pe Dragos ca dezinformeaza.
Daca e dezinformare e a celor de Rise nu a lui Dragos.
Oricum incep sa pun la indoiala "investigatiile" Rise Project, daca toate sunt facute ca asta cu Barna...

Bicicleta galbena
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Nov 2019, 14:10)
Bicicleto să înțeleg că încă nu teau platit pt ultima strângere de semnături.
*


Pana ajung banii de la Seoroj... sad.gif Ba si le-am zis sa nu ma incurce, ca vreau sa plec si eu la munte o saptamana, facusem si rezervarea mad.gif



ady77
Nu ai zis nimic, faceam si eu ban icon_mrgreen.gif
tatabobu
QUOTE(2dor @ 7 Nov 2019, 11:49)



Bage dracu' lemne-n dansa.
Cocojambo
Era nasol daca mancau o paine aia de la Astra.... asa are bani de scos sarme din cur prin spitale turcesti
b76bgaarh
se vede ca esti flamand bicicleto, sari la fiecare post/fenta.

ps asta cu punerea la dispozitie a ofertei unui contracandidat e epica.
marksman
Noi cand pierdeam in fata unuia, aflam de la client de ce. Sigur, nu era obligat sa ne spuna, erau contracte private, dar aici e vorba de bani publici, deci cred ca da, informatia se putea da, ca nu era vorba de brevete de inventie si de secrete de serviciu. Un certificat de conformitate/omologare contine pana la urma informatiile astea.
Bicicleta galbena
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Nov 2019, 18:22)
se vede ca esti flamand bicicleto, sari la fiecare post/fenta.
*


Ai dreptate, vezi ce am ajuns sa fac pentru o cuaja de paine sad.gif

RDK
Vai cât interes dezinteresat pentru un contract de maxim 180 milioane euro.
Ofertele de la contractele de sute de milioane de euro ale Metrorex unde le putem accesa?

tatabobu
La Ministeru' Transporturilor, nu la primarie.
RDK
USR nu e interesat de guvern momentan, chiar dacă unele companii (Metrorex de exemplu) învârt sume de zeci de ori decât o amărâtă de licitație de autobuze și este vitală pentru transportul public urban.
DannyY
Reformuleaza, ce ai zis nu are nici o noima, ca unele nu este vitala.
Nu-mi zice ca n-am inteles. Citeste-nainte.
sorin1983
rise project nu era cu haialalti? atunci parca ziceau bine biggrin.gif
maho
O fi batut vântu', sau vor si ei un rise la leafa.
nasty
la București nu e stare de urgență?
https://www.hotnews.ro/stiri-mediu-23473604...a.htm?nomobile=


"Schimbarea climatică și încălzirea globală au deja un impact serios asupra vieții noastre de zi cu zi"
tatabobu
Nu. In Bucuresti trebuie asfaltat fiecare petec verde, si daca-i parc sau zona mai mare - sa rasare mandre noi cartiere de blocuri. Si fara scoli, gradinite sau alte prostii de genul.
DannyY
Decat moluri.
axabrt
Pe spațiile verzi deobicei se țin parcate mașini sau se ușurează câinii. Deci nu va trebuie.
E cald afara, se pare că nici căldură nu mai da firea
YRX
Pe aia de sector ii monitorizati?
Imi place initiativa celui de la 3, daca ai un teren care iti prisoseste poti sa-l donezi primariei... radmasa.gif

Sectoarele 3 si 4 au facut parcari de resedinta in spic, la bulevard. Adica nu le-au construit, ca erau deja facute, doar le-au numerotat si le-au dat. Ca turist in zona n-ai nici o sansa sa parchezi legal.
sorin1983
asa a facut si ala care este de la 5... a tras dungi, a pus semne ca doar le-a facut el din pix smile.gif
einstein1984
QUOTE(YRX @ 11 Nov 2019, 19:31)
Pe aia de sector ii monitorizati?
Imi place initiativa celui de la 3, daca ai un teren care iti prisoseste poti sa-l donezi primariei... radmasa.gif

Sectoarele 3 si 4 au facut parcari de resedinta in spic, la bulevard. Adica nu le-au construit, ca erau deja facute, doar le-au numerotat si le-au dat. Ca turist in zona n-ai nici o sansa sa parchezi legal.
*


decat parloaga cu ambrozie, mai bine il face parcare....
Misto e ca toate parcarile sunt numertate,, si pe cele cateva colturi de trotuar ramase tot rezidentii tin masinile, aia chitrosi d enu au vrut sa-si ia loc....
Si de construit au construit parcari, taind din spatiul verde al blocurilor.... Ala nu facea parte din cota indiviza a locatarilor?
maho
QUOTE(einstein1984 @ 12 Nov 2019, 08:41)
spatiul verde al blocurilor.... Ala nu facea parte din cota indiviza a locatarilor?
*


Nu, din pacate.
YRX
Probabil ati vazut toti clipurile publicitare cu realizarile Firei in materie de sanatate, aparate dentare, consolidari etc. Mi s-a parut ca Vodafone e marunt fata de frecventa cu care era afisata primaria.
Azi m-a ros curiozitatea sa caut cat a costat publicitatea - 2 milioane de euro.
Numai aia pentru ASSMB a fost 5.200.000 de lei, 5.000 de clipuri pe televiziunile nationale si nu stiu cate milioane de afisari pe site-uri.
De aia nu prea vine nici o critica pentru minunea Capitalei de la ziaristi.

Ca sa stiti de ce nu sunt bani de asfalt, tevi de caldura si alte nimicuri.
Sa vedem in primavara ce bani mai baga in publicitate, eu zic ca fiind alegerile locale un 15 mil de euro e fezabil.
RDK
Când le-a zis Băsescu "tonomate" ăstora din presă, s-au supărat.
sorin1983
chiar ca sunt ca tonomatele... cat le alimentezi canta cum vrei tu biggrin.gif
YRX
Ziaristii ca ziaristii, ca au si ei intreprindere nu fundatie, dar programul FIV2 de ex isi propune sa dea maxim 2000 de vouchere de 13.800 pentru fertilizari in vitro. Adica vreo 5 milioane de euro, in conditiile in care dai 1 milion si ceva pe reclama la TV.
cristic1982
https://www.libertatea.ro/stiri/ce-a-facut-...mpaign=Tolontan
Știm că tot soros, serviciile, UE, Iohannis, Băsescu sau reptilienii sunt de vină.
Aștept cu interes comentariile postacilor de serviciu, aka dizzy și bleah.
dizzy
Pentru partea cu tramvaiele il asteptam la momentul potrivit pe colegul tau biciucleta sa scrie.
I-am dat si mure-n gura toate linkurile.
In rest nu vreau sa ma bag, ati avut destul timp sa combateti cei de pe contul asta cu cristic1982.

Las' ca de la anu' vine PLN-ul la putere si anuleaza contractul si nu nmai cumpara tramvaie de nici un fel.
cristic1982
Ca un postac ce te afli, când nu ai argumente o dai în diverse.
Ultima dată când am verificat eram coleg cu Einstein, nu cu bicicleta, dar dacă tu știi mai bine...
Bicicleta galbena
QUOTE(dizzy @ 29 Nov 2019, 13:01)
il asteptam la momentul potrivit pe colegul tau biciucleta sa scrie.
*


E la masa dry.gif




ady77
Pofta mare!
b76bgaarh
dizzy, a scris cristicu de bucuresti, altfel nu vad de ce il poseda grija pe cristicu da pitesti cu viata de la bucuresti.

Bicicleta galbena
Acum sunt la cappucino.
O sa revin pe parcurs.

cristic1982
A apărut și bleah în peisaj.
Să ai poftă Bicicleta galbena.
b76bgaarh
cam intarzie fituica de la usr/plus, vad ca e liniste pe feisbuc. voiculescu incerca ceva cu spitalele da a avut share f mic, supt asteptari.
cristic1982
Poți să îi dai și tu share dacă tot îl urmărești.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.